De Echo van het Zuiden WAALWIJK D.V.S.V. grijpt top van naar amateurtoneel KWALITEITSTEXTIEL Uit iie Langstraat ofxaramfiïifzeii. Volfcslelanc) Voorbeeldige opvoering van „Het witte schaap van de familie" VERDIEPINGSDAG VROUWENGILDE. In cle afgelopen week hield het R.K. Vrouwengilde, afd. Waal wijk, een verdiepingsdag in het Gemeenschapshuis. De dag werd geopend met een gezamenlijke H. Mis De inlei dende preek werd gehouden door de Zeereerw. Heer Pastoor A. v. d. Brekel, die in zijn predikatie wees op de plicht tot betrachting der naatsenliefde en daarbij als voorbeeld aanhaalde de H. Eli sabeth van Hongarije. Na een gezellig kopje koffie, hield de Zeereerw. Heer Pater Arnoud Meyer O P zijn eerste conferentie, welke als thema had „Het bestaan van God". Hij vroeg zich in den gemoede af of er wel een menselijk wezen zou kunnen zijn die in het diepst van zijn ziel er van overtuigd is, dat er géén God zou bestaan. Weliswaar schijnen er overtuigde atheisten te zijn, doch wie zal zeggen wat hen tot uiten van de mening brengt. Daartegenover echter staan vele vooraanstaande ge- leerdendie openlijk hun geloof in God belijden. Indien dergelijke wetenschapsmensen aan het be staan van God niet twijfelen, dan is het zeker van ons niet achter lijk om aan God te geloven. Na de lunch werd in de tweede conferentie behandeld het on derwerp: De katholieke kerk als enige en waarachtige kerk alsme de de dienstbaarheid welke wij aan God moeten betonen. Chris tus en vóór Hem reeds de aartsvaders en profeten - heb ben ons geleerd op welke wijze wij God het beste kunnen dienen. Christus gaf ons als allesomvat tend gebod het gebod der liefde, liefde jegens God en de liefde je gens onze naaste. Indien wij de inhoud van dit gebod goed tot ons laten doordringen zullen wij beseffen dat hiermee een oprech te beleving van ons geloof staat of valt Na de thee stelde de inleider de Sacramenten van het Pries terschap en het Huwelijk naast elkaar. Beide worden ontvangen aan het altaar, beide bloeien uit telkens wanneer zij beleefd wor den door de priester of door de echtgenoten. Het huwelijk in dieD geloof beleefd geeft als zijn de een sacrament, dus ook ver meerdering van de Heiligmaken- de Genade. Deze Genade zal ve len over hun moeilijkheden heen heUen als het plicht en offer wordt. Mede daardoor draagt de vrouw het geluk van het huwe lijk jn haar handen. Tesen 4 uur in de namiddag werd deze verdiepingsdag door dp voorzitster mevr. Ni.jman ge sloten waarhij zij de inleider dankzegde voor de gehouden conferenties en de wiize waaron deze conferenties werden gehou den. Sprang CapeSIe WAaLVV'JK Waspik MAANDAG 24 NOVEMBER 1MB 81e JAARGANG No. 92 Wanneer men al eens moppert over het huidige verenigingsleven, dan doet men dat inderdaad wel met enige reden, want wie meer dan oppervlakkig kennis neemt van de ontwikkelingen, welke zich vandaag de dag in het verenigingsleven voor doen, die komt helaas tot de con clusie dat hij de pen, om daarover naar huis te schrijven, wel kan la ten liggen. Op zijn best kan men zeggen, dat het verenigingsleven 'n stilstand doormaakt, hetgeen dan in feite een achteruitgang betekent. Er zijn echter uitzonderingen, en om nu meteen maar met de deur in huis te vallen: een van deze uitzon deringen is de toneelvereniging D.V.S.V. Een meer dan gewone uit zondering zelfs, want wie de ont wikkeling van dit gezelschap de laatste tijd van wat meer nabij heeft gevoigd, die zal niet aarzelen het woord „opzienbarend" te gebruiken. Naar onze overtuiging is het zo, dat D.V.S.V. binnen een tijdsbestek van een jaar een ontwikkeling heeft doorgemaakt, waarvoor de doorsnee amateurvereniging doorgaans jaren nodig heeft of die in vele ge vallen zelfs helemaal niet door maakt, omdat men op een bepaald niveau blijft steken. Het is hier niet de plaats om alle factoren te belichten welke DVSV in een zo korte tijd hebben gebracht naar de top van het amateurtoneel. Wel willen wij even aanstippen wat iedereen zal zijn opgevallen: de keu ze van betere stukken, de opvallend goede kwaliteiten van een nieuwe regisseur en het