LAAT STEB ER ICHTEK DE AV0NTVREN VAN DIM EN BAM DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 13 OKTOBER 1958 HERDENKING PATER BERTHIER. Loon op Zand '4U//y Pluimvee Raamsdonk nooit verloren" zegt de man die het weten kan. „Alleen de sfeer veran dert". We komen te spreken over de grote liefde van Laurentius: de stoomcaroussel. Maar degenen, die de kermis maken en breken, de jon geren van rond de twintig, leven niet langer meer in die wereld van de bewegingen van het kermisspel. schijn en klatergoud. Ze appreciëren de romantiek van die goede, oude tijd niet meer. Onze jeugd wil zelf haar invloed kunnen uitoefenen 09 Daarom zoekt ze haar vertier in au to-scooters, in raketbanen en in gok spelen. Daar zijn zij zelf bezig, daar worden ze geconfronteerd met het technisch kunnen van een moderne tijd. En daarom ook is de stoomca roussel verdwenen; stilaan is 't ker- mis-evenement bij uitstek naar de achtergrond gedrongen, om met het nieuwe tijdperk, dat rond 1950 be gon, te verdwijnen naar het rijk der herinnering. De Efteling. Slechts één plaats in Nederland houdt die herinnering nog levendig: de sprookjestuin De Efteling in Kaatsheuvel. De trots van Lauren tius Janvier, zijn paleis van ©en stoomcaroussel, staat op een gras veld in die sprookjesachtige Efte ling, waar tienduizenden jaarlijks met heimwee terugdenken aan de kermis van vroeger. Ik ben blij dat de Efteling mijn stoommolen heeft aangekocht, ver zekert Janvier ons. Ik ben er aan gehecht. Toen ik acht jaar was, liet vader hem-bouwen bij de beroemde Konings in Swalmen. Vol trots heb ik staan kijken toen het paleis in Bergen op Zoom in bedrijf werd ge steld. Het was ook in die tijd een hele onderneming om met 'n stoom caroussel de kermissen af te reizen. De aanschaffingskosten lagen hoog, je had er veel personeel voor nodig en de concurrentie was groot. Maar we hebben het gerukt. Vóór alles heb ik altijd gepoogd de goede reputatie, die mijn vader en grootvader hebben opgebouwd, te behouden. En ik geloof dat me dat gelukt is. Het is wel niet altijd zonder moeite gegaan, maar samen met mijn vrouw, die voor mij een onmisbare steun is geweest, heb ik de naam „Janvier" altijd hoog ge houden. Dat is belangrijk. Neem nu eens die stoomcaroussel. Ja, het was een mooie tijd, maar na de oorlog is alles veranderd. De jeugd was los geslagen, ze nam niet langer 't „ge zapige" van de stoomcaroussel. Ze leefde zich uit in snelheid, in ruw heid en in „zelfbediening". Ze wilde gokken en spelen, ze eiste de opwin dende jasz inplaats van de walzen van Strauss. En het kermisbedrijf heeft zich daarbij wel moeten aan passen. Het was voor mij een ont zettend hard gelag om te moeten aanzien dat de stoomcaroussel lang zaam maar zeker zijn geld niet meer opbracht. Vroeger kleedden we ons en konden we eten, alleen van de opbrengsten van de buffetten. Na de oorlog zakten de recettes beneden de dertig gulden per dag. Vroeger verkochten we op iedere kermis minstens vijfduizend pakjes confetti en vierduizend rollen serpetines; na 1945 was er nauwelijks vraag meer naar. In de glorietijd waren er in Nederland 14 stoomcaroussels. Suc cessievelijk zijn ze verdwenen. Sip- kema had een van de laatste. Hij is er mee failliet gegaan. Ik had de al lerlaatste. In 1953 draaide ze in Gil- ze-Rijen haar laatste ronden. Toen zei m'n vrouw: „als je volgend jaar jaar weer ergens een plaats pacht voor je stoomcaroussel, ga ik niet meer mee. Je kunt doen wat je wilt, maar ik vertik het