KAATSHEUVEL Ten afscheid Waalwijkse enflLangstraatse Courant Gesloten X P. J. A. Snoeren DINSDAG 30 DECEMBER 1958 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTRAAT 8 81e JAARGANG No. 101 Abonnement: 22 cent per week; 3.10 franco p.p. per kwartaal f 2.85 Gironummer 50798 Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief TEL.-ADRES„ECHO" De heer J. Tuerlings, die niet minder dan 46 jaar de belan gen van ons blad in Kaatsheu vel heeft behartigd, heeft de wens te kennen gegeven zijn functie van correspondent met ingang van 1 januari a.s. te willen neerleggen Na zoveel jaren toegewijde ar beid, kunnen wij niet anders dan deze wens respecteren, maar daarnaast mogen wij ook uiting geven aan onze spijt over zijn heengaan als bericht gever voor ons blad, omdat hij dit werk altijd op zo kundige en ijverige wijze heeft ver richt en waarmee hij zowel ons blad als Kaatsheuvel gro te diensten heeft bewezen. Hij wist in zijn berichtgeving het nieuws altijd op prettige en bevattelijke wijze vorm te geven, waarbij hij steeds het belang van Kaatsheuvel voor ogen hield. Hy is er in ge slaagd om de talrijke activi teiten en bijzondere evene menten in de Langstraat en omgeving te brengen op een geheel eigen en boeiende wij ze. Niets was hem te veel wan neer het ging om het werk voor de krant en vele uren nachtrust heeft hij opgeofferd om de actualiteit van ons blad en de belangen van het cor respondentschap te dienen. Op deze plaats willen wii hem hartelijk dank zeggen voor de bergen werk, welke hij in 46 jaar voor ons blad heeft ver zet en wij prijzen ons geluk kig, dat hij door middel van zijn bureau nog aan ons blad verbonden blijft voor wat de advertenties en de colportage betreft. Als zijn opvolger mogen wjj onze Kaatsheuvelse lezers voorstellen de heer H. Kamp, die reeds meermalen met de heer Tuerlings samenwerkte en als zodanig heeft bewezen een bekwaam en toegewijd be richtgever te zijn. Wij hopen, dat hij 't werk van dhr. Tuer lings in dezelfde geest en op dezelfde wijze zal voortzetten en heten hem van harte wel kom in onze staf van mede werkers. Wij vertrouwen, dat de auto riteiten en de ingezetenen van Kaatsheuvel hem alle vertrou wen en medewerking zullen schenken, zodat hij zowel de belangen van ons blad als die die van de Kaatsheuvelse ge meenschap zo goed mogelijk zal kunnen dienen. Het adres van de heer Kamp is: Peperstraat 19. De kosten: de minimum kosten aan dit onderzoek verbonden bedragen f 17.50, door gemeentelijke subsidie terug te brengen tot f 7.50. Zijn er gevallen, dat de psycholoog het nodig acht om een uitvoeriger onderzoek in te stellen, dan bedragen de kosten f 25, verminderd met de gemeente-subsidie f 15. In bepaalde gevallen is het moge lijk dat de standsorganisatie nog te gemoet komt in de kosten; jammer genoeg voor Kaatsheuvel niet meer van de zijde van de KAB en de R.K. Middenstandsvereniging Aan de ouders der jongens van de verschillende jongensscholen is een circulaire met bovenstaande inhoud gericht door het bestuur der plaatse lijke afdeling „Beroepskeuze", waar van de heer Annegarn, voorzitter en de eerw. Broeder Orontius, secreta ris is. INBRAAK. Tijdens de Kerstnacht is ingebro ken in de Cartonnagefabriek Noord- Brabant, in de Dick-Fiemmingstraat onder Sprang. De heer Lohman van deze firma ontdekte de inbraak 's morgens om 9 uur, toen hij even een bezoek aan de fabriek bracht. Planken voor een verongelukte ruit getimmerd, waren weg gebroken