aantrekken van en kele spelers, die „het" hebben en daarmee de uitvoeringen op een veel hoger niveau weten te brengen. Met de opvoering van „Het witte schaap van de familie", een blijspel van L. du Garde Peach en Ian Hay, in de tweemaal volle zaal van „De Gecroonde Leersse", heeft D.V.S.V. opnieuw een doelbewuste en o.i. succesvolle greep gedaan naar de top van het amateurtoneel. Dit blij spel kreeg een zo evenwichtige, smaakvolle en kundige vertolking, dat wij zouden willen spreken van een eminente prestatie. Blijspelen van dit genre bezitten een bijzonder grote aantrekkingskracht, vooral voor het amateurtoneel, waar men al gauw meent dat komische situa ties het middel zijn om tot een lach succes te komen. Het gevaar, dat men daarbij echter loopt, n.l. de overdosering van het komische en humoristische element, wordt ech ter nog wel eens uit het oog ver loren en dikwijls is het ook wel zo, dat men er tengevolge van een gebrek aan toneeldiscipline niet aan ontkomt, alle goede voornemens ten spijt. D.V.S.V., en met name regisseur Harry Swinkels, heeft zich dit ge vaar niet alleen gerealiseerd, maar is er ook met succes aan ontkomen. Dit niet geringe winstpunt is zowel een gevolg van de uitstekende regie als van een sterke rolbezetting. De prettige humor van dit spel werd nergens verwrongen door een te na drukkelijk accent, zij had een blij moedige ernst en dat vooral maakte deze opvoering zo bijzonder aan trekkelijk. Het was blijspel-toneel van zeer goede allure, dat op enkele plaatsen soms even naar het overi gens voortreffelijke ritme taste door een kleine slip in de rolkennis, maar van invloed op de kwaliteit van de opvoering was deze kleine oneffen heid zeker niet. (Zo bleef ook het doek tussen het le en 2e tafereel van het tweede bedrijf iets te lang neer). Een nieuwe en prachtige verster king kreeg D.V.S.V. in Frans Snels, die de hoofdrol van de heer des hui zes, James Winter, een unieke ty pering gaf. Zijn dictie heeft een voorbeeldige souplesse en in mimiek en beweging legde hij een grote di versiteit aan de dag, waarmee hij de mogelijkheden van de toneel ruimte op knappe wijze weet uit te buiten. Naast hem willen we direct noemen Rietje Damen, die aan de rol van Angela, dochter van com missaris Preston, een hartverove- rend karakter gaf. Haar samenspel met Frans Snels1 in het derde be drijf was van een sublieme volko menheid en vormde dan ook het hoogtepunt in deze opvoering. Van haar en Frans Snels moeten we in dit geval zeggen: ze speelden niet iemand, zij waren iemand. Een an dere openbaring in deze opvoering was het spel van regisseur Swin kels, die van de dominee een koste lijke figuur maakte en deze toch moeilijke transformatie zonder eni ge misgreep tot het einde toe vol hield. Een nieuwe en o.i. veelbelo vende aanwinst was Ria Passier, die als Janet een uitstekend debuut maakte. De overige spelers, met uit zondering van Gerrit Gadella, die een zeer onbevredigende commissa ris Preston op de planken zette, le verden elk voor zich een zeer goede bijdrage tot dit nieuwe D.V.S.V.- succes. Adri Franken als de rustige en moederlijke Alice Winters, Betsy Didden met een uitstekende creatie van Pat, de dochter, Antoon Leyten als de op het „verkeerde" pad ge raakte zoon Peter (toch nog graag wat meer nuancering in de dictie!) en Ad Bul als de louche heler Jack son (een beetje eentonig in mimiek en beweging). Harry Swinkels zorgde voor een prettig en smaakvol decor en Jo de Goey voor de juiste grime. ,,De Mag neet" leverde een aantrekkelijke bijdrage in het belangeloos beschik baar gestelde meubilair. DE „POSTDUIF" WAALWIJK. Op de jl. zaterdag gehouden bui tengewone ledenvergadering, kwam het verheugende bericht dat St. Ni- colaas met zijn zwarte Piet op zon dag 30 november om 12 uur weder om een bezoek zal brengen aan de kinder envan de leden dezer vereni ging. Men verwacht, dat alle kinde ren die hiervoor in aanmerking ko men, op tijd aanwezig zullen zijn. Het bestuur werd samengesteld uit de volgende personen: H. Pul lens, voorzitter; Joh. C. Verhagen, secretaris; B. v. Riel, penningmees ter; Th. Duivekam, C. v. Bijnen, J. Didden, Fr. Schoemans, M. van den Heuvel en Th. Groeneveld. Ook werd besloten de jaarlijkse tentoonstelling te houden op 27 en 28 december. De leden worden er nog eens aan herinnerd dat het a.s. vrijdag van 7 tot 8 uur inmanden is voor de jaarlijkse C. C. 