WAALWIJK UW MMH NiEUW NIEUW De Chronomètre „LIP" electronic Nagekomen Nieuwjaarswensen 19 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN DINSDAG 30 DECEMBER 1958 19 Het volgend nummer van dit blad verschijnt vrijdag namiddag 2 januari. Advertenties tot donderdagavond. Administratie. ZONDAG-ARTSENDIENST. KERKDIENSTEN N.H. KERK, WAALWIJK Woensdag 31 december: 19.30 uur: Ds. L. Schellevis. Oudejaas-kollekte voor het werk der Ned. Herv. Kerk. Donderdag 1 jan. (Nieuwjaar) 1000 uur: Ds. L. Schellevis. Korte nieuwjaarsdienst. N.H. KERK, BESOIJEN. Woensdag 31 dec. (Oudejaarsd.) 's Avonds 7.30 uur Ds. J. Vink. Donderdag 1 jan. (Nieuwjaarsd.) v.m. 10 uur: Ds. J. Vink. N.H. KERK, BAARDWIJK. Woensdag 31 dec.: n.m. 7 uur: Ds. C. B. SchuurmaB. Donderdag 1 jan.: 9 uur v.m. Ds. G. B. Schuurman. GESLAAGD. Op het laatstgehouden vakex amen te Utrecht, slaagde voor 't diploma jonggezel-handzetten, onze plaatsgenoot C. H. M. de Ronde. Hij ontving zijn opleiding bij drukkerij Verwiel, alhier. NIEUWE VESTIGING. Blijkens advertentie in dit nummer is thans ook te Waal wijk een kantoor en magazijn ge vestigd van de „Quick Colour" lederverffabriek. Voor nadere bijzonderheden over de mogelijkheden die de produkten van deze onderne ming bieden verwijzen wij be langhebbenden gaarne naar be doelde aankondiging in de ad vertentierubriek. BURGERLIJKE STAND. Geboorten: Cornelis A zv H A van der Sèhans-Mandemakers te Sprang- Capelle;\Vilhelmus J M zv W J Brekelmans-Berkelmans; Jeani- ne G H dv J G Beex-Lammers Peter C zv P M Heurter-de Rooij Louis J zv J A van Son-de Bodt. Overlijden Daniel de Raden, 21 j. te Drunen; Hendrika C J Nelis, 3 weken te Drunen. Huwelijks-aangiften: G C Parijs, 25 j. te Vlijmen en T M van Ëggelen, 20 j. te Waal wijk; L Verheij, 28 j. te Heusden en J M van Eggeien, 21 j. te Waalwijk. A T Nelis, 28 j. te Drunen en J J van Zeist, 24 j. te Waalwijk; M F de Laat, 26 j. te Vlijmen en C M van Gelder, 26 j. te Waalwijk. Huwelijken: C A Dits, 36 j. te 's-Bosch en J T M Bossaerts, 32 j. te Waal wijk; J J Mulders, 28 j. en A P M van Lier, 24 j. beiden teWaal- wijk; A G H Vrinten, 29 j. te Loon op Zand en C J M Dumou- lin, 27 j. te Waalwijk; A P van Engelen, 37 j. en M P Bergmans, 26 j. beiden te Waalwijk; D Sluijter, 22 j. en J M van Gam- pen, 23 j. beiden te Waalwijk; L T Brok, 25 j. te Steenbergen en E T M G van Bladel, 22 j. te Waalwijk; A T van Son, 26 j. en C P Leijtens, 25 j. beiden te Waalwijk; J H Voiman, 27 j. en A W M van den Hoven, 25 j. bei den te Waalwijk; A C J lil de Bont, 25 j. en S J Heemskerk, 24 j. beiden te Waalwijk. Ingekomen: J M A Simons van Tilburg; J W Westenborg en gezin van Den Bosch; H Karssen en echtg. van Amsterdam; J H Hesselberth van Breda; A A J Kuijsten van Snrang-Capelle; M G van Groe- nin»en van Dussen. Vertrokken: I G A Couwenberg naar Loon op Zand. KVP HEEFT HEEL WAT OP HAAR PROGRAM Het partijbestuur van de KVP heeft enige richtlijnen voor de afdelingen bekend gemaakt in verband met de komende ver kiezingscampagne. Daarbij zijn een aantal activiteiten genoemd, welke door de KVP centraal ge leid zullen worden. De nadruk van de propagan dacampagne komt echter te val len op de activiteiten van de kringen en de afdelingen. Op het programma staan onder andere een bijeenkomst van het topka der van de KVP op 24 januari a.s. in het Groothandelsgebouw te Rotterdam en een massale de monstratie op 8 maart in Den Bosch. Dat is de laatste zondag voor de verkiezingen. De