BINNEN- EN BUITENLAND acjloek NeJÊDAMPO FILMJOURNAAL flmEflf- lift"-*-*— Deblokkering van Huurgelden De Vluchteling Pracht handen A. VAN ZWOL DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 24 OKTOBER 1958 Luxor IVlusgs Sacrum Tere huid? RAAMSDONKSVEER Feuilleton van Cayenne SINDS 1946 EMIGREERDEN 307.312 LANDGENOTEN. Blijkens het bij de Staatsdruk kerij verschenen verslag over de werkzaamheden van de organen voor de emigratie over 1957 emi greerden er in de jaren 1946-'57 307.312 Nederlanders, als volgt verdeeld over de diverse landen: Argentinië 986, Australië 88334, Brazilië 3.618, Canada 124.398, Nieuw-Zeeland 15.478, Rhodesia en Nyassaland 1.450, Ver. Staten 44.649, Zuid-Afrika 25.946 en overige landen buiten Europa 2.453. Het aantal emigranten was 't grootst in '52 toen 48.690 per sonen vertrokken om elders 'n nieuw bestaan op te bouwen, 't Kleinste aantal emigranten werd genoteerd in 't jaar '46 nl. 504. In 1957 verrokken 30.421 landge noten naar een nieuw vaderland. Men verwacht dat de in 1957 in gezette daling van aanmeldingen zich dit jaar zal voortzetten, zelfs in die mate, dat er dit jaar voor het eerst sedert 1950 sprake zal zijn van een immigratie-over schot. Evenals in 1949 vloeit dit weinig opwekkende vooruitzicht voort uit de gebeurtenissen in Indonesië. In 1950 kwamen 56.000 aldaar vertoevende Ne derlanders naar ons land terug. Op grond van de anti-Nederland se acties der Indonesische rege- ring, welke eind 1957 een hoog tepunt bereikten, worden in de loop van 1958 ca. 30.000 repatri anten verwacht. Het effect van deze terugkeer op het migratie saldo van dit jaar zal versterkl worden door de nagenoeg alge hele stopzetting van de 'uitzèn- dipg van personeel naar Indone sië door Nederlandse onderne mingen. VOETBALPOOL BINNENKORT IN TWEEDE KAMER. De ministerraad heeft er mee •ingestemd dat er een wettelijke regeling moet komen voor een voetbal-toto. Op korte termijn zal bij de Tweede Kamer daartoe een voorstel tot wijziging van de Loterijwet worden ingediend. Het kabinet heeft hiermee het advies in het meerderheidsrap port van de commissie-loterijwe zen opgevolgd. Het rapport zal als bijlage bij de memorie van toelichting worden gepubliceerd. ERE-DOCTORAAT VOOR H. TILANUS In een overvolle Woestduin- kerk te Amsterdam is gisteren tijdens de 78ste herdenkingsdag van de stichting der Vrije Uni versiteit het eredoctoraat in de rechtswetenschappen verleend aan de heer H. W. Tilanus, die jarenlang voorzitter is geweest van de CHU. Hij vervult thans nor? o.m. de functie van secreta ris van de onderwijsraad. De voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, resp. mr. J. A. Jonkman en dr. L. G. Korten- horst, minister-president dr. W. Drees, de ministers Cals, Hel ders, Staf en Zijlstra en de com missaris van de Koningin in Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen, woonden de plechtigheid bij. VIJF BRILJANTEN (waarde f 14.700) WEGGEPAKT. Een man, die gebroken Duits sprak, heeft maandagmiddag in een juwelierswinkel aan de Kal- verstr. te A'dam 5 briljanten met duizend 700 gld. van 'n tableau 'n gezamenlijke waarde van 14 gestolen. De winkelier had het tableau achter de toonbank ge zet. Toen hij op verzoek van de klant in een kantoortje achter de winkel een prijslijst van tafelzil ver ging zoeken, sloeg de man zijn slag en verdween met de briljanten. MAATREGELEN TEGEN GALEAZZI LISI. De medische raad van Rome heeft maandagavond besloten disciplinaire maatregelen tegen de lijfarts van de H. Vader Gale- azzi Lisi te treffen. De raad maakte bekend dat Lisi twintig dagen tijd heeft om te antwoor den op de beschuldigingen die tegen hem zijn uitgebracht. De Vatikaanse autoriteiten hebben tot dusver geweigerd of- j ficieel commentaar te geven op de publikaties van dr.' Galeazzi Lisi, maar h- is ontslagen als hoofd van de Vatikaanse ge zondheidsdienst. EXPO-BEZOEKEN