Waalwijkse en Langstraaise Courant Dappere poging Wat doet dt Brabaider in zijB vrije tijd Nieuwe premieberekening BRILLEN BRILLENSPECIALIST VAN MAAREN Buitenland WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTR. 8 tot aanpassing van het Voortgezet onderwijs MANNEN: Lezen en sport VROUWEN Handenarbeid voor de verplichte Ziekenfonds Binnenland DE NIEUWE BELGISCHE REGERING. MAANDAG 10 NOVEMBER 1958 Uitgever: Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 81e JAARGANG No. 87 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Gironummer 50798 Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Abonnement: Contract-advertenties: speciaal tarief BureauxGROTESTRAAT 205, OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES„ECHO" Er zijn in de jaren na de oorlog, evenals trouwens in enkele tientallen jaren daarvóór, reeds vele pogingen van bewindslieden geweest om de on- derwijswetgeving in Nederland aan te passen aan de tijd. De wetten voor het middelbaar en het hoger onder wijs dateren respectievelijk van 1863 en 1876 en dat er sindsdien in de maatschappij wel iets veranderde, waar het onderwijs uiteraard bij be trokken is, behoeft geen betoog. Maar al sinds 'n vijf en zeventig jaar heeft geen enkele minister het verder kunnen brengen dan enkele in cidentele wijzigingen en aanvullin gen, waarmee opzet en doel van het onderwijs nauwelijks of niet veran derden. Er zijn commissies voor in gesteld, die rapporten uitbrachten, er zijn zelfs enkele malen al wetsont werpen over ingediend bij het par lement, maar zowel de beide oorlo gen als andere omstandigheden ver hinderden telkens weer een behande ling in, laat staan een aanneming door het parlement. Nu ligt er dan de poging van mi nister Cals om het voortgezet onder wijs een nieuwe, aan de tijd aange paste, wettelijke basis te geven. Hij rangschikt hieronder alle vormen van onderwijs tussen lagere school en universiteit, dus ook het beroepson derwijs. Dat is juist gezien, omdat dit beroepsonderwijs in de moderne maatschappij zeker even belangrijk is als de voorbereiding tot het hoger onderwijs zelf. De knapste ingenieur begint niets zonder de beschikking te hebben over geschoolde praktijkmensen. En het is dus logisch, dat men de verschillende opleidings-mogelijkheden voor de maatschappij in één verband brengt. Hierdoor wordt het voor ouders en leerlingen ongetwijfeld gemakkelijker hun eerste keuze van onderricht te be palen en eventueel in latere jaren nog te veranderen, zonder dat de vooraf gaande jaren voor de nieuwe studie richting als verloren kunnen worden beschouwd. WIE KOMT ER OVER schappij en van de middelbare meis jesschool. Daarboven komt dan het voorbe reidend wetenschappelijk onderwijs (v.w.o.), waaronder ressorteren het gymnasium (alpha en bèta), het athe neum, in de hogere klassen gesplitst in een A en een B-inrichting, en de combinatie van beide, het lyceum, met een onderbouw en een bovenbouw, dat hiermede dus ook zijn wettelijke basis verkrijgt welke het tot nu toe miste. De cursusduur voor alle v.w.o.