en daardoor is toegang verkregen tot de fabrieksruimte, waar alles doorzocht en nagesnuffeld is. Waar geen geld in de zaak aanwezig was en het pro ductie-materiaal voor een diefstal weinig waardevol is, hebben de da ders hun werk slecht beloond gezien., Vermoedelijk zijn ze gestoord gewor den of hebben ze onraad vermoed, daar er sporen zijn, die er op wijzen, dat ze in overhaast gevlucht zijn. Er wordt niets vermist. De Rijkspolitie uit Sprang-Capelle heeft het onder zoek in handen, waarvoor ook een i politiehond werd ingeschakeld. EEN VECHTPARTIJ. Zonder bekende aanleiding, maar vermoedelijk om een oude vete, werd op de 2e Kerstdag in café-Restaurant „De Steenbakker" na afloop van het daar gegeven bal, de heer H. uit Loon op Zand, door zekere H., eveneens uit Loon op Zand, met een bierglas zodanig aan het oog gewond, dat H. een oog zal moeten missen. De rijks politie van Kaatsheuvel heeft de da der gearresteerd en hun overgebracht naar het huis van bewaring te Breda. De aangevallene H. is naar het Zie kenhuis vervoerd. KANDIDAATSTELLING GROSLIJST. BEROEPSKEUZE. Reeds jarenlang bestaat er een nauw contact tussen de Kaatsheuvelse jongensscholen en het R.K. Openbaar Bureau voor Beroepskeuze te Waal wijk. Het doel van dit contact is, naast de eigen mening der ouders en die van het onderwijzend personeel, het oordeel in te winnen van een erkend R.K. openbaar beroepskeuze-bureau, welke richting het kind na de zesde klas het best zal kiezen. Heeft het voldoende aanleg voor studie? Heeft het mogelijk meer aanleg voor tech nisch onderwijs? Is, hetgeen het zelf van plan is bereikbaar? Over derge lijke vragen willen deskundige men sen hun licht doen schijnen. Het vooronderzoek omvat: een ge sprek met de ouders, een test-onder zoek, een persoonlijke test door de psycholoog drs. Pessers, een bespre king van de uitslag met de ouders. Zoals te verwachten was, hadden weinige K.V.P. leden gehoor gege ven aan de uitnodiging van het KVP- bestuur der afdeling Kaatsheuvel, om de vergadering der afdeling in de Eu- phoniazaal op maandagavond bij te wonen. Voorzitter Jan Reijnen open de de vergadering en gaf daarbij een kotte uiteenzetting van wat er als gevolg van de op 12 maart te houden kamerverkiezingen voor de K.V.P. te doen staat. Er zal van de KVP-ers veel actie gevraagdworden, die ech ter zeker tot een resultaat zal leiden, als ieder lid begrijpt wat er op het spel staat. De heer Jos v. d. Aa hield daarna een kort betoog, waarin hij de groei schetste van de rechtse par tijen in verschillende landen van W.- Europa en de overtuiging uitsprak, dat de K.V.P. met vertrouwen de strijd, die hevig en fel zijn zal, tege moet kan treden, als daar het besef heerst, dat het hier gaat om ons al lerhoogste goed. De hierop volgende kandidaatstel ling voor de groslijst van de K.V.P. voor de verkiezing van de leden van de 2e kamer der Staten Generaal had tot gevolg, dat in de afdeling Kaats heuvel als zodanig gesteld werden Mr. Romme, Mr. Witte, Drs. Veld kamp, Drs. Smelzer, de Kort, v. Vliet, Ir. v. Meel, v. d. Zanden, Dré de Wolf, van Buell, v. Helvoirt, Mr. v. d. Heuvel, Asmann, Fens, Mr. Blais- se, v. Thiel, Jan Reijnen, P. v. Zon, Mevr. Sutorius Alting Usau en Mr. de Vreeze. Met een opwekking paraat te zijn en mede te werken zowel aan het werven van leden en het innen der contributie, sloot de voorzitter de bij eenkomst. BILJARTSPORT. In Café „De Sportwereld" bij de heer van Ee worden momenteel de