IN TOTAAL 41.454.412. De organisatoren hebben mee gedeeld, dat het totale aantal be zoekers aan de Brusselse wereld tentoonstelling 41.454.412 is VLUCHTELINGEN UIT OOST-DUITSLAND. Zondag hebben zich 546 Oost- Duitse vluchtelingen bij de West-Berlijnse autoriteiten ge meld. Hiermee is het aantal Oost- Duitsers, dat sedert 1 januari naar West-Berlijn is gevlucht tot over de 100.000 gestegen. In dit cijfer zijn niet de Oost-Duit sers meegeteld, die direct naar West-Duitsland zijn getrokken. MEER GOUD DAN OOIT BIJ NED. BANK. De goudvoorraad bij de Neder- landsche Bank is vorige week met 162 miljoen gulden geste gen. De totale waarde is daarmee gekomen op 3778,6 miljoen gul den. Dit blijkt uit de ge publiceerde weekstaat van de Ned. Bank. De goudvoorrad van de centrale bank is thans ruim 888.000 kg. groot. Dat is meer dan ooit tevoren. Sinds begin 1958 is de goudvoorraad van de nationale bank met 966 miljoen gulden aangegroeid of met meer meer dan 227.000 kilo. BOEKHOUDER VERDUISTERT 50.000 GULDEN VOOR EXOTISCHE VOGELS. De Asser politie heeft dinsdag de hoofdboekhouder G. van D. aangehouden, die in de afgelo pen jaren een bedrag van 50.000 gulden ten nadele van zijn werk gever, een groot kledingmagazijn te Assen, heeft verduisterd. De boekhouder en zijn gezin leefden betrekkelijk sober. Het geld heeft de man gebruikt om en zeer kostbare volière te laten bouwen, waarin hij tientallen ex- j otische vogels hield. Het meren deel van deze vogels kostte meer „Twaalf uur tussen leven en dood". De kleine Petey Atlas wordt vol komen wezenloos en niet in staat een woord te zeggen langs de weg aange troffen. Het enige dat men weet is, dat hij 's morgens met zijn moeder naar een onbekend adres is gereden, waar zij die dag secretaressewerk zou doen. In werkelijkheid is het huis, waar Linda werkte, door bandieten over vallen. Zij wilden baas Canfield be roven, maar in hun opwinding sloe gen zij hem dood. Petey heeft het al lemaal gezien en is er volkomen door van overstuur. De jeugdige inbrekers wetten niet wat ze met de jonge vrouw 1 moeten doen. Een van hen wil haar doden, maar de sterkste van het drie tal verzet zich daartegen, j Inmiddels is de politie een groot scheepse speurtocht begonnen, die tenslotte het gewenste resultaat heeft. Een goed gemaakte detective-film van het betere genre, die van het be gin tot het eind weet te boeien. Van vrijdag tot en met zondag. Toegang 18 jaar. „Marineduivels" dan duizend gulden per paar. 1 episoc*e uit de jongste Ameri- 1 kaans-Japanse zeeoorlog is in deze Een groot deel van deze dieren is nu aangekocht door Artis en Avifauna. ben d gehele wereld getoond wat „Peyton Place" (Dorp der zonde) Hoe kleiner het dorp, hoe groter de roddel, wordt er wel eens gezegd, wanneer men het heeft over de inti miteiten van een dorpsgemeenschap. Het feit, dat er ook uitzonderingen zijn, bewijst overigens alleen maar de juistheid van deze minder vleiende uitspraak. Het fictieve plaatsje Pey- Uen nimmer ruw of schraal.- g Het is de Hamamelis die het 'm doet AO W-PREMIE BRACHT IN 1957 f 840 MILJOEN OP. In antwoord op een desbetref fende vraag uit de Tweede Ka mer deelt minister Hofstra mede, dat uit hoofde van de premie voor de Algemene Ouderdoms voorziening in 1957 rond f 840 miljoen is ontvangen. Naar zeer globale schatting zullen de over eenkomstige bedragen voor 1958 en 1959 circa f 1075, resp. circa f 1100 miljoen belopen. Babyderm-zeep ton Place is zo'n dorp, waar het mon delinge verkeer voor het belangrijkste deel bestaat uit roddelen, waarbij de halve en hele onwaarheden, naarma te zij verder rollen het bekende sneeuwbalverschijnsel gaan vertonen. Niemand is er veilig voor de achter de hand gefluisterde praatjes ten op zich onschuldige gebeurtenissen groeien in deze bedorven mentaliteit uit tot monstrueuze zonden. Deze film geeft een voortreffelijk beeld van het gewroet