VROOM DREESMANN k li De iluchteling Gemeenteraad Drunen 59' Smijt Uw geld niet weg w RAKONA woens prijzen Solisten gaven opera-concert van „Oefening en Vermaak' glanzende hoogtepunten Feuilleton van Cayenne RAKONA 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 15 DECEMBER 1958 2 ALLEEN GELDIG WOENSDAG 17 DECEMBER m i NU D (Ned. fabrikaat) DEN BOSCH TILBURG - HELMOND van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" Aanmerking op de Notulen aangaaande subside R.K.D.V.C. Opheffing Bouwstop Hoge Schijf en Duinweg?? '«3saa B i i B 1 i B I I I B B i B B B I I S B Grotestraat 281 I 1* jj V: Vraag een T.V. op proef Tel. 3062 WAALWIJK I B fl B B fl fl B fl B fl fl B fl fl I I I fl I I GEEN SCHRIFTELIJKE OF TELEFONISCHE BESTELLINGEN. Effen zuiver wollen jongenspullover. Verkrijgbaar in diverse kleuren. Voor leeftij den 6-12 jaar 7S Koopt NU een zeer chique 3 rij aflopende parelcollier, dat strak om de hals wordt ge dragen. Zeer 4 55 voordelig I Restant partij hydrofiele en halflinnen thee doeken, van extra grote maat (71 x 71 cm.), prima vochtopnemend, gezoomd en AQc gelust. In vrolijke frisse ruitdessins 70 Brei van prachtige natuur jaegerwol, heerlijk warme onderkleding. 4 40 Per 100 grams knot slechts Profiteert hiervan. Zo'n fleurig slaapkamer kleedje, van zeer fijn geweven kwaliteit. In de maat 58 x 110 cm. Normale prijs 9.75 675 Dit is een unieke gele genheid om voor de komende feestdagen Uw glaswerk aan te vullen. Rijk geslepen, bitter-, port-, wijn-, champagne- en vruchtenglazen. Naar keuze, per stuk slechts 69' NU fantastisch goed koop! Een sterk warm te reflecterende straalkachel, gemon teerd op stevige voet, met beschermd 750 Watt element. Groot straalbereik 890 Bijpassende snoer, 2 meter lang 1.50 Voor een gezellige kersttafel: kersttafel laken, 125 x 150 cm., met kerstloper en 6 kerstservetten, 6 kerstdruppelvan- gers en 2 rode en 2 witte kerstklokjes. Alles keurig verpakt in cellofaan. 4 - Slechts Electrische kerst boomverlichting, m. 16 kaarslampjes en re servelampje. Soepele plastic draad met losse stekkers. F 75 Frituurpan, van zui ver aluminium om van die heerlijke goudgele friten in te bakken, of voor knapperend licht bruine croquetten, of straks voor de oliebol len! Heerlijk! Met zwaar vertinde 50 inzet 3 Spotgoedkoop is deze doos met prachtige glazen kerstboomver siering. 12 gesorteer de modellen, die U kunt krijgen in zilver of gekleurd 95' Lederen kinderlaars jes, met warme voe ring en prima rubber- zolen, in bruin en beige. Maten 32-36 7.95 28-31 6.95 26-27 6.25 22-23 5.25 450 20-21 *T Lt lit Het programma van het opera concert, dat de Liedertafel „Oefe ning en Vermaak" donderdagavond in Musis Sacrum gaf, was aantrek kelijk en veelbelovend. Vóór de pauze een aantal bekende koren en aria's uit „Don Pasquale", „Fi- delio", „Andrea Chenier", „Martha" en „Aida", en als tweede deel van de avond de uitvoering in concert- vorm van Mascagni's „Cavalleria Rusticana". Een operaconcert met veel facetten dus. De'talrijke bezoekers gingen er dan ook eens echt voor zitten, te meer omdat men dit concert opge luisterd wist door beroepszangers van formaat, Marijke van der Lugt, sopraan, en René Claassen, tenor, bij wie zich als derde solist zou voegen de pure amateur uit eigen omgeving: Johan v. d. Griendt, ba riton. Men heeft genoten, daar niet van, men heeft weer eens vreugde en voldoening kunnen beleven aan 'n door een plaatselijke vereniging ge nomen initiatief, dat er zijn mag en dat alle waardering verdient, maar men is toch ook geconfronteerd met de vraag: was dit concert 'n hoog tepunt van amateuristisch kunnen? Voor ons