WAALWIJK 9e Vluchteling Gemeenteraad Drunen Werkgelegenheid bleef in oktober vrij stabiel. r- Feuilleton van Cayenne Bontmantels 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 10 NOVEMBER 1958 2 Hei Maisel-mozaiek in Noordgevel van de Nij/erheidsschool. GEVOLGEN VAN DE EURO MARKT VOOR DE LEDER- EN SCHOENINDUSTRIE. Verordening rioolrechten Begrotingstekort 1959 1 90.000.- Subsidies gaven aanleiding tot uitvoerig debat. B i 1 I 1 I I I I 1 I B 3 I B I I EEN GEHEEL NIEUWE COLLECTIE Persianer DE BESTE GOUPE E H Circus-achtige motieven symboliseren onvoïleerdheid der afgestudeerde leerlingen. Geruime tijd al wordt de noordge vel van de nieuwe Nijverheidsschool voor Waalwijk en Omstreken aan het Vredesplein, waarvan de bouw nu snel vordert, gesierd door een fraai metsel-mozaïek van 7 x 13 meter, Velen, die deze stijlvolle gevelversie ring hebben gezien, zullen zich echter afgevraagd hebben wat dit metsel- mozaïek nu eigenlijk voorstelt, want zo op het eerste gezicht vertonen de verschillende motieven geen enkele binding met het nijverheidsonderwijs. Het geheel maakt meer de indruk de uitbeelding van een circus te zijn. Wie deze indruk heeft gekregen is er dan niet eens zo heel ver naast, want de heer B. Hendriks uit Am sterdam, die deze gevelversiering ont wierp, geeft de volgende uitleg bij zijn kunstwerk De grondgedachte van het geheel is een gemeenschap met als centraal punt een markt (in cirkelvorm), waar omheen huizen, telegraafpalen, enz. De toegangswegen tot het centrum leiden resp. langs een brug, een poort en een gewone weg. Het centrum is aangeduid als een cirkel, duidende op een circus. Een circus is volgens de heer Hendriks een typisch voor beeld van een sterk bindende ge meenschap tussen artiesten en toe schouwers. De 4 jongens, die zijn afgebeeld, stellen de afgestudeerde leerlingen van de school voor. Zij zijn als het ware enkele jaren aan de gemeenschap onttrokken geweest en keren daarin nu terug, nog niet vol leerd en dus nog wankel in hun gang. In die gemeenschap zullen zij zich verder moeten vormen. Deze wanke lende gang wordt uitgebeeld voor de electriciën door een gaan over een gespannen electrische draad, voor de smid-bankwerker door voortbeweging door middel van een hoog en onsta biel soort rijwiel (zelf gemaakt door de leerling) en voor de beide schoen makers door een gang over bollen, welke dus eveneens zeer onstabiel is. Deze voetbeweging duidt bovendien op hun vak. De schoenmaker moet een soepele lichte gang mogelijk ma ken. Het werk is bijna geheel uitge voerd door goede vaklieden-metse laars, die in dienst van de aannemers op het werk aanwezig zijn. Alleen de 4 jongensfiguren zijn uitgevoerd on der de directe leiding van de heer Hendriks door personeel van diens atelier. Voor de uitvoering is gebruik gemaakt van een speciaal soort steen in verschillende kleurnuanceringen. Uit het maandelijks overzicht van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Waalwijk blijkt, dat de werkgelegen heid, die over september een blij vende gunstige ontwikkeling te zien gaf, gedurende de maand oktober vrij stabiel is gebleven. Het werkloos heidscijfer steeg in het gewest Waal- van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" Door Ottwell Binns. 