Loon op Zand verbaast zich over gang van zaken inzake woonruimtecommissie GEMEENTERAADSVERGADERING DRUNEN. De Vluchteling GEMEENTERAAD LOON OP ZAND Wegverbetering en Verkeersveiligheid besproken. Verlichting in Elshout. Adverteren doet verkopen 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 20 OKTOBER 1958 2 „Wraakoefening zette twee bekwame leden aan de kant", aldus de heer van Rooy MAAK BABY'S UITZET COMPLEET MET DE HANDIGE ZWITSAL BABYSET Feuilleton van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" van Cayenne Door Ottwell Binns. mtiKat- 16) ■SÉMtian „Dank zij u en uw vrouw!" ant- woorde Langdon snel. „Hoe lang heb ik hier gelegen?" „Dit is de derde avond!" zei de Creool eenvoudig. „In 't begin wan hoopten we aan herstel, toen het zweer niet wilde uitbreken en ook toen de mannen van de gevangenis naar U en nog iemand kwamen infor meren. „En nog iemand?" onderbrak Lang don heftig. „Dus Jules is ook ontko men. Gelukkig!" „En terwijl u tijdens uw koorts de gehele tijd hebt liggen schreeuwen, waart U doodstil toen de boot hier aanlegde, en ze gingen gelukkig heen zonder in de hut gekeken te hebben." „De hemel zij dank! Maar waarom heeft u hen niet verteld dat ik in deze hut lag?" „Dat is de schuld van Henrillia, mijnheer", antwoordde de man eer lijk. „Zij hoorde u in uw koorts ijlen. En ze zei tegen mij: „Christophe, die man is uit de gevangenis ontsnapt, maar het is geen slechte man, neen. We mogen hem niet laten sterven en ook zullen we hem niet naar die wrede mensen terug laten gaan! En daarom hebben we niets gezegd, toen die mannen hier kwamen; en de goe de God zelf legden zijn handen op uw lippen, zodat U stil was." Dudley Langdon was diep getrof fen door de woorden van de man. „Vrienden", zei hij ontroerd, „jul lie hebt om mijnentwille een groot ge vaar getrotseerd. Je kent de straf, die er staat op het verbergen van een ontsnapte gevangene! En dat gevaar loop je nog steeds, ik moet ogenbli- kelijk van hier verdwijnen..." „O nee", viel de vrouw hem in de rede. „Mijnheer zou de dood vin den in het woud of in het water als U vannacht verder gaat." „Wat Henrillia zegt, is waar! U mag in geen geval weggaan voor U voldoende is aangesterkt. Morgen vroeg zal ik U naar een dieper plek in het woud brengen, waar geen ach tervolger U zal zoeken. En binnen korte tijd, misschien reeds in drie da gen, als ik een kleine kano van me in orde heb gemaakt, kunt U veilig ver trekken!" „VriendenLangdon's stem stokte. Enige seconden kon hij geen woord uitbrengen en snel knielde de vrouw aan zijn zijde. „U moogt zich niet zo opwinden, mijnheer. Dan komt de koorts weer terug. Ik zal 'n beetje bouillon klaar maken, en die moet u opdrinken, waarna u rustig gaat slapen tot mor- gen. „Bouillon. Je hebt me weer terug gegeven aan het leven, Henrillia. Eens zal ik jouw en je goede man dit alles vergelden." „O neen, mijnheer, dat gebeurt in geen geval. Hebben wij niet de vreug de hiervoor in onze harten en de goedkeuring van God!" Zij verliet met Chrisophe de hut, i en een ogenblik later vernamen Langdon's oren weer het begin van 't liedje: „To, to, to! - ga qui la?" En terwijl hij met een dankbaar hart ernaar luisterde, scheen hem dit ge zang het symbool van een nieuwe hoop. HOOFDSTUK V. Zes dagen later vervolgde Lang don zijn tocht naar de vrijheid, ach terna gewuifd door Christophe en Henrillia. Zijn uiterlijk was zodanig veranderd, dat hij, evenals Jules, met een gerust hart langs een van zijn vroegere bewakers zou kunnen ko men, zonder vrees voor herkenning. Henrillia, die als iedere afstamme linge van de oude negervolken gehei men kende, die nooit in boeken op getekend zijn, en van haar grootmoe der, een