Waalwijksejjenï LangstCourant Burger velde vonnis IdJoa IwuL Is onze betalingsbalans^gezond? BRILLEK 8RILLENSPECIALIST VAN MA AREN Binnenland Vierde kabinet-Drees viel over een „verlengingswetje" U KUNT NIET ALLES WETEN DE ECHO Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 - KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 De voorzitter van de P.v.d.A.- fractie in de Tweede Kamer, mr. Bur ger, heeft, zoals bekend is, in feite reeds op 22 november, toen de P. v. d. A. haar fakkeldragersdag hield, een aanslag gepleegd op het leven van het vierde kabinet-Drees. Eén van zijn zeven eisen, die als even zo vele dolken gericht waren op het hart van het huidige kabinet, luidde: „Het verwerkelijken van een conjunctuur beleid en het wettelijk vastleggen van de daartoe noodzakelijke bevoegdhe den, zoals voorgesteld in het wets ontwerp betreffende de tijdelijke ver hoging van enige directe belastingen, de vervroegde afschrijving en de in vesteringsaftrek." In verband met de bestedingsbeper king is indertijd besloten tot een tij delijke verhoging van de omzetbelas ting op sigaretten, t.v. toestellen, per sonenauto's, motorvoertuigen en au tobanden, een verhoging van de ven- nootschaps- en vermogensbelasting, een verhoging van het bijzonder in voerrecht op benzine en een vrijstel ling van de omzetbelasting op siga ren. Deze verhogingen lopen echter 1 januari 1959 af. Minister Hofstra heeft daarom bij de Tweede Kamer een voorstel inge diend, de tijdelijke maatregel met twee jaar te verlengen en de vehogingen dus ook te doen gelden voor 1959 en 1960. Het punt in kwestie. Van vrijwel alle zijden is echter in de Kamer tegen dit voorstel bezwaar gemaakt. Algemeen wilde men een verlenging der verhogingen voor één jaar aanvaarden, maar geen enkele partij, behalve de Partij van de Ar beid, voelde er voor, zich op dit mo ment voor twee jaar tegelijk te bin den. De minister van financiën ver klaarde echter, dat een verlenging voor twee jaar noodzakelijk was. Verschillende leden van de K.V.P., V.V.D., C.H.U. en A.R. dienden ver volgens een amendement in, om de verlenging toch tot één jaar te be perken. En prof. Romme voegde hier een motie aan toe, waar de regering in werd uitgenodigd, de Kamer tijdig in de gelegenheid te stellen om te beslissen over de vraag, of de ver lenging ook voor 1960 zou gelden. Prof. Romme was van mening, dat de beslissing hierover beter genomen kon worden, wanneer het advies van de S.E.R. over de huur- en melksub- sidies bekend is. Er was dus geen sprake van, dat de voorstemmers voor deze motie bij vóórbaat een verlen ging der belastingmaatregelen ook voor het jaar 1960 van de hand we zen. Zij wilden zich alleen op dit moment nog niet daaraan binden, maar liever nu een beslising nemen voor het jaar 1959 en dan na het be kend worden van het S.E.R.-advies de situatie opnieuw bezien, om dan eventueel alsnog tot een verlenging der maatregelen ook voor het jaar 1960 over te gaan. Dit was dus een goede poging om tot elkaar te komen. Omdat wij als Waalwijkers ook wel iets met de regering te maken hebben, mag ik niet nalaten enkele regels te wijden aan het nogal on stuimige overlijden van het vierde kabinet-Drees. Allereerst mijn oprechte gevoelens van deelneming, want de overledene meende het goed, behalve met de 37. Hoewel het overlijden nog vrij on verwacht kwam, kan men niet zeg gen dat dit schielijke verscheiden een totale verrassing was. Het ivas al 'enige tijd duidelijk, dat de PvdA naar een mogelijkheid zocht om de handen vrij te krijgen, om daarna als