Deze schoenen zijn uw aandacht waard Een rijke variatie bijzondere modellen. Olifanten staan voor niets 18 18 j GROTESTRAAT 291 26.75 WAALWIJK Capelle Waspik Raamsdonksveer VIJF MANNEN TE ERG. Een huisvrouw in Tokio be merkte bij haar thuiskomst dat vijf inbrekers haar woning wa ren binnengedrongen. Zij greep 'n oud samoerai-zwaard en ging daar zó handig mee om, dat één van de indringers zich onmiddel lijk overgaf en een andere bui ten gevecht werd gesteld. De drie overigen wisten te ontkomen, op een van hen heeft de krijgs kunst van de vrouw zo'n indruk gemaakt, dat hij om politiebe scherming heeft verzocht. Schitterende heren molière met rubber onderwerk. In prima zwart kalfs 25.75 Handwerksysteem herenschoen. Buiten gewone pasvorm. In fijn kalfs 23.75 Voor sportieve he ren. Zwart yack-mo- lière met grijs yack plateau 19.75 Uiterst gemakkelijke herenmolière. Hand- we rksysteem. In zwart en bruin Prima herenioafer met Yack-kalfs pla teau. In zwart 15.75 CHR. PADVINDERSGROEP „JAN DE ROOIJ". De jaarlijkse ontspanningsavond voor ouders van de leden en donateurs, van de Padvindsgroep Jan de Rooij, zal worden ge houden op zaterdag 15 november a.s. in het gebouw van de Chr. H.B.S. te Waalwijk. Wij komen hierop nog nader terug. VERKOOPAVONDEN. Door de Vrouwenvereniging van de Geref. Kerk zullen op woensdog 19 en don derdag 20 november a.s. verkoopavonden worden georganiseerd, waarop door de da mes vervaardigde handwerken enz. zullen worden aangeboden. Enkele attracties zul len daarbij aanwezig zijn. BAZAR SIRENA. De bazar gehouden ten bate van het fanfarekorps Sirena behoort weer tot het verleden. Het is er de afgelopen dagen een gezellige drukte geweest en men heeft goe de zaken gedaan. Vooral de beide laatste bazardagen was het zeer druk. Maandag avond was het de laatste avond van de ba zar. Op deze avond vonden nl. de verschil lende trekkingen plaats van de aan de bazar verbonden loterij, het raden van de naam der pop, het raden van het aantal visjes in het aquarium enz. De hoofdprijzen van de grote verloting vielen ten deel van P. Hamers op lot nr. 1824, een electr. wasmachine, en aan J. de Rooij te Waalwijk, op lot nr. 2022, een fiets. De naam der pop was Elza. Na loting, er waren nl. verschillende personen die de juis te naam hadden geraden, bleek L. Meter de gelukkige te zijn.. De door burgemeester Smit beschikbaar gestelde schilderijen vielen op de nummers 140 (hetgeen in het bezit bleek te zijn van C. Braspenning) en het tweede schilderij op no. 57. De eigenaar van dit lot is nog niet bekend. Voor zover de prijzen van de grote ver loting nog niet zijn afgehaald kunnen deze alsnog afgehaald worden bij de heer Heij- mans, Bernhardstraat 1. VOORBEREIDING De oudercommissies der Kon. Juliana- school en van de Kleuterschool Prinses Be atrix, zijn reeds voorbereidingen aan het treffen voor het a.s. St. Nicolaasfeest. Deze week zullen de ouders der leerlingen van beide scholen bezoek ontvangen van een der leden der Oudercommissie om een bijdrage voor dit feest. Telkenjare heeft men mogen constateren, dat met gulle hand voor dit kinderfeest werd gegeven, zodat de Ouder commissies ook thans hopen, dat men een flinke bijdrage zal geven voor dit bij uitstek zo mooie kinderfeest. UITVOERING. Het fanfarekorps Kunst na Arbeid hoopt op dinsdag 18 en woensdag 19 november in de zaal van mevr. Cové een uitvoering te geven voor haar