WAALWIJK UW HEIING De Vluchteling BRILLEN Nu hoeft de prijs geen bezwaar meer te zijn. BRILLENSPECIALIST VAN MAAREN BONTMANTELS I I i 1 1 i I I I DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 24 NOVEMBER 1958 I 1 I I I 1 E I I I I I I I B I E Bonthandel Frits van deR Ven BONTHANDEL M I I i B i 1 1 ST. CLEMENSKERK KREEG PRACHTIG ORGEL. Feuilleton van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" van Cayenne IEDEREEN WEET WEL DAT TILBURG Markt 32 BREDA Nwe Ginnekenitr. 23 DEN BOSCH Vughterstraat 25 In do toon aangeeftWij hebben immers Brillen speciaalzaken in Den Bosch, Tilburg, Breda, Eindhoven, Helmond, Venlo. DIT ZEGT U TOCH WEL IETS I Leverancier aan alle Ziekenfondsen. monie „De 'Eendracht" een rente loos voorschot van 2000.ver strekt. In totaal waren de kosten geraamd op 4.250.-, maar ƒ2.250.- kan de vereniging zelf bestrijden uit toegezegde bedragen van derden, verkoop van oude instrumenten, de opbrengst van een verloting en uit het instrumentenfonds. Ter completering van het uit breidingsplan Boterpolder zullen de panden Grote Kerkstraat 6, 8, 22 en 24 door de gemeente worden aange kocht. Hierdoor zal een aansluiting van de Rembrandtlaan op de Grote Kerkstraat mogelijk worden. Het ligt in de bedoeling de aankoopsom ben laste te brengen van het indus trieterrein in de Boterpolder, waar door de grondprijs daar met onge veer 0.30 zal stijgen en zal wor den gebracht op ca. 7.65 per m2. Aan H. T. M. v. Laarhoven zal in de Nieuwe Polder een perceel bouw terrein worden verkocht van 272 m2 op de hoek van het nog aan te leg gen Hof van Spinoet en de van Poelstraat, voor de bouw van een woning. GESLAAGD. Op 19 november j.l. slaagden te Eindhoven voor stenografie Nederlands, me.j. Corry de Kort. voor praktijkdiploma machine- schrijven de heer H. Neomagus en de dames Mieke Neomagus, Ëlza van Tuyl, Ria Blom, Riet Geers, Willy Ketelaars, Adje Nijssen, Chini Haak, Annie v. d. Heijden, Marian van Bracht en Ine v. d. Hammen. Ze genoten allen hun opleiding bij de Ecrw. Zusters, le Zeine 7, Waalwijk. LEZING. „EIGEN WONING" 't Onderwerp waarover de heer F. van Vliet dinsdagavond a.s., 25 nov., in Thalia zal komen spreken is wel zeer actueel. Hij wil ons n.l. eens iets meer komen vertellen over de mogelijkheden tot het verkrijgen van een eigen woning. Hoevelen koesteren niet reeds 'lang het verlangen, een huis, een eigen huis te bezitten. Maar wat lijkt dat voor niet ka pitaalkrachtigen toch een onbe reikbaar ideaal. Dank zij de Stichting „Eigen Woning" is het toch voor zeer velen niet zo onmogelijk, dat ide aal te verwezenlijken. In de over tuiging zeer velen daarmee een dienst te bewijzen nam het be stuur van de Waalwijkse afde ling van de organisatie voor de W.M. het initiatief, het bekende kamerlid de heer F. van Vliet, uit te nodigen, over dit onder werp te komen spreken Ieder die belangstelling heeft is welkom op dinsdag 25 nov. in de zaal Thalia om naar de interes sante lezing van de heer van Vliet te komen luisteren. De toe gang is kosteloos en als ieder er voor zorgt tijdig binnen te zijn, dan kan er om acht uur begon nen worden. WANDELKRING TILBURG OR GANISEERT 5 WINTER- TOCHTEN. Ook dit seizoen zal de Wandel kring Tilburg een winterserie van 5 wandeltochten organise ren. De eerste tocht heeft plaats op 29 en 30 nov. a.s. over een af stand van ca. 20 km. Op 29 nov. wordt gestart om 3 uur, op 30 nov. om 12 uur, beide malen van af Huize Voskens, Heuvel te Tilburg. De volgende tochten zullen ge houden worden op: 20 en 21 dec. vanuit Dongen. 