André van Hilst N.V. vierde gouden jubileum BINNEN- EN BUITENLAND De wonderen van 't suikerbeest Waalwijkse en Langstraatse Courant 5 Geslaagde feestviering met overweldigende belangstelling 20 nieuwe winkels en 5 verbouwingen op stapel Schoenfabriek MA RIAM ENKELE NETTE MEISJES. 81e JAARGANG No. 95 De ene krijgt Brandend Maagzuur bi| vijze van toetje VRIJDAG 5 DECEMBER 1958 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO WHET ZUIDEN Abonnement: 22 cent per week; 3.10 franco p.p. per kwartaal 2.85 Gironummer 50798 Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES!„ECHO" Op een wijze, die tot in lengte van dagen in de geschiedenis van het bedrijf zal voortleven, heeft het le- vensmiddelenbedrijf André v. Hilst n.v. maandag jl. zijn 50-jarig be staan gevierd. Het is een éclatante feestviering geworden, waarin ener zijds de voortreffelijke geest van saamhorigheid en verbondenheid aan 't bedrijf tot uitdrukking kwam en die anderzijds aantoonde welk 'n voorname positie André v. Hilst n.v. in het grootwinkelbedrijf inneemt, zij is voor zeer velen een begrip ge worden. Het was in verband met ruimte gebrek helaas niet mogelijk om alle 250 personeelsleden bij deze jubi- leumviering tegenwoordig te doen zijn, maar ook na de selectie, welke men dientengevolge had moeten toepassen, was het toch nog zo, dat het grote restaurant van Hotel Ver- wiel geheel met feestvierende perso neelsleden en genodigden was ge- vuld. Deze voor het bedrijf zo gedenk- waardige en heuglijke dag werd in- j gezet met een plechtige H. Mis van dankbaarheid in de parochiekerk van O.L. Vrouw te Besoijen, opge- I dragen door pastoor Verbiesen, j waarna men op het kerkhof door 'n kranslegging op de graven een pos- thume hulde bracht aan de overle den ouders en broer van de twee huidige directeuren. In Hotel Verwiel had later in de morgen de jubileumviering plaats, met daarbij aansluitend een recep tie. Deze feestelijke bijeenkomst werd geopend door de heer Leijtens, procuratiehouder van het bedrijf, die, na in het kort te hebben ge schetst hoe het bedrijf is uitgegroeid tot een bloeiende boom in een sec tor, waarin alleen de allerbesten slagen, het woord gaf aan de direc teur, de heer André van Hilst. De directeur verwelkomde aller eerst de gasten en in het bijzonder de ere-gasten, n.l. de accountant van het bedrijf, de heer Theo v. Delft, die hij een oud vriend van de fami lie noemde, zijn schoonzuster en schoonvader, mej. Ant. v. Ree, de enige gepensioneerde in het bedrijf, en uiteraard ook zijn echtgenote en kinderen. De directeur wees er op, dat ruimtegebrek de oorzaak was geweest dat men voor de bijwoning van deze jubileumherdenking onder het personeel een selectie had moe- s ten maken naar het aantal in het bedrijf doorgebrachte dienstjaren, j Verder, zo deelde de heer v. Hilst mede, had de directie gemeend om j in plaats van een feestavond aan het personeel een gratificatie te moeten toekennen, met daarnaast aan de echtgenoten van de personeelsleden een kleine attentie. Hij hoopte, dat deze regeling bij allen in de smaak was gevallen. Vervolgens wierp de heer v. Hilst in het kort een terugblik op de af gelopen 50 jaar, waarbij hij, mede namens zijn broer, in het bijzonder een ere-saluut bracht aan zijn va der, de oprichter van het bedrijf, zijn moeder en zijn broer Wal. „Met respect en grote dankbaarheid den ken we nu juist vandaag terug aan hen, die zo enorm veel voor het be drijf hebben gedaan", aldus de heer v. Hilst, die er de nadruk op legde, dat met grote voldoening kan wor den teruggezien op wat in de afge lopen 50 jaar werd bereikt. Met gro te dankbaarheid gewaagde hij van het grote aandeel, dat het personeel door zijn ijver en toewijding in de