lijst trekker, prof. Rornme, zal op .bij eenkomsten in alle 18 rijkskies kringen het woord voeren, daar bij gesecondeerd door de kandi daat-Kamerleden. De reeds eer der voor 3 maart a.s. geplande biiksem-ledenwerfactie gaat door en kriigt nu een speciaal karakter doordat zij midden in de verkiezingscampagne valt. Het ligt in de bedoeling die dag zo veel mogelijk katholieken die 00-» geen lid zijn van de KVP te bezoeken. Het KVP bestuur rekent op een massale medewer king van zoveel mogelijk leden om aan deze grootscheepse actie deel te nemen. Zij kunnen zich als huisbezoeker beschikbaar stellen en zich daarvoor reeds nu melden bij de afdelingsbesturen. In het kader van de versterking van de financiële middelen van de kringen en de afdelingen zal op zondag 22 febr. met medewer king o.a. van de KRO in het ge hele land een financiële actie ge voerd worden, waarbij aantrek kelijke prijzen ter beschikking worden gesteld. Ook deze finan ciële actie zal geheel in het kader van de verkiezingsactie komen te staan. WILLEM VAN ORANJE COLLEGE GAAT UITBREIDEN. Ten gevolge van het zich snel uit breidende aantal leerlingen - 50 in 1949 en thans 275 - is een uitbrei ding van het Willem van Oranje Col lege steeds urgenter geworden. Bij zonder verheugend is 't daarom voor het bestuur van deze christelijke h. b. s., dat de minister zijn goedkeuring heeft verleend aan de plannen tot uit breiding van deze school. Deze uit breiding zal bestaan in de bouw van een geheel nieuwe noordelijke vleu gel, waarvoor een aantal noodwonin gen aan de Korte Driessen zullen moeten worden afgebroken, waartoe de rdad in zijn laatste vergadering reeds besloot, en in de uitbreiding van de linkelvleugel met een verdie ping. Ten aanzien van de vestiging van een christelijke kweekschool in Waal wijk is nog geen beslissing genomen. In het destijds door het bestuur van het Willem van Oranje College op gestelde memorandum werd er op ge wezen, dat Waalwijk de meest ge schikte plaats van vestiging voor een dergelijke kweekschool is in het zui den des lands, o.a. omdat 44,9 pro cent van de leerlingen en 44,6 pro cent van de leerkrachten bij het prot. chr. onderwijs in onze provincie on der de inspectie Waalwijk valt. Naast Waalwijk hebben ook Eind hoven en Breda de vestiging van een chr. kweekschool voor zich opgeëist. HET WONDERHORLOGE. In de afgelopen jaren is er me nige spot gedreven met het elec- trische horloge. Welnu thans kan 't werkelijk gekocht worden. Het electrische chronomètre ..Lip"-polshorloge is getoond op een persconferentie, zodat het wellicht de moeite is hierover iels te vermelden. J. Oversberg Het horloge loopt op twee bat terijtjes, aangebracht in de kast, welke een levensduur hebben van één jaar. Het is een revoluti onaire vinding op het gebied van de horloges, waaraan jaren lang is Gedokterd. De doorsnede en dikte zijn als een ander normaal polshorloge. Men verwacht veel van dit systeem in de loop der eerstkomende jaren. AUTO OVER DE KOP. Toen gisteren de heer D. uit Sprang-Capelle, die met zijn auto vanuit de richting Tilburg over de Burg. v. d. Klokkenlaan reed, plot seling moest afremmen voor een van het stationsemplacement komende wagen, kantelde zijn auto, sloeg over de kop en kwam toen weer op de wie len terecht. