Is ons slapen inderdaad rusten? 3 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 10 NOVEMBER 1958 3 Lager onderwijs. Aan de lagere scholen zal in 1959 pl.m. f 5.500 meer moeten worden betaald aan de exploitatievergoedingen wegens toename van het aantal leerlingen. Ulo. Het aantal leerlingen, dat elders de scho len voor uitgebreid lager onderwijs bezoekt, is de laatste jaren sterk gestegen. Aan an dere gemeenten zal hiervoor f 5.250 meer moeten worden bijgedragen. Nijverheidsonderwijs. De uitgaven voor het nijverheidsonder wijs stegen met pl.m. f 16.000. De inkom sten konden pl.m. f 8000 hoger worden geraamd. Het aantal leerlingen dat deze soort scholen bezoekt, is eveneens sterk toegenomen. Armenzorg. De kosten voor armlastige krankzinnigen moesten f 16.000 hoger worden geraamd door toeneming van het aantal patiënten en een geringe stijging der verpleegprijzen. Ook de gemeentelijke instelling voor Maat schappelijke Zorg zal in 1959 pl.m. f 2.750 meer nodig hebben. Voor steun aan oor logsslachtoffers en aan gerepatrieerden zal f 40.000 meer nodig zijn. Deze kosten wor den volledig van het rijk terugontvangen. De bijdragen aan de Stichting Gezins zorg te Waalwijk, zal door toeneming van het aantal verpleegden f 2.400 meer vergen. Belastingen. De gemeentelijke belastingen kunnen voor 1959 f 9000 hoger worden geraamd. De uitkeringen uit het gemeentefonds zullen pl.m. f 82.500 stijgen. Ten gevolge van de toename van het aan tal inwoners zal bovendien pl.m. f 32.500 aan algemene en belastinguitkering meer worden ontvangen. Kapitaaldienst. Het saldo der nog niet afgeloste geldle ningen bedraagt op 1 januari 1959 f 2.978.785.79. De vlottende schuld zal naar raming be dragen f 1.760.000. In een algemene beschouwing noemde de voorzitter het geraamde tekort vrij groot, maar niet verontrustend. De algemene groei en uitbouw der gemeente weerspiegelt zich ook in de begrotingen van de laatste jaren met zijn steeds stijgende tekorten. Het alge mene voorzieningspeil eist steeds meer en het zou van een slecht beleid getuigen als men door bezuiniging dit verzorgingspeil lager ging stellen met het gevaar de ge meente in haar groei te belemmeren. Aan de steeds stijgende tekorten zijn de steeds stijgende lasten van het onderwijs, de socia le zorg met name krankzinnigenzorg, als mede de stijgende rentestandaard mede voor een zeer groot deel schuldig. De voorzitter hoopte dat men in 1959, met de nodige om zichtigheid tewerk gaande, de middelen zal weten aan te trekken om het nodige te doen en om het begrotingstekort weg te werken. De rij van sprekers uit de raad die over deze begroting een en ander wilde zeggen, werd geopend door de heer de Veer. De rij van sprekers uit de raad die over deze begroting een en ander wilden zeggen, werd geopend door de heer de Veer. De heer de Veer noemde het exploitatie tekort van rond f 5000 op het gemeentelijk zwembad, dat in een slechte toestand ver keert, onverantwoord. Verder kwam hem de kosten van f 15.700 voor de reinigings dienst bijzonder hoog voor en tenslotte, en hiermede bleek de heer de Veer een actu eel punt aan te snijden, vond hij de subsi die van f 100 voor RKDVC en f 500 voor de Culturele Kring veel te laag. Spreker motiveerde het eerste door het groot aantal leden dat DVC heeft, n.l. 240, waardoor zij een belangrijke bijdrage levert tot de lichamelijke opvoeding van de Dru- nense jeugd en het tweede omdat de bijdrage van de culturele kring tot de culturele ver heffing van de gemeentenaren van niet te onderschatten betekenis is. Aangaande het zwembad merkte de voor zitter op dat men geen oude schoenen moet weggooien eer men nieuwe heeft. Aan een zwembadplan wordt gewerkt en verlies zal er altijd blijven. Op een groot en goed bad meestal nog meer dan op een klein. Ten aanzien van de subsidie ontspon zich een debat, waarbij zeer duidelijk bleek dat de standpunten vrij ver uiteen liepen, ter wijl er zo nu en dan bleek dat over DVC en de Culturele Kring en hun financiële positie