DE DOOD VAN PIUS XII DE JEUGD KAN GAAN SPAREN Waaiwijkse en Langsiraaise Courant Toenemende gerichtheid op toneel van meer allure De verkiezing van een nieuwe Paus 25 JAAR BAARDWIJK TONEEL MAANDAG 13 OKTOBER 1958. Uitgever: Waaiwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 z per week 81e JAARGANG No. 80 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.8T f 8.10 franco P P. Advertentieprijs: 10 cent per mm. Contract-advertenties: speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 Dr. van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES„ECHO" De dood van Z. H. de Paus Pius XII heeft in de gehele wereld, zoals begrijpelijk, diepe indruk gemaakt en de reacties zijn dan ook legio fen hoogst waarderend. Van de gehele wereld, van vorsten en presidenten werden betuigingen van rouwbeklag ontvangen, van de hoofden der regeringen, van de Ver enigde Naties, kortom de dood van Pius XII heeft diepe indruk gemaakt over de gehele wereld en niet 't minst is de pers unaniem in hare grote waardering en bewondering voor de ze grote Paus en dan doelen we voor al ook op de niet-katholieke pers, zo wel in Nederland, als Amerika, En geland, Frankrijk, enz. Om een en ander te staven, laten we hier volgen wat enige prominente niet-katholieke persoonlijkheden en pers-organen zegden en schreven. President Eisenhower zegt in een uitgegeven verklaring: „De wereld is armer geworden door de dood deze nacht van Paus Pius XII. Zijn leven was geheel gewijd aan God en aan de dienst van zijn medemens. Als ter za ke kundig en uitgesproken tegen stander van tirannie, was hij een me devoelend vriend en weldoener voor de onderdrukten, en hij was altijd be reid tot snelle hulp aan de ongeluk kige slachtoffers van de oorlog. Zon der vrees en zonder begunstiging heeft hij steeds -gestreden voor de zaak van een rechtvaardige vrede on der de volkeren op de aarde. Hij was een man met een diepe visie, die op de hoogte bleef van een snel veran derend heelal, maar die toch nooit de eeuwige bestemming van de mens heid uit het oog verloor. Ik had het voorrecht hem persoonlijk te kennen. Tezamen met de mensen van goede wil overal rouw ik om zijn heengaan". Averell Harriman, gouverneur van New York, legde een verklaring af, die als volgt luidde „Het volk van de staat New York treurt tezamen met de natie en de wereld over het verlies, dat ons allen heeft getroffen. Als niemand in onze tijd en als weinigen in de historie heeft Paus Pius XII de simpele prak tijk van de menselijkheid verheven tot heiligheid. De gelegenheden, dat ik door hem werd ontvangen, waren mo menten van enorm belang voor mij, evenals voor allen, die deze grote er varing hebben gehad. In ruimere zin echter heeft hij de gehele mensheid ontvangen en wij allen zijn rijker ge worden door het privilege in zijn te genwoordigheid te hebben geleefd." „De wereld heeft een der beste kampioenen van de menselijke waar digheid, de vrijheid en de vrede ver loren", aldus de Amerikaanse vice- president Nixon. Namens de Anglicaanse kerk in Engeland werd de volgende bood schap door dr. Geoffrey Fisher uit gegeven De aartsbisschop van Can terbury wenst uitdrukking te geven aan zijn diepe sympathie met de Rooms-Katholieke Kerk, die Haar geliefde leider heeft verloren. Zijn hele leven lang, tot 't laatste moment, heeft Hij de christelijke Kerk gediend met grote bekwaamheid en toewij ding. Alle christenen hadden de grootste eerbied voor Hem, vanwege Zijn heiligheid. Zijn karakter, Zijn eenvoud en Zijn christelijke getuige nis". De president van de methodisten- conferentie, dr. Norman Sniath zei: „Ik was met Pasen in Rome en zag toen de Paus. Ik werd getroffen door zijn grote vriendelijkheid. Hij was werkelijk een man Gods". Tenslotte een deel van de herden kingsrede van Mgr. Dr. Alfrink, aartsbisschop van Utrecht Onze H. Vader Paus Pius XII is van ons heengegaan, tenslotte heeft de dood overwonnen. Want