Waalwijkse en Langstraatse Courant De onefficiënte mens HET JAAR DER ARABIEREN Het zwaarbelaste jaar 1958 BRILLEÊS BRILLENSPECIALIST VAN NIAAREN TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTRAAT 8 en van de dictators DINSDAG 30 DECEMBER 1958 Uitgever Waalwiikse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO W HEI ZUIDEN 81e JAARGANG No. 101 Abonnement: 22 cent per week, t 3.10 franco P-P- per kwartaal 2.85 Gironummer 50798 Advertentieprijs: 10 cent per m.in. Contract-advertenties: speciaal tarief Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES „ECHO" Hoewel de mens de waarde van het mens-zijn en van het menselijk bestaan steeds meer gaat meten met de on-menselijke norme,efficiency", en hoewel hij steeds vaker de schou ders ophaalt over alles wat zijn tech nisch instrumentarium niet met kille precisie weet vast te stellen en te re gistreren, is hij toch altijd nog in het bezit van een aantal „beuzelarijen die hij elk jaar weer met kinderlijk enthousiasme en met volkomen onge motiveerde en onzakelijke verwach tingen bedrijft, tegen alle efficiency en realiteitsverering in. We weten drommels goed, dat de overgang van het ene jaar naar het andere zuiver fictief is, maar toch halen we. elk jaar als grote kinde ren met feestelijk vertoon een baby door de voordeur naar binnen, ter wijl een afgeleefde grijsaard door de achterdeur in- de vergetelheid ver getelheid verdwijnt. Welkom voor het Nieuwe Jaar en weg met het Oude iaar! We heffen het elas od de tiid- baby en de tijd-grijsaard, die voort spruiten uit een kinderlijke verbeel ding, die nog een langere Baard heeft dan het zojuist weggemarcheer- de oude jaar. Niemand die dit zo goed weet als wij, die de hele dag heen en weer hollen met statistieken en grafieken die ons bestaan en dat van anderen moeten rechtvaardigen. We weten zeer wel, dat de tijd op 31 december om één minuut voor twaalf even oud is, of even jong zo men wil, als om nul uur één op 1 januari, en dat er in die twee minu ten in feite niets verandert. En toch stappen we met een schoon, blank en nieuw gevoel de eerste knisperende vriesmorgen van het nieuwe jaar in. De nieuwe kalender met de mooie of leuke plaatjes is een naïeve po ging tot het vestigen van een waan idee, n.l. dat wij de tijd in de hand zouden hebben en niet andersom. We weten dat en beweren dan ook, aan al die hokjes en vakjes alleen maar waarde te hechten voor zover zij re sulteren in bepaalde percentages, in winst- en verliescijfers. Maar het opvallende is, dat het niet de efficiënte dagen zijn welke wij rood omlijnen de verjaardag van een vrouw, een man, een meisje, de trouwdatum, de christelijke hoog feesten, de vacantiedagen, de zonda gen, het bezoek van een vriend, een familiefeest, de jaarwisseling.... Het zijn de dagen die eigenlijk een gevoe lige klap voor onze hooggeroemde efficiëncy betekenen, meer nog, die in hun blijde, warm-menselijke sfeer het bewijs leveren, dat het efficiën- cy-keurslijf ons niet past. We komen op deze dagen tot de ontdekking, dat we met die efficiëncy-door-dik en dun helemaal niet zon beste gooi gedaan hebben. We doen de herontdekking dat de mens niet van brood alleen kan leven en dat we als efficiëncy- robotten misschien wel de industrie er bovenop helpen, maar de mens geen dienst bewijzen. Een mens is geen uurwerk met een looptijd van vijftig jaar, geen gebruiksvoorwerp met een zekere nuttigheidswaarde en geen machine met een bepaald ar beidspotentieel. We willen dat er wel van maken, maar het lukt gelukkig niet al te best. De mens rukt zich los uit de domme werkschema's, die zijn ingesteld