THEO VAN DELFT UIT HET GROTE BOEK Waalwijkse en Langsf Courant Gemeenteraad Vlijmen van <Sint 7 Tentoonstelling werken BRILLEN Bestaat er in Waalwijk nog woningnood? TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 Dr. VAN BEURDENSTRAAT 8 Realisering uitbreidingsplan „Vliedberg" Plannen tot uitvoering sportterreinen in de gemeente ver gevorderd. Crediet t.b.v. herziening uitbreiding straatverlichting J BRILLENSPECIALIST VAN MA AR EN &S8 MAANDAG 1 DECEMBER 1958. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tieten Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO WHET ZUIDEN 81e JAARGANG No. 94. Abonnement: 22 cent per week; 3.10 franco p.p. per kwartaal 2.85 Gironummer 50798 Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES„ECHO" Een waardig en welverdiend huldebetoon aan een groot Waalwijker en een groot Ne derlands schilder. Het mag een gelukkig initiatief worden genoemd dat Waalwijks Be lang de 75ste verjaardag van de Waalwijkse kunstschilder en beeld houwer Theo van Delft als een goede gelegenheid heeft aangegrepen om deze bescheiden, maar als kunstenaar zo grote figuur nog eens in de volle publieke belangstelling te plaatsen. Dat mag ons temeer verheugen nu dit gedaan wordt op een manier, die niet alleen een grootse hulde inhoudt aan de kunstenaar die zoveel schoons in kleur en compositie schiep, maar die ook ieder bezoeker van deze ten toonstelling geestelijk verrijkt en doet genieten. Want deze unieke verzameling van circa 100 werken, die toch slechts een bescheiden greep is uit het om vangrijke oeuvre van deze talentvolle schilder, zal iedereen boeien en beko ren door zijn schoonheid. Iedereen, dus ook diegene die mogelijk dweept met geheel andere of moderne opvat tingen in de schilderkunst, zal ge troffen worden door de sfeer en het eigen persoonlijk karakter dat met zo veel vakmanschap in ieder doek is vastgelegd. De officiële opening van deze boeiende expositie in ons stijlvolle stadhuis vond vrijdagavond plaats in tegenwoordigheid van zeer vele ge nodigden. De voorzitter van Waalwijks Be lang sprak een welkomstwoord tot de aanwezigen en bracht dank aan allen die aan de totstandkoming van deze tentoonstelling hadden meegewerkt en speciaal het Gemeentebestuur voor de beschikbaarstelling van het stadhuis. De heer van Delft telt in Waalwijk en elders zeer vele vrienden en be wonderaars en allen zullen zich er over verheugen dat deze bescheiden kunstenaar ter gelegenheid van zijn 75ste verjaardag, nog eens voor het voetlicht wordt gebracht. Waalwijks Belang heeft gaarne deze gelegenheid aangegrepen om met een expositie van een groot aan tal zijner werken de heer v. Delft te eren als een groot Waalwijker en een groot Nederlands schilder. Als een kleine herinnering aan de ze expositie en als blijk van genegen heid bood spr. namens W.B. aan de heer van Delft een sierlijke porcelei- nen vaas met bloemen aan. Hij wenste hem nog vele jaren dezelfde vitali teit en werklust toe die zijn gehele kunstenaarsleven had gekenmerkt. Burgémeester Teijssen gaf hierna in een vlotte openingsspeech uiting aan zijn grote waardering ten opzich te van de persoon en het kunstenaars schap van de heer van Delft. Gaarne had het Gemeentebestuur zich achter het initiatief van Waal wijks Belang geplaatst en alle mede werking verleend om de heer v. Delft te eren, die hij, in navolging van de vorige spreker, een groot Waalwij ker en een groot „Nederlands