al mag de rots waarop de Kerk gebouwd is naar Cristus' woord en door Chris tus' macht onverwoestbaar zijn, de gene die door Christus wordt geroe pen als zijn plaatsbekleder hier op aarde, blijft onderworpen aan alle menselijke zwakheid, tot aan de dood. Christus die Petrus, de eerste paus, de marteldood voorspelde, heeft thans de 263e opvolger van Sint-Pe trus opgeroepen en over heel de we reld treurt de Kerk over het heen gaan van deze grote paus, deze lief devolle vader van al zijn kinderen, deze trouwe beheerder van het erf goed, dat Christus hem had toever trouwd. Toen ik in mei 1952 bij mij eerste bezoek ad limina de H. Vader van zeer dichtbij mocht gadeslaan, ben ik geschrokken van de overgrote moe heid die op zijn gelaat gespreid lag. Maar er kwam een nieuwe frisheid in zijn trekken en een nieuwe tinte ling in zijn goedige vaderlijke ogen, toen hij begon te spreken over zijn gelovigen van Nederland, over hun geloof en godsdienstzin, over hun trouw aan paus en bisschoppen en over hun grote ijver voor de missie Enkele dagen na mijn eerste be zoek aan de H. Vader heb ik hem de Sint Pieter zien binnendragen, op een draagstoel, met zulk een overgave aan zijn taak van het ogenblik, met zo veel liefdevolle toewijding voor de menigte gelovigen, die hem toejuich ten in de Sint Pieter, zo totaal zich zelf vergetend, dat de persoon van Eugenio Pacelli totaal verdwenen was en niets anders overbleef dan de paus, de vader van heel de christen heid, de opperherder en de plaatsbe kleder van Christus. Wanneer de his torici het pontificaat van Pius XII zullen gaan beschrijven, zullen zij hem zonder twijfel rangschikken on der de grote pausen van de Kerk. Zij zullen de Voorzienigheid prij zen, die in de uiterst moeilijke en zware jaren van de tweede wereld oorlog en in de gistende periode er na aan zijn Kerk een paus gegeven heeft als deze. Een diplomaat die van jongs af aan in de leerschool van de pauselijke diplomatie was groot ge worden, een man die verschillende delen van de wereld uit eigen erva ring kende, omdat hij een groot deel van zijn leven in het buitenland had doorgebracht, en door zijn reizen met de Oude en Nieuwe Wereld bekend was geworden. Een talentvolle redenaar en een grote geest, die in ontelbare rede voeringen en toespraken leiding gaf aan de Kerk Gods en aan alle grote en zelfs kleine problemen van het menselijke leven, waar geloof en godsdienst een woord mee te spre ken hebben. Een verkondiger en vei- ligsteller van het geloof in de dogma verklaring van Maria Tenhemelopne ming en in zijn encycieken. En bo venal een man van gebed en ascetisch leven. Na het verscheiden van Z.H. paus Pius XII in de vroege morgen van donderdag 9 oktober 1958 staat de katholieke wereld voor de keuze van een nieuwe paus. Op de 15de of op zijn laatst de 18e dag na het vacant worden van de pauselijke stoel zullen de kardinalen in het conclave gaan om een nieuwe paus te kiezen. Conclave betekent afgesloten ruimte, het is de plaats waar de kar dinalen bijeenkomen. Zij zijn daar met hun gevolg en het nodige dienst personeel als in een klooster, zeer streng van de buitenwereld afgesloten om elke invloed te weren. De bewa king is toevertrouwd aan de mar schalk van het conclaaf. Tegenwoor dig heeft het conclaaf plaats in een deel van het Vaticaan. Toen na de dood van paus Cle mens IV in 1268 de kardinalen niet tot overeenstemming konden komen over de te kiezen paus, sloten de bur gers van Viterbo, waar de kardina len bijeen waren, het bisschoppelijk paleis en dreigden de levensmiddelen voorziening te verminderen en zelfs het dak boven hun hoofden te zullen afbreken om hen zo te dwingen, spoedig een paus te kiezen. Dit was het eerste conclave. In 1274 werd het decreet Ubi peri- culum uitgevaardigd, waarin het con claaf verplicht gesteld werd om een te lang openstaan van de H. Stoel tegen te gaan. Welke kleur rook? De eigenlijke