ontwikkeling van het bedrijf gehad heeft. Ondanks het grote verloop on der het ongehuwde vrouwelijk per soneel, telt het bedrijf momenteel todh een 20-tal medewerkers, die tussen de 12% en 42 jaar bij het be drijf in dienst zijn. Ook in de toe komst zal de ontwikkeling van het bedrijf een grote omvang gaan aan nemen en in dit verband wees de heer v. Hilst op de 20 nieuwe win kels en de 5 verbouwingen welke op stapel staan. „Wij moeten de toe komst met moed en durf en met vertrouwen en beleid tegemoet gaan", aldus de heer v. Hilst, die aan het slot van zijn toespraak ui ting gaf aan zijn vertrouwen, dat ook de tweede vijftig jaar met Gods hulp succesvol zullen zijn. Vervolgens werd de directie toe gesproken namens 't personeel door het oudste personeelslid in dienst jaren, mej. Jo van Delft. Zij bracht hulde aan de oprichter van het be drijf, maar ook aan de beide huidi ge directeuren, die met grote ener gie en voortvarendheid het bedrijf hebben voortgezet en uitgebouwd. Als feestgeschenk van het personeel bood zij de directie een fraaie bron zen plaquette met de beeltenis van lukwens uiting gaf aan zijn grote waardering voor de grote kundig heid, energie en voortvarendheid, waarmee het bedrijf door de huidi ge directeuren wordt geleid en be stuurd. Ook verklaarde hij met na druk, dat de directie op de volledir ge medewerking van het personeel zal kunnen blijven rekenen. Namens het personeel dank te hij verder de directie voor de gratificatie en de zeer gewaardeerde attentie voor de echtgenoten der personeelsleden. Hij besloot zijn toe spraak met het aanbieden van een tweede geschenk van het gehele personeel: een album met foto's van alle winkels van het bedrijf, de. de pots en alle personeelsleden. In de samenstelling van dit album, die ge heel door personeelsleden werd ver zorgd, heeft vooral de heer Schoon- dermark een groot aandeel gehad. De heer André v. Hilst dankte alle sprekers hartelijk voor hun waar derende woorden en bijzonder dank baar was hij voor de prachtige ge schenken. Het geschenk van het ersoneel, de bronzen plaquette van de oprichter, noemde hij het enig juiste geschenk dat gegeven had i If ,4. Burgemeester Teyssen complimenteert de beide directeuren, (op de achtergrond mevr. van Hilst-Smits en hun zoon André Jr. de stióhter van het bedrijf, de heer André van Hilst, aan. De plaquette werd vervaardigd door de Waalwijk se kunstenaar Theo v. Delft. Mevr. v. Hilst kreeg bloemen aangeboden. De accountant schetste in het kort niet alleen de uitstekende beleid voering in het bedrijf, maar wees er ook op dat de directie een open oog heeft voor de dienende taak van 't bedrijf. Hij dankte de directie voor de bijzonder prettige verstandhou ding gedurende een 20-jarige samen werking en bood als bewijs van er kentelijkheid een zeer fraai kantoor uurwerk aan, waarop de cijfers zijn vervangen door de tekens van de dierenriem. In een geestige toespraak schetste de schoonvader van de heer André v. Hilst, de heer Smits, het ontstaan en de ontwikkeling van het bedrijf, waarbij hij er vooral de nadruk op legde dat een bedrijf alleen kan groeien door de volledige medewer king en toewijding van het perso neel. Hij spoorde het personeel aan de zaak trouw te blijven, vooral in deze tengevolge van concurrentie zo moeilijke tijd. De rij van sprekers werd gesloten door de procuratiehouder, de heer Leijtens, die in een persoonlijke ge- kunnen worden. Het zal een ere plaats krijgen in de hal van het hoofdkantoor. Nadien bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen, waarbij de stem ming steeg naarmate de tijd ver streek. Overweldigend was de belangstel ling bij de receptie, welke aanslui tend bij deze huldigingsbijeenkomst werd