dag- VROOM DREESMANN ie Vluchteling woens prijzen Het Brabants Orkest contra akoustiek <~r\/U(i(ilwuLd ^^t)a,cjbceb DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 13 OKTOBER 1958 DEN BOSCH TILBURG - HELMOND waren er nog regelmatig clubavon den en de finantiën werden streng en kundig beheerd door Jan v. Heesch. De oorlog was nog niet koud of de vereniging begon weer met frisse moed, thans onder de naam „Baard- wijks Toneel". Ook ging men nu ge mengd spelen, hetgeen nieuwe mo gelijkheden opende voor het reper- toir. Met het eerste stuk: „Een schot in de nacht", trok men drie avonden stampvolle zalen. De eerste naoor logse jaren brachten een finantiële weelde zoals de vereniging nog niet had gekend. Het publiek, dat vijf jaar lang onder de dodelijke nazi cultuur had gezucht, snakte naar vrije ontspanning en kwam derhalve in grote getale naar de diverse uit voeringen. De nieuwe periode werd ook inge zet met een nieuwe regisseur, n.l. de heer C. v. d. Meijdenberg, die een van zijn beste prestaties leverde met „Marjatta", waarin Herman Kolster een sublieme creatie van „Samke" bracht. Verder kwamen onder zijn re gie nog voor het voetlicht „Regina" en „De Vreemdeling". De heer v. d. Meijdenberg werd opgevolgd door de heer J. v. d. Ho ven. Omstreeks deze tijd verloor Baardwijks Toneel een van zijn beste en trouwste leden, namelijk Jan van Heesch. Vermeld mag ook worden, dat de heer Harry Mulders de eerste voorzitter van de vereniging was. Thans wordt het voorzitterschap be kleed door Herman Kolster; ere voorzitter is de heer C. Pullens en censor pastoor v. d. Brekel. Geeste lijk adviseur van de vereniging is ka pelaan de Kroon. De vereniging heeft nog twee le den, die tot de oprichters behoren, n.l. de heren A. v. d. Wiel en Her man Kolster. Deze beide pioniers zullen op passende wijze worden ge huldigd. Voordat de heer Kolster zijn krachten aan Baardwijks Toneel gaf, was hij reeds lid geweest van D. V. S. V. en van O. O. G., zodat hij zijn 25-jarig jubileum als toneelspeler al gevierd heeft. Dat was om precies te zijn in het stuk „Maria Goretti", waarin hij de rol van Alessandro speelde. De heer v. d. Wiel is thans vice-voorzitter en heeft ook verschil lende rollen voor zijn rekening geno men. In 1950 behaalde Baardwijks To neel een fraai succes op een toneel concours te Tilburg. Na loting met „Kunst Naar Kracht" uit Dongen be haalde het de eerste prijs met het stuk: „Als de klok waarschuwt" van Feenstra. Andere belangrijke stukken van de Jaatste jaren zijn „Onder één dak", „Schandaal in de Groene Kakatoe", „Kapitein Venijn", „Moe der", „De kat en de kanarie", „Boe merang", „Het verleden keert weer", „Gaslicht" en „Flierefluiters opont houd". Als Jubileumstuk zal Baardwijks Toneel opvoeren „Fatale Druppels" van Arnold Ridley in de vertaling van Alfred Pleiter. Als 2e stuk staat voor dit seizoen op het programma „Boeven en Madeliefjes". Wij wensen Baardwijks Toneel van harte geluk met deze zilveren mijlpaal en hopen, dat het zich in de toekomst in een stijgend succes zal i mogen verheugen. Erwin Schiffer speelde Stamitz. Er mag in Waalwijk, gemeten naar de publieke belangstelling, dan nog niet direct behoefte bestaan aan een schouwburg of grote concertzaal, ten behoeve van de qualiteit der uitvoe ringen zou men een dergelijk cultu reel centrum beter vandaag dan mor gen kunnen bouwen. Dit is donder dagavond bij het concert, dat Het Brabants Orkest o.l.v. Hein Jordans in het kader van het Kunstkring- programma in Musis Sacrum gaf, nog weer eens duidelijk gebleken. Feuilleton van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" van Cayenne Door Ottwell Binns. 