- scholen zal weliswaar zes jaar zijn, maar daar staat de winst tegenover van het eerste z.g. brugjaar. Het athe neum dient ter vervanging van de huidige h.b.s. voor hen die hoger we tenschappelijk onderwijs willen gaan volgen, waarom voor dit schooltype het Latijn ook als verplicht vak zal worden opgenomen. Het ligt verder in de bedoeling om voor de eindexa mens niet alle vakken verplicht te stellen, maar voor sommige met rap portcijfers te volstaan. DE TIJD DRINGT. Minister Cals doet met dit wets ontwerp een dappere poging het on derwijs eindelijk te gaan afstemmen op de behoeften van de tijd. Hij schept hiermede een betere mogelijk heid dat ieder op de plaats komt, die hij of zij het best vervullen kan, het geen van voordeel is zowel voor de individuele leerling als voor onze nationale economie. De vraag is nu of het ontwerp in derdaad binnen afzienbare tijd bij de Staten-Generaal in behandeling komt. Het onderwijs is voor ons parlement altijd een bijzonder tere zaak ge weest, waarover de meningen vaak zoveel verschillen, dat men er bij kans niet aan durft te beginnen. Maar de tijd dringt. Nederland dreigt ach ter te raken op onderwijsgebied, ver geleken bij andere landen. We moeten hopen, dat deze goed opgezette poging eindelijk een betere basis te vestigen voor ons middelbaar en hoger onderwijs, nu toch waarlijk de eindstreep zal halen. Er zullen dan toch nog enige overgangsjaren no dig zijn en in een aparte wet zullen de overgangsbepalingen geregeld worden. Eer het onderwijs volgens deze nieuwe opzet loopt, kan dus nog wel een jaar of tien voorbijgaan. Misschien roept men dan al wel wéér om verandering, hetgeen dan echter eerder een aansporing tot spoed, dan tot uitstel moet zijn, daar we anders nooit tot sanering komen. (Nadruk verboden). H. v. Wermeskerken. DE BRUG De nieuw voorgestelde indeling van het onderwijs berust natuurlijk wel min of meer op de bestaande mo gelijkheden, maar breidt deze uit en geeft er nieuwe namen aan. Na de lagere school, het basis onderwijs, komen er een vijftal vormen van voortgezet onderwijs, die eigenlijk al lemaal beginnen met een z.g. brug- klasse, terwijl het toelatingsexamen zal vervallen. Het is beslist een vooruitgang, dat in die brugklasse dan eens bekeken kan worden, waartoe de capaciteiten en de interesses van de leerling deze zouden kunnen brengen en welke op leidingsmogelijkheid dus voor hem of haar het geschiktst zou kunnen zijn. Allereerst bestaan dan de scho len voor lager algemeen voortgezet onderwijs (I.a.v.o.), die neerkomen op wat nu de v.g.l.o.-scholen zijn. Een twee-jarige opleiding dus. Behalve in afzonderlijke scholen zal dit onder wijs dan echter ook gegeven kunnen worden in de eerste en tweede klasse van het lager beroepsonderwijs. In de plaats van het huidige u.l.o denkt de minister zich de school voor middelbaar algemeen voortgezet on derwijs (m.a.v.o.), ook, zoals het u.l.o. thans, met een drie- of een vierjarige opleiding. Het lijkt ons gunstig, dat in de hoogste klasse hier van een zekere differentiatie kan worden toegepast, vooruitlopend op eventueel verder te volgen beroeps opleidingen. Het vierde leerjaar de zer scholen zal toelating verlenen tot het zeevaartonderwijs, de kweek school en tot de opleiding voor do cent bij het nijverheidsonderwijs. WIE HOGEROP WIL. Dan komt er een nieuwe vijfjarige school voor hoger algemeen voortge zet onderwijs (h.a.v.o.). Deze dient ter vervanging van het huidige h.b.s. .met 5-jarige cursus, bedoeld als voorbe reiding op de intrede in de maat- Een door het Katholiek Sociaal Kerkelijk Instituut (KASKI) in op dracht van het provinciaal bestuur van Noord-Brabant ingesteld onder zoek naar de vrijetijdsbesteding in onze provincie heeft interessante ge gevens opgeleverd, die van bijzonder groot belang zijn bij het treffen van eventuele voorzieningen ten behoe ve van de vrijetijdsbesteding. Het onderzoek van het KASKI, dat uitging van de vraag: „Wat doet u het liefst in uw vrije tijd?", heeft de volgencfe cijfers te zien gegeven: bij de mannen: 23,1 procent lezen, 21,2 procent sport, 14,5 procent handen arbeid, 12,3 procent