Golfbrekers in de afbetaling. Waalwijkse en Langstraatse Courant Naar grotere eenheid in een kleinere wereld. g HET SUCCES VAN DE EXPO Waarom geven bankboekjes van Van Lanschot rente VRIJDAG 24 OKTOBER 1958. Uitgever: Waalwij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 81e JAARGANG No. 83 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Gironummer 50798 Advertentiepr jj s 10 cent per m.m. Abonnement: Contract-advertenties; speciaal tarief BureauxGROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 Dr. VA-N BEURDENSTR. 8 OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES„ECHO" Vandaag DAG DER VERENIGDE NATIES. Voor mij ligt 't vergeelde reis journaal van een van mijn voor ouders, die zich op 6 april 1822 te Vlissingen inscheepte aan boord van het zeilschip „De Gul den Boei" voor een reis naar de Oost. Het was een voorspoedige reis, want ondanks dagen van windstilte, nauwkeurig in sier lijk krulschrift geregistreerd, be reikte men, varend om de Kaap de Goede Hoop, „reeds" na negen weken de reede van Ceylon, waar victualiën konden worden inge slagen en waar de opvarenden zich te goed konden doen aan verse vruchten ter afwisseling van de scheepsbeschuit en de in gemaakte zuurkool. Tegenwoordig vliegt men in nauwelijks 2 dagen van Schip hol naar Ceylon, onder het genot van alle denkbare comfort. Met het sneller worden van de ver voermiddelen is de wereld steeds kleiner en kleiner geworden, maar die kleinere wereld vraagt om een grotere eenheid. Het Ko reaanse 'conflict van 1950 zou 'n eeuw geleden nauwelijks de lan den van West-Europa en Noord- Amerika hebben beroerd, doch thans bracht het ons aan de rand van 'n wereldconflict. De staats greep in Irak zou honderd jaar geleden nauwelijks een enkele Amerikaan hebben geïnteres seerd,! doch thans werden binnen 24 uur Amerikaanse troepen aan land gezet in het aan Irak gren zende Libanon. Intercontinenta le ballistische raketten hebben al een reikwijdte van negenduizend kilometer: de afstand van Mos kou naar Washington. Hoe kleiner de wereld wordt, des te groter en, dringerder wordt de eis van eenheid en samenwer king. Het is nu dertien jaar ge leden, dat op 24 oktober 1945 het Handvest van de Verenigde Na ties van kracht werd, waarbij de verenigde volkeren plechtig be sloten verdraagzaamheid te be trachten en tezamen als goede naburen in vrede met elkander te leven." Men zegt wel eens, dat de Ver enigde Naties hebben gefaald. Zeker, het grote conflict tussen de vrije wereld en de communis tische landen hebben zij niet kunnen opheffen, doch zij heb ben wel kunnen verhinderen, dat dit conflict ontaardde in een we reldbrand. Door toedoen van de Verenigde Naties zijn in ver schillende delen van de wereld oorlogen voorkomen of ten ein de gebracht. In begin 1946 wer den de Russen gedwongen zich teru» te trekken uit Noord-Per- zië. In 1948 werd een dreigende oorlog tussen India en Pakistan over het vorstendom Kasjmir voorkomen. De Palestijnse oor- lo° eindigde onder leiding van de Verenigde Naties in een wa penstilstand tussen Israël en zijn Arabische buurstaten. In de spannende junidagen van 1950 werd de agressor in Korea be streden door geallieerde troepen uit velerlei landen onder de vlag van de Verenigde Naties. In 1957 werd de Brits-Frans-Israëlische krijgstocht tegen Egypte door toedoen van de Verenigde Naties tot stilstand gebracht. En in dit jaar tenslotte werden militaire waarnemers van de Verenigde Naties naar de Libanon gezon den, toen hier een internationaal conflict dreigde te ontstaan. Dit zijn bemoedigende feiten, die üe waarde van de