IN 'T HARINGVLIET WORDT IETS GROOTS VERRICHT BINNEN- EN BUITENLAND [wyL& C0STUUMS VVaal wij kse en Langstraatse Courant Bezorgdheid^ en voldoening 1 17 stroomsluizen - 1 schutsluis - 5 km. dijk |Ook Spierpijn 1 1 komt U eens kijken bij: VRIJDAG 7 NOVEMBER 1958 Uitgever: Waal wij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 81e JAARGANG No. 86 22 cent per week per kwartaal 2.8S 3.10 franco p.p. Gironummer 50798 Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Abonnement: Contract-advertenties: speciaal tarief BureauxGROTESTRAAT 205. WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTR. 8 OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES„ECHO" De politieke situatie in het Na bije Oosten gaat een nieuwe, zorgwekkende ontwikkelingsfase tegemoet, die voor het Westen wel eens catastrofaler gevolgen zou kunnen hebben dan die wel ke dit gebied in het recente ver leden beeft gekend. De oorzaak hiervan moet worden gezocht in het vertrek van de laatste Ame rikaanse en Britse troepen uit resp. de Libanon en Jordanië. Dank zij de aanwezigheid van deze troepen kon men de laatste tijd spreken van een meer gecon solideerde toestand in dit rumoe rige deel van de wereld. Het A- merikaans en Brits machtsver toon, dat aan ernst en duidelijk heid niets te raden overliet, weerhield de aartsonruststoker Nasser ervan de „zegeningen" van de VAR (Verenigde Arabi sche Republiek) ook over deze landen uit te breiden en dank zij deze troepen ook had de revolu tie in Irak een voor het Westen niet geheel ongunstig verloop. Nasser wist zeer wel, dat kracht dadige subversieve acties in aan wezigheid van Amerikanen en Britten wel eens op een totale nederlaag voor hem zouden kun nen uitlopen. En omdat deze Egvptische zetbaas van Moskou militair een volkomen nul is, hetgeen de Israëlis duidelijk heb ben aangetoond, bleef hij in zijn hok, waarin hij door zijn baas gecommandeerd was. Nauwelijks echter hebben de laatste Amerikanen en Britse soldaten de hielen gelicht of het hele ondergrondse en gniepige apparaat van Nasser komt weer in beweging. Hij wordt daarbij uiteraard dapper gesteund door de communistische onverlaten van radio Moskou, die levende gramofoonplaten van het Krem lin zijn. Nasser voert zijn actie op tweeërlei wijze: honingzoet ge fluit naar Jordanië en de Liba non en dreigementen tegen de gemeenschappelijke vijand Isra ël. Het goederenverkeer tussen Jordanië en de Libanon mag gaan, ook ten aanzien van het olietransport; Jordanië mag weer over Syrisch grondgebied vliegen en het telefoonverkeer tussen Jordanië en de VAR zal weer worden hersteld. Daarnaast lanceert Nasser een heftige aan val op Israël, dat ervan beschul digd wordt militaire voorberei dingen te treffen om Jordanië binnen te vallen, daarbij gehol pen door de Amerikanen. Deze beschuldiging moet dan in de na bije toekomst een in „bescher ming" nemen van Jordanië door Nasser, rechtvaardigen. De Sovjets doen natuurlijk in alle toonaarden mee en lanceren elke beschuldiging die zal kun nen bijdragen tot verwezenlij king van het uiteindelijke doel: het onder Russische machtssfeer brengen van het gehele Nabije- Oosten, waar Nasser al een heel gemakkelijke prooi is geworden. In Irak, waar de doorgewinterde communisten tijdens het bewind I van de voormalige pro-westerse Noeri Es Said naar de sovjet unie waren gevlucht, is weer 'n levendige communistische infil tratie te bespeuren en de zoge naamde sterke man van Irak, kolonel Karim Kassem, zal ten slotte ook wel niet veel meer zijn dan een rode marionet. Beteke nisvol is ook de Russische lening aan Nasser van 400 miljoen voor de bouw van