BINNEN- EN BUITENLANE Waalwijkse en Langstraatse Courant NASSER, DE EGYPTENAAR NIETS ONTZIENDE PRODUCTIE-WEDLOOP W. TIMMERMANS ZONEN Wij voelen ons als Vorsten, ondanks... Assurantiën op elk gebied. MAANDAG 5 JANUARI 1959 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 82e JAARGANG No 2 Abonnement: 22 cent per week; 3.10 franco p.p. per kwartaal 2.85 Gironummer 50798 Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK Contract-advertenties: speciaal tarief Het gejuich, waarmee de V.A.R. (Verenigde Arabische Republiek) in dertijd het communisme heeft binnen gehaald, begint zo zoetjesaan te ver stommen en zelfs over te gaan in een vijandig gegrom. Het op grote schaal arresteren van communisten en het aan banden leggen van de com munistische pers in Egypte en de andere V.A.R.-landen, wijst er op, dat men deze republiek van rode smetten wenst vrij te houden en be wijst tevens, dat Nasser niet van zins is om te blijven doorgaan als Mos- kouse zetbaas, waarvoor hij altijd is aangezien. Het is hem blijkbaar ernst met de stichting en de verdere uit bouw van een onafhankelijke Pan- Arabische Republiek, welks inwo ners als gelovige Mohammedanen 't communisme hartgrondig verafschu wen. Het optreden van Nasser is een ge duchte streep door de rekening van de sovjets, die met hun bekende lok aas economische hulp in ruil voor politieke afhankelijkheid de hele Arabische wereld aan zich dach ten te kunnen binden om zodoende aan alle Westerse invloed in het Midden-Oosten voor goed een einde te maken. Het is tevens een volkomen onverwachte zet, want wie had ge dacht dat Nasser zo pal na de on dertekening van de overeenkomst, waarbij Rusland de nodige financiën fourneert voor de bouw van de As- soean-dam, in de hand van zijn mees ter zou bijten? Het is een ongehoord verschijnsel en een kapitaal vergrijp in het communistische bestel van ab solute, onvoorwaardelijke gehoor zaamheid en men vraagt zich dan ook af wat de sovjets aan het uit broeden zijn om de recalcitrante Egyptenaar tot rede te brengen. Een Egyptenaar, die overigens niet zo zwak staat als men wel meent en die (tot nu toe) handig profiteert van de enorme worsteling om de wereldheer schappij tussen communisme en de mocratie. Eén vriendelijk gebaar van de Egyptenaar naar het Westen is voldoende om de Amerikaanse vloot weer in al zijn grimmigheid in de wa teren van het Midden-Oosten te doen verschijnen, ditmaal om Egypte te be schermen. Nasser is een uitgeslapen politicus, die zich als lachende derde beweegt tussen de twee tot springen gereed liggende machten Rusland en Amerika. Het gevaar is natuurlijk, dat hij kans loopt om vermorzeld te worden wanneer die twee werkelijk gaan springen, maar blijkbaar rekent hij er op en niet geheel ten on rechte - dat ze geen van beiden dur ven. Nasser's positie is dank zij de enorme macht van Rusland en de Verenigde Staten bijzonder sterk en daarom kan hij zich veel meer per- miteren dan welke andere leider in de communistische invloedssfeer ook en het moet niet uitgesloten worden ge-, acht, dat hij het in deze positie nog ver zal brengen, verder dan men aan vankelijk vermoedde, toen hij zich voor een appel en een ei aan Rus land scheen te verkopen. In ieder ge val mag worden aangenomen, dat Nasser met zijn scherpe maatregelen tegen de communisten direct na de ondertekening van de Russisch-Egyp tische overeenkomst duidelijk heeft willen stellen, dat dit economisch ak koord geen instemming betekent met de staatsgevaarlijke activiteiten, die de communisten overal elders en dus ook in Egypte bedrijven. Nasser wil voor geen prijs zijn hoofd op het communistische blok leggen, ten slotte kan hij dan in het Westen goed koper terecht. Overigens is Nasser er nog lang niet en we zullen moeten afwachten of hij in staat zal zijn de ontwikke ling in de hand te houden. We weten maar al te goed hoe snel en afdoen de in de ongecontroleerde staten van het Midden-Oosten de hoofden der