22) Hoewel zij slechts weinig geoe fend was in het hanteren van 'n pagaai was zij toch vastbesloten de kans te wagen. Zelfs de groot ste verschrikkingen waren te verkiezen boven de boosaardige behulpzaamheid van Philibert, die blijkbaar door Adèle aange moedigd werd. De cano was ver op het droge ge sleept, zodat haar grootste moeilijk heid zou bestaan in het te water laten daarvan, maar verder Het zuigend geluid van voetstap pen, die door de drassige bodem haar tent naderden, onderbrak de loop harer gedachten, en toen een gestalte de opening verduisterde, keek zij op. Het was Adèle. Mimi huiverde een ogenblik van afschuw, toen zij de vrouw in het oog kreeg, die haar bedrogen had met een ver wijk weliswaar van 316 per ultimo sept. tot 348 per einde oktober, maar deze geringe stijging laat zich ver klaren uit een normale seizoenswerk loosheid. Ongunstige conjuncturele verschijnselen in de werkgelegenheid hebben zich over oktober niet voorge daan. In het gewest steeg de werkloos heid in de bouwnijverheid van 61 tot 82, daalde in de schoen- en lederin dustrie van 47 tot 42 en steeg in de categorie „overige beroepen" van 155 tot 170. In alle rayons (Waal wijk, Dongen en Almkerk) steeg de werkloosheid in de bouwnijverheid in Waalwijk met 5, in Dongen met 7 en in Almkerk met 11. De werkloos heid in de schoen- en lederindustrie daalde in het rayon Waalwijk met 7 en steeg in het rayon Dongen met 2. De werkloosheid in de metaalnijver heid daalde alleen in de rayons Waalwijk (van 7 naar 1) en Dongen (van 15 naar 11), maar steeg in Alm kerk van 10 naar 18. Het aantal jeugdige werklozen in het gewest be droeg per ultimo oktober 25. Het op merkelijke hierbij is, dat jeugdige werklozen wel spoedig geplaatst kun nen worden, maar dat er toch weer telkens andere voor in de plaats ko men. Er wordt dus ook ten aanzien van de jeugdige werknemers een steeds scherpere selectie toegepast. In voorgaande jaren zag men dit regel matig terugkeren van jeugdige werk lozen namelijk niet. De vraag in het gewest daalde van 332 naar 292, voornamelijk als ge volg van een verminderde werkgele genheid in de landbouw. Het aantal verkort gewerkte uren over de maand sept. bedroeg voor het rayon Waalwijk 4950 (aug. 5461) of wel 0.4 van de totale werktijd en voor Dongen 2300 (aug. 3965) of wel 0.6 van de totale werktijd. In het beeld van de provinciale werkloosheid heeft Waalwijk zijn po sitie als het gewest met het laagste werkloosheidspercentage moeten af staan aan Roosendaal. In het gewest Waalwijk bedroeg het cijfer over ok tober 12 pro mille (in sept. 11) en in Roosendaal 11 pro mille. In het rayon Waalwijk was het percentage over oktober 9 pro mille, in Dongen 13 pro mille en in Almkerk 15 pro mille. Het provinciale gemiddelde bedroeg 22 pro mille en landelijk was dit per centage 21 pro mille. ULO-SCHOOL IN ANTONIUS- PAROCHIE IN APRIL 1959 IN GEBRUIK? Onlangs is de 6-klassige ulo-school in de St. Antoniusparochie op de ur- gentielijst voor 1959 geplaatst. Als de bouw van deze school dezelfde vaart blijft houden als hij nu heeft, dan verwacht men dat de school op 1 april 1959 in gebruik genomen zal kunnen worden, zo vernemen wij van wel ingelichte zijde. Voor de jeugd, welke straks Bloemenoord zal bevolken, betekent dit wee; meer plaatsingsmogelijkheid op de lagere school, omdat door de vol- tooiingvan de ulo-school weer een aantal noodlokalen zal vrijkomen. R.K BEJAARDENCENTRUM. In aansluiting op hetgeen burge meester Teijssen in de laatste raads vergadering meedeelde, n.l. dat er met grote voortvarendheid wordt gewerkt aan de plannen voor een r.k, bejaardencentrum, kunnen wij meedelen, dat binnenkort de stich tingsakte zal worden verleend, ter wijl er ook op korte termijn een architect zal worden aangewezen. haal over de Engelsman, die in een hut aan de rand in de stad verbor gen was en verlangde haar te zien alvorens de kolonie te verlaten. Zij was met de vrouw meegegaan en zodoende in handen gevallen van Le Coq en zijn bende. „Wel kleintje?" merkte zij spot tend vriendelijk op, „Het schijnt dat die regen eeuwig blijft duren; als