de Assoean-dam. Voor uit geld zal Nasser wel hand- en spandiensten moeten verlenen aan de communistische infiltratie in de olierijke gebie den rond de Perzische Golf. Het vertrek van de Amerika nen en de Britten uit het Nabije- Oosten zou wel eens kunnen be tekenen. dat dit gebied voorgoed voor het Westen verloren is, want voor een tweede verrassen de, vredelievende bezetting zul len de sovjets wel geen ruimte laten. Het eerste belangrijke werk van 't Deltaplan is nu voltooid, de stormvloedkering en bijwerken nij Krimpen aan de IJsel wer den geopend en hiermede zijn de eerste zichtbare resultaten van het Deltaplan bereikt, een plan, dat in wezen het behoud van Ne derland betekent, want zonder de uitvoering van het Deltaplan, zou de toekomst voor ons land er niet zo rooskleurig uitzien. Reeds sinds onheugelijke tijden kampt Nederland met de erf vijand het water. De stormvloed van 1 februari 1953 heeft ons weer eens getoond waartoe deze vijand in staat is, 1835 doden wa ren er te betreuren, 72.000 personen moesten worden geëvacu eerd, 4300 huizen werden totaal vernield en niet minder dan 43.000 beschadigd en dat in een tijd, waarin wij geen huis kun nen missen. Een enorme oppervl akte van 150.000 ha. kwam onder water te staan en de schade werd geraamd op een bedrag van 1500 miljoen gulden. Maar het zijn niet deze plotselinge overvallen die ons het ern stigst bedreigen, neen, de zee is ook een sluipmoordenaar door de toenemende verzilting die grote schade toebrengt aan vee teelt, land- en tuinbouw. Het zo ut van de zee is bovendien een bedreiging voor de mensen. Behoud van Nederland ligt in 'I Deltaplan De binnenlandse politiek stond deze week voor een belangrijk deel in het teken van de ongeluk kige ministeriële beslissing ten aanzien van de 37 verstekelin- fen. In het kort geding, dat deze 7 de Staat der Nederlanden had den aangedaan, is de regering wel niet in het ongelijk gesteld, dank zij een Salomons-voorstel van de president van de Haagse rechbank, mr. Witsen Elias, maar de nederlaag van de minis ter van justitie, mr. Samkalden, is er nauwelijks minder om. Het feit, dat de regering heeft verklaard, dat de voorgestelde schikking als incidenteel moet worden beschouwd en niets ver andert aan het door de regering ingenomen standpunt ten aan zien van art. 24 van het Unie-sta tuut, doet aan de verheugende overwinning van de opinie van het Nederlandse volk niets af. Het zal alleen zaak zijn er voor te waken, dat deze minister van justitie in de toekomst meer van dergelijke beslissingen neemt, die het rechtsgevoel van de natie in hoge mate onbevre digd laten. Bij de een is het vocht, bij de ander kou of tocht die Rheumatische pijnen verecrzaakt. Maar in legio gevallen lit de oorzaak heel ergens anders. Hoe lang vergt dat? In die afsluitdijk van ruim 5 kilometer worden eerst 17 grote stroomsluizen gemaakt, tezamen meer dan 1 kilometer lang. De ringdijk van de bouwput werd in het najaar van 1957 gesloten. Men denkt zes jaar nodig te heb ben voor de bouw van de sluizen. Wannneer het betonwerk gereed is en de ringdijk om de bouwput weggebaggerd, zal een begin ge maakt worden met de bodembe scherming, d.i. het aanbrengen van de zogenaamde stortebedden tegen het verder uitdiepen van de bodem door de stroom. Dit zal ook enige jaren vergen. Pas Door de brede zeearmen en ook door het steeds dieper en groter worden van de open havens langs de Nieuwe Waterweg, door het dalen van het land en het stijgen van het zeepeil, dringt 't zoute water voortdurend verder landinwaarts. De zout-water- stroom, zwaarder dan het zoete water, dringt zelfs bij eb over de