Obeah-priesteres een uitge breide plantenkennis had geërfd, had zijn van uitputting doorgroefd ge zicht, zijn lichaam, armen en benen geverfd in de huidskleur van een mu lat. Hij was gestoken in een ondefi nieerbaar kledingstuk van Christophe en op zijn hoofd prijkte de geliefde dracht van de Creolen, een helder ge kleurde zakdoek. Ieder die hem zag, zou hem houden voor wat hij in wer kelijkheid niet was. Een kleine voor raad voedsel was in de achtersteven geborgen en als wapen had hij een klomp maar uiterst bruikbaar kam- mes meegekregen. Alles wat hij bezat, dankte hij aan dat eenvoudige echtpaar, dat hem, met gevaar voor eigen vrijheid, bij gestaan had in het uur van doodsge vaar. Zijn hart zwol van dankbaar heid, terwijl hij, vanwege zijn ver bonden schouder nog een beetje on wennig voortpagaaide, en toen hij n' bocht in de rivier naderde, hield hij een ogenblik op en keek achter waarts. Henrillia zwaaide met een reusachtige, felgekleurde doek, en zwaar klonk de stem van Christophe over het water „Bon voyage, monsieur!" „Adieu, Henrillia, adieu, Chris tophe", schreeuwde hij terug en pa gaaide dan de bocht om, uit het ge zicht van de goede mensen. De tocht, die hij ging ondernemen was een wanhopig waagstuk, daarvan was hij zich ten volle bewust, maar het was een pleziertochtje in verge lijking met zijn toestand van 'n week terug, toen hij, na zijn ontsnapping in de verongelukte boot, weer tot be wustzijn was gekomen en bemerkt had dat hij alleen was, met een aan geschoten schouder. Hij was vertrouwd met het oer woud en hij kende de gesteldheid van het binnenland zeer goed, daar hij er gedurende vele jaren als dia mantzoeker rondgezworven had. In de rivieren leefde vis in over vloed en met behulp van strikken kon men gemakkelijk een aantal vogels vangen er bestond slechter voedsel dan tapirvlees,, en gebakken aap was ook zeer smakelijk - tenminste als men het geluk had een van die dieren te vangen. Het woud was een ware voorraadschuur, hij zou honing kun nen zoeken, en noten en andere wil de vruchten, als hij zuinig omging met hetgeen hij van Henrillia meegekre gen had, zou hij heus niet van hon ger omkomen! Hij wist, dat hij ontelbare gevaren tegemoet ging, maar daar kon hij zich met wat geluk wel doorheen slaan. Hoewel de bewaker niet door zijn hand gevallen was, zou men hem van 3 rm im. i :ki&. medeplichtigheid beschuldigen en dan zou hij zijn straf niet ontlopen. Het woud, ondanks al zijn gevaren, was veruit de veiligste verblijfplaats voor hem. Naar mate hij voortroeide, ver breedde de rivier zich. In glanzende kleuren weerspiegelde het water de langs de kant staande bomen. De muur van levend groen waar hij langs voer, was een ware verrukking voor het oog. Geweldige waaierpluimen verhieven zich tegen de donkere ach tergrond, afgewisseld door reusach tige bamboestelen van ongekende om vang, en een enkelen stam van een hemelhoge katoenboom. En tussen dit alles slingerden zich de slanke guir landes der lianen. Grote vlinders met schitterende kleurschakeringen fladderden ruste loos over het water en langs het groen en groengeveerde papegaaien vlogen krijsend heen en weer. Langdon schonk echter niet de minste aandacht aan dit alles; zelfs het gezicht van een jaguar, die aan een kleine inham van de rivier stond te drinken en hem met woeste ogen begluurde liet hem onbewogen. Er wa ren andere, kleinere dingen die hem hinderden. (Wordt vervolgd) -U*Ar In een fel betoog heeft de heer v. Rooy ontslag had gevraagd. Hij had zelf te ken nen gegeven de verantwoording niet aan te in de raadsvergadering van de gemeente Loon op Zand vrijdagavond stelling geno men tegen wat hij noemde „het onwaardige gedoe" waardoor