de gesmeerde blixem de met de dag groter wordende moeilijkheden in eigen kamp uit de weg te ruimen. Een reële mogelijkheid was er eigen lijk niet, maar omdat men in de po litiek ten slotte uit elk bagatel een oorlog kan slepen, was een belas tingkwestie van niet zo heel veel be tekenis voldoende voor de PvdA om met veel misbaar een breuk in het re- geringsvlak te veroorzaken. De P v d A wenste de belastingverhoging nog twee jaar gehandhaafd te zien, de KVP, de andere confessionele partijen en de VVD vonden 1 jaar lang genoeg. Ten slotte kwam mr. Romme met een motie, waarin hij de PvdA meer dan halverwege tegemoet ikwam de belastingverhoging vast stellen voor de tijd van 1 jaar met daarnaast nog de mogelijkheid om deze materie in 1959 nog eens te be zien i.v.m. de eventuele noodzaak tot een verlenging van de termijn tot twee jaar. Me dunkt! De PvdA gooide er toen een brokje dictatuur tegenaan en kreeg daarbij natuurlijk de steun van de rode baasjes van Moskou buigen of barsten, zei min. Hofstra. Dan maar barsten, ant woordden mr. Romme c.s. Wel, de zaak is natuurlijk gebar sten, omdat ive nog helemaal niets voelen voor een socialistische dicta tuur, die ons toch al een steeds groei ende staatsbemoeiing op de nek heeft geschoven. Via de radio hebben we de doods strijd van het kabinet kunnen vol gen en ik vond het de boeiendste uit zending die we in lange tijd hebben gehad. Moesten ze echt meer doen, want op die manier krijgen de kie zers over het gehele land er een dui delijk beeld van wat voor slag men sen daar in Den Haag hun belangen en die van het land staat te behar tigen. Bijzonder hartverheffend was het overigens donderdagmiddag alle maal niet, want men nam bepaald geen blad voor de mond, wanneer het er bm ging elkaar eens duchtig door het roet te halen. Mr. Burger wist ineens niet meer, dat hij de overige partijen van woordbreuk had beschul digd, ofschoon dit met grote letters in zijn lijfblad had gestaan, en toen hij geen uitweg meer wist uit de vra gen, welke hem door andere partijen hieromtrent werden gesteld, ontpop te hij zich als een laffe kwajongen, door te insinueren, dat de verslag gever van zijn eigen krant voor de uitlating van hem verantwoordelijk was. Aan dergelijke sluwe figuren zou ik de behartiging van mijn be langen maar liever niet toevertrou wen. Uit de uitzending van donderdag middag bleek overigens ook wel hoe vruchteloos een politiek debat is 'en dat de geachte afgevaardigden toch zeggen wat van tevoren door de partij is bepaald, ook al zou men er indi vidueel van overtuigd zijn, dat de ander het bij het rechte eind heeft. De mensen, die m.i. nog het meest met deze kabinetscrisis in hun maag zitten, zijn de krantenjongens, die hun jaaroverzichten al lekker kant en klaar hadden, en de leuke jongens van de radio, die hun zegje met alle grapjes en grolleltjes al zo mooi op papier hadden staan. Ze moeten nou allemaal opnieuw gaan zitten breien. Wim Kan bijv. zit danig in de nesten met dit overlijden, kan me die jon gen daar veertien dagen voor de laatste klokslag nog even helemaal opnieuw gaan beginnen. Ik vind, dat de politiekelingen daar nou wel even aan hadden kun nen denken, wanneer ze tenminste, zoals ze altijd zo nadrukkelijk bewe ren, de belangen van het volk op het oog hebben. Want naar de radio luisteren en krant lezen doet iedereen. HANNIBAL. IEDEREEN WEET WEL DAT DEN BOSCH TILBURG BREDA Vughterstraat 25 Markt 32 Nwe Glnnekenitr. 