DE LANGSTRAAT IN 1958 Waalwijkse en Langstraatse Courant alle sportartikelen HET SPORTPALEIS DINSDAG 30 DECEMBER 1958 Uitgever Waalwij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 81e JAARGANG No. 101 Abonnement: 22 cent per week; 3.10 franco p.p. per kwartaal f 2.85 Gironummer 50798 Advertentieprijs: 10 cent per m.ia. Contract-advertenties: speciaal tarief Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES „ECHO" Hoewel in alle Langstraatse genieenten vele belangrijke ob jecten ten gevolge van de inves teringsbeperkingen moesten blij- ven liggen tot beter tijden, kan men toch zeggen, dat het jaar 1958 zich voor de gehele Lang- straat heeft gekenmerkt door een gunstige ontwikkeling. In vrij wel elke gemeente heeft men op betekenende plannen, die voor j de toekomstige ontwikkeling en uitbouw van de plaats van grote betekenis zijn, de vereiste goed keuring verkregen. In enkele ge meenten konden belangrijke ob jecten, waarmee reeds eerder 'n begin was gemaakt of goedkeu ring was verkregen worden ge realiseerd. Ook werden talrijke besluiten tot het uitvoeren van belangrijke werken genomen. Bij alle tevredenheid over de algemene gang van zaken blijft echter ook nog reden tot be zorgdheid. In vele gemeenten bleef n.l. de woningbouw 't gro te zorgenkind. Het toegewezen quantum woningwetwoningen was ontoereikend om zelfs maar aan de meest bescheiden wensen en aan de hoogste nood tegemoet te komen. Links en rechts zit men met een ontstellend aantal krotwoningen of woningen, die hoognodig aan de bewoning ont trokken zouden moeten worden. Beziet men deze situatie in het licht van de omstandigheid, dat de woningtoewijzing voor het komende jaar wellicht lager zal liggen dan voor dit jaar dan mag men spreken van een zorgwek kende toestand, waaraan door de overheid niet genoeg aandacht besteed kan worden. De woning nood is in vele plaatsen nog enorm groot en waar geen ver lichting komt, kan de nood al leen maar groeien. Men is er o.i. dan ook beslist niet mee wanneer men zegt: er is nu eenmaal niet meer. Waar mensonwaardige woontoestanden heersen, moet eenvoudig meer zijn en daar kan ook meer zijn indien men bij de plaatsgewijze verdeling der wo ningen wat meer uitging van de nood dan van de behoefte. Wij willen trachten om in vo gelvlucht een beeld te geven van het jaar 1958, zoals zich dat in een aantal Langstraatse gemeen ten heeft afgespeeld, waarbij wij uiteraard alleen de grote lijnen volgen en geen aandacht kunnen besteden aan alle kleine voor vallen en gebeurtenissen, waar aan 1958, in elke gemeente zo rijk geweest is. Loon op Zand— Kaatsheuvel Ontevreden over de gang van zaken behoeft men ook in de ge meente Loon od Zand Kaats heuvel niet te zijn, al deed zich één grote nood in alle hevigheid voelen: de woningnood. Er is nogal vreemd met de woningtoe wijzing in het nadeel van de ge meente gemanipuleerd, zodat de grote üehoefte aan woningen 'n nog ernstiger omvang aannam. In de raad kwamen de onhoud bare toestanden op het stuk der volkshuisvesting ter sprake en 't gemeentebestuur zag zich zelfs genoodzaakt zijn toevlucht te ne men tot het verlenen van toe stemming voor de bouw van houten woningen, om daarmee tenminste aan de ergste nood te gemoet te komen. De woningnood was en bleef dus een heel donkere bladzijde in het jaarboek van de gemeente, maar daarnaast waren er toch ook veel zaken, die tot vreugde en dankbaarheid stemmen. Met voortvarendheid heeft het ge meentebestuur de verdere ont wikkeling