Waalwijkse en LangstraatseCourani Huren omhoog Belastingen omlaag BINNEN- EN BUITENLAND RAKONA I Gooi geen oude schoenen weg... Overal in de Langstraat Gemeenteraad Raamsdonk RAKONA i I 1 1 1 I H I 1 i 1 1 MAAN»AG 84 NOVEMBER 1M8 Uitgever: Waalwiikse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 81e JAARGANG Na. H Abonnement: 22 cent per week per kwartaal f 2.85 f 3.10 franco p.p. Gironummer 50798 Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief BureauxGROTESTRAAT 205. WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTR. 8 OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES„ECHO" „Het is van groot belang voor ons volk, dat bij een stijging van de welvaart, zoals wij de laatste jaren hebben gezien, het gehele volk in die welvaart deelt en z'n consumptie - mogelijkheid ver groot ziet. Maar van minstens even groot belang is het, dat de woningbouw op 'n economische basis wordt gesteld, dat de Ne derlander voor het wonen be taalt wat het wonen kost, omdat het anders voorgoed onmogelijk zal blijken, ieder gezin van ons volk van een woning te voorzien. Op het ogenblik woont de gro te meerderheid van ons volk voor een prijs, waarvoor men in een gezonde samenleving nu een maal niet wonen kan. Men accep teert dit, men ziet nu jarenlang dat het gaat en men gaat langza merhand geloven, dat het zo blij ven kan. Dat dit besef in ons volk is aangekweekt, dat de ge dachte is gegroeid, dat de huren er niet op aan komen, dat de wo ningexploitant geen ondernemer, maar een belegger is, dat is een van de meest funeste gevolgen van het beleid, dat in ons land na de bevrijding is gevoerd". Aldus prof. dr.' ir. H. G. van Beusekom in ziiu rede ter algemene leden vergadering van het Centraal So ciaal Werkgevers-Verbond, ge houden in het Kurhaus te Sche- veningen. Hoe komen we uit de impasse? Prof. van Beusekom realiseer de zich, dat het niet eenvoudig is, uit de impasse te komen, nu we eenmaal in de moeilijkheden zit ten. Immers het gaat niet om een huurverhoging van 5 of 10 pro cent, maar van tientallen pro centen. Snreker had uitgerekend dat een rendabele woningbouw in West-Europa gemiddeld slechts mogelijk is bij een huur, die 30 net. van het inkomen be draagt. En daar mag dus wel eni ge compensatie tegenover staan. Prof. Van Beusekom zag drie middelen om het doel te berei ken: verhoging van het loonpeil, subsidiëring door de overheid en verlaging van de stichtingskos- ten. Subsidiëring is wel het ge makkelijkste, maar tevens het gevaarlijkste middel. Spreker wees als de z.i. enig juiste reme die aan. dat een geheel scheef gegroeid bestedingspatroon van onze gezinshuishoudingen zal moeten worden doorbroken". Maar „dat men hierbij op grote weerstanden zal stuiten, is be grijpelijk", zo voegde de hoogle raar er aan toe. Werktijdverkorting en huur-etappen De voorzitter van het CSWV, mr. F. H. A. de Graaff, betoogde, dat een eventuele geleidelijk hier en daar in te voeren verkorting van de arbeidstijd in elk geval niet mag aanvangen vóór het be gin van een verdere huurverho ging. De vruchten van een pro ductiviteitsverhoging zouden in de eerste plaats moeten dienen voor het compenseren van een onvermijdelijke algemene huur verhoging. En mr. J. Wilkens stelde, dat het huur- en woningvraagstuk in ons land zonder al te veel gede tailleerde overheidsbemoeiing in enkele jaren op gezonde wijze kan wórden opgelost. De heer Wilkens achtte de volgende overheidsmaatregelen noodzake lijk: 1. huurverhoging in twee etappen, de eerste medio 1959 of begin 1960, de tweede twee jaar later. 