23 De toon aangeeftWij hebben Immers Brillen speciaalzaken In Den Bosch, Tilburg, Breda, Eindhoven, Helmond, Venlo. DIT ZEGT U TOCH WEL IETS I Leverancier aan alle Ziekenfondsen. MAANDAG 13 DECEMBER 1958. Uitgever Waalwukse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week (van onze econ. medew.) In de buitenlandse pers verschij nen de laatste maanden meer dan eens artikelen, die er op wijzen dat de fi nanciële positie van Nederland ten opzichte van de buurlanden uitzon derlijk gunstig mag worden genoemd. Wij zouden op dit moment zo on geveer de sterkste munt van het Eu ropese vasteland bezitten. Bestudeert een leek onze cijfers van in- en uitvoer over dit jaar, dat al weer spoedig afscheid gaat nemen, dan zou hij geneigd zijn de buiten landse persstemmen volmondig te be amen. In de eerste drie kwartalen van 1958 werd onze invoer voor 88 pet. door de export van goederen ge dekt. In de eerste negen maanden van 1957 bedroeg dit cijfer 72 Het lijkt er niet op dat deze gun stige gang van zaken door het laat ste kwartaal nog zal worden bedor ven, want in de maand okt. bedroeg het vermelde dekkingspercentage 95 pet. Er is dus nog eerder sprake van een stijging dan van een daling. Wij mogen echter niet alleen de handelsbalans bezien, want deze vormt een onderdeel van de beta lingsbalans tussen binnen- en buiten land. De handelsbalans heeft alleen betrekking op goederen, terwijl bij voorbeeld de dienstenbalans de beta lingen aanwijst uit hoofde van ver richte scheepvaartdiensten enz. Ons goud is bijna opgeslokt! De dienstbalans zal dit jaar een ongunstiger beeld vertonen, want in het scheepvaartbedrijf zal het jaar 1958 stellig niet als gunstig de her innering ingaan. Mogelijk zal ook de goudbalans een minder opgewekt beeld vertonen, want wij hebben onlangs nog 30 mil joen dollar overgemaakt aan het In ternationale Monetaire Fonds, waar bij we nog een lening hadden staan. Deze is thans geheel afgelost, maar we moesten daarvan 19,6 miljoen dollar in goud betalen! Dat is een flinke aderlating voor onze goud voorraad en men moet zich wel af vragen of dit percentage niet wat la ger had mogen zijn. De leiders van genoemd fonds zijn echter financiële deskundigen bij uitstek en zij durven van Nederland dus wel iets te vragen, waaruit hun vertrouwen dan kan blij ken in Nederlands financiële toe stand. Ondanks de minder gunstige inzet van het jaar, ondanks de opzettelijke boycot van Nederlandse goederen door Indonesië, verwacht men voor 1958 een overschot van ca. 1,5 mil jard en zullen we in staat zijn ruim 4 maanden onze gehele invoer te fi nancieren. Zelfs met voorzichtige Ne derlandse gereserveerdheid mag men deze cijfers uitermate gunstig noe men. Sociale onrust. Bij alle gunst der tijden mpet men met beide benen op de grond blijven staan. In verband met een benauwen de teruggang van onze deviezen in het verleden is op het gunstige saldo van thans doelbewust aangestuurd. De wetenschap dat het door ons uit gebreide industriële apparaat ook voor de toekomst meer stabiliteit be looft, doet daar niets aan af. Boven dien moeten de schaduwzijden van een voordelige positie naar voren worden gehaald om de zwakke plek ken uit de ontwikkeling te kunnen wegnemen. De zwakste plek in onze economi sche toestand is de toenemende on rust op sociaal gebied. In dit verband kan gewezen worden op de zeven eisen van de partij van de arbeid in zake het te volgen regeringsbeleid (dat ondertussen is achterhaald). Men eist een weduwen- en wezenver zekering, men wil verdere verhoging van het welvaartspeil der minder draagkrachtigen. Deze twee eisen, worden zij ingewilligd, zullen gevol gen hebben voor