gehouden. Een groot aantal autoriteiten, o.a. burgemeester en wethouders, Deken dr. v. d. Hurk, pastoor Verbiesen en vele anderen, zakenlieden, vrienden en bekenden kwamen hun gelukwensen aanbie den, waarbij in zo grote getale de prachtigste bloemstukken werden aangeboden, dat hiervoor tenslotte een plaatsje buiten de feestzaal moest worden gezocht. Als typische bijzonderheid ver melden we nog, dat knechts, die bij de oprichting in het bedrijf kwa men, thans hun opwachting kwamen maken. Het was een allerprettigste en zeer geslaagde stijlvolle jubileum viering, die grote voldoening moet hebben geschonken en voor direc teuren en personeel onvergetelijk zal blijven. DE TWEEDE RONDE IN FRANKRIJK. De overwinning van de rechtse partijen in de Franse kamer heeft, dank zij het meerderheidsstelsel, zulk een omvang aangenomen, dat men zonder voorbehoed van een omwenteling moet spreken. De sa menstelling van de nieuwe kamer is voor wat de Franse zetels betreft als volgt: U.N.R. van Soustelle 188, conser vatieve onafhankelijken 120, radica len 13, socialisten 40, communisten 10. De oud katholiek-democratische partij, de M.R.P., behaalde 49 zetels en de rechtse christen-democraten van Bidault verwierven er acht. Het republikeinse centrum van Morice kwam met veertien zetels uit de bus, terwijl voorts nog dertien rechtse candidaten werden gekozen. Aan de linker zijde wisten zich twee can didaten en acht vertegenwoordigers van het linkse centrum te plaatsen. Indien men volgens de klassieke terminologie zou rekenen, zou men tot de volgende verdeling komen: linkse partijen van de communisten tot en met de socialisten 60, cen trum 62, rechts 343. Het is dus niet overdreven van een aardverschuiving te spreken, want in de vorige Nationale Verga dering was deze ruwe indeling als volgt: links 242, centrum 139, rechts 157. Het succes van de U.N.R., die met 188 zetels veruit de grootste partij van het parlement is geworden, overtreft de stoutste verwachtingen. De allergrootste optimisten in die kringen rekenden hooguit op 150 tot 1 160 zetels. Indien men bij de leden van de U.N.R. ook nog de 70 afge- vaardigden van Algerije rekent, dan - heeft zij de absolute meerderheid van de assemblee. De guillotine van het meerder heidsdistrictenstelsel heeft de com munistische vertegenwoordigers in de Nationale Vergadering meer dan gedecimeerd. In de vorige assemblee hadden zij 138 zetels. Volgens een naar Nederlandse begrippen eerlijk systeem van evenredige vertegen woordiging, zouden zij er ditmaal ruim 100 hebben moeten halen. Het zijn er in werkelijkheid zegge en schrijve tien geworden, terwijl de U.N.R., die in de eerste ronde aan zienlijk minder stenamen had be-i om te voorkomen dat de "Ouders doordrongen tot op de plaats waar de lijkjes lagen. Slechts bij twee schoolbranden zijn in de laatste 100 jaar in de V.S. méér levens verloren gegaan. In 1937 kwamen bij een brand in een school te New London in Texas 294 personen om, in 1908 te Cleveland in Ohio 176. De brand brak nog geen twintig minuten voordat de school om drie uur zou uitgaan, uit. Korte tijd la ter stond het gehele gebouw in lich terlaaie. De slachtoffers onder het onderwijzend personeel waren kloos terzusters. Drie zusters zijn omgeko men toen ze trachtten leerlingen naar buiten te leiden. Vier klassen met kinderen van 11 tot 14 jaar werden door vuur en rook ingesloten. Brandweerlieden zagen in een klas 24 kinderen dood in hun bank zitten met hun aard rijkskundeboeken voor zich. De kin deren, die van de hoogste verdie- haald dan de communisten, er nu 188 heeft. PRESIDENTSVERKIEZINGEN OP 21 DECEMBER. Naar thans blijkt, zullen de pre sidentsverkiezingen in Frankrijk worden gehouden op 21 december. Zo