wereldvre de onderstrepen en die het mis bruik van het Vetorecht in de Veiligheidsraad en andere feilen van de nog jonge organisatie in de schaduw stellen. Er is echter méér. Het kleiner worden van de wereld noodzaakt ons ook tot een grotere eenheid tussen de volkeren en rassen in het zuiver menselijke vlak. De welvaart in de wereld kan nooit zijn verzekerd, zolang twee derde van de mensheid moet leven in onvoorstelbare omstandigheden van armoede, honger, ziekte, on geletterdheid en werkloosheid, zoals grote delen van de miljoe nenbevolkingen van Azië, Afrika en Latijns Amerika. De Verenig de Naties hebben begrepen, dat de wereldvrede alleen dan is ver zekerd, wanneer de gehele mens heid een menswaardig levensni veau heeft gekregen. Daarom is in 1950 een aanvang gemaakt met de uitvoering van een groot scheeps programma van Tech nische Bijstand aan de thans nog onderontwikkelde landen. Tien tallen miljoenen guldens, vrij willig bijeengebracht door de re geringen van alle landen, worden thans jaarlijks door de Verenig de Naties besteed aan bestrijding van honger en ziekten, aan on derwijs en opvoeding, aan ver betering van de werkgelegenheid in landbouw en industrie, kort om aan 't voorbereiden en bren gen van een hogere levensstan daard en 'n beter sociaal levens niveau voor de lijdende miljoe nen van Azië, Afrika en Latijns- Amerika. „Naar grotere eenheid in een kleinere wereld" moge het de vies zijn, waaronder wij vandaag een ogenblik stilstaan bij de op richting van de Verenigde Naties op 24 oktober 1945. Wij zelf zijn de Verenigde Na ties. Wij zelf zijn in de eerste plaats mede verantwoordelijk voor de wereld, welke wij aan I onze kinderen zullen nalaten. De organisatie van de Verenig de Naties vormt een van de voor naamste instrumenten voor het uiteindelijk bereiken van een be tere wereld. Geen koersrisico Geen kosten Omdat een minimum eerste storting van onge veer f 1.000.-is vereist, worden bankboekjes van de Firma F. van Lanschot alleen gebruikt door beleggers, die grotere bedragen ter be schikking hebben. Deze selectie heeft het gunstig gevolg, dat de hoge administratie- en personeelskosten, die het inleggen en terugbetalen van vele kleine bedragen met zich meebrengen, worden ver meden. Dit is één van de redenen, waarom de rente vergoeding zo attractief kan zijn. Het voor deel van de geringe kosten komt ten goede aan de beleggers op een bankboekje van Van Lanschot in de vorm van een hogere rente, n.l. 4 over het gehele tegoed. Hebt U f 1.000.- of meer te beleggen, profi teer dan ook van dit voordeel. Maak ook 4 rente van Uw geld! Gemakkelijk beschikbaar Storten en opnemen aan de kas, maar ook heel eenvoudig via de giro BANKIERS 's-Hertogenbosch, Hoge Steenweg 27-31, Telef. 8851* Eindhoven, Keizersgracht 17, Telefoon 7442* Tilburg,Stationstraat 17.(toekomstig adres). LB 115 Het is een goede gedachte van de regering geweest om met een wetsontwerp te komen waarin de voornaamste regels zijn vast gelegd, die door de betrokkenen bij het afbetalingsbedrijf in acht moeten worden genomen. Alhoewel we in beginsel van mening blijven dat het kopen op afbetaling niet past in een de gelijke financiering van de par ticuliere huishouding, wijst de praktijk uit dat het kopen en verkopen op afbetaling steeds groeit in omvang en kan men daarvoor ook oorzaken vinden. Ook in de financiering van pri- vé-huishoudingen is in de loop der jaren verandering gekomen. Het aantal huishoudingen dat zich verzekerd kan weten van 'n bepaald inkomen gedurende een langere periode is toegenomen. De sociale zekerheid is ten troon