'Liefdadigheidsten toonstelling. Brengt enkele duiven, steunt het goede doel. OPDRACHT. De N.V. Grondexploitatie- en Be- leggigns Mij Arnhem-zuid, heeft het machinaal timmerwerk van 'n nieuw te bouwen flatgebouw (inhoud drie winkels met 26 bovenwoningen) aan de Wilhelminastraat alhier, onder hands opgedragen aan de fa. H. J. v. Hulten-v. Bladel Zn. te Waal wijk. SERENADE HARM. ST. JAN. Gistermiddag bracht de harmonie „St. Jan" een muzikale hulde voor de woning van de heer C. W. Pul lens, in verband met diens benoe ming tot beschermheer van de har monie. In zijn toespraak memoreerde de voorzitter van „St. Jan", de heer J. v. Mierlo, het grote aandeel dat de heer Pullens gehad heeft in de uni form-actie voor de harmonie. Het prachtige resultaat van die actie werd het duidelijkst gedemonstreerd door het muziekkorps zelf, dat in zijn keurige uniformen zo'n uitste kende indruk maakt. De heer Pullens zeide het be schermheerschap gaarne te willen aanvaarden uit sympathie voor „St, Jan". Hij beloofde, evenals tot nu toe, steeds met de harmonie te zul len meeleven en van zijn daadwer kelijke belangstelling te zullen doen blijken. Bestuur en muzikanten werden daarop gastvrij onthaald, en ten be hoeve van de kas werd een bedrag onder couvert aangeboden. GEVONDEN EN VERLOREN. Gevonden: div. handschoenen en wanten; hondje; aantal nieuwe schorten; stalen meterband; sleutel in etui; mutsje met das; zilverbon; aktetas met inhoud; damespolshor loge; etui met rozenkrans: porte monnee; ballpen. Verloren: div. handschoenen en wanten; klantenboekje; kinderkrui wagen; herenpolshorloge; linnen au tohoes; leren bal; aktetas m. inhoud. AGENDA. Maandag Musis Sacrum 8 uur: Concert door het Waalwijks Orkest, m.m.v. Ger rit Odink, hoorn; Luxor 8 uur: „The bridge on the river Kwai", 14 jaar; Raadhuisplein 7.30, 8.00, 8.30 en bij voldoende belangstelling ook om 9.00 uur: Film „Het Onze Vaeder" van de Bond Zonder Naam. Dinsdag Musis Sacrum 8 uur: „De jonge leeuwen", 18 jaar; Luxor 8 uur: „The bridge on the river Kwai", 14 jaar; Woensdag 8 uur: repetitie dames koor „Oefening en Vermaak" in de „Gecroonde Leersse"; om half 9 mannenkoor, zelfde zaal; om half 10 bestuursvergadering. Zondag 12 uur: repetitie dames en heren „Oefening en Vermaak" in De Twee Kolommen of elders. Woensdag en donderdag Musis Sacrum 8 uur: „Anastatia", alle leeftijden; Luxor 8 uur: „The bridge on the river Kwai", 14 jaar; Donderdag Raadhuis 7.30 uur: Openbare raads vergadering. C.N.V.-AVOND. De traditioneel geworden C.N.V.-avond - zoals de voorzitter van de Chr. Bestu renbond Sprang-Capelle de heer W. Kam- minga, het in zijn openingswoord uitdrukte - die dit jaar over twee samenkomsten is verdeeld en waarvan de eerste j.l. zaterdag avond in de zaal van de Chr. Volksbond werd gehouden, is, zowel wat de hoofd zaak, de propaganda voor het Chr. Nat. Vakverbond, als de omlijsting, de toneel opvoering door „Gezelligheid" betreft, ze ker weer uitstekend geslaagd en gezien de tevredenheid der bezoekers mogen wij ver wachten dat de tweede avond - heden maandagavond - de belangstelling zeker niet minder groot zal zijn. Nadat de voorzitter de samenkomst had geopend, wees hij op het nut van dit jaar lijks contact met leden en ongeorganiseer den. De Chr. Vakbeweging is niet geba seerd op het materiele, maar die strijd is gebaseerd op Gods Woord. De taak en plicht van de Chr. Vakbeweging stelt de leden tegenover anderen, die alleen georga niseerd zijn om te trachten te halen wat te halen is. De voorzitter heet dan de aanwezigen welkom, in 't bijzonder de spreker van deze avond de heer R. van Wensen van Moer dijk, bestuurder van de N.C.L.B., en de toneelvereniging .Gezelligheid" Vervolgens verkrijgt de heer van Wensen het woord om te spreken over het onder werp: Kapitaal en Arbeid. Spr. begint met de aanwezigen te danken voor hun opkomst, om zich met elkaar te bezinnen op het werk van het C.N.V. Er zijn twee belangrijke factoren in het maat schappelijk leven van een volk, die een wis selwerking zijn en waarop de grondvesten zijn opgebouwd. Waarom is het nodig op de C.N.V.