FILMJOURNAAL De Vluchteling M Wordt het een ol een „Z«J ot allebei. Waarom geven bankboekjes van Van Lanschot rente Millioenen dames j Luxor 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 7 NOVEMBER 1958 2 trent de eventuele gevolgen vooraf gegaan. De regering gaat er bij de aanvaarding van het schikkingsvoorstel nadrukkelijk van uit dat het hier een bijzon- j der geval betreft, zoals door de president van de rechtbank is meegedeeld. Het schept beslist geen nieuwe toestand, waarop anderen zich later zullen kunnen j beroepen. Dat verklaarde dins- i dagmorgen de landsadvocaat mr. Scholten, bij de heropening van de zitting in het kort geding. K.L.M. De KLM heeft haar verlies in de twee eerste kwartalen van dit jaar thans weer kunnen ombui- gen in een winst van 8,7 miljoen over het derde kwartaal. 5000 WERKLOZEN MEER. In de afgelopen maand is de werkloosheid toegenomen. Het aantal mannelijke werklozen steeg van eind september tot eind oktober met rond 5000 (van 63.648 tot 68.798). Het aantal werkloze vrouwen is iets gedaald n.l. van 7.250 tot 7.165. j NIEUWE REGERING IN BELGIE. De Belgische premier Gaston Evskens heeft dinsdag aan ko ning Boudewijn het ontslag van zijn katholieke minderheidsrege- j ring, die 4 maanden geleden ge- i vormd werd, aangeboden. Het ligt in de bedoeling dat Eyskens een krachtiger regering van ka tholieken en liberalen zal vor men. Men verwacht de installatie van de nieuwe regering voor de zitting van het parlement, die volgende week begint. Provinciaal Nieuws j INGRIJPENDE WIJZIGING TILBURGS STADSCENTRUM, j Door het gemeentebestuur van Tilburg wordt een ingrijpende wijziging voorbereid in 't stads centrum. De eerste fase van het plan, dat in de Tilburgse binnen stad een waarlijk grootsteedse I ruimte zal scheppen, wordt a.s. vrijdag, wanneer de gemeente raad bij elkaar komt, besproken. Deze eerste fase bestaat uit het scheppen van een waardige en tree vanuit de richting Breda. Dwars door de bestaande bebou wing is een brede boulevard ge projecteerd, die door de nu in aanbouw zijnde schouwburg, de Heikese kerk, door winkelgale rijen en kantoorgebouwen en j door een groots opgezet hotel- café-restaurant gemarkeerd zal worden. Tilburg kampt al sinds vele jaren met een onontwarbaar ver keersprobleem in het centrum; onontwarbaar, als er geen radi cale maatregelen getroffen wor- den. Een diepgaande studie wees j als oplossing aan, de aanleg van j een zgn. binnenring, die zoals de i bestaande ringbanen die hebben in groter verband voor de hele bebouwde kom, tot taak hebben, het verkeer over de verscheidene i delen van het stadscentrum vlot i te distribueren. Deze binnenring j een weg van circa 35 meter breed j met 4 rijbanen, parkeerhavens, j rijwielpaden, trottoirs en tussen- berm, zal globaal genomen lopen j van het Wilhelminapark naar de i Bredaseweg, vandaar in ooste- i lijke richting naar het Piusplein; dan naar het noorden buigend in de richting van de Molenstraat, om zo weer op het Wilhelmina park aan te sluiten. Om dit project te verwezenlij ken, zullen o.a. 't veilinggebouw (naast het schouwburgterrein) en het gemeentehuis niet te ver warren met 't Paleis-Raadhuis) moeten verdwijnen. Deze binnenring zal straalsge wijze verbindingen moeten heb ben met het centrum en met de verder gelegen ringbanen. Veel sloopwerk. De eerste fase van het project is het gedeelte van deze binnen ring, ongeveer ter plaatse waar nu Bredaseweg en Zomerstraat bij elkaar komen en verder een gedeelte van de Markt, de Raad huisstraat en de Paleisstraat. Voor 'n groot gedeelte zal de be staande bebouwing moeten ver dwijnen, terwijl er nieuwe stra ten en pleinen zullen worden aangelegd. Deze zullen omzoomd worden door gebouwen, die uit zonderingen daargelaten zoals schouwburg en kerk, niet hoger zullen zijn dan 13 of 