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor en de schade aan de auto was zo gering, dat de heer D. zijn weg kon vervolgen. Gistermorgen kwam een motor rijder in de mr. v. Coothstraat in bot sing met een personenauto. De scha de was gering en de politie stelde een onderzoek in naar de schuld schuldvraag. GEVONDEN EN VERLOREN. Gevonden portemonneès; step; paar motorwanten; div. handschoe nen en wanten; zilveren rozenkrans; verpleegstersschort Verloren step; portefeuille; div. handschoenen en wanten; fietspomp; portemonnees; alpinopet; 2 zwart bonte hokkelingen; loonzakje. AGENDA. Dinsdag Raadhuis, 7.30 uur: Openbare raadsvergadering. Musis Sacrum (donderdag en vrij dag): „De drie zingende Muske tiers", alle leeftijden. Luxor (donderdag): „Het lachka- non van de infanterie", 14 jaar. In beide theaters zijn de voorstel lingen op Nieuwjaarsdag als op zon dag. Musis Sacrum (zaterdag, zondag, maandag en woensdag): „De lange hete zomer", 18 jaar. Luxor (vrijdag t.m. zondag): „Ei land der verschrikking", 14 jaar. Luxor (maandag ten woensdag) „Cowboy", 14 jaar. Op zondag zijn de voorstellingen om 6 en 8.30 uur. woensdag: geen repetitie voor dames „Oefe ning en Vermaak". zondag 4 jan.: 12 uur repetitie mannenkoor in De Twee Kolommen. HUISVROUWENAVONDEN WAALWIJK—DRUNEN. On donderdag 18 en vrijdag 19 december jl. werden resp. te Drunen en te Waalwijk huis vrouwenavonden gehouden, in samenwerking met de fruittelers organisatie van de NCB, het pro- duktschap voor groente en fruit te Den Haag, de voedingsraad te Den Haaa, de veiling vereniging „De Langstraat" te Drunen en de georganiseerde kleinhandel, als mede de Rijkstuinbouwvoorlich- tingsdienst. Te Drunen vond de ze avond plaats in gebouw „De Hoge Braken" en te Waalwijk in de grote achterzaal van café „De Lindeboom", Antoniusstraat 136 Het doel van deze avonden was de consument op deskundige wij ze voor te lichten inzake het ver bruik van groenten en fruit, waarop de heer Aghina, van het produktschap, in zijn openings woord sterk de nadruk legde en waarbij hij betoogde dat juist nu, nu het fruit overvloedig aan de markt komt, tegen prijzen die voor niemand een bezwaar kun nen zijn, de consument hiervan moet profiteren, temeer nog om dat uit de gegevens die thans ter beschikking staan blijkt dat bij na in alle andere landen het ver bruik van fruit, per jaar en per persoon veel hoger ligt dan in ons land en dan te weten dat Ne derland een fruitteelt heeft die op zeer hoog peil staat en dat Ne derland pas op de tiende plaats staat (op de ranglijst) betreffen de het verbruik van fruit. Na dit openingswoord trad mevr. Buurman-Kapteins voor 't voetlicht en toonde aan de hand van een groot aantal zeer een voudige recepten aan dat men met weinig middelen een zeer smakelijke en voedzame maal tijd kan bereiden. Mevr. Buur- - man wees er op dat de huis vrouw een belangrijke taak heeft te vervullen t.a.v. de gezondheid van het ^ezin want zij heeft deze gezondheid inderdaad in eigen hand wanneer zij de maaltijden verzorgt. De huisvrouw moet voor goed, smakelijke voeding zorgen en het is beslist niet dat smakelijke, goede voeding duur moet zijn. Het tegendeel is vaak het geval. Mevr. Buurman zette hierna op zeer duidelijke wijze uiteen aan welke stoffen het menselijke lichaam steeds be hoefte heeft. Dat zijn in de eerste plaats „bouwstoffen", die de kinderen nodig hebben om te kunnen groeien en de volwasse nen om slijtage te voorkomen. Die bouwstoffen komen n.l. veel voor in melk, kaas, vlees en vis. De zgn. „brandstoffen", welke wii nodig hebben om arbeid te kunnen verrichten en om ons lichaam op temperatuur te hou den, komen