en gefluister in een op het oog zo rustig en vredig dorp. Daar is Constance, de jonge aantrekkelijke weduwe, die haar dochter de omgang met jongens ver- biedt, maar zich zelf wel laat mee- ,i Ï?P naar de eeuwige jachtvelden sleuren door de aantrekkingskracht, Jagen' maar als de nood het door een begrijpende dr. Swain zo veel mogelijk tegen de dorpsroddel wordt beschermd. Van het feit, dat een jongen en een meisje zijn gaan zwemmen, weet de dorpsroddel wel te maken, dat zij er een oneerbare vertoning van hebben gemaakt. Peyton Place is een knap en met veel gevoel voor de juiste toon ge- j~ maakte film, die een boeiend beeld geeft van het kwaad dat in een kleine gemeenschap door onverant woord geklets gesticht kan worden. Het verhaal kreeg van regisseur Mark Robson een sterke bezetting Lana Turner, Hope Lang, Lee Philips, Loyd Nolan, Diane Varsi, Terry Moore e.d. Van vrijdag tot en met zondag. Toegang 18 jaar. „De Scalpenjager" Een verhaal uit de bloeitijd van de beroemde Indianenstam der Mohi kanen. Als de beide krijgers „Herten- doder" (een door de Indianen groot gebrachte blanke) en Chingachgook een reizende koopman, Harry March, hebben gered uit de handen van de Hurons, brengen zij hem naar zijn reisdoel, het fort van een zekere oude Tom, die bezeten is van haat jegens de roodhuiden. Op hem hebben de bloeddorstige Hurons het voorzien en het ziet er aanvankelijk ook naar uit, dat de roodhuiden het hele gezel- Japanse zeeoorlog is in deze film op boeiende wijze weergegeven. M'en ziet de tocht van een Amerikaan se onderzeer, die de opdracht heeft om een van de nieuwste Japanse mij nen, waarop de Amerikaanse sonar- apparaten niet reageren, aan boord te nemen. De onder-water-tochten van de onderzeeër en de gevechten met de Japanse oorlogsbodems zijn op zeer boeiende wijze verfilmd, zodat men deze „Marineduivels een oor logsfilm van voortreffelijk gehalte mag noemen. Maandag en woensdag. Toegang 14 jaar. Bent u ook wel eens verhuisd? Dan zult u het met mij eens zijn, dat het gewoonweg verbijsterend is hoe enorm veel rommel de mens in zijn romantische behoudzucht in de loop der jaren om zich heen stapelt. En dan denk je nog wel, dat je niet tot de kinderlijke lieden behoort die alles bewaren, tot de pantoffel van opa zaliger en de eerste gesneuvelde melktand van kleine Wimpie toe. Als je bij zo'n migratie de schamele stof felijke memoires uit een lang of kort verleden bij elkaar ziet, dan ga je eigenlijk een beetje twijfelen aan je beschavingspeil, maar tegelijkertijd stel je handenwrijvend vast, dat je gelukkig niet alles hoeft in te pakken omdat de helft van de rommel weg gegooid kan worden. Dit laatste doe je echter niet, waarom niet, dat weet je zelf niet, misschien is het wel zo, dat de mens meer houvast put uit de herinnering aan voorbije zekerheden, dan uit de dromen en verwachtingen naar een onzekere toekomst. En mischien wil je met al die opgespaarde reliquieën wel je bestaan bewijzen, want waar sta je met alleen maar de dingen van vandaag in je handen? Je pakt dus de hele boel in de oude vaas van thuis, waar een stuk uit is (de scherf berg je zorgvuldig onderin), want je neemt je voor het zaakje te lijmen zonder dat je er een barst van ziet; de oude schoolschrif- i j ten zijn er ook nog, „J-a-n l-o-o-p-t i m-e-t M-i-e-s" en het Kleuterblaadje j en de Roomsche Jeugd van 1923, 'en, ach jé, de eerste „correspondentie" waarvan vader en moeder niets moch- ten weten „Lieve Jan Ik kreeg je brief en was er wel verlegen mee. Of ik ook van jou houd? Ik weet het nog niet, maar misschien kunnen we zondag weer gaan fietsen (o heerlijke twijfelzucht); en daar is nog een oud „Mensch erger je niet", een emaillen poppeserviesje, waarin je thee mocht schenken uit moeders grote theepot, een berg oude kleren, vergeelde tijdschriften, die je altijd nog eens wilde doorlezen, een seniele stoel, waarvan