17 en 18 jan. van uit Rijen, 14 en 15 febr. vanuit Udenhout, 14 en 15 maart vanuit Tilburg. CONTINUBOUW BRABANT II In een persconferentie is de zer dagen nog eens de aandacht gevestigd op de uitzonderlijke grote betekenis van de Continu bouw Brabant I en II voor de Volkshuisvesting in ons gewest. De Continubouw Brabant I omvat in totaal de bouw van 5000 woningen in de vier groot ste gemeenten in de provincie, in het kader van de Continubouw Brabant II zullen in zeven mid delgrote gemeenten in Brabant 4500 woningen worden gebouwd, waarmee aan 35.000 tot 40.000 personen huisvesting zal kunnen worden verschaft. Continubouw Brabant II om vat de navolgende gemeenten: Bergen op Zoom 750 won., Box tel 500, Helmond 500, Oosterhout 750, Oss 500, Roosendaal 1000 en Waalwijk 500. In al deze gemeen ten werd in de loop van dit jaar met de bouw een aanvang ge maakt. Het totale bouwplan 1958 had een inhoud van 303.713 ku bieke meter. De totale woon ruimte omvat 7385 bedden. Het in Waalwijk te bouwen aantal woningen bedraagt voor 1958: 78 flatwoningen met 24 garages, en 30 ééngezinswoningen. Continubouw Brabant II staat onder architectuur van de bure-' aus H A. Maaskant te Rotter dam en ir. K. Bouman te Den Bosch. In de oost-Brabantse ge meenten wordt de bouw uitge voerd door de N.V. Internationa le Bouw Compagnie v.h. fa. H v. Heeswijk te Best. De grote kracht van deze con tinubouw ligt in de eerste plaats in het «rote aantal waardoor de mogelijkheid van herhaling, zo wel wat het werk zelf betreft als de diverse onderdelen van de bouw, geschapen wordt. Daar naast willen wij wijzen op het feit, dat men aan de aannemers slechts een bepaalde winst heeft gegarandeerd waardoor de huur prijs van deze woningen laag kan zün en in de toekomst zelfs nog lager zou kunnen worden. De overwinst komt voor het grootste gedeelte (75%) terug bij de opdrachtgevers (de gemeen ten), die deze teruggekomen overwinst in de huurprijs kun nen verdisconteren. De verwezenlijking van de Con tinubouw Brabant II staat ge heel in het teken van een ideale samenwerking tussen 7 gemeen ten, 'n samenwerking, die uniek in den lande genoemd mag wor den en die de vrucht van 'n voor treffelijk bestuursbeleid is. K.A.V., AFD. BAARDWIJK. Woensdag 19 nov. j.l. hield de K.A.V. voor haar leden een avond. De voorzitster opende met gebed en heette allen van harte welkom. De eerwaarde adviseur was echter ver hinderd aanwezig te zijn. Eveneens riep zij een hartelijk wel kom toe aan de heer v. d. Heijden, de afdeling Weverij de Ploeg, die voor deze avond was uitgenodigd. Dan gaf de voorzitster een uiteen zetting over het St. Nicolaasfeest, o.m. hoe wij onze kinderen, vooral de kleintjes, gelukkig kunnen ma ken; het behoeft altijd geen hopen geld te kosten, met een beetje over leg kan het toch gezellig voor de kinderen zijn, evenals voor de ou ders. Vervolgens gaf de voorzitster het woord aan de heer v. d. Heijden, die allereerst begon met een uitleg te geven over: hoe wij onze woning gerieflijk en voordelig kunnen in richten en welke moderne kleuren men kan toepassen, ook voor klein behuisden en zij die over een min der flinke beurs beschikken. Ook had spreker stalen meegebracht voor gordijnen en stoffering, waar uit men keuze kon maken; hieraan werd natuurlijk veel aandacht be steedt. Na de pauze werd er een film vertoond, waarin men kon zien hoe een keuken, woon- en slaapkamer op een gemakkelijke en goedkope manier kunnen worden ingericht. Het was voor de dames een prach tige avond. De voorzitster dankte de heer v. d. Heijden voor de leerzame uiteenzetting. Spreekster deed ook nog mededeling over de viering van het a.s. lustrum. Vervolgens werd met gebed ge sloten en gingen allen zeer