heeft dit concert duidelijk twee? té scherp contrasterende kan ten gehad. Enerzijds het optreden van de solisten, die aan dit concert glanzende hoogtepunten gaven, an derzijds het koor, dat op ons dit maal een wat matte indruk maak te. Het ligt uiteraard niet in onze bedoeling om de capaciteiten van professionele zangers te gaan vergelijken met die van een koor, dat uit louter amateurs bestaat, de conclusie zou al te gemakkelijk en bovendien onbillijk zijn. Maar wel mogen wij constateren, dat „Oefe ning en Vermaak" in dit concert naar onze opvatting werkelijk beneden het in vorige concerten bereikte niveau is gebleven. Er wa ren tekorten, welke beslist niet „des amateurs" zijn en die er dan ook niet hadden behoeven te zijn. Er waren 'bij de koren ongelijke en aarzelende inzetten en er werd o.i. onbezield en soms dor gezon gen. Musiceren is nu eenmaal meer dan het weergeven van een notenbeeld, maar als dat meerde re, het inzicht in en het begirp van het muziekdrama en het hele gamma van gepassioneerde zielsbe- wogenheid er niet uitkomt, dan gaat men zoeken naar de oorzaken van het uitblijven hiervan. Bij het beluisteren van de koren, welke in dit concert door „Oefe ning en Vermaak" ten gehore wer den gebracht, konden wij over het algemeen niet ontkomen aan de in druk, dat er te weinig of door te weinigen gerepeteerd is. De aarze lende en ongelijke inzetten en het somtijds schuchter tasten (waardoor ook de toonzuiverheid te lijden heeft) naar het vervolg van 't mu- ziek-verhaal wezen daarop. Het gevolg is, dat men zich geheel ver laat op de muziektechnische aanwij zingen van de dirigent en daarmee zo volkomen geoccupeerd is, dat er voor dat meerdere achter het no tenbeeld geen ruimte meer is. Het is dus hier geen kwestie van stem- menmateriaal, maar louter een zaak van trouwe, ernstige en toegewijde repetitie, die de eerste voorwaarde is voor een uitvoering op goed ni veau. De hierboven gesignaleerde te korten gaven dit concert uiteraard een nogal zwak begin. Het Gevan- genenkoor uit „Fidelio" hadden we graag wat mannelijker gehoord en bij het koor (voor dames) „O Pas- toreile Addio" uit „Andrea Che nier" waren de opgesomde tekorten zo evident, dat het de indruk wek te alsof men met dit operafragment te hoog gegrepen had. Het eigenlij ke bezielde en geïnspireerde zingen begon pas bij no. 4 van 't program ma, het Drinklied uit „Martha", dat door Johan v. d. Griendt met veel bravour en technisch knap werd gezongen. Een fraaie bariton met in de voor dit Drinklied vereis te lage registers echter nog iets te weinig volume. Marijke van der Lugt en René Claassen bewezen hun voortreffelijke klasse met 2 ari a's en de finale uit „Aida", die niet alleen qua voordracht, maar ook stemtechnisch boeiende en zeer fraaie vertolkingen kregen. Marij ke van der Lugt beschikt over een indrukwekkend stemvolume, té omvangrijk soms voor een zaal van bescheiden afmeting. In het mezzzo- voce en het cantilene maakt zij op ons de meeste indruk. René Claas sen heeft aanmerkelijk minder stemvolume, maar hij beschikt over een prachtig timbre en dat geeft aan zijn zang en voordracht toch wel een bijzonder grote bekoring. Met een koor (voor dames) uit „Aida" en het Triomfkoor uit de zelfde opera werd het gedeelte voor de pauze afgesloten. In dit triomf koor, een repertoire-nummer dat er Door Ottwell Binns. 