de loonhoogte. Over de wenselijkheid van deze maatregelen kan men van mening verschillen, maar zeker is, dat bij ver wezenlijking de kostprijzen van onze produkten omhoog zullen gaan. Mi nister Zijlstra heeft daarop gewezen toen hij voor het beleid van 1959 aandrong op een verder voortzetten van het thans bestaande verbruiks- peil en op het vermijden van een her nieuwde overbesteding. Intussen zijn de vakbonden van mening dat de langzame verbetering van onze eco nomische positie geheel aan de werk gevers ten goede komt en dat het tijd wordt ook aan werknemers wel- vaartsverruiming toe te staan. Over dit punt willen wij thans niet filoso- Intern overleg. Toen de Kamer dinsdag te midder nacht uiteenging, zat de zaak muur vast. Zo brak de woensdagmorgen aan. De ministerraad kwam bijeen, om te overleggen of het kabinet voor de meerderheid van de Kamer zou bui gen, ja dan wel neen. Het is duidelijk geworden, dat zowel de minister president, dr. Drees, als de minister van financiën, de heer Hofstra, des noods aan de wensen van de Kamer tegemoet wilden komen. Maar de an dere socialistische ministers, de heren Suurhof, Vondeling en Smalkalden, wisten van geen wijken, sloten zich in principe geheel aan bij het fakkeldra gersstandpunt van mr. Burger. En zo is het dan ook geschied. De motie Romme werd aangeno men met 88 - 55 stemmen en daar mee was de kogel door de kerk. Daarmee nu was het lot van het kabinet bezegeld. Was het theoretisch nog denkbaar, dat óf alleen minister Hofstra, óf uitsluitend de socialisti sche ministers het veld zouden rui men, in de praktijk betekende dit uiteraard de val van het gehele kabi net. Het eerste woord is nu uiteraard aan H. M. de Koningin en wij heb ben af te wachten wat er geschieden zal, of de niet P.v.d.A. ministers aanblijven en de opengevallen plaat sen worden aangevuld om zo tot 1960 voort te gaan, of er een zaken kabinet komt, of dat nieuwe verkie zingen binnen 3 maanden te wachten zijn; dat zijn alle mogelijkheden, waaromtrent men mogelijk elders in dit nummer meer nieuws zal kunnen vinden. Maar de verantwoordelijkheid in deze tijd van de P.v.d.A. of liever van mr. Burger, is wel groot. leren, wij constateren alleen de feiten en willen alleen vaststellen dat meer verbruik onze betalingsbalans-over schot zal aantasten. Getemde welvaart. Het zelfde geldt van een huurver hoging. Zij kan noodzakelijk zijn of niet. Hoger huur leidt tot compen satie in loon en dus tot prijsstijging van onze export. Wij kunnen daarbij de vraag op tafel leggen of mogelijk nu onze betalingsbalans wordt ge spekt op kosten van de huiseigenaren of ten laste van het huizenkapitaal. Wij mogen evenzeer vragen of wij onze welvaart soms te veel inkrimpen teneinde internationaal een sterke exportpositie te krijgen. We kunnen daaraan het probleem koppelen in hoeverre men door maatregelen bui ten onze grenzen onze sterkere po sitie kan gaan ondermijnen, zodat we straks nóch een welvaartsverhoging, noch een sterkere financiële positie overhouden. Op het gebied van de viezenpotten en -overschotten kwe ken kan men ook een te redelijk standpunt gaan innemen in een we reld waarin alle zekerheden reeds lang op losse schroeven zijn gezet. Alle in het voorgaande opgewor pen gedachten en problemen kunnen er echter toe leiden dat de sterke po sitie van onze betalingsbalans in kor te tijd als sneeuw voor de zon weg-' smelt. Bovendien is er nog een aantal bedrijfseconomische factoren, die in dezelfde richting werken. In de eer ste plaats denken wij daarbij aan het