binnenkamers met het gemeentebe stuur al wel een en ander besproken was. Kort en goed, de voorzitter stelde zich op het standpunt: voor DVC doen we al veel en voor de Culturele Kring niet minder. Laat men aan self-supporting doen en proberen de zaak kloppend te krijgen. Sub sidie is een middel om zijn begroting klop pend te krijgen, maar een gift waarin de overheid haar waardering voor het werk in het gemeentebelang tot uiting wil brengen. De heer Brok steunde het voorstel van v. d. Veer om zowel DVC als de Culturele Kring meer subsidie te geven, als was voor gesteld. Spreker meende ook iets te weten over een overeenkomst tussen DVC en het gemeentebestuur. De voorzitter wees er op, dat pas nog deze overeenkomst met het DVC-bestuur is doorgesproken, waarbij het bestuur accoord ging met de gesloten over eenkomst. Spreker raadde het dan ook ten sterkste af om de subsidie van DVC, zijnde f 100, te verhogen. De heer van Sprang stelde voor dat DVC-bestuur en gemeentebestuur nog eens met elkaar zouden praten. De voorzitter, gesteund door de wethouders, vond dit eigenaardig. Men had pas gepraat en het DVC-bestuur was overal mee accoord ge gaan. De heer Brok vond het eigenaar dig dat de culturele kring 500. en b.v. het Zuidelijk toneel f 250. ontvangt. Dit is iets waar naar zijn mening Drunen weinig mee van I doen heeft. De voorzitter kwam met een pleidooi voor subsidie aan het Zuidelijk toneel, als steun aan het i culturele leven in het Brabantse ge west. De heer v. Lammeren zag het zo, dat de gemeente een vereniging als de culturele kring, die pas enkele jaren bestaat en zeker in het begin een moeilijke aanloop-periode heeft, recht heeft in deze periode op wat meer steun van de gemeente, vooral omdat wij allen, aldus spr., over tuigd zijn van het nut van deze ver eniging voor het culturele leven in onze groeiende gemeente. Spreker stelde daarom voor, om voor een jaar een subsidie van 1000.te geven, maar daarbij er op te wijzen dat men intensief zal gaan werken om de begroting meer sluitend te maken. Wij moeten, aldus spr., de culturele kring echter even over het beginpunt heen helpen. De voorzitter wees er op dat hij het standpunt van de heer v. Lam meren niet kon delen. De situatie kennende, was spr. van mening dai de kring zelf meer moest doen om haar begroting sluitend te maken. Verhoging van contributie, leden wervingsactie, etc. De heer Rijpert merkte op dat verhoging van contributie niet de aangewezen weg was. Het gaat er toch om, om iedereen en speciaal ook de kleine man mee te laten spelen. Het voorstel van de heer v. Lam meren kreeg de steun van de heren de Veer en Brok, en de subsidie van de culturele kring werd verhoogd van 500.tot l&OO.voor een jaar. Vóór stemden alle leden; te gen stemden de twee wethouders. In totaal werd aan subsidie toe gekend ƒ44253.Verenigingen en instellingen in eigen gemeente kre gen hiervan 25438. De heer v. Sprang pleitte voor Elshout. Bij zijn algemene beschou wing aangaande de begroting, wees de heer v. Sprang er op dat, ondanks de tekorten, niets onbeproefd mag worden gelaten om verder te bou wen aan de uitbouw der gemeente. Spreker hield een uitvoerig pleidooi voor het kerkdorp Elshout: verbe tering van de straten aldaar, ver fraaiing van de kern, en vooral niet te vergeten de woningbouw (min stens 10 woningen vroeg de heer v. Sprang) moeten de aandacht krij gen. In de algemene groei der ge meente blijft, aldus spr., Elshout achter, omdat daar niet die verzor ging wordt gegeven welke nodig is. Voor wat de woningbouw betreft, vroeg spr. daarover niet straks te praten als men aan het bouwen toe is, maar nu. Ook pleitte de heer v. Sprang voor de verzorging van de Duinweg en de weg naar de Steeg- erf vanuit de Torenstraat was vol gens spr. miserabel. En tenslotte ook het zwembad. Dit is een urgen tie van de eerste rang. Wat we nu hebben, kan men geen zwembad meer noemen. De tijd van plannen maken moet lanzaam voorbij gaan in daden. Spreker hoopte dat de voorzitter in de toekomst met