Angelo Giuseppe Kardinaal Roncalli tot Paus Hl DRUNEN Waalwijkse en Langsiraaise Courani CONCLAAF KOOS De 261ste opvolger van St. Petrus: JOHANNES XXIII 't Echtpaar Bruurmijn de Kruyf VIERDE GOUDEN BRUILOFT DE REÜNIE DER KERK VRIJDAG 31 OKTOBER 1958 Uitgever: Waalwij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 81e JAARGANG No. 85 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Gironummer 50798 Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Abonnement: Contract-advertenties: speciaal tarief BureauxGROTESTRAAT 205. WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTR. 8 OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES„ECHO" Minzaam, geleerd, en groot diplomaat eeuwen oude traditie de rode kardi naalshoed. Paus Johannes XXIII geldt als een groot kenner van de Balkan en het Nabije Oosten. Hij is een groot diplomaat, historicus en geleerde, maar voor alles een mensenvriend met een zeer minzaam, maar vastbe raden karakter. Volgens mededelingen van het Va- ticaan heeft de nieuwe Paus de naam Johannes XXIII gekozen uit ver ering voor de H. Johannes de Doper. Andere redenen zijn nog, dat Johan nes de naam van zijn vader is en de naam van de kerk, waar de nieuwe Paus is gedoopt, en dat Johannes Marcus een andere naam is voor St. Marcus, de patroonheilige van het aartsdiocees Venetië, waarvan hij de aartsbisschop was. De nieuwe Paus, die de 43ste Itali aanse Paus in successie is, heeft de meest gebruikte Pausnaam gekozen, hoewel deze in 600 jaar niet meer is voorgekomen. Johannes XXII be stuurde de Kerk van 1316 tot 1334. TRADITIE EN KRONING. De eerste daad van Johannes XXIII was de kardinaalsverheffing van mgr. Di Jorio, de secretaris van het conclaaf. Hij herstelde daarmee een traditie, welke door Pius XI en Pius XII niet was gevolgd. Het college van kardinalen telt nu 52 leden. Er zijn nog 17 zetels onbezet. Ook heeft Johannes XXIII enkele oude gebruiken weer hersteld. De kardinalen in Rome zullen op enkele vastgestelde dagen weer het recht hebben in audiëntie ontvangen te worden. Dit gebruik werd vijf jaar geleden door Pius XII opgeheven. De kroning van Johannes XXIII, welke met veel luister in de Sint Pie- ter zal plaats hebben, is vastgesteld op dinsdag 4 november. In Italië wordt feest gevierd, niet alleen omdat de Kerk weer een nieu we Leider en Herder gekregen heeft, maar ook omdat Johannes XXIII de 43ste Italiaanse Paus in successie is. De scholen kregen vrijaf en van alle regeringsgebouwen wapperden de vlaggen. De grootste vreugde heerste uiteraard in de geboorteplaats van de Paus, Sotto il Monte, waarvan de fa milie Roncalli een der oudste inge zetenen is. Er wonen daar drie broers Roncalli en een van zijn zusters. Maar met Italië verheugt zich uiter aard de gehele katholieke wereld over de keuze van een nieuwe Opperste Herder en haar innige gebeden zullen Paus Johannes XXIII vergezellen op de zware weg, welke voor hem ligt. Na elf stemmingen hebben de in conclaaf verenigde kardinalen Ange lo Giuseppe Roncalli tot Paus geko zen. Met donderend gejuich en grote dankbaarheid heeft Rome en de we reld de 261ste opvolger van Sint Pe trus begroet, die zich de naam Jo hannes XXIII heeft gekozen. De H. Vader was patriarch van Venetië en is 76 jaar oud. Drie dagen lang heeft de katho lieke wereld op dit ogenblik gewacht. Tien stemmingen waren er reeds ge weest, waarvan de uitslagen telkens weer verwarring verspreidden, want het rookpluimpje dat opsteeg uit het schoorsteentje van de Sixtijnse kapel, was nu eens wit en dan weer zwart. En zo was het ook dinsdagmiddag, toen om tien minuten over vijf een kleine rookpluim