muziek, 11,6 procent kaarten, 7,5 procent biljar ten, 5,3 procent dansen, 2,6 bezoek, 1,1 procent film en 0,8 procent tele visie; het onderzoek bij de vrouwen bracht het volgende aan het licht: 35,7 procent handenarbeid, 26 pro cent lezen, 15,9 procent sport, 7,1 procent kaarten, 6,1 procent muziek, 5,6 procent bezoek, 1,9 procent tele visie, 1 procent dansen, 0,5 procent biljarten en 0,2 procent film. Oud leerpatroon. De markante trekken der Wester se samenleving: de enorme beteke nis van het gedrukte woord en van de vrije en georganiseerde beoefe ning van sport en spel (ook passief!) zeer ziet als een vorm van vrije tijdsbesteding, maar als behorend tot de dingen van het milieu dat niet erg bewust wordt ondergaan. Wat de televisie betreft: het onderzoek vond plaats in de periode najaar '56 najaar '57. Men kan gevoeglijk aannemen dat de waardering van televisie toeneemt met de mogelijk heden. Wel kan reeds geconstateerd worden dat de belangstelling van vrouwen voor dit medium groter is dan van mannen. Een ander onderdeel van het KASKI-onderzoek betrof de totale waardering van de diverse vormen van vrijetijdsbesteding. Hieruit bleek, dat lezen en sport zich in on geveer dezelfde verhoudingen aan de kop handhaven. Kaarten komt daarbij echter op de derde plaats en handenarbeid pas op de vijfde. Hieruit blijkt, dat kaarten voor een grote groep een „bijkomsti ge" "vorm van vrije tijdsbeste ding is. Ook bezoek is zo'n bij- komistige categorie. Deze catego rieën zijn beïnvloedbaar. Zou men b.v. de belangstelling voor sport nog verder kunnen stimu leren dan zou dit eerder ten kos te gaan van kaarten en bezoek dan van lezen of muziek, de het KASKI „harde" categorieën noemt muziek neemt met het stijgen der leeftijd over het algemeen weinig af, de film daarentegen beduidend. De waardering van bezoek blijft vrij constant. j De verschillen in de waarde- ringen naar beroep zijn niet groot. Aan te stippen valt het volgende: de intensiteit tvan de waardering voor lezen is bij de arbeiders in de steden geringer dan bij de andere bevolkings groepen, de waardering voor de sport is het grootst op het plat teland, de interesse voor kaarten is het sterkst bij arbeiders en boeren, die voor muziek is het sterkst in de stad en op het agra risch platteland, dansen wordt intenser gewenst door arbeiders dan door'anderen, bilarten voor al door arbeiders en boeren. Be halve bij boeren en hogere nieuwe middenstand is de han denarbeid in alle groepen een zgn. harde categorie. J Wens en realisatie. Wanneer wij de wensen, voor keuren waarderingen vergelijken met wat nu in feite het meest wordt gedaan, dan blijkt, glo baal gezien er wel een zeker evenwicht te bestaan tussen wens en realisatie. Soms dekken behoefte en be vrediging elkaar in 't geheel niet. Op' de eerste plaats blijkt, dat ongeveer de helft der bevolking niét alleen primair geïnteres seerd is in de belangrijke catego rieën lezen, sport, handenarbeid en muziek, doch er ook in slaagt deze interessen te realiseren. Wanneer bepaalde voorzieningen op het terrein van lezen en sport nog een relatieve achterstand vertonen, lijkt het mogelijk èn interesse èn activiteiten nog uit te breiden. In het algemeen is de spanning tussen wens en feit bij de vrouwen groter dan bij de mannen, maar nu ook weer niet zó groot dat men de vrijetijdsbesteding der vrouwelijke bevolking als een probleem moet opvatten. Ten aanzien van bioscoop bezoek en dansen is deze graad van realisatie duidelijk lager dan die van de behoefte. Dit is precies om gekeerd bij bezoek. (Men gaat dus meer op bezüek dan