langer". Ik dacht dat ze het niet meende, ze was im mers even verknocht aan de carous sel als ik. In de wintermaanden heb ik in alle stilte de molen zelf weer geschilderd en opgeknapt, maar m'n vrouw bleef bij haar besluit. Ik moest kiezen tussen haar en de ca roussel. Eh wat doe je dan? Zwarte dag. Toch was ik heel blij, toen een paar jaar later enkele heren van De Efteling mij benaderden om de ca roussel te kopen. Ik wist toen ten minste dat ze behouden zou blijven voor het nageslacht. Na de nodige onderhandelingen werd ze eindelijk, aangekocht. Zelf heb ik geholpen met de opbouw van de caroussel. Ik heb de mensen tal van aanwijzingen gegeven, waarvoor zij mij dankbaar waren. En dan vertelt de heer Jan vier verder, dat de Efteling ook de molen van Sipkema, van de heer Molenaar in Groningen heeft aange kocht. kocht. Hij is het begrijpelijk niet eens over de combinatie van deze caroussel met zijn lievelings molen, doch hij komt nog een keer of zes per jaar naar de Efteling, want hij kan nog niet van zijn ca roussel scheiden, die een stuk in z'n leven is geweest. Wij lazen in „De Tijd" van 12 ok tober over „de Congregatie voor Late Roepingen, Sichter Pater Ber- thier, 50 jaar geleden gestorven: Vrijdag is in Wenen een Europees congres geopend over de priester roepingen. Tekenend voor dit con gres is, dat er speciale aandacht zal worden besteed aan de late roepin gen. Niet alleen in Europa, maar ook in Amerika stijgt de belangstel ling voor de late roepingen. In Ca nada publiceerde de kardinaal-aarts bisschop van Montreal een herder lijk schrijven over de late roepingen, die daar vooral na de laatste wereld oorlog sterk zijn toegenomen. In ons land werd reeds in 1895 een congregatie gesticht, die zich ten doel stelde aan de jongens, die op latere leeftijd voor priester wil den gaan studeren, hiervoor de ge legenheid te geven. Pater Berthier, missionaris van La Salette, begon deze stichting te Grave. Tijdens de missie in de Franse diocesen, ont dekte hij jongens die graag priester wilden worden, maar op de gewone seminarie niet meer terecht konden wegens hun leeftijd of gebrek aan financiële middelen. Om deze jon gens de weg naar het priesterschap mogelijk te maken, stichtte hij een apart instituut: „de Missionarissen van de H. Familie". Bij zijn dood, 16 oktober 1908, telde zijn instituut reeds meer dan 200 personen. Op 't ogenblik is zijn congregatie ver spreid over Europa, Zuid- en Noord- Amerika, Indonesië en Afrika. Pa ter Berthier was een man van enor me werkkracht. Hij gaf gedurende zijn leven tientallen missies, schreef een dertigtal boeken, plus ontelbare artikelen. Van zijn boeken werden nog tijdens zijn leven een miljoen exemplaren verspreid. Hij was een man met een grote apostolische ijver, liefde voor het religieuze leven en een onbeperkt vertrouwen op de goddelijke voor zienigheid. In december 1950 begon in 't bis dom Den Bosch het kerkelijk proces voor zijn zaligverklaring. De akten van het proces zijn in 1953 aan de H. Congregatie der Riten overhandigd. De geschriften van Pater Berthier zijn reeds aan een theologisch on derzoek onderworpen. 16 oktober zal in de nieuwe graf kapel te Grave de herdenking van zijn overlijden worden begonnen met een H. Mis op te dragen door de generaal-overste der Congregatie. Ook in het Missiehuis St. Anto- nius te Kaatsheuvel zal deze sterf dag herdacht worden, en wel op woensdag 15 oktober. 