voldaan huiswaarts. DAMES VAN „KRACHT EN VLUGHEID" BEHEERSTEN KRINGWEDSTRIJDEN. Met de accomodatie voor een van de fraaiste en boeiendste sporten, de gymnastiek, is het in ons land helaas nog zo gesteld, dat zij beslist ontoe reikend is om deze sport op de juis te wijze te doen beoefenen, met als gevolg dat de gymnastiek niet de aandacht krijgt welke zij in zo rui me mate verdient. Er is in ons land een zeer groot tekort aan gymnastieklokalen en sporthallen, waar gymnastiekwed- strijden van enige omvang gehou den kunnen worden. De gymnastiek verenigingen moeten zich dikwijls op de meest primitieve wijze be helpen; de Waalwijkse vereniging „Ons Huis" is daarvan o.m. een voorbeeld. Voor de Chr. Gymnastiekvereni ging liggen de mogelijkheden ge lukkig heel wat gunstiger. In het gymnastieklokaal van het Willem van Oranje College bezit deze ver eniging een accomodatie, die qua materiaal en voor het organiseren van wedstrijden van bescheiden om vang niets te wensen overlaat. Deze vereniging laat ook niets achterwe ge om voor en te na aandacht te trekken voor de gymnastiek met de monstraties en wedstrijden, welke op zeer goed peil staan. Misschien zal deze verheugende activiteit er toe bijdragen dat er van overheids wege meer aandacht wordt besteed aan plannen voor de bouw van een sporthal, welke dan tevens voor alle mogelijke andere doeleinden (con certen, congressen, etc.) gebruikt zou kunnen worden. Dat een sporthal van ruime om vang voor Waalwijk geen luxe is, mocht zaterdag weer blijken toen in het gymnastieklokaal van ge noemd college de kring wedstrijden van de Kring Brabant van het Ned. Chr. Gymnastiekverbond werden gehouden. De voortreffelijke orga nisatie en het prachtige materiaal ten spijt, moest toch worden gecon stateerd dat de zaalruimte onvol doende was. De zes onderdelen van deze zeer geslaagde wedstrijden moesten in twee verschillende zalen worden afgewerkt. Deze wedstrijden hebben een in alle opzichten voortreffelijk ver loop gehad, waarbij vooral de Waal wijkse dames zich bijzonder onder scheidden. In de dames-afdeling leg den zij beslag op alle eerste plaat sen. De Waalwijkse heren' moesten onder het juk van diverse tegen standers door. Over het geheel ge nomen heeft men kunnen genieten van uitstekende gymnastiek. Om ca. vier uur werd met de wedstrij den een aanvang gemaakt, die daar na in een vlot tempo werden afge werkt. De prijsuitreiking had te ca. half negen plaats. De totaaluitslag van deze kring wedstrijden luidt als volgt: Dames-beker: 1. Kracht en Vlugheid, Waalwijk, 411.6 pt.; 2. Longo, Breda, 368.2 pt.; 3. Pro Patria, Sprang-Capelle 346 pt. Dames eerste graad: 1. Kracht en Vlugheid, Waalwijk, 99.6 pt.; 2. Longo, Breda, 83.8 pt. 3. Pro Patria, Sprang-Cdpellé, 83.4 punten. Dames tweede graad: 1. Kracht en Vlugheid, Waalwijk, 131.4 pt.; 2. Longo, Breda, 128.4 pt.; 3. Pro Patria, Sprang-Capelle, 111.2 punten. Dames derde graad: 1. Kracht en Vlugheid D, Waal wijk, 180.6 pt.; 2. Kracht en Vlug heid O, Waalwijk, 174.2 pnt.; 3. Sport en Vriendschap B, Eethen, 171.- pt.; 4. Kracht en Vlugheid A, Waalwijk, 169.6 pt.; 5. Spido, Klun- dert, 168.- pt.; 6. Kracht en Vlug heid B, Waalwijk 166.6 pt.; 7. Sport en Vriendschap, Eethen, 163.4 pt. 8. O.N.I., 's-Gravenmoer, 156.2 pt.; 9. Longo, Breda, 156.- pt.; 10. Pro Pa tria A, Sprang-Capelle 151.4 pt.; 11. Spido B, Klündert, 148.8 pt.; 12 Pro- Patria B, Sprang-Capelle, 147.8 pt. Heren tweede graad: 1. Pro Patria, Sprang-Capelle, 136 pt.; 2. Kracht en Vlugheid, Waal wijk, 134 pt. Heren derde graad: 1. Sport en Vriendschap, Eethen, 182.8 pt.; 2. Spido, Klundert, 182.