1 I Protestants Streek-Bejaarden-Centrum te Sprang-Capelle WAALWIJK i i JAN DE COCK Waaiwijkse en Langstraatse Courant WINTERJAS REGENJASSEN I|~T Bill T ::i|i11:111 Provinciaal Nieuws t t zowel voor VADER als ZOON VRIJDAG 31 OKTOBER 1958 Uitgever: Waaiwijkse Stoomdrukker]] Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TTKLEN Dit blad verschijnt 2 x per week 81e JAARGANG No. 85 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.8f 3.10 franco p.p. Ad verten tiepri] g 10 cent per mm. Contract-advertenties: speciaal tarief ;i Bureaux 6ROTRSTR4AT Wh. WAALWUÏ - TKL 3ÜSSD - Interkerkelijk Bejaarden tehuis voor de Protestantse bevolking in de Langstraat. Reeds een aantal jaren was gespro ken over een Protestants Bejaarden centrum voor de Langstraat en omge ving, doch op 29 mei 1957 ging toch de kogel door de kerk. Toen werd door de gezamenlijke diaconieën van de N.H. kerken van Sprang, van Ca- pelle, van Loon op Zand, van Was pik en van 's-Gravenmoer, van de Ge reformeerde kerken van Sprang, van Capelle en van 's-Gravenmoer, als mede van de Chr. Gereformeerde kerk te 's-Gravenmoer, bij notariële akte opgericht de „Stichting Pro testants-Bejaarden-Centrum voor Sprang-Capelle en Omstreken". Deze Stichting deelt ons 't volgen de mede Die diaconiën hadden ingezien dat voor vele ouden van dagen van een rustige levensavond geen sprake meer is. Terwijl zij een verhoogde behoefte hebben aan beschutting en verzorging, zien de bejaarden zich geplaatst te gen steeds ongunstiger wordende om standigheden, zoals vermindering van inkomsten, verlies van prestige, ge dwongen inwoning (terwijl de ruimte ontbreekt), toenemende vereenzaming door het overlijden van de andere echtgenoot, verwanten en vrienden, ouderdomsgebrekenhulpbehoevend heid, gebrek aan hulp en verzorging. Ook inwoning bij getrouwde kinde xen leidt maar al te vaak tot moeilijk heden. De ouders zijn vastgeworteld in gewoonten en traditiën, en willen soms hun gezag handhaven, terwijl de kinderen dragers van nieuwe idee ën zijn. Gevolg: botsing der menin gen. Dit alles maakt de levensavond somber en grauw en manifesteert zich in van geval tot geval verschillende geestelijke en lichamelijke klachten. Daarom is de oprichting van een pro- testans bejaarden-centrum van harte toe te juichen. Jammer is, dat de diaconieën der Ned. Herv. kerken van Besoijen, Waalwijk en Baardwijk niet aan de in het leven geroepen Stichting wilden deelnemen en gemeend hebben een eigen bejaardentehuis te moeten stich ten voor de plm. 1500 protestanten in die gemeenten. Van de 10.000 protestanten in de Langstraat zijn er pl.m. 8500 woon achtig in de gemeenten Sprang-Ca pelle, Loon op Zand, 's-Gravenmoer en Waspik, en een kleine 1500 in de burgerlijke gemeente Waalwijk. De kerken, waarin deze 8500 pro testanten verenigd zijn, hebben zich uitgesproken voor een streek-centrum te Sprang-Capelle, in het centrum van het protestantse gebied en niet in het in de periferie daarvan liggende Waalwijk, dat in hoofdzaak tot de R.K. gezindte behoort. Zal immers het streek-centrum aan zijn doel beantwoorden, dan zal het daar gevestigd moeten zijn, waar de bejaarden zowel uit maatschappelijk KAATSHEUVEL - TEL. SODf Dr. van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO" In het hoofdgebouw vindt men 54 één-persoons kamers en 6 twee-per soonskamers, waarvan diverse op een balcon uitkomen. Voor inwonend per soneel zijn er bovendien 6 kamers. Het gebouw heeft verder een lift, een centrale verwarmingskelder, di verse badkamers, dien-keukens, een knutselhoek, een toko, een admini stratie-kantoor, diverse bergings-, alsmede een reserve-kamer voor logé's. iL/ als religieus oogpunt in het milieu kunnen blijven, waarbinnen hun le ven zich heeft afgespeeld, en waar mee zij vertrouwd zijn. Het te Sprang-Capelle op te rich ten bejaarden-centrum is bovendien een interkerkelijk tehuis. De plannen zijn reeds zover gevor derd, dat men hoopt, binnen