stemming vindt plaats in de Sixtijnse kapel. Deze stemming is geheim en wordt verricht op spe ciale briefjes, die na afloop worden verbrand. Aan de rook die uit de schoorsteen opstijgt kunnen de wach tenden buiten op het plein zien of de uitslag negatief of positief is. In het eerste geval worden de briefjes ver brand met stro, zodat er een zwarte rook uit de schoorsteen opstijgt, in het andere geval is de rook vrijwel wit. Dat de uitslag negatief kan zijn, volgt uit het feit, dat de gekozene tweederde van de uitgebrachte stem men op zich moet hebben verzameld. Kiesgerechtigd zijn alle aanwezige kardinalen, verkiesbaar is eigenlijk iedere rechtgelovige katholiek. Sedert Bonifacius IX in 1389 is de keuze echter steeds op een kardinaal geval len en sedert paus Clemens VII in 1523 steeds op een Italiaan. Zo zul len de kardinalen ook deze keer weer vermoedelijk uit hun midden een Ita liaan kiezen tot paus. En de nieuws gierige menigte buiten zal vol belang stelling naar de schoorsteen kijken om te zien of de katholieke kerk weer een nieuw hoofd heeft gekregen. De kroning. Is het resultaat van de stemming positief, dan wordt de gekozene ge vraagd of hij de Heilige Stoel wil bezetten. Weigert hij niet, dan is hij paus. Ten teken van de verandering, die in hem heeft plaats gevonden, neemt de nieuwe paus gewoonlijk een andere naam aan en gaat dan het toe- gestroomde volk zijn eerste zegen ur- bi et orbi geven. Op een zondag of feestdag, spoedig na de verkiezing, heeft in de Sint-Pieter de plechtige kroning plaats, waarbij de nieuwe paus door de kardinaal-diaken de tiaar of pauselijke driekroon wordt opgezet. Met min of meer zekerheid wordt de nieuwe paus de 260ste genoehd. De regeringsjaren der eerste opvol gers van St. Petrus kunnen niet met volledige zekerheid bepaald worden. De katholieke wereld leeft deze weken in spanning en afwachting. Wie zal het nieuwe hoofd der kerk worden? ROME BEREIDDE PIUS XII EEN INDRUKWEKKENDE THUISKOMST. Rome en de Romeinen hebben hun overleden bisschop en Paus, Pius XII, een indrukwekkende thuiskomst bereid bij zijn laatste tocht van het zomerverblijf Castel Gandolfo naar de hoofdstad. Honderdduizenden be volkten vrijdag de straten van Ro me, waar de grote monumenten de indruk wekten uit levende mensen samengesteld te zijn, om in rouw, magr ook in grote dankbaarheid ge tuige te zijn van de laatste tocht van de grote Vredespaus door de straten en over de pleinen van de Eeuwige Stad. Maar niet alleen doe Romeinen lieten hun huizen stil en leeg achter om een plaats te zoeken op de over volle, door soldaten afgezette trot toirs, van heinde en verre waren de boeren met paard en wagen naar Ro me gekomen om deel te nemen aan dit triomfantelijke eerbetoon jegens de grote, nederige Paus Pius XII. Tegen drie uur verscheen de stoet in de straten van Rome, voorafge gaan door een muziekcorps van cara binieri, dat een treurmars speelde. Daarna het leger in bijna eindeloze gelederen en vertegenwoordigd door alle wapens. De soldaten van de staat werden gevolgd door de soldaten van de kerk duizenden wereld- en ordegeestelijken, de priesters en mon niken, de bisschoppen en de in pur per gestoken kardinalen. Hierachter de staatsiewagen van Pius XII een auto, waarvan het zwart schuil ging onder rode, met goud omrande dra perieën; op de hoeken vier gouden engelen en in het midden daarboven de gouden tiara, het symbool van het opperpriesterschap Leden van de pauselijke eregarde in hun rode uniformen en bepluimde helmen flankeerden de stoet. Vlak achter de staatsiekaros een afvaardi ging van de Italiaanse regering onder leiding van president Fanfani. En dan voortschuifelend achter een drie voudige rij motorrijders de Romei nen, rijk en arm, jong en oud in ein deloze rijen. Biddend en met droef heid in het hart begeleiden zij hun Paus naar de basiliek van Sint Pieter. Vandaag zal het stoffelijk over schot worden