van de gemeente ter hand genomen en een van de bij zonder fraaie resultaten van de ze activiteit is wel de nieuwe verbinding Kaatsheuvel-de Moer. De Crispijnstraat, die vroeger een van de onooglijkste straten van de gemeente was, heeft thans een riant ep ruim aanzicht gekresen. Verder kon het om vangrijke rioleringsproject waar voor door de raad een bedrag van een half miljoen was gevo teerd, worden aanbesteed. In het industriële vlak viel er ook een uitbouw te constateren. We noemen hier slechts de ope ning van een nieuwe fabriekshal van de Cartonnagefabriek „Noord-Brabant" en de vestiging van een Stalen Meubelindustrie van de fa. v. Blerk uit Tilburg. Vermeldenswaardig is zeker de voortreffeb'ke zorg, welke pastoor v. d. Spijker aan zijn pa rochiekerk, de St. Jan, besteedt en waarmee een bedrag van ca. 100.000.- zal zijn gemoeid. Dak, toren en torenkruis kregen een grondige en deskundige beurt. On cultureel gebied waren er dit jaar weer ook vele activitei ten te bespeuren en op sportge bied sloegen de plaatselijke ver enigingen een goed figuur. Wim Soeterboek vestigde andermaal de aandacht van de biljartwereld op zich door voor de 3e maal in successie beslag te leggen op de eerste plaats in 't Eemland Tour- nooi, anker kader 38/2. De Levensschool kreeg de be schikking over 'n nieuw school gebouw met een uitstekende ac- comodatie en de M.A. school kwam in het bezit van een eigen clubhuis. Dit zijn in grote trekken en zeer algemeen gezien de voor naamste gebeurtenissen van 1958 Gaan we de kalender wat nauwkeuriger na, dan noteren we de volgende vermeldenswaar dige feiten. In januari n zeer geslaagde bal letavond „De dansende schoen tjes" door de balletgroep van de St. Jozefparochie. Bij het ge meentelijk gasbedrijf werd deze maand een bijzonder jubileum gevierd, n.l. het 40-jarig dienst- jubileum van me.j. Cato v. d. Wee, adj. commies bij deze tak van dienst. Het laatste jubileum van deze maand, was het 20-ja- rig bestaan van de KAV. De raad besloot tot de uitbreiding van 't waterleidingnet tot de onrenda bele gebieden. Elly de Jong gaf in febr. met haar leerlingen een zeer geslaag de balletavond en de Kon. Erk. Harmonie Apollo stak zich in nieuwe, fraaie uniformen, die dank zij vooral de vrijgevigheid van de burgerij konden worden aangekocht. „Crescendo" oogstte in maart veel succes met de opvoering van Inkeer". De heer Jan Tuerlings werd op zondag 18 mei een grootse hul diging bereid bij zijn 25-jarig ju bileum als dirigent van het zang koor van de St. Jan. Een Imzonder hoogtepunt in 't culturele leven was de uitvoe ring van Handel's oratorium „Der Messias". De Euphonia-drumband bracht van een concours in Duitsland een eerste prijs met lof van de jury mee naar huis. Ook de drumband Apollo legde beslag op een eerste pr;;s. Op 24 juni noteerden we de opening van de nieuwe Boeren leenbank. Ondanks de Expo heeft de Efteling zich ook deze zomer weer in een massaal be zoek uit binnen- en buitenland, n.l. 9000 bezoekers meer dan in 1957, mogen verheugen. Het Sprookjespark onderging een fraaie uitbreiding met 't nieuwe fantastische sprookje De Vlie gende Fakir, een nieuwe schep ping van Anton Pieck en Peter Rennders. De raadsvergadering van juli had 'n opwindend verloop door dat zes raadsleden de vergade ring verlieten tijdens de debat ten over de kwestie Hopman. In augustus droeg pater B. Frede- riks van de Missionarissen van de H. Familie zijn eerste H. Mis Op sportgebied mag niet on vermeld blijven