enige maanden het gebouw te kunnen aan besteden. Een door Gedeputeerde Staten in gestelde Commissie „Het Provinciaal Contact Huisvesting Bejaarden" heeft zich reeds bij brief van 13 no vember 1957 uitgesproken voor de Stichting van het Bejaarden-Centrum te Sprang-Capelle in plaats van te Waalwijk. De gemeenteraad van Sprang-Ca pelle heeft in zijn vergadering van 31 mei 1957 reeds besloten de rente en aflossing van een door de Stichting te sluiten geldlening te garanderen, aan welk besluit Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant op 28 augustus 1957, Gnr 79026, hun goedkeuring hebben verleend. Niets staat dus meer de bouw van een bejaarden-tehuis te Sprang-Ca pelle in de weg. Het tehuis zal openstaan voor be jaarden van alle protestantse gezind ten, terwijl de verzorging zal geschie den vanuit het Christelijk geloof, zo als dat tot uitdrukking komt in de Drie Formulieren van Enigheid. De bij de stichting aangesloten diaconiën hopen op deze wijze hun diaconale taak te kunnen vervullen en de levensavond van vele bejaarden te verrijken. Het streek-bejaarden-centrum zal worden gesticht op het terrein te Sprang, omsloten door de Kerkstraat, Oudestraat en Molenstraat. Deze lig ging is zeer gunstig onmiddellijk bij de fraai gerestaureerde kerk te Sprang, dicht bij de bushalte naar Den Bosch, Tilburg en Breda, en toch landelijk en rustig in het nieuwe uitbreidingsplan te Sprang. Het nationaal en internationaal zeer bekende architecten-bureau H. A. Maaskant te Rotterdam heeft een zeer fraai geheel ontworpen, bestaan de uit een hoofdgebouw dat 61 bed den zal tellen en 26 afzonderlijke be jaarden-woningen, welke ten westen van het hoofdgebouw aan de Burge meester Meijerstraat zijn gegroe peerd, zoals de hierbij afgedrukte plattegrond duidelijk toont. Rondom het gebouw komt een ri ant plantsoen met aardige groenstro ken bij de bejaarden-woningen. Het hoofdgebouw zelf bestaat uit een centrum met vleugels. Het cen trum en de westelijke vleugel bstaan uit 2 verdiepingen. In de oostlijke vleugel vindt men de dienstvertrekken de keuken met magazijn, linnenkamers, de vuil-lin- nenkamer, een dokterskamer, een zuster-kamer, een isoleerkamer, een modern ziekenzaaltje en een aula. Voorts zijn er in de verbinding tussen de oostelijke vleugel en het hoofdgebouw ondergebracht de eet zaal en de recreatiezaal, welke door middel van harmonica-deuren tot één grote ruimte kunnen worden ge maakt, die kan worden gebruikt voor kerkdiensten en feestelijke bijeen komsten. De één- en tweepersoonskamers zijn zeer aantrekkelijk en bevatten naast de zit-slaapruimte, een kast, en een afzonderlijke ruimte waarin een aanrechtje met kraan en garde robe, alsmede een W.C. De twee-per- soons-kamers hebben naast de woon ruimte, een afzonderlijke slaapruimte en komen uit op een balcon. Alleraardigst zijn de afzonderlijke bejaarden-woningen, waarvan er 26 zullen worden gebouwd. Een bejaar den-woning omvat een ruime woon kamer (3.40 x 3.70 meter), een slaapkamer (2.60 x 3.70 meter), een keuken met aanrecht en kookgele genheid, een zeer ruime hang-legkast, een badkamer met wastafel en zit bad, te bereiken vanuit de slaapka mer, een kleine hal en berging met kolen-opslagplaats. In een nis aan de buitenzijde is een bank aangebracht, welke een aardig zitje vormt. De gevels van het hoofdgebouw en de afzonderlijke bejaarden-woningen bevatten veel glas, zodat de bewo ners van zon licht en lucht kunnen genieten. De pensionprijs in het hoofdge bouw zal, alles inbegrepen, naar ra ming plm. f 2200. - per jaar bedra gen. Uiteraard kan het juiste bedrag eerst te zijner tijd definitif worden vastgestld. Voor de protestantse bevolking van Sprang-Capelle, Loonopzand, 's-Gra venmoer en Waspik zal het te stich ten bejaarden-centrum in een grote behoefte voorzien. Moge in de toe komst vele bejaarden onder Gods ze gen een rijke levensavond in het ge bouw vinden. ZONDAGSDIENST ARTSEN. Van zaterdagmiddag 13 uur tot zondagavond 24 uur; uitsluitend voor spoedgevallen. Zaterdag 1 en zondag 2 nov. Arts: dr. H. Langemeijer. Apotheek: Nijman. KERKDIENSTEN N.H. KERK. N.H. KERK, WAALWIJK. zondag 2 nov. v.m. 10 uur: Ds. L. Schellevis. Gezinsdienst met de kinderen van de Zondagsschool. Najaars- zendingscollecte. 