schil der' noemde. Spr. zou zich niet laten verleiden tot een lekenoordeel over de geëx poseerde werken, doch de grote waar dering die het werk van deze schil der steeds alom heeft mogen onder vinden, bewijst wel hoezeer hij de kunst verstaan heeft, in tegenstelling tot vele „moderne" schilders, mens en natuur zodanig in beeld en kleur te vangen, dat het iedereen aanspreekt en iedereen er door geboeid en ge troffen wordt. Hij wilde volkomen onderstrepen de volgende zinsnede in het voor woord van de tentoonstellingsgids „De vele doeken tonen een steeds zeldzamer wordend vakmanschap, gepaard aan een bezieling, die de kunstenaar kenmerken als een sterke persoonlijkheid, met een eigen visie op de mensen en alles wat hem om ringt en die dit, in een lange reeks van jaren, op meesterlijke wijze in zijn werken heeft weergegeven." Het verheugde spr. dat men de heer van Delft had kunnen bewegen bij gelegenheid van zijn 75ste ver jaardag eens over de drempel van zijn bescheidenheid heen te stappen en even op de troon plaats te nemen, omringd door zovele bewonderaars en vrienden, die hem willen eren als een groot Waalwijker en een groot Nederlands schilder. De ongekunstelde en geestige ma nier waarop de heer van Delft op de hem toegezwaaide lof reageerde, wa ren zeker kenmerkend voor deze be scheiden en sympathieke kunstenaar. Hij dankte allen die aan deze expo sitie hadden meegewerkt, met name Waalwijks Belang, het Gemeentebe stuur en -personeel, de heren v. Gent en Bergmans, en allen die thans van hun belangstelling blijk gaven. Toen met deze korte plechtigheid de officiële opening achter de rug was, verspreidden de genodigden zich over de verschillende expositieruim ten in het stadhuis, waar de circa 100 schilderstukken en enkele beeldbouw werken zeer overzichtelijk en stijlvol waren tentoongesteld. Wij zullen ons niet wagen aan een beschrijving of beoordeling van deze omvangrijke verzameling portretten, stillevens, bloemstukken, landschap pen, enz. Wij willen alleen zeggen dat wij van deze eerste bezichtiging zeer genoten hebben en ons hebben voorgenomen deze week beslist nog eens terug te gaan voor een nadere rustige beschouwing. En wij zouden iedereen met klem willen aanraden deze unieke gelegenheid aan te grij pen voor een hernieuwde kennisma- Icing met het meesterschap dat deze Waalwijkse kunstenaar in zijn wer ken demonstreert. De expositie is gratis toegankelijk en zal zeker Uw bewondering wek ken, U geestelijk rijker maken en U groot visueel genoegen verschaffen. Deze kosten zullen in het algemeen niet boven de 16 a 18% van het ge zinsinkomen uitgaan. Zelfs al zou er in de naaste toekomst geen be langrijke huurverhoging te verwach ten zijn, dan nog hebben de men sen die op deze wijze zelf een wo ning hebben gebouwd, na verloop van een aantal jaren het grote fi- nantiële voordeel dat een eigen, on belaste woning biedt. Komt er wèl huurverhoging (en daaraan zal toch wel haast niemand twijfelen) dan zitten de mensen met een eigen wo ning toch wel heel wat gunstiger dan de mensen met een huurwo ning. Het vaste rente- en aflossings bedrag kan immers niet worden ver hoogd en zal dan wellicht veel lager liggen dan het bedrag dat men voor een huurwoning te betalen heeft. Om dit alles voor belanghebben den nog gemakkelijker te maken, Het is haast onbegrijpelijk dat de lezing van de heer v. Vliet, jongst leden dinsdag in Thalia zo weinig belangstellenden heeft