l I Waalwijkse en Langstraatse Courant Rigoreuze premieverhoging bij de drie Midden-Brabantse ziekenfondsen. KERSTARTIKELEN HET GESCHENKENHUIS IwitLi ^ft)aabecb RIJKS STUDIETOELAGEN Oplossing „Waalwijk Winkelstad" t Pr®vln«ê&ai Nieuws Kerstballen Kerstkaarsen Siingers Kerstgroepen Gehele SOLA-colSectae voorradig! "V (Nadruk verboden). VRIJDAG 12 DECEMBER 1996 Uitgever Waalwij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week -OOfc. Sla JAARGANG N*. *7 22 cant par week; per kwartaal f 2.85 8.10 franco p.p. Gironummer 50798 Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Abonnement: Contract-advertenties: speciaal tarief Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 187# TEL.-ADRES„HCHO" Van f 2,12 per week op f 2,40 m.i.v. 4 januari a.s Stijgende lasten voor genees- en verbandmiddelen en ziekenhuisverpleging de voornaamste factoren. Met ingang van de eerste volle j week van januari 1959 (4 jan.) zul len de premietarieven in de afde ling vrijwillig verzekerden van de drie Midden-Brabantse Ziekenfond sen, te weten het A.A.Z. van Til burg en Den Bosch en het Centraal Ziekenfonds, sterk worden ver hoogd. De premie per betalende vrijwillige verzekerde zal in het district Tilburg van f 2.12 per week tot f 2.40 worden verhoogd en in het district Den Bosch van f 2.00 tot f 2.40. Oorzaak van deze rigoreuze verhogingen zijn de scherp geste gen onkosten, waarvoor genoemde ziekenfondsen zich gesteld zien. Onkosten, waarmee overigens alle ziekenfondsen in het land worden geconfronteerd en die dan ook lan delijk een verhoging van het pre mietarief met zich zal brengen. Tijdens een persconferentie in Tilburg werd woensdag j.l. door de directeuren van genoemde zieken fondsen een nadere uiteenzetting gegeven over de factoren, welke tot deze verhoging hebben genoopt; 'n uiteenzetting, die bovendien een helder beeld gaf van de zorgzame en verantwoorde wijze, waarop met het ziekengeld wordt gehandeld en gewerkt en die tevens duidelijk il lustreerde over welk een voortref felijk en heilzaam instituut wij in 't ziekenfonds beschikken. Vergelijkt men de lasten per ver zekerde in 1954 met die van thans, dan komt men, het totaal der lasten in 1954 op 100 stellende, voor het jaar 1959 op het getal 169. Op alle onderdelen zijn de lasten in de loop van enkele jaren schrikbarend ge stegen, enerzijds tengevolge van de sterk gestegen honoraria en kosten van ziekenhuisverpleging, ander zijds ten gevolge van een intensie ver en vooral expensiever gebruik van geneesmiddelen. Over het ge heel genomen zijn de kostenverho gende factoren te splitsen in twee categorieën, n.l. die waarop de ver zekerde wel en die waarop hij geen invloed kan uitoefenen. Tot de eerste categorie behoort een van de belangrijkste factoren die oorzaak van premieverhoging ge weest zijn, te weten: de lasten voor genees- en verbandmiddelen. In 1954 bedroeg het bedrag per ziel hiervoor f 5.93, maar voor 1959 moest een bedrag van f 10,76 wor den geraamd. Deze stijging is het gevolg van een sterke toename van het gebruik van geneesmiddelen, vooral van het gebruik van kost bare specialité's. De drang naar 'bij zonder werkzame en dure genees middelen neemt in vele gevallen 'n overdreven omvang aan. De verze kerden nemen veelal geen genoegen meer met 'n geneesmiddel dat bij de apotheker is samengesteld en dat niet minder is dan het duur ver pakte fabrieksproduct. Hoewel Ne derland in dit opzicht nog gunstig afsteekt bij het buitenland, zal het toch zaak zijn, dat de verzekerden zich in dit opzicht gaan beperken, wil men tenminste aan een nieuwe premieverhoging op korte termijn ontkomen. Het aantal recepten per ziel per kwartaal steeg van 1,01 in 1954 tot 1.36 in 1957 (in Nijmegen tot 6 en in Amsterdam zelfs tot ruim 8) en de prijs per recept van f 0,53 tot f 0,88. De belangrijkste factor, welke tot premieverhoging heeft genoopt, zijn de sterk verhoogde kosten voor zie kenhuisverpleging, een factor, die noch de verzekerde noch het zie kenfonds in de hand heeft. De in deze sector vastgestelde prijzen worden door de prijsbeheersing goedgekeurd en kunnen op gener lei wijze door de ziekenfondsen be- invloed worden. De ziekenhuizen, vooral de nieuw- bouw-ziekenhuizen, die in dit op zicht aan voorschriften gebonden zijn, moeten op grond van velerlei factoren (o.a. de verhoogde ver pleegsterssalarissen) wel tot dras tische verhogingen overgaan om de exploitatie te kunnen dekken. Zo steeg de verpleegprijs per dag in 't St. Elisabeth-Ziekenhuis te Tilburg van f 7,86 in 1954 tot f 15.30 in 1958, een prijs, die overigens nog gunstig afsteekt bij Nijmegen (f 30.