's Avonds om half 8 zal een herden kingswoord gesproken worden door de Zeereerw. Pater F. v. d. Wiel. Ter opluistering wordt door de pia nist C. Jacobs Franse muziek ten ge hore worden gebracht. Daarna vindt de opening plaats van een tentoonstelling van werken van G. Princee en Johan Lennarts. Deze tentoonstelling is verder geo pend tot 3 november op zon- en woensdagen van 24 en op de zon dagen bovendien van 19.3021.30 u. Ongetwijfeld zullen weer velen van deze gelegenheid gebruik ma ken kennis te nemen van het werk van deze jonge kunstenaars, waar over we het volgende kunnen mee delen: Gerard Princée, geboren te Hel mond; leerling van de tekenklasse der Académie Grande C-haumière te Parijs; volgde daarna lessen aan de Académie Julian, onder leiding van Prof. Jean Souverbie; reisde door de zuidelijke landen, exposeerde in binnen- en buitenland en is docent aan de Academie te Tilburg. Van hem krijgen we op de ten toonstelling te zien een 25-tal goua ches, waarvan een tiental met een religieuse voorstelling en de andere met voorstellingen van 't Spaanse en Portugese land en zijn bewoners. Johan Lennarts, geboren te Eind hoven; studeerde korte tijd aan de Koninklijke School voor Kunst en Kunstnijverheid te 's-Bosch; volgde daarna de opleiding M.O. tekenen aan de Academie te Tilburg; ont ving kort geleden een studiebeurs van de Franse regering om in Frank rijk te studeren en inspiratie op te doen. Van deze jonge en veelbelovende kunstenaar komen op de tentoon stelling 14 gouaches, voorstellende de 14 staties van de Kruisweg, bo vendien enkele Christus' voorstel lingen in hout en lood. Ook mevr. Lennarts-Nies levert 'n bijdrage tot expositie in de vorm van twee Madonna's (kralen). GESLAAGD. Te Breda slaagde met groot succes voor het diploma vakbekwaamheid in het damesvak van het Kappers- bedrijf, de jongedame Joke Didden alhier. VOOR HET JEUGDHUIS ST. JOZEF. En nog steeds blijft de activiteit van het comité tot bouw van een jeugdhuis voor de parochie St. Jozef onverflauwd doorwerken. Na de succesvolle dansavonden in 't res taurant van de Efteling volgt a.s. zaterdag een groot bal in de zaal van de Gildenbond, waarop 't amu sementsorkest de Wavo's zijn ge waardeerde medewerking heeft toe gezegd. Ongetwijfeld wordt 't weer een knal-avond voor 't mooie doel, waarvoor zich de gehele parochie St. Jozef inspant. LEVENSSCHOOL - ACTIVITEITEN A.s. dinsdag is er in de Levens school een algemene oudersavond, waarop alle ouders van de 96 leer lingen zijn uitgenodigd. Een aantal jongens zal er een demonstratie ge ven in het handenarbeidlokaal. Via bandapporaat geven andere jongens hun mening over de levensschool en is een gedeelte te beluisteren van een door aalmoezenier, kapelaan H. Pas, gegeven les. De heer Annegarn houdt een inleiding en ten slotte wordt een filmstrook vertoond, zo dat ongetwijfeld deze avond voor de ouders van de grote jongens van zeer groot belang belooft te worden. A.s. woensdagavond wordt een contactavond georganiseerd voor de werkgevers van de deelnemers van de school. De heren werkgevers (62 in getal) zullen dan in de gelegen heid worden gesteld de school te be zichtigen voorzover zij dit nog niet hebben gedaan, en via filmstrook en geluidsband zullen zij kennis1 kun nen nemen van programma, werk wijze en sfeer van de levensschool. „U moet toch weten, waar uw geld blijft", schreef directeur Annegarn in zijn uitnodiging aan de werkge vers. Mede door him financiële steun, maken de werkgevers de ac tiviteiten van de Levensschool mo gelijk. Moge de opkomst op