wedstrijden gespeeld om 't persoon lijk kampioenschap 2e klas libre van het district Kaatsheuvel van de K. N. B. B. Maandagavond was de stand pnt. 1 P. v. Laarhoven 5 4 1 649 174 8 2 B. Jansen 4 3 1 572 138 6 3 C. van Boxtel 5 3 2 715 132 6 4 A. Voogd 5 3 2 647 170 6 5 G. v. Boxtel 4 2 2 513 105 4 6 W. Mandemakers 4 2 2 520 129 4 7 C. Damens 4 1 3 583 178 2 8 P. Balvers 4 0 4 564 159 0 Zaterdag- en maandagavond wor den de wedstrijden voortgezet, waar voor veel belangstelling verwacht wordt. Uit het hierboven geplaatste standenlijstje valt te concluderen, dat er nog veel spanning kan verwacht worden daar alles nog mogelijk is. KEGELSPORT Kampioenschap Kaatsheuvel. Het Kegeljaar sluit traditioneel in Kaatsheuvel af, met de wedstrijd om het plaatselijk kampioenschap van Kaatsheuvel, waaraan alle leden van de vijf in Euphonia gevestigde kegel clubs deelnemen. Alzo was er maan dag weer een grote gezellige drukte in het kegelhuis. De strijd was er weer vol spanning en in de echte ke- gelsportsfeer. Het resultaat was Clubkampioenschap 5 tallen: 1 Al les of Niks 631; 2 N.O.P. 629; 3 Alles Om 629; 4 Natte Spons 585; 5 Zet 'm Op 576. Clubkampioenschap 3 tallen: 1 Natte Spons 311; 2 Natte Spons 309; 3 Alles Om 303; 4 Zet 'm Op 282; 5 Alles of Niks 269. Een zware strijd ontketende zich om het persoonlijk kampioenschap, waarin voor de tweede maal de heer M. Kemmeren zegevierde met niet minder dan 294 hout, op de voet ge volgd door S. Heijs met 292; 3 H. Boons met 292; 4 P. Kemmeren met 270; 5 W. Molenschot met 266; 6 M. Musters met 260 en 7 Andr. Schalken met 254. De gehele organisatie was weer als van ouds het onvolprezen werk van de heer Jan Kemmeren, die in de hoog opgelaaide kegelsfeer door een 70-tal kegelaars geschapen, de taak te vervullen had om na afloop de prijzen uit te reiken, waarbij van de i zijde van de heer W. Penning, ver- j diende woorden van dank werden ge uit. AGENDA. Apollo-Theater: Donderdag 1 jan. 6 en 8.30 uur en zaterdag 3 jan. 8 uur: Du Bist Mu- sik, alle leeftijden. Zondag 4 jan. 6 en 8.30 uur en woensdag 7 jan. 8 uur: De mars door de hel, 18 jaar. wegens huwelijk: X vrijdag 2 januari namid- X dag en zaterdag 3 januari de X gehele dag. X Bloemenmagazijn „FLORA" t Hoofdstraat 52 - Kaatsheuvel Berndijk TONEELUITVOERING. De gemengde toneelver. „De Schakel" gaat weer eens iets van zich laten horen. Zaterdag 3 jan. en zonuag 4 jan. gaat zij in het patronaatsgebouw opvoeren het toneelspel „Marjatta" een spel in drie bedrijven door de zeer be kende en ook hier meest gelief de schrijver Arie van der Lugt. Ook „Verschroeide Aarde" en „Vlamende Vleugels", toneel werken die de meeste zich nog wel herinneren, komen van zijn hand. „Marjatta" is een stuk dat zich afspeelt ergens in de bosrij ke streken van Noorwegen, deels onder oe hoge bomen achter de Tammerohoeve, deels in de lage woonkamer van hun huis. Marjatta, de oudste van de twee dochters, pas hersteld van een zware ziekte, zit te luisteren naar de vreemd muziek van oude Samke, de kindse knecht. Zij droomt van Conrad, de wild- stroper, die hier niet mag ko men, maar Conrad komt toch en onthult haar zijn voornemen om de geldschieter, die zijn vader de dood in heeft gejaagd en hem zelf hof en haard ontnomen heeft, het ravijn in te schieten. Tweemaal heeft hij zijn geweer reeds op hem gericht en twee maal liet hii het zakken bij de gedachte aan Marjatta. En houdt diezelfde bloedzuiger niet reeds ziin handen uitgestoken naar