-pro- paganda-vergaderingen te wijzen op de ma teriele belangen en de problemen van het economische leven voor het voetlicht te brengen, vraagt spr. Hierom: omdat wij ge wend zijn gewoon te raken aan alles wat wij bezitten. De verwerking van de grond stoffen tot het eindprodukt, wat vroeger in moeizame arbeid gebeurde, gaat heden zo danig dat men voor niets meer staat en alles geschiedt aan de lopende band. Ook daar aan raken wij reeds gewoon, maar spreker wijst er op dat wij dit alles moeten zien als een gave Gods en zegt dat ons werken een Goddelijke opdracht is. Wij moeten in onze afdelingsvergade ringen spreken over dingen waarover onze voorouders niet spraken, want toen was de arbeider slechts middel om zoveel mogelijk te produceren en hoe die arbeider in zijn maatschappelijk leven er kwam, daar werd niet aan gedacht. Maar toen is de ontwa king gekomen, omdat men zag in gezamen lijke arbeid verbetering te kunnen brengen in hun positie. De mogelijkheden die het bedrijf biedt moeten een rechtvaardig deel voor de arbeider opleveren om te kunnen leven. Daarom is de factor arbeid een machtige factor, die geen koopwaar is, zegt spr. Maar daarom moet mede getracht wor den uit de onderneming een zo hoog mo gelijk rendement te halen en moeten wij op de plaats waar God ons geplaatst heeft dienstbaar zijn ook voor anderen. Wij moe ten verantwoordelijkheid dragen en dienst baar zijn tot het welzijn van onze mede mensen en daarbij moeten wij ons onder werpen aan de geboden die God gegeven heeft, opdat ons werken mede strekke tot eer Zijns Naams; daarom moeten wij van daag mede zoeken naar de mogelijkheden die uit de onderneming geput kunnen wor den. Spr. wekt daarbij de ongeorganiseer den op zich aan te sluiten bij het C.N.V. en mede verantwoordelijkheid te dragen, want de offers van onze voorouders zijn toch niet tevergeefs geweest. Spr. wijst er hierbij op dat mede door het werk der Chr. vakbeweging een aantal rechten verkregen zijn; God heeft het werk rijk gezegend. Hij wijst er ook op dat het niet in alle landen zo is en wekt op tot medewerking, opdat wat verkregen werd niet afbrokkelt, want dan zou men zeggen: had ik me ook maar georganiseerd toen het mogelijk was. Als wij dit alles erkennen, zullen wij ons beraden, om tot de overtuiging te komen dat wij onze plaats in de beweging moeten innemen. Door trouw vergaderingbezoek moeten wij de spreekbuis zijn vanaf de af delingen tot de Sociaal Economische Raad en zo mede verantwoordelijkheid dragen. Spr. besluit met op te wekken in onder worpenheid aan Zijn Woord mede te strij den voor het C.N.V., opdat God Zijn ze gen aan heel het arbeidsleven zal geven, en de arbeid eens bloeien zal, in vrijheid overal. De voorzitter dankt de spreker en hoopt dat de vruchten van deze avond voor de af delingen en de C.B.B. niet uit zullen blijven. Onder valse vlag. De toneelvereniging „Gezelligheid" aihier kwam hierna op de planken met een to neelspel in 3 bedrijven van P. J. Rassing, getiteld: „Onder valse vlag", onder regie van de heer C. Dekker-s uit Waalwijk. Zowel voor het gekozen stuk als voor het vertoonde spel kunnen wij niets dan lof hebben. De rollen waren zowel bij de dames als bij de heren in goede handen gelegd en er werd over 't algemeen vlot en keurig spel te zien gegeven. En de eisen die in dit stuk aan de spelers en speelsters worden gesteld, zijn toch heus niet gering, want er zijn zeer grote en moeilijke rollen bij, zodat wij een kleine vergissing hier en daar graag over 't hoofd willen zien. Het stuk viel bij de bezoekers goed in de smaak en het applaus na elk bedrijf en aan hel slot was dan ook hartelijk en verdiend. In ons vorig nummer gaven wij reeds een korte inhoud van het stuk en wanneer wij hier de spelers even willen