al de ze punten rekening zou gaan hou den. Spr. zou er in de toekomst meermalen op terugkomen. De voorzitter was het op de mees te punten met de heer v. Sprang eens en dit alles zal in de toekomst de aandacht blijven vragen. De heer v. Lammeren had tot slot nog verschillende vragen aangaande diverse begrotingspunten. Dit wa ren hoofdzakelijk vragen op begro- tings-technisch terrein. Hierna sloot de voorzitter de ver gadering. Dat de vooruitgang en het inslaan van nieuwe wegen in de woningin richting zich zelf heeft uitgebreid en is doorgedrongen tot het meest intie me vertrek van onze woning, is on miskenbaar. Het oude, vertrouwde veren schudbed is vrijwel geheel van het toneel verdwenen en mogelijk wordt er, misschien met enige wee moed aan teruggedacht. Hoe ver trouwd was ons het warme holletje van het verenbed dat ons, vooral des winters zo koesterend kon omhullen. De tijden veranderden echter en we hebben manhaftig afscheid genomen van onze vriend. Evenzo verging het de oude, krakende en zuchtende hou ten ledikanten om maar te zwijgen van de zogenaamde Engelse ijzeren ledikanten, compleet met „gezond heidsmatras", een predikaat dat voor een dergelijk product, in onze tijd wellicht wat overdreven aandoet. En toch zullen onze voorouders zich na een vermoeiende dag met een even groot verlangen naar hun slaap kamers hebben begeven als wij, waar- j voor de slaap een prettige, zo niet zeer prettige bezigheid betekent. Wie zal als kind, mogelijk nog als volwas sen, niet met zekere spijt geconsta teerd hebben dat zo'n nacht helaas zo onbemerkt en buiten ons weten om voorbijgegleden was? Helaas moet men echter maar al te dikwijls ervaren dat een zekere ca tegorie, beklagenswaardige medemen sen, geradbraakt de nieuwe dag moe ten verwelkomen. Gelukkig behoe ven we onszelf niet b ijdeze groep in te delen en staan wij 's morgens ver frist en volkomen uitgerust op om onze dagtaak aan te vangen. Of zit het, om het eens populair uit te druk ken, nu ook weer niet zo lekker als hier wordt gesuggereerd. Wellicht wordt het dan tijd om onze rustplaats eens onder de loupe te nemen. „Rustplaats". Het klinkt zo eenvoudig en toch vertegenwoordigt dit begrip een complex van factoren. Is daar niet de slaapkamer die aan zekere voor waarden moet voldoen en spelen het bed met de spiraal, de matras en de deken een niet minstens zo belang rijke rol? De slaapkamer. Over de voorwaarden waaraan een goede slaapkamer moet voldoen zul len we het spoedig eens worden. Ze dient zo mogelijk rustig gelegen te zijn en ons zo weinig mogelijk aan de dagelijkse dingen te herinneren. Natuurlijk spreekt de huidige wo- ningschaarste met de daaruit voort vloeiende beperkingen betreffende de inrichting van onze woning een danig woordje mee. En toch zal er een ze ker accent moeten vallen op de ruim te die we als slaapvertrek reserveren. Het is toch hier dat we nieuwe krach ten moeten opdoen voor de komende dag. Dat deze slaapkamer ook nog behoorlijk gelucht moet kunnen wor den zal niemand onbekend zijn. Het bed. Een stelregel die vrijwel overal en zeker bij het kiezen van een bed op gaat luidt goedkoop is duurkoop. Duurkoop niet alleen wat betreft de te verwachten levensduur van het te kopen bed, maar bovenal duur omdat de spiralen van deze, soms tegen zeer verleidelijke prijzen aangeboden slaapmeubelen, juist doordat ze te slap zijn of spoedig worden, indirect onze gezondheid schaden. Op een dergelijke, te slappe spiraal heeft ons lichaam tijdens de slaap een verkeer de houding en rust dus niet voldoen de uit. Intussen moet het U reeds zijn opgevallen dat de prijzen van de di verse bedden, door gerenommeerde fabrieken op de markt gebracht, wer kelijk niet zover uit elkaar liggen.Bo vendien hebben genoemde fabrieken een naam, dikwijls een zeer goede naam te verliezen, terwijl de door hen gegeven schriftelijke garanties U in grote mate veilig stellen. Was de spiraaikwaliteit belangrijk, een degelijke en oersolide constructie van het geheel is niet minder te