men eigenlijk wenst!). Voor televisie geldt de achterstand van de voorziening ten opzichte van de behoefte. In de gehele Westerse samenle ving wordt het belang ingezien van de vrije tijd voor de menselijke vor ming, voor het levensgeluk en voor het optimaal functioneren van ons maatschappelijk stelsel. En de vrije tijd zal in de toekomst toenemen, waarschijnlijk gepaard aan grotere financiële mogelijkheden om die vrije tijd een gewenste bestemming te geven. Experts. De vraag is, hoe de gemeenschap te voorzien van de culturele goede ren, nodig voor een zo hoog moge lijk niveau der vrije tijdsbesteding. Ook in Brabant zal men zich met deze vraag bezig dienen te houden, speciaal de talrijke organisaties die zich op het terrein der vrijetijdsbe steding bewegen. Daarbij zal men ook in moeten zien dat vele vormen van vrijetijdsbesteding buiten de or ganisaties in spontane en weinig formele verbanden worden gereali- seerd. Het K.A.S.K.I. vraagt zich in dit verband af of het geen tijd is dat belangrijke organen gaan beschik ken over deskundigen op het gebied van de vrijetijdsbesteding, zoals de Verenigde Staten die kennen, de zo genaamde recreationisten, wier des kundigheid door een specifieke op leiding is gewaarborgd. verzekering. Af en toe worden er wijzigingen aangebracht in de bestaande bepalin gen van de sociale verzekeringswet ten. Ook in de premieberekening van de verplichte ziekenfondsverzekering is weer een verandering gekomen. Wij zullen een en ander eens in het kort bekijken. Zoals algemeen als bekend mag worden verondersteld, wordt de pre mie jaarlijks vastgesteld. Zij bedraagt thans 4,4 van het loon, met dien verstande dat de premie ten hoogste over een bedrag van f 19 per dag wordt berekend. Tot dat loon worden ook kost, inwoning en vrije woning gerekend. Hoeveel kost en inwoning? De geldswaarde van vrije kost en inwoning is in het algemeen als volgt vastgesteld vrije kost en inwoning per jaar f 780, per maand f 65, per week f 15 en per dag f 2.50; vrije kost per jaar f 560, per maand f 46,80, per week f 10,80 en per dag f 1,80. Worden vrije kost en/of inwoning behalve aan de rechtstreeks-verplicht verzekerde ook aan diens gezinsleden verstrekt, dan worden deze bedragen verhoogd 1) voor de echtgenote met 80 2) voor ieder kind, dat bij het begin van het kalenderjaar jonger is dan 14 jaar, met 30 en 3) voor ieder kind, dat bij het begin van het kalenderjaar 14 jaar of ouder is, met 50 De geldswaarde van vrije woning wordt in het algemeen vastgesteld op de huurwaarde van het beschikking van betrokkene gestelde, bepaald overeenkomstig artikel 8 van de wet op de personele belasting 1950. Voor zeelieden is de premie 2,4 van loon of gage, voor militair-ge pensioneerden 4,4 van de pen sioengrondslag en voor werklozen, die een uitkering krachtens de Werkloos- heidwet ontvangen, 4,4 van het loon, waarnaar de uitkering is bere kend. Werkgever ten werknemer dragen ieder de helft der premie bij. Voor werklozten, die een uitkering krach tens de Sociale Voorziening of de Uitkeringsregeling 1952 ontvangen, gelden bijzondere bepalingen. Wijzigingen bij de spoorwegen. IEDEREEN WEET WEL DAT DEN BOSCH Vughterstraat 25 TILBURG Markt 32 BREDA Nwe Ginnekenatr. 