donateurs. De eerste avond is toegankelijk voor de donateurs wonende ten Noorden van de Spoorlijn en de tweede avond voor hen die wonen ten Zuiden der spoorlijn. Aan deze uitvoering hoopt tevens mede te werken de bekende toneelclub Entre Nous uit Waspik, welke vereniging hoopt op te voeren het toneelstuk ,,Het meisje uit het Westen" van J. J. W. Wil- lemsen. JEUGDKORPS K.N.A. Het jeugdkorps van het fanfarekorps Kunst na Arbeid alhier is met haar studies zover gevorderd, dat men in staat is een uitvoering te verzorgen. Deze uitvoering zal naar wij vernemen gehouden worden op woensdag 10 december a.s. Op deze uit voering zullen tevens leden van Kunst na Arbeid enkele soli ten beste geven. BURGERLIJKE STAND OKTOBER. Geboren Alexander zv H A Metzke- Janson - Antonia M dv C v Oosterhout- Bouman - Johannes L M zv A A v Bladel- van Dam - Cornelis zv A Hoefnagel-Ver- duijn - Adriaan C zv C Boer-Snijders - Laurentia C M dv T J M de Peffer-van Mierlo - Johanna dv W D Branderhorst- Snijders - Wouter M zv W M Rijken-van Enkhuizen. Overleden D Spuijbroek 81 j wedn v J Blok - A Stoel 80 j ev L Sprangers - C Verduijn 55 j ev J v Meer - W Rosen- brand 76 j ev D v Oversteeg - J v Beek 81 j J v Drongelen 81 j ev M v Peer - H C Maijers 82 j wedn v M H v Caem - A v Best 61 j ev C P P v Spaendonk. Huwelijken H v d Aa 25 j en N J v d Schans 24 j - H Snijders 26 j en J J Snijders 24 j A v d Schans 27 j en J M Witebol 23 j - Th Bakkeren 31 j en A Roosenbrand 18 j. Ingekomen W M J M Geurts van Til burg - H v d Aa van Loonopzand - B Leijnse van Bolsward Nd Hartog ev M Wervers van Dordrecht A Rozenbrand en gezin van Loonopzand - J C Millenaar j ev D v d Schans van Eethen en J C Rijken van Dordrecht. Vertrokken AJ Kouwenberg en gez naar Waalwijk - A L v Bladel en gez naar Waalwijk - A A D J v d Flier naar Soest - F Minnaard naar Kapelle (Z.) - J H Leenen naar Nijmegen -JA Pruijssers naar Rotterdam - P A v Dalen naar Eind- hoven - W P Emmers naar Zaandam - i H Balfoort naar Heerlen - C Nieuwkoop naar Weert - G C Heij-Dolfing naar Was pik - J P v d Schans naar Dongen - J C Meenhorst naar Eindhoven - J Gouda naar Driebergen-Rijssenburg - H M v d Schans naar Zaanddijk. A.S. ZONDAG PETBAL. Waspik is zich weer aan het opmaken voor de komende carnavalsviering. Ook al is dit festijn nog ver af, toch leest men links en rechts al convocaties van diverse verenigingen en raambiljetten van bals en van barak- en rikconcoursen, en worden er hier en daar in het kader van het grote feest bijeenkomsten gehouden en voorberei- dingen getroffen. Zo vergaderden onlangs ook de besturen van de Waspikse Carnavals verenigingen in het stamcafé van De Mao- neblussers, om met het bestuur van de Raad van Elf het programma van Carnaval 1959 eens in grote lijnen door te lopen. Dezer dagen besprak ook de Raad van Elf diverse interne zaken en stelde men o.a. de data vast voor de viering van de elfde van de elfde, alsmede voor het Prinsenbal. Het feest van de elfde van de elfde zal in Waspik dit jaar bestaan uit een Petbal; een dansavond dus, waarbij iedere bezoe ker wordt verzocht een feestmuts, sierpet of fantasiehoed mee te brengen opdat tij dens dit bal iedereen goed gemutst zal gaan. Dit bal wordt gehouden a.s. zondag 9 nov. in de zaal van de heer C. van Iersel (t.o. het station). De muziek wordt hier verzorgd door het bekende orkest The Glowmasters. Het Prinsenbal is gepland