bijgezet in de crypte van de St. Pieter. en vijfhonderd gulden verdienen. Het is dan nu zover, de jeugd kan gaan sparen met de wetenschap dat haar geld een mooie rente oplevert, dank zij de vrijgevigheid van onze regering. Er is een jeugdspaarwet afgekondigd, speciaal voor jonge Nederlanders tussen 15 en 21 jaar en zij die in militaire dienst zijn en afzwaaien voor hun 24ste jaar. Onze regering heeft aan deze spaarders een premie toegezegd van maar liefst 10 bóven de normale rente. In principe moeten zij er voor tekenen dat er minstens 6 jaren ge spaard zal worden. Zodra zij hun handtekening ge plaatst hebben onder de overeen komst, zijn de volgende regelingen op hen van toepassing 1) Ieder jaar moet er tenminste 30 gulden gespaard worden. Wie het het ene jaar beter heeft dan wellicht het volgende, kan in dat „betere" jaar ook 60 gulden inleggen, tegelijk voor 2 jaar dus. Als het gemiddelde maar 30 gulden per jaar bedraagt. 2) De spaarovereenkomst duurt tenminste 6 jaar en ten hoogste 9 jaar. Houdt de spaarder zich aan de ze regeling dan geeft het rijk een premie van 10 Het mag meer zijn. De jeugdige spaarder is niet ge bonden aan het genoemde bedrag van f 30, hij mag ook meer sparen na tuurlijk, maar de extra premie geldt slechts voor een spaarbedrag van ten hoogste f 200. - per jaar. Na 6 jaar kan het gespaarde be drag opgevraagd worden, plus de ex tra premie. Natuurlijk kan dit ook ge schieden na 7 of 8 jaar, maar de spaarovereenkomst loopt af na 9 jaar. De door het rijk bepaalde premie is belastingvrij. Wij schreven hierboven reeds dat „in principe" 6 jaar ge spaard zal moeten worden, dat wil dus zeggen dat er wel uitzonderingen zijn. Zo is het o.m. mogelijk de over eenkomst te beëindigen voordat er 6 jaren om zijn, maar wie het niet kan volhouden krijgt de extra premie niet. Een andere uitzondering is het huwe lijk. Wie tenminste 3 jaren gespaard heeft en dan wil gaan trouwen, kan zijn gespaarde geld toch terugkrijgen plus de gekweekte rente plus de extra premie van 10 Dit is een rege ling dus die de a.s. jonge bruidsparen ten goede komt. Twee rekensommetjes. Sparen moet iedereen leren en om de jongelui hierin te helpen, heeft de regering deze regeling getroffen. Het is dus zo, dat de jeugd door trouw te sparen, de dank van de regering oogst, die daarvoor een beloning geeft van 10 Geen kleinigheid, als men de volgende rekensommetjes eens aandachtig bestudeert. Als een spaarder elk jaar f 200 (dat is per maand nog geen f 17) in legt en in 6 jaar tijds f 1200 spaart, krijgt hij daarop een rente van b.v. 3(4 dat is f 122.92, maakt to taal f 1322.92. Hierop krijgt hij dan 10 en ontvangt dus f 132.29 is in totaal f 1455.21. De premie van het rijk wordt na melijk ook gegeven over de rente. Indien hij nu 9 jaar spaart in plaats van 6 jaar, ziet het rekensommetje er als volgt uit. Ingelegd 9 x f 200. - f 1800. - Rente 3 Vi hierop f 285.78 Samen 10% rijkspremie Totaal f 2085.78 f 208.56 f 2294.34 Ga op weg Zoals u ziet is 9 jaren sparen voor deliger dan 6 jaar sparen en als het kan om na 6 jaar door te gaan, laat dat dan niet achterwege, het voordeel is beduidend. Sparende jongelui, wij geven u de raad even aan te lopen bij een spaar bank, de boerenleenbank, of het post kantoor. Zet de eerste stap op weg naar rijkdom, want zoals u boven reeds gezien zult hebben, ontvangt u op een gespaard bedrag van f 1800 maar eventjes ongeveer f 500. - meer in handen en dat is toch wel de moeite waard. Het voordeel dat u er later van hebt, als u zich nu enige beperkingen oplegt, is dit dubbel en dwars waard. „Wie spaart, vergaart". Belangrijke culturele taak werd met toewijding vervuld We blijven nog even in Baardwijk met de jubilea. Na gisteren de jubi lerende harmonie St. Jan in haar smaakvolle nieuwe uniformen be wonderd en gelukgewenst te hebben, richten we het feestelijke oog al weer op a.s. zondag, de 25ste verjaardag van het