2. sterke vermindering van de directe- en indirecte over- heidsbouw van nieuwe wonin gen. 3. compensatie tot een ma ximum van het door de huurver hogingen benodigde totaalbedrag in de vorm van een gezinshuur- bijsla". zulks bij thans direct vast te leggen voorrang boven invoering van andere sociale maatregelen, waarvoor compen saties vereist zouden zijn. Hofstra in ongenade? De minister van financiën is in het algemeen geen erg geliefd persoon. Dit lot heeft minister Hofstra met zijn landgenoten ge meen. De critiek van niet-partij- genoten op zijn beleidis dikwijls bepaald ongezouten. Maar de laatste tijd worden ook partijge noten steeds meer kopschuw. „Het NYV heeft de bestedings beperking met haar onvermijde lijke konsekwenties aanvaard, doch het weigert de voortzetting daarvan te accepteren terwille van een geforceerde aanwas van de deviezenreserve. Gaat de re gering toch deze weg op, dan doet zv er goed aan, niet op de veel geprezen zelfbeheersing van het NVV in de naaste toekomst te rekenen". Dit schrijft de heer A. H. Kloos in het kaderblad van het NVV „De Vakbeweging". En de fractievoorzitter van de P.v.d.A., mr. Burger, heeft on langs in de Tweede Kamer al verklaard, dat zijn fractie zich niet meer aan het regeringspro gramma gebonden acht. Hij heeft verklaard dat zijn par- t:: "een huurverhoging accep teert. Wanneer het kabinet wel een huurverhoging steunt kun nen er nog wel eens grote moei lijkheden ontstaan. braken in verschillende plaatsen van ons land gepleegd hadden, waarbij in 14 gevallen brandkas ten werden opengesneden. In verschillende combinaties waren zij te werk gegaan en de „ver diensten" per persoon liepen van f 12.000.- tot f 46.000.-. STAKING IN BELGIE BE DREIGT GAS- EN STROOM VOORZIENING. Het personeel bij de Belgische gas- en elektriciteitsbedrijven is donderdagmorgen in staking ge- vaan om kracht bij te zetten aan zijn eisen tot twintig procent loonsverhoging. De staking werd afgekondigd door de socialisti sche en katholieken vakbonden. De gas- en elektriciteitsvoor ziening voor openbare nutsin- stellin"en en particulieren wordt in stand gehouden, omdat de Belgische wet dit eist. Veel be drijven, die niet beschouwd kun nen worden als openbare instel lingen, moesten hun poorten echter sluiten. In Antwerpen werden 12.000 arbeiders naar huis gestuurd. Ook tal van bi oscopen en theaters sloten hun bedrijf. Het tramwegpersoneel in Brussel zal maandag in sta king gaan. Het wil een loonsver hoging van 20 franc per dag. Voor rampen in Biesbosch, DRIE ONDERDELEN LAND MACHT VOOR HULP INGESCHAKELD. Enige tijd geleden heeft het departement van verkeer en wa terstaat een algemeen plan opge steld voor het nemen van maat regelen bij watersnood. Een on derdeel daarvan omvat maatre gelen in de Biesbosch waarbij drie onderdelen van de konin- lijke landmacht zijn ingescha keld. Deze zijn: transportcom pagnie van de aan- en afvoer- troepen te Dordrecht, de vaar- en duikerschool der genie in Go- rinchem en het ponteniers ba taljon te Keizersveer. Dit zijn al le drie onderdelen die hun taak hebben od het water. N.S BENOEMT IR. LOHMANN TOT PRESIDENT. In verband met het bereiken van de 65-jarige leeftijd is aan de president van de N.V. Nederl. Spoorwegen, dr. ir. F. Q. den Hollander, op zijn verzoek door de gehouden buitengewone alge mene vergadering van aandeel houders Der 1 januari ontslag verleend. Met ingang van dezelfde da tum is dr. ir. F. Q. den Hollander benoemd tot commissaris van de N.V. Als opvolger van dr. Den Hollander is per 1 januari tot president benoemd ir. J. Loh- mann, directeur van de vennoot schap. ONTWIKKELING HANDELS BALANS TOT DUSVER ZEER GUNSTIG. Dit jaar overschot op de lopende rekening betalingsbalans mo gelijk van f 15 miljard. Het saldo van de handelsba lans bleef