16 meter; dit om in overeenstemming te blijven met de bestaande bebou wing in de omgeving. De eerste fase van het plan voorziet in 'n groot parkeerterrein achter de schouwburg en Heikese kerk. Voordat deze doorbraak een feit kan worden, zullen bijna 100 percelen of gedeelten daarvan in handen van de gemeente moeten overgaan. Musis Sacrum „PARIS HOLIDAY" Een verhaal in elkaar zetten, waarin zowel de Amerikaanse komiek Bob Hope als zijn Fran se collega Fernandel zich geheel kunnen uitleven, is geen geringe opgave, want daarvoor, zo stelt men vast, is er een te groot ver schil tussen de Amerikaanse „gags" en de veel levendiger en spiritueler Franse humor. De Hollywood-mensen hebben het toch gedaan op basis van een oorspronkelijk verhaal van Ro- bert^ Hope en met „Paris Holi day" hebben zij midden in de roos geschoten, want met dit nonsensikale geval zal een brede schare kijkers zich uitstekend amuseren. Het verhaal is een mengeline van humor, misdaad, romantiek en liefde en begint aan boord van een oceaanstomer die onderweg is van New York naar Parijs. Aan boord bevindt zich o.m. Robert Hunter (Bob Hope), een beroemde Ameri kaanse komiek, die zich zijn ac teurskwaliteiten zeer wel bewust is. Hij is op weg naar Parijs om een nieuw stuk van een beroemd Frans auteur te kopen. Hij is maar weinig ingenomen met de aanwezigheid van de Franse ko miek, Fernandel die bij de passa giers veel populairder is. Hunter maakt het hof aan de bevallige Ann McCall, werkzaam aan de Amerikaanse ambassade in Pa- riis, doch zijn activiteiten wor den zwaar doorkruisd door de zeer verleidelijke Zara (Anita Ekberg), die van geheimzinnige opdrachtgevers de taak heeft ge kregen om het toneelstuk tot el ke prijs in handen te krijgen, want het bevat de werkelijke na men van een misdadigersbende. Op dit gegeven is een zeer ple zante film gemaakt, die een wel zeer kostelijke climax heeft. Wij kunnen haar dan ook warm in de belangstelling aanbevelen. Van vrijdag tot en met zondag. Toegang alle leeftijden. Geen koersrisico Geen kosten Omdat een minimum eerste storting van onge veer f 1.000.-is vereist, worden bankboekjes van de Firma F. van Lanschot alleen gebruikt door beleggers, die grotere bedragen ter be schikking hebben. Deze selectie heeft het gunstig gevolg, dat de hoge administratie- en personeelskosten, die het inleggen en terugbetalen van vele kleine bedragen met zich meebrengen, worden ver meden. Dit is één van de redenen, waarom de rente vergoeding zo attractief kan zijn. Het voor deel van de geringe kosten komt ten goede aan de beleggers op een bankboekje van Van Lanschot in de vorm van een hogere rente, n.l. 4 over het gehele tegoed. Hebt U f 1.000.- of meer te beleggen, profi teer dan ook van dit voordeel. Maak ook 4 rente van Uw geldl Gemakkelijk beschikbaar Storten en opnemen aan de kas, maar ook heel eenvoudig via de giro 1737 FIRMA p Vöwv BANKIERS 's-Hertogenbosch, Hoge Steenweg 27-31, Telef.8851* Eindlhoven, Keizersgracht 17, Telefoon 7442* Tilburg,Stationstraat 17,toekomstig adres). LB 115 „VERRAAD IN KOREA". Onder de jongere generatie van acteurs-regisseurs heeft de voorliefde voor de keiharde rea liteit de overhand gekregen op die voor het sprookje. Een aan grijpend en obsederend voor beeld daarvan is de verfilming van het befaamde Broadway-to- neelstuk „Time Limit" (Ver raad in Korea) onder regie van de acteurs Richard Widmark en Karl Malden. De historie speelt zich op enkele meesterlijk getimede flash-backs na af in New York in het hoofdkwartier van het eerste Amerikaanse leger op Governors Island. Een 'zekere majoor Harry Cargill (Richard Basehart), met veertien mede-of ficieren teruggekeerd uit een krijgsgevangenkamp in Noord- Korea, wordt er van beschuldigd te hebben gecollaboreerd met de Noord-Koreanen. Het onderzoek wordt geleid