de Tammero-hoeve? Heeft hij va der Tammero niet reeds in zijn macht! Nu grijpen snel achtereen al lerlei dramatische gebeurtenis sen plaats, de geldschieters, die stuk voor stuk in dit arme land zich meester maken van de hoe ven komen,vader en zoon, op Tammero-hoeve aan. De vader vraagt Mariatta's hand voor zijn zoon. Marjatta weigert. De geld wolf dreigt met maatregelen. Hij heeft het immers in de hand. en kan hen van hof en haard verja gen. Marjatta volhardt. En zij heeft daarbij de steun van moe der, zuster en broer, die niet wil len. nat Marjatta zich verkoont. Maar vader kermt en vloekt. Hij gaat het bos in en Balt na hem. Éven later komt Conrad heime lijk en verneemt van (Marjatta wat de bloedhond eist. Vol woe de grijpt hij naar een geweer en vertrekt. Dan knallen er twee schoten. De zoon van de geld schieter is vermoord. De kodde- ueiers komen en slepen vader en zoon naar de gevangenis, later komt Conrad aan de beurt. Wie heeft de dodelijke schoten gelost? Dit zo opwindend geheim wordt u een van die avonden onthult. Marjatta is een zeer zwaar stuk doch De Schakel on der regie van de heer T. de Haar durft "het na een intense studie aan dit spel te brengen. Daarom raden we allen aan een deser avonden niet te missen in een goed verwarmde zaal krijgt u enkele uren gezonde ont spanning. Loon op Zand DEECHOMHEIZ OPGERICHT 1878 Vorige week vond in de Treveszaal op het Binnenhof de zitting plaats van het intermesso-kabinet of rompkabinet, enz. o.l.v. Vorige week v ylnr Mf M A H Luns_ buitenlandse zaken; mr. A. A. M. Struyken, binnenland- if CtUie- nroi dr LJ M Beel minister-president en sociale zaken; Mej. dr. M. A. M. Klompé, maatschappelijk werk^mr^ J D M Th CakfOnde^s' Kunsten en W—S»,». M v.!,.,:»,, H. B. J. W.„e Vofchul,,^ li d S»f dl» landbouw; O. Pb. H,Ida„. Z.k« p,.f. d,. J. Ek.n.mn.bo Zake. Fun,.- dSTST Middelburg, secretaris van de Ministerraad; mr. J. van Aartsen, Verkeer en Waterstaat. HOCKEY. Er komt de laatste tijd niet al te veel in de krant van het Kaatsheuvels hockey, het geen voor 'n club die blakend van welstand is, wel enigszins vreemd kan heten. Van daag echter, nog juist in 1958 is er aan het hockeyfront wel zo goed nieuws te melden, dat het stilzwijgen nodig verbroken dient te worden. Zondag j.l. heeft het eerste dames- e'ftal in een met veel angst tegemoet ge ziene wedstrijd een van de twee mededin gers naar het kampioenschap niet alleen ge decideerd teruggewezen, maar bovendien getoond dat het kampioenschap bij dit nog zeer jonge elftal in bekwame handen zou zijn. Het is nog te vroeg om te juichen, maar met 4 punten voorsprong op de enige concurrent is er toch al reden om de ver wachting te wettigen, dat deze dames regel recht op het kampioenschap afstevenen. Dat men voor deze wedstrijd - die de DES-dames in het begin van de competitie reglementair hadden kunnen winnen als zij, toen zij een vergeefse reis naar Bred; maakten, gewild hadden nogal erg bang was, was in het begin van de wedstrijd goec te zien. Er werd nogal zenuwachtig gespeeld en vooral in de achterhoede werd maar zwak jes gespeeld. Heel lang duurde het echter niet oi DES wist een volkomen gelijke par te te geven en de blanco ruststand gaf de verhouding goed weer. Vlak na de hervat ting ging DES vooral sneller spelen. De aanvallen verplaatsten zich snel van links naar rechts en het was voor de talrijke supporters een lust te zien hoe fris er ge speeld werd. Een zwakke plek was ei eigenlijk