op zondag 25 januari a.s. Het ligt in de bedoeling dit bal zoveel mogelijk gecostumeerd te doen zijn. Op dit bal zal de Prins-Carnaval 1959 aan het publiek worden voorgesteld. We kunnen de lezers echter al wel verklappen dat in deze hoedanigheid door de Raad van Elf werd gekozen de heer Bertus van Don gen Jzn. De heer van Dongen zal regeren onder de naam Bart IV. Zijn voorganger, Sjef Langerwerf had zich voor deze functie niet meer herkiesbaar gesteld. Het grote feest op 8, 9 en 10 febr. zal in grote lijnen weer verlopen als vorig jaar. Dat betekent dus dat er weer een kinder- l optocht zal worden georganiseerd. KERKCONCERT O.K.K. De Waspikse zangvereniging O.K.K. zal a.s. maandag in samenwerking met nog 2 andere vocale ensembles, in Geertruiden- berg een concert verzorgen in de Ned. Her vormde Kerk. BEROEPEN. Door de Ned. Herv. Kerk te Waspik is beroepen tot predikant de Weleerw. heer S. Meijers te Hoog-Blokland. BILJARTBOND WASPIK. Stand: Uitkijk 2, 5, 36; KOT 1, 5, 31; Altijd Raak 2, 5, 26; Vriendenkring 1, 5, 25; HGL 1, 4, 24; WK 1, 5, 23; Fotsers 1, 5, 22; Vriendenkring 2, 5, 21; KOT 2, 4, 20; WK 2, 5, 20; Uitkijk 1, 5, 21. Programma 10 nov.: Vriendenkring 2 - KOT 1; KOT 2 - WK 2; Uitkijk 1 - Altijd Raak 2; Altijd Raak 1 - Fotsers 1; HGL 1 -Vriendenkring 1. Programma 11 nov.: WK 1 Uitkijk 2. VOLLEYBAL. Programma Volleybalclub ATAK: zater dag 8 november: SVELW - ATAK 1, e kl. ATAK 2-Pendragon 1, 3e kl. KERKDIENSTEN. De kerkdiensten der Ned. Herv. Kerk zijn voor zondag a.s. als volgt 9.30 uur en 14.30 uur Ds. Schipper. VOETBAL. Voetbalprogramma voor a.s. zondag voor de Waspikse clubs: SCO 2 - Waspik 1; Waspik 2 - Dussense Boys; Be Ready 3 - Waspik 4; White Boys 1 - VOV. VOORDRACHTAVOND VAN PATER DE GREEVE. Het r.k. Vrouwengilde organiseerde in zaal ten Deijl een voordrachtavond. Hier voor was Pater H. de Greeve uitgenodigd. Hij behandelde „De deur op 'n kier". Spreker trachtte de toehoorders van de schoonheid van de schepping, waaraan zo- velen voorbijgaan zonder te zien, te over tuigen. De kunstenaars kunnen dit in hun werk zo overduidelijk doen uitkomen. Hij noemde dichters, componisten en schilders de grote kinderen der schepping. Pater de Greeve declameerde verschei dene gedichten van oudere en jongere dich ters en wist hiermee het publiek te boeien. Declamaties werden door pianomuziek om lijst. Vlak voor de pauze bereikte deze avond zijn hoogtepunt, toen de spreker een schilderij toonde van de hoofdfiguur uit een Russische roman, waarbij hij enkele stukken uit dit boek voorlas. Het was toen muisstil in de zaal, die de spreker met een warm applaus de waardering voor het ge brachte deed toekomen. 6e VEERSE REVUEO... JEEE. Al vijf jaar lang trok de Veerse Revue honderden mensen uit R'veer en omgeving. Deze revue gaat nu voor de 6e maal draai en en wel op zaterdag 8, zondag 9 en maandag 10 en zaterdag 15 november a.s. in zaal Kunstmin. De titel van de revue, welke een tijdspiegel wil zijn van het jaar 1958, is: O... jeee, welke wel degelijk be tekenis heeft als men het voorrecht heeft gehad de teksten even in te kunnen zien. Heel het wel en wee van R'veer zal in hu mor, muziek en dans worden weergegeven. Om iedere bezoeker een royale plaats te kunnen garanderen is besloten om telkens slechts 350 mensen tot de voorstellingen toe te laten. Voor de balletten zijn dit jaar jongens en meisjes aangetrokken. De re gisseur