Baardwijks Toneel. Evenals St. Jan neemt ook het Baardwijks Toneel een belangrijke plaats in het gemeenschapsleven in. Ieder jaar immers levert dit gezel schap een prijzenswaardige bijdrage tot het culturele leven in de vorm van toneeluitvoeringen, die vooral de laatste jaren een duidelijke gericht heid op het toneelspel van meer al lure heben te zien gegeven. Hieruit bijkt niet alleen de grote vitaliteit van de 25-jarige, maar ook de ern stige wil om het ontspanningsleven op een hoger niveau te brengen. Hierin slaagt men uiteraard niet in twee of drie weken, het is een proces dat enkele jaren in beslag neemt en dat in zijn ontwikkeling belangrijk wordt beïnvloed door het aanwezige spelersmateriaal en vooral ook döor de omvang van de toevloed van nieuw spelersmateriaal. Voor de spelen met meer inhoud moet men immers kun nen kiezen uit veelzijdig begaafde krachten, omdat in het toneelspel op hoger niveau zo veel meer van iedere rol wordt gevraagd. Het Baardwijks Toneel steunt al jarenlang op een aantal geroutineer de krachten, maar zij zijn o.i. toch te weinig in aantal om alle uitvoeringen het accent en de inhoud te geven welke zij nodig zouden hebben. Het bestuur is daarvan zelf ook ten volle overtuigd, getuige het feit dat reeds meermalen een beroep op jeugdige krachten werd gedaan. Men mag bij dit zilveren jubileum dan ook hopen, dat het Baardwijks Toneel in de na bije toekomst onder de belangstellen de jeugd de krachten zal mogen vin den, die het mogelijk zullen maken om met nog meer succes op de inge slagen weg te kunnen voortgaan en om de belangrijke culturele taak met toewijding te kunnen blijven vervul len. Misschien dat de 500 woningen in het nieuwe uitbreidingsplan de ge wenste en noodzakelijke uitbreiding van spelersmateriaal zal brengen, zonder welke geen enkele toneelver eniging kan floreren. STUKJE HISTORIE. Bij een jubileum hoort een brokje historie, en voor het Baardwijks To neel moeten we daarvoor teruggaan tot de 15e sept. 1933, toen als on derafdeling van de Werkliedenver eniging door enkele jongeren een toneelvereniging werd opgericht on der de naam „Kunst Na Arbeid". Tweemaal per jaar begaf men zich voor het voetlicht met stukken voor „Herentoneel", want het „gemengd" spelen was er toen nog niet bij. Als eerste regisseur trad op de heer Lam bert v. d. Geldt, die met de jonge vereniging verschillende aantrekke lijke successen wist te boeken. Wist men zich op de planken aardig te bewegen, finantieel kon men minder goed uit de voeten, hetgeen nauwe lijks verwondering mag wekken, want men speelde immers voor „de'n Bond",, wiens leden vrije toegang hadden of, als het heus niet anders kon, tegen betaling van een minimale entree. En omdat er van buiten de Werkliedenvereniging maar bitter weinig belangstellenden kwamen op dagen, moest er iedere keer zwaar geld bij. Voeg daarbij de omstandig heid, dat de kas van de parochiële af deling niet bij machte was de tekor ten telkenmale aan te zuiveren, en men zal zich er niet over verbazen, dat er op een goede (of kwade) dag het voorstel kwam, dat de vereniging het maar eens zelfstandig moest pro beren. Nadat het stof hierover was opgetrokken, zag men een zelfstan dige vereniging met kapelaan Bol- scher als geestelijk adviseur. Daar vóór had men echter al een nieuwe regisseur gekregen, n.l. „Keesje" Mol, die de vereniging weer een stuk verder in de goede richting stuwde met o.a. stukken als „De Gouden Clown" met L. v. Cromvoirt in de hoofdrol, en het destijds zo bekende werk „Onder de Sovjetvlag". De oorlogsjaren brachten stilte rond „Kunst Na Arbeid", dat zich uiter aard ook niet wenste te lenen voor de Duitse cultuur van die dagen. Wel RMBlISlI! De jubileumfoto van „Baardwijks Toneel'', dat zondag a.s. zfjn 25-jarig bestaan zal vieren. 0\MHEÏ In het conclave en de Sixtijnse kapel zal de keuze geschieden

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 1