de promotie van Berkdijk naar de 4e klasse van de KNVB. Een éclatant succes behaalde de harmonie St. Jan op het con cours te Den Dungen en promo veerde naar de ere-afdeling. Op sportgebied noteerden we op de laatste zondag van augustus het gigantische hockeytournooi van DES, waarbij niet minder dan 76 wedstrijden werden gespeeld. De wethoudersverkiezingen brachten twee nieuwe gezichten in het gemeentebestuur, want de heren Beerens en drs. van Rooy moesten plaatsmaken voor de heren Grootswagers en Broeders. Deze mutatie heeft, naar het ons voorkomt, de tegenstellingen in de raad verscherpt. Oktober bracht een vermel denswaardig jubileum, n.l. het eerste lustrum van de r.k. Huis houdschool St. Angela. In de zelfde maand herdachten de Mis sionarissen van de H. Familie de sterfdag van hun stichter, Pater Berthier, op waardige wijze, o.a. met een boeiende expositie van schilderijen en tekeningen van Johan Lennarts en Gerard Prin- cée. November was weer een maand van een cultureel hoogtepunt, hoewel niet overal als zoda nig gewaardeerd n.l. de 9e Kaatsheuvelse Revue van Piet Borsten, getiteld „Herres en Geuns". Het was weer een boei end en kleurig kijkspel, dat reeds bij de première een uit verkochte zaal trok, hetgeen, naar men ons meedeelde, een no vum is in de geschiedenis van de revue. Wegens overweldigendte belangstelling mpest ook nu weer worden geprolongeerd. Gestoken in zeer smaakvolle uniformen nam de harmonie St. Jan deel aan de wimpelwedstrijd te Nijmegen. De wimpel kwam weliswaar niet naar Kaatsheuvel maar het resultaat van 303 pun ten temidden van de beste korp sen, mag toch een fraai succes worden genoemd, te meer daar St. Jan pas één jaar in de afd. uitmuntendheid uitkwam. Voor de duivenliefhebbers was er in nov. een voortreffelijk ge- Voor naar Zomerstraat 3 TILBURG Tel. 21823 organiseerde 7e Liefdadigheids- kringtentoonstelling, die vele fraaie inzendingen te zien gaf. Er werd ook een Rattenweek ge houden, die echter niet het wel zijn van deze rovers op het oog had en waarmee dan ook geen enkele rat ingenomen zal zijn ge- i weest. j De/M.A.-school verzorgde weer een sfeervolle kerstviering en de laatste maand van het jaar zag ook nog de geboorte van een nieuwe vereniging, nl. de Kaats heuvelse Paarden-sportvereni- i ging. Tientallen andere gebeurtenis- j sen en feiten, die in het gemeen telijk leven zeker van betekenis zijn geweest, moeten in dit sum miere overzicht ontbreken en bovendien is het ook niet de be doeling om een jaaroverzicht in extenso te geven. Dit korte over zicht is niet meer dan 'n vluch tige terugblik op het afgelopen jaar, zoals zich dat heeft weer spiegeld in het gemeentelijk le ven, met zijn tegenslagen, maar ook met zijn vreugden en winst punten. Hopelijk zal 1959 voor een belangrijk deel verlichting brengen in de grootste zorg van t gemeentebestuur: de woning nood. Drunen De opvallend snelle ontwikke ling, welke Drunen in de naoor logse jaren doormaakte, zette zich ook voort in 1958, dat voor deze gemeente in vele opzichten een belangrijk jaar was. We za gen een vrij algemJene uitbrei ding van het industriële potenti eel.' De bestaande schoenindus trie kreeg nog meer accent door de vergroting met 70 pet. vanj de fabriek van Bloch Stibbe. Zeer belanerijk waren ook de uitbrei dingen. welke bij de n.v. Lips dit jaar werden gerealiseerd. Met vreugde begroette Drunen dit jaar zijn 7000ste inwoner. Het verenigingsleven kende een zeer sterke bloei en er viel alom een grote