is evenals vorig jaar de heer Q. Kamp, die tevens op zal treden met con ference en schetsjes. De dialogen worden verzorgd door Leen Keyzers en Toon Koop- mans, twee komieken, die zullen optreden als „Plus - Minus". Verder zal men op de planken zien Joke Rams en Adje Heurter, alsmede de heren J. Wezenbeek en Jan Keyzers en de muziek-ensembles Quintet Gooyarts (pianist L. Bouwens) en The Music Brothers (Walter de Groot - Ad Emmen en v. Strien). Als bijzondere attractie geldt stellig het optreden van de Verana zusjes, de zusjes Vissers, die het kampioenschap accordeon voor N.-Brabant nog niet zo lang geleden behaalden. De heer Stasser schreef in twee maanden alle teksten. Mevr. Stassar ontwierp de costuums voor de balletgroep, die zich de Lybelles noemen. Toon Buyks heeft de to neel-technische leiding, souffleur is weer Piet van Schijndel en de decors zijn ge schilderd door Theo Gijsman. er de inlanders naar vroeg, vertelden ze Voor het bevattingsvermogen van de In Afrika gaan ze naar school - ln India lopen ze voor de ploeg. Het is een mooie, warme herfstdag. Dier gaarde „Blijdorp" te Rotterdam trekt veel bezoekers^ alien in de beste stemming. Maar de meeste dieren doen een dutje en liggen er wat lui en onverschillig bij. Ze vertikken het eenvoudig om wat „show" weg te ge ven. Met de olifanten echter is het anders. Deze lobbesen met hun „afzakkende broe ken" zijn vol beweeglijkheid. Hun grote lij ven deinen als een roeiboot, de kolossale flaporen klapperen bijwijlen als een stuk goed aan een waslijn en hun staarten slin geren als de slinger van grootvaders klok. Ze zijn tuk op allerlei snoeperijtjes waar mee het publiek hen vleit. De oppassers houden een oogje in 't zeil om te voorkomen dat de magen van de dieren - die een goede veertig kilo kunnen bergen - wor den volgepropt met ondeugdelijk voedsel. De dikhuiden bedelen als stoute kinderen en ze krijgen ruimschoots hun zin, want welke verstokte dierenvriend gaat nu bij die aardige beesten op „visite" zonder een ver snaperingetje mee te brengen...? Zo dacht ook een dame, die met haar kroost een bezoek bracht aan de diergaarde. Ze haal de haar tasje tevoorschijn, griste er iets lekkers uit, wilde het aan „Sonny" geven, terwijl ze, zich van geen gevaar bewust, haar tasje een sekonde om haar pols liet bungelen. „Sonny" had het gauw bekeken: met een snelle beweging had de begerige meid, inplaats van het aangereikte lekker nijtje, mevrouws handtasje door haar schrokkerige keelgat gejaagd. Nu had ze immers alle snoepjes ineens, dat was veel fijner, vond „Sonny", en ook meer de moeite waard. Maar mevrouw stond in haar negligeetje, zij het dan figuurlijk, want in dat tasje zaten niet alleen haar spoorkaartjes, maar ook een bedrag van 120 gulden, waarvan slechts vijf gulden brons- en zilvergeld was. Ze zien verder dan hun „neus" lang is. Ja, warempel, zulke dingen gebeuren meer dan eens in een dierentuin. En ze plei ten vanzelfsprekend niet weinig voor de schranderheid van de jumbo's. Er zijn vele frappante verhalen in omloop omtrent de slimheid, het karakter, de trouw en de in telligentie van deze dikzakken, alle te mooi om waar te zijn. Toch hebben ervaringen geleerd, en is uit studies gebleken, dat het bevattingsvermogen van de olifanten hoger ligt dan dat van de meeste andere dieren. De Franse dierenarts Albert Jeannin is er zelfs van overtuigd, dat het bevattingsver mogen