rivierbodem naar binnen. De zogenaamde „zoutgrens" lag voor de Nieuwe Waterweg in 1893 op 5 km. van de mond land inwaarts, d.w.z. dat hogerop het water kon worden binnengelaten voor land- en tuinbouw, en voor de waterleidingen. In 1921, na 28 jaar, la** die zoutgrens acht kilo meter verder, namelijk op 13 km. .julJ van de Hoek en wel bij Maas sluis. Dertien jaar nadien in 1934 bleek het zout weer tien kilome ter verder gekomen en lag nu op 23 km. en thans op 28 km. van de Hoek. Door de getijwerking wordt de invloed van het zout al geconstateerd bij de monding van de Hollandse IJsel, hetgeen de drinkwatervoorziening van Rotterdam bedreigt. Niet alleen langs de rivieren dringt bet zout op, neen,_ het dringt onder en door de dijken. Het hoge zoutgehalte kan zelfs 't daarna komt de damsluiting aan Goeree en dan moet ook de schutsluis aan die zijde gereed zijn. Wie een dergelijk modern wa terstaatswerk bezichtigt, staat verbaasd over de enorme hoe veelheid materiaal, welke bij de ze werken gebruikt wordt, zoals draglines, win- en perszuigers, drijvende kranen, drie asfaltfa- brieken, ja zelfs een radarinstal latie voor het onderzoek van het stroombeeld. De belangrijkste werken van het Deltaplan die daarna ondeer handen komen zijn de dam in het Brouwershavense Gat van Goe ree naar Schouwen; de dam in de Oosterschelde van Schouwen naar Noord-Beveland; een dam door de Grevelingen van Duive- land naar Over Flakkee; een af sluiting van het Veerse Gat en de Zandkreek. Het Volkerak moet voorts eveneens worden afgeslo ten, evenals de Oude Maas tus sen IJsselmonde en Rozenburg, tenslotte moeten de bestaande waterkeringen versterkt en aan gepast worden aan dit nieuwe plan. De aanleg van nieuwe we gen wordt door dit project mo gelijk zodat de Zuidhollandse eilanden en Zeeland uit hun iso lement zullen worden verlost. Moderne snelwegen,lopend over de dammen en eilanden zullen snelle verbindingen vormen tus sen het centrum en zuidwest Ne derland. En wat kost het? Er wordt hard gewerkt, maar een en ander zal zeker nog tien tallen jaren in beslag nemen. Men schat de kosten van het Del- taülan op omstreeks 2800 mil joen gulden. Dat is een geweldig bedrag, maar laten we niet ver geten, dat de ramp van 1953 ons alleen al meer dan de helft (te weten 1500 miljoen gulden) ge kost heeft. Dan ziet het er toch wel naar uit, dat het Deltaplan dit enorme bedrag wel waard is, want naast de bescherming die zuidwest Nederland en midden Nederland er van genieten, komt daarbij dat we door dit giganti sche werk het zout, dat onze bo dem vermoordt en onze drinkwa tervoorziening bedreigt, een halt toeroepen en zelfs op de duur te rugdringen, terwijl door de mo gelijkheid, die nu geboden wordt om prachtige verkeerswegen aan te leggen, zuidwest Nederland uit zijn isolement wordt verlost. Alles bij elkaar zijn we nog voor een koopje klaar, mogen we wel zeggen. Het werk aan het Deltaplan is weer eens zon typisch staaltje van Nederlands kunnen in de strijd tegen onze erfvijand het water. De Zuiderzeewerken met afsluitdijk en inpolderingen heb ben dit de wereld reeds getoond, het Deltaplan is weer een groot ser project en zo zal de strijd voortgaan. vee in de polders doen sterven en bedreifft land- en tuinbouw met misoogsten. Wanneer wij het zont geen halt toeroepen, ziet het er slecht voor ons grotendeels agrarisch land uit. Eenzaam eilandje. Sinds jaren ligt er een dam in de monding van de Brielse Maas. Een tweede dam, ditmaal ter af sluiting van het veel bredere Ha ringvliet. is nu in aanbouw en zal zich over een jaar of 8 uit strekken van Rockanje, waar 'n werkhaven gemaakt werd op