het zo doorgaat zullen wij gauw weer in de zondvloed van de oude heer Noë zitten, is het niet?" Het meisje gaf geen antwoord. Ze staarde langs de vrouw heen naar het water, zich afvragend wat de reden kon zijn dat dit mens haar vader zo hevig haatte, dat zij zich niet ontzag in zijn kind een instru ment te zoeken voor bittere wraak. De vrouw bekeek haar enige ogen blikken met wrede ogen en lachte dan schel. „Vind je mijn gezelschap zo on sympathiek, kleintje?" ,,Je hebt me tenminste geen reden gegeven er naar te verlangen!" ant- woorde Mimi, en liet er snel een vraag op volgen: „Waarom haat je mijn vader zo hevig, dat „O kijk, dus André had gelijk. Ons kleine vogeltje speelde luister vinkje. Misschien hoopte het op een De plannen voor de stichting van een r.k. bejaardencentrum zijn wat getraineerd door het feit, dat men dit centrum aanvankelijk wilde bouwen in de sector van de woning- wetbouw, waardoor een aanmerke lijk lagere pensionprijs zou gesteld kunnen worden dan die welke thans in de meeste bejaardencentra gel den en die nogal aan de hoge kant zijn. Omdat de woningwetbouw in Waalwijk voor de eerste vijf jaar helemaal „volgeboekt" is (Continu- bouw Brabant II), is men overge stapt naar de sector van de premie- bouw van 'n r.k. bejaardencentrum bouw vaneen r.k. bejaardencentrum grond gereserveerd in het uitbrei dingsplan Kloosterweg. PRIESTERWIJDING. Zeer waarschijnlijk zal de heer j Tiny v. Haaren uit de St. Antonius parochie op 7 december a.s. de H. Priesterwijding ontvangen. Het zal dus wel 1959 worden alvorens hij zijn eerste H. Mis in zijn parochie kerk zal opdragen. In de Antoniusparochie zijn thans 5 studenten, die zich voorbereiden op het H. Priesterschap, waarvan er reeds 1 in het noviciaat is. Daar naast zijn er nog 3 jongens die as piraties hebben om in te treden bij de Broeders van Maastricht. Vrou welijke roepingen zijn er in de An toniusparochie momenteel niet. Het Economisch Sociologisch In stituut van de Katholieke Economi sche Hogeschool te Tilburg stelt momenteel in opdracht van het Be drijfschap van de Schoenindustrie een onderzoek in naar de gevolgen van de Eüromarkt en de Vrijhan delszone voor de Leder- en Schoen industrie in Nederland. Het instituut is thans zover met dit onderzoek gevorderd, dat de ge gevens over productie, verbruik, in- en uitvoer, kostprijs etc, zowel van de schoenindustrie als de lederin dustrie in de landen, aangesloten bij de Eüromarkt, verzameld zijn. Men is thans toe aan de beredene ring van de consequenties en con clusies, die de statistieken en cijfers zullen opleveren, en verwacht wordt dat in het voorjaar 1959 het rapport op tafel zal komen. Voor de onder zoekingen wordt uitgegaan van het jaar 1956, dat een evenwichtsjaar voor deze bedrijfstak kan worden genoemd. Het rapport zal een totaal beeld geven van de reactie na de in werkingtreding van de Eüromarkt, hetgeen na 10 a 15 jaar het geval zal zijn. Deze mededelingen werden ge daan tijdens een vergadering van 't Bedrijfschap van de Schoenindus trie in Tilburg. Het Bedrijfschap heeft ook beslo ten tot instelling van een commissie ad hoe, welke het bestuur op korte termijn een rapport zal uitbrengen over de betekenis van de schoenin dustrie van het verslag van de SER inzake de huisarbeid, een zeer be langrijk onderwerp voor deze be drijfstak. De samenstelling van de commisise werd overgelaten aan 't dagelijks bestuur, dat een zodanige druk op de commissie zal uitoefe nen, dat binnen drie maanden het pre-advies over deze belangrijke aangelegenheid zal worden uitge bracht. De begroting 1959 van het Be drijfschap van de Schoenindustrie werd in inkomsten en uitgaven vastgesteld op 86.240.In dit ver band is nog vermeldenswaard, dat de Stichting Vakopleiding Schoen industrie voor het jaar 1959 weer een subsidie van 4000.zal ont vangen, terwijl het Productiviteits- centrum van de Nederl. Schoenin dustrie 16.000.