woens dag een graadmeter van de werke lijke belangstelling zijn. MODE-SHOW. Dinsdag 14 oktober zal in zaal Apollo alhier, de firma Cunen uit Waalwijk haar mode-show houden, die daar ter plaatse een groot succes was. De entrée is vrij en een kopje koffie wordt daarbij nog aangeboden. DE HOOFDMAN VAN GILDE ST. JAN KAMPIOEN. Zondag was het de laatste schiet oefening van „Sint Jan". De gehele zomer had P. v. Nieuwstad de lei ding gehad, soms met een verschil van 4 punten. Met A. Dingemans als nummer 2, valt het voor de schutters, evenmin als in de andere sporten, niet mee om boven aan de ranglijst te blijven. De zenuwen waren de twee laatste zondagen ook P. v. Nieuwstad de baas en het ge volg was dat hij voorbijgestreefd werd door zijn naaste concurrent A. Dingemans, die beslag legde op het kampioenschap van St. Jan. Een verdiend resultaat voor de hoofd man van het gilde. Er waren in to taal 120 punten te behalen. Het eindresultaat was: 1 en kampioen: A. Dingemans 111 pnt.; 2. Th. Sper- ber 110 pnt.; 3. P. v. Nieuwstad 109 pnt.; 4. H. v. Balkom 109 pnt.; 5. H. v. Kuijk 106 pnt.; 6. P. v. Nieuw stad Jr 101 pnt.; 7. B. v. d. Hoven 98 pnt.; 8. J. Roelofs 95 pnt.; 9. H. v, Nieuwstad 94 pnt.; 10. C. v. d. Ven 88 pnt.; 11. P. v. Laarhoven 85 pnt.; 12 A. Maas 76 pnt.; 13. C. Sips 72 pnt.; 14. P. Mikkers 71 pnt. AGENDA. Maandag 8 uur n m. repetitie har monie Apollo, zaal hotel Smit; 8 uur n.m. repetitie harm. St. Jan, zaal P. v. Dun. Dinsdag 8 uur n.m. Oudersavond Levensschool Jonge Arbeiders; 7.30 uur n.m. repetitie-cursus r.k. Par. Kerkkoor St. Jan: 8.30 uur n.m. repetitie zangvereni ging Semper Vivens, in 't Hoventje. Woensdag 8 uur n.m. Contact-avond werkgevers met Levensschool; 8 uur n.m. repetitie harm. kon. muz. gez. Euphonia; 8 uur n.m. Apollo-theater „De Char ge aan de grote rivier", alle leeftij den. Donderdag 8 uur n.m. repetitie zangvereniging Bel Canto, zaal P. van Dun. STATIEDAGEN VAN DE GILDEN. Traditiegetrouw zullen ook dit jaar weer de statiedagen van on ze drie Loonse gilden plaats heb ben. Vooreerst 4 okt. zaterdag j.l., St. Crispijn, vervolgens op 14 oktober St. Ambrosius en als laatste op 28 oktober St. Huber- tus. Het zijn de drie dagen waar naar de leden het gehele jaar uit zien, om dan gezamenlijk ter ker ke te trekken, de vergadering bij te wonen en dan hun koffietafel te houden, waarna de avond wordt doorgebracht met de ou derwetse dansen en gezelligheid, want dit laatste vormt nog het kleine beetje gilde-gedachte in onze plaats. Ook zal er op die dagen onder ling geschutterd worden om een of andere mooie prijs. Het zij ver gund alle gildebroeders met hun verloofden of vrouwen deze ge moedelijke feestdagen toe te wensen. In verband met het overlijden van Z.H. Paus Pius XII worden deze statiedagen zonder uiterlijk vertoon gevierd. Vooral moet hier het oude gil de-cultuurgoed hoog gehouden worden, want het bevat nog meer dan hierboven is genoemd. Tra- ditie's hoog houden en het gilde beleven waarvoor het is opge richt, dan zal men ervaren, dat het gilde zo mooi is. Voor ver vlakking moet het bewaard blij ven, want anders wordt cultuur, godstdienst, godstdienstzin, be scherming en vriendschap aan getast, die toch al zo veel te lij den hebben in deze materialisti sche wereld. Waakt hiervoor want juist in 't gildewezen zijn deze factoren zo echt verenigd, hetgeen te danken is aan het goe de voorbeeld van onze voorou ders, die gildebroeder mochten zijn. Als we op deze feesten de gilden