investeringsvraagstuk. Ongunstig klimaat. Tijdens de periode van de zeer gunstige conjunctuur, die achter ons ligt, hebben handel en industrie hun fabrieken en kantoren vergroot en hun voorraden grondstoffen en half fabrikaat sterk uitgebreid. Bij deze uitbreiding was uiteraard sterk spra ke van een speculatie op verdere prijsstijging gekoppeld aan optimis- tische verwachtingen. Dit optimisme verkeerde in het te gendeel toen de depressie of, zo men wil, de recessie inzette. Men stopte I daarop onmiddellijk met alle inkopen, die niet gericht waren op een direkt voortzetten van de produktie. En hoe wel iedereen in deskundige kringen van mening is dat de recessie voor bij is, op korte termijn moet men re kening houden met een lichte prijs daling van kolen en grondstoffen dan met prijsstijging. Derhalve is de po litiek van speculatieve voorraadvor- ming nog niet hervat. Evenmin is het zakenleven bereid op korte termijn grote investeringen te doen, zo lang deze moeten plaats vinden in een fiscaal ongunstig kli maat en zo lang de toren van fiscale belemmeringen nog een tendenz ver toont van stijging. En in 1959? Minister Zijlstra, en velen met hem, verwachten dat in 1959 er op nieuw sprake zal zijn van verbetering der conjunctuur. Mocht deze ver wachting juist zijn, dan wordt de in voer spoedig zoveel groter, dat me nigeen opnieuw klaagliederen zal aanheffen over dreigende betalings balanstekorten. De strijdvraag van thans betreft de wijze waarop betalingstekorten ontstaan. Worden deze alleen of in hoofdzaak veroorzaakt door investe ringen en overmatige voorraadvor- ming of zijn de consumenten de schuldigen, die bij toenemende wel vaart hun verbruik opvoeren? De taak van de overheid zal zijn om uit te vinden hoever het eerste kan worden toegestaan zonder de consumenten in hun bestedingsdrang te zeer te schaden. Wij mogen dank baar zijn voor de snelle genezing van onze betalingsbalans. Uit dit genezingsproces is echter wel gebleken dat in het zichtbare te kort van ruim een jaar geleden een flink stuk geheime reserve verscholen is geweest, die veroorzaakt werd door speculatieve factoren, waaraan men niet op korte termijn conclusies mag verbinden omtrent het al dan niet ge zond zijn van onze nationale econo mie. drs. M. (Nadruk verboden). Prof. Romme op Partijraad: VOOR BREDE BASIS, MAAR NIET TOT ELKE PRIJS. Ik ben altiici voor de brede basis geweest en ik ben het nog. Ik heb er altijd bij gezegd en ik zeg het weer: niet tot elke prijs". Aldus prof. Romme vrijdagavond op de vergadering van het „parlement" van de Katholieke Volkspartij de partijraad in het Utrechtse J aarbeurs-restaurant. „Donderdag heeft de brede basis een klap gekre gen. Het gevolg is misschien meer dan een grote deuk. Ik betreur dat diep, meer dan ik u zeggen kan". Later op de avond werkte prof. Romme dit punt nader uit: „De brede basis is op het ogenblik stuk. De kans van herstel wil ik niet uit sluiten, maar of dit lukken zal hangt af van de vraag of de Partij van de Arbeid weer een stabiel ele ment zal worden". Prof. Romme had toch gemeend om „zijn portie" niet te mogen onthouden „U kunt beslissingen moeten nemen die pijn doen" want er zijn nog waarden die de waarde van de brede basis te boven gaan: de katholieke politiek die er „te goed voor is" om er onderdoor te gaan. Als voor de brede basis de prijs wordt gevraagd dat „wij onze positie uithollen", dat „het gezond overleg kapot wordt gemaakt", dat de leiding wordt overgedragen aan de „soevereine wil van de Partij van de Arbeid, gevoed door interne spanningen" dan is