regeringsleiders vallen. Het commu nisme met zijn talloze geraffineerde methoden kan daar weliger tieren dan waar ook en als Moskou een ander mannetje voor de Egyptische rege ringszetel op het oog heeft, dan zal Nasser degelijk op z'n tellen moeten passen. Als Nasser, zoals zovele anderen, de waakzaamheid van het Westen overschat, dan konden de dagen van zijn rijk wel eens geteld zijn. Het communisme gaat over lijken, over welke lijken is daarbij niet van be lang. Het spel van Nasser is handig, maar het is vuur waarmee hij speelt. Onze economische toekomst: (van onze econ. medew.) Er kan geen twijfel bestaan over onze economische opdracht voor '59 en volgende jaren. Die opdracht be staat in het opvoeren van de produk- tie van de gehele westelijke wereld met opoffering van allerlei onderge schikte belangen. Onder de onderge schikte belangen zijn vele aangele genheden in de privaatrechtelijke sec tor. De gemeenten zullen een veer moeten laten voor de natie en de af zonderlijke westelijke landen zullen vele typische nationale verlangens en na te streven doeleinden moeten op offeren ten bate van het gehele wes ten, dat niet alleen militair, maar ook economisch in een tweekamp gewik keld is met Rusland en zijn satelie- ten. In de verschillende westelijke lan den heeft men de gevaren, die ons vanuit het oostelijk blok bedreigen, volledig begrepen. Voor de uitvoe ring van de juiste tegenmaatregelen is echter de hulp nodig van de indi viduen, de burgers, die deze landen bewonen. Die hulp moet geleverd worden op vrijwillige basis en door overreding. Anders dan in de Russi sche invloedssfeer kunnen wij in het westen niet grijpen naar de dwang. Zodra deze wordt ingevoerd, is aan de democratie een einde gekomen. Willen wij met de Russen en hun' vrienden in een economische compe titie treden, dan moeten wij ons goed bewust zijn van de geweldige kracht, die zich achter het ijzeren gordijn ont wikkelt. Vergeleken met het achter lijke tsarenland van 1913 schat men de industriële produktie van de U.S. S.R. thans 30 maal zo groot. De ar- beidsproduktiviteit werd sindsdien vernegenvoudigd. De voortbrenging van kapitaalgoederen is zelfs 60 maal die van voor de eerste wereldoorlog. Men kan bij die schattingen fou ten maken, maar alle anti-communis tische propaganda kan niet verdoeze len dat wij hier tegenover een pro- duktie-ontplooiing staan, waarmee rekening moet worden gehouden. Reeds is men in de Sowjet-Unie zo ver, dat men een netto-export van machinerieën kent. Dit betekent dat er per saldo meer machines worden uitgevoerd dan ingevoerd.. De com munisten zijn tot mededingers ge worden. Kwantiteit, geen kwaliteit. Daarbij kan worden opgemerkt dat de industriële produkten kwalitatief dikwijls de toets der vakmanskritiek niet kunnen doorstaan, doch 't neemt niet weg dat men aan de markt is en dat wij er in het westen rekening mee moeten houden. Vandaag is het de zware industrie in Rusland, die successen kan tonen, morgen kan het de verbruiksgoede- ren-industrie zijn. Ook hier zal men aanvankelijk streven naar kwantita tieve succesen. Dat blijkt duidelijk uit het bekend gemaakte zeven-jaren- plan. Dit beoogt een uitbreiding van de sowjet-produktie met 8 in ze ven jaar. Mogelijk zal dit doel niet worden bereikt, maar al komt men tot 50 men zal er niet aan kunnen ontkomen de toeneming grandioos te noemen. Ditmaal werpt men zich niet alleen op de produktiemiddelen, want Chroesjtsjof en de zijnen willen de verbruiksgoederen met 65 doen toenemen, waarmee zij hun landge noten een aanzienlijk hogere levens standaard zullen kunnen aanbieden. Het is niet zeker dat de geprodu ceerde goederen voor eigen volk zul len worden aangewend. Mocht dit niet het geval zijn, dan zullen de wes telijke landen ze op de Russische ex portmarkten terug vinden met alle nadelige gevolgen daaraan verbon den. Beperking nodig. Men kan dikwijls de stelling vin den dat Rusland niet straffeloos de economische wetten kan