getrokken. Het onderwerp „Hoe verkrijg ik 'n eigen woning?" is toch wel zeer ac tueel. Als men de geringe opkomst be schouwt, kan men zich maar moei lijk indenken dat er in Waalwijk nog zo iets als woningnood bestaat. De W.M. heeft haar steentje willen bijdragen om deze „Volksvijand nr. 1" te bestrijden, en had daarom de op dit terrein toch wel zeer deskun dige heer v. Vliet uit Eindhoven uitgenodigd, om hierover voor be langstellenden uit Waalwijk en om geving te komen spreken. Het is hier niet de plaats om de boeiende rede van de heer v. Vliet geheel weer te geven. Vermeld zij slechts dat 't toch wel verwonderlijk is dat in Ne derland slechts 28 percent van de gezinnen een „eigen woning" be woont. Als men bedenkt welk een belang rijke rol de woning in een mensen leven speelt, dan begrijpt men niet goed dat meer dan 70 percent met een huurwoning, met alle nadelen van dien, genoegen neemt. Nog on begrijpelijker wordt dit als men weet dat men heus niet kapitaal krachtig behoeft te zijn, of een groot inkomen behoeft te hebben om in het bezit van een eigen huis te geraken. Een eigen woning die gebouwd is en ingericht naar eigen smaak en die voldoet aan de eisen die men zelf stelt. Spreker wees ook op het grote landsbelang, dat de ei gen woning, die toch ook als bezits vorming beschouwd moet worden, is. Dit landsbelang wordt ook weer spiegeld in de grote overheidssteun die het verkrijgen van een eigen woning vergemakkelijkt en stimu leert. Zonder teveel in details te tre den, kan toch vermeld worden dat de bouwpremie (4 a 5000 gulden) die de overheid in de bouwkosten bijdraagt, voor woningen voor zelf- bewoning nog met 25% verhoogd wordt. Dat men met slechts 10% van de netto stichtingskosten (dat zijn dus de bruto bouwkosten, vermin derd met de overheidspremie) reeds kan gaan bouwen. Dank zij de ga rantie die d'e overheid (rijk en ge meente) geeft, is er tot 90% hypo theek te krijgen. Deze hypotheek kan volgens de annuïteits-regeling met een steeds gelijkblijvend bedrag maandelijks of wekelijks, in maxi maal 30 jaar worden afgelost. Al met al komt het er op neer, dat men aan rente en aflossing niet meer behoeft te betalen dan een moderne woning aan huur kost. heeft de minister organen in het le ven geroepen die de aspirant-bou wers met raad en daad bijstaan en hun helpen bijde aankoop van grond, het verkrijgen van bouwtoe- slag en premie, alle aanvragen en regelingen met officiële instanties, het verkrijgen van een gunstige hy potheek, kortom, met alle proble men en moeilijkheden die voor een leek soms haast onoverkomenlijk zijn. Er is maar één reden denkbaar waarom betrekkelijk nog zo weinig van deze gunstige regeling gebruik wordt gemaakt: n.l. onwetendheid. En juist daarom hebben zo velen die deze boeiende lezing verzuimd heb ben, iets zeer belangrijks gemist. Jammer.... maar misschien nog niet onherstelbaar, want zou er op meer belangstelling gerekend' kun nen worden, dan bestaat er mis schien een mogelijkheid de heer v. Vliet nogmaals uit te nodigen. Vrijdagavond had op het gemeentehuis de raadsvergadering plaats, onder voorzit terschap van de edelachtbare heer Burge meester Hoefnagel. Hij deed allereerste meester Hoefnagel. Hij deed allereerst Son. De ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Het voorstel van B. en W. tot hernieuw de vaststelling van de verordening op de keuringsdienst van vee en vlees in de ge meente, werd goedgekeurd. Ook