activiteit te bespeuren. DSO organiseerde voor de eerste maal de Ronde van Drunen; SHJ verzor~de de 15e Nationale Bos- loop om de grote prijs van de Langstraat; de Culturele Kring kwam voor de tweede maal met een uitstekend programma. In het bioscooptheater de Hoge Braken kreeg Drunen een van de mooiste theaters van de Lang straat. De woningbouw ging gestaag voort, zowel in de particuliere sector als in de sector woning- wetbouw. Het uitbreidingsplan Oost ontwikkelde zich verder en de plannen voor 't uitbreidings plan West namen vastere vorm aan. Ook het algemieen verzorgings- peil ging verder omhoog. De voor het verkeer zo gevaarlijke kinderkopjes in de Grotestraat werden vervangen door klinkers; Wij wensen U een Geluk kig en Zalig Nieuwjaar de eerste fase van het riolerings plan kwam gereed; de verlich ting werd oi) meerdere plaatsen verbeterd en er kwamen diverse plannen voor de verbetering van wegen en straten gereed. Ook in de land- en tuinbouw zette de gunstige ontwikkeling zich verder voort. De verschillen de coöperatieve instellingen van boer en tuinder haalden in 1958 weer grotere omzetten dan in '57. Ook de middenstand gaf blijk zijn tijd te^ verstaan. Niet minder dan zes middenstanders openden dit jaar een nieuwe zaak, waar door 't verzorgingspeil der Dru- nense winkels een nog hoger ni veau bereikte. In de zomermaanden zag Dru nen een intensief vreemdelingen verkeer. Het kampeercentrum De Klinkaert had gedurende deze zomer constant meer dan 1000 gasten. Het aantal overnachtin-' gen gedurende deze maanden werd geschat op ca. 130.000. Dit algemene overzicht willen we omlüsten met enkele afzon derlijke feiten, die de verheugen de ontwikkeling van Drunen na der accentueren. Het in Drunen voortreffelijk marcherende jeugdwerk kreeg 'n nieuw asnect door het door de jeugd zelf gebouwde jeugdhuis, dat in januari officieel werd ge opend. Op 10 maart ging 27 ton Dru- nense productie naar de Expo in de vorm van een machtige scheepsschroef van de n.v. Lips, waarmee deze bescheiden Bra bantse gemeente een interessan te bijdrage leverde in het totaal- i beeld van de Nederlandse inzen ding. Jubilea waren er uiteraard ook"en hiervan mogen we noe men het 25-.jarig bestaan van de landelijke rij vereniging „De Echo' Drunen-Elshout, het twee de lustrum van de zangvereni ging Cantabile en het 20-jarig bestaan van de biljartvereniging „Nooit Gedacht". De Instuif ontwikkelde een aantal aantrekkelijke zomeracti- viteiten, waaronder o.a. een ge slaagde orientatierit. Pater Norbertus OESA (Tiny Siegers) droeg op 29 juni in de parochiekerk van Elshout zijn eerste H. Mis op. De bijzonder geslaagde actie Jeugd Vacantie-Vreugd werd be sloten met een aantrekkelijke Olympische Dag. De wethoudersverkiezingen brachten geen nieuwe gezichten. De wethouders L. v. Drunen en A. v. d. Wiel werden herkozen. Een kleine Drunenaar maakte een verre reis. Helemaal naar Pavia trok Fransje v. d. Hoven om deel te nemen aan de we reldkampioenschappen accorde on voor amateurs van 12-14 jaar. Hij eindigde op de 7e plaats en maakte daarmee Drunen bekend tot in het zonnige Italië. Belangrijk was toch ook wel de heroprichting van het St. Hu- bertusgilde, dat dateert van 1560. Bijzonder boeiend was de ex positie „Jeugd en Toekomst", 'n tentoonstelling over beroeps keuze en beroepsopleiding. Burgemeester Snels was dit jaar tien jaar burgervader van Drunen. Onder zijn voortvarende leiding vooral is de gemeente ge komen tot een snelle en omvang rijke