14) Een ongelooflijk doortrapte schurk, dacht Harborough bij zichzelf, ter wijl hij de straat weer opwandelde, maar hij is nuttig. Verder gaand, richtten zijn gedachten zich op de man voor wiens welzijn hij zich zo beijverde. Waar was deze op het ogenblik? Hij trachtte zich Langdon voor te stellen, zoals hij, gewond en uitgeput, brandend van koorts, zich een weg zocht door het dichte oer woud, waar van alle kanten de dood op hem loerde; giftige slangen, reus achtige mieren, die een mens levend konden verslinden, dodelijke schor pioenen, jaguars, die iemand vanuit hun schuilplaats overvielen als een bliksemflits, de kaaimannen in de moerassen en rivieren, duizenderlei verschrikkingen. En daarbij nog de verpestende moerasdampen; koorts, honger, uitputting, een honderdvou dige doodsbedreiging. Geen enkel andante krijgt in deze zaal de kans om in al zijn tere en kwetsbare melodiek open te bloeien tot volle luister en de forti worden gesmoord door de verstikkende om helzing van een veel te kleine toneel ruimte. Als men met een dergelijk erbar melijk klankbord een concert gaat beluisteren van een orkest, dat in het afgelopen seizoen vele voortreffelij ke beurten heeft gemaakt en dat er van jaar tot jaar blijk van geeft in homogeniteit, discipline en muzikale „God helpe de arme kerel!" mom pelde hij in zichzelf, terwijl hij zich voort haastte. „Hoe sneller ik het idee van Jules uitvoer, hoe beter." Het visioen, dat hij van de toe stand van zijn vriend had, was niet ver bezijden de waarheid. Op dat ogenblik stond Dudley Langdon aan de oever van een smalle, maar diepe en snelstromende rivier, en keek wanhopig naar de andere oever. Hij zat van boven tot onder vol modder, en zijn gevangeniskleren waren op ontelbare plaatsen gescheurd door de dorens. Zijn gelaat was geheel open gereten en 't bloed in zwarte korsten opgedroogd. In een poging, zijn ge wonde schouder te verbinden, had hij van lianen een draagband ge maakt, waarin zijn arm thans roer loos neerhing. Zijn vrije hand om klemde het enige wapen dat hij bezat, een van een boom afgerukte tak, waarop hij uitgeput leunde, terwijl hij naar de andere oever staarde met een vertwijfelende blik in zijn grijze ogen. Het woud aan de andere kant zag er uit als een ondoordringbare groe ne muur, dicht geweven van lianen en andere kruipplanten van allerlei soort, waarvan er sommige dikker waren dan het bovenbeen van een man, an dere zo dun als een koord, als sier lijke guirlandes zich van de ene boom artisticiteit te winnen, dan voelt men zich ronduit bij de neus genomen. Dat de teleurstelling niet zijn oorzaak vindt in onvoldoende capaciteiten van het orkest, is dan alleen maar een heel schrale troost. Wat tenslotte alleen blijft, is de waardering en het respect voor Hein Jordans en zijn musici, die tot aan het bittere einde met overga? ve, toewijding en bekwaamheid ble ven vechten tegen de overmacht. Het Air uit Bach's derde suite, waarmee dit concert ter herdenking van het overlijden van Z.H. de Paus opende, bleef op het toneel. Van Haydn's Militaire Symphonie wist Jordans zelfs in deze zaal nog een glanzende en prachtig genuanceerde vertolking te geven, maar wat blijft er over van de verrukkelijke thema's bij de blazers achter tegen het schot? En schenen de schetterende trompet stoten niet te komen van een musicus, die onder de dekens ligt te oefenen; omdat de