niet en het hele elftal demon streerde een spelopvatting die het aankijken waard was. Doelpunten konden, nu DES overtuigend sterker was, niet uitblijven, en met een ferme klap scoorde de spil uit 'n strafcorner het eerste doelpunt. Een tweede doelpunt volgde 'n kwar tiertje later door de midvoor, en dezelfde speelster zal er 3 - 0 van gemaakt hebben, als niet op de doellijn een back redding had gebracht. Dat ieder zeer tevreden was toen het einde werd geblazen, Iaat zich denken. Uit 11 wedstrijden behaalde DES 19 punten, met een mooie score van 32 - 6. De voor tekenen bedriegen echt niet! HULDIGINGSAVOND B.D.V. „GEO." Zaterdag j.l. waren de leden tnet hunne dames van bovengenoemde vereniging in feeststemming hijeen in hun clublokaal in café Th. van Boxtel, om de onderscheidene kampioenen der diverse klassen te huldi gen. Na een hartelijk welkomstwoord van de voorzitter, richte spreker zich bij ont stentenis van de kampioen der C-klase, dhr. Ant. van Gorp, eerst tot de kampioen der B-klasse dhr. B. Lensvelt. Hij werd door de voorzitter allerhartelijkst toegespro ken en gecomplimenteerd met het door hem behaalde succes, hetgeen volgens spreker wel een prestatie van bijzonder belang ge noemd mocht worden, dakar hij, ondanks de handicap zijner ziekte, al zijn tegen standers de loef wist af te steken en z.i. waarlijk een groots kampioen genoemd mocht worden. Spreker stelde hem dan ook om zijn taaie vasthoudendheid en grote clubliefde als een voorbeeld voor allen en kon hem een prachtige lauwerkrans over handigen, hetgeen met een daverend applaus begroet werd. Vervolgens richtte de voorzitter zich tot de kampioen der A-klasse, tevens algemeen clubkampioen, dhr. H. van Boxtel. Ook hij werd van harte gefeliciteerd en ge roemd als een waardig kampioen en spre ker was er van overtuigd de tolk te zijn van allen om aan deze huldigingswoorden een woord van dank te koppelen voor zijn onbaatzuchtig werk als bestuurslid en niet te vergeten zijn grote activiteit en kunde als competitie- en wedstrijdleider. Hij mocht onder een ovationele instemming ook een schitterende lauwerkrans en voor de tweede maal de wisselbeker in ontvangst nemen. Ook zijn echtgenote werd in de hulde betrokken en mocht, om haar een klein beetje schadeloos te stellen voor de vele avonden dat zij haar man voor de vereniging moest missen, een prachtige bloemruiker in ontvangst nemen. Ook dhr. Th. van Boxtel werd, als win naar van de verliezersronde een pasende hulde gebracht en kon ook verrijkt en ver rast worden met een lauwertak, spontaan indertijd beschikbaar gesteld door de hui dige clubkampioen. Inmiddels waren de chef-kok en zijn hel pers danig in de weer geweest en konden allen aanzitten om de inwendige mens te versterken met uitsmijters en worstenbrood en diverse lekkere en hartige hapjes. De tafel werd waarlijk alle eer aangedaan. Hierna was het woord aan de humorist der vereniging dhr. H. Donders, die als vanouds er spoedig de stemming in had. Speciaal in zijn crea'tie als „pastoorke", mocht hij veel bijval oogsten en werden ver schillenden danig op de korrel genomen en eens een hartig lesje gelezen. Toen hij evenwel in zijn hoedanigheid als Jan Cot- taar optrad en een ooggetuigeverslag weg gaf van een etappe-aankomst uit de Tour de France en Woutje Wagtmans en Adriaan- sens in hoogst eigen persoon en in vol or naat de zaal kwamen binnengebolderd, steeg de stemming wel ten top. Dat was humor van de bovenste plank. Door