18.30 uur: Ds. L. Schellevis. Herdenking der Kerkhervorming Onderwerp: „Pastoor of domi nee?". Collecte voor het Ned. Bij belgenootschap. N.H. KERK, BESOIJEN. v.m. 10 uur en n.m. 6.30 uur: Ds. J. Vink. N.H. KERK, BAARDWIJK. v.m. 11 uur: Ds. C. B. Schuur man. R.K. VROUWENGILDE KOOS NIEUW BESTUUR. Het is al weer geruime tijd ge leden dat er voor een algemene ledenvergadering van de Waal wijkse afdeling van 't r.k. Vrou wengilde een zo grote belangstel ling heeft bestaan als maandag avond j.l., toen men in de achter zaal van Hotel Verwiel bijeen kwam voor de behandeling van een agenda, waarvan de belang rijkste punten waren: de herden king van de overleden presidente mevr. van Loon -de Jong en het kiezen van een nieuw bestuur. De herdenking van de overle den presidente geschiedde door de geestelijk adviseur, pastoor v. dat de belangstelling van de le den in het afgelopen jaar voor veel avonden zeer gering en dik- wijls zelfs miniem was geweest. De bestuursverkiezing verliep vlot, want aangezien er geen an dere kandidatenlijsten waren binnengekomen, werden de zes in „De Schakel" vermelde kan didaten zonder stemming als be stuursleden aangenomen. Er moest dus alleen een nieuwe pre sidente worden gekozen, de se cretaresse en penningmeesteres- se worden volgens het reglement door het bestuur gekozen. Met grote meerderheid van stemmen werd tot presidente gekozen mevr. Nijman, die onder harte lijk applaus haar plaats achter de bestuurstafel innam. Het be stuur is nu als volgt samenge steld: mevr. Nijman, presidente, mevr. Dirks-Windhorst, mevr. de Graaff-v. d. Sanden, mej. Meyer, mevr. Snels-van Dongen, mevr. v. Baal-Ruding, mevr. Nijs en mevr. v. Oudheusden- van Liempt. Als afgevaardigde van Baardwijk zal in het bestuur zit ting hebben mevr. Pulles-v. Ga len totdat in Baardwijk 'n nieuw bestuurslid gevonden is. Ten aanzien van het winter- programma kwamen verschillen de suggesties naar voren. Men stelt zich voor te beginnen met een Verdiepingsdag in het Ge meenschapshuis te Baardwijk omstreeks half november. Ver- i der zal men nog op een nader te bepalen datum, een kienavond organiseren. BAARDWIJKS TONEEL. Hoewel wij onze recensie over de première van „Fatale Drup pels" door het Baardwijks To neel volledig handhaven, willen wij er terwille van de objectivi teit toch "aarne.op wijzen, dat de tweede opvoering, die van zon dagavond dus, op aanmerkelijk Voor een goede degelijke NATUURLIJK NAAR KOESTRAAT 151 TILBURG (bij de overweg) ENORME SORTERING Prijs valt zoals altijd beslist mee I r .- - lil d. Brekel, die uiting gaf aan zijn grote waardering voor het vele dat mevr. van Loon tijdens de zes jaren van haar voorzitter schap heeft verricht. Hij schetste de overledene als een plichtsge trouwe vrouw, die zich tijdens haar leven geheel heeft ingezet voor de caritas en voor wie geen moeite te veel was wanneer het ging om het lenigen van de nood van de medemens. In haar ge zin was zij een sterke vrouw, die de tegenslagen, welke haar niet bespaard bleven, zonder morren aanvaardde. „Wij mogen gerust zeggen", aldus pastoor v. d. Bre kel, „dat mevrouw van Loon een van de grootste vrouwen van Waalw'ik is geweest." Mevr. Minke, vice-presidente, dankte pastoor v. d. Brekel voor zijn kernachtige en waarderende woorden en deelde daarna de vergadering mede, dat het be stuur, na een zittingsperiode van zes jaar, besloten had zijn man daat neer te leggen, teneinde dit in handen te geven van jongere krachten. Met uitzondering van mevr. Dirks-Windhorst en mevr. de Graaff-v. d. Sanden stelde het bestuur zich niet meer herkies baar. Uit het jaarverslag van de