zien, staan we dan een ogenblikje stil niet bij het uit bundige feestgedoe maar bij het innerlijke van het gilde, wat zij waren en wat zij deden. Dit alles heeft nu nog grote waarde in de Brabantse gemeenschap. Copyrighl BIM EN BAM EN DE TEKENDOOS. Bim geeft Bam voor zijn verjaardag hier een tekendoos cadeau. Bam is wel geweldig blij met het geschenk; dat zie je zo! Hij gaat ijverig aan 't schetsen, tekent huis en dieren vol; Jumbo kan het niet waarderen, Zegt: „Nou, nou, is dat een lol?" Bim ,met het geval verlegen, krijgt een schitterend idee en brengt voor zijn jarig broertje ook nog 'n groot schoolbord mee „Hier",' zegt hij, „ga nu je gang maar, teken iedereen maar uit en wanneer je ermee klaar bent, veeg je het tenminste uit." ter per seconde meer snelheid had gehad, zouden de Amerikanen de eerste „maanreizigers" zijn geweest. De „Pionier" werd zaterdag om 9 uur 42 Ned. tijd de ruimte ingescho ten met een snelheid van 32.500 km per uur. Zij was 32,5 m lang en had elf kilo instrumenten aan boord. Het was de bedoeling om de derde trap van de raket 50 uur na de start vanaf Hawaii te ontsteken, waardoor ze zich door de aantrekkingskracht van de maan zou kunnen laten grijpen. Een kleine fout in de berekening was echter oorzaak, dat deze derde trap niet werkte. Verwacht wordt, dat de „Pionier", een gewone satelliet van de aarde zal worden en reuzenzwaaien rond de aarde zal beschrijven van zes dagen lengte of dat zij in de dampkring zal duiken en daar door de wrijving zal verdampen. Hoewel dit schot op de maan dus niet is gelukt, mag men toch spreken van een zeer groot succes, omdat men dank zij deze „Pionier" de beschik king heeft gekregen over nieuwe waardevolle gegevens. DUIZENDEN BEWEZEN PIUS XII DE LAATSTE EER. Tienduizenden Romeinen hebben dit weekend de laatste eer bewezen aan Paus Pius XII, die staat opge baard in de St. Pieter onder de grote koepel van de basiliek en voor het Be lijdenisaltaar. Vierentwintig enorme kandelabers wierpen er hun flikke rend schijnsel op het bijna doorschij nende gelaat van hem, die de Romei nen bij honderdduizenden hebben ge huldigd als een groot Romein. Zes Romeinse edelgardisten stonden stram naast de katefalk, waarop het stoffelijk overschot van Pius XII lag opgebaard en waarlangs de Romei nen in metersdikke rijen schuifelend langs trokken met tranen van ont roering in de ogen. Vandaag om vier uur zal het li chaam van Pius XII worden bijgezet in de crypte onder de St. Pieter. Door een zendtijdruil met de NCRV is de KRO in de gelegenheid gesteld om de begrafenis van de Paus en de daarbij behorende plechtigheden van half vier tot half acht via de televisie uit te zenden. De opening van het conclaaf is door de kardinalen vastgesteld op za terdag 25 oktober om vier uur. De buitenlandse missies, die aangekon digd zijn, zullen de plechtige requiem mis op 19 okt. bijwonen. Eisenhower zal worden vertegenwoordigd door Foster Dulles en Adenauer door von Brentano. Morgenavond zal de KRO over Hilversum I van acht uur tot half 10 een pontificale requiemmis uitzenden welke zal worden opgedragen door de aartsbischop van Utrecht, mgr. dr. B. J. Alfrink, in de kathedrale kerk van de H. Catharina te Utrecht. AMERIKAANS SCHOT OP DE MAAN BIJNA GELUKT. „Pionier" valt terug naar de aarde. Doordat ze vier graden te steil was afgeschoten heeft de raket „Pio nier" .waarmee de Amerikanen zater dag vanaf Cape Canaveral een schot op de maand waagden, haar doel niet bereikt. Toen zij een hoogte