— zal ontvangen voor 1959. Tenslotte werd een algemene hef fingsverordening vastgesteld in ver band waarmee de concrete heffing van 1959 werd bepaald. De raad der gemeente Drunen kwam vrijdag in openbare vergadering bijeen ten gemeentehuize. Het grootste deel van de twee uur durende zitting werd besteed aan de behandeling der begroting 1959, waarbij subsidie en algemeen bestuursbeleid onder de loupe werd genomen. De raad was het er eensgezind over eens dat ondanks het tekort van bijna f 90.000.-, niets tekort mag worden gedaan aan het al gemeen verzorgingspeil van de gemeente. Bezuiniging van welke aard ook moge de groei der gemeente niet belemmeren. Hoe het tekort over 1959 gedekt zal kunnen of moeten worden is voorhands nog een open vraag en gehoopt wordt alleen dat op het verzoek om verhoging van de algemene uitkering uit het gemeentefonds gunstig beslist zal worden. Onbewoonbaar verklaarde woning. Aan de orde was het voorstel van B. en W. tot onbewoonbaar verklaren van het pand Groenewoud 12. Hierover zegt het pre-advies Het pand Groenewoud 12 alhier, ver keert in een toestand, die ons college aan leiding heeft gegeven, hieromtrent maat regelen te nemen. De staat van onderhoud is zodanig, dat bedoelde woning ongeschikt is ter bewoning en niet meer door het aan brengen van voorzieningen in bewoonbare staat is te brengen. Door de Hoofd-ingenieur-Directeur van de Volksgezondheid te 's-Hertogenbosch, is B. en W. bij schrijven van 27 oktober 1958 geadviseerd te bevorderen, dat genoemd pand onbewoonbaar wordt verklaard, voor namelijk vanwege het feit, dat het groten deels bouwvallig, nat en versleten is. Als termijn van ontruiming was, volgens ge noemd schrijven, één dag aan te houden. Het pand is momenteel onbewoond en het is waarschijnlijk, dat de eigenaar het niet meer zal betrekken. De heer A. Brok merkte hierbij op dat de huidige eigenaar dit pand pas had ge kocht. De betrokkene moest thans in het klontje suiker, en in plaats daar van „Van u verwacht ik geen enkele weldaad, viel het meisje heftig in. „Evengoed kon ik zoiets van een python verwachten". „Zo, dus ik ben de slang?" De vrouw sprak op kalme toon, maar haar knap gezicht verdonkerde en er verscheen een hartstochtelijke gloed in haar ogen. Pas op je woor den, meisje! Ik weet hoe ik ondeu gende kinderen moet aanpakken". „Jij?" Het meisje kon van verba zing slechts fluisteren. „Heb jij een kind opgevoed?" „En nog wel mijn eigen kind!" antwoordde zij bits. „Waar zijn wij vrouwen anders voor bestemd! Ik was nog niet eens zo oud als jij, nu achttien jaar geleden „Hetzelfde jaar waarin ik geboren werd!" meende Mimi, en verstomd van verbazing zag zij welk effect deze woorden hadden op de ander. De vrouw sprong op het meisje toe, greep haar bij de arm en sleepte haar letterlijk de tent uit. Een paar minuten keek zij haar met bran dende ogen aan, terwijl Mimi ver schrikt terugstaarde. Dan lachte Adèle kort en wild en duwde het meisje ruw van zich af. „Dwaas die ik ben, om zoiets mo gelijk te achten! Jij bent werkelijk ziekenhuis worden verpleegd, waardoor het pand thans niet bewoond is. De huidige eigenaar zou door het feit dat deze wo ning thans onbewoonbaar verklaard word, een grote schade lijden. Het was misschien beter geweest als hem bij de koop reeds was medegedeeld dat het huis op de lijst stond om onbewoonbaar verklaard te wor den. De voorzitter antwoordde dat dit aan de betrokkene duidelijk is