uitgroei. We mogen hopen, dat deze gunstige ontwikkeling zich op alle terreinen in 1959 zal blijven voortzetten. Sprang-Capelle Grote werken konden er in deze gemeente niet gerealiseerd worden, maar van betekenis zijn toch wel de vele belangrijke besluiten in het kader van een ontwikkelingsplan, dat het gemeentebestuur in de nabije toe komst hoopt te kunnen verwezenlij ken. Bij de verdere uitbouw wordt gestreefd naar een riante komvor- ming. Bij de aanleg van het Vrijhoe veplein werd reeds in deze richting gewerkt. Op grotere schaal zal in deze richting worden gewerkt bij de uitleg van een plan tegenover het raadhuis, waarin ook de brandweer kazerne een plaats zal krijgen, als mede een 40-tal woningen en een winkelgalerij. Het wegennet onderging een uit breiding met de nieuwe verbindings straat tussen Heistraat en Nieuwe- vaart. Twee andere verbindingen kwamen op het program, te weten die tussen Molenstraat en Kerkstraat en tussen Schrevelstraat - Poolsestraat. Het rijwielpadenplan werd zo goed als voltooid. Een ander belangrijk project, dat in ontwerp gereed kwam, was het ri oleringsplan. Ook in de gasvoorzie- ning werd vooruitgang geboekt en deze is nu in samenwerking met Loonopzand gevorderd tot Capelle. Een van de grootste zorgen is ook hier de woningnood. Er zijn nog ca. 200 krotwoningen in de gemeente, die veelal mensonwaardige woon toestanden te zien geven. De woning toewijzing bedroeg dit jaar 18 stuks! In de laatste raadsvergadering kon burgemeester Smit de prettige mede deling doen, dat er een plan in be spreking is, waardoor aan de ge meente meer woningen zullen ten deel vallen. Belangrijk was ook het besluit van de raad om over de gemeente een landbouwrapport te laten uitbrengen, om aan de hand daarvan verbeterin gen in de bestaande toestand te kun nen aanbrengen. Van grote betekenis voor de pro testantse bevolking van de Lang straat waren de activiteiten, welke hebben geleid tot het plan om in de gemeente te komen tot de stichting van een Protestants Interkerkelijk Streek-Bejaardencentrum. De plan nen hiervoor zijn reeds geheel gereed en de raad nam reeds het garantie- besluit voor de noodzakelijke geld lening. Dit bejaardencentrum zal 61 bedden en 28 afzonderlijke bejaar denwoningen omvatten. Na een afwezigheid van anderhalf jaar keerde burgemeester Smit weer geheel hersteld in zijn gemeente te rug. Tijdens zijn ziekte was hij ver vangen door loco-burgemeester Win kelman, die zijn taak met toewijding en nauwgezetheid vervulde. Dit is in grote trekken het jaar 1958 voor de gemeente Sprang-Ca pelle, waar echter ook nog andere gebeurtenissen plaats grepen, die ver melding verdienen. Zo voteerde de raad f 38.682. - voor de aanleg van sportterreinen. De harmonie Marijke ging op con cours te Winterswijk en legde daar beslag op een le prijs. Een feit van betekenis was ook de ingebruikne ming van het gerestaureerde kerk orgel in de Ned. Herv. Kerk. Rond de binnenhaven van Capelle gaat de gemeente ook een ander as pect krijgen, want de raad besloot tot demping van deze broedplaats van ratten, waarmee de volksgezondheid een belangrijke dienst bewezen wordt. In de onderwijssector noteerden we de opening van de Prot. Chr. ulo school. In dit verband mag ook wor den genoemd de nieuwe ulo-school, welke is geprojecteerd aan de Ver lengde Bernhardstraat en de nieuwe chr. lagere school en de nieuwe Huis houd- en Landbouwschool, welke zul len komen te liggen nabij de dit jaar gereed gekomen verbinding