werd in verband met de aanpassing van Vlijmen aan een door de Ver. van Ned. Gemeenten gericht schrijven, i.z. een wijziging van de politie-verordening, goedkeuring gehecht aan een maatregel betreffende voorkoming van branden. Het raadsbesluit van 18 juli 1958 werd ingetrokken i.v.m. het delegeren van de be voegdheid tot het garanderen van tijdige betaling van rente en aflossing van een hy potheek. De heer van Oijen vraagt of alles nu is overgegaan op het college van B. en W., waarop de voorzitter zegt, dat er juri disch bezwaren aan deze kwestie zaten en dat een en ander naar genoegen is geregeld. Eveneens ging de raad z.h.st. akkoord met een soortgelijke garantie van de door N.V. Levensverz. Mij. E.R.K. te Nijmegen ook slecht verlicht is. De voorzitter zegt dat, als de verkaveling in Haarsteeg gereed is, pas hieraan kan worden gedacht Het zou nu geld verspillen zijn. De raad ging akkoord met de aankoop van een 18-tal percelen grond van H. A. Moors, Wolput 22; de St. Catharinaschuts van Vlijmen; j. J. A. Mostermans, Nieuw kuijksestraat 57; A. H. M. Eekels, Melic- straat 21; A. van Bokhoven, Wolput 19; C. H. van Engelen, Wolput 74; A. H. C. van Hest, Grote Kerk 1; J. F. van Engelen Mommersteeg, Wolput 74; P. Boom, Kar- restraat 5 en de St. Barbaraschuts, alhier ten behoeve van de realisering van het uit breidingsplan „De Vliedberg' en het par tieel plan in onderdelen „Vliedberg Sport terreinen e.o.". De voorzitter lichtte toe dat de grond ge kocht was voor een gemiddelde prijs van f 0.25 per m2 en dat de eigenaren lie ver schadevergoeding ontvingen dan andere grond. Dhr. van Helvoirt vroeg naar de norm voor de vergoeding, waarop de voor zitter antwoordde dat deze met de Rotter damse Onteigeningscommissie is besproken en vastgesteld, die deskundig is en daarover oordeelt. Inderdaad taant de liefhebberij voor andere gronden. Een perceel bouwgrond van 1400 m2 plus IEDEREEN WEET WEL DAT TILBURG Markt 32 BREDA Nwe Ginnekenstr. 23 DEN BOSCH Vughterstraat 25 In lIe toon aangeeft I Wij hebben immers Brillen speciaalzaken in Den Bosch, Tilburg, Breda, Eindhoven, Helmond, Venlo. DIT ZEGT U TOCH WEL IETS I Leverancier aan alle Ziekenfondsen. aan van Liempd te Amsterdam, van Bergen- Henegouwen te Heusden, Brinks te Almelo en Thiele te Made te verstrekken geldlening. De voorzitter gaat akkoord met de rente van Wl die deze Mij. geeft. De heer Berkelmans zegt dat deze last op een groot gezin drukt, waarop de voorzitter zegt, dat de verantwoordelijkheid bij 't ge zin ligt en niet bij de gemeente. Op het partieel plan in onderdelen van de sportterreinen Vliedberg e.o. zijn geen be zwaarschriften binnengekomen, zodat dit z.h.st. werd aanvaard. Dhj. van Helvoirt vraagt of 't de bedoeling is alle sportvereni gingen daar naar toe te laten gaan. Vol gens de voorzitter is 't wel de bedoeling om deze op het sportveldencomplex te concen treren. Voor Haarsteeg, dat n.l. nogal ver uit de buurt ligt braa dhr. v. d. Heijden 'n lans; ook voor Nieuwk. zegt dhr. v. Helvoirt bezwa ren te hebben. Bij de aanvang van 1959 zal een begin worden gemaakt met het aan leggen van deze terreinen, doch er zijn enige jaren mee gemoeid, aldus de vooTzit- ter en de Vliedberg is ongeveer 't middel punt van de uitgestrekte gemeente. De raad aanvaardde het voorstel tot on derhandse verpachting voor de duur van 6 jaren voor de duur van 6 jaren van de lan derijen dezer gemeente, en tot het delege ren