de beide leden van de woonruimte-commissie (Kamer II) voor Loon op Zand, de heren J. van Noye en W. Ligtenberg, door de meerderheid1 van de raad aan de kant zijn gezet. De heer v. Rooy hield dit betoog naar aanleiding van het voorstel tot het benoemen van enkele leden van de woonruimte-commissie en huur-ad- vies-commissie in verband met het feit, dat de beide benoemde leden, de heren E. J. van den Nieuwenboer en A. W. Wouters, schriftelijk hadden medegedeeld hun benoe ming niet te willen aanvaarden. Na in het kort te hebben geschetst hoe de beide leden van Noye en Ligtenberg als leden van de woonruimte-commissie het woningbeleid in Loon op Zand tot volle tevredenheid van de bevolking te hebben gevoerd, zei de heer van Rooy, dat zowel hij zelf als vrijwel de gehele Loon op Zand- se bevolking zich hadden verbaasd over het opzij zetten van de heren van Noye en Lig tenberg. „Wat in de Loon op Zandse ka mer is gebeurd, is ronduit betreurenswaar dig", zo zei hij. „Deze beide leden hebben hun taak op bekwame en integere wijze vervuld en er was derhalve geen reden om hun mandaat niet te verlengen." Dit man daat werd helaas niet verlengd, maar om dat de Kaatsheuvelse raadsleden volgens de heer van Rooy niet kunnen oordelen over het woningbeleid in Loon op Zand, nam hij aan dat het besluit van de raad tot het op zij zetten van deze beide leden door heel andere motieven was ingegeven. Spreker meende, dat hier wraakgevoelens in het spel waren en hij brandmerkte deze als zielige dorpspolitiek. Hij wenste met klem te protesteren tegen dit onwaardig gedoe, dat de Loon op Zandse kamer opzij heeft gezet zonder de bevolking er in te kennen. Ten aanzien van de vertegenwoordiging van Loon op Zand door wethouder Broeders, meende spr., te mogen stellen, dat in deze het vertrouwen van de bevolking geheel ontbrak. De heer van Rooy kon zich even min akkoord verklaren met een lid uit de Moer in de Loon op Zandse kamer. In de Moer kent men geen woonruimteproblemen en hoe 'wil men dan oordelen over de pro blemen in Loon op Zand, zo vroeg hij zich af. Of doet in de raad het devies opgang: „Liever Moers dan Loons". Ten slotte ver klaarde de heer van Rooy volkomen afwij zend te staan tegen een wijziging van de woonruimte-commissie en verder meende hij, dat Loon op Zand het recht heeft om de achtergronden van deze onverkwikkelijke affaire te weten. Spr. wilde de heren van Noye en Ligtenberg als kandidaten gesteld zien. De heer van Noye dankte spr. voor zijn betoog en zei het te betreuren, dat een goed functionerende commissie op deze wijze om zeep werd gebracht. De heer Elshout was van mening, dat de Loon op Zandse kamer niet tot volle tevre denheid van de bevolking heeft gewerkt. Er zijn vele klachten over deze commissie ver nomen en daarom heeft de raad andere le den gekozen. De beschuldiging als zou er sprake zijn geweest van een strafvervolging, wees spr. van de hand. De heer van Rooy vroeg de heer Elshout om een nadere presisering van de door hem aangeduide klachten. De door hem zelf ver melde tevredenheid van de Loon op Zandse bevolking over het gevoerde woningbeleid door de twee opzij gezette leden, kwam z.i. voldoende tot uitdrukking in het feit, dat de gehele Loonse bevolking op de Loonse lijst heeft gestemd. Dat zou zeker niet het geval zijn geweest als men niet tevreden was over het gevoerde woningbeleid, zo meende de heer van Rooy, die in deze hele affaire een politieke zet zag, omdat de heer van Noye niet bereid is geweest om met de meerderheid van de raad mee te werken. De heer van Noye vroeg zich in tweede instantie af waarom hij een briefje van B. en W. had ontvangen, waarin lof werd uit gesproken voor de wijze waarop