verheven en het doel daarmee nagestreefd is het behoud van 'n minimaal welvaartspeil. Komt men beneden dit peil dan zijn er bepaalde mogelijkheden, waar mee de daarin gevallen gaten ge stopt kunnen worden. Goede voorbeelden zijn de ver zekeringen ingevolge het zieken- fondsbesluit, de ziektewet en de wachtgeld- en werkloosheidswet. Door ziekte en werkloosheid raakten velen voorheen in kom mervolle omstandigheden. Had men voordien afbetalings-ver- plichtingen on zich genomen dan kwam men bij ziekte of gebrek aan werk in moeilijkheden. Kos ten van ziekte en werkloosheid worden nu opgevangen en daar mee kan men dus met groter ze kerheid zeggen dat men daar voor zijn inkomen of bezit niet hoeft te besteden. Meer machines. Tegenwoordig neemt het aan tal duurzame gebruiksvoorwer- en van lange levensduur toe. "et behulp van apparaten en ItfntotabiA j r>i Lii machines in de huishouding zien veel huismoeders kans om het aantrekken van menselijke hulp in de huishouding te voorkomen. Zij vinden daarin een argument om het voorheen wekelijks uit te betalen loon aan gedienstigen thans te besteden aan afbeta lingstermijnen op wasmachines, centrifuges, afwasmachines enz. enz. Is eenmaal het hek op dit terrein van de dam dan ziet men deze posten weldra als normaal. Het feit dat een nieuwe wette lijke regeling moest worden uit gedokterd, wijst op zichzelf al op de omvang van het verschijnsel. In die wet is nu de mogelijkheid opgenomen tot afremmen van 't afbetalingskrediet door op een bepaald moment de verplichte eerste aanbetaling voor aan te wijzen artikelen te vergroten. Dit is een zuiver conjuncture le wetgeving, een wapen ter in- flatiebestrijding. Zij was reeds tijdelijk ingevoerd bij de tijde lijke regeling afbetalingsover eenkomsten 1956 en wordt nu definitief. Aan de juistheid van de bevoegdheid der regering op dit terrein mag niet worden ge- li -.taj"J twij f eld. Af betalingsmagazij nen weten nu voortaan dat hun con junctuurgevoeligheid is toege nomen. Gevaar van overreding. De nieuwe wet verplicht een colporteur voor goederen op af betaling. een vergunning te vra gen aan B en W. Die vergunning wordt voor een jaar verleend. Zij heeft ten doel enige controle uit te oefenen op het soort men sen dat erop uitgestuurd wordt huisvrouwen om te praten over te gaan tot koop op afbetaling van goederen. Vanzelfsprekend liggen hier gevaren, waartegen een bepaalde rem aanwezig moet zijn. De financier van de afbetaling moet over een zeker bedrag aan eigen middelen beschikken en 'n vergunning hebben van de mi nister van economische zaken. De derde partij, de leverancier, moet in de schriftelijke afbeta lingsakte of bevestiging de con- tantprijs van het artikel vermel den alsmede de kredietopslagen. Er zijn wettelijke regels voor de f Toen België enkele jaren gele den aankondigde dat liet in 1958 een wereldtentoonstelling zou houden was scepticisme de eer ste reactie. Was een wereldten toonstelling niet een verouderd ding, iets waaraan behoefte was in de negentiende eeuw met haar, gebrekkige communicaties? Zijn wij, twintigste^eeuwers, niet in staat betrekkelijk gemakkelijk en goedkoop (en in ieder geval snel) zelf erop uit te trekken en te ontdekken wat er zo al te koop is in de wereld? Hebben wij daar een wereldtentoonstelling voor nodig? Blijkbaar hebben degenen die zo dachten het bij het verkeerde eind gehad. De expo is een reus achtig succes geweest. Meer dan 40 miljoen mensen hebben er 'n bezoek aan gebracht. Kennelijk beantwoordt zo'n wereldtentoon stelling nog aan 'n doel, althans aan een behoefte. Die behoefte is anders