-) en Eindhoven (f 32.-) Vandaar dan ook dat de premies in Nijmegen en Eindhoven nog hoger zijn dan in Tilburg en Den Bosch, nl. voor Nij megen f 2.65 en voor Eindhoven f 2.60 (voor de omstreken f 2.70). Andere kostenverhogende facto ren zijn de huisartsenhulp, in 1954 f 6.74 per ziel en voor 1959 f 10.-; het zieken vervoer, waarvan dikwijls op ergerlijke wijze misbruik wordt gemaakt, van f 0.50 per ziel in 1954 tot f 0.80 in 1959; de uitwendige ge neeswijzen (massage, bestraling, etc.), welke behandelingen ook nog al eens onnodig worden gerekt, vanf f 0.76 in 1954 tot f 1.20 in 1959. De overigens zeer toe te juichen en voortreffelij ke schooltandverzorging was mede oorzaak van een stijging in de lasten per ziel van f 2.31 in 1954 tot een raming van f 4.14 in 1959. Een belangrijke rol in de premie verhoging speelt ook het aantal niet-betalende verzekerden, dat in de kinderrijke Brabantse gezinnen, aanmerkelijk groter is dan elders in het land. Zoals bekend zal ook de premie in de afdeling verplicht verzekerden m.i.v. 4 jan. worden verhoogd van 4,2 pet. tot 4,5 pet van het loon. denstand, die niet bloeit i s niet gezond (3). 6. Bieden is beter dan te koop, aan gezien dit woord in dit verband veel te beperkt is. Waalwijk heeft immers zoveel te bieden, en niet al les is te koop: zaken als „een pret tige sfeer in het winkelcentrum" bijvoorbeeld zijn niet te koop. (2). 7. Het is moeilijk aan een van bei de woorden de voorkeur te geven. Dit hangt geheel van de omstandig heden van het betrokken bedrijf af. (3). 8. Een kruidenier is een kleinhan delaar ofwel een detaillist en de de tailhandel vervult een opslaande functie. Hieruit blijkt duidelijk, dat slechts „opgeslagen" goed is (1). 9. Trekken is veel beter dan lok ken. Dit laatste woord heeft immers een onprettige betekenis, het doet onwillekeurig denken aan: iemand met valse middelen lokken iets te kopen. Maar het is het goed recht van iedere winkelier, klanten te trekken. Dit behoort tot de normale handelsuitingen in iedere plaats (2) 10. Het is een veel verbreid mis verstand, dat men bepaalde zaken voordeliger in een grote stand zou kunnen kopen dan in een kleine plaats. Dit is beslist niet waar, 'al zou het alleen al om het reisgeld zijn. In Waalwijk zelf kopen spaart u reisgeld uit. (1). 3-2-2-3-3-2-3-1-2-1 1. Het winkelen in het winkelcen trum van Waalwijk is niet alleen maar gezellig, het is ook prettig, omdat men er zoveel keus heeft en op zo'n prettige wijze wordt be diend. Beide woorden zijn dus goed. (3) 2. Hier is het woord klant beter. Een klant is iemand, die iets komt kopen, terwijl een consument een verteerder of verbruiker is. Een verbruiker is iemand, die reeds ge kochte artikelen verbruikt. Het is daarom lang niet altijd een klant, omdat de door de consument ver bruikte artikelen gemakkelijk door ONDERLING BOEREN- VERZEKERINGSFONDS. Provinciale vergadering voor Noordbrabant en Limburg. Het Onderling Boerenverzekeringsfonds, de organisatie voor de levensverzekering va nde boer, hield op dinsdag 9 december j.l. zijn provinciale vergadering voor Nrd.