aan dat College van de bevoegdheid tot incidentele verpachting der door om standigheden uit de pacht komende lande rijen, met ingang van 1 nov. '58. De voorzitter deelde mede dat serieuse besprekingen zijn gevoerd omtrent de pe riode van 6 jaren. Dhr. Wijkmans vraagt of de oude pachters werden opgeroepen, waarop de voorzitter antwoordde, dat allen opnieuw kunnen pachten. Dit alles is gere geld met de landerijen-commissie, die als meest deskundige moet worden beschouwd. Vlot ging men akkoord met het voorstel tot beschikbaarstelling van een crediet voor uitbreiding en vernieuwing van de straat verlichting. In 1956 is een crediet van 160 duizend gulden gevoteerd voor de Prov. weg; thans is de verlichting slecht uitge voerd, ze is gehalveerd. Door de I'NEM is nu voor f 43.640 een nieuw plan uitge werkt. De voorzitter meent dit laatste te moeten doorzetten voor de kom van Vlijmen en het Kerkpad van Nieuwkuijk. Dhr. v. Meerendonk vraagt nadere toe lichting en dhr. van Oijen vraagt of Haar steeg hierin meeteltdaar Haarsteeg ^0 -öSSS». S noodboerderij, wordt voor een totaal be drag van f 14.000. - aangekocht van C. A. Peijnenborgh, Pastoriestraat 22, voor de bouw van 6 woningen voor het gemeente- personeel. Ook hierover is lang gesproken, aldus de voorzitter. Peijnenborgh heeft in de nood- boerderij nog een opslag. De gemeente zal hem een barak geven, welke hij na afbraak van de noodboerderij kan gebruiken. Dhr. v. d. Meerendonk zegt dat de prijs behoorlijk is, waarom dan deze keet voor f 100 te geven? De voorzitter zegt dat met Peijnenborgh goede afspraken zijn gemaakt en vindt het logisch zo te handelen. Dhr. van Helvoirt vindt de woningbouw voor gemeente-„vreemden"-personeel niet op z'n plaats. Eigen mensen worden naar de Vliedberg gezonden, terwijl „vreemden" in Vlijmen (kom) mogen wonen. Het is hier een sociaal-cultureel of folkloristisch mis bruik. Hij stemt daarom alleen tegen. De voorzitter anwtoordt hem dat alles in het werk wordt gesteld om van de Vlied berg een kerkdorp te maken, waarmee de gemeente goed op weg is. De ontwikkeling duurt jaren, doch voor de ambtenaren moet men vanwege hun functie faciliteiten ver lenen. De lintbebouwing langs sommige straten in Vlijmen zou fout zijn, waarop dhr. van Helvoirt ook duidde bij de bouw van deze woningen voor de ambtenaren. Dhr. v. Helvoirt verwijst naar de volksaard van Vlijmen, die alleen de Vlijmenaar in 't centrum kan beleven en niet op de Vlied berg. De voorzitter poogt de plannen met de Vliedberg echter tot een goed einde te brengen. Ook dhr. v. d. Meerendonk keurt lintbe bouwing af, al ligt er veel grond zonder direct doel. De plannen zoals die door de Planologische Dienst worden ontworpen, moeten worden uitgevoerd, zo zegt de voor zitter. De fouten van voorheen mogen zich niet herhalen en daarom alleen tuinbouw- bedrijfjes langs deze straten. Dhr. Broeren vindt dat de Kom van Vlij men meer bebouwd moet worden volgens het uitgestippelde plan. De bereidverklaring van de eigenaren tot verkoop van een tweetal perceeltjes grond ten bate van de aanleg van sportterreinen op de Vliedberg gaf aanleiding tot goedkeu ring van het voorstel van B. en W. de geld lening aan te gaan. De wijziging van de gemeentebegroting 1958 en van Gemeentewerken werd goed gekeurd, i.v.m. de kapitaalsuitgaven van Nog vier nachtjes slapen en dan is het heerlijk avondje weer gekomen. Dat wil natuurlijk zeggen, als het een heerlijk