nodig zal er een week later een tweede ronde worden gehouden. De president zal worden gekozen voor een termijn van zeven jaar. President Coty wenst niet meer in aanmerking te komen. BRAND IN SCHOOL EIST 90 MENSENLEVENS. Een ontzettende catastrofe heeft zich maandag afgespeeld in een ka tholieke lagere school te Chicago (V.S.). Bij een brand zijn minstens 90 kinderen en enige religieuzen om het leven gekomen. Vele doden moe ten nog geïdentificeerd worden. Er zijn zeker honderd gewonden naar ziekenhuizen vervoerd. Daar som migen hiérvan zeer ernstig gekwetst zijn, moet worden aangenomen dat het aantal doden nog zal stijgen. Vóór de school speelden zich hart verscheurende tonelen af. Honder den ouders riepen om hun kinderen, tóen in dekens gewikkelde lijken uit 't gebouw werden gedragen en op een grasveld werden neergelegd. De politie liet versterkingen aanrukken de ander zijn lijden begint al na de eerste hap. Maar in beide gevallen is 't schrijnend vuur te blussen op het moment dat de eer ste steekvlam zich doet voelen. Een of twee Rennies nemen; het vuur is gedoofd en ge kunt pijnloos genieten van Uw kostelijk maal. Steek steevast een paar Rennies bij U. Ze zijn stuk voor stuk verpakt, smaakvol en hyginisch en ge kunt ze nemen zonder dat iemand er weet van heeft. Daarbij zijn ze nog lekker ook. ping uit de ramen sprongen, vonden de dood op de betonnen speelplaats. De school telde 1300 leerlingen. Duizend van hen konden worden ge red. Velen slaagden er in door de dichte rook naar buiten te komen, doordat zij, op aanwijzing van de leerkrachten, langs de vloer kropen, waar zich het langst nog lucht be vond. Gerechtelijke dwaling in Canada. GING COFFIN ONSCHULDIG NAAR HET SCHAVOT? De politie in Quebec in Canada houdt zich op het ogenblik opnieuw bezig met de zaak van Wiibert Cof fin, een Canadees, die twee jaar ge leden is opgehangen wegens moord op een Amerikaans jager in de bos sen van Gasp in de provincie Que bec. Dezer dagen is n.l. in Miami Florida, een Canadese Indiaan van de Mohawk-stam gearresteerd op beschuldiging van aanranding. Deze Indiaan nu heeft bij een politiever hoor en passant bekend dat hij de Amerikaanse jagér en twee van zijn metgezellen heeft vermoord. Korte tijd na de ontdekking van de moord werd Coffin destijds gear resteerd. Er waren verschillende be zwarende aanwijzingen. Coffin ver scheen voor de rechtbank in Que bec en procedeerde door tot bij het opperste gerechtshof. Alle instanties achtten op zijn minst bewezen dat hij de 17-jarige Richard Lmdsey had vermoord. Men vond diens lijk naast de ontzielde lichamen van zijn vader, Eugene Lindsey en een 20 jarige vriend, Frederick Claar. Tot op het schavot heeft Coffin echter ontkend de daad te hebben bedre ven. Hij gaf slechts toe 600 dollar en sommige persoonlijke bezittingen van de Amerikanen te hebben ge roofd. De executie van Coffin werd tol zeven maal toe uitgesteld in ver band met verscheidene gratie-ver- zóeken. Ondanks de pogingen van mr. Maloney, kreeg Coffin geen toe stemming om vóór zijn terechtstel ling de vrouw te huwen met wie hi.j had samengewoond. Hij had daarom gevraagd, om zijn achtjarig zoontje te kunnen wettigen. De Indiaan, die nu in Miami vast zit, heeft als motief voor de moord gegeven, dat hij blanke mensen haat. Die haat dateerde volgens hem uit de tijd. dat hij in een gevangenis in New York had vastgezeten. Hij zou daar onmenselijk behandeld zijn. 1- sw f H W „VEROVERING VAN NIEUW - GUINEA IS MILITAIR GEZIEN VEEL GEMAKKELIJKER DAN DIE VAN MENADO". Brigadier-generaal Mustopo, „bui tengewoon" plaatsvervangend chef staf van het Indonesische leger eni vice-voorzitter van het Nationale* bevrijdingsfront voor Nieuw-Guinea, heeft in Medan