Heistraat - Nieuwevaart. De wethoudersverkiezing bracht een gedeeltelijke verschuiving, want in plaats van wethouder Winkelman werd gekozen de heer W. Timmer mans. De andere wethouderszetel bleef in het bezit van wethouder Wa verijn. In sept, had de opening van het nieuwe postkantoor plaats en voor de hoognodige restauratie van de Sprangse molen verhoogde de raad het aanvankelijk gevoteerde krediet tot f 5000. - Een zeldzame feestviering had op 17 nov. plaats, n.l. de diamanten bruiloft van het echtpaar Ophorst- van der Schans. Ten slotte mogen we nog vermel den, dat er in 1958 onder de plaat selijke verenigingen een grote activi teit viel waar te nemen, zodat over het geheel genomen mag worden gezegd, dat het afgelopen jaar voor de ge meente Sprang-Capelle een gezegend jaar is geweest, dat, naar we hopen, in 1959 in vele opzichten zijn bekro ning zal vinden. Vlijmen Voor de gemeente Vlijmen was '58 ook een belangrijk jaar, waarin be langrijke objecten konden worden ge realiseerd en voor andere de plannen gereed kwamen. Allereerst moet gememoreerd wor den de benoeming van mr. J. H. W. A. Hoefnagel, burgemeester van Ra- venstein, tot burgemeester van Vlij men, wiens installatie plaats had op 12 april. Verder de gedeeltelijke aan besteding van het omvangrijke riole ringsplan, waartoe de raad besloot tot een geldlening van f 700.000. - In totaal zal dit grootse project een bedrag van lVi miljoen gulden vra gen. Ook viel er een beslissing over de aansluitingen welke Vlijmen zal krijgen met de nieuwe provinciale weg. Een tunnel bij de Burg. Ver- wielstraat zal er niet van komen, om dat deze voorziening te kostbaar zou zijn. Wel zal de gemeente drie an dere aansluitingen op de nieuwe snel weg krijgen. De woningbouw kwam aan zijn trekken in het riante uitbreidings plan De Vliedberg. Wel blijkt er ook behoefte te bestaan aan woningbouw in andere gemeentedelen. In de sec tor scholenbouw was van betekenis het aankopen van grond voor een 6- klassige jongensschool in Haarsteeg, voor de bouw waarvan reeds in 1955 een bedrag van f 173.000.- was uitgetrokken. Van grote betekenis was ook de oprichting van een stich ting Jeugdzorg, die zich zal bezig houden met de jeugd, die zich niet tot het vrije jeugdwerk aangetrokken voelt. Verder noteerden we aan gebeurte nissen door het jaar heen «het zilve ren jubileum van de heer M. v. Wa genberg als voorzitter van de N.C.B. Opvallend was de aandacht, welke in de gemeente werd besteed aan de jeugd en die op zeer geslaagde wijze tot uiting kwam in het kindercarna val, en de speciale kinderattracties met de kermis, Koninginnedag en met St. Nicolaas. In Haarsteeg en Vlijmen trok de wielersport weer veel belangstelling, evenals de twee revues waarmee de plaatselijke B.B. voor het voetlicht kwam. De gemeenteraadsverkiezingen brachten voor het eerst in de geschie denis van de gemeente een vrouw in de raad, n.l. mevr. Martens. Belang rijke verschuivingen brachten deze verkiezingen overigens niet. De wet houdersverkiezingen brachten twee nieuwe gezichten in het gemeentebe stuur, n.l. de heren J. Vorstenbosch en A. Hornman, die de plaatsen in namen van C. Berkelmans en v. Son. In Haarsteeg had een groot nati onaal handboogconcours plaats ter gelegenheid van het 80-jarig bestaan van de handboogschutterij Claudius Cividis. Eveneens een geslaagd con cours hield het kruisbooggezelschap Willem Teil t.g.v. de viering van zijn eerste lustrum. Met grote luister vierde Haarsteeg het gouden