opdwarrelde uit de smalle buis, waarop al dagen lang de ogen van Rome en de wereld gericht waren geweest. De rook was niet zwart, maar ook niet wit, zij was van een lichtgele kleur en de teleurstel ling begon zich al weer meester te maken van de duizenden wachtenden op het St. Pietersplein. Maar even plotseling was de grote verwachting er weer, want er volgde geen zwarte rook op de gele. Zou het dan toch. Tien minuten later wist men het, toen op de balkons van de Vaticaanse ge bouwen de conclavisten naar buiten stroomden er was een Paus. En op hetzelfde ogenblik stroomde het St. Pietersplein tot in de uiterste hoeken vol met Romeinen, die dit ogenblik Voor geen geld wilden missen. Ieder een liet zijn werk in de steek en ijlde naar het hart van de wereld. „HABEMUS PAPUM". Om zes uur had geen muis op het St. Pietersplein nog een plaats kun nen vinden. Duizenden verheugde Romeinen, priesters, nonnen, arbei ders in overall, kellners, huismoeders, kinderen en ouden van dagen, allen staarden naar de door felle schijn werpers verlichte middelste loggia, waarop de nieuwe opvolger van Pe trus zou verschijnen. üm twee minuteil over zes Openden zich de deuren en verscheen de oud ste der kardinaal-diakens, kardinaal Canali, gevolgd door de andere kar dinalen. En toen volgde met heldere stem de blijde boodschap „Annuntio vobis gaudium magnum: Habemus Papam." Duizenvoudig schalde de vreugde van deze boodschap over het St. Pietersplein en door Rome in don- j derende „Evviva's". Daarna volgde de naam van de nieuwe Paus: „Zijne Eminentie Angelo Giuseppe Een Italiaan dus! Dat was genoeg voor de Romeinen, die aan deze voor namen al genoeg hadden om te we ten dat het kardinaal Roncalli, de pa triarch van Venetië was, en terwijl kardinaal Canali glimlachend zijn boodschap voltooide: kardinaal Rocalli", zochten de vreugde en de ontroering zich een uitweg in een eindeloos donderend gejuch, dat via de radio's doorklonk tot de uithoeken der aarde. De Romeinen vielen elkaar om de hals en de priesters en nonnen dansten van vreugde. En toen trad de nieuw gekozen Paus, die tevoren met kalme en rus tige stem op de vraag van de oudste kardinaal-diaken, Nicola kardinaal Canali „Aanvaardt Gij Uw verkie zing als opperste herder, waartoe zo juist canoniek is besloten?", had ge antwoord „Accepto", naar buiten, eenzaam en licht gebogen naar het scheen onder de enorme taak, die op zijn schouders was gelegd. In een no bel en innig gebaar strekte hij de handen over Rome en de wereld en gaf zijn eerste zegen „Urbi et Orbi". Toen trok hij zich weer terug, maar de klokken van Rome bleven hun vreugde uitjubelen over de nieuwe Opperste Herder der Katholieke Kerk, die had te kennen gegeven be kend te willen zijn onder de naam Jo hannes XXIII. LEVENSLOOP. Paus Johannes XXIII werd op 25 november 1881 te Sotto il Monte in het bisdom Bergamo geboren. Hij stamt uit een landbouwersgezin. Op zijn 11e jaar ging hij naar het klein seminarie van Bergamo en op zijn 19e jaar begon hij zijn theologische stu dies aan het college Cerasola in Ro- me. Op 10 augustus 1904 werd hij priester gewijd in de kerk van Santa Maria in Monte Santo. Van 1905 tot 1914 was hij particulier secretaris j van de bischop van Bergamo, mgr. Radini-Tedeschi en doceerde in die jaren tevens kerkgeschiedenis en apologie en later de Kerkvaders. De eerste wereldoorlog zag hem als sergeant bij de Rode Kruistroepen en later als aalmoezenier aan het mili taire hospitaal. Na deze oorlog sticht te hij het eerste studententehuis in Italië te Gergamo, welke instelling gratis hulp verleende aan kinderen uit de middenstand op de openbare scholen. Ook