noemen, dan mogen wij o.i. wel beginnen met mej. v. d. Kolk, die als Eefje, dochter van de bankier, zó bijzonder natuurgetrouw haar grote rol vertolkte, dat zij het hele stuk volkomen beheerste. Deze jeugdige actrice speelt zo volkomen echt en ongedwongen, dat het een lust was haar te zien spelen. Ook haar zuster Yvonne (Mej. Braspenning) en haar pleegtante Susanne (Mej. v. Zwie- tering) kwamen zowel in spel als mimiek uitstekend voor de dag. Het keurige samen spel van deze dames was werkelijk af. D'e heer Jac. de Brouwer, die als André Bernadou, de bankier, goed spel te zien gaf, had ditmaal niet de zwaarste rol, maar zijn spel was, zoals we dat van hem gewoon zijn, correct en het resoluut optreden in het laatste bedrijf, bij de ontknoping, was keu rig. De heer H. v. d. Hoven, was in zijn rol als John Butler, wel uitzonderlijk op zijn plaats en hij wist door zijn zuiver spel op uitstekende manier de nodige fleur aan het geheel te geven. Be heer P. Hamers, als Jean Villet, ver loofde van Yvonne, gaf eveneens zeer mooi spel te zien, alsmede de loodgieter de Graaf (J. Haverhals) en graaf George de Blan- court (R. de Cloe). Dit drietal heren deed de zaal meermalen schudden van het lachen, waartoe het stuk zich dan ook wel bijzonder leent, want het stuk zit vol met rake zetten en opmerkingen en is dan ook wel zeer ge schikt om de bezoekers enkele aangename uren te bezorgen. De voorzitter de heer Kamminga was dan ook zeker de tolk van allen, toen hij het gezelschap, met inbegrip van de regisseur, hartelijk dank bracht voor het gebod ene en daarbij de dames-speelsters bloemen aan bood. OPBRENGST VERKOOPAVONDEN. Men deelt ons mede dat op opbrengst van de door de Ned. Hcrv. Dameskrans ge organiseerde verkoopavonden zodanig was, dat een bedrag van f 2000. - kon worden afgedragen voor het restauratiefonds van de Nd Herv. Kerk. De door de Geref. Vrouwenvereniging georganiseerde verkoopavonden ter verbe tering van de vergaderlokaliteiten der Geref. Kerk, bracht f 1200. - op. UITVOERING KUNST NA ARBEID. Hulde aan dhr. Moors. Het fanfarekorps Kunst na Arbeid gaf j.l. dinsdag 18 en woensdag 19 nov. haar jaar lijkse uitvoering voor leden en donateurs in de zaal van mevr. Cové aan de Nieuwevaart alhier. Tet ongeveer 7.45 uur werd deze uit voering geopend met een woord vooraf van de 2e voorzitter der vereniging de heer Mr. J. W; Maris. Spr. deelde mede, dat aan hem de taak was opgedragen deze uitvoering met een inleidend woord te openen. Een ieder zal wel bekend zijn dat door familie omstandigheden de voorzitter de heer Kerst, hedenavond niet aanwezig kan zijn. Moge hem de kracht geschonken worden om zo spoedig mogelijk wederom deel te nemen aan het werk der vereniging, dat hem zo dierbaar is, aldus spr. Vervolgens richtte spr. woorden van welkom tot de Ere-voor- zitter der vereniging t.w. de Edelachtbare heer burgemeester A. Smit. U hebt, bur gemeester, aldus spr. enkele uitvoeringen onzer vereniging wegens ziekte niet kunnen bijwonen en het verheugd ons, dat U heden avond wederom in ons midden spijt. Voorts werd een woord van welkom gericht tot de beschermheer der ver., alsmede tot zijn echtgenote, de heer en mevr. Gerlach. Wij mogen wel eens in het openbaar mededelen dat U in woord en daad onze vereniging een warm hart toedraagt. Verder sprak de heer Maris woorden van welkom tot de ere-leden t.w. de heren de Bas en Kraak. Het doet ons verder genoegen, aldus spr., dat gij hedenavond in zo grote getale zijt opgekomen naar deze uitvoering. Hieruit mogen wij concluderen, dat gij meeleeft met onze vereniging. Wij hebben een bewogen jaar achter de rug. Veel is er verricht door onze vereniging. En uit dit alles mogen wij concluderen, dat een muziekvereniging een voorname plaats in een gemeente inneemt. Zonder een muziekver. is een dorp haast ondenkbaar. Men denke maar eens aan de medewerking die een muziekver. verleent bij jubilea, een gouden bruiloft e.d. Het is toch de muziekvereniging die fleur brengt bij dergelijke gebeurtenissen. Spr. bracht voorts dank aan de dames en heren leden van het bazar-comité, voor