het hout nog wel eens te pas kon komen, lege flessen van apotheek en alcoholtheek, drie bed- deplanken, een kaduke toverlantaarn en een stuk van een Engels vliegtuig, dat van je slaapkamer naar de zolder verhuisde, omdat iedereen een of an der wrakstuk uit de oorlog had. Het gaat allemaal weer mee, want ergens is het van onschatbare waarde, én als het er in zit, voel je je nog gelukkig ook. Ter elfder ure merk je, dat je te weinig kisten hebt laten komen, zo dat je alle beschikbare dozen en kist jes gaat volstoppen met de meest uiteenlopende zaken een pijp bij een stofdoek, uit breiwerk komen later drie sigaren tevoorschijn en je scheerkwast blijkt later in de naai doos te zitten; en terwijl de verhui zers de planten naar buiten dragen steek te gauw het broodmes, dat je tot het laatste nodig had, in een van de potten, waar niemand het morgen meer zal zoeken. En als dan je hele hebben en hou den in de nieuwe woning staat en je gaat aan het uitpakken, dan kijk je elkaar aan en zegt tegelijkertijd Maar als we weer eens gaan ver huizen, dan smijten we al die oude rommel weg!" Wat een heerlijke, nuchtere en vastberaden mensen zijn we toch! HANNIBAL. Dure sportwagens onderscheiden zich door uitmuntende rijkwaliteiten, zo ook de NSU- PRINZ, een kleine auto, maar groot in in technisch vernuft! Onafhankelijke wielophanging, alle vier de wielen voorzien van schroefveren met te lescoopschokdempers er bin nenin I Wie een PR'NZ kiest, doet een vorstelijke keuze! NS U-IMPORT FIRMA VAN OORSCHOT ROTTERDAM afd. automobielen welke de nieuwe directeur van de school op haar uitoefent. Daar is de Selena Cross, die door haar altijd dronken vader wordt aangerand en hoogst is, is ook hier weer de redding nabij. Maandag en woensdag. Toegang 14 jaar. N.S.U. DEALER Hoofdstraat 5, Tel. K 1 621-564 Ook voor dit winterseizoen heeft de mi nister van volkshuisvesting en bouwnijver heid een termijn vastgesteld, waarbinnen de uitvoering van schilders- en stucadoorswerk- zaamheden aan 't inwendige van woningen zal gelden als het aanbrengen van verbete ringen in de zin van de wet Grootboek woningverbetering. Zoals als bekend mag worden veronder steld, kan uitbetaling van geblokkeerde huur-gelden geschieden indien een verhuur der verbeteringen heeft aangebracht of doen aanbrengen aan een of meer in het Groot boek ingeschreven woningen. Behalve dat onder woningverbetering kan worden verstaan de uitvoering van die tech nische voorzieningen die het woongerief vergroten, waaronder vallen b.v. het aan brengen van vaste wastafels, een douchecel, een badkamer, centrale verwarming, een betere uitrusting van de keuken, kan daar onder ook worden gerekend het opnieuw behangen en schilderen en eventuele an dere onderhoudskosten voorzover zij een ge volg zijn van het aanbrengen van een of meer verbeteringen. Ingaande 10 november. Is dat schilderen en stucadoren geen ge volg van verbeteringen, dan kunnen over 't algemeen deze kasten niet gerekend worden te vallen onder de bepalingen. Het is met het oog op het a.s. winter seizoen, dat de minister thans heeft be paald, dat in het tijdvak van 10 november 1958 tot en met 14 maart 1959 ook stu- cadoorwerkzaamheden en schilderwerk kunnen vallen onder de meergenoemde re geling van deblokkering van gelden. Het vorenstaande houdt dus in, dat voor de kosten, verbonden aan bedoelde werk zaamheden, voor zover zij zijn uitgevoerd in woningen welke onder de toepassing van de wet Grootboekwoningverbetering vallen, van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" Door Ottwell Binns. 