om de productie te verho gen en de balansen op te voeren ten koste van de menselijke geest, ten koste ook van de levensvreugde. Het onefficiënte in de mens is de gezegende weerstand tegen een drei gende mechanisering en automatise ring van de menselijke geest en zijn dromen en verwachtingen bewijzen zijn verheugend ongeloof in alleen maar-de-realiteit. Het keurslijf, waar in we ons zelf gewrongen hebben past ons niet en daarom zullen we morgenavond weer op die drempel van de tijd vertoeven met wat wee moed en met veel nieuwe verwach tingen. We nemen dan geen afscheid van een efficiënt besteed jaar en van alleen maar keiharde feiten, maar van ons Zelf van onze dromen, on ze verwachtingen, ons falen, onze vreugde en ons verdriet. Op deze drempel laten we de oude mens ach ter ons om de nieuwe te gaan ont moeten, om met nieuwe voornemens en nieuwe krachten te trachten een beter mens te zijn. Als we daarnaar met Gods hulp en met het volle vertrouwen in Zijn be sturende Almacht trachten, zullen we meer voor de wereld hebben gedaan dan welk efficiënty-plan of welk technisch instrumentarium ooit zal vermogen te doen. Alleen de totale goedheid, zonder eigenbelang, kan ons voeren tot een gelukkige wereld. De wereld heeft deze onefficiënte mens nodig! Wij wensen al onze lezers een ge zegend uiteinde en een Zalig Nieuw jaar. Pflimlin, die geneigd leek tot con cessies aan de moslims. Het gevolg was een crisis in Frankrijk, het op treden van De Gaulle als redder in nood, de likwidatie van de vierde re publiek en de schepping van een vijf de (waarvan de grondwet bij referen dum werd goedgekeurd), die sterke autoritaire tendenzen heeft, o.a. door grote macht van de president. De ver kiezingen leverden een overwinning op voor de rechtse gaullisten onder leiding van Soustelle. Zo verwekte de Arabische kwestie (in haar Alge rijnse vorm) grote binnenlandse span ningen in Frankrijk. De Gaulle heeft nu aan de mos lims toegezegd, dat zij geleidelijk ge lijkgesteld zullen worden met fran sen. Hij voerde het burgerlijk bestuur in Algerije weer in (een bestuur dat de militairen op 13 mei hadden over genomen), maar hij wist geen einde te maken aan de oorlog en hij zal er op staan, dat Algerije een onver vreemdbaar deel van Frankrijk blijft. In zoverre hebben de officieren ge wonnen. Of de wapenen en de be loften tot gelijkstelling nu het natio nalisme der moslims zullen overwin nen moet men afwachten. De pessi misten zijn in deze talrijker dan de optimisten. In vele landen der aarde en vooral in het westen - heeft men het afgelopen jaar wel moeten be schouwen als een bevredigende pe riode. Een gevreesde economische crisis is uitgebleven, de productie is vrijwel overal verhoogd, dreigende oorlogsgevaren hebben toch de vre de niet verstoord, van miljoenen is het levenspeil weer iets verhoogd, vacanties zijn genoten... En toch is het voor een historicus der toekomst wel een belangwekkend en misschien schokkend jaar geweest. Maar laten wij eerst iets zeggen over de productiviteit. Deze is in de vrije wereld vermeerderd, hoewel niet zover als in de voorafgaande jaren, en in het algemeen is het bestaans- niveau geconsolideerd of iets verbe terd. Ook, de gezondheidstoestand en deze in nog grotere mate. In Chi na en de Sowjet-Unie is de hoeveel heid verbruiksgoederen niet specta culair toegenomen, op de markt der levensmiddelen is verbetering inge treden, maar op het gebied van de in dustrialisatie zijn belangrijke stappen gezet. In de Sowjet-Unie is de basis ge legd voor een zevenjarenplan, dat een vermeerdering der voortbrenging met ongeveer tien procent per