i te, MfS.» U Gemeenteraad Waspik HELPT U SPAREN voor Sport on Spel BRILLEN 3 blikjes Italiaanse Tomatenpuree NU voor 45 Raad van Waspik herroept besluit en dient streekbelang. 3 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 13 OKTOBER 1958 3 mm „VERHOOG NOG NIET DE MELKPRIJS". Naar aanleiding van berichten en geruchten, die bij de vakcentralen zijn binnengekomen, hebben het NVV, de KAB en het CNV vrijdag de regering telegrafisch geadviseerd om voorlo pig een verhoging van de melkprijs tegen te houden. De vakcentralen hadden namelijk vernomen, dat de re gering maatregelen zou overwegen, die kunnen leiden tot een verhoging van de consumentenprijs voor de melk hetzij door een verhoging van de slijtersmarge of anderszins. GEEN SALARISVERHOGING VOOR LERAREN. Naar het oordeel van de regering bestaat er geen aanleiding de salaris sen van de leraren voor het voortge zet hoger en middelbaar onderwijs te verhogen. Dit wordt meegedeeld in een officiële publicatie van het ministerie van Onderwijs. Een interdepartementale commissie heeft in opdracht van de regering een on derzoek ingesteld naar de salaris-po sitie en het carrière-verloop van de le raren. Na bestudering van 't rapport van de commissie en de standpunten die in het georganiseerd overleg naar voren zijn gebracht, meent de rege ring dat het gemiddelde salaris van de leraren - over de gehele loop baan berekend - ligt boven het ge middelde salaris van de totale groep van academisch gevormde ambtena ren. HAMID NAAR NEDERLAND. Sultan Hamid II van Pontianak zal binen veertien dagen naar Neder land vertrekken om zich bij zijn ge zin in Den Haag te voegen. Sultan Hamid die tot langdurige gevangenisstraf was veroordeeld we gens een poging tot omverwerping van de Indonesische regering, werd twee maanden geleden in vrijheid ge steld. Hij heeft verklaard te hopen zijn arbeidskracht te kunnen wijden aan de ontwikkeling van zijn vroe gere sultanaat Pontianak. Hij bezocht dit sultanaat vorige maand en werd daar hartelijk ontvangen. Alle plechtigheden ter gele genheid van de sluiting van de wereldtentoonstelling op zondag 19 oktober zijn afgelast ingevol ge het overlijden van de Paus. Alleen het vuurwerk gaat door. Eisenhower heeft Dulles aangewezen als zijn vertegen woordiger bij de begrafenis van de H. Vader. De Amerikaanse president zal zelf dinsdag een H. Mis bijwonen, die in Washington wordt opgedragen. 1 pot Aveha Aardbeienjam vanjMfNU voor 89 2 pakjes Aveha ChoCapudding van^A^NU voor 39 1 blik Kovito Oploskoffie van XÖffNU voor 188 1 pak Bakmeel Superbe 250 gram Magneetjes fijn koekje 200 gram Hamspek 200 gram St. Nicolaasschuim van AtTNU voor 39 van JBCTNU voor 49 van jWnu voor 49 van .WNU voor 49 ...vindt U in een uitgebreide collectie in de sportshop van V&D. Nergens slaagt U beter! BRILLENSPECIALIST VAN MAAREN Landbouw t lijkt dat zo en vliegt Uw huishoudgeld door Uw vingers Waarom bent U dan nog geen klant bij ANDRÉ VAN HILST, waar U de beste waar krijgt voor het minste geld en op alle artikelen altijd gratis spaarzegels. en steeds 4 spaarzegels en toch 2 spaarzegels en steeds 2 spaarzegels GELDIG TOT 19 OCT. Tiger voetbalschoe nen met ijzersterke le deren zolen. Voorradig in de maten 30 t/m 39 Steeds voorradig de vol ledige collectie Hudora rolschaatsen. ^325 Vanaf Prima trainingspakken van katoenen tricot en aan de binnenzijde ge ruwd voor een ongeloof lijke lage prijs. Marine blauw, Yanaf maat 3 ver krijgbaar. Kleinste maat v (stijging per maat) Hockeysticks voor de beginner of Yoor de er varen speler: U vindt ze in de sportshop van V&D, VSO reeds vanaf Enalle sticks met volledige ga rantiel (0 Ook de fosse onderdelen zijn in onze