32) Een of ander dier in de beek deed het water opspatten en de man wend de zijn hoofd een ogenblik in de richting van het geluid, om meteen weer opnieuw de hut in te gluren. Even later deed hij voorzichtig een stap voorwaarts. Een tweede stap bracht hem binnen het bereik van de Schot, die duidelijk de ademhaling van de ander kon horen. Weer deed deze een stap, en stak dan zijn hand uit die de blaren-muur raakte, op geen halve meter afstand van de plek waar Sandy Muir stond. Deze oor deelde het ogenblik om te handelen thans gekomen, en hij handelde prompt. „Handjes omhoog, lieve jongen!", beval hij fluisterend, en dekte met zijn revolver de man, die in het licht van zijn zaklantaarn verblind stond te kijken. Het was Philibert. Hij hield een groot jachtmes in zijn hand, ge reed om een dodelijke stoot toe te brengen. „Gooi dat mes neer!" beval de Schot scherp. Philibert, inziende dat hij machte loos was, gehoorzaamde, en met een lachje ging Sandy verder. „Juffie, pak dat touw eens, dat er op die kist naast u in de hoek ligt, en breng het hier, maar pas op, dat u niet tussen ons tweeën in komt te staan. Ik geloof niet, dat hij de gele genheid ongebruikt voorbij zou laten f gaan! Na enig zoeken vond het meisje het gevraagde touw, en bracht het aan Sandy, die meende „Ik zal je voor alle veiligheid maar stevig binden, Filbert „Maar waarom toch, mijnheer?" viel Philibert in. „Ik kwam slechts even kijken hoe het met de zieke ging..." „Precies! Je komt er aan gehup peld met een mes in je hand; dat toont voldoende belangstelling in deze man. Was het Dudley of mezelf, die je wilde slachten als een vet schaap?" „Maar, mijnheer, ik verzeker u, dat ik..." „Zeker, zeker, daar twijfel ik geen ogenblik aan. Ik vind het buitenge woon vriendelijk van je, zo belang- kennelijk goed inzit, kwam de Lie dertafel tot bezield en vrijmoedig zingen. Het tweede deel van deze avond was gewijd aan een uitvoering in concertvorm van Mascagni's korte opera „Cavalleria Rusticana", met als solisten Marijke van der Lugt (Santuzza), René Claassens (Tur- ridu) en Johan v. d. Griendt (Alfio) die aan dit melodische romantische muziekdrama alle recht deden we dervaren. Van een prachtige lyriek was Turridu's loflied op Lola, de vrouw van Alfio. De vreugde van het Paasfeest kwam er in het koor van de Landlieden niet helemaal uit, maar in de vrolijke aria van Alfio viel een voorbeeldige samen zang tussen solist en koor te be luisteren. Het zo bekende Kerkkoor, waarmee Santuzza (een prachtig en fel bewogen zingende Marijke van der Lugt) instemt, kreeg toch niet de dramatische spanning, welke het nodig heeft. Voortreffelijk kwam deze dramatische spanning wel tot uiting in de duetten San- tuzza/Turridu en Santuzza/Alfio. Bruisend van vitaliteit zong Tur- ridu zijn Drinklied en alle dra matische bewogenheid legde Re né Claassen in de prachtige af- scheids-aria van Turridu. Een opgetogen publiek had voor deze uitvoering op zeer goed niveau een ovationeel applaus. Bepaald sto rend was het applaus overigens na elk onderdeel van deze opera. Een extra applaus was er uiteraard voor de solisten, die aan deze avond zo veel glanzende hoogtepunten heb ben gegeven. Marijke van der Lugt werd een fraai boeket bloemen aan geboden. De leiding was bij Louis Sars ook ditmaal weer in goede handen. Het was een bijzonder zware taak, omdat hij zijn aandacht te veel moest besteden aan het geven van muziektechnische aanwijzingen, zo dat er te weinig ruimte overbleef voor het leggen van markante ac centen in de voodracht en het tot boeiend klinken brengen van een werkelijke bewogenheid. Deze ruimte is er alleen met een koor, dat zich door een trouw repe- titiebezoek werkelijk inspant om al lereerst de technische moeilijkheden onder de knie te krijgen. Deze tech nische beheersing ligt zeker binnen het bereik van „Oefening en Ver maak". Pas daarna kan de diri gent alle aandacht gaan