- Brabant en Limburg in Breda. De in deze provincie gevestigde afdelingen van het O.B.F. hadden hun afgevaardigden naar de ze vergadering gezonden. Aan de uitvoerige mededelingen van de directeur, de heer Drs. A. de Boer, is het volgende ontleend. In ruim 4 jaar steeg het ledental met ruim 5000 tot 23800; het aantal verzeke ringen steeg in dezelfde periode met rond 8600 tot 32300. Uit de grotere stijging van he taantal verzekeringen tot opzichte van het aantal leden, blijkt het sluiten van aan vullende verzekeringen door personen, die reeds als lid waren ingeschreven. Uit de grote stijging van het gemiddeld verzekerd bedrag per lid - in 1945 bedroeg dit nog f 318.6-, in 1958 was dit gestegen tot f 7172. - - blijkt eveneens de sterk ge groeide behoefte aan levensverzekeringen in de agrarische sector, al speelt hierin, helaas, de muntontwaarding een rol mee. Het verzekerde bedrag steeg van bijna f 100 miljoen in 1954 tot ruim f 181 mil joen thans. Verhoudingsgewijs is het O. B. F. in de afgelopen 10 jaar meer dan dubbel zoveel gegroeid als de gehele levensverzeke ringssector. Tesamen met de zusterorgani satie voor de collectieve verzekering in de agrarische sector, het Coöperatief Verzeke ringsfonds, is momenteel een verzekerd ka pitaal van f 500 miljoen overschreden en wordt een zeer eervolle 17e plaats temid den van de 60 levensverzekeringsmaatschap pijen in Nederland ingenomen. 165 leden profiteren van premievrij stelling bij invaliditeit of langdurige ziekte, welk recht het O.B.F. aan alle leden ver leende. Na enkele aspecten van de organisato rische ontwikkeling te hebben belicht, stond spreker stil bij de beleggingen, welke in de afgelopen 4 jaar met f 13 miljoen toenemen tot f 30.3 miljoen. Hypotheken (15V4 van het totaal) en leningen op schuldbekentenis (52 van het totaal) ne men het leeuwendeel van de beleggingen voor hun rekening. Beide beleggingssoor ten vinden hoofdzakelijk hun weg terug naar de agrarische sector. De effecten (24 van het totaal) en de post vaste eigendommen (3V£ van het totaal) com pleteren de belegingen. De uitkeringen aan de leden benaderen momenteel een bedrag van f 1 miljoen per jaar. De financiële uitkomsten besprekend, merkte de directeur op, dat de rentevoet als gevolg van de schaarste op de kapi taalmarkt en de zeer gunstige sterfte leid den tot deze ontwikkeling, die in 1957 b.v. een overschot op de resultatenrekening van bijna f 1 miljoen opleverde. Het waarborgfonds en het fonds voor extra uitkeringen aan de leden - thans tezamen f 3.6 miljoen groot - bedragen thans 13 van de premiereserve een voor de verzekeringswereld ongekend hoog percentage. De extra-uitkering aan de le den kon geleidelijk worden opgevoerd tot momenteel 9,7 van het bij uitkering be schikbaar komende bedrag. Aan het slot van zijn beschouwingen be lichtte de heer De Boer nog enkele aspec ten van een eventuele tariefsherziening. Het voorstel tot een ingrijpende wijzi ging van de statuten, o.a. de instelling van een ledenraad beogende, kon de goedkeu ring van de vergadering verkrijgen. NA BIJNA 275.000 K.M. NOG STEEDS IN GOEDE STAAT. Bij het testen van Britse Good- yearbanden heeft een standaard Vauxhall „Victor"-personenwa- gen rond 275.000 km. afgelegd in ruim 14 maanden. De wagen is nog steeds in bedrijf en levert geen moeilijkheden op. Om dit enorme kilometerage te bereiken, legt de „Victor" elke dag met uitzondering van de Zondagen een afstand af van rond 1000 km. Op 9 Augustus 1957 werd de wagen voor de eer ste maal in bedrijf gesteld. Over eenkomstig het testschema ver wacht men vóór Kerstmis de 200.000 mijl rond te hebben, (ruim 320.000 km*) De Victor doet zijn werk on der zeer moeilijke omstandighe den, die speciaal werden uitge dacht om het testen der banden te bespoedigen. De wagen is be laden met zandzakken, waardoor het gewicht, dat de banden moe ten dragen, 25 hoger is dan normaal wordt voorgeschreven en de totale nuttige lading met inbegrip van de bestuurder 584 kg. bedraagt. De motor werd na 177.000 km. vervangen door een andere, wel ke vóór de revisie 157.700 km. had afgelegd. Tegelijkertijd wer den versnellingsbak en voorve ren gereviseerd. Totdat de motor werd vervan gen, was de cilinderkop er niet af geweest. Het normale service- werk wordt slechts eenmaal per week verricht, d.w.z. nadat de wagen telkens 4800 km. heeft af gelegd. De „Victor" zal zijn loop baan als bandentester voortzet ten, totdat hij economisch niet langer in bedrijf kan worden ge houden. Onlangs werd een ande re „Victor", die eveneens voor dit werk gebruikt is, verkocht, nadat hij 289.700 km. had afge legd en nog steeds in prima staat verkeerde. een ander kunnen zijn gekocht. (2) 1 3. Ik kan er inkomen, dat hij met I zijn inkomsten niet kan uitkomen. Uitkomen met wijst er op, dat zal I' moeten blijken, of de baten (in komsten) de kosten zullen over treffen. Daarom is hier inkomsten beter. (2). 