het wo ningbeleid door hem zowel in het belang van de gemeente als van de bevolking was gevoerd. Wethouder Grootswagers was van me ning, dat de heer van Noye zelf om zijn durven om met de meerderheid van de raad mee te werken, waarop de raad hem van elke verantwoording heeft ontheven. De heer Grootswagers vond dat heel logisch. De heer v. Kuijk begreep niet waarom er over deze zaak zoveel drukte werd ge maakt. Hierna werd op voorstel van de voorzit ter, burgemeester v. d. Heijden, tot stem ming overgegaan. Tot leden van de woon ruimtecommissie werden benoemd de he ren H. v. d. Heuvel en J. v. Dongen met 8 tegen 7 stemmen. Met 8 tegen 7 blanco stemmen werden zij eveneens tot leden van de huuradvies-commissie gekozen. BAATBELASTING. Een ander punt, dat in discussie kwam, was het voorstel tot wijziging van de elec- trificatie-baatbelasting II en tot het ver hogen van de heffing van opcenten op de personele belasting. Ten aanzien van de door de raad vastgestelde baatbelasting met betrekking tot de twintig panden, welke alsnog op het electriciteitsnet zullen kunnen worden aangesloten, hebben G.S. zich op het standpunt gesteld, dat 75 van de daarmee gemoeide kosten door middel van belastingheffing moeten worden verhaald. B. en W. waren van mening, dat dit niet mogelijk is door middel van een baatbe lasting, omdat de kosten te hoog zouden worden voor de betrokkenen. Van de jaar lijkse kosten ad f 3100. -zou door be trokkenen het dubbele tarief van de thans geldende verordening moet worden opge bracht, zijnde f 800. -De rest ad f 2500 zou gedekt moeten worden door een ver hoging van de opcenten op de personele belasting van 150 tot 170 opcenten. De heer Beerens voelde niet veel voor deze oplossing en stelde voor om in over leg met de PNEM de aansluiting van de onrendabele netten op een heel andere wijze te bekostigen. Hij had uitgerekend, dat een algemene verhoging van ct. per pilowatt-uur jaarlijks een bedrag van f 7000. - zou opbrengen, waarmee de on rendabele aansluitingen dan bekostigd zou den kunnen worden. Spr. stelde voor het aan de orde zijnde voorstel van de agenda af te voeren en met de PNEM in overleg te treden. De voorzitter voerde aan, dat terugne ming van het voorstel een belangrijke ver traging in de afwikkeling van deze aange legenheid met zich zou brengen. Verder zou de door de heer Beerens voorgestelde be lasting remmend werken op het stroom verbruik, zodat de PNEM aan een dergelijk voorstel, zeker niet zal willen meewerken. Bovendien zal van het door de heer Beerens berekende jaarlijkse stroomverbruik het ver bruik van krachtstroom moeten worden af getrokken, omdat men anders een zeer on evenredige verdeling in de belasting zou verkrijgen. Het gevolg van deze aftrek is dan weer, dat het belasting van het licht- stroomverbruik weer hoger zal worden. B. en W. zijn van mening, dat de per sonele belasting de meest aangewezen be lasting is om de aansluiting van de onren dabele netten te bekostigen, waaraan wet houder Grootswagers toevoegde, dat in de personele belasting de grote gezinnen lager worden aangeslagen, welke billijkheid dan automatisch ook tot uitdrukking zal komen in de electrificatie-baatbelasting. Hoewel de heer Beerens met enkele be zwaren van de voorzitter wel mee kon gaan, wenste hij zijn voorstel toch te handhaven, dat ten slotte met 9 tegen 6 stemmen werd aangenomen. WETHOUDERSSALARISSEN. Bij de behandeling van de ingekomen stukken keerde de heer van Nieuwstadt zich tegen de door G.S. voorgestelde ver hoging van de wethouderssalarissen, die hij in deze tijd van versobering en beperking niet verantwoord achtte. Over de hele pro vincie genomen gaat het hier om een ver hoging