priesterfeest van zijn her der, pastoor Serrarens, die als kost baar feestgeschenk een nieuw, mo dern Sacramentsaltaar kreeg. Burgemeester Hoefnagel bood na mens de gemeente Vlijmen aan de eerste abt van Mariënkroon een prachtige staf aan. In Haarsteeg werd burgemeester Hoefnagel geïnstalleerd als bescherm heer van de Kon. Harmonie St. Ce cilia. We mogen niet onvermeld laten de bijzondere onderscheiding welke aan de heer H. J. M. H. C. Mom- mersteeg ten deel viel met zijn be noeming door Z.H. de Paus tot rid der in de orde van de H. Gregorius de Grote, op grond van zijn verdien sten op caritatief en sociaal terrein. Op cultureel gebied kwamen de plaatselijke verenigingen weer met een aantal zeer goede uitvoeringen voor het voetlicht. Voor Vlijmen was 1958 dus een betekenisvol jaar, waarin weer een belangrijke vooruitgang werd ge boekt, die de verwachting wettigt, dat ook in 1959 de gunstige ontwik keling van de gemeente zich zal voortzetten. Waspik Voor de gemeente Waspik heeft het jaar 1958 zich niet gekenmerkt door opvallende gebeurtenissen. Het ontbreken van de nodige financie ringsmiddelen was oorzaak, dat de uitvoering van belangrijke en nood zakelijke objecten ook dit jaar niet kon worden gerealiseerd. Deze ern stige handicap ten spijt bleek dit jaar toch wel, dat de gemeente in burge meester van Erp een enthousiast energiek en bekwaam magistraat be zit, die de gemeentelijke zaken met grote voortvarendheid en inzicht ter hand neemt. Onder zijn kundige lei ding zal de gemeente in de nabije toekomst ongetwijfeld een belang rijke ontwikkeling doormaken. Ook in Waspik bleef de woning nood de meest ernstige gemeentelijke zorg, want met een toewijzing van 4 woningen mag men waarlijk niet ver wachten ook maar iets aan de wo ningnood te kunnen doen. De ge meente telt momenteel 117 woningen, die terstond aan de bewoning zouden onttrokken moeten worden en 68 wo ningen, die binnen 5 jaar zouden moeten verdwijnen. Een kleine ver lichting in de woningnood zullen zijn de 20 woningen, welke in de sector premiebouw zullen worden gezet aan de Marijkestraat. En wie weet ope nen de olieboringen ongekende per spectieven voor de gemeente Van de veelheid van gebeurtenis sen noteerden we het 40-jarig be staan van het Groene Kruis, dat in januari werd herdacht. Van grote betekenis was de beslis sing van de raad om over te gaan tot de levering van mijngas in de ge meente door de n.v. Streekgasvoor- ziening Oosterhout. De campagne voor de levering van dit gas is thans in volle gang en verwacht mag wor den, dat het mijngas in de loop van 1959 een feit zal worden. In het kader van het jeugdwerk willen we melding maken van de op richting van de jongensgilden St. Jan in Waspik en St. Servatius in Was- pik-Boven. De installatie van de leidsters had plaats in juni. De raad besloot die maand tot de bouw van een 2-klassige kleuterschool in Was- pik-Boven. De wethoudersverkiezing bracht geen wijziging in het gemeentebe stuur, want de heren J. Kuysters en A. v. Kuijk werden herkozen. De Ned. Herv. Gemeente gaat af scheid nemen van ds. Schipper, die, na 5 jaar in Waspik werkzaam te zijn geweest, een beroep aannam naar Ederveen. Het prachtige bejaardencentrum werd dit jaar in gebruik genomen, maar de officiële opening bleef tot nu toe achterwege. De plaatselijke verenigingen ver zorgden ook dit jaar weer vele op uitstekend niveau staande uitvoerin gen. Speciale vermelding in dit vlak

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 9