de gratis loterijtjes konden een tiental aanwezigen ook nog veelal een nut tige of smakelijke verrassing in ontvangst nemen. Als steeds kwam het uur van schei den weer veel te vroeg en kon deze waar lijk wel zeer geslaagde avond door de voorzitter gesloten worden met een woord van dank tot allen, maar wel speciaal tot de hospes der vereniging dhr. en mevr. van Boxtel. BARAKCONCOURS. Door de Berndijkse Damvereniging GEO is op 1, 4 en 11 jan. a.s. een groot barakconcours georganiseerd. Als hoofd prijs is een prachtig servies beschikbaar en tevens is op alle dagen een mooie dagprijs te verdienen. Dus heren barakliefhebbers, verzuim niet deze datums in uw gedachten te houden en ga uw gelijk eens beproeven in het clubhuis van bovengenoemde vereni ging bij café Th. van Boxtel. Uw gang naar deze zaak zal u zeker niet teleurstellen, want het zal daar aan stemming en span ning niet ontbreken. Het bestuur verwacht U allen en zal zorg dragen voor een per fecte organisatie. AGENDA. Donderdag 1 jan. Barakconcours café Th. van Boxtel. Zaterdag 3 jan. 8 uur toneelspel Mar jatta, opvoering in het Patronaat. Zondag 4 jan. Barakconcours café Th. v. Boxtel Zondag 4 jan. 8 uur toneelspel Mar jatta, in het patronaat. POSTDUIVENTENTOONSTELLING. In de zaal van de heer van Onzenoord alhier had, nadat zaterdag de diertjes aan een keuring waren onderworpen, zaterdag en zondag de tentoonstelling plaats, die zich in de bijzondere belangstelling van zowel inwoners als vreemdelingen mocht verheugen. Als keurmeester fungeerde de heer G. Nouwens uit Tilburg, die zich uit nemend van zijn taak kweet. De uitslag was als volgt: Klassement per zestal 1 P Verschuren, 2 K v Esch, 3 H v d Linden, 4 A v Dongen, 5 M Vera, 6 P C v Dongen, 7 C IJpelaar, 8 M v d Ven, 9 J v d Velden Pzn., 10 F v Halder, 11 J v d Velden Czn., 12 A Berendonk, 13 G IJ pelaar, 14 M Goutziers, 15 Jos v Dongen, 16 C v Gompel, 17 A Valk, 18 M v d Steen, 19 W Leermakers, 20 J Bressers, 21 J v d Dries, 22 M v Leeuwen, 23 M Maas, 24 A Beerens, 25 G v Drunen, 26 C v d Ven, 27 Jos Maas, 28 A Vuchts, 29 F v Iersel, 30 W Boons, 31 M v d Velden, 32 Fr Krol, 33 P v d Velden, 34 P v Gompel, 35 Jo Vucht». Uitslag duivententoonstelling: le prijs Oude doffers C v Gompel; le prijs Oude duiven C v Dongen, le prijs Jonge doffers C v Dongen, le prijs jonge duiven C IJpelaar. AGENDA. Doktersdienst Donderdag 1 januari 1959: Dr. Wijten- '-nrg, Tel. K 4167-2250. Zaal Echo der Duinen Donderdag 1 januari: Nieuwjaarsbal, The Lucky Stars, 8 uur. PREMIÈRE JONGEREN-REVUE. Onder geweldige belangstelling draaide de première van de revue: „Van Sprookje tot Maanraket". Zoals wij gezien hebben was de uitvoering tot in de perfectie ver zorgd en het gebrachte heeft iedereen ge boeid van 't begin tot 't einde. De cos- tuums, décor en verlichting brachten hier werkelijk iets sprookjesachtigs. Enfin, we willen niets meer verklappen, alleen dit dat iedereen deze revue die Frater Lucidius met zijn jongens en meisjes uit alle rangen nu brengt, moet gaan zien. De komende weken zal er gelegenheid genoeg zijn deze te bewonderen. Dit jaar eindigt met iets geheel aparts, zoals deze revue. Door de jeugd van Loonopzand wordt zij gebracht voor iedereen. Het is een waardig besluit en we mogen zeggen: eind goed, al goed. Zo zal 't voor onze Loonse jeugd ook een prachtig begin zijn van 't nieuwe jaar. Ga in elk geval deze revue zien!

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 17