- pt.; 3. O.N.I., 's-Gravenmoer, 180.8 pt.; 4. Kracht en Vlugheid, Waal wijk, 169.8 p.; 5. Pro Patria, Sprang- Capelle, 167.2 punten. AVOND-OPDRACHTRIT. i; De Vespa-club „Waalwijk" orga niseerde j.l. donderdag een avond- opdrachtrit, die in alle opzichten buitengewoon geslaagd genoemd mag worden. Op de eerste plaats door de deelname van rijders uit 's-Bosch, Tilburg, Waalwijk en an dere gemeenten, en op de' tweede plaats door het aantrekkelijk uitge zette parcours en de toch niet zo moeilijke opdrachten ,die echter voor verschillende deelnemers (sters) hog vele moeilijkheden meebrach ten. De start had plaats bij café Moo- nen, Burgem. v. d. Klokkenlaan, waar ook na afloop de prijsuitrei- heeft nu het St, Nicolaas cadeau, een prachtige lange PERSIANER PATTES MANTEL voor I 395- Ultgevoerd in bont van prima kwaliteit in de chiqueste mo dellen en de beste coupe. Markt 25 Alléén 's-HERTOGENBOSCH Tel. 8217 king plaats had. De voorzitter van de Vespa-club „Waalwijk", de heer Hornman, dankte alle deelnemers voor hun sportieve prestatie, alsook de schenkers van de prachtige prij zen voor hun medeleven met de Vespa-club, hetgeen een stimulans is om op de ingeslagen weg voort te gaan. Tenslotte reikte de voorzitter de prijzen uit, waarvan we de eerste 10 publiceren: le pr. B. Pols, Waalwijk. 2e pr. A. Versteeg, Sprang-Capelle. 3e pr. H. v. Woensel, Waalwijk. 4e pr. Mej. A. de Pieter, 's-Bosch. 5e pr. J. v. Gestel, Tilburg. 6e pr. K. Staring, 's-Bosch. 7e pr. P. Duquesnoy, Waalwijk. 8e pr. F. Molenschot, Waalwijk. 9e pr. H. v. d. Biggelaar, 's-Bosch. 10 pr. A. Hornman, Waalwijk. Het eerst aankomende lid -van de Vespa-club „Waalwijk", de heer H. v. Woensel uit Waalwijk, ontving o.m. een fraai zilveren medalje. ST. NICOLAAS TROF MOOI WEER EN ENTHOUSIASTE KINDEREN. St. Nicolaas, die, weer of geen weer, telkenjare naar de Lage Lan den pleegt af te zakken om vele hartewensen van groot en' klein te vervullen, heeft het gisteren in Waalwijk bijzonder goed getroffen. Op de eerste plaats was het prach tig herfstweer, dat de Sint en zijn helpers kennelijk goed deed na de hete Spaanse zomer. De Sint zag er vitaler uit dan ooit, en wij vragen ons werkelijk af of deze man wel ouder wordt. Behalve 't goede weer trof de Sint ook een enthousiast pu bliek, hetgeen mag wijzen op het feit, dat de verlanglijstjes dit jaar bijzonder dichtbeschreven zullen zijn. Te ca. 12 uur arriveerde de Sint per auto aan het Westeinde, waar hij werd ontvangen door de feeste lijke muziek van de harmonie St. Crispijn. In 't gevolg van de Spaan se bisschop telden we 20 zwarte pie ten, waarvan 10 op scooters, enke len te voet en een tweetal op een kleine bestelwagen, vanwaar zij de enthousiaste menigte met snoepgoed bekogelden. Dank zij de assistentie van de verkeerspolitie, die de zaak geluk kig niet al te- straf dirigeerde, had de blijde intocht van de Sint een vlot verloop. St. Crispijn werd af gelost door de K.A.J.-drumband, waarbij zich later de jeugddrum band „Ons Genoegen" voegde. Langs de gehele route werd de Sint harte lijk toegejuicht door groot en klein. Te ca. half twee werd de goed heilig man toegesproken door bur gemeester Teijssen, die een goed woordje deed voor de Waalwijkse kiflderen. De Sint gaf uiting aan zijn waardering voor de voortvarend heid van het gemeentebestuur en ook over de kinderen was hij goed te spreken, hoewel er ook nu weer enkele vermanende woorden vielen. Terwijl de kinderen uit volle borst St. Nicolaasliedjes zongen, nam de bisschop afscheid van de burge meester. Hij begaf zich naar Hotel Verwiel .om daar wat uit te blazen van de zware reis. Toen wij hem 's avonds een bezoek