door kolonel Ed wards (Richard Widmark), die rapport moet uitbrengen aan ge neraal Connors. Aanvankelijk ziet Edwards de zaak als eén simpel en duidelijk geval. Hij beschikt over 14 eensluidende getuigenverklaringen en de be kentenis van Cargill zelf. De be slissing in deze zaak betekent voor Cargill leven of dood. Het klopt allemaal echter te mooi en wanneer Cargill nog dingen be kent, die hij onmogelijkgedaan kan hebben, gaat Edwards die per op de zaak in en komt tot de conclusie, dat Cargill helemaal niet het type is om verraad te plegen. Edwards zit echter in tijdnood, omdat generaal Con nors, die persoonlijk bij deze af faire betrokken is door de dood van zijn zoon in het Koreaanse kamp, aandringt op een snelle afwerking in deze zaak. Dit zijn in 't kort de gegevens voor deze sublieme, obsederende film, die de toeschouwer 'n diep aangrijpend, beeld geeft van de methoden, welke in een krank zinnige wereld gebruikt kunnen worden om 'n mens op de knieën te dwingen, en van een militai risme, dat op een slachtoffer daarvan reageert, zoals het wel móét reageren, wil het, krach tens zijn reglement standhouden. „Verraad in Korea" kreeg een sublieme rolbezetting. Onverge telijk is het spel van Richard Ba sehart als Cargill en van Richard Widmark als Edwards. Let u ook eens op het voortreffelijke spel van Martin Balsam als ser geant Baker. Maandag en woensdag. Toegang 14 jaar. I „DAS E INF ACHE MADCHEN" Het eenvoudige meisje, waar van in bovengemelde titel sprake is, is flaterina Valente, de schla- j ger-koningin. Of eigenlijk is zij i het niet, want de schrijver van het boek „Het eenvoudige meis- je", waarnaar een film zal ge- maakt worden, wil niet, dat een i zangeres en danseres, hetgeen Caterina beide is, de rol zal spe len. De goede man, Kraus gehe ten, heeft Katrientje overigens nog nooit gezien, had hij dat'wel, dan zou deze film heel wat kor ter zijn. Enfin, op aandringen van haar vriendin Milli stapt Ca terina samen met haar in een autoscooter om deze Kraus een bezoek te brengen teneinde hem van de dwalingen zijns weegs terug te voeren. Het is een hele tocht, want Kraus woont zo on geveer op een plaats waar niets meer achter is, in een oud slot. Na veel vieren en vijven weet Caterina als dienstmeisje 't slot binnen te komen en na nog wat zessen en zevens capituleert Kraus over alle linies. Hij wordt zelfs in het huwelijks schip ge sleurd, hetgeen dan meteen het einde betekent. Gek eigenlijk, dat het huwelijk altijd het einde van de pret is! Op de film dan! Een vrolijke, kleurige film met een zeer levendige en zingende Caterina Valente en het orkest van Kurt Edelhagen. Zij zingt o.m. „Tipitipitipso", „Amedo, bravo Caterina", „Wenn in zwei Herzen die Liebe fallt", „Dich werd' ich nie vergessen", „Frag' mich nie was Heimweh ist". Van vrijdag tot en met zondag. Toegang alle leeftijden. „S.O.S. RUIMTESCHIP". De ruimte-vaarders komen hier dubbel en dwars aan hun trek ken, want dit verhaal wemelt van de robots, super-calculators, atoombommen, ruimteschepen, en wat dies meer zij, en dat alle maal in het kader van de regeer- of-vernietig- psychose. Een ge woon mens krijgt er de griezels van en is heus blij als het licht weer aangaat. Echt lekker rillen en beven op maandag en woenslag. Toegang 14 jaar. Heusden Raamsdonk Feuilleton van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" van Cayenne Door Ottwell Binns. 