4. Afzetten van de hand doen of verkopen. Omzetten verhan delen. Hier zijn dus beide woorden juist. Immers, men kan de gefabri ceerde produkten zowel verhande len als verkopen. Het een is het ge volg van het ander (3). 5. Beide woorden zijn goed. Een j gezonde middenstand immers is een bloeiende middenstand. Een mid- t •w Fantastische sortering in: WAALWUK Grotestraat 220 - Telefoon 2512 .-f .-^"hUW iïS; Maandag begon de Tweede Kamer met de behandeling van de begro ting van Buitenlandse Zaken. In gespannen aandacht volgen min. mr. J. M. A. H. Luns, min. ir. C. Staf en rechts de staatssecr. mr. van den Beugel de betogen van de sprekers. De fictieve Spaanse bisschop is nog maar net uit de etalages ver dwenen of zijn plaats wordt al weer ingenomen door een andere witge- baarde figuur, die in vrijgevigheid niet voor zijn katholieke collega on derdoet de Kerstman. Het weinig terzake doende ver schil tussen deze twee, op andermans kosten royale figuren, is, dat St. Ni- colaas zo'n zestien eeuwen geleden echt geleefd heeft, terwijl de kerst man is ontsproten aan de speelse volksfantasie en daarna door ge wiekste zakenjongens in de familie van St. Nicolaas is ondergeschoven. Ze menen het beiden echter goed, zodat deze geforceerde familierelatie wat mij betreft tot in lengte van da gen mag blijven voortbestaan. Over familie gesproken, december is toch wel een weldadig warme maand, warm van sfeer en intimiteit. December heeft, wat in de overige maanden van het jaar in veel mindere mate tot uitdrukking komtde ge zinsverbondenheid. Ritme en vorm van het moderne leven trekken de mens van het gezin af, zodat de hui selijkheid steeds meer op de achter grond dreigt te geraken. Het hoge tempo van ons leven en de geestdo dende mechanische arbeid doen een groter behoefte aan verzet ontstaan, aan schokkend en prikkelend amuse ment, dat in de huiselijke kring uiter aard niet te vinden is. Ook zijn de gezagsverhoudingen in het gezin an ders komen te liggen. Door dit alles is de gezinsband, die op een ander levensritme en -vorm is berekend, losser geworden en in vele gevallen zelfs helemaal zoek. Maar in decem ber bloeit de huiselijkheid telkenmale weer op en krijgt de gezinsband weer vat op ouders en kinderen. En dan ervaren we telkens opnieuw toch wel heel sterk, dat het gezin het ware leefmilieu is, dat de warmte, de lief de en de genegenheid in het gezin ons meer levensvreugde en levens kracht schenken dan wat ook. Het is me opgevallen, dat je in december zoveel blijde mensen ontmoet. En de ze blijdschap komt niet in de eerste plaats voort uit de vele prettige fees ten, welke déze maand telt, al draagt het karakter van deze feestdagen daartoe in belangrijke mate bij. Het is een blijdschap, die van binnenuit komt, die een afspiegeling is van een diepe innerlijke vrede en een alles beheersend geluksgevoel, een blijd schap welhaast om het terugvinden van iets. Dit zijn zo maar enkele vluchtige notities, want het is hier niet de plaats om dieper in te gaan op het verschijnsel van de „onthuislijking" maar wel wil ik aan deze korte be spiegeling de vraag verbinden moet december naast een maand van feest vreugde ook niet een maand van be zinning zijn? Niet alleen van bezin ning op ons geloofsleven, maar ook van bezinning op en herwaardering van ons gezinsleven. Moeten wij de zaken niet gaan reorganiseren en het gezin weer maken tot het centrale punt van ons leven, want dat is het toch, we voelen dat in deze dagen sterker dan ooit? Moeten we geluk en vrede voor ons zelf, voor ons ge zin, voor de gemeenschap, ja