Voorne, naar het strand ten wes ten van Stellendam op het eiland Goeree. In 't midden ligt nu de bouw put met ringdijk, welke later weer wordt weggebaggerd. Op dit eenzame, kleine eilandje midden in de machtige, brede mond van het Haringvliet wor den de afwateringssluizen ge bouwd, terwijl aan de zijde van Goeree een schutsluis wordt op getrokken. Het bouwen in een dergelijk breed water, dat in open verbin ding staat met de Noordzee, is geen eenvoudig werk, omdat er niet minder dan omstreeks 500 miljoen kubieke water per nor maal getij heen en weer trekt. Hieruit blijkt, hoe de grote tijd verschillen en de sterke stromen i de bouw van een damlichaam bemoeilijken. Per etmaal bieden slechts 4 korte perioden de gelegenheid tot het uitvoeren der vele werkzaamhe den, welke stil water vereisen. ACTIE BIJSTAND BRACHT 1,9 MILJOEN OP. Met enkele korte zinnen deel de „Nederlands bedelaar num mer 1", de heer A. Bergers, vrij dagavond mee, dat de tweede Ac tie Bijstand een netto bedrag van f 1.900.000- had opgeleverd. Alle 2,5 miljoen loten konden worden verkocht. Doordat de onkosten slechts ongeveer 25 pet. bedroe gen, lager dan ooit bij vorige ac ties was bereikt, kon hij dit prachtige bedrag doen toekomen aan het Koningin Julianafonds (hulp aan instellingen van maat schappelijk werk), 't Prins Bern- hardfonds (steun aan jeugdzorg, wetenschap, kunst en vrijetijds besteding) en de Stichting Euro- Eapriis, die wordt verleend ter evordering van de Europese eenheid op cultureel en sociaal wetenschappelijk terrein. Er hoeft maar iets verheerd te vallen en de zuurbrand laait op. NAAR NATIONALE VOETBALPOOL. Minister Samkalden heeft nu bevestigd dat op korte termijn 'n wetsontwerp tot wijziging van de loterijwet zal worden ingediend. De minister zegt niet dat door deze wijziging de zgn. „nationale voetbalpool" zal worden toege staan maar wel dat de voorstel len zullen aansluiten bij het meerderheidsadvies van de com missie, die het vraagstuk heeft bestudeerd. Zoals bekend is in middels reeds uitgelekt dat de meerderheid van deze commissie geen wettelijke belemmering van de voetbalpool wenst. NED. BEDRIJVEN IN INDONESIË. In het maandag bij het Indone sische parlement ingediende wetsontwerp tot nationalisatie van Nederlandse bedrijven, be paalt artikel een, dat de Neder landse ondernemingen, die zul len worden genationaliseerd, zul len worden aangewezen in een afzonderlijke ordonnantie. Het bedrag van de schadevergoeding zal worden vastgesteld door een speciale commissie, waarvan de leden door de regering zullen worden aangewezen. De eigena ren van de ondernemingen en de regering kunnen in beroep gaan bü de Indonesische hoge raad, indien zij niet met de beslissin gen van de commissie tevreden zijn. Het totale bedrag van de schadevergoeding zal worden be paald volgens een procedure, die bij afzonderlijke wet zal worden geregeld. Dezelfde wet zal bepa len, hoe de schadevergoeding eal worden uitbetaald, aldus meldt de correspondent van het ANP in Djakarta. NOG 7 DOOGEWAANDE MIJN WERKERS GERED. Zij zaten 8 dagen opgesloten. Zaterdag zijn nog 7 mijnwer kers gered, die 8 dagen op meer dan 4000 meter diepte in de Ame rikaanse kolenmijn te Springhill opgesloten hebben gezeten. Door hun wonderbaarlijke redding is het aantal overlevenden van de ramp van Springhill gestegen tot 100. Er wordt zowel in Waalwijk als in Sprang-Capelle uiteraard druk ge sproken over de opzienbarende Lang- straatse stunt in het kader van de bejaardenzorg 2 streek-bejaarden- centra binnen een straal van ca. 3 ki- lometerl Als alle plannen doorgaan, zal Waalwijk een hervormd streekbe- i jaar dencentrum