jaar beoogt, zodat in 1966 mischien het huidige niveau van west-Europa enigszins benaderd kan worden. Van sterkere dwang kan men daar bij in de Sowjet-Unie niet spreken. Er zijn zelfs grotere mogelijkheden voor zelfbestuur der collectieve boer derijen geschapen. En ondanks de kwestie-Pasternak (de schrijver, die in de Sowjet-Unie fel werd aange vallen omdat hij een in zijn land ver boden boek in het buitenland deed uitgeven) is de na Stalins dood wat ruimere speling voor intellectuelen behouden. In China, waar in de land bouw en bij de staalwinning opmer kelijke resultaten zijn bereikt, ging dit echter door vermilitarisering in de „communes", op „stalinistische wij ze. In het algemeen kan men zeggen, dat zowel voor de hoog-geïndustriali- seerde als de minder ontwikkelde ge bieden de economische problemen een belangrijke rol hebben gespeeld. De Gaulle aan de macht. Dat geldt ook voor Frankrijk, waar de financiële situatie ondanks een in de kern gezonde economie steeds zorg bleef baren. Die moeilijk heden vonden mede hun oorzaak in het voortduren van de oorlog in Al gerije, waar een half miljoen soldaten zijn gemobiliseerd. Het waren echter niet de financiële kwesties, die op 13 mei tot een politieke crisis leidden. Deze ontstond door de vrees van de Franse officieren in Algerije, en van de met hen verbonden Europea nen, dat de regering in Parijs zou capituleren voor de mohammedaanse nationalisten, die een „regering in ballingschap" vormden, welke in Al gerije in staat bleek een rebellen-le ger in stand te houden. De Franse militairen zegden de ge hoorzaamheid op aan de regering Egypte en Syrië. Israël, hoewel steeds bedreigd, werd niet uitermate verontrust. In tussen is, hoewel Hoesein is gered, het Arabische neutralisme versterkt. Het blijft het westen en het sowjet- blok tegen elkaar uitspelen. Geschil om Formosa. Spanningen ontstonden voorts, om dat de communistische Chinezen be gonnen enige kleine eilanden bij de kust, in handen van Tsjang Kai-sjek, te bombarderen. De V.S. verleenden Tsjiang materiële hulp en een ogen blik scheen er gevaar voor een Ame rikaans-Chinees treffen. Maar de rode Chinezen bleken vooral uit op het „bekeren" en overhalen van de Chinezen op Formosa, en de Ame rikanen matigden Tsjiang. De toe stand is dus nog gebleven zoals zij was, maar kan weer verscherpen, on danks de verwijdering van Mao Tse toeng. Hoewel men De Gaulle geen dic tator kan noemen heeft hij toch de parlementaire democratie beperkt. Buiten Europa - al viel in Vene zuela de dictator Pérez Jimenes - nam het aantal militaire dictators snel toe. Zij traden op in Siam, Bur ma, Pakistan, Irak en Soedan. De democratie staat er niet best voor. In Europa verzwakt (vooral dus in Frankrijk) of afwezig gebleven (in de sowjetlanden, Spanje en Portugal) kwam zij elders niet tot ontwikkeling. In zoverre geen best jaar PAUS JOANNES XXIII. Groot was de verslagenheid, niet alleen in de Katholieke Kerk, maar over de gehele wereld, toen op 4 ok tober Z.H. Paus Pius XII kwam te overlijden. In hem verloor de Ka- tholieke Kerk een groot en wijs leids- man en de wereld een vurig voor- j vechter voor de vrede, i Op 28 okt. werd na elf stemmin gen door de in conclaaf verenigde kardinalen tot 261ste opvolger van St. Petrus gekozen de 76-jarige An- gelo Giuseppe Kardinaal Roncalii, die zich de naam koos Paus Joan nes XXIII en op 4 nov. met grote luister werd gekroond. (Nadruk verboden). Nationalisme in Afrika. De strijd voor onafhankelijkheid der Arabieren heeft in Afrika een soortgelijke actie der negers aange moedigd. Dit jaar is het Franse Gui nea onafhankelijk