besteden aan een werkelijk bezielde en geïn spireerde koorzang. De pianist Frans Wilmont zorgde ook ditmaal weer voor een eminen te, juist afgestemde en goed genu anceerde begeleiding. >I( IB Men zou niet hebben kunnen vermoeden dat de agenda van vrijdagavond, met vrij wel uitsluitend hamerstukken, zo gespan nen en soms geladen kon worden en dat zelfs de raad een besluit nam, waarvan de voorzitter reeds bij voorbaat mededeelde dat hij het voor vernietiging zou voordra gen. Het begon al met de notulen van de vo rige vergadering, toen de heer de Veer de voorzitter er van betichtte een onjuiste voor- stelling van zaken te hebben gegeven aan gaande de verhouding gemeentebestuur en het bestuur van RKDVC. Verder bij het voorstel tot het aangaan van een geldle ning voor reconstructie van de Stationstr., toen de heer van Sprang voorstelde alle openbare werken aan straten, pleinen etc., voortaan openbaar aan te laten besteden. En tot slot toen de heer Brok voorstelde om de bouwstop op de Hoge Schijf en de Duinweg op te heffen, althans G.S. te ver zoeken het eertijds genomen besluit aan gaande de bouwstop aldaar, drastisch te herzien. Voor wat de kwestie DVC betrof wees de voorzitter de opmerking van de heer de Veer af als niet aan de orde zijnde. Het voorstel tot openbare aanbestedin gen noemde de voorzitter kort en bondig een motie van wantrouwen in het beleid van B. en W. en voor wat het voorstel tot opheffing van de bouwstop betrof, na een uitvoerige verdediging omtrent deze bouw stop op Hoge Schijf en Duinweg, deelde de voorzitter voor de stemming mede, dat hij dit voorstel niet zou steunen en zelfs voor vernietiging eventueel aan de Kroon zou voorleggen. Notulen. Deze waren voor de heer v. d. Veer aan leiding om er de voorzitter op te wijzen, dat in de vorige vergadering, de voorzitter bij de behandeling der subsidie aan RK DVC geen juiste inlichtingen zou hebben verstrekt. Het afgedragen bedrag voor ver makelijkheidsbelasting zou hoger zijn ge weest dan de voorzitter had genoemd. Ver der waren ook de overeenkomsten aan gaande onderhoud en onderhoudskosten van het terrein anders dan door de voor zitter was gezegd, terwijl ook de verhou dingen in Dongen anders lagen dan de voorzitter zou hebben verteld. Spreker stellend te zijn, maar je komt op een ongelegen ogenblik, midden in de nacht, en nog wel met een mes in de hand. Dat ziet er verdacht uit, erg verdacht. En ik ben gewend, te han delen als ik iets verdachts vind, en zeker in gevalletjes als deze. Houd je handen omhoog!" Philibert's gelaat, dat doodsbleek zag, toonde voortdurend meer, hoe hij met zijn houding verlegen was. „U bent toch niet van plan me te doden? Ik verzeker u..." „Jou doodschieten?0, neen! Ik zal je heel stevig vastbinden tot morgen vroeg, zodat je geen gelegenheid zult krijgen me een beleefdheidsbezoek te brengen in het holle van de nacht, snap je..." „Maar..." „Och, houd toch je mond, kerel! Jij bent dit spelletje zelf begonnen, dus zul je het ook ten einde moeten spelen. Keer je om." Philibert gehoorzaamde, en toen hij met zijn gezicht naar de uitgang gekeerd was, rende hij daar plotse ling op af. Maar Sandy was op zo iets voorbereid, zijn been schoot uit, de Fransman stuikelde erover en viel op de grond. Onmiddellijk zat de Schot boven op hem en riep het meisje het touw te brengen. Hij duw de de revolver en de lantaarn in haar handen. „Houd het pistool tegen zijn oor; zo ja. Als hij een enkele beweging probeert te maken, haal de trekker dan over... Heb je dat gehoord, Fil bert Ze kan niet misschieten, dus als je verstandig bent, houd je je koest!" Met de ijskoud aanvoelende