voor de gehele wereld niet daar zoeken waar zij liggen in het gezin? Nee, we hebben hier echt geen keus, we zijn het verplicht tegenover onze ouders, tegenover onze kinderen, tegenover de gemeenschap, tegenover de we reld en tegenover ons zelf. We zijn stuurloze en hopeloze gelukzoekers als we het niet doen. Klondyke ligt hier! Onder uw eigen dak! HANNIBAL. Zoals telkenjare het geval is, zal ook voor het cursusjaar 1959- 1960 weer gelegenheid bestaan, dat personen met een zeer goede studieaanleg, die niet in staat zijn de kosten van hun voorgeno men of reeds aangevangen studie te betalen, voor een rijksstudie toelage in aanmerking kunnen komen. Zij moeten zich in de maand januari 1959 wenden tot het Ministerie van O. K. en W. afd. rijksstudietoelagen, Nieuwe Uitleg 1 te Den Haag. De Staat verstrekt zowel gif ten als renteloze voorschotten. Hiervoor komen in aanmerking zij, die reeds aan een inrichting voor hoger onderwijs studeren. Deze groep studerenden moet bij de administratie van de onder wijsinstelling een z.g. staat van inlichtingen aanvragen. Aan de hand daarvan vindt beoordeling plaats of de toelage verstrekt zal worden als gift of als renteloos voorschot. Voor een renteloos voorschot kunnen verder in aanmerking komen aanstaande studenten ook zij moeten hun aanvraag in dienen voor 1 februari 1959. Zij die nog geen eindexamen hebben afgelegd voor h.b.s. of gymna sium, vallen eveneens onder deze bepaling. De aanvraagformulie ren hiervoor zijn in januari ver krijgbaar bij alle scholen voor middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs en tevens bij het hiervoor genoemde adres Niéuwe Uitleg 1 te 's-Gravenhage. Voor studie aan de landbouw- s hogeschool te Wageningen kan men eveneens in aanmerking ko men. voor een toelage. De adres sen van de studiefondsen kunnen worden aangevraagd bij de direc teur van het landbouwonderwijs te 's-Gravenhage, Bezuidenhout- seweg 30. Andere scholen. Voor een renteloos voorschot kan men in aanmerking komen als men wil studeren bij erkende inrichtingen voor voorbereidend hoger en/of middelbaar onder wijs, uitgebreid en middelbaar technisch onderwijs, uitgebreid lager en middelbaar nijverheids onderwijs, scholen voor maat schappelijk werk, verder voor opleidingen, indien erkend, voor middelbare akten en tenslotte voor studie aan het centraal in stituut van sportleiders. De toe lagen, die voor deze groep stu derenden worden gegeven, moe ten worden terugbetaald. De a.s. lerares bij het nijver heidsonderwijs, die de driejarige vooropleiding wil volgen, komt er beter af, zij toch kan een toe lage krjigen van maximaal 400 en behoeft deze toelage niet te rug te betalen. De aanvraagfor mulieren voor deze studie kan men in januari verkrijgen behal ve bij genoemde inrichtingen van onderwijs, ook bij de u.l.b. scho len en verder bij de genoemde afdeling studietoelagen, Nieuwe Uitleg 1 te Den Haag. Kleuterleidsters. Voor de opleiding tot kleuter leidster bij rijks-, gemeentelijke of daartoe aangewezen bijzonde re inrichtingen en gesubsidieerde of aangewezen opleidingen kan een toelage verstrekt worden van maximaal 300.per jaar. Deze toelage kan worden beschouwd als gift. Moet men reiskosten maken of in pension gaan om de opleiding te kunnen volgen, e.e.a. in ver- oand met de afstand tot de te be zoeken school, dan bestaat de mogelijkheid om voor een grote re toelage in aanmerking te ko men. Voor deze groep studeren den geldt de bepaling dat de helft van de toelage moet wor den terugbetaald, echter met uien verstande dat minstens 300.niet gerestitueerd be hoeft te worden. Aan hen, die na beëindiging van hun studie, als bevoegd le raar aan een erkende school, als onderwijzer of als maatschappe lijk werker een volledige betrek king gaan vervullen en aan hen die als kleuterleidster gaan wer ken, kan na ieder jaar dienst 20 van de totale schuld wor den kwijtgescholden. Ongemerkt wordt verder nog, dat ieder jaar onnieuw een aan vraag moet worden ingediend.

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 1