datgene was reeds was verricht voor de vereniging en hoopte dat het comité er in zal slagen de te houden bazar in februari a.s. tot een goed einde te brengen en dat de financiële opbrengst dezer bazar evenredig zal zijn aan al het werk, dat men daarvoor deed. Vervolgens bracht de heer Maris dank aan de directeur, de heer Moors, voor al het werk, dat deze in het afgelopen jaar voor Kunst en Arbeid had verricht. Wij zijn trots en dankbaar op U. Gaarne spreek ik de hoop uit, dat U met dezelfde ambitie Uw werk in het nieuwe jaar zult mogen doen. Onder Uw bezielende leiding is de vereniging sterk vooruit gegaan en daarvan mogen wij thans de vruchten plukken. Na deze inleidende woorden van de heer Maris, werd de leiding overgegeven aan de heer Moorn. Allereerst kregen wij enkele model-marsen te horen, uitgevoerd door 3 leden van het jeugdkorps t.w. de dames de Rooij, Rijken en de heer van Beek. Dit op treden van deze tamboers van het jeugd korps werd door de aanwezigen zeer op prijs gesteld. Vervolgens nam het concert een aanvang. Allereerst werd uitgevoerd de Marche des Parachutes Beiges van P. Lee mans. Hierna vervolgde Kunst na Arbeid met de Dans-suite van G. Boedijn. Dit zeer moeilijke doch fraai uitgevoerde werk werd met stille aandacht gevolgd. Vervol gens werden uitgevoerd de wals van P. B. Bisselink. Op de Sibajak en de Bevrijdings hymne van G. Boedijn, waarna het optreden van Kunst na Arbeid werd besloten met de mars Onze eigen Mars, gecomponeerd door de heer Moors zelf. Directeur en leden mochten na ieder nummer een daverend ap plaus in ontvangst nemen. Na de pauze trad voor de vereniging op de bekende toneelclub uit Waspik „Entre Nous". Deze vereniging voerde op het to neelstuk: Een meisje uit het Westen, van J. J. W. Willemsen, onder regie van dhr. R. van Dongen. Vooraleer echter met de op voering van dit stuk werd begonnen, werd het woord gevoerd door de Eer-voorzitter der vereniging, burgemeester Smit. Spreker bracht dank aan de vereniging voor de steeds betoonde belangstelling tijdens zijn ziekte. Een muziekvereniging, aldus burge meester Smit, is wel de duurste vereniging. Veel geld is er nodig. Uw vereniging, mijn heer de voorzitter, was een der eerste die zich aansloot bij de Kon. Nëd. Federatie van Harmonie- en Fanfaregezelschappen en gij liet de kwaliteiten van Uw vereniging toetsen aan een zeer deskundige jury. Bij het subsidiebeleid der gemeente werd als voorwaarde gesteld, dat elke vereniging lid diende te zijn van een organisatie. De bedoeling hiervan is nl. om een zo hoog mogelijk muzikaal peil te krijgen. De op zet ten aanzien van uw vereniging is zeker geslaagd. Ik vind het prettig, dat thans alle drie onze Sprang-Capelse muziekvereni gingen lid zijn van een erkende organisatie. Burgemeester Smit wenste tenslotte de ver eniging nog zeer veel succes toe. Hierna nam de opvoering van het hier boven genoemde toneelstuk een aanvang. Over dit stuk is reeds uitvoerig geschreven in het laatst verschenen nummer van dit blad, zodat volstaan kan worden met de mededeling, dat onder leiding van de re gisseur, de heer R. v. Dongen, ook te Ca- pelle een uitnemende opvoering werd ge geven. Vooral het optreden van de heer H. van Dongen, als de schrijver Cyril Grain ger en van mej. Gijsman, als het meisje uit het Westen, Rosemary Weston, oogstte grote bijval. Met mej. de Groot als Lily Owlet en C. Kamp, als Tony Boaster, ga ven deze spelers kleur aan het stuk. Aan het eind dezer uitvoering bracht de voorziter, Mr. Maris, dank aan de spelers en speelsters van Entre Nous voor hun ver toonde spel en bood de dames vervolgens bloemen aan. Spr. hoopte dat deze vereni ging nog meerdere malen voor Kunst na Arbeid zal mogen optreden. Uit het applaus hetwelk U na elk bedrijf in ontvangst mocht nemen, blijkt wel, dat men grote be langstelling had en dat Uw optreden zeer op prijs werd gesteld. De heer Kamp dankte tenslotte namens de vereniging Entre Nous voor de harte lijke woorden gericht tot zijn vereniging en sprak daarbij de hoop uit dat het niet bij dit eerste optreden zou