buren er niet tegen kun nen? Wat verschrikkelijk jammer is dat allemaal, want het was een zo'n van groot meesterschap getuigende vertolking! Erwin Schiffer's.triool zocht .ver-», geeft naar een stem in Stamitz' con cert voor altviool in D-dur. Geen groots werk, maar toch van een ple zante melodiek en met voor de solist zeer virtuose passages. Schiffer is een briljant violist niet een boeiende toon en een knappe techniek, die dit concert naar onze smaak échter wat te nadrukkelijk een slavisch' accent gaf. Een wat koelere, meer gesëD reerde toon is ons in de sfeer van deze. muziek liever. Wat voor Haydn geldt is ook op de uitvoering van Beethoven's Acht ste van toepassing. Jordans gaf dit werk een ontroerende innigheid, maar ook een gelouterde vrolijkheid,, die in een goede concertzaal stormen van applaus zouden hebben ontke tend. Nu nam de domme ovetmacht van geluiddodend materiaal zo enorm veel schoons weg, maar gelukkig heeft zij ons niet alles kunnen ont nemen, zodat deze Achtste ons in de herinnering blijft als een monumen tale uitvoering. Dit meeslepende maar „moeilijke" concert werd besloten met de ouver ture „Anacreon" van de wat exacte Cherubini. Een fonkelend, vivantesk stuk muziek, dat sterk aan von Gluck doet denkeöT Een langdurig applaus was de wel verdiende beloning voor de „vecht jassen" van deze avond, die ons uit naar de andere slingerend. Vlak te genover hem, waar een paar wijn stokken hun reusachtige bloesems uitspreidden, scheen het groene gor dijn bevlekt met grote bloedspatten. Een eindje verder vertoonde het woud een mauve tint, tot geheel onderaan bij het water toe, waar lange bloe semtakken door de stroom meege sleept werden; prachtig gekleurde orchideën groeiden op de dode bo men, of vormden zich langs hun stammen tot een waterval van zuiver goud. Het was een schouwspel van be toverende schoonheid, maar Lang don had geen oog voor al deze pracht. Onder deze exotisch schone kleuren gloed, wist hij, loerde de dood in duizenderlei gedaanten. Terwijl hij stond te kijken hoorde hij achter zich iets bijna onhoorbaar bewegen, en zich omdraaiend zag hij een zwart-bruine slang zich lang zaam verwijderen, ternauwernood zichtbaar tussen de rottende blade ren. Hij herkende de fer de lance, wier beet dodelijk was. Ternauwer nood schonk hij er echter aandacht aan; dit was slechts één van de on telbare gevaren op zijn vreselijke weg Een boomstam kwam langzaam aan gedreven met de stroom. Hij keek er naar met hernieuwde hoop in zijn blik. Hij zou er op kunnen klimmen de „strijd" toch nog zoveel pure schoonheid hebben achtergelaten. Provinciaal Nieuws DEN BOSCH HEEFT 70.000 INWONERS. Vanmorgen om half zeven is de zeventigduizendste inwoner van Den Bosch geboren. Het is Emilie Buiten kamp, dochter van de 44-jarige fa brieksarbeider Adrianus Buitenkamp uit de Spechtstraat 'en de 42-jarige Helena Buitenkamp-van Haren. Emile is het twaalfde kind, waar aan mevrouw Buitenkamp het leven heeft geschonken. Eén kind is over leden. De aangifte geschiedde ten stad- huize in de kamer van burgemeester mr H. Loeff. Op de vraag, welke naam de dochter zou dragen, ant woordde hij, dat hij haar wilde noe men naar de echtgenote van de bur gemeester, welke geste door mr Loeff gaarne en in dank werd aanvaard. Hij overhandigde aan de vader een spaarbankboekje met f 250. - en wenste aan ouders en dochter alle .