wilden bren gen, sliep hij nog als een marsepei nen roos. Jammer vinden wij wel, dat de Sint zijn trouwe viervoeter thuis heeft gelaten en staande in een au to Waalwijk binnenreed. Het zich op deze wijze aan het publiek pre senteren heeft iets politieks (dicta tors doen dat ook) en daarvan zal ..de Sint zich toch, naar wij hopen, heel ver houden. Hopelijk mogen we de Sint in de komende jaren weer op zijn paard begroeten. De feestdag van haar patroon St. Clemens Maria Hofbauer is voor de parochie Baardwijk dit jaar een zeer gedenkwaardige dag geworden. Gedenkwaardig, omdat de parochie kerk van St. Clemens gisteren, na een 60-jarig bestaan, de beschikking heeft gekregen over een kerkorgel, maar gedenkwaardig vooral, omdat met de inzegening en eerste bespe ling van dit orgel de kroon werd gezet op vele jaren voorbeeldige parochiezin. Want wie kennis neemt van alles wat de parochianen van de St. Clemens in de naoorlogse ja ren vooral voor hun parochiekerk hebben gedaan, zal getroffen wor den door de grote vrijgevigheid en STICHTING JEUGDBELANGEN In een van de zakjes, welke de stichting Jeugdbelangen dage lijks tegelijk met een gelukwens op feestvierende adressen laat bezorgen, werd een dezer dagen naast een royale financiële 'bij drage ook een gedichtje aangè- trotfen. Omdat er zo'n grote verbon denheid tussen ouderdom en jeugd uit spreekt en tevens een grote waardering voor het werk van de stichting, geven wij dit vers gaarne een plaats in 'deze rubriek. 16 november 18991958. Hartelijk dank, m'n jeugd'ge vrinden Je attentie deed mij deugd, Er zijn banden die ons binden Ondanks ouderdom en jeugd. Vergeleken bij het heden Was ons jeugd zijn wel wat hard En 'n terugblik in 't verleden, Wekt soms wrevel of wat smart. Daarom zie ik met genoegen Wat „Jeugdbelangen" hier presteert, Hoe bestuur en leiders zwoegen Zorg; je steeds hun werk waardeert. Toon, zo mogelijk alle dagen Je goede wil en weet dat gij, Dan het recht hebt om te vragen Voor j'ontspanning vrij en blij. Moge uw eerbied welig tieren, Voor ambt, ouderdom en des anders goed, Heb steeds liefde voor de dieren Goed doen, immers, goed ontmoet Bluf je streven altijd richten Ou een zinvol levenslot Bedenk; Geen rechten, zonder plichten En geen nlichten zonder God! offervaardigheid, welke de Baard- wij kers aan de dag hebben gelegd voor de verbetering en verfraaiing van hun godshuis. De voldoening en dankbaarheid over deze eminente parochiezin kon men gisteren beluisteren in de toe spraak, welke pastoor v. d. Brekel bij de zegening en eerste bespeling van het nieuwe kerkorgel hield. Het waren woorden van heel warme dankbaarheid, welke de pastoor tot zijn parochianen richtte en vooral ook tot de initiatiefnemers van het orgelfonds. Dank bracht hij ook aan de bouwers van het orgel, de Gebr. Vermeulen uit Weert, voor de ver vaardiging en de snelle plaatsing van dit kostbare instrument, alsme de aan kapelaan Vinkenburg uit Eindhoven, die vele waardevolle ad viezen heeft verstrekt ten aanzien van de keuze van de registers. Dank natuurlijk op de allereerste plaats aan God, de Gever van alle goeds. Pastoor v. d. Brekel achtte 't kerk orgel niet alleen van belang als on dersteuning en begeleiding van de zang als zodanig zal het 'n grote stimulans voor de koristen beteke nen, zo meende hij maar vooral als middel ook om te komen tot een grotere luister bij de eredienst, waarvoor vooral de jeugd van van- daag_zo gevoelig is. Ten slotte vroeg de pastoor zijn parochianen om ook in de toekomst het orgelfonds met alle kracht te blijven steunen, want het orgel is nog niet afgebouwd. Door deze steun hoopte