ver smaden. Of geeft U er de voorkeur aan dat U zich binnenkort op een rustplaats neervlijt die bij de minste beweging zucht of kraakt en het mo gelijk binnen veel te korte tijd geheel begeeft? Vooral bij bedden voor de kinderen, die deze meubelen maar ai te graag gebruiken om er hoogstand jes of dergelijke gymnastische pres taties op te leveren, zal men speciaal aan de constructie aandacht moeten besteden. Vormgeving. Een andere, voor zeer velen even eens belangrijke factor is de vorm geving van het bed. Gelukkig kunnen we op dit terrein een steeds stijgende tendentie bespeuren. Steeds meer fa brikanten gaan begrpen, dat het bed als zodanig geen onaesthetisch ge bruiksvoorwerp behoeft te zijn. Zo is dan ook op het gebied van vormge ving voor de goedwillenden een rui me keus van goede modellen voor handen. Modellen, die de slaapkamer van de ouders en de eigen vertrek ken van de kinderen omtoveren in een sfeervolle rustruimte of een ge zellig eigen home met een geriefelij ke zit-slaapplaats. Wat de keus van de bedmaat be treft, neemt U deze indien de opper vlakte van het vertrek dit toelaat zo royaal als nodig is. Een bed dat 10 centimeter langer of breder dan hoogstnoodzakelijk is kan juist dat extra comfort geven, dat men gaarne zou wensen. Rustige, moderne slaapkamer. (Foto jaap d'Oliveira). De matras. Meer dan eens scheept men de kinderen uit het gezin af met de ma trassen die in feite als afdankertjes bedoeld zijn. Hiertegen zou niets in te brengen zijn, ware het niet dat deze producten inderdaad alleen maar goed waren om afgedankt te worden. Of duidelijker gezegd, alleen maar rijp waren om zo spoedig mogelijk naar de asbak te verhuizen. Ieder welden kend ouder zal echter beseffen, dat een goede matras, juist voor het kind zo uitermate belangrijk is. Mogelijk zijn latere rugklachten een gevolg van slechte ligging in de jeugd. Dat het kiezen van de juiste ma trassoort voor de meesten onzer een zware opgaaf betekent zal niemand ontkennen. Was men voorheen uit sluitend op de kapokmatras aange wezen met mogelijk nog een uitwijk mogelijkheid naar de kwalitatief min dere wolvlokmatras, later versohenen de binnenveringmatrassen op de markt om nog weer later gevolgd te worden door de schuimrubber- en do schuimplasticmatrassen. Dit zijn dan zowat de soorten die momenteel wor den aangeboden. Om van hieruit vasi te stellen welke van deze de beste zou zijn is ondoenlijk. Persoonlijke smaak zal bij het maken van een keus een zeer belangrijke rol spelen. Dat de ene matras koud zou slapen en de andere soort warm, is ons in ziens een uit de lucht gegrepen wijs heid. Mogelijk zal bijvoorbeeld een kapokmatras wat warmer slapen dan een schuimrubber of een binnenve- ringmatras, hetgeen nog niet wil zeg gen dat de laatste twee genoemden uitgesproken koud slapen. Eén ding staat echter als een paal boven wa ter, namelijk, dat de zeer goedkope exemplaren ondingen zijn en de naam van matras nauwelijks waard zijn. Zo mag ook hier een tien- of twintig gulden méér voor U geen naam heb ben, want, de kwaliteitsmatras gaat niet alleen veel langer mee maar zal U tevens een sterk verhoogd lig- en slaapcomfort schenken. Menseri met rugklachten. De laatste tijd wordt door een aan tal fabrikanten een matras gelan ceerd, ondermeer onder de naam An ti-Hernia matras, die zodanig is ge- i construeerd, dat ze geschikt is voor patiënten welke aan hernia lijden of die andere rugklachten bij het slapen hebben. Dat deze matrassen ook in derdaad helpen om het lijden te ver lichten moge blijken uit de vele en thousiaste betuigingen, die diverse fabrieken len detaillisten ter beschik king hebben. Mogelijk zullen in de toekomst nog velen van deze ma trassen profiteren en tenminste tij dens de slaap van veel pijn verlost zijn om daardoor ook in de dag die volgt meer te presteren. Dekking minstens even belangrijk. Het zal ons in ons goede vader land met zijn grillige temperaturen niet bijster veel overkomen dat we ons zonder deken ter ruste kunnen begeven. Een