«voorspoed. In de loop van de dag is burgemeester Loeff op kraambezoek geweest in het gezin Buitenkamp. Mevrouw Loeff, die buitenslands vertoeft, zal haar petekind terstond na haar terugkomst bezoeken. Wegens het overlijden van Z. H. de Paüs zal ieder uiterlijk feestver- toon in de stad achterwege blijven. Voor de kinderen op de kleuterscho len en voor de bejaarden in de tehui zen waren er beschuiten met muisjes. VOORLICHTING BUITENLAND SE HANDEL. De stimulering van de handel met het buitenland, met name de uitbrei ding van onze export staat speciaal met het oog op de reacties, die de bestedingsbeperking in de werkgele genheid heeft opgeroepen, tegen woordig in de bijzondere belangstel ling. Het is mede op grond van de taak die in deze voor de banken is weg gelegd en de ervaring, dat bij vele ondernemers behoefte bestaat aan voorlichting op dit gebied, dat de Firma F. van Lanschot een boekje heeft uitgegeven, gewijd aan de be handeling van transacties met het i buitenland. De nadruk is vooral gelegd op de praktijk van dit soort zaken, 't is een wegwijzer voor de ondernemer hoe dergelijke transacties - van de fi nanciële kant bezien - te behande len, welke vraagstukken er aan vast zitten enz. Uiteraard zijn slechts hoofdlijnen aangegeven. Voor de in cidentele gevallen toch - dat accen tueert het boekje - zal steeds nader overleg met de bank nodig zijn. Het boekje is met een aantal teke ningen en foto's verlucht, terwijl uit het oude archief van deze bankiers- I firma een aantal reproducties van buitenlandse transacties zijn opgeno- men. Deze uitgave is kosteloos en i zonder enige verplichting voor onder- nemers beschikbaar. Wanneer men zich als leek met wegenaanleg gaat bentoeien, weet je nooit op welke zijpaden je terecht komt. Meestal zijn het paden, die doodlopen 'en waar dus niemand iets aan heeft. Gelukkig echter zijn er dan nog altijd wel "welwillende vak mensen, die te rechter tijd ho-ho roepen, zodat je weer als een haas kunt terugrennen in het goede spoor. Die leek ben ik zelf en de man die mij een vriendelijke vingerwijzing gaf, is iemand die zowel de gemeente als de provincie een warm hart toe draagt. En omdat ik daarin zeker niet wil achterblijven, aarzel ik niet om billijkheidshalve een foutieve waar neming mijnerzijds recht te zetten. Vrijdag j.l. heb ik U willen doen geloven, dat het met de aanleg van de provinciale weg niet zo vlot gaat. Er staan stenen, zo schreef ik, maar er is niemand die ze er in legt, waar mee ik dus op het oog zoveel wilde zeggen als noch van je familie, noch van de provincie moet je 't hebben. Om u ervan te overtuigen, dat we het in bepaalde gevallen echter wel van de provincie moeten hebben, het volgende de stenen, die ik op het oog had, staan er nog, stenen schij nen altijd enige tijd langs de weg te moeten staan, waarschijnlijk om ze alvast wat vertrouwd te maken met hun toekomstige functie. Had ik echter een paar honderd meter verder gekeken dan mijn Carthaagse neus lang is, dan zou ik hebben bemerkt, dat men met de stenen, die elders stonden, al hoog en breed bezig is de provinciale weg aan te leggen, na melijk tussen Groenstraat en Veld- steeg. Ik was er dus glad naast, in dien ik de indruk heb gewekt, dat er aan de provinciale weg niets gedaan wordt. Ergo, de provincie vivat Waar ook hard aan gewerkt wordt, is de Putstraat. Men heeft daar niet en met een beetje geluk veilig hier vandaan kunnen komen, weg uit het woud, naar de bredere stroom waar in dit riviertje uitmondde. Maar met een schudde hij ontmoedigd zijn hoofd. Hij was nog niet ver genoeg van Cayenne en van de helse gevan genis verwijderd om zich veilig langs