geworden (82ste lid der Verenigde Naties) omdat het geen deel wilde uitmaken van de Franse gemeenschap, waarin de Afri kaanse gewesten wel zelfbestuur, maar geen onafhankelijkheid krijgen. Wat De Gaulle aan Algerije wei gerde (omdat daar meer dan een mil joen Fransen wonen) stond hij toe aan de negergebieden eigen rege ringen binnen een gemeenschap, waarin Frankrijk weliswaar een over heersende plaats behoudt, doch die ruimte biedt voor beperkt zelfbe stuur, en zelfs kans op onafhanke lijkheid. In de hoofdstad van de ne gerstaat Ghana (een brits dominion) zijn dit jaar twee conferenties ge houden, één van onafhankelijke Af rikaanse staten en één van nationalis tische gewegingen. Daar is de drang naar onafhankelijkheid nog versterkt. Ghana (eerst Brits) en Guinea (eens Frans) hebben besloten een federa tie te vormen als kern van een Afri kaanse statenbond. In Cairo vonden ook twee confey renties plaats in het begin van dit jaar een afrikaans-aziatische solida- riteits-bijeenkomst, aan het einde een economische conferentie. Hier waren in beide gevallen niet de regeringen, doch organisaties vertegenwoordigd (in december vooral kamers van koophandel) maar de Russische en Chinese deelneming aan beide bij eenkomsten bewees, hoezeer de kou de oorlog economisch en ideologisch nu ook naar Afrika is overgebracht. Het westen zal een moeilijke taak hebben, zijn economische en cultu rele banden en politieke relaties met Afrika te beschermen. Het neutralis me groeit er sterk. Naburige Oosten. In het naburige Oosten waren het wederom de Arabieren, die span ningen veroorzaakten. Een burger oorlog in Libanon (hoewel het ge weld daar zeer beperkt bleef) vond zijn oorsprong in het verzet tegen president Sjamoen, die te pro-Ame rikaans was. Bedreiging van de ko ning in Jordanië was voorts het ge volg van de pro-Britse houding van koning Hoessein. Daarop besloten Amerikanen en Britten troepen te zenden naar Libanon en Jordanië. In het eerste land zijn ze vertrokken, nadat de •opperbevelhebber als fi guur van nationale verzoening presi dent is geworden Sjehab volgde Sjamoen op, en Libanon werd neutra- listisch. Uit Jordanië gingen de Brit ten heen, nadat zij de positie van Hoessein verzekerd achtten. De directe aanleiding tot de Ame rikaans-Britse expeditie was overi gens een staatsgreep in Irak, waar de koning en zijn politieke steunpilaar Noeri enSaid werden vermoord. Tot interventie in Irak kwam het evenwel niet. De nieuwe militaire re gering van Kassem bleek de oliecon cessies te respecteren en niet geneigd, het land te doen samensmelten met Belastingbeleid en melkmisère. Industrialisatie en werkloosheid. Waterstaat en weerbaarheid. Toen het jaar 1958 begon, lagen er belastingvoorstellen van minister Hofstra bij de Tweede Kamer op ta fel. Nu het jaar 1958 eindigt, liggen er opnieuw belastingvoorstellen van minister Hofstra bij de Tweede Ka mer. Alleen bevinden ze zich thans niet meer op, maar onder de tafel. En de minister zelf, die met wat schipperen en plooien in januari zijn voorstellen „er door kon krijgen, wist thans (evenmin trouwens als de meerderheid van de Kamer) van geen wijken en ging, toen de Kamer met 88 tegen 55 stemmen haar zin tegen over die van de minister en de Partij van de Arbeid wilde doorzetten, heen. De economische situatie van ons land verbeterde het afgelopen jaar, maar toch achtte de minister een be langrijke verruiming van de bestedin gen niet verantwoord. Het conflict rondom de duur van de verlenging der twee jaar geleden juist met het oog op de bestedingsbeperking genomen belastingmaatregelen werd zelfs oor