van de olifant dadelijk na dat van de mensen komt. En Heek, directeur van de dierentuin,, Hellabrunn" (bij München), merkte eens heel plastisch op „Als oli fanten met de mensen zouden spelen als met soortgenoten, zouden ze ons al spelend als pannekoeken vermorzelen". Olifanten zijn aanhankelijke dieren. Ze kunnen de mens onschatbare diensten be wijzen. Zie maar eens naar de Indische oli fant, die al sinds mensenheugenis wordt afgericht als werk-, trek- en lastdier. Verder deed en doet hij dienst bij vorstelijke op tochten en tijgerjachten. De oude Romeinen hadden de grootste pret door de imposante slurfdragers te la ten optreden in hun arena's, en Hannibal zag er - lang vóór Christus - een goed stuk oorlogsmateriaal in, want hij gebruik te de dikhuiden als „tank". Krachtpatser. We behoeven het u niet te vertellen, want u weet het even goed of misschien be ter dan wij sleperspaarden zijn sterke die ren. Vroeger zagen we ze vaak op de weg, zeulend in cadans voor een zwaar beladen kolenwagen of voor een wit geschilderd voertuig van een bierbrouwerij. Men heeft eens een interessante proef genomen met zo'n dier. Voor een file van zestien aan elkaar gekoppelde spoorwagens - met een totaal gewicht van meer dan 55 ton - werd een sleperspaard gespannen. Het forsge- bouwde dier, trouw en gewillig als altijd, zette z'n spieren strak en met de gratie van een ouderwetse stoomlocomotief bracht het dit vrachtje in amper zes uur meer dan twintig mijl verder! Een wonderlijk staaltje van kracht dus. Maar wist u dat ons sleperspaard nog slechts een „amateurtje" is vergeleken bij de trekcapaciteit van een olifant? In uitge strekte oerwouden die men bezig is te ont ginnen, sleept jumbo grote blokken teak hout, waarvan sommige drie tot vier ton zwaar kunnen zijn, in een zuchtje naar de rivier. En met zijn slurf, waarin zo'n 40 duizend spieren gehuisvest zijn, kan hij een onvoorstelbare kracht ontwikkelen. Zo is het bijvoorbeeld een koud kunstje voor de dikzak om telegraafpalen en bomen als lu ciferhoutjes te doen afknappen. Zelfs me talen palen kan hij uit de gegoten ijzeren voetstukken rukken of ze geheel verbuigen. Met zijn slurf kan hij bijna een ton op tillen, of, als hij de bokkepruik op heeft, een mens vier meter de lucht inslingeren. Sprekend is in dit verband het verhaaltje dat Frank W. Lane vertelt in zijn boek „Dieren in duizend gedaanten". Hij zegt: „Een man in Zuid-Afrika zag eens het skelet van een grote krokodil hoog en droog in een veertien voet hoge boom op een zandbank van de Limpopo rivier. Toen hij hem, dat de krokodil vlug de slurf van een drinkende olifant had gegrepen, die hem toen dood getrapt had en zijn lichaam in deboom had gezwaaid. Een correspondent vertelde me, dat hij in Zuid-Rhodesia het karkas van een sabelantiloop in de top van een boom had gezien. Was dit misschien Ook het resultaat van olifantenwraak?" Dat een olifant niet voor een kleintje ver vaard is, leert ons ook het volgend citaat, eveneens uit Lane's werk „In 1906 viel een woest geworden man netjesolifant op de Koratzijlijn van de Sia mese Staatsspoorwegen een goederentrein in volle vaart aan. De olifant deed een aan val op de locomotief, stootte deze met ver scheidene wagons van de rails en wierp ze van de spoordijk naar beneden, waardoor twee passagiers gedood werden. De olifant was ook meteen dood en lag begraven on der het wrak van de trein." Een