medegedeeld. De voorzitter had dit persoonlijk gedaan. Dat ondanks de waarschuwing dit pand toch is gekocht, is iets waar de gemeente niets aan kan doen. De raad keurde het voorstel goed. Punt 4 van de agenda was het voorstel tot verkoop van twee woningwetwoningen in de Burgemeester v. d. Heijdenstraat. Hierover zegt het pre-advies Van G. L. Brok en H. Weijters, wonen de Burg. v. d. Heijdenstraat 94 en 96, is een verzoek ingekomen om de door hen bewoonde woningen van de gemeente, te kopen. De boekwaarde van deze woningen zal per 1 januari 1959 bedragen f 10.612.39 per woning. De kopers zullen ontvangen een premie van pl.m. f 3.800. - en 10 jaar lijkse bedragen van pl.m. f 95. - In het kader van het streven om eigen woningbezit te bevorderen, achtte de voor zitter het gewenst om deze woningen te ver kopen De raad keurde dit goed. Rioolrechten. Nu de eerste fase van de riolering zo langzamerhand gereed komt, kwam in de raad ook aan de orde de vaststelling van een verordening tot heffing van riool rechten. Het uitvoerig pre-advies zegt hier over het volgende De gemiddelde opbrengst van deze be lasting zal per perceel niet hoger dan f 15 behoeven te bedragen. Voor het invoeren van de heffing wordt een reden temeer aanwezig geacht nu het rioleringsplan wordt uitgevoerd in een pe riode, waarin de financiële positie van de een dochter van De Faramond en dat zal ik niet vergeten. Jij zult die oude schuld moeten vereffenen; Henri de Farmond zal door jou be talen en met interest! Als hij die kerel van een Philibert in de fami lie moet opnemen Het meisje verstond de bedrei ging, die er onder deze woorden ver borgen was, en riep met sidderende stem: „Maar zoiets mag je niet doen. O, neen, dat zul je toch niet durven?" „Dat durf ik zeker aan, en nog veel meerals je vader het losgeld eenmaal heeft betaald, dan zal ik hem zelf de waarheid vertel len, zodat ik kan genieten van zijn ontzetting! Dat zal zijn dood zijn, en ik ben degene die het wapen hanteert. Zij lachte hartstochtelijk, bijna waanzinnig van haat, draaide zich om, liep naar de rand van de stroom waar zij een tijd lang over 't water bleef staren, zonder acht te slaan op de stortregen die haar binnen weinige seconden tot op de huid toe doorweekte. j Als verdoofd door nameloze ang sten keek het meisje haar achterna, zich afvragend hoe diep iemand moest kunnen haten om zulke wre- de woorden te kunnen uiten. Onge- twijfeld moest haar vader deze gemeente ongunstig is en de gemeentebe grotingen niet met eigen middelen sluitend te maken zijn en als gevolg hiervan een extra beroep op de middelen van het ge meentefonds moet worden gedaan. De volgende tarieven zullen gelden 1. voor woonhuizen f 15.-. 2. voor winkelpanden, boerderijen, ho tels, café's, restaurants, slagerijen (waar niet wordt geslacht) op f 25. - 3. slagerijen, waar wordt geslacht f 30. 4. gestichten en kloosters e.d.: I. waarin minder dan 25 personen ge huisvest zijn f 25. - II. waarin meer dan 25 personen ge huisvest zijn f 50. - 5. voor bedrijven, indien bij de produk- tie geen water wordt gebruikt en 0-25 werknemers in dienst hebben f 25 25 - 50 werknemers in dienst hebben f 50 50-100 f 100 100-200 f 150 meer dan 200 f 250 6. voor bedrijven, waar bij de produk- tie water wordt gebruikt, op bij een afvoer van minder dan 40.000 m3 afvalwater per jaar, voor elke 1000 m3 of gedeelte daarvan f 40, en bij een afvoer van 40.000 m3 of meer per jaar, voor elke 1000 m3 of gedeelte daarvan f 30. 