van 40 en in Loon op Zand zelfs over een van 50 De heer van Nieuw stadt begreep niet, dat men in Den Haag een jaar heeft nodig gehad om te beslissen over een verhoging van de ambtenaren salarissen met 3 en dat nu zonder slag of stoot de wethouderssalarissen met 40 verhoogd kunnen worden. Spr. zei zich niet te kunnen verenigen met het voorstel van G.S., welke mening nog door enkele an dere raadsleden werd gedeeld. Bij stemming werd het voorstel van de heer van Nieuw stadt met 8 tegen 7 stemmen verworpen. De overige agendapunten gingen snel on der de hamer door. Goedgekeurd werd een voorstel tot het stellen van zekerheid in het kader van het besluit Bevordering Eigen- enkele grondtransacties. Ten slotte werd aan de Mater Amabilis- school een aanvullende geldlening van f 4000. - verschaft voor de aankoop, op bouw en inrichting van een geheel nieuw houten clubhuis. Woningbezit, alsmede voorstellen tot wij ziging van de verordening op de destruc tie, tot wijziging van de Bouwverordening en tot vaststelling van een verordening op de keuringsdienst van slachtdieren en vlees. Met de n.v. bank voor Nederlandse Ge meenten zullen een viertal geldleningen worden aangegaan van resp. f. 112.000.-, f 67.000.-, f 31.000.- en f 300.000.-. Op voorstel van b. w. werd het woon wagenkamp aangewezen als de enige plaats in de gemeente, waar woonwagens bij ver blijf in de gemeente standplaats mogen in nemen. De heer Snoeren stelde voor om een zeker staangeld te heffen, omdat de ge meente toch belangrijke kosten moet ma ken voor de aanleg van een dergelijk kamp. De voorzitter zei deze suggestie in het col- lege van b. w. te zullen bespreken. Ten behoeve van de r.k. meisjesschool „H. Maria" voteerde de raad een bedrag van f 769.50 voor de aanschaffing van sun- air gordijnen. B. W. ontvingen machti ging tot het aangaan van kasgeldleningen, rekening-courant-overeenkomsten en andere kortgeldleningen gedurende 't laatste kwar taal van 1958 tot een bedrag van f 2.500.000. - Voor de vernieuwing van het meubilair en het aanbrengen van een colovinyl-vloer in de openbare lagere school in de Moer voteerde de raad een bedrag van f 8928.30. Het beschikbaar gestelde krediet voor de aanleg van een hoofdriool vanaf de Gast huisstraat tot waar de nieuwe zuiverings installatie zal komen, werd verhoogd tot f 550.000. - Goedgekeurd werden verder De raad der gemeente Drunen was vrij dagavond ten gemeentehuize in openbare vergadering bijeen, onder voorzitterschap van Burgemeester Snels. Afwezig Ir. van Lammeren. In korte bewoordingen herdacht Burge meester Snels voor de vergadering de over leden Paus Pius XII. De notulen werden onveranderd vastge steld. De ingekomen stukken werden voor ken nisgeving aangenomen. Onbewoonbare woningen. Aan de orde was verder het voorstel van B. en W. tot het onbewoonbaar verklaren van de woning Schanswijk 21 te Elshout. De raad verklaarde zich met dit voorstel akkoord. Aangezien het pand niet meer bewoond is, kan volstaan worden met de minimum ontruimingstermijn. De heer van Sprang was van mening, dat het genoemde pand in een dusdanige toe stand verkeert dat het nog zeer gevaarlijk is bovendien en gaf daarom in overweging het pand zo vlug mogelijk te laten af breken. Verder merkte de heer v. Sprang op, dat er in Elshout nog meerdere woningen zijn, o.a. op de Schanswijk, die in een toestand verkeren die onbewoonbaarverklaring ge wenst maken. Spr. doelde hierbij op een tweetal woningen, o.a. een van de heer Kampenaars en een van de heer v. Huiten. Voor wat het eerste betrof zegde de voorzitter toe deze zaak te onderzoeken en de situatie te laten opnemen. Voor wat het onbewoonbaar verklaren be trof merkte de voorzitter op dat dit een aangelegenheid is voor de inspecteur van de volksgezondheid. Men zou aan deze zaak echter ook aandacht besteden. Verlichting in Elshout. Aan de orde was verder het voorstel tot het beschikbaar stellen van een crediet van f 18.011.