sportshop steeds voorradig DEN BOSCH EINDHOVEN TILBURG HELMOND Na urenlang debateren is de raad van de gemeente Waspik er toch toe bewogen de Vrouwkensvaartse haven af te staan aan de Provincie Noord-Brabant ter realisering van de grote verkeersweg 's-Hertogenbosch - Lage Zwaluwe. Over dit onderwerp was in de vorige vergadering al fel van leer ge trokken. De kwestie was deze doordat het wegenplan van de aan te leggen verkeers weg 's-Hertogenbosch - Lage Zwaluwe werd gewijzigd, had de provincie meer grond nodig. Genoemde instantie verzocht daarom de gemeente Waspik de Vrouwenkensvaart- se haven, die in de ruilverkaveling is opge nomen, aan haar af te staan. Immers in de ruilverkaveling wordt de oppervlakte der haven ongeveer 3 ha land. Vorige vergade ring wenste de raad deze grond zelf te be houden ter compensatie van gedupeerde be drijven, voor industrie-terrein, sportvelden of iets dergelijks. Op zich een gezond en reëel standpunt, maar van de andere kant is het zo dat met de verkeersweg een streek belang wordt gediend, terwijl de gemeente Waspik nooit grond zou hebben gekregen als de provincie daar geen weg had ge pland, want in het algemeen geldt wie wa ter inbrengt krijgt geen land terug. Voordat de raad donderdagavond de lij vige agenda kreeg te verwerken, herdacht burgemeester Van Erp in welgekozen be woordingen de verscheiden Paus Pius XII. Spreker bezag Hem als groot wereldfiguur, als hoofd der Katholieke Kerk en in het bijzonder als mens. Hierna gingen 15 agen dapunten vlot onder de hamer door. Vergoeding scholen. Zo geschiedde de 5-jaarlijkse vaststelling der vergoedingen en de voor vergoeding in van de gemeentebode lager is dan dat van een gemeente-arbeider. Hij vond dit niet op zijn plaats. De voorzitter antwoordde hierop dat de gemeentebode valt in de ambtenarenrang en dat er een streng toe zicht op deze normen wordt uitgeoefend. B. en W. zouden zich dienaangaande nader beraden en een en ander zo mogelijk wijzi gen. Naar aanleiding der 3 overgangs toeslag aan de gemeentewerklieden vroeg de heer Kamp zich af waarom de ene gemeen tearbeider meer moet verdienen dan de an dere. Het antwoord hierop was dat de 3 slechts mag worden gegeven als de werk- classificatie is te realiseren. Ook enkele niet-essentiële wijzigingen van de „Verordening op de keuringsdienst van slachtdieren, vlees en vleeswaren in de gemeente Waspik" werden zonder meer aanvaard. Nieuwe straten. Voorts werd een crediet van f 40.000.- beschikbaar gesteld voor de aanleg van 2 nieuwe straten in het uitbreidingsplan Was pik-Beneden. Het betreft hier een straat achter en parallel lopend met de Juliana- straat plus een verbindingsstraat tussen de ze twee. Met de aanleg van deze straten moet enige spoed worden betracht om de woningbouw niet te stagneren. De bespre kingen met de N.V. Bouwmij. „JOMA" uit Roosendaal om hier een aantal huurkoop woningen neer te zetten zijn nl. in een ver gevorderd stadium, zodat de nodige grond bouwrijp moet worden gemaakt. Ter fi nanciering van het object werd met het bankierskantoor Verbist te 's-Gravenhage een overeenkomst aangegaan en het beno- IEDEREEN WEET WEL DAT TILBURG Markt 32 BREDA Nwe Glnnakemtr. 23 DEN BOSCH Vughterstraat 25 In do toon aangeeft I Wij hebban Immers Brillen speciaalzaken In Den Bosch, Tilburg, Breda, Eindhoven, Helmond, Venlo. DIT ZEGT U TOCH WEL IETS I Leverancier aan alle Ziekenfondsen. aanmerking komende uitgaven der bijzon dere lagere scholen van 1953 t.m. 1957. Deze bedragen zijn voor de Jongensschool resp. f 40.384. - en f 40.378.12; voor de meisjesschool resp. f 40.487.67 en f 40.500.79, en voor de christelijke school resp. f 14.356.27 en f 14.393.16. Veivol- gens werd aan een aantal ouders wier kin deren de B.L.O.