hij binnen enkele jaren in de gelegenheid te zijn de nog 9 ontbre kende registers aan te brengen. Na de toespraak van de pastoor werd een kort plechtig Lof gecele breerd, waarbij het koor het Te Deum van J. Nieland zong. De bespeling van het orgel door de weleerw. zeergel. heer Maurice Pirenne, leraar aan het klein-semi- narie te St. Michielsgestel, toonde heel duidelijk aan over welk een voortreffelijk instrument de St Cle- menskerk thans beschikt. De toon is bijzonder mooi en wijst op een zeer deskundige intonatie. Zij har monieert zeer fraai met de zeer goe de akoustiek van het kerkgebouw en weet zelfs bij de sterkste dimi nuendo's toch de gehele ruimte te vullen. Uiteraard bemerkt men bij de bespeling somtijds de beperking van de 8 registers door de afwezig- Door Ottwell Binns. 26) „Het beest heeft je ribben vrijwel blootgelegd. ,Maar", voegde hij er haastig aan toe, „dat kan in een dag of twee alweer genezen zijn. Daar hoef je niet aan te twijfelen". Van wat er het volgende half uur met hem gebeurde, kon Langdon zich later vrijwel niets herinneren. Twee keer gedurende de behande ling door de Schot, raakte hij geheel buiten westen. Toen eindelijk de wonden uitgewassen en verbonden waren, lag hij doodstil met gesloten ogen op de grond, terwijl de regen op zijn gezicht kletterde. Sandy Muir liet hem alleen en begon een stevige waterdichte hut op te bouwen, intussen onophoude lijk in zichzelf brommend; „Lieve hemel, wat heeft die kerel een pech. Morgen zal de koorts hem volkomen in haar macht hebben en ik heb maar twee of drie kinine- tabletten bij me". Zo snel hij kon werkte hij in de duisternis verder. De storm hield onverminderd aan en de regen bleef met kracht doorstromen, maar de duisternis verminderde een weinig, waardoor zijn taak vergemakkelijkt werd. Toen eindelijk de. hut gereed was, beurde hij Langdon zorgzaam op en droeg hem naar de hangmat. „Blijf hier maar kalm liggen en probeer een beetje te slapen. Maar eerst zal ik je tien gram kinine in geven en over een half uurtje nog een even grote hoeveelheid. Mis schien houdt het de koorts weg", j Hij hielp zijn gewonde metgezel zo goed hij kon en maakte daarna, begrijpend dat het onbegonnen werk zou zijn te trachten in deze stortbui een vuur aan te maken, een blik vlees open, om hiermee en met een paar harde beschuiten zijn avond maal te nuttigen. „Ik denk niet dat het goed voor je is, iets te eten, ventje. Het is het beste een aanval van koorts uit te hongeren. En bovendien, zo ziek als je bent, denk ik niet dat je iets bin nen zult kunnen houden". Dudley Langdon verlangde niet in het minst naar eten. De herinnering aan de stinkende adem van de ja guar maakte hem nog steeds misse lijk en de wonden in zijn benen en zijn borst brandden alsof ze behan deld waren met helse steen, terwijl het dreunend geluid van de regen in zijn oren overstemd werd door een voortdurend kloppen en hame ren, alsof zijn trommelvlies moest barsten Met zijn ogen wijd open lag hij te luisteren naar het helse con cert van de regen, en af en toe kon hij bij het licht van de bliksem een blik werpen op de gestalte van de Schot die buiten op een pak bagage zat, terwijl het water over zijn ge zicht en door zijn baard stroomde. Uren gingen voorbij. De pijn, die zijn wonden veroorzaakten, werd ondraaglijk. Ondanks de door de re gen veroorzaakte koelte die door 't dak van de hut heendrong, voelde hij zich gloeiend heet. Het leek hem of zijn huid in vlammen stond. Hij wist dat de koorts was gekomen en wanhopig vocht hij er tegen, zonder resultaat. Hij begon hevig te rillen en verloor alle begrip van tijd en plaats. Allerlei