had hij een groot aan deel in de oprichting van de eerste instelling voor catechetisch onder richt aan de kweekschool van Berga- j mo, alsmede van de culturele confe renties aan de universiteit van de stad. j Paus Benedictus XV riep hem naar Rome, waar hij hem belastte met de reorganisatie van het missiewerk en de H. Congregatie van de Propagan da Fide. In deze functie maakte hij grote reizen, waarbij hij ook Frank rijk, België en Nederland bezocht. Op 19 maart 1925 werd hij tot bisschop gewijd en als apostolisch vi sitator naar Bulgarije gezonden, waar hij in 1930 tot apostolisch delegaat werd benoemd. Vijf jaar later werd hij titulair aartsbsschop van Mesem- bria in verband met zijn overplaatsing als delegaat naar Turkije en Grieken land. Hij vervulde deze functie tot 1944, toen Pius XII hem tot aposto lisch nuntius in Frankrijk benoem de, waar hij door zijn grote diploma tieke gaven, zijn goedheid en zijn no blesse het respect van de meest uit eenlopende politieke partijen won. In 1953 werd hij tot kardinaal ver heven als patriarch van Venetië. Uit handen van de Franse president Vin cent Auriol, die een groot vriend van hem is, ontving hij volgens een vier Een reünie is altijd weer iets, waar naar elk mens met bijzondere ver wachtingen uitziet. Hij verheugt zich bij voorbaat op de herontmoeting met oude bekenden en beseft ineens van welk een grote betekenis de banden zijn welke hem met de levensgezel len uit vroeger dagen binden. Het verleden is immers nooit helemaal uit het heden weg te denken, omdat de dag van vandaag zoveel aanra kingspunten met het leven van toen heeft. En de mens ervaart een der gelijke herontmoeting dan ook als een groot en blij gebeuren, dat hem nog lang stof tot een vreugdevol en dankbaar herinneren zal geven en hem scherper dan voorheen de die pere zin van de samenleving zal doen begrijpen en beleven. De Katholieke Kerk organiseert elk jaar weer opnieuw een heront moeting tussen al haar zonen en dochters, een kostbare en zinvolle geestelijke reünie, die in betekenis ver uitgaat boven die in het maat schappelijke leven, omdat zij reikt tot over de grenzen van dit leven en gericht is op een samenzijn zonder einde in een volmaakt geluk. Het is de reünie van de Strijdende, Lijdende en Zegepralende Kerk op de beide eerste dagen van november, dagen waarin de stille, stervende natuur de mens dieper beroert en hem beweegt tot contemplatie en een bezinnende naar binnen gekeerdheid. Morgen verenigen wij, de Strijden de Kerk, ons met de broeders en zusters, die vóór ons de weg zijn ge gaan, waarop wij nu voortgaan, en aan het eind waarvan hun de over winning is ten deel gevallen. Tussen hen en ons ligt een schijnbaar on overbrugbare kloof, een verschil in bestaan, dat ons bijna vreemden voor elkaar doet zijn. Hun gesublimeerde en volmaakte levensstaat is zo vol komen verschillend van ons moeilijk en kwetsbaar leven, dat het wel lijkt alsof er nauwelijks aanrakingspunten tussen hen en ons bestaan. En toch is niets minder waar, want wat zou de zin van een Strijdende Kerk zijn, als er geen overwinning was en is er zon der strijd wel een overwinning te be halen? De Zegepralende Kerk is ons voorgegaan en in haar overwinning is zij voor ons een lichtend voorbeeld in de vaak bange duisternis en pijn lijke nederlagen van dit aardse be staan. Zij staat echter ook achter ons, want door de goede strijd, welke zij met Gods hulp gestreden heeft, is zij voor ons een beschermster tegen de aanvallen van het kwaad en een machtige pleitbezorgster bij onze Va der. Een herontmoeting met hen zal ons dan ook niet alleen nieuwe krach ten en nieuwe