23 In do toon aangeeft Wij hebben immers Brillen speciaalzaken in Den Bosch, Tilburg, Breda, Eindhoven, Helmond, Venlo. DIT ZEGT U TOCH WEL IETS I Leverancier ean alle Ziekenfondsen. Voor het gepensioneerde spoor wegpersoneel (beneden 65 jaar) is de helft van de normale premie, dus 2,2 verschuldigd. Deze premie wordt berekend over het pensioen en bij de betaling van het pensioen daarop ingehouden. Is een gepensioneerd spoorwegman reeds verplicht verzekerd op grond van loondienst of een rente krachtens de Invaliditeitswet, dan wordt premie geheven van zijn loon of rente en niet van zijn spoorwegpensioen. Houdt zijn verplichte verzekering op grond van loondienst of een rente krachtens de Invaliditeitswet, op, dan kan hij alsnog als gepensioneerd spoorweg man op vertoon van een bewijs van verzekeringsgerechtigheid voor de verplichte verzekering in aanmerking komen. Trekkers van een rente krachtens een der Ongevallenwetten, die door de N.S. worden gepensio neerd, betalen premie over hun spoor wegpensioen. Militair-gepensioneer den, die als spoorwegman worden ge pensioneerd, betalen premie over hun spoorwegpensioen Invaliden. Van de rente van personen met een rente krachtens de Invaliditeitswet van tenminste f 125 per jaar wordt f 2.50 per maand aan premie afge houden. Deze personen kunnen in de vol gende gevallen het ingehouden bedrag per kwartaal van hun ziekenfonds gerestitueerd krijgen 1 1) indien zij tevens uit hoofde van een loondienstbetrekking reeds ziekenfondspremie be talen; 2) indien ze uit andere hoofde dan op grond van de wet, die 1 januari 1951 in werking is getreden, aanspraak kunnen maken op indirecte verzeke ring; 3) indien zij tevens echtgenote zijn van iemand, verzekerd uit hoofde van een rente krachtens de Invaliditeitswet van tenminste f 125 per jaar; 4) indien zij gezinslid zijn van een persoon, die als zelfstan dig verzekerde behoort tot de ziekenfondsverzekering voor bejaarden. Het komt voor, dat wezenrente wordt toegekend aan meer dan één wees en dat niet al deze wezen uit andere hoofde dan krachtens de wet, welke op 1 januari 1951 in werking is getreden, als verplicht-verzekerde zijn of kunnen worden terugbetaald. Alleen wanneer alle wezen op grond van een andere regeling dan de wet, welke op 1 januari 1951 in werking is getreden, als verplicht-verzekerde zijn of kunnen worden ingeschreven, wordt op verzoek de premie terugbe taald. Zij die een rente krachtens een der ongevallenwetten ontvangen, zijn pre- mievrij verzekerd. blijken ook wel heel sterk de Bra bantse samenleving te tekenen. Min of meer opvallend is ook de hoge waardering van de handen arbeid, waarbij men mag aannemen voor de 14,5 procent die er 't cijfer 1 aan geeft tenminste, dat zij als een volkomen vrije activiteit wordt ervaren, ook al geldt die handenar beid ongetwijfeld vaak het voorzien in bepaalde levensbehoeften. Voor wat het bijzonder hoge percentage der vrouwen betreft dat aan han denarbeid de hoogste waardering geeft, kan men zeggen, dat zich hier een zeer oud leefpatroon voortzet in de moderne tijd. De hoge waarde ring voor muziek is zonder meer verheugend te noemen. Merkwaar dig is de lage plaats van de film. Het KASKI merkt hierbij op, dat reeds uit Duitse onderzoekingen was gebleken, dat men de film niet zo- Nivellerende tendens. Natuurlijk zijn er verschillen tussen mannen en vrouwen, tus sen diverse leeftijdsgroepen, be roepen enz. terwijl er ook ver schillen zijn tussen stad, indus trieel platteland en agrarisch platteland. Die verschillen zijn niet bijzonder markant, het is duidelijk dat er een nivellerende tendens werkt op het terrein der vrije tijdsbesteding. De be langrijkste zullen wij toch echter even vermelden. Wat de waarde ring naar leeftijd betreft: bij de mannen nemen lezen, handenar beid en kaarten toe met de leef tijd tegen een afneming van de belangstelling voor sport. Bij de vrouwen neemt de handenarbeid toe tesen een lichte afneming van