krijgen, uitgaande van de „Stichting tot Verzorging van j Ouden van Dagen te Waalwijk", en j Sprang-Capelle een protestants streek-bejaardencentrum, uitgaande van de „Stichting Protestants Bejaar dencentrum voor Sprang-Capelle 'en Omstreken". Tezamen zullen deze centra ongeveer 3 miljoen gaan kos ten en verzorging kunnen bieden aan ca. 250 bejaarden, daarbij inbe grepen de bewoners van de 58 af zonderlijke bejaardenwoningen, wel ke deze centra zullen omvatten. Hoe is het mogelijk? Dat is inder daad de eerste levensgrote vraag, welke zich bij deze overmatig gecon centreerde bejaardenzorg opdringt. Hoe is het in een tijd, die nog steeds de grootst mogelijke zuinigheid en soberheid vraagt, bestaanbaar bijna 3 miljoen voor 2 bejaardencentra bin nen een straal van ca. 3 km. in een verzorgingsgebied dat ca. 10.000 protestanten telt? Gaan hier eigenbe lang en een ver doorgevoerde con troverse geen kostbaar en ondoelma tig spel spelen op een terrein, dat zich alleen in eensgezinde samenwerking vruchtbaar laat bewerken? Bij het zoeken naar een antwoord op deze vragen wil men natuurlijk eerst graag de hand leggen op de eventuele schuldige in deze vreemde gang van zaken. Wie o wie? Als u van mij verwacht, dat ik een schul dige zal aanwijzen, dan moet ik u helaas teleurstellen, ik breng het zelfs niet tot een verdachte. Voor het standpunt van beide partijen, die el kaar, al dan niet uitgesproken, een gebrek aan samenwerking verwijten, is iets te zeggen. Waalwijk zegtonze gemeente is qua woongemeente het meest aan trekkelijk en dat is, uitgaande van het standpunt dat men de bejaarden zolang mogelijk in het normale le ven ingeschakeld moet laten, van uitermate groot belang. Ik kan daar mee akkoord gaan. Sprang-Capelle zegtonze ge meente is toch wel heel duidelijk het centrum van de protestantse gemeen schap, waarvoor dit bejaardencen trum wordt gebouwd, en het is daar om toch voor de hand liggend, dat dit centrum een plaats krijgt in Sprang-Capelle. Bovendien hebben 8500 van de 10.000 protestanten zich uitgesproken voor stichting van dit bejaardencentrum in Sprang-Capelle. Ook hiermede kan ik akkoord gaan. Twee lijnrecht tegen elkaar ingaan de standpunten dus, die helaas een berg geld zullen gaan kosten, maar die m.i. met wat geven en nemen van beide zijden wel tot elkaar zouden kunnen komen. Wat mij in deze kwes tie echter het meest bevreemdt is, dat twee provinciale commissies een af wijkend advies hebben uitgebracht. De ene commissie wees Waalwijk als meest gunstige plaats van vestiging aan en de andere bepaalde haar keus op Sprang-Capelle. Het euvel is dus daar al begonnen en kon toen ge makkelijk voortwoekeren op de vruchtbare bodem van het plaatselijk chauvinisme. Een vruchtbare oogst is daarvan nauwelijks te verwachten en daar moet toch het streven van beide stichtingen op gericht zijn. Contro versen en tweespalt kunnen alleen maar afbreuk doen aan een bejaar denzorg in de zuiver christelijke op vatting en het is toch ook zo, dat voor het hoge doelhet geven van een rijke en warme levensavond aan onze bejaarden, alle kleinmenselijk gehar rewar moet wijken. Waarom de chris telijke naastenliefde splitsen in een Waalwijkse en een Sprang-Capelse? Waarom het voornaamste gebod van Christus ophangen aan onze men selijke kibbelarijen en van weinig zicht getuigende standpunten? Wie verwacht, dat op zo geringe afstand van elkaar twee bloeiende bejaardencentra zullen kunnen be staan, ziet de situatie toch wel door een sterk gekleurde bril. Want het mag dan zo zijn, dat beide centra ook bejaarden tot zich zullen trek ken van buiten de streek en zelfs van buiten