bereikt had van 175.000 km begon zij terug te vallen naar de aarde. Indien de „Pionier" - een combinatie van de types „Thor" en „Able" 259 me- VERKIEZINGEN IN BELGIË. De uitslagen van de Belgische ge meenteraadsverkiezingen, die zondag te middernacht binnen waren, wijzen erop, dat de kiezers de lijn van de jongste Kamerverkiezingen hebben doorgetrokken. Vrijwel overal was er winst voor de CVP. De socialisten verloren een aantal zetels en voor de liberalen was het verlies nog groter. De communisten zijn vrijwel overal weggevaagd. PEKING VERLENGT BESTAND. Communistisch-China heeft zon dag medegedeeld, dat het bestand in ret gebied van Formosa met veertien dagen is verlengd. De aankondiging werd gedaan in de vorm van een boodschap aan de „kameraden van het volksbevrij dingsleger aan het front in Foekien". Er wordt in gezegd dat de verdere staking der vijandelijkheden werd af gekondigd „om te zien wat de andere partij nu gaat doen" en om „onze landgenoten in Quemoy in staat te stellen voldoende vooraden, waaron der levensmiddelen en militaire uit rusting te verkrijgen". Melk als voedingsmiddel voor Pluimvee. Een zeer interessant artikel vond ik in een pluimveeblad, ge dateerd 20 augustus 1925. Veel wenken en raadgevingen daarin vermeld, worden heden ten dage nog toegepast. Wel een bewijs, dat de inzichten van de oude garde niet zo mis waren. Hier volgt het: De Landbouw-Redakteur van het dagblad „De' Telegraaf" heeft bij onze medewerker Dr. 't Hoen eens haar licht opgestoken over de kwestie der melkvoeding voor pluimvee. Dr. 't Hoen gaf zijn mening in deze als volgt weer Het is algemeen bekend, dat de moedermelk voor het pasge boren dier gedurende de eerste levensmaanden het allerbeste voedsel is. Dat zij een grote voe dingswaarde bezit, blijkt wel duidelijk uit het feit, dat dieren, die in de natuurstaat leven, heel weinig melk produceren, maar niettemin bevat die kleine hoe veelheid alle voedende bestand delen, waaraan het dierlijk li chaam behoefte heeft tot op bouw van de meeste belangrijke organen en 'n regelmatige groei. Verse melk nu is niet alleen 'n uitstekend voedingsmiddel voor zoogdieren, ook voor pluimvee is gebleken, dat zij door haar sa menstelling en vele voedende be standdelen' een bijzonder goed voedsel vormt, waarvan vooral bij jonge hoenders en kalkoenen in de laatste tijd veel gebruik ge maakt wordt. Veel onderzoekin gen zijn op dit gebied verricht in de afgelopen jaren en talrijke voederingsproeven werden geno men, waaruit onomstotelijk is gebleken, dat behalve verse melk ook de verschillende melkpro ducten onder bepaalde omstan digheden een gunstige invloed kunnen uitoefenen op de norma le groei en regelmatige ontwik keling der kuikens. Bij bepaalde afwijkingen in de spijsvertering en enkele ziekten van het pluim vee kunnen melkproducten, vooral karnemelk met succes worden toegediend. Nu speelt in de verse melk en ook in de producten daarvan, 't gehalte aan vitaminen een be langrijke rol, al moet worden er kend,'dat de betekenis hiervan wel eens wat al te hoog wordt aangeslagen. Men kan tegen woordig geen pluimveeblad meer opslaan, of een groot gedeelte van de inhoud is gewijd aan het vitaminen-vraagstuk. (Dit zijn naar men weet stoffen, die bij de voeding ongetwijfeld een belang rijke rol spelen, maar waarvan de chemische samenstelling niet bekend is.) Echter ben ik van mening, dat er té veel in één bepaalde rich ting gezocht is, alsof in de voe dingsleer alles beheerst zou wor