21) Mimi De Faramond rilde van angst. Philibert was de laatste van het gemene trio die zij als enige be waker zou durven vertrouwen. Voortdurend had hij haar reeds een hinderlijke aandacht geschonken en André's ruwe grap vermeerderde haar vrees voor die kerel nog meer. Vol angst luisterde zij naar de vol gende woorden, welke haar een wei nig gerust stelden. „Ik zal Philibert in toom houden", sprak de vrouw scherp. „Jij?" weerklonk een ruwe lach. „Die is goed, verdraaid goed, Adèle! We weten allemaal veel te goed dat Henri de Faramond nu niet direct een lieveling van je is. Je mocht de verleiding eens in je voelen opko men, hem te treffen door zijn doch ter, zoals trouwens al eens gebeurd is, toen je haar dit koopje leverde. Want jij hebt Le Coq tot dit avon tuur overgehaald". „En wat zou dat dan nog?" Haar stem trilde van hartstocht. Je weet niet welke reden ik heb voor mijn haat, André. En het gaat je ook geen steek aan." „Alleen is er op het ogenblik nog geen sprake van, dat hij zal betalen." onderbrak Pedro. „Le Coq zou ons bericht zenden maar wij hebben nog niets vernomen. Als we die Engelsman kunnen vinden, zal die gekke Amerikaan ons ruimschoots voor onze moei te belonen; dus wat mij betreft, als de regen opgehouden is, zal ik met plezier op reis) gaan. Van dat geld zijn we tenminste zeker als we hem vinden, wat inder daad lang niet onmogelijk is. Op het ogenblik zal hij hard ge noeg om hulp verlegen zitten, als hij tenminste ontkomen is aan de slangen en jaguars. Zo als je zegt, hij zal zeker de rivier opzoeken maar in geen geval te dicht in de buurt van Cayenne, waar de halve politiemacht naar hem aan het zoeken is." Hij hield een ogenblik op en haalde na 'n ogenblik zoeken een stuk pot lood uit zijn zak, waarmee hij op de deksel van de koffer snel eni- ge lijnen tekende. „Dit is hier de j kust, en hier", hij zette een kruis op de aangewezen plaats „op de- I ze plek kwam hij aan wal. 'Hier j loopt de rivier en wij zitten op deze plaats. Het is een onmoge- j gelijkheid, dat hij de grote rivier op dit ogenblik reeds bereikt heeft. Als twee van ons de kano meenamen en tot de stroomver snelling opwaarts gingen, en dan langs de linkeroever langzaam naar beneden zakten, zou het heel goed kunnen gebeuren, dat wij hem ergens opvingen en aan" gezien wij zijn vrienden zijn, zul len wij hem gemakkelijk kunnen overhalen met ons mee te gaan. Waar of niet?" i „Het is lang niet onmogelijk," meende André en er klonk een hoopvolle opwinding in zijn stem. „Het is vrijwel zeker vriendje, natuurlijk altijd onder voorwaar de, dat hij aan de slangebeten heeft kunnen ontsnappen." „Ik ga met je mee, Pedro," zei André tenslotte. „Ik geloof zeker dat we hem zullen vinden. „En met een lachje voegde hij er even later aan toe: „En Philibert kan zijn hopeloze liefde voor Mimi uitzingen, terwijl Adèle voor. waakhond speelt. Zo gauw het opgehouden is met regenen, ver trekken we." Plotseling verscheen hij in de deuropening van de tent blijk baar met de bedoeling te zien, hoe het er buiten uitzag en ont dekte het meisje, dat luisterend bij haar eigen tent stond, terwijl een grote angst uit haar ogen straalde. „Kijk, kijk," lachte hij spot tend, ons kleintje staat ons af te luisteren! Maar wat komt het er ook op aan; de Engelsman is voor ons de hoofdzaak. En Phili bert..." Rood van schaamte trok Mimi de Faramond zich terug in haar tent, waar zij haar gezicht wan hopig in haar handen verborg. Ze wist nu dat ze zich niet ver gist had. Philibert's attenties waren ook aan zijn makkers op gevallen en gaf hen veel stof tot lage grappen. Wat zou er van haar moeten worden, als de twee werkelijk op zoek gingen naar de Engelsman, zodat zij alleen in het kamp ach terbleef met Philibert en die vrouw, die blijkbaar haar vader het meest van allen haatte? Zij was diep doordrongen van het grote gevaar waarin zij ver- j keerde en na haar eerste gevoel van verslagenheid overwonnen te hebben, zon zij op middelen te ontvluchten. Nadenkend staarde zij over 't kalmstromend water. Als zij zich meester kon maken van de kano, zou ze hiermee misschien de grote rivier kunnen, bereiken, waar een passerende boot haar wel mee zou willen nemen naar Cayenne. Hier, diep in het woud