-school te Waalwijk bezoe ken de vervoerkosten voor het huidige schooljaar voor 100 vergoed, te weten de maandelijkse abonnementskosten van de BBA ad f 7.70 per maand. Salariskwesties. Met betrekking tot de 3e wijziging der Alg. Salarisverordening 1955 merkte dhr. Kamp op, dat het hem bij het doornemen der stukken was opgevallen dat het salaris digde bedrag van f 40.000 geleend tegen m met een looptijd van 30 jaar. Beide straten kregen tevens ook een naam aangemeten. Zo zal de straat ten westen van de Julianastraat Margrietlaan gaan heten en de verbindingsweg tussen Julianastraat en Margrietlaan, Marijkelaan. Leningen. Uit een volgend preadvies bleek het voor een vlot verloop van de gewone dienst noodzakelijk een bedrag van f 300.000 aan korte financieringsmiddelen op te nemen. Daarom sloot men bij de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten een driemaandelijkse kas geldlening van f 100.000 tegen een rente van 3V& terwijl voor het resterend be drag aan benodigde vlotende middelen (zijnde f 200.000) met genoemde Bank een rekening-courant-overeenkomst werd aan gegaan. W oningcommissie. Hierna werd de vergadering wat opge houden omdat minstens 5 stemmingen zijn voorgeschreven om evenzoveel leden te be noemen van de woningcommissie. De be staande commissie die thans haar 9e zit tingsperiode afsluit werd in haar geheel herkozen, t.w. de heren A. v. d. Broek, W. de Glas, A. Kamp, L. Verduijn en W. Zijl mans. Voor het zware en dikwijls ondank bare doch noodzakelijke sociale werk in de afgelopen jaren door de woningcommissie verricht, dankte B. en W. de betreffende functionarissen. Bij de verkiezing hadden B. en W. zich van een voorstel onthouden maar in het begeleidend pre-advies was wel kenbaar gemaakt hoe de minister de samen stelling van een dergelijke commissie wen selijk voorkomt. Men kan de huisvestings zaken vanuit verschillende oogpunten be zien, aldus de burgemeester, en zo mogelijk dient dit in de samenstelling der commissie tot uitdrukking te komen. Onderhoud gebouwen. De twee volgende agendapunten betrof fen de beschikbaarstelling van twee credie- ten ten behoeve van herstelwerkzaamheden aan de brandweerkazerne, alsmede bestrij ding van de huisbokaantasting in een twee tal ambtswoningen. De heer van den Broek sprak er zijn verwondering over uit dat zo kort na de totale verbouwing van het pand tot brandweerkazerne een uitgave van f 6.700 nodig bleek voor herstelwerkzaam heden. Burgemeester Van Erp 'bleek dit evenzeer te verwonderen maar de feiten waren er nu eenmaal, zodat het bedrag van f 6.700. - er dan ook moest komen. Voor de beide andere percelen bleek voor de be strijding van de houtboktor f 2000 nodig. Ook de heer van Iersel maakte zich zorgen over de grote uitgaven welke in korte ter mijn aan onderhoud van diverse gebouwen nodig bleken en vroeg dan ook of hier geen betere oplossing mogelijk was. Maar wat wil men, bezittingen dient men toch te onderhouden, tot, zoals de voorzitter opmerkte, de economische grens is bereikt. Als laatste 2 agendapunten werden de begroting van het dienstjaar 1958 gewij zigd en verder nog de keurlonenverorde- ning. 