rand van de revolvermond tegen zijn oor, oordeelde Philibert het veiliger, te doen wat de man op zijn rug beval, dus hield hij zich volkomen roerloos, terwijl de ander hem grondig bond en knevelde. Vervolgens sleepte Muir hem onzacht naar een hoek van de hut en keek dan spottend op hem neer. „Zo zal het wel gaan, denk ik! j En als er soms een schorpioen zou f komen, om zijn belangstelling in je toestand te tonen, moet je dat mij niet verwijten". Hij wendde zich tot Mimi en ont lastte haar van lantaarn en revolver. „Blijf hier maar wachten, kindje. Ik ga een paar minuten naar buiten. Die lieve Adéla zag eruit of ze haar op haar tanden heeft, en ze mocht eens j van plan zijn, dit vrolijke spelletje mee te spelen. En wat er ook gebeu- re, je verroert je niet begrepen?" Hij doofde de lantaarn en bleef een ogenblik luisterend bij de uitgang l staan. Slechts het geluid van een fladderende vleesmuis en het zachte kabbelen van het water drong door de maakte de voorzitter hiervan geen verwijt, iedereen kan zich vergissen, maar wel zijn er dus in de vorige vergadering op grond van deze mededelingen besluiten genomen die niet juist zijn. De voorzitter merkte op, dat thans de notulen aan de orde waren. Als de notulen weergaven wat op de vorige vergadering was gezegd, dan konden deze worden goedgekeurd. Uit de opmerking van dhr. v. d. Veer kon de voorzitter niet conclu deren dat deze het niets eens zou zijn met de tekst van de notulen. Wat de heer v. d. Veer opmerkte lag dus buiten de orde. Maar wel wilde de voorzitter hierop even ant woorden. Volgens de voorzitter had het geen zin om als voorzitter van dit college leugens te gaan zitten vertellen of onjuiste voor lichting te geven. Wat spr. op de vorige vergadering had gezegd was waar en het was sprekers bedoeling toen zeker niet ge weest om een onjuiste voorstelling van za ken te geven. Wel gaf de voorzitter de heer v. d. Veer in overweging alvorens deze za ken hier ter tafel te brengen, zich ook eens op de hoogte te stellen van wat er bij de gemeente is gebeurd, maar niet af te gaan op wat men langs de straat zoal hoort ver tellen. Bij de gemeente ligt de zaak hele maal vast op papier. De heer v. d. Veer kon de stukken zelf komen zien. De heer v. Sprang merkte op, dat de alles helemaal niet aan de orde was en dat de voorzitter veel te lankmoedig was om de vragensteller zoveel te vertellen. De heer v. d. Veer vond het vreemd dat bij de bespreking met het bestuur van DVC de wethouders niet aanwezig waren ge weest. De voorzitter vond deze opmerking al te bar. Men kon toch moeilijk voor elk geval, dat personen of instanties moeten worden gehoord, of dat overleg moet wor den gepleegd, B. en W. bij elkaar roepen. De heer v. d. Veer merkte op, dat hij hier zat te praten voor de jeugd, de jeugd Vruchtenwijn, voor de komende feestdagen, heerlijk om bowl van te maken, 92' statie per fles Roomfondant kransjes, met volle roomsmaak 200 gram van Drunen, die men niet aan haar lot mag overlaten. Het gaat om het bestaansrecht van de jeugd, aldus de heer v. d. Veer. Deze opmerking verwonderde de voor zitter al te zeer. Nergens, aldus de voor zitter, nergens, in geen enkele gemeente draagt de overheid per hoofd zoveel bij voor de jeugd als hier. Wethouder van Drunen, voorzitter van de Jeugdcentrale, ging er ook even recht voor zitten. Hij wist als voorzitter van de Jeugdcentrale, wat er in Drunen voor de jeugd wordt gedaan en dat is veel. Ook de gemeente heeft, aldus spreker, in het ver leden de Jeugdcentrale en hiermede het jeugdwerk, in de ruimste zin gesteund. Spr. vond de opmerking van de heer v. d. Veer kortweg