-, zulks i.v.m. verkabeling elec- trisch net te Elshout. De raad keurde dit voorstel zonder op- of aanmerkingen goed. Wegomlegging. Aan de orde was verder het voorstel tot het beschikbaar stellen van een crediet no dig voor de aanleg van het nieuwe wegge deelte van de Kasteeldreef. Momenteel is nog niet precies bekend of het plan geheel zal worden uitgevoerd over eenkomstig het door Gemeentewerken ge maakte ontwerp. Dit hangt uiteraard ook af van de plannen van de provincie met be trekking tot de nieuwe provinciale weg. Hoe deze plannen ook zullen zijn, in ieder ge val zal het van gemeentewege nodig zijn voorzieningen te treffen. Met name is het op zijn minst nodig de nieuwe weg tot aan de spoorbaan te leggen. Of thans eventuele doortrekking tot over de spoorbaan zal plaats hebben zal afhangen van de plannen der provincie. Zoals indertijd bij de verkoop van het betreffende industrieterrein bepaald was, komt de helft van deze kosten voor reke ning van de N.V. Lips, omdat deze wegom legging verband houdt met de uitbreiding bij de fa. Lips. De voorzitter deelde mede dat hij na de vergadering nog een korte informatieve bespreking omtrent deze weg omlegging in het algemeen wilde houden. De raad keurde het voorstel goed. Het verzoek van diverse bewoners van de Badhuisstraat inzake het treffen van voor zieningen met betrekking tot de verkeers veiligheid werd aanleiding tot een algemeen gesprek over de verbetering van de wegen en straten, speciaal in het belang van de verkeersveiligheid. Het pre-advies zegt hierover: Door een aantal bewoners van de Bad huisstraat wordt de aandacht gevraagd voor de verkeerssituatie in deze straat. Zij wij zen daarbij op het feit, dat zich de laatste tijd enkele ongelukken hebben voorgedaan, waarvan onlangs een met dodelijke afloop. Bovendien vestigen zij de aandacht op de verkeersdrukte, terwijl ondanks de toene ming daarvan tot dusver geen voorzie ningen zijn getroffen, bijvoorbeeld in de vorm van een wandelpad en snelheidsbe perking. Tot slot wordt gevraagd maatre gelen te nemen, die de veiligheid ter plaatse zullen verhogen. Naar aanleiding van bovenstaand ver zoek menen B. en W. dat het momenteel niet mogelijk is in deze maatregelen te nemen. Ten eerste valt verreweg 't grootste gedeelte van de Badhuisstraat buiten de bebouwde kom, zodat met betrekking tot de snelheidsbeperking door Ged. Staten (provinciale weg) geen beperkende maat regelen kunnen worden getroffen. Ten 2e is bekend, dat in de nabije toekomst de betreffende straat verlegd zal worden en wel zodanig, dat het laatste gedeelte een doodlopende straat wordt. In verband met het vorenstaande achten B. en W. het niet verantwoord terzake kostbare voorzieningen te treffen. Aangezien de beweerde verkeers onveiligheid derhalve van voorbijgaande aard is te achten, stellen B. en W. voor het schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Burgemeester Snels lichte dit pre-advies nog eens uitvoerig toe. De weg zou volgens de voorziter over enkele jaren een geheel andere bestemming krijgen, wanneer een nieuwe weg ten westen van de Badhuis straat het verkeer van deze straat gaat over nemen. Pas nog heeft de gemeente echter de verkeersveiligheid ter plaatse verhoogd, door het aanleggen van een prima straat verlichting (f 30.000). Verder meende de voorzitter dat het aanleggen van een b.v. verhoogd wandelpad op deze weg, in het geheel niet zou staan, en waar gaat het heen als we