avondje wordt, want als ik me niet vergis, dan zwaait er voor een paar van jullie watEen roe van een meter of tien of zo. Het zijn weer dezelfde belhamels van het vorig jaar en de Sint heeft me gezegd, dat hij er nu eens een stokje voor zal steken. Weet je hoe dat moet, ergens een stokje voor steken? Nee? Nou, je gaat naar de winkel, koopt een stokje en dat steek je er voor, hééééél gewoon. Wie het stokje er achter steekt, is een vreselijke domkop. Maar enfin, voor de meesten van jullie zal het wel een reuze heerlijk avondje worden, met mooie cadeaus en zakken vol lekkers. Lekker kiespijn, heerlijk! Toen ik gisteren even bij Sint Nicolaas op bezoek was, heb ik eens even in het boek met verlanglijstjes gekeken en daar stonden toch wel een hele boel rare dingen in. Zulke rare dingen, dat ik dachtdie kinderen zijn vast op een heel rare school of ze hebben nooit goed opgelet, dat kan natuurlijk ook. Of niet soms? Nou, dan moet je maar eens even heel goed luisteren Een jongentje uit de Putstraat vraagt een geweer, dat achteruit kan schieten. Nou vraag ik je toch, Jan (zo heet dat ventje), wat moet jij in hemelsnaam met een geweer en nog wel een geweer, dat achteruit kan schieten? Weet je wat er gebeurt als je met zo'n geweer aan het schieten gaat? Dan schiet je je eigen hoofd er af en dan gaat de hele Putstraat aan het huilen om die malle Jantje met z'n geweer maar zonder hoofd. Dus, Jan, geen geweer en zeker geen geweer, dat achteruit kan schieten. Dat bestaat niet eens! Ha, ha!! Een meisje uit Drunen maakt er ook wat moois van. Weet je wat die vraagt? Moet je horen, je lacht je vijf krieken, echt! Dat meisje Elly vraagt - en nou even heel goed opletten, ja jij ook, Jan, want je hebt nog lang niet allemaal tienen op je rapport - die Elly vraagt een naaimachine waar melk uitkomt. ,,Ik heb altijd zo'n dorst wanneer ik zit te naaien", schreef ze er bij. Nou, dat is me helemaal een slimme vogel! Een naaimachine waar melk uitkomt, zo iets geks heb ik m'n hele leven nog niet gehoord. Ik heb wel eens gehoord van een melkmachine waar een jurk uitkomt voor mensen die het erg koud hebben, wanneer ze zitten te melken, maar een naaimachine met melk, nee, dat gaat boven m'n zijden petjeIk zie Elly al naaien, terwijl de melk over haar mooie nieuwe jurk loopt! Je moeder ziet je aankomen, Elly, ik denk) dat ze die mooie machine gauw in het vuilnisvat stopt en jou met blote voeten naar bed stuurt. Met blote voeten naar bed brrrr! Nee, dan kun je toch maar beter je schoenen aan houden, wat jij! O ja, hier heb ik nog zo'n mooie, Bartje uit Waspik. Hij heeft met prach tige letters en met de tong uit z'n mond een briefje aan Sint Nicolaas ge schreven, maar wanneer je het leest, rol je onder de kast van het lachen. Luister Zeer heilige Man. Ik zou graag een voetbal van ijzer willen heb ben, die gaat niet zo gauw stuk, en een sommen-automaat om mijn sommen in te doen en ik ze zelf niet hoef uit te rekenen." Liggen jullie al onder de kast? Wie vraagt er nou een voetbal van ijzer? Lekker zacht zal dat zijn aan je voeten en wat een heerlijk gevoel als je zo'n ijzeren voetbal op je hoofd krijgt! Ik kan me voorstellen, dat je dan helemaal geen zin meer hebt om sommen te maken. Het zou natuurlijk reusachtig heerlijk zijn, als je dan je sommen in een automaat kon stoppen, even op een knopje drukken en hoepla de sommen komen er vanonder kant en klaar uit. Dan heb je iedere keer een