17) Hele zwermen steekvliegen dansten boven de rivier op en neer, waarvan vooral één soort hem zéér hinderlijk bleek, het bezat zulk een lange en spitse angel, dat als de huid door boord werd, het bloed ogenblikkelijk in een dun straaltje naar buiten kwam. Ondanks alle pogingen het onge dierte te verjagen, zaten zijn gelaat en armen binnen een paar uur vol geronnen bloed, en schrijnde zijn huid op alle mogelijke plaatsen door het vergif dat zij naar binnen spoten. Het ergste was echter een zwerm uiterst klein muggen, zo klein dat ze bijna onzichtbaar wa ren, waardoor het onmogelijk was zich ertegen te verweren. Waar ze hem prikten voelde hij een uur lang een pijn als werd hij daar met een gloeiende naald gestoken. Om deze onophoudelijke kwelling zoveel mogelijk te verminderen, hield hij voortdurend zorgvuldig 't midden van de rivier. Tegen de middag passeerde hij een open plek in het woud', waar een aantal indianen hun tenten hadden opgeslagen. Vanaf de oever begluurden zij hem nieuwsgierig, zonder hem evenwel een enkel woord toe te roepen. Dan voer hij weer urenlang tussen de eindeloos schijnende groene muren door, ter wijl de stilte van 't oerwoud slechts verbroken werd door 't geschreeuw uitbetaling kan worden verzocht van de op het Grootboek gestorte gelden, dan wel dat ontheffing verleend wordt van de verplichte storting. Tenminste 30 Wij wijzen er hierbij op, dat de eigenaar alleen voor uitbetaling of ontheffing in aan merking kan komen, als de kosten van de aangebrachte verbeteringen tenminste 30% bedragen van het totale bedrag dat voor de desbetreffende woning vóór 1 januari 1937 op het Grootboek zal moeten worden ge stort. Om voor de uitbetaling (of voor de ont heffing) in aanmerking te kunnen komen zal binnen drie maanden nadat het werk gereed is gekomen, bij het gemeentebestuur het daartoe strekkende verzoek moeten zijn ingediend, teneinde de vereiste goedkeuring te verkrijgen. Hiervoor moet worden gebruik gemaakt van de voor dit doel vastgestelde formulie ren (model D) die kosteloos verkrijgbaar zijn bij de gemeentebesturen. Leest u deze formulieren goed na, want hierop staat vermeld hoe verder gehandeld moet worden teneinde voor uitbetaling van het vereiste bedrag in aanmerking te kun nen komen. Beroep mogelijk. Mocht U komen te staan voor het feit, dat de goedkeuring van gemeentewege niet kan worden verkregen, dan kunt u in be roep gaan bij Ged. Staten. Keuren deze Staten de opgave van de verbetering alsnog goed dan treedt dit be sluit in de plaats van dat van burgemeester en wethouders. Wat nu betreft het minimum van 30 moge het volgende voorbeeld dienen Als we aannemen dat de huurverhoging van een woning f 12.50 per maand be- felachtige genade van de gevange nisbestuurders? Hij kon er slechts naar raden; en daar hij zich ook niet kon herinneren hoe hij zelf de kust bereikt had, vreesde hij het ergste. Meer d'an een uur lang regende het aan een stuk door, dan werd 't eindelijk helderder, het werd weer mogelijk iets te onderscheiden en Langdon hervatte zijn tocht, snel roeiend om de verloren tijd in te halen. De gehele dag roeid'e hij van de vogels en het gezoem der verder door, tot een uur voor zons insecten. j ondergang, toen hij het tijd oor- Later op de middag begon de j deelde om een geschikte plaats te lucht te betrekken, de smalle streep i zoteken om er de nacht door te bren- van de hemel, die hij recht boven j gen. zich kon zien, werd donker van dte Na enig zoeken ontdekte hij een smal beekje dat in de rivier uit- dreigende wolkenmassa's, die zich na een tijdje openden, en de regen daalde in dichte stromen neer. Snel roeide hij naar de oever en zocht bescherming onder een paar gewel dig grote varens. Terwijl hij daar zat te wachten op het eind van de stortbui, dwaal den zijn gedachten terug naar zijn vriend Jules en bezorgd vroeg hij zich af, wat er van deze geworden kon zijn. Was hij weer gegrepen en teruggevoerd naar die hel van Ca yenne, of was hij nog steeds op vrije voeten, en d'waalde hij evenals hij zelf door de wouden, de gevaren hiervan verkiezend boven de twij- mondde, hetwelk hij een halve mijl oproeid'e tot hij ver genoeg uit het zicht van de rivier