hierin toestemmen, zo vroeg de voor zitter zich af. Dan zouden we ook wandel paden moeten aanleggen in de Torenstraat, Stationstraat, Burg. v. d. Heijdenstraat, Duinweg etc. De raad was het hiermee eens. De heer Ploegmakers merkte op, dat een wandel pad in de Torenstraat nog zeker zo nood zakelijk was, gezien uit het oogpunt van de verkeersveiligheid. De heer de Veer kon het met de voor zitter tot op zekere hoogte eens zijn, maar stelde dat de verkeersveiligheid in de Bad huisstraat, vooral voor wat de kinderen betreft, zeer slecht is. De opmerking over de andere straten, die hetzelfde euvel heb ben en sommige misschien nog in sterkere mate, neemt dit gevaar ifïet weg en lost de zaak niet op. Het is zaak, aldus de heer de Veer, dat wij aandacht blijven besteden aan dit punt. De voorzitter wees er op dat plannen tot wegenverbetering klaar zijn. Niet van de wal in de sloot. Door een 13-tal bewoners van de Mariën- donkstraat was een klacht ingediend met betrekking tot de bij Th. van Son in ge bruik zijnde opslagplaats aldaar, waarbij zonder meer van een chaotische toestand is te spreken. In verband hiermede vragen zij tot intrekking van de aan van Son verleende vergunning en tevens tot ontruiming over te gaan. De betreffende opslagplaats is eigendom van de gemeente. Waar van Son, die sloper en handelaar van beroep is, zelf niet de be schikking had over de nodige opslagruimte, is hem door B. en W. in febr. 1957 tot wederopzegging vergunning verleend om het betreffende terrein te gebruiken als op slagplaats voor puin, stenen en gruis. Uiter aard zou het terrein steeds in behoorlijke staat dienen te verkeren. B. en W. was ech ter reeds gebleken, dat de huidige toestand niet tolerabel was en in verband hiermede is door B. en W. dan ook tot intrekking van de verleende vergunning overgegaan. Tevens is de eis gesteld, dat de ontruiming uiterlijk binnen 2 maanden moet zijn ge schied. De voorzitter deelde mede dat de ont ruiming reeds had plaats gevonden. Van Son had alle materiaal dat aldaar was op geslagen verkocht. Door de gewijzigde om standigheden waren de laatst^ jaren de voorraden bij van Son te hoog opgelopen. Er is weer vraag en van Son kan de op slagplaats thans dan ook missen. De heer Brok vroeg welke bestemming de grond nu zou krijgen. De voorzitter kon hierover nog geen mededelingen doen. De mogelijkheid was niet uitgesloten dat de weg recht zou wor den doorgetrokken. Een en ander zal moe ten worden bekeken. Bij de heer Brok had iemand gevraagd om een wagen die als woonruimte dienst moest doen, op dit terrein te kunnen plaat sen. Laten we niet van de wal in de sloot terecht komen, aldus de voorzitter. .De raad keurde het voorstel van B. en W. tot ontruiming goed. Op voorstel van B. en W. werd aan J. Muskens Kerkstraat 20 te Elshout een noodwoning verkocht. De wethouders kregen verhoging. De raad ging volledig accoord met de verhoging van de jaarwedde voor de wet houders, volgens de provinciale regeling. Voor de gemeente Drunen, liggende in de klasse tussen 6000 en 8000 inwoners, zou het nieuwe bedrag der wedde komen te liggen op f 1.876.-. Voorheen bedroeg dit f 1.320.