verklaard, dat „mi-j litair gezien de verovering van Nieuw-Guinea veel gemakkelijker is dan van Menado", aldus meldt A.F.P. Hij deelde mee dat alle ziens wijzen en voorstellen uit de Indo nesische archipel voor de bevrijding van Nieuw-Guinea worden bestu deerd. „Wanneer wij zijn gekomen tot een krachtige eenheid, kunnen gekomen. De vrouw lag in het vertrek te slapen en heeft waar schijnlijk door overvloedig ge bruik van slaapmiddelen van de brand niets gemerkt. Haar ver minkte en verkoolde resten wer den naast haar bed gevonden. Een arts constateerde de dood. Het stoffelijk overschot is over gebracht naar de Mariastichting in Haarlem. HOOG EERBEWIJS VOOR NUNTIUS. De zelden aan niet-Nederlan- ders overhandigde onderschei ding grootkruis Nederlandse Leeuw, en de persoonlijke uit reiking daarvan door koningin Juliana, zijn dinsdag bij het af scheid van kardinaal Giobbe de meest opvallende tekenen ge weest van de achting die Neder land de scheidende nuntius toe draagt. Naast deze hulde van de kant van de Kroon - tijdens 'n lunch op Huize ten Bosch was een overweldigende receptie het an dere hoogtepunt bij dit vertrek. Een keur van autoriteiten uit het kerkelijke, politieke en diploma tieke leven waren bij de laatste ontvangst aanwezig. Tijdens de indrukwekkende plechtigheid werd namens katholiek Neder land een cheque aangeboden als afscheidsgeschenk. KARDINAAL GIOBBE BIJ PRINSES WILHELMINA. Kardinaal Giobbe heeft maandag middag in gezelschap van zijn se cretaris, pater Lambriex, afscheid genomen van prinses Wilhelmina. Deze ontving de kardinaal in het paleis aan het Lange Voorhout te Den Haag en onderhield zich onge veer een uur met hem. WERKLOOSHEID IETS GESTEGEN. Van 59.270 eind oktober is het aantal werkloze mannen eind november opgelopen tot 68.430; dat is 15.708 meer dan eind no vember vorig jaar. 'Het aantal werkloze vrouwen was eind vo rige maand 6.898; dat is ruim 250 minder dan eind oktober 1958. NIEUWE VERKEERSBORDEN BIJ GRENS BEBOUWDE KOM. De minister van Verkeer en Waterstaat zal, naar wij verne men, aan alle gemeentebesturen opdracht geven aan de grenzen van de bebouwde kom nieuwe norden te plaatsen, die de weg gebruikers er op duidelijke wijze van in kennis stellen, dat zij van dat punt af, aan de vijftig kilometer snelheidsgrens zijn ge bonden. PHILIPS GRIJPT IN. Naar ons ter ore is gekomen, is Philips thans ook in Breda bezig ge weest een einde te maken aan een uitwas in de radiohandel. Reeds ge ruime tijd schijnt het aantal radio handelaren toe te nemen, die de par ticulier bij aankoop van een tele visietoestel op misleidende wijze zgn, korting verleent op de door de fabrikant vastgestelde prijs. In de afgelopen tijd is namelijk gebleken, dat dit vrijwel steeds tot gevolg heeft, dat men een minder waardige antenne levert, dan wel knoeit'met de installatie daarvan. De moeilijkheden bleven niet uit: herhaalde malen werd de fabrikant geconfronteerd met het feit, dat een voor 100% goed functionerend ap paraat een minder goed beeld te zien gaf. Ook hebben vele particu lieren, die zgn. goedkoop hadden ge kocht, moeten ervaren dat de ver eiste nazorg niet, of slechts zeer ge deeltelijk werd verleend. Om aan deze methode definitief een einde te maken, is op een verga dering, die Philips dezer dagen met de radiohandelaren uit Breda en omgeving heeft belegd, besloten: le. slechts antennes van behoorlij ke kwaliteit te installeren en de daarvoor noodzakelijke kosten in re kening te brengen; 2e. geen korting te geven, in wel ke vorm dan ook, op de door Phi lips vastgestelde prijzen. Philips stelt de naleving van deze bepalingen onder controle en zal op krachtdadige wijze optreden tegen handelaren die zich met houden aan de verkoopprijzen. De