paar jaar later had in Birma een botsing plaats, waarbij een woest geworden olifant met zijn kop tegen een trein liep. Waarschijnlijk werd de olifant gehinderd door het gefluit van de locomotief, want toen het woedende beest de schelle fluit hoorde, trompette -hij luid, deed zijn mas sieve kop omlaag en viel de naderende trein aan. De schok was zó hevig, dat de machine gedeeltelijk uit de rails vloog, de voorkant van de stoomketel werd versplinterd en de baanschuiver tot een vormloze hoop ijzer verbogen. De kop van de olifant werd vol komen platgedrukt. Als een olifant geen stap verder wil, is er meer dan gewone kracht voor nodig om hem in beweging te krijgen. Eens werd een poging gedaan om zo'n dikhuid in bewe ging te krijgen. Eens werd een poging ge daan om zo'n dikhuid vanuit een truck in een grote krat te stouwen. Dit geschiedde met behulp van een dommekracht, (een be paald hefwerktuig), maar in de worsteling die volgde moest de dommekracht zogezegd het loodje leggen. De olifant zat achter in de truck en boog de zijkanten uit alsof het een biscuitblik was. Niet voordat een kraan de dommekracht te hulp kwam, kon de overbrenging geschieden. Gevoelig. Het mag iets ongewoons zijn, maar in Gangala bij Bodio in de Belgische Congo staat een hogeschool voor olifanten. De die ren worden met valkuilen of fuiken gevan gen en dan door „leraren" uit India klaar gestoomd voor de praktijk. Die lui uit In dia weten precies hoe ze dat karweitje moe ten aanpakken, want in hun land is men al eeuwenlang „frère et compagnon" met de jumbo. De meest geschikte leeftijd om met het africhten te beginnen ligt tussen de tien en vijftien jaar. Is de olifant jonger, dan kan het gebeuren dat hij nog te zeer naar de hulp en de troost van de moeder verlangt en spoedig sterft. Is het dier ouder dan 15 jaar, dan past het zich niet zo gemakkelijk meer aan. Want olifanten mogen dan onge ëvenaarde krachtpatsers zijn, gevoelig zijn ze als een kind en aan voeding en verzor ging mag niets mankeren. Het mag een wonder heten dat de mens in staat is deze logge kolos te temmen en dat hij hem geschikt weet te maken voor de zware arbeid in bergbossen, houtzage rijen, rubberplantages, bij de bruggebouw en zelfs voor de vermakelijke kunsten in het circustheater. In verschillende gebieden, waar de land bouw nog op een zeer ouderwetse manier wordt beoefend, loopt de olifant zelfs ge duldig voor de ploeg. Inzicht. In 1957 is bij gelegenheid van het 100- jarig bestaan van diergaarde „Blijdorp" een voortreffelijk werk verschenen over Oli fanten, van de hand van de diereninspec- teur C. van Doorn en de journalist B. Bruins. Wat zij schrijven is hoogst interes sant. Zij wijzen er bijvoorbeeld op, dat de dieren meer dan eens inzicht tonen in moei lijke situaties, die ze oplossen zonder voor elke handeling een afzonderlijk en duidelijk commando te krijgen. Men moet op zulke momenten wel respect krijgen voor jumbo's verstand, al is het een dierlijk verstand en dus iets heel anders dan dat van de mens. Onze slurfdrager heeft zwaardere hersenen dan de overige grote landzoogdieren (in volwassen staat ongeveer vijf kg), maar in verhouding tot zijn lichaamsgewicht zijn ze betrekkelijk licht. We laten daarbij in het midden of die verhouding in zo sterke ma te bepalend is voor de intelligentie als wel eens wordt verondersteld. werkolifanten pleit voorts dat ze zowel vlugge