zich in 't derde kwar taal van dit jaar gunstig ontwik kelen, aldus schrijft het Centraal Orgaan voor de economische be trekkingen met het buitenland in haar jongste kwartaalbericht. In juli, augustus en september bedroe" de uitvoer resp. f 968, f 950 en f 1150 miljoen (totaal f 3068 miljoen), waartegenover een "invoer stond van resp. f 1107, f 1063 en f 1167 miljoen (totaal f 3337 miljoen). Deze gang van zaken resulteerde in een dek kingstekort van de invoer ter grootte van f 269 miljoen of slechts 8 procent. In de overeen komstige periode van 1957 was dit dekkingstekort niet minder dan 22 procent, hetgeen overeen- vèn is weliswaar kleiner gewor den, maar daaruit mag men vol gens de hier van Leeuwen niet de conclusie trekken, dat het be rt riif geen toekomst meer zou hebben. Hij achtte het teruglo pen van het aantal bedrijven 'n gunstig teken: „wat te zwak is valt af". Daarnaast constateert men echter een aanmerkelijke vergroting van bedrijfseenheid: enerzijds 'een vergroting van het aantal personeelsleden ander zijds een vooruitgang in omzet ten. Totale omwenteling. Wanneer men een ernstige stu die maakt van het middenstands- vraaestuk en zich rekenschap geeft dat het statische waarin we lange tijd verkeerden na de oor log zich omgezet heeft in een dy namisch zeer sterk versneld rit me, een formidabele uitbreiding van ons produktie apparaat, 'n op wetenschap steunend zaken doen, met een intensiviteit als nooit tevoren en het zoeken naar afzetgebieden in binnen- en bui tenland, kortom, een totale om wenteling, dan is het verklaar baar dat dit alles niet ongemerkt aan de middenstander-zakenman kon voorbijgaan. De stands- en vakorganisaties geven grote steun. De NRKM en de diocesane bonden staan met hun bureaus een ieder ten dien ste en de vakscholen, instituten van eigen organisaties, geven in samenwerking met de katholie ke en neutrale nijverheidsscho len een gedegen vakopleiding. De middenstand heeft nog wel toekomst. Maak gebruik van uw economische instituten, druk uw persoonlijk stempel op uw be drijf. Besef de grote waarde van het middenstander-zijn, hierin kunt u uw gehele ersoonlijkheid tot ontplooiing brengen, aldus de heer van Leeuwen. De geestelijk adviseur, de zeer- eerwaarde heer E. Schraven Wij troffen in „Olie", maand blad voor 't personeel der tot de Shell-groep behorende maat schappijen het volgende artikel over het Schoenen- en Ledermu seum: Geheel in o ver eens temiming met de bekende zegswijze, zal men geen oude schoenen weg gooien voordat men nieuwe heeft. Maar is dit laatste het ge val, dan gaan de oude trappers ook onherroepelijk het vuilnis vat in. Niemand zal er dan ook maar een ogenblik bij stil staan of er ergens in een ver land niet een museumdirecteur is die deze afgedragen schoenen in een vi trine te pronk wil zetten of dat oze achterachterkleinkinderen geinteresseerd zouden zijn in on ze voetbekleding. Weg dus met die schoenen Dit maakt het werk van zo'n museumdirecteur niet eenvoudi ger. 'Het is voor hem veel moei lijker zijn tentoonstellingsmate riaal te vergaren dan wanneer hü bijvoorbeeld een schilderijen- museum zou hebben. Schilderij en worden gemaakt om bewaard te worden, schoenen niet. Dat net desondanks mogelijk is een unieke collectie schoeisel, zowel uit vroeger tijden als uit alle delen van de huidige wereld, bijeen te brengen, zagen wij in het enige schoenenmuseum dat Nederland rijk is. Het bevindt zich in Waalwijk, het hartje van de Nederlandse leer- en schoen industrie. We hebben er een ochtend doorvebracht en onder de des kundige leiding van de directeur, de heer A. H. Hendriks, de mooi ste en vreemdsoortigste schoe nen bewonderd. Uit het