pen- ningmeesteresse, mevr. Hoff- mans-v. d. Schoot, bleek, dat over het afgelopen verenigings jaar een batig saldo van f 78,64 kon worden genoteerd. Het jaarverslag van de secre taresse, mej. Slobbe, liet 'n min der vreugdevol geluid horen, want in dit verslag kwam wel heel duidelijk tot uitdrukking, hoger peil stond. Blijkbaar heeft men de rollen nog eens terdege doorgenomen. Het kan dus wel en daarom is het des te meer te betreuren, dat men het de eerste avond, die voor een eventuele subsidie-ver lening zo belangrijk was, zo le lijk heeft laten liggen. MR. REGOUT LEGDE TOCHT VAN 30.000 KM VAST IN SUBLIEME FILM Prachtige en boeiende kunstkringavond. In augustus 1957 begon de be kende wereldreiziger mr. Regout, tesamen met zijn echtgenote en beide dochters, aan een reis, wel ke nog niemand vóór hem had gemaakt: de 30.000 km. lange tocht van Fairbanks in het hoge noorden van Alaska naar Ush'u- waia, de meest zuidelijke stad der aarde, op het uiterste puntje van Vuurland. Een tocht van ijs naar ijs, maar daartussenin de weergaloze en onmetelijke pracht van Canada, de Verenigde Sta ten, Midden-Amerika met z'n in drukwekkende restanten van de beschaving der Azteken en Ma- ja's, en Zuid-Amerika. Een tocht langs de route, welke ook de Pan-American Highway neemt en nog zal nemen, al moet men zich over de kwaliteit van deze weg geen illusies maken. In zijn huidige staat varieert hij name lijk van redelijk tot slecht en bar slecht en daarom was deze tocht zeker niet zonder gevaar. Van deze stoutmoedige „droom reis", die het gezin Regout in E EOra HEI ZUIDE ■- -::7 Plattegrond Bejaarden-Centrum, gelegen tussen driehoek Oudestraat, Kerkstraat en Molenstraat te Sprang. J: .IA ->> - XsS Front-aanzicht Hoofdgebouw Verzorgingshuis van het Bejaarden-Centrum te Sprang. KAMER VAN KOOPHANDEL TE TILBURG. In de vergadering van de Tilburgse Ka mer van Koophandel, heeft de voorzitter, de heer H. Mannaerts, medegedeeld, dat de minister van Financiën in beginsel geen be zwaar heeft, tegen het plan, om in samen werking met de gemeente een N.V. op te richten voor de exploitatie van een handels entrepot te Tilburg. In het maatschappelijk kapitaal zullen de Kamer en de gemeente elk voor één kwart participeren; het overige zal door andere belanghebbenden bijeenge bracht worden. Voor de bouw van de brug bij Gorinchem heeft het Ministerie van Waterstaat f 10 miljoen ter beschikking gesteld; de werk zaamheden zijn reeds in volle gang. Voorts is nog f 2 miljoen uitgetrokken voor de aanleg van de weg Sleeuwijk - Nieuwen- dijk, die aansluiting geeft op deze brug. Naar het oordeel van de voorzitter zal thans alle activiteit van de Kamer dienen te worden gericht op de aanleg van de weg Sleeuwijk - Tilburg, omdat in de plannen daartoe slechts weinig voortgang valt te be speuren. Verder vestigde spr. nog de aan dacht op de uitgetroken credieten voor de verdere doortrekking van de weg Tilburg' - Eindhoven en de verbinding Tilburg - Den Bosch, met grondaankoop ten oosten van Tilburg in de richting Énschot. Het verkeer Breda - Den Bosch wordt zodoen de om Tilburg heengelegd. Een en ander is thans in uitvoering. Alle aftredende bestuursleden werden herkozen, behalve de heer N. Uijtendaal, Rijen, die zich uit zaken heeft teruggetrok ken en wiens plaats werd ingenomen door de heer Drs. J. Verster, Gilze. A.S. VRIJDAG GEOPEND TOT 9 UUR De Brabantse produktiviteitscommissie is voornemens een deskundige aan te stellen, als adviseur van kleinere industriële onder nemingen bij hun pogingen tot opvoering van de produktiviteit te komen. De minister is bereid daartoe een ambtenaar ter be schikking te stellen, wiens kantoor in het E.T.I.-gebouw te Tilburg zal gevestigd zijn. Op voorstel van het Provinciaal Bureau der Brabantse Kamers, besloot de Kamer voor 21 deel te nemen in de garantie- bijdrage van ten hoogste f 5000 om dit plan te kunnen verwezenlijken.

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 9