de provincie, deze trek naar Waalwijk en Sprang-Capelle zal heus niet die omvang aannemen, dat daar door twee bejaardencentra naast el kaar zullen kunnen worden bevolkt. Vooral ten aanzien van de vestiging van bejaarden uit de stad moet men geen hoge verwachtingen hebben, want deze mensen, die het stadsleven gewend zijn, zullen er ook prijs op stellen zolang mogelijk in dit leven ingeschakeld te blijven en er derhalve niets voor voelen zich in de provincie te gaan begraven. Ik kan alleen maar van harte ho pen, dat beide stichtingen elkaar zul len vinden en zullen komen tot de bouw van één bejaardencentrum, in welke van de twee gemeenten dan ook. Wat maken wij christenen ons eigenlijk belachelijk druk over een futiliteit als een gemeentegrens. Of zijn we dan niet verenigd in een ge loof dat geen grenzen kent? HANNIBAL. N.B. Overigens wordt het wel tijd dat men ook van r.k. zijde eens met concrete plannen voor de stichting van een be jaardencentrum op tafel komt. In de afgelopen week moes ten weer drie bejaarde echt paren verzorging en huisves ting gaan zoeken in het be jaardencentrum te Veghel. In de eerste 24 uur na het gro te ongeluk wisten 8e arbeiders de mijnuitgangen te bereiken,don derdag j.l. werden nog 12 man nen gered. Een der geredden die zaterdag uit de miin is gehaald, verklaar de met gezwollen lippen, dat hij 8V2 dag in een kleine ruimte van twee vierkante meter had opge sloten gezeten, zonder eten of drinken. „God dank, ik leef", wa ren de eerste woorden die hij sprak, toen hij zaterdag op een draagbaar uit de mijn naar een ziekenhuis werd vervoerd. Een der geredden is vader van twaalf kinderen. De eerste dagen hadden zij gezongen en gebeden. Voor een achtste man kwam de redding te laat. Hij was donder dag van uitputting overleden. Men vermoedt dat een aantal vermisten op dezelfde diepte waar deze mannen zich bevon den, opgesloten zijn. Reddingsbrigaden hebben za terdagavond en zondagochtend zeven lijken geborgen. Er worden nog 30 mensen ver mist. Het staat vast, dat 44 mijn werkers de dood hebben gevon den. VERSTEKELINGEN MOGEN ALS VRIJE BURGERS NAAR NIEUW-GUINEA. Ete regering heeft erin toege stemd, dat bij wijze van uitzon dering de 37 naar Indonesië te ruggestuurde verstekelingen zich als vrije burgers in Nederlands nieuw-Guinea mogen vestigen. De regering is op haar aanvan kelijke standpunt teruggekomen na de schikking van de Haagse rechtbank die de president maandag voorstelde bij het kort geding tussen de verstekelingen en de Staat. Aan de herziene regeringsbe slissing is langdurig beraad om- DE ECHO HEI ZD Onzuiver bloed, onzuiverheden die zich vastzetten in gewrichten en ledematen, zijn oorzaak van veler ijlden. Als dan de bloedzuiverende organen - met de jaren trager geworden in hun werking - met Kruschen's minerale zouten jeugdige energie krijgen toegevoegd, dan gaan deze allengs weer krachtiger werken; het bloed gaat sneller stromen, de onzuiverheden wor den afgevoerd langs natuurlijke weg en daarmee is dan ook de oorzaak van die slopende pijnen er niet meer. Wie nog niet die verlossende werking van Kruschen aan den lijve ondervonden heeft, neme de proef! mm rbwmtttsd» pijnen wrt)n V wrg met Brandend maagzuur oprispend soms tot hoog in de keel, kunt U met Rennies blus sen, in tijd van een „mum". Een ware uit komst, zo'n paar Rennies bij de hand. Een voor-een hygiënisch verpakt en in te nemen, zonder dat er een haan naar kraait. Ge woon maar laten smelten op de tong. En nog smakelijk bovendien. 14Jm 'n UITGELEZEN SORTERING In de mooiste KLEUREN en KWALITEITEN

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 1