leerlingen als goede leermeesters kunnen zijn. Jumbo heeft opvoedkundige kwaliteiten en die komen in de dierenwe reld veel minder vaak voor dan wij met onze zucht naar vermenselijking zo graag willen geloven. Geschoo'de olifanten voeden jonge soortgenoten mede op en soms treden ze zelfs vrij streng op en tuchtigen onwil lige leerlingen uit eigen beweging of op be vel van de mahout (drijver). Zuinig. Olifanten hebben niet veel slaap nodig. Als ze ouder dan 18 jaar zijn gaan ze in 't algemeen niet voor middernacht onder zeil. 's Zomers leggen ze zich meestal ter ruste tussen één en vier uur 's nachts. Zo dra het licht is zijn ze waker. Met zijn slurf is een olifant even voor zichtig als een violist met zijn vingers. Hij is wonderlijk kieskeurig op de plaats waar hij zijn slurf neerlegt voor het slapen gaan. Snurken doen de olifanten net zo „wel luidend" als de mensen. We kunnen ons derhalve indenken wat een gesnurk en ge blaas het moet zijn als er 's nachts zo'n zes of zeven van die knapen op een rijtje liggen. Olifanten nemen ook graag op hun tijd een bad. Ze hebben dan de grootste pret, ze geven elkaar kopstoten, bespuiten elkaar en gaan soms van louter genot op hun hoofd staan. Ook krijgen de olifanten in de dierentuin iedere week een hoefbehandeling. Men loodst ze daarvoor niet in een hoefstal, zo als de paarden bij een smid, maar laat ze met hun achterwerk keurig netjes op een rond stoeltje gaan zitten. De voorpoten zet jumbo dan vervolgens heel verstandig op een tweede stoel en de oppasers kunnen hun werkje beginnen. Een wel bijzonder impo sant gezicht! Zondagsjagers. Volgens Dr. Bernhard Grzimek, direc teur van de dierentuin te Frankfurt, neemt de bevolking van onze aarde elke 24 uur met ongeveer 100.000 zielen toe. Elke 24 uur neemt ook de oppervlakte van het be bouwbare land op de wereld met enkele vierkante decimeters af en elke 24 uur worden de woestijnen en de onvruchtbare gebieden met een evenredig aantal decime ters groter. En dit alles schijnt er toe te leiden, dat het aantal grotere diersoorten met de dag terugloopt. Steeds meer zondagsjagers krijgen de kans om in het hartje van Afri ka eens een „avontuurtje" te gaan bele ven. Er zijn al reisbureaus en vliegtuig maatschappijen die aankondigen, dat zij u voor een bedrag van vijf- of zesduizend gul den naar Afrika zullen brengen, waar u dan zeker de sensatie zult beleven een oli fant, een tijger of een leeuw te kunnen neerpaffen. De werkelijkheid is, dat alles voor mijnheer en mevrouw klaar staat en dat ze op hun tocht door de rimboe prins heerlijk beschermd worden door een erva ren jager. Ongelukkigerwijs begint ook de olifant van dit bedrijf steeds meer de dupe te wor den. Er zijn natuurbeschermers die ver wachten dat de olifant over vijftig jaar al leen nog in de reservaten te vinden zal zijn. Bovendien ziet de olifant zijn biotoop, zijn levensgebied, steeds verder ingekrom pen tengevolge van ontbossing, roofbouw en het platbranden van grote terreinen om voortplanting van de schadelijke tsee-tsee- vlieg (overbrenger van bepaalde veeziekte en slaapziekte) te voorkomen. Laten we hopen, dat men spoedig paal en perk zal weten te stellen aan deze voortsluipende afbraak, opdat de olifant, die wonderlijke reus onder de landzoog dieren, voor het nageslacht behouden blijft, ARIE VAN PAS. Capelle, november 1958.

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 18