lezen. De waardering van EEN ANDERE KOERS VOOR VERSTEKELINGEN. De Katholieke Volkspartij wil dat de regering soepeler gaat optreden tegen Nederlanders, die toen Indo nesië onafhankelijk werd de Indone sische nationaliteit hebben aangeno men, maar nu naar Nederland willen komen. „De ellende is groot zei mr. Van Doorn, voorzitter van de KVP, in de Tweede Kamer. De mensen, waarom het gaat (men schat tiendui zend), hebben zich vergist, maar zij hebben de Indonesische nationaliteit vaak gekozen op advies van Neder landse autoriteiten. Mr Van Doorn vroeg, „met de meeste klem een nieuw beleid, waardoor de „spijt- op tanten", zoals zij worden genoemd, als regel een Nederlands visum krij gen. Alleen in duidelijke gevallen van ongewenstheid mag een visum wor den geweigerd. „Dus niet de boot af houden", zoals soms haast letterlijk schijnt te gebeuren. Nadat premier Eyskens van Bel gië de samenstelling had bekendge maakt van zijn nieuwe katholiek-li berale kabinet, deelde minister van Hemelrijck in een radio- en televie- rede mee, dat de vertegenwoordigers van de drie grote partijen een school- pact hebben geparafeerd, dat een ein de maakt aan de schoolstrijd in het land. Voortaan zullen alle ouders op ge lijke voet staan bij de keus van de schoolopleiding voor hun kinderen. Het middelbaar onderwijs wordt kos teloos voor zowel het openbare als het bijzondere onderwijs. Een stelsel van beurzen zal begaafde leerlingen in staat stellen hun studies aan de universiteit voort te zetten. Voorts verzekert het schoolpact aan het onderwijspersoneel gelijk heid, ongeacht de school waar zij werkzaam zijn. DE GROOTSTE EXPOSITIE-HAL VAN NEDERLAND. Tweemaal groter dan het veelbe sproken Amerikaanse paviljoen en 't niet minder besproken Russische pa viljoen op de wereldtentoonstelling te Brussel samen, wordt het nieuwe R.A.I.-complex aan het Europaplein te Amsterdam. Meer dan twaalfhon derd betonpalen, tienduizend m3 be ton en een miljoen kg bewapenings ijzer zullen het fundament en de op bouw vormen voor de grootste ko- lomvrije tentoonstellingshal van Ne derland, waarvoor donderdag de eer ste paal werd geslagen door burge meester Van Hall en RAI-voorzitter Eriksson. Het thans te bouwen deel van het RAI-complex van ca. 45.000 m-' vloeroppervlakte, omdat vier grote tentoonstellingshallen, een zaal voor kleinere exposities, een café-restau rant, kantoren, vergaderzalen, dienst ruimten en vier woningen. Het con gresgebouw, dat ook deel uitmaakt van het R.A.I.-complex, zal eerst op een later tijdstip kunnen worden ge bouwd. MOORDENAAR VAN ELF VROUWEN GEGREPEN? In de flatwoning van de 50-jarige Oostenrijkse handelsreiziger Max Gulfer, die op verdenking van moord is gearresteerd, zijn bezittingen aan getroffen van tenminste elf vrouwen, wier lijken in het afgelopen half jaar werden gevonden of die als ver mist werden opgegeven. Gulfer, die reeds de „blauwbaard van Oosten rijk" wordt genoemd, werd gearres teerd op verdenking van moord op de 47-jarige Maria Robas, wier lijk 22 september jl. werd gevonden. De Oostenrijkse politie heeft vele brieven, die tussen Gulfer en de vrou wen die hij vermoedelijk vermoord heeft, werden gewisseld, aangetrof fen. Hij was met vele haar door mid del van huwelijksadvertenties in aan raking gekomen. Gulfer heeft toe gegeven de bewuste vrouwen gekend te hebben, doch hij ontkent ze van het leven te hebben beroofd. Gulfer wordt er ook van verdacht een aantal personen in aan Oostenrijk grenzen de landen, met name in West-Duits- land te hebben vermoord.

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 1