de open weg van een rivier naar de grens te spoeden. Zijn ogen volgden de stam nog even op zijn tocht stroomafwaarts, en plotseling zag hij hoe een camooai - een reusachtige boaconstrictor - in haar volle lengte van achttien voet op de stam verblijf hield. Hij wachtte tot de stam uit het ge zicht verdwenen was en vestigde toen weer zijn aandacht op de overkant. Hij moest die op een of andere ma nier weten te bereiken, om, vermoeid als hij was zijn tocht te vervolgen, tot de duisternis van de nacht hem voor vijandige ogen zou beschermen. Onderzoekend bekeek hij nogmaals de oevers stroom op en afwaarts, zon der iets te ontdekken, wat zijn over tocht zou kunnen vergemakkelijken; er slingerden zich geen lianen over het water, en de stroom was te diep om te mogen hopen op een door waadbare plaats. Er bestond maar één mogelijkheid. Hij nam zijn stok in zijn onbruikbare hand, gleed in het water, en begon met de rugslag te zwemmen. Bijna had hij reeds de andere oe ver bereikt, toen het driftig geroep van een papegaai hem snel deel om draaien om de oever te inspecteren. Hij ontwaardde echter niets, dat de opgewondenheid van het dier kon verklaren; mogelijk was het op geschrikt door zijn eigen nadering. Toch bleef hij even op zijn borst lig gen om de groene wand vóór hem nog eens nauwkeurig te onderzoeken. Op dit ogenblik braken de apen in de bomen weer uit in een wild gesna ter, en overtuigd dat er geen gevaar dreigde, draaide hij zich weer op zijn rug en vervolgde zijn weg in de rich ting van een plek, die een gemakke lijke landingsplaats scheen te bieden. Toen hij met zijn voeten de bodem kon bereiken, ging hij rechtop staan en waadde verder naar de wal. Hij was nog slechts een meter van de vei lige oever verwijderd, toen er iets glads tegen zijn benen aan schoof, en op hetzelfde ogenblik ontving hij een schok als van een sterke electrische stroom. Zo krachtig was de schok dat Langdon er door uit het water werd geworpen en halverwege de oever weer neerkwam, waar hij eni ge minuten roerloos bleef liggen, vol komen versuft en met glazige ogen voor zich uitstarend. alleen de riolering, maar ook de straat bloot gelegd door in het zui delijke deel van deze straat de prach tige bomenrij te rooien. Het is na tuurlijk nodig, maar het is en blijft jammer, en als de overige geboom de" straten in de gemeente eenzelfde lot te wachten staan, dan wordt het toch wel een kale boel. De riolerings operatie in de Putstraat is nodig, omdat de snel groeiende St. Anto- niusparochie de vuilwaterafvoer an ders niet meer kan verwerken. Deze riolering zal aansluiting krijgen op het nieuwe stamriool, dat langs de Winterdijk gelegd moet worden we gens de uitbreiding van Baardwijk met 500 woningen. Op het nieuwe stamriool van de Winterdijk zullen ook aansluiten de riolering van de mr. v. Coothstraat, die met een deel van de riolering in de Grotestraat binnenkort ook een verbetering zal ondergaan. De gehele vuilwaterlo- zing van de gemeente geschiedt thans in de Bergse Maas en niet meer op het Zuiderkanaal zoals voorheen het geval was. Ondergronds gaat Waalwijk dus ook een nette, ruime gemeente wor den. HANNIBAL. RIJKSDAALDERS INLEVEREN (er komen nieuwe). De zilveren rijksdaalders zullen met ingang van 15 oktober uit de omloop worden genomen. Dit geldt voor alle rijksdaalders, die sedert de totstandkoming van de muntwet 1839 werden geslagen. Zij kunnen dus de beeltenis dragen van koningin Wil- helmina, koning Willem III of koning Willem II. Tot 8 februari 1959 