nagelaten schoeisel blijkt wel dat onze voorvaderen (en vooral onze voormoeders) uit ijdelheid heel wat pijn sprak een woord van bemoedi- moeten verdragen. Hoe smaller ging tot de middenstanders. Hij f de unt van de schoen was, hoe wekte hen op hun gemeen- komt met een tekort van f 844 milioen. Door deze voor de handelsba lans zeer gunstige ontwikkeling bedraagt het dekkingspercentage over de eerste drie kwartalen van 1958 thans in totaal 88 pet tegen 72 net. over dezelfde kwartalen van 1957. Thans beloopt het dek kingstekort over de eerste drie kwartalen slechts f 1175 miljoen tegen f 3309 miljoen over dezelf de periode van 1957. Een zeer aanmerkelijk verschil, dat zijn ontstaan dankt aan drie facto ren een sterke vermindering van de invoer, zowel naar waar de als naar omvang, vermeerde ring van het export-volume en verbetering van de ruilvoet. NEDERLANDSE MARINE BESTE TER WERELD. De Nederlandse marineman nen behoren tot de beste, die ik ooit heb gezien. De waarde van de bijdrage van de Nederlandse vloot' aan de NATO-strijdkrach- ten kan niet worden overschat". Deze woorden sprak gisteren de opperbevelhebber der NATO- strijdkrachten in de Atlantische Oceaan, de Amerikaanse admi raal Jerauld Wright, op 'n pers conferentie in Norfolk in de staat Virginia, waar op het ogen blik vice-admiraal Pröpper, op perbevelhebber der Nederlandse strijdkrachten een bezoek brengt aan de aldaar gelegen marine- etablissementen. ZWARE STRAFFEN VOOR BRANDKASTEN-KRAKERS De rechtbank te Rotterdam heeft uitspraak gedaan in de za ken tegen vier Rotterdammers, die in een half jaar tijd 23 in- Vraagt een toestel op proef Grotestraat 281 Tel. 3062 Ib m m m mm m m m ei m m i Al deze drie onderdelen heb ben hun standplaats dus in- en om de Biesbosch Sedert kort is de opleiding der beroepsmilitairen en dienst plichtigen van deze onderdelen gericht op de militaire bijstand in geval van ernstige waters nood. Wanneer de minister van verkeer en waterstaat zoiets no dig oordeelt bij een dreiging van een watersnood, krijgen de drie onderdelen opdracht zich over de Biesbosch te verspreiden in de nabijheid van de woonplaat sen der bevolking. Wanneer de burgemeesters van de Biesbosch- gemeenten zulks noodzakelijk achten kunnen zij de militairen opdragen de burgerbevolking te evacueren naar veiliger oorden. Het eerste gedeelte van dit plan is onlangs uitgevoerd bij 'n zware storm van enige tijd gele de. Toen namelijk hebben de drie onderdelen hun opstellingen in de Biesbosch reeds ingenomen, waar zij 24 uur zijn gebleven. Het is echter toen niet tot een evacuatie gekomen. Deze oefe ning heeft toen tevens omvat 'n kennismaking met de burgerbe volking van de Biesbosch, zodat de militairen en de burgers met elkaar „vertrouwd" konden ra ken. TERUGLOPEN VAN AANTAL MIDDENSTANDSBEDRIJVEN EEN „GUNSTIG TEKEN". Heeft de middenstand nog toekomst?" Dat was de vraag, die de heer Th. van Leeuwen, voorzitter van de Katholieke Middenstandsbond in het bisdom Den Bosch in Nijmegen stelde tijdens een bijeenkomst van de Centrale Raad van deze bond. Het aantal middenstandsbedrij- WAALWIJK I 1 I 1 I 1 I eleganter men geschoeid ging, en dat daardoor de voeten zelfs wel eens misvormd werden, was iets dat men op de pijnlijke koop toenam. Tot aan de eeuwwisseling had men nog geen linker- of rechter schoenen. Ze werden beide op dezelfde leest gemaakt. Het enige voordeel hiervan was, dat men de schoenen als ze bijvoorbeeld aan de buitenkant wat waren af gesleten, rustig kon verwisselen en op die manier de onafgesleten binnenzijde tot buitenkant kon promoveren. Bijzonder fraaie staaltjes van vakwerk zijn er in het museum te bewonderen, zoals een sierlijk