veel voor in: aard appelen, brood en suiker. Naast deze twee genoemde heeft ons lichaam ook nog vele andere stoffen nodig welke worden sa mengevat onder de naam „be schermende stoffen". Dit ziin de vitamine en diverse voedings- zouten. En juist deze zo belang rijke stoffen komen, in grote ma te voor in groente en fruit. Het menselijk lichaam kan deze stof fen eenvoudig niet missen en daarom is het voor de volksge zondheid van eminent belang dat men dagelijks voldoende hoe veelheden groente en fruit con sumeert. De nederlandse bevol king verkeert in de bevoorrechte positie dat zii het hele jaar door keus kan maken uit een grote verscheidenheid aan groente en fruit. Zij wees er o.m. met nadruk op dat nog vele huisvrouwen de fout maken om de groente met te veel water te laten koken. Dat kost niet alleen veel tijd maar ook veel brandstof en op die ma nier gaan ook veel belangrijke, kostbare voedingsstoffen 'verlo ren. Mevrouw Buurman gaf ver volgens vele voorbeelden van broodmaaltijden waarbij groente en fruit kan worden gebruikt. Ook demonstreerde zij hoe men verschillende produkten het bes te kan behandelen. Als bewijs, van de stelling, dat men op zeer eenvoudige wijze een smakelijk gerecht, dat tevens zeer voed zaam is, kan maken worden alle aanwezigen tijdens de hierna volgende pauze onthaald op een heerlijke groente-salade, die zich uitstekend liet smaken. Tijdens deze pauze werden allen ook ver rast op een kopje koffie. Na de pauze werden door de Tuinhouw-voorlichtingsdienst nog enkele films vertoond, nl. de film „Van tuin tot tafel" en „Rhapsodie in Fruit" waarin de door mevrouw Buurman naar voren gebrachte voordelen van het gebruik van groente en fruit nog eens duidelijk werden onder streept. Na afloop van deze leer zame films volgde de gratis ver loting van fruitmanden en fruit schalen, welke door de deelne mende georganiseerde kleinhan del gratis ter beschikking waren gesteld. Als een bijzonderheid mag worden opgemerkt dat te Drunen burgemeester Snels door zun aanwezigheid, blijk van zijn belangstelling heeft getoond. Het aantal bezoekers te Drunen was 430 personen en te Waalwijk 320 personen. Alle aanwezigen kregen tijdens deze avonden ook nog 'n prach tige folder met afbeeldingen van de voornaamste, meest voorko mende, goede appel- en peren rassen, verrijkt met een zeer overzichtelijke grafiek waarin niet alleen de aanvoertijden van die rassen werd aangegeven, maar ook de houdbaarheid, zo dat iedereen kan weten welke rassen er in de verschillende jaargetijden aan de markt ko men. Tevens werden er ook nog receptenboekjes uitgedeeld waar- uitvoerig is vermeld hoe men groente en fruit het beste en smakelijkste kan opdienen. Ver der werd er ook nog gewezen op de zgn. tuinbouwfolders, welke iedere maand door de kleinhan del aan de consument worden verstrekt en waarin eveneens veel verschillende recepten zijn aangegeven, uitsluitend voor die produkten welke in die desbe treffende maand volop in de handel ziin. Tot slot kon nog worden vastgesteld, dat deze avonden zowel te Drunen als in Waalwijk door de aanwezigen op zeer hoge prijs werden gesteld, hetgeen ook moge blijken uit de massale opkomst van het pu bliek, want twee jaar geleden werd ook zulk een avond gehou den en wel op 11 dec. 1956 in de zaal Thalia, Stationsstr. te Waal- wiik, waar toen slechts 200 per sonen aanwezig waren, zodat men nu zeker weet dat de be langstelling, sinds 2 jaar geleden voor groenten en fruit