't Goed begin was niet het halve werk. Deze tamelijk grote agenda was door de raad binnen drie kwartier afgewerkt. Maar nu bleek dat een goed begin nog lang niet het halve werk was. Vóór de rondvraag wenste de voorzitter achter ge sloten deuren de vergadering voort te zet ten en pas een uur later volgde het sluitstuk van de bijeenkomst, waarin men tot over half elf debateerde. a. Vooreerst vroeg de heer Akkerman nogmaals de aandacht voor de sportvelden en noemde de toestand meer dan erbarme lijk en onvergelijkbaar met de randgemeen ten. De voorzitter antwoordde dat B. en W. voor deze kwestie steeds druk in de weer zijn, maar dat men telkens stuit op de agra rische sector. Hij zei toe na de volgende bijeenkomst de raad over dit punt informeel uitvoerig in te lichten. b. De heer van den Broek pleitte voor een betere straatverlichting op het laatste stuk van de Havendijk, voor een verkeers bord in de stationslaan (enkele meters voor het station) ten behoeve van het snelverkeer van richting 's-Gravenmoer en vroeg (als lid van de woningcommissie) bij het verde len van woningen toch vooral aandacht te schenken aan de belangen van hen, wier „woningen" onbewoonbaar zijn verklaard. Naar aanleiding van de eerste kwestie merkte de voorzitter op dat de verlichting destijds was blijven steken op het feit dat de PNEM met het oog op de geplande nieuwe weg de kabel niet had doorgetrok ken. Hij zou echter bij de betreffende in stantie nogmaals pogingen in die richting aanwenden. c. De heer Kamp bracht nogmaals het brandweerwezen ter sprake en kreeg dien aangaande te verstaan dat door het gemeen tebestuur reeds met klem om 'aanschafgel den voor een nieuwe wagen was verzocht. d. De heer Van Iersel tenslotte gaf de aanleiding tot een breedvoerige discussie over het al of niet afstaan van de Vrouw kensvaartse haven aan de provincie.Spreker concludeerde dat door de ruilverkaveling enkele bunders grond aan de gemeente zou den komen met de bepaling echter dat de provincie hier in de rechten der gemeente zou treden. Nu is de buit binnen, aldus de heer van Iersel, en nu houdt de raad zich niet aan de afspraak en weigert (in de vo rige vergadering) de grond af te staan. Van Iersel wenste daarom terug te komen op het besluit om dan aan de provincie be doelde grond af te staan onder voorbehoud dat de gemeente 1 ha zou terugontvangen. Met enthousiasme greep de voorzitter de ze suggestie aan om voor het betreffende voorstel van B. en W. alsnog het fiat van de raad te verkrijgen. Er ontspon zich een levendig debat tussen de voorzitter ener zijds en de heer Zijlmans anderzijds, die zich ook in de vorige vergadering tegen dit voorstel had uitgesproken. De voorzitter baseerde zijn betoog hoofdzakelijk op het streekbelang (waarmee ook Waspik ge diend is) en op de overtuiging dat de ge meente niet meer land in eigendom be hoeft te nemen dan voor de compensatie aan Waspikse bedrijven nodig is. Voor de heer Zijlmans was het Waspiks belang pri mair, temeer omdat bedoelde verkeersweg er toch wel zou komen. Bovendien, aldus de heer Zijlmans, zouden er bij de aanleg van een verbindingsweg van het dorp met de grote verkeersweg zeer zeker weer Was pikse agrariërs worden gedupeerd, zodat men dan de 3 ha ter compensatie zou moe ten bezitten. Toen het voorstel van de heer van Iersel in stemming kwam werd het met 8 tegen 3 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heren van Dongen, Kamp en Zijlmans. Nieuw melkproduct. - Volgens berich ten is in Nieuw-Zeeland een nieuw melk- produkt geïntroduceerd, (Vegemilk). Het bestaat uit een mengsel van melkpoeder en kokosolie, waarin vitamine A en D is toe gepast. Door oplossing in water en pasteu- risatie kan het voor de consumptie geschikt worden gemaakt. Het aldus verkregen produkt is niet te onderscheiden van andere (natuurlijke en synthetische) soorten melk. Voor het maken van één liter melk is ca. 150 gram „Vege- melkpoeder nodig, hetgeen neerkomt op (omgerekend) ca. f 0.20 per liter. Het nieuwe produkt schijnt geschikt te zijn voor consumptie in onderontwikkelde landen. Van de zijde van enkele landen zouden reeds inlichtingen hieromtrent