dan, in de vorige eeuw. Toen was men benieuwd naar wat Engeland, Frankrijk en Duitsland maakte. De mensen reisden niet zoveel en wereld tentoonstellingen van die tijd droegen daarom meer het karak ter van een jaarbeurs. Kenmer kend is dat het meest Victori aanse land van deze eeuw de Sovjetunie o™ deze wereldten toonstelling een paviljoen had, dat, met zijn gigantische machi nes en tractoren, het meest op 'n jaarbeurspaviljoen leek. Voor het overige waren de lan den erop uit meer een indruk te geven van hun totale geestes merk dan van hun economische prestaties. Wij leven in de eeuw van de oropaganda en deze gaat langs steeds subtielere wegen. Wij raken niet meer onder de indruk van een reuzenschroef. Het verrast ons niet meer, dat Oostenrijk die kan maken of Ne derland of welk land dan ook. Wij willen weten, hoe de Oosten rijker leeft, wat het element is dat het sterkst z'n sempel op de Nederlander heeft gedrukt, wat de smaak van de Amerikaan is. Van dit uitgangspunt een beeld te geven van de Oostenrij ker, de Nederlander, de Ameri kaan enz. zijn de meest pa viljoens uitgegaan. En hun doel was, de mens niet slechts de industrieel of de intellectueel ge ïnteresseerde voor zich te winnen. In feite speelde zich ach ter deze riante fasades een veel heviger concurrentiestrijd af dan op welke jaarbeurs ook. Wat immers is voor de gewone man het verschil tussen een Russische en een Amerikaanse turbine? Op de Expo echter wed ijverden de landen niet met el kaar in turbines, maar in veel subtieler dingen. En dat deden niet alleen Rusland en Amerika, 't Was een stille strijd van allen tegen allen. Een wereldtentoon stelling die aan zo'n behoefte beantwoordt, is kennelijk niet verouderd. Met deze sceptische constate ring is dus het scepticisme ge logenstraft dat velen bezielde toen België zijn Expo-plannen aankondigde. Maar er was nog een ander soort septicisme dat velen koesterdenzouden de Belgen wel in staat zijn zo'n am bitieus plan tot een succesrijk einde te volvoeren? Hadden zij daar wel genoeg organisatie-ta lent voor? Improvisatie alleen, waar de Belgen meesters in zijn, zou deze zaak niet kunnen red den. Dit soort geluiden werd vooral in Nederland gehoord. Het succes van de Expo, dat zo enorm is geweest, zowel wat opzet, organisatie als uitvoering betreft, de honderden congressen en culturele manifestaties heb ben de hele wereld getoond wat de Belgen betekenen en kunnen Het is voor hen en voor België een ongekende reclame gewor den. i Hier was niet alleen organisa tie nodig, maar een grote dosis durf om zulk een plan op te zet ten en te volvoeren. Om het aantal bezoekers op 35 miljoen te schatten en daarvoor de miljoenen te durven riskeren en een stad als Brussel en omge ving geheel te saneren, met alle risico's daaraan verbonden. Neen we behoeven niet over luchthartigheid en gebrek aan serieus werken onzer zuiderbu ren te spreken. De Belgische eco nomie en de Expo zijn daarvan duidelijke bewijzen. Alle hulde aan België en de Belgen. prijsaanduiding, zodat een koper niet de indruk krijgt dat hij voor een appel en een ei een aankoop doet. De leverancier moet zich laten inschrijven bij de Kamer van Koophandel. Men had ertoe kunnen over gaan om ook waarborgen te scheppen dat genieters van lage inkomens bepaalde voorwerpen niet op afbetaling zouden kun nen kopen. Dit zou zeer nuttig zijn geweest maar ook ingrijpen op de bestedingsvrijheid die iedereen moet bezitten, die zijn kost verdient. Of er sprake is van overkreditering moet nu maar worden uitgemaakt door de financier. Waar de grote han delsbanken zich nu