blijven. Kunst na Arbeid kan terug blikken op twee zeer geslaagde uitvoeringen. En wat ons het meest verheugd, is, dat het muzikale peil van Kunst na Arbeid zeer is gestegen. De woorden van lof aan het adres van de heer Moors waren dan ook zeer ze ker op zijn plaats. Hij is het toch die de vereniging omhoog brengt en men kan hem voor al zijn werk niet dankbaar genoeg zijn. Vanaf deze plaats spreken wij de hoop uit, dat Kunst na Arbeid, nog vele malen voor leden en donateurs zal mogen optreden. VERTONING FILM OUDEN v. DAGEN In het stationskoffiehuis van de heer P. Pruijssers zal a.s. dinsdag en woensdag de film vertoond worden, die is opgenomen tijdens de deze zomer gehouden tocht der Ouden van Dagen in de film te betrekken, film vertoond worden voor het comité, de chauffeurs met hun echtgenoten en de leden van de Oranjevereniging met hun dames. Deze 8 mm smalfilm is opgenomen door mevr. Maris-Kerst en dr. Gerlach. Het spreekt vanzelf, dat men aan deze film niet die eisen mag stellen die men gewoonlijk stelt aan een film zoals deze vertoond wordt in grote bioscoopzalen. Deze film is ge maakt door amateurs en het comité heeft destijds de wens geuit, zoveel mogelijk de Ouden van Dagen in de film te betreken. En hierin is men ten volle geslaagd. Voor de tweede avond op woensdag 26 nov. 1958 kan men kaarten verkrijgen bij de heer L. Poldervaart en aan het stationskoffiehuis van dhr. P. Pruijssers. Voor de bejaarden en belangstellenden uit Vrijhoeve en het aangrenzend prot. deel van Kaatsheuvel zal men op 1 dec. een filmavond houden in het café het Bruggetje bij dhr. van Veen. Kaar ten voor deze avond zijn verkrijgbaar bij mevr. Kuijper, Julianalaan 22 en aan de zaal vanaf donderdag 27 nov. VERGADERING PLATTELANDS VROUWEN. In het gebouw van de Chr. landbouw- huishoudschool alhier hield j.l. donderdag 20 november de afd. Sprang-Capelle van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen een al gemene ledenvergadering. Deze vergade ring werd geopend met een welkomstwoord van de presidente der vereniging mej. P. J. Rijken. Zeer speciaal werd een welkom toe geroepen aan de spreekster van deze avond Mej. T. v. d. Hurk, voodrachtskunstenares. Vooraleer mej. v. d. Hurk het woord ver kreeg, werden de notulen der laatst gehou den verg door. mevr. v. d. Heijde voor gelezen en bracht mevr. Rempt verslag uit van de gehouden Najaarsvergadering te Utrecht. Voorts werden nog enkele huish. zaken geregeld. Hierna verkreeg mej. v. d. Hurk het woord. Deze liet de vergadering luisteren naar gedichten van Gaida GaeeUe, Martien Bavesluis, Annie Schmidt e.d. Op meesterlijke wijze werden gedichten van de hierboven genoemde schrijvers door mej. v. d. Hurk voorgedragen. Het applaus na elk voordrachtswerk getuigde ervan dat men het optreden van mej. v. d. Hurk op prijs stelde. In de pauze die nu volgde werd koffie met cake gebruikt, terwijl men ver der enkele zaken regelde i.v.m. het Sint Nicolaasfeest en het Kerstfeest. Na de pauze verkreeg mej. v. d. Hurk wederom het woord. De lachspieren werk ten op volle toeren bij de humoristische stukjes. Mej. v. d. Hurk besloot haar optre den met een stukje van Annie Schmidt uit Inpressies van een simpele ziel". Mej. Rij ken dankte de declamatrice voor haar op treden en bood haar namens de vereniging een blijvend aandenken aan. De eerstvolgende vergadering werd vast gesteld op 3 december a.6. Op deze verga dering zal St. Nicolaas een bezoek brengen. SCHAAKWEDSTRIJD. De schaakvereniging De Vrije Pion al hier speelde afgelopen week een wedstrijd tegen de Bredase schaakvereniging voor de competitie van de N.Br. Schaakbond. Deze ontmoeting werd door Breda gewonnen met 6Vè 3Vè. De individuele uitslag luidt als volgt: BSC-De Vrije Pion: C. Gijsbrechts - W. Goedhart 0-1; M. v. Gils-S. Y. Oer- lemans 1-0; W. Busink - J. Muis Yi-Vi\ W Stam- L. Stein 0-1; C. Blokpoel-J. Dekkers 1-0; M. Castenmiller - J. Ben schop 0-1; H. Verheij-H. v. Oversteeg 1-0; B. Frauncrit - J. Mesman 1-0; J. Smit - A. Elsman 1-0. LEDENVERG. 