aanmer kelijk is gestegen. Na afloop te ongeveer 11 uur kreeg elke be zoeker aan de uitgang der zaal een zakje met prima appelen, gratis aangeboden. Ten overvloede nog de mede deling dat, behalve de reeds ge noemde aantal personen, op de ze avonden aanwezig waren de heer J. Nijssen en de heer J. den Hollander, resp. direkteur en voorzitter der veiling Drunen, alsmede vertegenwoordigers van de Tuinbouwbond en de mede werkende kleinhandelaren. Binnenland ST. PETRUS BANDEN-KERK TE SON DOOR BRAND VERWOEST. Een f«Üe brand heeft gisteravond de gotische St. Petrus Banden-kerk te Son totaal verwoest. Om kwart over zes werd de brand opgemerkt en een kwartier later stond het dak boven het schip der kerk al in lichte laaie. De brandweer uit Son, Eind hoven, Helmond, Best en St. Oeden- rode stond machteloos tegen het fel om zich heen grijpende vuur. Om ze ven uur was de toren een laaiende fakkel, die tot 50 km in de omtrek zichtbaar was. Te ca. half negen stortten de vier kerkklokken in het portaal van de kerk te pletter. Tegen de morgen stonden alleen de gebla kerde muren nog overeind. De brand is waarschijnlijk ontstaan door kortsluiting op het zangkoor onder de toren. Een der kapelaans slaagde er in het Allerheiligste en de kostbare paramenten in veiligheid te brengen. Door de brand gingen een aantal historische beelden en biecht stoelen verloren. De uit de 15e eeuw daterende toren stond op de lijst van Monumentenzorg. P.v.d.A. IN OPPOSITIE. In een verkiezingstoespraak, wel ke de oud-premier dr. Drees gister avond voor de radio hield, deelde de voormalige bewindsman mede, dat de PvdA na de Tweede Kamerverkiezin gen in maart in de oppositie zal blij ven. Verder deed dr. Drees in zijn toe spraak een felle aanval op de KVP- afgevaardigde dr. Lucas, die hij er van beschuldigde, dat hij een voort durende campagne tegen de ministers van Financiën voerde. Dr. Drees betreurde het, dat er een einde is gekomen aan de samen werking tussen de partijen. -13 personen worden nog steeds vermist bij de instorting der mergelgroeven bij Zichem (B). In de Kerstnacht had 'n nieuwe instorting plaats, gelukkig zon der nieuwe slachtoffers. Z.H. de Paus heeft mee Kerst mis bezoeken gebracht aan zie kenhuizen en gevangenissen. Een jaar gematigde snelheid bracht 242 doden minder in het verkeer. De candidaatstelling voor de Tweede Kamer heeft plaats op 28 januari a.s. De vorige week bracht weer voor f 131 miljoen nieuwe de viezen. Het verkeer op de weg heeft dit weekend 5 doden geëist; in Amerika tijdens de kerstdagen ongeveer 500. -Er is op het ogenblik sprake van een financiële omwenteling in West-Europa, de gulden is o.a. even „hard als de dollar". Vanaf 10 uur maandagmorgen zijn guldens, die buitenlanders in het lopende handels- en dienst verkeer hebben gekregen, in de gehele wereld vrij omwisselbaar tegen andere munteenheden. Dat betekent dat buitenlandse bedrij ven en particulieren die guldens nu ook mogen omzetten in Ame rikaanse dollars, tegen de dage lijkse genoteerde wisselkoers van de Nederlandse Bank. Tezamen met de gulden zijn vandaag het pond sterling, de Duitse mark, de Belgische en de Franse frank, de Italiaanse lire, alsmede de valu ta's van de elf overige landen der Organisatie voor Europese Eco nomische Samenwerking (OE ES) even „hard" gemaakt als de dollar. Om de verwisselbaarheid van de Franse frank mogelijk te ma ken heeft Parijs eerst besloten tot een devaluatie van het natio nale betaalmiddel