den, door de vitaminen. Dit acht ik niet juist en ik vind het ge lukkig, dat reeds hier en daar 'n kentering valt waar te nemien, die er op wijst, dat de gedachte meer en meer veld wint, dat er wat betreft rationele pluimvee- voedering nog véél belangrijker zaken zijn te onderzoeken, die er toe kunnen bijdragen, om de voe dering in 't algemeen goed, maar vooral goedkoper te maken. Het houden en fokken van pluimvee, speciaal hoenders, kan veel voordeel afwerpen, maar... dan dient noodzakelijkerwijs te worden voldaan aan de voor waarde, dat de voedering niet te duur is. Ook hier draait dus al les om de economische kwestie! Kippenvrienden, nu moet ik afbreken, er liggen vragen, die eerst beantwoordt moeten wor den. Slot volgt. Mevr. L.C.v.W.-de B., Utrecht. In uw boomgaard vallen veel ap pels van de bomen en de kippen pikken daarvan geregeld. Bij mij doet zich hetzelfde geval voor. 's-Avonds sluit ik nu de stallen af en open die niet eerder of de gevallen appels zijn verwijderd. Het rapen wordt overdag meer malen herhaald, want te veel van 't goede is slecht voor de dieren. Ingewandstoringen kunnen er 't gevolg van zijn. Mengt u door 't ochtendvoer regelmatig wart me dicinale Norit (verkrijgbaar bij de voederhandel) Een probaat middel. Ik wens U succes. De heer B.M. te Rotterdam vraagt: Bederft levertraan de smaak der eieren? Wanneer U b.v. twee eetlepels ruwe lever traan onder één liter hardgraan (korrelvoer) mengt, dan behoeft u niet bezorgd te zijn, dat de eieren er naar smaken. Kippenvriend. Gemeenteraad Raamsdonk. RECHTSGEDINGEN IN BE LANG VAN WONINGBOUW. Zaterdagavond kwam de raad der gemeente Raamsdonk onder voorzitterschap van burgemees ter Prinssen in spoedeisende ver gadering bijeen. Na de behandeling der ingeko men stukken werd de heer B. H. Leijten hei-benoemd tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim. Tot lid van het bestuur van de gemeenteliike in stelling voor maatschappelijk hulpbetoon werd herbenoemd de heer M. A. Wuijten. Ten behoe ve van de r.k. meispes-ulo vo teerde de raad een bedrag van f 3200.- voor de inrichting van een schoolgebouw in het tot pa rochiehuis verbouwde voorma lige fraterhuis. Deze voorziening is noodzakelijk omdat de kleu terschool, waarin de ulo-school tijdelijk was ondergebracht, ge heel voor kleuteronderwijs moet worden gebruikt. Aan P. Verbunt werd een ver goeding in de vervoerskosten toegekend ten behoeve van zijn zoontje dat de christelijke school voor buitengewoon lager onder wijs te Waalwijk bezoekt. Goed keuring verkreeg ook een voor stel tot het bij voorbaat aangaan van vaste geldleningen met de N.V. Bank voor Nederlandse Ge meenten en het constateren van de afzonderlijke geldleningen bij besluit van W. Het maxi mum van deze geldleningen werd bepaald op f 1.200.000.- zijnde 't bedrag der vlottende schuld van de gemeente. Besloten werd ver der tot het ruilen van gronden in de Nieuwe Polder met de Anto- nettastichting tot een totale op pervlakte van ca. 0.27.47 ha. Ook werd besloten tot het voeren van een tweetal rechtsgedingen, te weten een in eerste aanleg tegen mr. O. A. van der Meer ter ont eigening van grond in de Nieuwe Polder t.b.v. de woningbouw, en een tegen E. G. Romme ter ont binding van de pachtovereen komst in de Nieuwe Polder, eveneens t.b.v. de woningbouw. Ten slotte hechtte de raad zijn goedkeuring aan enkele ont werpbesluiten tot wijziging van de gemeentebegroting 1958.

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 7