vreugde schenken op de weg welke nog voor ons ligt, maar ons ook dieper dan voorheen doen beseffen waarvoor wij leven, werken, vreugde brengen en lijden. Sterker spreekt ons eigenlijk aan de herontmoeting met de Lijdende Kerk, welke dit jaar op 3 november plaats heeft, omdat de tweede op een zondag valt. Zij staat dichter bij ons, omdat strijden en lijden nauwer ver bonden zijn dan strijd en overwin ning. Is de eeuwige en volmaakt ge lukkige levensstaat van de Zegepra lende Kerk voor ons onvoorstelbaar, wij kunnen ons ergens wel een voor stelling vormen van de situatie, waar in de Lijdende Kerk zich bevindt, ook al weten wij niet hoe en in welke mate zij dit lijden ondergaat. Het lij den zelf kennen wij uit eigen erva ring, wij weten wat smart, verdriet en ellende is en daarom voelen wij ons nauwer verbonden met hen, die ons in onze onvolmaakte staat het meest naast staan. De dierbare familieleden, vrienden en kennissen, de onbekende mannen en vrouwen, die hun leven weggaven voor onze vrijheid, de ontelbare dap peren, die in volledige bereidheid en overgave hebben gevochten voor een betere en gelukkige wereld, hen al len willen wij maandag ontmoeten in genegenheid, dankbaarheid en liefde en met harten vol innige gebeden, op dat God hun moge schenken zijn rechtvaardige, maar ook barmhartige kroon op een leven, dat zij als dik wijls falende, maar ook als goedwil lende mensen ten einde zijn gegaan. Aan deze reünie in waarheid en liefde zal God zijn zegenende glim lach niet onthouden. E ECHO HET ZONDAGDIENST ARTSEN. Zaterdag 1 en Zondag 2 nov. tot maandag morgen 8 uur, uitsluitend voor spoedgeval len. Zaterdag 1 en zondag 2 november Arts P. v. d. Wouw. Een ongedwongen en uitbundig feest. H De Grotestraat vanaf de Schoolstraat tot aan de Badhuisstraat was woensdag in uit bundige feeststemming. Dat was niet zon der reden, want 't gold hier 't gouden echt paar C. Bruurmijn-de Kruyf, twee mensen, 't grootste gedeelte van hun huwelijksleven hebben gewoond in dezelfde buurt, gezien en gerespecteerd om hun eenvoud, hun harte lijkheid en hun nooit aflatende hulpvaar digheid. Aanvankelijk was het de bedoeling geweest bij dit feest maar rustig aan te doen, maar het is uitgegroeid tot een uit bundig festijn, waarop eenvoud, hartelijk heid, op een bijzondere wijze de boventoon voerde. Omringd door hun 8 kinderen en 22 kleinkinderen trok men om 10 uur 's mor gens naar de kerk, waar met een plechtige solemnele H. Mis God dank werd gebracht voor Diens zegen öp dit huwelijksleven. Deze H. Mis, bijgewoond door zeer vele buurtbewoners en andere belangstellenden, is geworden een treffende plechtigheid, die familieleden en vrienden en niet in het minst het gouden paar, nog lang zal heu gen. De H. Mis werd opgedragen door de Aanstaande Moeders... Weet U wel, dat wij bij de geboorte van een tweeling GEHEEL GRATIS de tweede Baby-uitzet voor U verzorgen, zodat U dus geen extra kosten hebt! Vraagt een Baby-kaart en inl. Baby afdeling Hoogeerw. heer Deken Rooyackers met as sistentie. Het koor zong de drie-stemmige mis van Perosie. Deken Rooyackers, die na de H. Mis zijn gelukwensen kwam aanbie den en 't gouden paar zijn bijzondere zegen kwam geven, wees bij deze gelegenheid op de betekenis van het gezinsleven, het hu welijksleven en de familiebanden. Spreker wees er op, dat naarmate men ouder wordt meestal de huwelijksband sterker wordt, maar evenzeer, en dit is aldus spreker ook zeer belangrijk, de familiebanden. Door een feest als dit, zal de familieband weer ster ker en hechter worden aangehaald, omdat men zich geschaard vindt rond de vader en de moeder, van wie men het