met 17,55 per cent plus een reeks andere maat regelen tot gezondmaking van 't geldwezen. Door deze devaluatie, de officiële afschrijving van 17,55 percent van de huidige vastgestelde waarde, wordt een i gulden nu nagenoeg 130 frank Pluimvee waard en moet omgekeerd 77 ct. worden betaald om honderd frank te krijgen. Behalve Enge land en de zes Euromarkt-landen hebben ook Denemarken, Zwe den en Noorwegen gedeetelijk omwisselbaarheid van'hun valu ta's aangekondigd. Andere OEES landen hebben dit nog niet ge daan, al worden in Oostenrijk en Zwitserland maatregelen over wogen. Voorts heeft de Franse rege ring de liberalisatie van de uit voer met 90 percent aangekon digd en tal van nieuwe belastin gen heeft de Gaulle voor de radio en televisie bekend gemaakt, no dig voor de sanering- der Franse financiën. Frits v. d. Linden-Luxemburg wenst vanuit Canada alle vrienden en kennissen een Gelukkig 1959 toe. 978 Elphinstonestreet Jask REGINA CANADA. Wij wensen alle vrienden, kennissen en cliëntèle een Gelukkig 1959 toe. A. VOS-FESKENS Heistraat 36 - 's Grev.-Capelle 1 jan.: Dr. van Heesbeen. ApotheekNijman. Eindelijk op de Nederlandse markt verschenen HET WONDERHORLOGE een exclusief geschenk I Verkrijgbaar bij HORLOGERIE Winkelgalerij Waalwijk Tel. 2292 GEEN DWANG. In ons nummer van 23 dec. jl. werd door de heer Ro. uitvoerig gereageerd op een circulaire, uitgaande van de Centrale Ad ministratie Gemeentebedrijven, van de vol gende inhoud: Van diverse verbruikers bereikt mij het verzoek het muntmechanisme van de gas meter buiten werking te stellen en de geld- bak voortaan open te laten. Aan de wens van deze verbruikers wil ik gaarne tegemoetkomen. Er dient evenwel rekening mee te wor den gehouden, dat het maandelijks gasver bruik en het elektriciteitsverbruik alsdan op één kwitantie wordt aangeboden. Gaarne verneem ik van U, door invul ling van onderstaande strook, of U hiertoe bereid zijt. De meteropnemer zal deze strook bij de a.s. lichting van de meter van U in ont vangst nemen. Voor Uwe medewerking zeg ik U hier bij dank. Hoogachtend, Het Hoofd van de Centrale Administratie Gemeentebedrijven, (get.) J. A. SWARTS. In deze circulaire meende de heer Ro. een dwang van gemeentezijde te zien in zake het tekenen vóór het buiten werking stellen van het muntmechanisme van de gasmeter. Van diverse zijden heeft men ons er op gewezen, dat de heer Ro. dan wel bijzonder slecht leest of mischien ook wel niet beter wil lezen. Ook wij kunnen uit deze circulaire niets anders lezen dan de grote tegemoet koming van de Centrale Administratie Ge meentebedrijven aan het verzoek van di verse gebruikers. Niemand is verplicht om te tekenen voor iets dat hij of zij niet wenst, de heer Ro. ook niet. Niemand is zelfs ver plicht gas, licht of water te gebruiken. Het verdere betoog van de heer Ro., uit gaande van een verkeerde veronderstelling, raakt dus kant noch wal. De persoon- dijke visie van de heer Ro. heeft een ietwat vreemde opvatting van het algemeen belang, dat men niet moet verwarren met persoonlijke grieven. REDACTIE. RECTIFICATIE. Wij willen onze lezers attent maken op t een kleine technische fout in een aantal van j onze bladen, die aanleiding zou kunnen ge ven tot verwarring. In het jaaroverzicht van de Langstraat op pag. 10 zijn de kopjes van Heusden en Raamsdonk verwisseld. Heus den staat dus onder Raamsdonk en Raams donk onder Heusden. Voor deze fout willen wij de lezers wel onze excuses aanbieden. MELK