'T ROZEKNOPJE. De Gem. Zangvereniging 't Rozeknopje, hield jl. donderdag 20 nov. '58 in het sta tionskoffiehuis van dhr. P. Pruijssers haar alg. jaarl. ledenvergadering. De voorzitter der vereniging Dr. Gerlach, opende te ong. 8.15 uur deze vergadering waarbij hij o.m. welkom heette de directeur der vereniging de heer van Gestel uit Tilburg. Spr. me moreerde nog even het teleurstellende re sultaat van het afgelopen bondsconcours, doch sprak toch woorden van dank aan di recteur en leden voor het vele werk. dat men had gedaan om de beide concoursnummers in te studeren. Het is jammer dan men slechts bekroond werd met een 3e prijs. Hopenlijk zal een volgend optreden meer succes brengen. Spr. bracht ook dank aan de leden voor hun trouwe opkomst naar de- ze alg. ledenvergadering. Nadat mevr. Maris de notulen der vo rige ledenvergadtring had gelezen, werd door de heer Heurter het financieel verslag gegeven. De uitgaven bleken de inkomsten te overtreffen; met een klein nadelig saldo eindigde de rekening. Het volgend punt was het jaaroverzicht van de secretaresse. Mevr. Maris bracht een uitgebreid en zeer keurig verslag uit. Het gehele wel en wee van het afgelopen verenigingsjaar passeer de de revue. De voorzitter dankte mevr. Maris dan ook zeer hartelijk voor dit ver slag, hetwelk de leden nog eens onder streepten met een applaus. Bij de verkie zing werden de aftredende leden, t.w. mevr. Maris en dhr. A. H. Kerst, op verzoek van de heer de Bas, bij acclamatie herkozen. Bij het punt jaarlijske uitvoering verkreeg allereerst de heer van Gestel het woord. Spr. deelde mede, dat hij een voorstander was van uitsluitend een gehele avond zang. Gaarne zou hij zien dat het bekende toneel stuk op een zanguitvoering achterwege bleef. Men kan zich dan beter oriënteren op de zang. Teneinde ook hen die van toneel hou den aan hun trekken te laten komen, stelde hij voor een aparte toneelavond te geven. Elke donateur komt dan tenvolle aan ziin trekken. Hij wil het toneel niet weg doen, doch geeft de voorkeur aan een uitsluitende zang- en toneelavond. Dit punt werd zeer uitvoerig door de leden besproken en ten slotte werd besloten op de suggestie van de directeur in te gaan, zodat men in de toe komst 'n aparte zanguitvoering en toneel avond zal krijgen. Dr. Gerlach deelde ver der mede, dat men een verzoek had gekre gen om volgende week, 27 nov., medewer king te verlenen aan een zang-avond te Hel- voirt, uitgaande van Helvoirts gem. koor. De vereniging besloot deze uitnodiging aan te nemen. Nadat nog enkele punten inzake de feestavond waren afgehandeld, sloot de voorzitter te ongeveer 11 uur deze zeer ge animeerde vergadering en bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. LEDENVERGADERING RKVV WASPIK In café Montens werd een ledenvergade ring gehouden van de voetbalver. Waspik. De periodiek aftredende voorzitter de heer N. v. d. Rijken werd bij acclamatie herko zen, terwijl ter voorziening in de vacature J van Rossum en C Kamp nog in het be stuur werden gekozen de heren C. Fitters en B. de Graauw. Voorts werd nog een commissie in het leven geroepen ter voor bereiding van de viering van het 30-jarig bestaan der vereniging in mei 1959 VIERING CECILIA. De jaarijkse Ceciliadag van het kerk koor van de Bartholomeusparochie wordt dit jaar gehouden op woensdag 26 nov. a.s. 's Morgens om 9 uur zal een H Mis voor de leden van het zangkoor worden opgeda- gen SCHOOL-TANDVERZORGING. Dinsdag a.s. zal de schooltandarts de gebitten kontroleren van de leerlingen van een aantal klassen der lagere Jongensschool Een en ander vindt plaats in het Wit-Gele Kruisgebouw ST. NICOLAAS BEZOCHT WASPIK. Zondagmiddag bracht Sint Nicolaas met enkele van zijn knechten een bezoek aan Waspik. Om even over 1 uur arriveerde de grote Kindervriend in het centrum der gemeente Waspik, waar het gemeentebe stuur, het St. Nicolaascomité en een grote schare ouderen en kinderen de Sint enthou siast ontvingen. De harmonie zorgde hier bij voor een passend stukje muziek. In zijn welkomstwoord tot de Sint zei burgemees ter Van Erp bijzonder blij te zijn de Sint

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 5