de prijs te hoog. Dan kan, mag en zal de KVP het niet aanvaarden. Prof. Romme zei: „We sluiten bij voorbaat geen enke le samenwerking uit". De KVP is bereid samen te gaan met elke „de mocratische groep die zich mét ons zijn minderheidspositie be wust is en dienovereenkomstig handelt. Eén jaar belastingverhoging. HOFSTRA HANDELT ZIJN WETSONTWERP AF. Minister Hofstra (Financiën) zal maandag, nog een keer in de Twee de Kamer verschijnen om de veel omstreden belastingontwerpen aan genomen te zien worden. Het is zeer ongebruikelijk, dat een be windsman, die z'n ontslag heeft aan gevraagd, de zaak, waarover het conflict is ontstaan, verder afhan delt. De omstandigheden zijn ech ter bijzonder. De ontwerpen behelzen een ver lenging van de geldende belasting verhoging op bier, sigaretten, tv- toestellen, banden, personenauto's, benzine, radio-toestellen en 'n vrij stelling van omzetbelasting op siga ren. Als de ontwerpen niet voor 1 januari door Eerste en Tweede Ka mer worden goedgekeurd zouden op 1 januari de sigaren duurder wor den en al die andere artikelen goedkoper. Dit kan nu worden voor komen. Regering stelt voor: PENSIOEN VOOR WEDUWEN EN WEZEN (van f 1326.- tot f 1968.-) (min, f 180.-, max. f 318.-) Minister Suurhoff (Soc. Zaken en Volksgezondheid) heeft bij de Tweede Kamer het lang verwachte ontwerp voor een algemene wedu wen- en wezenverzekering inge diend. Het ontwerp sluit nauw aan bij de algemene ouderdomsvoorzie ning, die nu al enige jaren werkt. Als het plan ongewijzigd wet wordt waarschijnlijk per 1 januari 1960 komen in grote lijnen de volgen de maatregelen tot stand: 1. Alle weduwen, die niet in staat zijn te werken om zo een inkomen te verwerven, zullen een weduwen- pensioen krijgen van maximaal 1968 gulden per jaar. Dit pensioen loopt af, wanneer de weduwe 65 jaar is geworden. Dan gaat het ou derdomspensioen in. 2. De nieuwe regeling is volksver zekering Alle Nederlanders tussen de 15 en 65 jaar, die een inkomen hebben moeten premie betalen. Waarschijnlijk zal deze premie 1.15 percent van het inkomen bedragen. Evenals bij de algemene ouderdoms wet is de inkomensgrens gesteld op 7450 gulden. 3. De verzekering heeft het karak ter van een bodemvoorziening en laat dus ruimte voor andere regelin gen en voor eigen zorg. 81e JAARGANG No. 98. 22 cent per week; per kwartaal 2.85 f 3.10 franco p.p. Gironummer 50798 Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Abonnement: Contract-advertenties: speciaal tarief TEL.-ADRES„ECHO" I 4. De uitkeringen zijn „waarde-vast" gaan dus op en neer met de alge mene welvaart; maatstaf is de loon index. i 5. Voor halfwezen zal de weduwe kinderbijslag krijgen vanaf het eer ste kind. 6. Volle wezen krijgen een wezen pensioen. Dit zal in het algemeen gelden tot het 16e jaar en voor in valide of studerende wezen tot het 27e jaar. Indien uw ficus niet verder groeit dan is dit te wijten aan lichtge brek. Deze plant kan niet tegen tocht en stelt prijs op een ver blijf in een verwarmde kamer. In de winter weinig water ge ven en eenmaal per week de bladeren afsponzen met lauw water. Indien u een rubberzooi wil plakken onder de leren zool van uw schoen, zorgt er dan voor, dat deze laatste zool goed geruwd is, de opgestreken lijm goed ge droogd is, alvorens men de zool vastplakt. Wanneer er stukken kalk uit uw plafond vallen. - niet door uw schuld - dan dient de huiseigenaar een en ander te laten repareren. Wit ten en herstellen is niet hetzelf de. Witten komt voor uw reke ning.

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 3