wilde droombeelden schoven in fantastische vormen aan zijn ijlende geest voorbij. Tot de morgen bleef de storm doorrazen. Toen bedaarde hij, de re gen hield op te vallen en de maan kwam door de aan flarden gereten wolken te voorschijn, een vreemd licht werpend op het door regen doorweekte bosch, en de rivier weer herscheppend in een lint van vloei baar zilver. Donkergevleugelde die ren vlogen de schuilplaats binnen. De Schot hoorde ze binnenvliegen en trachtte met behulp van zijn lan taarn de oorzaak van het vleugelge- i rucht Op te sporen, hetgeen hem echter niet gelukte. Na enige ogen blikken hield het gefladder op en Sandy staakte zijn zoeken. Hij be gon te knikkebollen, maar werd plotseling weer wakker doordat de gewonde enige woorden mompelde in zijn koortsijlen. Hij keerde zich onderzoekend naar hem om en ging te keer bij hetgeen hij toen zag. „Wel vervloekte, smerige bees ten". Drie huiveringwekkende beesten hadden zich op het lichaam van Langdon neergezet, een op zijn hals, de ander op zijn borst en de derde op zijn blootliggende arm. Hun vleu gels trilden als die van een rustende vlinder, terwijl hun koppen gebogen waren in een gruwzame maaltijd. Sandy Muir begreep maar al te goed wat dat voor beesten waren vampiers, die druk bezig waren bloed te zuigen uit het lichaam van zijn machteloze vriend. Snel vatte hij de eerste van de arm en ver trapte het dier woest onder zijn hakken. De twee anderen lieten uit eigen beweging los, en fladderden wild in het rond, verblind door het licht van zijn lantaarn. Hij slaagde er in een hunner neer te slaan en te doden, maar de andere vond de weg naar buiten en vloog weg in de nacht. Bezorgd boog hij zich dan over de bewusteloos liggende Lang don en onderzocht de plaatsen waar de beesten hun gruwelijke maaltijd gevierd hadden. De ruwe tongen hadden op deze plekken de huid ge heel weggelikt en langzaam welde het bloed uit de gekwetste plaatsen te voorschijn. „Vervloekte ondieren", mompelde hij toornig, wetend hoezeer dit bloedverlies zijn vriend moest heb ben verzwakt. Met grote angst zag hij de komende dag tegemoet. Zijn vrees ging volkomen in ver vulling. Langdon had hoge koorts. De door de jaguar opengehaalde plekken toonden sporen van infec tie en de plekken waar de vampiers hadden gezeten, waren rood ont stoken. „God helpe je, jongetje", mom pelde de Schot, want hier kan men selijke hulp alleerr niet veel meer baten". Hij maakte zijn ontbijt gereed en onder het eten overdacht hij zorg vuldig hoe hij het beste handelen kon. Hoofdschuddend keek hij naar de zieke man in de hut. „Het zal je geen steek helpen, al blijven we hier de hele week, jo chie", meende hij bij zichzelf. „En als die smerige boevenvangers weer terugkwamen en hoorden wat je al lemaal uitkraamt, zouden ze zeker lont ruiken". Opnieuw dacht hij een tijdje na, en kwam dan tot een besluit. „Juist een van die stores van Chinks. Dat is het beste. Ik heb geld genoeg en Chinks zal zijn mond wel houden". Meteen nadat zijn besluit geno men was, maakte hij aanstalten er uitvoering aan te geven. In de ach tersteven van de kano maakte hij met zorg een bed van droge blade ren gereed, om het zijn zieke met gezel zo gemakkelijk mogelijk te maken. Vervolgens droeg hij Lang don er heen en spreidde een stuk zeildoek over hem uit, om hem te beschutten tegen de brandende zon nestralen en tevens zoveel mogelijk de vliegen van zijn wonden vandaan te houden. Tenslotte bracht hij al zijn bagage aan boord en stiet af. Vanuit de kruinen der bomen schreeuwden de papegaaien hem 'n vaarwel toe. (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 2