ALS VOEDINGSMIDDEL VOOR PLUIMVEE. Het houden en fokken van Pluimvee, speciaal hoenders, kan veel voordeel afwer pen, maardan dient noodzakelijkerwijs te worden voldaan aan de voorwaarde, dat de-voedering niet te duur is. Hier ook draait dus alles om de economische kwes tie Hieraan zal het dan ook wel moeten wor den toegeschreven, dat verschillende melk producten in de handel worden gebracht te gen billijke prijs. Dit is vooral het geval in Amerika, waar zij op grote schaal gefabri ceerd worden en waar het pluimveeteelt- bedrijf zoveel hoger staat dan in ons land, zodat het aan velen een behoorlijk bestaan oplevert. Bedoelde produkten zijn in hoofdzaak ontroomde en vervolgens gecondenseerde melk, gecondenseerde karnemelk en deze beide in poedervorm. De eerste bevat naar bekend alle bestanddelen van de volle melk, behalve het botervet. Door toevoeging van bepaalde chemische stoffen blijft dit melk- produkt, dat vooral veel eiwit bevat, lang houdbaar. Uit de aard der zaak is de voe dingswaarde, tengevolge van de bereidings wijze - waarbij van hoge temperatuur en chemische stoffen wordt gebruik gemaakt - wel verminderd, maar daaraan kan men makkelijk tegemoet komen door toevoeging van vitaminen in de vorm van veel groen voer. Op de boerderijen waar de kippen de gehele dag loslopen, vinden ze dat vanzelf wel in de boomgaarden of aangrenzende weilanden. Wanneer de dieren in rennen worden gehouden, zoals in de steden, is het zaak zomers sla, andijvie en koolbla deren bij te voeren en 's winters fijngesne den mangelwortelen of voederbieten, rapen, boerekool enz. Hoe is het mogelijk? Dezer dagen kreeg ik een uitnodiging van een kippenhouder om hem behulpzaam te zijn bij het sorteren van hanen en hen nen. Het was geen kersverse kippenhouder, want gedurende een reeks van jaren hield hij reeds deze dieren. Mijn verbazing en ik kan wel zeggen, verontwaardiging, steeg ten top over de huisvesting. Maaropperde ik, huizen Uw die ren 's nachts in DIE KIST?, want anders was het niet. Geen licht, alleen een inloop gaatje en een openingetje van ca. 5 en 5 cm voor frisse luchtff De oppervlakte on geveer 1.25 x 1.25 m, geen zitstokken, even min een mestzoldertje en daarin moesten 12 dieren slapen. Ik adviseerde de hele boel (kippen in cluis) maar zo spoedig mogelijk op te rui men, aangezien de dieren langzamerhand zouden wegkwijnen door gebrek aan frisse lucht en overvloed van luizen en ongedierte, 't Resultaat van mijn bezoek is echter be vredigend. De hele rommel verdwijnt en op mijn advies zal een behoorlijke huisves ting worden opgesteld. KVP-KANDIDATEN VOOR DE TWEEDE KAMER. y WAALWIJK 1 F. v. Vliet, 2 F. van Thiel, 3 Dr. W. L. de Kort, 4 Ir. C. J. van Meel, 5 Mr. M. H. L v d Heuvel, 6 B. J. van Buell, 7 Dr. M. A. van Helvoirt, 8 A. J. A. Ouderkerk, 9 J. A. M. Reijnen, 10 H H. C. van Hout. GEERTRUIDENBERG1 N. v. d. Heuvel, 2 A. de Wolff, 3 H. v. d. Zanden, 4 S. van Vliet, 5 W. de Kort, 6 S. v. Thiel, 7 C. v. Meel, 8 G. Veldkamp, 9 B. v. Buell, 10 H. van Lieshout. HEUSDEN 1 Prof. C. Romme, 2 Mr. dr. v. d. Heuvel, 3 A. J. A. Oderkerk, 4 Drs. de Kort, 5 M. A. v. Helvoirt, 6 F. v. Vliet, 7 Mr. van Thiel, 8 Ir. van Meel; 9 Van Lieshout. LOON OP ZAND 1 Prof. C. Rom me, 2 Dré de Wolf, 3 F. van Vliet, 4 W. de Kort, 5 F. van Tiel, 6 J. v. d. Sande, 1 W. v. d. Heuvel, 8 van Helvoirt, 9 Ir. van Meel, 10 Ir H. Witte, 11 J. Schmelzer, 12 J. Reynen, y

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 19