zaak van 's ministers val. Melk, huur, subsidie. Een van de posten, die in 1958 het zwaarst hebben gedrukt op de rijksbegroting, is wel die van het mi nisterie van landbouw geweest. Het totale tekort op de zuivelrekening be droeg niet minder dan ongeveer een half miljard gulden. Het falen van het landbouwbeleid, met name als gevolg van de „rampzalige ontwik keling van de prijzen van de zuivel op de buitenlandse markt", heeft enerzijds genoopt tot een drastische verlaging van bijvoorbeeld de boter- prijs, maar anderzijds de vraag doen rijzen, of niet op korte termijn moest worden overgegaan tot gehele of ge deeltelijke afschaffing der subsidies in de landbouw. In onmiddellijk verband hiermee stond de kwestie van de huurverho ging. Het kabinet heeft in deze uiter mate ingewikkelde materie niet tot een beslissing durven of willen ko men, alvorens het advies van de Soc.-Econ. Raad te hebben ingewon nen. Dit advies, dat mede een ant woord zal dienen te geven op de vraag, of aan een huurverhoging au tomatisch een nieuwe loonsverhoging gekoppeld moet worden, valt pas in de loop van 1959 te verwachten. De woningnood bleef groot, ook al staan er vele dure koophuizen leeg. De regering nam het standpunt in, dat het totale gesubsidieerde woning bouwprogramma voor 1958 (woning wet- plus premiewoningen) de 80.000 niet kon te boven gaan. Overigens heeft minister Witte als zijn oordeel uitgesproken, dat de woningbouw in de eerste plaats een taak van de par ticuliere bouwers is. Woningnood en huurverhoging. Onderwijs en loonfront. Nieuw-Guinea en het koninkrijk Werk en loon. Het grootste Nederlandse indus triële project, de N.V. Nederlandse Soda Industrie te Delfzijl, werd deze zomer door H. M. de Koningin offi ciéél geopend. Van Doorne's Auto mobielfabrieken uit Eindhoven kwa men met het opzienbarende nieuws van een door hen geconstrueerde Ne derlandse personenauto, waarvan de productie pas in het nieuwe jaar op gang zal komen. Minister Zijlstra heeft zich in zijn industrialisatienota vrij optimistisch uitgelaten over de toekomst. In de ja ren 1952 - 1957 is in ons land voor 9 miljard gulden geïnvesteerd; de minister schat dit bedrag voor de pe riode 1957 - 1962 op 11 miljard. De vier centrale werkgeversorganisaties achtten dit bedrag echter te gering. Mede als gevolg van de bestedings- schoolonderwijs wezen op een in het najaar gehouden protestvergadering met name op het laatste punt. De mi nister toonde zich bereid het overleg te hervatten, mits de heren hem fat soenlijk wilden behandelen. Overigens verraste minister Cals de Kamer met een groots opgezet schoolhervormingsplan, waar in de toekomst nog wel de nodige woorden over gesproken zullen worden. Minister Staf kreeg met name te doen met de geruchtmakende zaak majoor K. De majoor werd in ere hersteld en de minister deed in veel alsof zijn neus bloedde, alhoewel de ze kwestie en het ondeskundig be leid van de Dienst Materiëel Land macht bij de aankoop van gasmas kers, helmen e.d. uiteindelijk leidde tot de ontslagaanvrage van staats secretaris Kranenburg. Het aannemen van de Deltawet was een groots moment in het leven van onze volksvertegenwoordiging en werd mede beschouwd als een per soonlijk succes voor minister Algera. Het eerste grote deltawerk, de storm vloedkering in de Hollandse IJssel, kwam gereed, maar minister Algera had zich intussen gedwongen gezien om gezondheidsredenen ontslag te vragen uit zijn functie. De kwestie van de vrije veren voor Zeeuws-Vlaanderen bracht vele ge moederen en pennen in beweging. Het steeds toenemende verkeer bleef de aandacht der autoriteiten