tien en de juffrouw doet altijd aardig tegen je. Dat is naturlijk wel leuk, maar weet je wat het nare is, je blijft altijd heel dom en dan moet je later putjesschepper worden of windsnijder in een luchtfabriek. Dus, Bartje, maak jij je sommen nou maar zelf en vraag een mooie leren voetbal, dat is beter voor je schoenen en je hoofd. In Kaatsheuvel kunnen ze soms ook wel een beetje raar doen. Wisten jullie zeker niet, hè? Nou en of, moet je maar eens even horen. Er woont daar een meisje en dat wil graag een pop hebben, die schoenen kan poetsen en afwassen. Ja, ja, dat had je net gedacht, hè Henny, jij lekker in bed blijven liggen en de pop je schoenen laten poetsen, en jij heerlijk in de kamer blijven lezen, terwijl de pop in de keuken aan het ploeteren is 'en moeder helpt met de afwas! Nee, meisje, Sint Nicolaas denkt er gewoonweg niet aan om jou zo iets te geven. Je moet maar eens flink leren werken en zelf je schoenen poetsen en moeder helpen met de afwas, zodat zij ook nog even lekker kan gaan lezen bij de warme kachel. Weet je wat jij krijgt, denk ik zo? Een doosje schoensmeer en een paar laarzen van drie meter hoog en die moeten elke morgen gepoetst worden. Zo, dat is nog eens andere koek! Ja, huil nou maar niet en schrijf Sint Nicolaas als de wind een briefje 'en zeg, dat je toch maar liever niet zo'n pop wilt hebben. Misschien komt er dan nog wel een leuk cadeau uit de bus Ja, en zo zou ik nog veel meer rare wensen kunnen opnoemen, maar de meneer van de krant heeft gezegd, dat ik moest ophouden, omdat de krant vol is. O ja, weten jullie wat ik graag zou willen hebben? Een windhamer. Wat, weten jullie niet wat een windhamer is? Nou, luister dan maar eens even goed. Je neemt een beetje wind, draait daar een touwtje omheen, doet er een steel aan en klaar is de windhamer. Heerlijke hamers zijn dat, maar ze zijn niet zo gemakkelijk te maken, want voor je dat touwtje om die wind heen hebt, dat kan soms verschrikkelijk lang duren. Zo, en nou houd ik gauw op en ik wens jullie een reuze heerlijk Sint Nicolaasfeest toe. Niet alles ineens opsnoepen, hè! OOM HARRY. a. aanschaffing van een schrijfmachine met dubbele automatische voorsteekinrich- ting, ter vergemakkelijking van de admi nistratie en controle; b. het in orde brengen van een speel veld t.b.v. de voetbalvereniging Nieuwkuijk, op advies van de Sport-commissie. Het zal echter pl.m. 4 jaar duren vooraleer dit veld gespeelbaar is; c. bouw van een abri aan het Markt veld, als schuilgelegenheid; d. het verlenen van een éénmalige sub sidie t.b.v. de K.A.J.-afd Nieuwkuijk, die als een voorbeeld in 't jeugwerk mag wor den genoemd; e aanschaffing van een sneeuwploeg, voor de Techn. Dienst der gemeente. Dhr. Wijkmans vraagt de medewerking voor 't gebruik van de sneeuwploeg voor achteraf wonende ingezetenen. Dhr. v. d. Meerendonk ziet veel posten op de gem,-rekening die nogal hoog zijn. De raad aanvaardde de rekeningen van de instellingen voor Maatsch. Zorg, Woning bedrijf, Gasbedrijf de gemeente over 1956. Een rooster is samengesteld waarbij elk raadslid in de commissie van onderzoek is gezeten ter controle dezer rekeningen. Het voorstel tot vaststelling van de ex ploitatievergoedingen over 1957 voor het g.l.o. en v.g.I.o. werd goedgekeurd tegen f 64,85 per leerling. Ook werd het voorstel 6 schoolbanken en een leermiddelenkast te kopen t.b.v. de R.K.

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 1