Engels damesschoentje, een ge schenk van de Britse gezant, en een met de hand geborduurde emoirelaars. De gehele geschoeide wereld is in Waalwijk vertegenwoordigd. Sierlijke oosterse muilen, die de sprookjes uit Duizend-en-één- Nacht voor de geest roepen, een uit berkebast Gemaakte sandaal, de voetbekleding van de aller armsten uit Polen, die toch door zijn mooie vorm en de vinding rijkheid van z'n maker weet te boeien. Een met ivoor ingelegde san daal uit Jaca, die met een knopje tussen de tenen wordt vastge houden, ligt broederlijk naast 'n lompe mannenschoen van ka- meelleer uit Egypte. Interessant is ook het India- nenschoeisel, originele mocas sins van herteleer, die eveneens in „luxere" uitvoering te jien ziin, bestikt met honderden Klei ne gekleurde kraaltjes. Een heel andere wereld verte genwoordigen de Japanse lak- s andalen en de kunstig gebor duurde Chinese damesschoen tjes, aan welke laatste goed te zien is op wat voor vreselijke manier vroeger de voeten van 't Chinese zwakke geslacht van jongs af aan misvormd werden. Een groot contrast met dit kleurige en verfijnde schoeisel vormen de Eskimolaarzen en de voetbedekking van de Estlandse boeren, die een nat stuk leer aan bonden, zodat dit, als het droog was, de vorm van hun voeten had aangenomen, Nog veel en veel meer is er in het museum te zien. Onder ande re in een z'n originele staat be houden schoenmakers-werk plaats, tevens woon- en slaap vertrek, van een Waalwijkse schoenmaker uit het eind van de vorige eeuw. Hoe arm en be krompen deze ambachtslieden ook leefden, er waren kunste naars onder, wier namen thans, na zo'n zestig jaar, in Waalwijk nog bekend zijn. Het is jammer dat het schoen museum zo met ruimtegebrek te kampen heeft. De schoenen staan haast op eikaars tenen en vele exemplaren zijn in koffers en kasten opgeborgen omdat er heel eenvoudig geen plaats voor is. Gelukkig heeft de gemeente Waalwijk een nieuw en veel rui mer gebouw dan het huidige in uitzicht gesteld. Daar wacht men dus maar op en inmiddels gaat men ijverig door met verzame len. Mocht U en dit geldt vooral onze lezers in het buitenland in het bezit zijn of kunnen ko men van bijzonder schoeisel, stuur dit dan aan het schoenen museum in Waalwijk. Men zal er U bijzonder dankbaar voor zijn. 1 schapsplicht in het belang van de maatschappij te behartigen. Dr. N. H. L. v. d. Heuvel, di recteur van het diocesaan bonds- bureau, wees hierna op de grote betekenis van het ontwikkelings werk, dat zich voorspoedig in nieuwe stijl ontwikkelt. Resolutie. Op voorstel van dr. v. d. Heu vel zal een resolutie ter kennis worden gebracht van de Neder landse Katholieke Middenstands bond, waarin wordt gezegd, „dat met alle middelen ernaar moet worden gestreefd de intregatie van het middenstandsbeleid in 't algemeen regeringsbeleid ster ker tot uitdrukking te brengen, om de doelmatigheid van de overheidsapparatuur op het ter rein van het middenstandsbeleid aan een nader onderzoek te on derwerpen daarbij mede de nood zaak van een harmonisch samen spel met de publiekrechtelijke bedrijfslichamen van de midden stand in de overwegingen betrek kend". BRANDVERZEKERING OP BASIS VAN DE NIEUWWAARDE. Eenieder weet, dat de verzekering van inboedels in Nederland steeds op basis van de werkelijke waarde geschiedt. Dit betekent, dat een verzekerde, die zijn inboedel of een gedeelte daarvan door brand ver liest, de werkelijke waarde onmid dellijk vóór de ramp vergoedt krijgt zoals de vakterm luidt. De eigenaar van de inboedel ziet zich dus op e>en onvoorzien tijdstip voor de noodzaak geplaatst een ge heel nieuwe inboedel, kleding daar bij inbegrepen, aan te schaffen. Van zijn