veelvuldig met deze transacties bezig hou den, zal er sprake zijn van mati ging op dit terrein. De anonieme handel. Als hier geen sprake was van omvangrijke zaken en daaraan verbonden ruime inkomsten zou den de grote banken zich met dit bedrijf niet bezig houden. Zij doen dit wel, waarmee dus ook bewezen is hoezeer deze vorm van koop en verkoop zich heeft ingeburgerd. Een ander bewijs van omvang rijke afbetalingszaken vindt men in de bloei van de zgn. postorder bedrijven. Dit soort zaken biedt per advertentie aan om allerlei gebruiksvoorwerpen toe te zen- dep tegen betaling van een be paald bedrag per week of per maand. Men behoeft slechts een bon of een gedeelte der adverten tie in te zenden om mee te kun nen profiteren. Bij deze koop en verkoop is er geen sprake van persoonlijk kontakt tussen ko per en leverancier, die meestal in een andere plaats woont. Met hulp van deze anonimi teit kan men gemakkelijk van 't afbetalingskrediet gebruik ma ken. De leverancier kent men niet en niemand ter plaatse weet dus dat men op afbetaling koopt. Daarmee verbergt men zjjn wer kelijke welvaartspositie tegen over buren, vrienden en kennis sen. Wij geloven dat aan deze psychologische factor de post orderbedrijven mede hun bloei danken. Omvang neemt nog toe. Het proces van kopen op kre diet is nog lang niet aan zijn ein de. Ook het bankbedrijf heeft de nog liggende mogelijkheden op dit gebied reeds ten dele gezien. Ook daar weten de financiële deskundigen van de toegenomen financiële weerstand der huisge zinnen en de grotere bestaans zekerheid. Dit heeft er in het buitenland reeds toe geleid dat grote banken bereid zijn aan particulieren le ningen te verstrekken zonder on derpand. Deze leningen zijn van beperkte omvang en de vrager van het krediet moet alleen be wijzen overleggen dat hij een bepaalde betrekking heeft en dat hij de daaruit voortvloeiende in komsten zeer waarschijnlijk niet zal missen in de toekomst. De regeling van deze lening en de terugbetaling ervan is 'zodanig, dat men bij overlijden de nagela ten betrekkingen niet belast' met schulden, omdat men van terug betaling dan is vrijgesteld. Wan neer dit systeem ook in ons land op grote schaal zou worden inge voerd, dan heeft dit met de hui dige vorm van afbetaling niets meer gemeen. Men koopt dan contant en lost eenvoudig een 9e jaren drukken U minder dan die Rheumatische Pijnen Drijf toch tenminste die pijnen uit. Doe een bloedzuiverende kuur! Iedere morgen de kleine dosis Kruschen en ge voelt U een heel ander mens. 't Is of mèt de pijn ook de jaren van U afvallen, naarmate Kruschen's heilzame werking zich aan Uw organen mededeelt. Begin morgen met Kruschen en gij zult al gauw ervaren, hoe goed 't U doet. lening af. Langs deze weg kan men even goed een kredietinfla tie verwekken, die niet kan wor den afgeremd met de bepalingen van de nieuwe afbetalingswet. De nieuwe wet brengt niet veel nieuws. Zij is een bevestiging van de ontwikkeling, zoals die tot nu toe heeft plaats gevonden. Wij zullen echter tot het besef komen, dat er nieuwe vormen worden "evonden om de afzet van gebruiksartikelen te stimu leren. Er zijn thans zulke geper fectioneerde reclamemiddelen, dat men bij voldoende kapitaal kracht de verkoop voldoende kan stimuleren. Wil de overheid het met die verkoop verbonden geld- en kredietwezen volkomen in de hand houden dan zal zij ook van doeltreffende reclame acties gebruik moeten maken om het gaspedaal van de economi sche activiteit naar haar wens te reguleren. (Nadruk verboden). Drs. M TM HE

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 1