uit de lucht gegrepen. Maar het is meestal zo, dat zij die de mond vol heb ben van jeugdwerk en jeugdzorg, zelf wei nig of niets doen voor de jeugd en langs de kant staan. Spreker was er ook van overtuigd, dat aan het werk voor de jeugd nog fouten kleven, dat er nog tekortkomingen zijn en dat het werk soms nog onvolmaakt is, maar men doet zijn best en streeft het goede na. Dat is op zichzelf al sympathiek. Toen klopte de voorzitter af. ■A-V' Rekening-courant-overeenkomsten. Aan de orde waren verder het voorstel tot vaststelling van het crediet in rekening courant voor 1959 bij de n.v. Bank voor Ned. Gemeenten tot een bedrag van f 1660.000 en het voorstel tot het aangaan van een nieuwe rekening-courant-overeen- komst met de Boerenleenbank voor 1959 tot een bedrag van f 15.000. Het maximum door de bank te verlenen crediet werd bepaald op f 15.000. De heer van Huiten vond dit bedrag vrij laag. De voorzitter achtte het groot genoeg. De raad nam het voorstel aan. 1 El Koop Uw t«l*visl* niet bij «en onbe kende aan de deur, daarvoor is Uw geld te kostbaar. Keop bij een speci aalzaak met eigen technieken, KOOP BIJ U bent dan verzekerd van een betreuw- baar advies, keus uit een groot aantal en avondservice eok na de garantietijd. merken, een zeer snelle dag stilte van de nacht tot hem door. Snel glipte hij naar buiten en zorgde er voor, dat de hut tussen hemzelf en de grote tent kwam. Weer bleef hij even voorzichtig luisterend staan. Er was echter nog steeds geen ander ge luid hoorbaar en uiterst behoedzaam bewoog hij zich rond de hut, tot hij een plek bereikte, vanwaar hij een goed gezicht had op de twee tenten. In het licht der sterren kon hij ze dui delijk onderscheiden, en hij zag ter stond, dat de deur van de ene wijd openstond. Dit hoefde evenwel niets anders te betekenen dan dat de man, die thans gebonden in de hut lag, verzuimd had het linnen achter zich te laten dichtvallen. Toch hield hij de donkere vlek ge spannen in het oog, hopend op enig teken van wakker zijn van de vrouw. Gedurende enige tijd zag of hoor de hij niets en juist meende hij over tuigd te kunnen zijn, dat de man op eigen gelegenheid gehandeld had, toen een zwak ritselen hem in de oren klonk. De vrouw was dus toch wakker! Triomfantelijk grinnikte hij in zichzelf, en bereidde zich voor op hetgeen zou gebeuren. Ingespannen staarde hij voor zich uit en zag tenslotte hoe een donkere schaduw zich van de tent losmaakte. Volle drie minuten bleef de schaduw bewegingloos staan; klaarblijkelijk luisterde de vrouw naar enig teken van leven van Philibert. Hij begreep, dat ze in de war ge bracht werd door de stilte, en was nieuwsgierig naar hetgeen ze zou doen. Na enige tijd sloop de vrouw be hoedzaam voorwaarts en tezelfder tijd ontdekte Sandy een voorwerp in haar hand, dat in het licht van de sterren zwak glansde. Zij hielf het omhoog, en duidelijk vemam hij het klikkend geluid van een revolver die gespannen werd. „Verduiveld, die vrouw heeft moed!" fluisterde hij bij zichzelf, en kroop dieper in de schaduw van de hut. Uiterst voorzichtig naderde de vrouw. Toen ze ongeveer halfweg tus sen de tent en de hut was, deed een plotselinge aanval van ijlen van Langdon haar stilstaan. Enige ogen blikken bleef ze weifelend staan en in het licht van de sterren kon de Schot de bleekheid van haar gelaat onderscheiden en het wild glinsteren van haar koolzwarte ogen. De ijlende stem stierf weg en na een paar minuten vervolgde Adéle voorzichtig haar weg. Sandy Muir, een en al gespannen oplettendheid hoorde het lange gras kraken onder haar voeten. (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 4