bonande handelaren stellen zich zonder uitzondering achter dit initiatief, waardoor consument er zeker van is „waar voor zijn geld" te krijgen. MOEDER EN KINDEREN door gas vergiftigd. Familiedrama in de hoofstad. Dinsdagnacht is in de Gerard Doustraat in Amsterdam een meisje van 6 maanden door gas- versukking om het leven geko men. De moeder en haar twee zoontjes van zes en drie jaar konden worden gered. Om kwart voor zes 's morgens rook de bovenbuurman van de 35-jarige mevrouw G, die woon achtig is op de tweede etage, 'n sterke gaslucht. Hij ging dadelijk op onderzoek uit, terwijl zijn echtgenote de politie waar schuwde. Het gas bleek afkom stig te zijn van de tweede verdie ping. De man slaagde erin naar öinnen te komen en vond mevr. G. en haar drie kinderen in bed liggen. Zij waren allen bewuste loos. Vermoed wordt, dat de vrouw, die gescheiden is, heeft gehandeld in een aanval van zwaarmoedigheid. Zij had de kinderen bij zich in bed geno men. De beide jongens, die weer tot bewustzijn zijn gekomen, kunnen zich niets bijzonders herinneren. De vrouw was des middags nog buiten kennis. VROUW BIJ BRAND OMGEKOMEN. Bij een felle brand die in de nacht van dinsdag op woensdag heeft gewoed in een kamertje aan de achterzijde van perceel 46 aan de Jan van den Bergstr. in Heemstede is de 53-jarige me vrouw Th. Loots om het leven wij ons het volgend jaar onder één commando stellen", aldus Mustopo. Gevraagd of dit betekent dat Nieuw- worden verkregen, antwoordde hij: Guinea door middel van geweld zal „Alle opdrachten om met de actie te beginnen moeten van de Indonesi sche regering op de centrale militai re gezagdrager komen; wij zijn slechts de uitvoerders". Roesten bergstr. 59 KAATSHEUVEL Wij vragen voor ons stikatelier Gezorgd kan worden voor een zeer prettige sfeer en een goede opleid ing. MET BEHULP VAN SUIKER MAAKT MEN BLOEDPLASMA, BRANDSTOF, EXPLOSIEVEN, KLEURSTOFFEN, KUNST HARSEN, TEXTIEL EN VITAMINEN... Als St. Nicolaas een suiker beest in de schoen doet of wan neer wij een schepje suiker in onze thee, koffie of pap doen, dan beseifen we niet van welk wonderlijk product we op dat moment gebruik maken. Een suikerbeest is van suiker en een synoniem voor zoet bij de mees- len, maar weten we wel, dat sui ker een wonderproduct is, waar van wij gebruik maken om ette lijke andere belangrijke produc ten te vervaardigen, waartoe wij zonder suiker niet in staat zou den zijn. Dat suiker gebruikt wordt in vele producten als suikerwerken, chocolade, bonbons en dranken om maar een voorbeeld te noe men, weten we allen, maar sui ker is daarnaast in veel gevallen onontbeerlijk bij de vervaardi ging van kunstharsen, explosie ven, kleurstoffen, bloedplasma, vitaminen, ja, zelfs textiel en nog vele andere producten. Wij komen hierdoor tot de conclusie, die overigens een gro te waarheid inhoudt, dat het le ven op aarde niet zonder suiker kan. Het is een beslist vitaal product. Een suikerproduct. Uit Indië, het vaderland van 't suikerriet, kwam de suiker naar China omstreeks 800 v. Chr. Het verbreidde zich over Perzië, Ara- bië en Eryüte, waarna Europa er mee in aanraking kwam. Ge leidelijk veroverde het de rest van ons werelddeel, nadat eerst Spanje er mee kennis had ge maakt in de strijd tegen de Mu zelmannen. Toch duurde het nog vele hon derden jaren, alvorens men in Europa tot het verbouwen van suikerriet overging. Natuurlijk beperkte de verbouw zich tot 't zuideh'k deel van ons wereld deel. Van hieruit vond het zijn weg naar Amerika, waar het vooral in midden-Amerika een tweede vaderland vond. De riet suiker-verbouw in Amerka is zeer nauw verbonden geweest met de slavernij, want het waren

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 1