7. voor zuivelfabrieken, bij een afvoer van minder dan 40.000 m3 afvalwater per jaar f 1000. - bij een afvoer van meer dan 40.000 m3, bovendien voor elke 1000 m3 of gedeelte daarvan f 30. - In een korte toelichting op het pre-advies wees de voorzitter nog eens uitdrukkelijk op de noodzakelijkheid van het vaststellen van deze verordening, welke, naar gelang zich de riolering zal wijzigen straks ook eventueel gewijzigd zal moeten worden. De heer Rijpert vroeg of deze regeling voor een bepaalde tijd of voor onbepaalde tijd was. De voorzitter antwoordde dat er zolang als er riolering is ook wel een regeling no dig zal zijn. De heer Pijnenburg vond de heffing van f 25 voor een boerenbedrijf vrij hoog. De voorzitter had een tegenovergestelde me ning. De heer Lommers vroeg wanneer de rio lering over de gehele gemeente zou gereed komen. De voorzitter hoopte dat dit niet te lang zou duren. Maar aanleg in de Gro testraat b.v. zal vermoedelijk pas plaats kunnen vinden als de nieuwe provinciale weg gereed is. De raad was van mening dat het dan nog wel lang kon duren. Het voorstel van B. en W., zoals dit in het pre-advies werd gesteld, keurde de raad goed. Gemeentebegroting 1959, Algemeen overzicht De begroting 1959 wijst op de gewone middelen een tekort aan van f 89.800.36. De begroting 1958 had een tekort van f 56.215.69. Op het verzoek om verhoging van de algemene uitkering uit het gemeen tefonds voor het jaar 1958 werd nog niet beslist. Een eventuele verhoging van de al gemene uitkering voor 1958 zal ook voor 1959 gelden. De gewone uitgaven zullen in 1959 naar raming 't record-bedrag van f 1.267.153.15 bereiken, ofwel f 263.768.56 meer dan de raming voor 1958. De inkomsten konden f 230.183.89 hoger worden geraamd op f 1.177.352.79. De stijging is in hoofdzaak het gevolg van de groei der gemeente. De uitgaven voor onderwijs, voor arm lastige krankzinnigen en voor Maatschappe lijke Zorg, zijn evenwel meer dan in even redigheid met de stijging der bevolking ge,- stegen. Vandaar het grote tekort op deze begro ting. Helaas houdt de tegenwoordige finan ciële verhoudingsregeling tussen het rijk en de gemeente geen rekening met de sterke stijging der uitgaven voor onderwijs arm lastige krankzinnigen en maatschappelijke zorg. Zoals bekend is het waarschijnlijk, dat be gin 1959 een wetsontwerp inzake de finan ciële verhouding rijk - gemeenten, de Twee de Kamer zal bereiken. De toename der rendabele investeringen met ca. 1 miljoen is een gevolg van de wo ningbouw en die der onrendabele investe ringen - met ca. V2 miljoen - van de aanleg van de riolering. De lasten (rente en aflossing) der inves teringen zullen ten opzichte van 1958 stij gen met f 138.900.-, te weten f 94.800.- voor de rendabele en f 64.100.- voor de onrendabele investeringen. De rente, welke de gemeente gemiddeld moet betalen over de gesloten geldleningen, steeg ten opzichte van 1958 met ruim 34 Dit betekent een nadeel van pl.m. f 40.000. - per jaar. De rentestijging gedurende de laatste jaren is voor onze gemeente bijzonder nadelig ge weest, omdat juist gedurende de afgelopen jaren grote bedragen werden geïnvesteerd. De groei der gemeente en zorg voor ver hoging van het verzorgingsniveau noodza ken, dat ook in de komende jaren nieuwe investeringen worden gedaan. Of en in hoeverre voor nieuwe onrenda bele investeringen voldoende algemene mid delen kunnen worden gevonden, zal even wel moeten worden afgewacht. In de navolgende toelichting is slechts rekening gehouden met de bedragen ver meld in de oorspronkelijke begroting 1958, omdat zulks een beter inzicht geeft. Algemene dienst. De salarissen van de middelbare en lage re ambtenaren werden in 1958 verhoogd. In totaal is op dit hoofdstuk pl.m. f 11.000 meer nodig. Orde en veiligheid. De straatverlichting werd in de laatste jaren belangrijk uitgebreid. De onderhouds kosten zullen