opeisen. Onze nationale toeristenbond, de A.N.W.B., vierde haar 75-jarig be staan. Rondom het koninkrijk. Het bezoek van prinses Beatrix aan de West verwierf bij de bevolking een laaiend enthousiasme. Maar deze zomer namen de Staten der Neder landse Antillen een motie aan, waar ernstige teleurstelling in werd uitge drukt over het volgens de Staten bij de rijksregering gebleken gebrek aan medewerking t.a.v. een goede func tionering van het statuut van het ko ninkrijk. De minister van justitie der Nederlandse Antillen bracht enkele weken in ons land door om bespre kingen te voeren. In Suriname vonden statenverkie zingen plaats en deze leverden een klinkende overwinning op voor de oppositie. Nieuw-Guinea bleef een heet hangijzer. De P.v.d.A. wil weliswaar thans niet weten van een overdracht van dit rijksdeel aan Indonesië, maar IEDEREEN WEET WEL DAT TILBURG Markt 32 BREDA Nwe Ginnekenstr. 23 DEN BOSCH Vughterstraat 25 In de toon aangeeft Wij hebben Immers Brillen speciaalzaken in Den Bosch, Tilburg, Breda, Eindhoven, Helmond, Venlo. DIT ZEGT U TOCH WEL IETS I Leverancier aan alle Ziekenfondsen. beperking, die zich pas geruime tijd na het afkondigen der maatregelen heeft doen gevoelen, was er het af gelopen jaar sprake van een aanzien lijke werkloosheid. Weliswaar werd van vakbondszijde de suggestie aan de hand gedaan van een verkorte werkweek, maar de S.E.R. wees er op, dat als gevolg van de dalende productie een vermindering van het reële inkomen per hoofd der bevol king dan onafwendbaar zou zijn. Het geroep om loons- en salaris verhoging was ook in 1958 niet van de lucht. Overeenstemming werd be reikt over de verhoging der salaris sen van lager en middelbaar over heidspersoneel, althans in het z.g. georganiseerd overleg. Maar de amb tenaren zelf waren niet tevreden en dus blijft het overleg gaande. De staking onder de K.L.M.-pilo- ten legde het luchtverkeer gedurende enige tijd lam en het niet inwilligen der verlangens van het personeel der N.S. leidde tot een grootse demon stratie. Van onderwijs tot oorlog. 5.000 Onderwijsmensen kwamen in het voorjaar in protest- en appèlver gadering bijeen. In velerlei toonaard werd gewezen op het tekort aan on derwijsmensen, op het tekort aan scholen en gymnastieklokalen en op de onvoldoende salariëring. 1300 le raren bij het middelbaar en kweek- evenzeer is zij toch van mening, dat voorzieningen dienen te worden ge troffen in internationaal verband. In het begin van het jaar vond in Den Haag de plechtige onderteke ning plaats van het verdrag tot instel ling van een economische Benelux- unie. Het Nederlandse paviljoen op de Expo in Brussel werd druk be zocht. Vele duizenden repatrianten uit Indonesië veroorzaakten in Neder land grote moeilijkheden met de huis vesting. De K.P.M. schepen werden pas, toen complicaties dreigden met buitenlandse verzekeringsmaatschap pijen, vrijgegeven, maar zij moesten Indonesië verlaten Overigens werd de roof van Nederlandse bezittingen in Indonesië stelselmatig voortgezet. De kwesties van de verstekelingen en de z.g. spijtoptanten brachten ve len in het geweer tegen de aanvanke lijke beslissingen van de Nederlandse regering. De minister van justitie kreeg hiermee, evenals met de zaak van de voetbalpool, handen vol werk. Nu het zwaar belaste 1958 ten einde is, gaan wij Nederlanders met een zak vol kwesties en een hart vol vragen het nieuwe jaar tegemoet. Moge God met name aan hen, die tot regeren geroepen zijn of worden, al datgene geven wat nodig is om land en volk met wijsheid te besturen. (Nadruk verboden).

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 1