goede deken is daarom minstens zo belangrijk als het bed en de matras. De aanduiding - goede deken - nader te omschrijven en met deze om schrijving een ieder tevreden te stel len is welhaast ondoenlijk. Zo zal do een de voorkeur geven aan een de ken die men voelt, terwijl een ander een lichtaanvoelende deken zal pre fereren. We haasten ons echter om te zeggen dat een goede, wel warmte gevende deken in geen geval zwaar behoeft te zijn. Verder moet men he laas maar al te dikwijls constateren dat het publiek het met de aandui ding „wollen deken" aangeboden exemplaar voor een zuiver wollen deken verslijt. In feite mag ons ech ter alleen een aanduiding als bijv, 100 wol wel overtuigen aangaan de het in de deken verwerkte wol percentage. Intussen blijkt het aantal verschillende en dikwijls zeer uiteen lopende dekentypen zeer groot te zijn. Geen wonder dat velen in deze doolhof de weg zijn kwijtgeraakt en van geen keus maken weten of een verkeerde deken kiezen, waardoor te leurstellingen niet uitblijven. Een welgemeend advies dus koop zo mogelijk een goede merkdeken en laat U door een terzake kundige de taillist voorlichten aangaande de di verse eigenschappen van verschillen de dekens. Dat de dekenfabrieken, wat de dessinering betreft, niet hebben stil gezeten, blijkt overduidelijk wanneer we diverse etalages wat nader bekij ken. Zo is het wat saaie en dikwijls burgerlijke médaillonpatroon voor een groot deel afgelost door fraaie moderne, doorgaans kleurige dessins Kunstenaars van naam verleenden hun medewerking en zo ontstonden dikwijls producten die niet alleen kwalitatief zeer hoogstaand zijn, maar tevens een lust voor het oog werden. De veelal zeer geraffineerde kleurencombinaties en de knap gete kende dssinering maken deze pro ducten tot een benijdenswaardig be zit. In menige jongens- of meisjes kamer bracht zo'n deken juist het nog ontbrekende stukje uit de zit-slaapka- merpuzzle en toverde zij dit vertrek om tot een gezellig eigen home. Hoe belangrijk de dessins en kleur stelling ook voor velen mogen zijn, de kwaliteit moet echter bij een eventuele aankoop de doorslag gevende factor betekenen. De keus blijft intussen geenszins beperkt tot de wollen de ken. Wie zal het donzen dekbed ver smaden? Jammer dat dit product, ge zien zijn kostbaarheid, voor zeer ve len voorlopig nog een luchtkasteel zal blijven. De alombekende gewatteerde deken heeft 't nadeel dat ze in feite te zwaar is.. Toch zullen velen deze dekking prefereren. Daarbij komt on dubbelzinnig tot uitdrukking, dat over smaak moeilijk getwist kan wor den. Ook in de dekenindustrie heeft, evenals elders de synthetische vezel haar intrede gedaan en hieruit sa mengestelde producten worden ruim schoots aangeboden. Een tweede ca tegorie vinden we in de met een syn thetische vezel gevulde dekens. Ze bezitten een groot warmteisolerend vermogen, zijn zeer licht, vochtwerend en herbergen nog tal van andere, voordeelbiedende eigenschappen. Een slaperig verhaal. Indien we een korte definitie van het begrip slaap moesten geven, zou den we met de medische W.P. willen zeggen: slaap is een normaal weer kerende periode van bewustzijnsver- lis, waarin het lichaam geestelijk en lichamelijk uitrust. Nu interesseert ons het eerstge noemde, namelijk het bewustheids- verlies maar zeer matig. Zoveel te meer zegt ons de zinsnede die hierop volgt. Anders geformulerd zou men dus kunnen zeggen: gedurende de slaap herstellen zenuwen en organen zich weer. Realiseren we ons verder dat men gemiddeld 1/3 deel van de 24 uur slaapt en dus in de slaapkamer, ergo op bed bivakeert, dan valt het gemak kelijk te begrijpen, dat de combinatie van een rustig gelegen, goed geluchte slaapkamer met een prima bed en matras en een kwaliteitsdeken de voorwaarden herbergen, dat onze ge hele persoon inderdaad tijdens het „bewusthidsverlies", geestelijk en li- chamlijk uitrust. D. Helleman. Modern stalen slaapkamer-ameublement. (Foto Studio Havé).

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 3