bestaat ge legenheid tot inwisseling van de oude munten bij alle postkantoren en alle kantoren en agentschappen van de Nederlandsche Bank. Langzaam kwam hij weer tot zich zelf en trok zijn benen uit het water. Dan draaide hij zich om en keek in de rivier om te zien, wat deze schrik veroorzaakt had. Op de bodem ont dekte hij drie slijmerige monsterach tige gedaanten, en toen hij wat scher per toekeek, begreep hij, dat het een geluk te noemen was, dat hij nog onder de levenden geteld kon worden. Het waren drie sidderalen. Doodvermoeid liet hij zich onder een paar bomen neervallen. Naar lichaam en ziel uitgeput, begon hij na enkele ogenblikken te knikkebollen en viel weldra in een diepe slaap. Hij werd wakker door het geluid van menselijke stemmen. Een ogenblik meende hij dat hij zich vergiste, dat het een droom moest zijn, maar een ogenblik later hoorde hij het weer en kroop haastig achter een paar strui ken, vrezend, dat de stemrtien zouden behoren aan mensen, die op zoek wa ren naar hem. Enkele minuten later kon hij zacht het geplas van roeispa nen opvangen, maar toen hij trachtte te verstaan wat er gesproken werd, braken plotseling de apen weer los in hun heidens kabaal, dat alle andere geluiden overstemde. (Wordt vervolgd) ALLEEN GELDIG WOENSDAG 15 OCTOBER GEEN SCHRIFTELIJKE OF TELEFONISCHE BESTELLINGEN. Damespyjama, van mooie kwaliteit zwa nendons. zeer apart raglan model, met aan de hals pen warm staand boordje. Een leuk dessin, met grote en kleine gekleurde noppen, bleu, geel, wit of zwart. A /%50 M. 40 t/m 48 I V/ Extra voordeelaanbie ding! Een Zwitsers dames- of herenhor loge, met duidelijke wijzerplaat, in chroom of goudkleurige kast, met lederen bandje en een jaar schriftelijke garantie. A f\50 NU I Beschermt Uw waarde volle boeken. Gebruik óók zo'n Italiaanse boekomslag, m. losse bijpassende bladwijzer. In mooie reliëfmotie ven en moiré zijden voering ^25 Hebt U al zo'n heren alpino, met lederen band en zijden kap? Kleurecht en wateraf stotend, in de kleuren blauw, bruin en zwart. Maten 54 A 95 t/m 60 Ook U kunt dit gebrui ken! Kameelharen da- meskraagpantoffels. Een goed model, met solide rubberzooi, in zeer mooi dessin. Extra voordelig. ^60 Mtn. 36 t/m 42 A 18 I \J Tweedelig zuiver wol len pakje, met in re liëf jacquard geweven jasje en effen plissé rok. Een charmant geheel, waarvan rok en jasje ook met andere kleding uit Uw garderobe te dra gen zijn. Diverse kleur stellingen. -JS0 Maten 38-46 3 f Wind, regen en koude kunnen U niet deren, want U gebruikt na tuurlijk onze heerlijk warme donzige flanel len lakens, extra zware sterke kwaliteit. In de maat 180x220 5.75 490 Melton ruiten en strepen, met nylon versterkt. Italiaanse import. Bijzonder ge schikt voor heren kamerjassen, rokken, pantalons, blazers, kin derkleding enz., 140 cm. br„ r90 per meter 3 Zoute pinda's, knappend vers en heerlijk van smaak. 200 gram Droptoffees, de kinderen zijn er dol op. 250 gram Modieus hoedje, van zijden mirage. Keuze uit 8 verschillende mo- dellen, met strass gar nering, in alle mode kleuren en 8?90 ook in zwart 3 De koude komt! Koop NU zo'n flinke diep zwart gemoffelde ko lenkit, in kantig A 95 model, voor Een bijpassende kolen schop 22 c. Restant partij prima badstof washandjes, fn 4 pastelkleuren, met ingeweven fantasie jacquardrand. 0^C 3 stuks, samen Een klosje garen extra is altijd gemakkelijk. Prima machinegaren, wit of zwart, in de nummers 36, 40 en 50. 75' Per 2 klossen

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 2