zijn ingewon- Ondermelk wordt populair in de V.S. - Een groot gedeelte van de bevolking in de V.S. wil graag slank worden en, als het kan, slank blijven. Dit heeft in de laatste jaren een geweldige toename van de ver koop van ondermelk tengevolge gehad. Ondermelk neemt door een hoog gehal te aan eiwit in de vermageringsdieëten aen grote plaats in. Om de blauwe kleur van de ondermelk te doen verdwijnen worden in veel gevallen vetvrije melkbestanddelen aan het produkt toegevoegd. In Amerika is het ondermelkverbruik in de laatste 4 jaren met 14 gestegen. Zelfs in het dieet van president Eisenhouwer is ondermelk opge nomen. Canada heeft een atoomappel. - Met behulp van radioactieve straling van een atoomzuil is men er in Canada in geslaagd een appelras dat een onaantrekkelijke bleke kleur had te veranderen in een ras met een prachtige rode kleur. Dit is medegedeeld op het internationaal congres voor erfelijk heidsleer. Eerst was een uitgebreid onderzoekpro gramma opgezet. Vervolgens werden jonge loten van de Courtland-appel genomen en aan straling in het laboratorium blootgesteld. Deze werden weer op de takken geënt met als resultaat dat deze takken nu don ker rode appels dragen. Wanneer voldoende hout is gevormd kunnen er gehele bomen mee geënt worden. Electrische schrikdraad voor vogels. - In Brits-Columbia is men op een proef- boerderij bezig proeven te nemen om vo gels te verdrijven door middel van electri- citeit. Rond het veld worden op'verschil lende plaatsen 6 m boven de grond dub bele netten van draad gespannen, waarvan er één onder stroom staat. Ook kleine vo gels, die op deze netten neerstrijken, moeten beide draden aanraken en krijgen een schok. Deze is niet dodelijk. Het aantal vogels dat zich aan het sla zaad van de proefvelden te goed wilde doen, was in korte tijd verminderd van 500 tot 25. Koeien op dieet. - Vele koeien komen straks weer op diëet te staan. In de vaktaal van de boer heet dit individuele voedering. Al lijkt dit op het eerste gezicht een beetje raar, èn voor het dier èn voor de porte- monnaie van de boer is het dit helemaal niet. Bij individuele voedering krijgt de koe precies wat zij nodig heeft om wat betreft produktie en conditie op peil te blijven. Hier plukt de boer de vruchten van de in Ne derland op hoog peil staande wetenschap. Door dierproeven is vastgesteld hoeveel voedingsstoffen een melkkoe bij bepaalde i produktie moet ontvangen. Door ruwpoederonderzoek kent de boer de gehalten aan voedende bestanddelen van zijn zelfgewonnen ruwvoer. i Het berekenen van voederrantsoenen is nu een eenvoudige envoordelige zaak geworden, waar de Nederlandse boer steeds meer oog voor krijgt. Melkverbruik nog zeer laag in Joego slavië. - In Joegoslavië is de melkproduk- tie nog gering en dientengevolge is ook de j consumptie van melk en melkprodukten laag. Voor de steden wordt per persoon i een gemiddeld jaarverbruik van 9.5 liter consumptiemelk, 2.5 kg boter en 4.5 kg kaas opgegeven. Bij de dorpsbewoners kan een iets groter melkverbruik worden vast gesteld. Sinds een aantal jaren neemt het mar- garineverbruik in Joegoslavië sterk toe. Belangrijke vinding op het gebied van bewaren van zaad. - Zaden hoe doelmatig ook verpakt mogen niet in gepolijste oude of nieuwe meubelen worden bewaard. In deze gepolijste laden ontstaat name lijk een weinig looizuur, dat echter voldoen de is het tere kiempje van de zaden aan te tasten. In zo'n geval komt het zaad niet op. Na drie jaar moeizame studie is de heet P. van Trigt, selecteur-controleur van de j Westlandse Zaadhandel Gebr. v. d. Berg N.V. tot deze conclusie gekomen.

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 3