verzekeringsmaatschappij ont vangt hij echter een schadevergoe ding, die altijd beneden en soms ver beneden de aanschaffings waarde van de goederen ligt, het geen de gevolgen van een ramp voor de getroffene nog groter maakt. Nu geen financieel risico meer na een brand. In sommige Europese landen kent men voor inboedels reeds vele ja ren de dekking op basis van de nieuwwaarde, doch tot dusverre is deze verzekeringsvorm in Neder land niet ingevoerd. Een verzekeringsmaatschappij te Gouda biedt thans in Nederland als eerste de mogelijkheid, inboedels te verzekeren op basis van de nieuw waarde. Bij deze vorm van verze- kfflringwordMngevaWai^diade^^ vergoeding derhalve vastgesteld op basis van de nieuwwaarde onmid dellijk vóór de ramp. Dit betekent, dat bij verlies van de inboedel of een deel daarvan, tengevolge van een evenement (men kan ook tegen andere risico's dan alleen brand ver zekeren) tot aanschaffing van nieuw kan worden overgegaan, zonder dat uit eigen middelen behoeft te wor den bijbetaald, zodat een geheel nieuwe, gelijkwaardige inboedel kan worden verkregen. Het spreekt vanzelf, dat het ver zekerd bedrag in overeenstemming moet worden gebracht met de nieuwwaarde van de inboedel, kle ding e.d. Voor deze verzekering ko men uitsluitend inboedels in aan merking met een nieuwwaarde van tenminste 10.000. SPORTPARK TUSSEN WANDELPARK EN NIEUWE PROVINCIALE WEG. Onder voorzitterschap van burge meester Prinssen kwam de raad der gemeente Raamsdonk vrijdagavond in openbare vergadering bijeen. Goedgekeurd werd een 5e wijzi ging van de Salarisverordening '55, alsmede een voorstel tot invoering van de werkclassificatie en presta tiebeloning en toekenning van een 3% overgangstoeslag aan hand- en vaklieden. Voor de aanschaffing van nieuwe leermiddelen in verband met de uitbreiding van het aantal leerlingen van de herv. school voor gewoon lager onderwijs, voteerde de raad het benodigde bedrag. Vast gesteld werd verder de 5-jaarlijkse afrekening ex art. 103 der l.o.-wet 1920 voor bijzonder, gewoon en uit gebreid lager onderwijs. Besloten werd tot opheffing van de gemeen schappelijke regeling ter verzorging van de belangen van zwakzinnigen, omdat de noodzaak tot het onder houden daarvan praktisch is ver dwenen. In verband met de aanleg van nieuwe sportvelden, werd besloten uitbreidingsplan. De bestaande sportvelden zullen verdwijnen en daarvoor in de plaats zal komen een sportpark, aansluitend aan 't reeds bestaande wandelpark, gelegen ten zuiden van Raamsdonksveer tussen dit wandelpark en de nieuwe pro vinciale weg. Onbewoonbaar werden verklaard de woningen Oude Groenstraat 31 en Stationsstraat 29. Het voetpad tussen „Het Blok" en de Oranje straat te Raamsdonksveer zal aan 't openbaar verkeer worden onttrok ken, omdat het tengevolge van de aanleg van een nieuw voetpad tus sen de kassen van de heer Nollen zijn nut geheel zal verliezen. Vastgesteld werd een nieuwe ver ordening op de heffing en invorde ring van de rechten voor beschik baarstelling van de rioolkolkenzui- ger voor het ledigen van beerputten e.d. Ten behoeve van de aankoop van nieuwe instrumenten, uniformen en uitrusting, mede in verband met de uitbreiding van het korps met een tot een partiële herziening van het drumband, werd aan de Kon. Har- hebben Ziet U televisie van En terecht, want zij, die televisie van RAKOMA hebben, weten dat onze service "af. is. Doe als zovelen reads deden, koep uw televisie ook bij RAKOMA. Ook U bent dan verzekerd Een deskundig advies grote keus uit de voornaamste merken een 1e klas antenna (zeer belangrijk bij televisie) een perfecte service (ook 's avonds)

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 1