was. Zorgvuldig inspecteerde hij de oevers tot hij tenslotte vond wat hij zocht: 'n sin- dicaspiboom, een van de weinige tropische bomen, waar zonder al te j veel moeite een vuurtje mee te on- derhouden viel. Na aan wal geklommen te zijn, i kapte hij met de bijl van Christophe j een kleine plek vrij van struikgewas j een ging vervolgens de sindicaspi te lijf. j Weldra oordeelde hij dat er ge- noeg brandhout bij elkaar was en na een klein vuurtje ontstoken te hebben, begon hij aan een schuil plaats voor de nacht. Zorgvuldig zocht 'hij een aantal sterke, rechte takken uit, welke hij j naar zijn kampplaats sleepte. En- kele armen vol palmbladeren en varens volgden en spoedig had hij een kleine hut opgebouwd, die vol- j doende beschutting zou bieden voor een nacht. Zijn volgend werk was het af- vissen van het beekije en na zeer korte tijd was hij er in geslaagd een paar vissen te verschalken, groot genoeg voor een maal, dat zijn hongerige maag ruimschoots zou bevredigen. Hij plaatste de vissen op stokken vlak voor het vuur om ze door de hitte te laten braden, at zijn aldus toebereid souper met graagte op en bevestigde daarna de versleten hangmat, die hij van de Creolen meegekregen had, aan twee bomen,. Het was intussen reeds geheel donker geworden, en na nieuwe brandstof op het vuur geworpen te hebben, ging hij er voor zitten om een pijp te roken alvorens naar kooi te gaan. Van Christophe had hij een pijp en een kleine voorraad tabak meegekregen, waarmee hij zuinig omging. Zo langzaam mogelijk rookte hij, iedere trek lang in de mond hou dend om het volledig genot ervan te kunnen smaken. Sedert drie lan ge jaren was hem dit genot geheel ontzegd geweest. Het was doodstil in het woud ge worden. Vuurvliegjes flitsten onder de bomen heen en weer, een glins terende streep achter latend op hun grillige weg, en het enige geluid wat hoorbaar was, was het zachte gedruis van het water in de snel stromende beek. De stille duister nis maakte het woud als een woon plaats van de dood, een onprettige verblijfplaats voor hem, die niet aan eenzaamheid gewend is en zich niet weet teweer te stellen tegen de enerverende gewaarwordingen, die iemand in een dergelijke omgeving besluipen. Langdon voelde zich echter volkomen op zijn gemak. De stilte hinderde hem niet 't minst, en de omringende duisternis voelde hij als een schuilplaats, die hem ge heel beveiligde tegen het gevaar van een achtervolging. Zijn ge dachten verwijlden enige ogenblik ken vol dankbaarheid bij de een voudige mensen die hem inplaats van aan zijn rechters over te leve ren, door hun liefderijke verzor ging tot het leven terug hadden ge roepen en geholpen hadden om zijn verdere tocht te vergemakkelijken. Lange tijd zat hij zo in gedachten verzonken, af en toe genietend aan zijn pijp trekkend, welke hij met opzet herhaaldelijk uit liet gaan, om ze dan weer aan te kunnen ste ken met behulp van een brandende tak uit het vuur. Rechtboven zijn hoofd kon hij tussen de bomen door de sterren zien schitteren tot ze ten slotte een weinig van hun glans verloren in het sterker wordende licht van de opkomende maan. Lang zamerhand werd het een beetje hel derder, zodat hij de vage omtrekken van de stammen vlakbij kon onder scheiden, en de toppen van de bo men zwart zag afsteken tegen de lichte lucht. Voortdurend werd het lichter en tenslotte verscheen de maan zelf boven de bomen, als een reusachtige lantaarn over de toppen zwevend en 't beekje veranderend in een licht van louter zilver. Gedachtenloos staarde hij naar het zwak rimpelend oppervlak, tot hij zich te lange laatste als gehyp notiseerd voelde, verloren in een eindeloosheid van tijd en ruimte, en zwevend op de grens tussen slapen en waken. Plotseling schrok hij weer helder op bij het horen van een zingende stem en Staarde niet gelovend in de duisternis. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 2