-. De bezoldiging is door Ged. Staten herzien per 2 september 1958. Aankoop van grond in Braken-West. Aan de orde was het voorstel tot aan koop van grond. Hierover zegt het pre advies Wederom is met enkele grondeigenaren in het uitbreidingsplan „de Braken West" contact opgenomen, teneinde te trachten de nodige grond voor uitvoering van het plan, in eigendom te verkrijgen. Dit heeft tot resultaat gehad, dat thans H. Brok, Ka pelstraat 10, zich bereid heeft verklaard zijn perceel groot 0.27.90 ha aan de ge meente te verkopen voor de prijs van f 0.50 per m2. BBftgtSrhf.l i- j,u i Jï De heer Rijpert vroeg "naar aanleiding van dit punt of het wel gewenst was deze grond aan te kopen daar G.S. zelfs de goedkeuring voor dit uitbreidingsplan noc niet hebben gegeven. De voorzitter en verschillende leden van de raad vonden het juist om deze grond nu te kopen en zo mogelijk straks nog meer. Het is, aldus de voorzitter, voor 99 7°~ ker dat dit uitbreidingsplan doorgaat. De raad handhaaft zijn principe ten aanzien van een progressieve kinderbijslag. Aangaande de kindertoelageregeling voor gemeentepersoneel is de laatste tijd veel te doen geweest. Voor de raad was het vrij dagavond weer een punt van de agenda. Het uitvoerig prae-advies laat aan dui delijkheid niets te wensen over. De raad onderschreef dit nog eens extra en juichte dit standpunt van de gemeente, bij name de heer v. d. Veer van harte toe. Bij brief van 13 febr. 1957, waarbij de bedragen der kindertoelage met 10 wer den verhoogd, deelde de Minister van Bin nenlandse Zaken mede, dat het in zijn be doeling lag de Kindertoelageverordening voor het gemeente-personeel, welke veror dening een progressie naar kindertal kende, te doen aanpassen aan de rijksregeling, welke een zodanige progressie niet kent. Teneinde de bestaande divergentie tus sen de beide regelingen enigermate te ver kleinen, werd goedgekeurd, dat de huidige progressieve regeling van 3, 4 en 5 ge deeltelijk werd aangepast, in dier voege, dat de 5 toelage voor het 7e en volgende kind kwam te vervallen. Hoewel de raad in eerste aanleg van mening was, dat de bestaande progressie diende te worden gehandhaaft, werd in de vergadering van 12 mei 1958 besloten om toch tot gedeeltelijke progressie over te gaan, vooral op aandrang van de Minister, die naar aanleiding hiervan mededeelde, dat indien de Raad niet tot intrekking van de bestaande verordening overging, een Kon. Besluit tot vernietiging van dit besluit was te verwachten. De Kroon heeft daarop dan ook de Raad uitgenodigd de verorde ning in te trekken. Het besluit tot vaststelling van een nieu we verordening werd door B. en W. om advies gezonden aan de Bonden van Over heidspersoneel, met name de ARKA en de KABO. Deze bonden delen mede, dat, on danks het feit, dat de Kroon heeft verzocht de volledige progressieve kindertoelagever ordening in te trekken, zij van mening blij ven, dat de verantwoordelijkheid ten op zichte van de verlaging van de kindertoe lage niet door de gemeentebesturen en ook niet door hen kan worden gedragen. B. en W. en de raad kunnen het stand punt van deze bonden volledig delen en zijn dan ook van mening, dat de gemeente in deze het oorspronkelijke standpunt moet handhaven. Benoemingen. i i^j 'i UiJu Bij algemene stemmen werd benoemd tot gemeentearbeider met een proeftijd van een jaar de heer P. Aerts. De periodiek aftredende leden der woon ruimte-commissie werden alle herkozen. a. Vertegenwoordiger voor de hypotheek houder: H. M. L. M. Schreus, 10 stemmen. b. Vertegenwoordiger op alg. sociaal ge bied: C. J. van Drunen, 11 stemmen. c. Vertegenwoordiger op sociaal agra risch gebied: A. A. P. Kamp, 12 stemmen. d. Vertegenwoordiger Standsorganisa ties: H. Maas, 7 stemmen. e. Vertegenwoordiger voor de huiseige naren: F. Elshout, 11 stemmen. f. Technische deskundige: LI. de Wit, 11 stemmen. Buiten de aanbeveling werden nog stem men uitgebracht op de heren P. de Veer, H. Rijpert en Th. Ploegmakers. I J.I MtÉWfl Villa bouw. Aan de Duinweg Oostkant, even ten noor den van de Heidijk werd grond verkocht voor de bouw van een villa voor de heer E. Lips. Ook aan de Bosseweg zal grond be stemd worden voor villabouw.

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 2