was er geen schijn van kans op enige hulp! Gedurende de vijf dagen dat zij hier gevangen ge houden werd, was er nog geen enkele keer een kano langs ge komen en zelfs geen indiaan had zich laten zien. Haar ontvoerders hadden hun plekje met zorg ge kozen. Van het water dwaalde haar ogen af naar het woud, daar zou het onmogelijk zijn, zich te ver bergen, maar dat zou gelijk staan zichzelf op te sluiten in een graf. Als zij het waagde, zich daar, zonder enig wapen te begeven, zou zij absoluut zeker verloren zijn. Zij rilde bij de gedachte aan de vreselijke dieren, die daar huisden. Indien er enige kans had bestaan, langs deze weg te i ontkomen, zouden haar bewa kers haar niet toegestaan hebben vrij te gaan waar zij wilde. Haar blik viel op de kano. Zou zij het daarmee kunnen wa gen? In ieder geval zou zij moe ten wachten tot het donker was als haar bewakers zouden slapen om dan de kano ongemerkt het water in te slepen. Zij sidderde als zij dacht aan de tocht door het eenzame nacht duistere woud langs volkomen verlaten waterwegen, waar zelfs als de zon in haar zenith stond, nog een somber halfduister heerste. Maar vertwijfeld verze kerde zij zich zelf dat er geen an dere kans bestond. Zorgvuldig overdacht zij haar plan, zij wist, dat er 's-nachts geen wacht werd uitgezet, dus zou het met zo erg moeilijk zijn, dan naar de kano te sluipen en deze te water te duwen. En als zij daar eenmaal goed en wel mee op weg was, zou 't haar be wakers onmogelijk zijn haar te achtervolgen, daar er maar een kano in het kamp aanwezig was. (Wordt vervolgd) t I zeggen: Voor de handen niets beter dan HAMEA-GELEI Aanstaande Moeders... Weet U wel, dat wij bij de geboorte van een tweeling GEHEEL GRATIS de tweede Baby-uitzet voor U verzorgen, zodat U dus geen extra kosten hebt! Vraagt een Baby-kaart en inl. Baby afdeling MOTORTANKSCHIP TE WATER GELATEN. Maandagochtend is in Heusden in aan wezigheid van vele autoriteiten en belang stellenden, het motortankschip „Presto", dat voor rekening van de Finse rederij „finish steamship company ltd.", werd gebouwd door Verolme's scheepswerf, te water ge laten. De echtgenote van de directeur van de rederij, mevrouw Ehrnrooth, verrichtte de doopplechtigheid. De 170,60 m lange en 21,98 m brede tanker, die een draagvermogen van ca. 20 duizend ton heeft, maakte het noodzakelijk dat de op die plaats 160 m brede Maas, verbreed werd met 54 m. De heer Verolme verzocht in zijn toespraak de commissaris van de koningin in de provincie Noord- Brabant zijn medewerking te willen verle nen in de toestandkoming van een betere verbinding te water naar Den Bosch. Thans vormen enige bruggen een ernstige belem mering. Bij de doopplechtigheid waren o.m. aan- wetzig de gezant van Finland, de heer Wuorimas, de commissaris der koningin in NoordlBrabant, prof. dr. J. de Quay, de burgemeesters van Den Bosch, Delft en Eethen, enige directieleden der Finse rede rij en vele anderen. BROMFIETSCURSUS. De plaatselijke afdeling van het Verbond voor Veilig Verkeer geeft blijk van grote activiteit, daar er in de komende winter wederom een bromfietscursus en een land- bouwtractorencursus zor worden georgani seerd, in het nieuwe verkeerslokaal, School pad 2, waar ook de verkeersmaquette is op gesteld. De cursus omvat 6 lessen, n.l. een maal per week op dinsdag of woensdag en zal worden gegeven door de opperwacht meester Heijmans, bij wie men zich voor 8 nov. dient aan te melden voor deelname. Gezien het grote succes van het vorig jaar twijfelt het bestuur er geen moment aan of deze cursussen zullen wederom slagen. Tevens zullen in de komende dagen alle autobezitters ter plaatse een dimtester wor den aangeboden, waardoor zij zelf kunnen controleren of hun dimlicht wel juist is af gesteld. •T I

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 2