met pl.m. f 8.000 en de ka- pitaalslasten met pl.m. f 10.000 stijgen. Volkshuisvesting. Het nadelig saldo van dit hoofdstuk steeg met pl.m. f 17.000. Voor f 11.770 is dit verschil het gevolg van het feit, dat de ge meente aan het gemeentelijk woningbedrijf kapitaal heeft verstrekt tegen een lagere rente, als zij zelf moet betalen. Verwacht wordt dat het rijk hierin voor pl.m. f 10.000 zal bijdragen. Deze tegemoetkoming werd niet geraamd, omdat de gemeente hierom trent nog geen zekerheid heeft. Wegen. Voor onderhoud van wegen wordt pl.m. f 6000 meer geraamd. Dit is nodig, omdat de gemeente steeds meer straten en wegen in onderhoud krijgt. Het onderhoud der riolering en de vloeivelden, alsmede voor bemalingskosten, zal in 1959 pl.m. f 9000 meer vergen als in vorige jaren, zulks ten gevolge van het gereedkomen van de eer ste rioleringswerken. De kosten van de gemeentereiniging wer den in 1958 pl.m. f 6000 te laag geraamd. In 1957 was reeds f 15.730 nodig. De kapitaalslasten zullen in 1959 f 45.000 hoger zijn als gevolg van de aan leg der riolering. De opbrengst van de straatbelasting kan f 4000 hoger worden geraamd. De rioolbelasting zal bij invoe ring van de betreffende belastingverorde ning pl.m. f 6000 opbrengen. van klasse, ontworpen en vervaardigd door vakmensen op eigen ateltiers, vindt U in in verfijnde modetinten Ook onze speciale aanbieding in lange PERSIANER PATTESMANTELS voor f 395.- is uitgevoerd in bont van prima kwaliteit in de cbiqueste modellen in Markt 25 alléén 's-Hertogenboscb Telefoon 8217 vrouw in 't verleden een groot leed hebben aangedaan; een nameloos leed, dat alle vrouwelijke gedachten uit haar moest hebben verdreven, om haar te maken tot een monster van wreedheid. Maar zij kon zich niet indenken wat dit lijden geweest kon zijn, hoewel zij er van over tuigd was dat de gevolgen er van vreselijk voor haarzelf zouden zijn. En opnieuw sidderde zij van ontzet tende angst bij de gedachte aan de bedreigingen die de vrouw geuit had. Roerloos bleef ze kijken naar de bewegingloze figuur buiten in de regen, tot Philibert's stem weer klonk: „Adèle, idioot, kom toch binnen!" De vrouw draaide zich om en Mi mi zag haar recht in het gelaat, toen ze langzaam terugliep naar de an dere tent. Haar gezicht, waar het water langs stroomde, was als uit steen gehouwen, maar de donkere ogen brandden daarin als vurige kolen, en toen ze een ogenblik recht in de hare keken, deinsde 't meisje hevig verschrikt achteruit en ver borg diép in de tent haar gelaat in haar handen, als wilde zij zo de her innering aan deze haatvolle ogen doen verdwijnen. En steeds bleef de regen neerda len. Het werd donker, maar onop houdelijk bleven de stemmen van de bewakers in de andere tent tot Mimi doordringen. Tenslotte werd het evenwel daarbinnen stil, maar toen ze het waagde voorzichtig rond de deur vanhaar eigen tent te loe ren, zag zij dat de lamp nog brand de. Opnieuw verstreek een uur, met geen ander geluid dan het kletteren van de regen en het ruisen van het water, tot ze nogmaals het kamp verkende. Nu brandde de lamp niet meer, de tent lag verloren in de hel se "duisternis van de tropennacht, waarin zelfs de vlakbij staande bo men niet te onderscheiden waren en slechts de oppervlakte van 't water zwak glansde als een spookachtige vlakte. Het scheen haar toe dat de regen verminderde. Het beslissende ogenblik was aangebroken. Geluidloos, behoedzaam als een dier uit de wildernis, sloop ze voor waarts. Ze kon evenwel onmogelijk beletten dat haar voeten bij iedere pas die ze deed een zuigend geluid maakten in de moerassige grond. (Wordt vervolgd) 4

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 2