leven en veel in het leven kreeg. Daarom zal men op deze dag God ook bijzonder danken, dat Hij de man zo'n vrouw en de vrouw zo'n man en de kinderen zulk een vader en moeder gaf. Een machtig 4-stemmig Te Deum van Krüger was het slot van deze plechtigheid. Grote belangstelling. Het feest werd gevierd in de zaal van café Elshout. De belangstelling op deze dag voor het gouden paar en de gehele familie, was bijzonder groot. Het begon met de buurtbewoners, die bij monde van J. v. Son hun gelukwensen kwamen aanbieden. Op een zeer geestige wijze schetste dhr. v. Son het gouden paar, dat naast de zor gen cn werk in eigen gezin, altijd nog tijd vond om bij de buurtbewoners, daar waar nodig, te helpen en altijd meeleefde met wat er in hun buurt gebeurde. Bruurmijn zelf is bekend om zijn vaardigheid in huis, tuin en keuken, waarvan velen altijd gaar ne gebruik maakten. Geestig geschetst werd de bruidegom als de man die in de buurt alles maakte, maar men kon in deze toe spraak de ondertoon beluisteren „als de man en het gezin voor wie burenhulp en burenplicht een tastbaar begrip was". Daarom was de huldiging door de buurt recht hartelijk en welgemeend en om alles te onderstrepen bood men e&i radiotoestel aan. De receptie was druk bezocht. Deken Rooyackers, Burgemeester Snels, vele an deren en ook vele oude vrienden en beken den die de hand kwamen drukken. Zeer vele jaren was Bruurmijn voorwer ker op de werkplaats van de Brabantse Buurtspoorwegen, de tram en later de BBA. En zijn natuurlijk oude herinneringen op gehaald, omdat nu eenmaal bijzonder bij deze mensen het zo was: het werk was het leven, het leven het werk. In de avonduren kwamen nog de beide harmonieën, alsmede de gemengde zang vereniging Cantabile, voor het brengen van een klinkende serenade, waarbij wederzijds hartelijke woorden werden gesproken. Deze verenigingen op vocaal en instrumentaal ge bied hebben tot slot van het officiële ge deelte de vreugde en de gelukwens ver klankt van heel Drunen voor deze twee men sen en de gehele familie, bij het vieren van dit feest, 's Avonds werd het feest met familie, vrienden en kennissen nog gezellig verder gevierd, terwijl de buurtbewoners op een feestavond in café Klerks nog eens bij zonder feest vierde. DE VERDEDIGER. De politiehondenvereniging De Verdedi ger houdt a.s. zondag 2 november, op haar oefenterrein nabij Duinzand, haar jaarlijk se wedstrijden. In de morgenuren zijn er de vooroefeningen, terwijl in de middag het werk op de man geschied. AANRIJDING. Doordat zijn voorganger in de Grote straat plotseling zeer krachtig moest rem men kwam de heer B. uit Nieuwkuijk met zijn bestelwagen met hem in botsing. De materiële schade was vrij groot, maar per soonlijke ongelukken deden zich gelukkig niet voor. GILDE HOUDT ST. MAARTEN-TOCHT Naar wij vernemen zal het R.K. Gilde in Drunen dit jaar op 11 november weer de traditionele St. Maartentocht houden met St. Maarten-vuur en ziekenrondgang. K. A. B. De KAB hield dinsdagavond in de Hoge Braken haar eerste ontwikkelings- en ont spanningsavond. De eerw. Pater Albericus Bak uit Onsenoord hield deze avond een interessant praatje over de Heemkunde en speciaal de Heemkundige beweging in on ze streken. Sinds geruime tijd komt men in Vlijmen, Nieuwkuijk en Haarsteeg een heemkundige kring, welke, kring met als zetel Onsen- oort, zijn werkterrein zo langzamerhand verplaatst heeft over het gehele dekenaat Heusden.. Spreker lichte ook de betekenis van het heemkundig werk uitvoerig toe en (Zie vervolg pagina 2) —L-t 1 1 JK-.I -j - lad—L-.1- _i.j J -i_i-.Lil Iitk"!

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 1