vertreden. Dit onder meer met betrekking tot de prijsvorming. Maar in de grond wet van de economie staat ook dit, dat elke omweg-produktie door aan maak van grotere hoeveelheden pro duktiemiddelen als machines e.d. op de duur tot een veel bredere stroom van verbruiksgoederen leidt. De sowjet-unie dwingt haar volkeren tot een maximale besparing en geraakt daardoor tot een maximale omweg- produktie. Het westen kent geen an dere besparingen dan vrijwillige. Wij zullen ons vrijwillig dikwijls aanzien lijke verbruiksbeperkingen moeten opleggen om de concurrentie met de sowjets vol te houden. Deze op dracht geldt voor het gehele westen. - Dr. VAN BEURDENSTRAAT 8 ning komt immers een onvoldoende tegenprestatie terug. Dit alles neemt niet weg dat men met deze gedragslijn een goede gang van zaken in de westelijke landen ernstig kan verstoren, al is deze sto ring ook tijdelijk van aard. Nog kan het ons tot geruststelling zijn, dat de produktie per hoofd in Europa 75 hoger is dan in Rusland, maar zal de verhouding voor het westen zo gun stig blijven? Hetgeen geldt voor de handels expansie en de verstoring van de wes terse commerciële gang van zaken moet in niet mindere mate worden toegeschreven aan 't verstrekken van kapitaal. Ook met betrekking tot de z.g. hulpverlening aan onontwikkelde gebieden leveren de sowjet-leiders een hevige concurrentiestrijd met het westen. Verscherpte ivedloop. Met betrekking tot het produktie- niveau tenslotte moeten wij niet ver geten dat de Rusen daarbij steeds alle werkrachten inschakelen. Of daarbij sprake is van een gedwongen tewerk stelling tegen een karig loon of van dwangarbeid doet hier niet ter zake. Van belang is slechts dat alle krach ten zijn ingeschakeld. In dit verband zal men zich in het westelijke systeem W A A L W IJ K Hier boven werd er reeds de aan dacht op gevestigd, dat het rode Rusland de geproduceerde verbruiks goederen kan aanwenden als wapens in de handelsoorlog met de westelijke landen. Men kan dat doen op eco nomische basis, men kan ook trach ten dit te bereiken op economische basis om politieke doeleinden te verwezenlijken. In het verleden en heden is en wordt dit middel reeds meer dan eens toegepast met het doel de westelijke economie te verstoren. Wij moeten er rekening mee houden dat dit in de nabije toekomst in ver sterkte mate het geval zal zijn. Dat de toepassing van dit middel in wezen zeer kostbaar is voor de sowjet-unie wordt niet geteld. De wereldrevolutie blijft het einddoel van de Russische regering. Politiek zaken' doen. Vanzelfsprekend worden met het toepasen van de dumping-politiek blunders gemaakt. Men koopt pro- duktie-overschotten in grondstoffen landen bijvoorbeeld ver boven de prijs of men verkoopt industrie-pro- dukten ver onder de kostprijs. In het eerste geval treft men het geholpen" land indirekt omdat de gekochte overschotten door de Rus sen later toch weer voor een appel en een ei worden aangeboden. Het aan vankelijk behaalde politieke succes verkeert dan in het tegendeel. In het 2de geval handelt men oneconomisch omdat de produktieve kracht van de Russen er zelf door wordt onder mijnd. Voor de geleverde inspan- drs. HERMES. (Nadruk verboden) SOVJET-RAKET OP WEG NAAR DE MAAN. Een Russische meertrapsraket is op weg naar de maan en had zater dagmorgen om één uur reeds 110 duizend kilometer afgelegd. Enkele uren tevoren had Radio-Moskou in een voor het binnenland bestemde nieuwsuitzending de lancering we reldkundig gemaakt. De radio, die niet meer over Russische ruimtevaart experimenten heeft gerept sedert op 15 mei Spoetnik III omhoog werd gebracht, meldde summier „Ter gelegenheid van het 21ste congres van de communistische partij van de Sovjet-Unie is vandaag een raket naar de maan gelanceerd. De meetrapsraket volgt de berekende baan. Het laatste raketdeel weegt met vrijheid van staken en grote le gers van werklozen deze luxe minder dan ooit kunnen veroorloven. Aan de staatslieden moeten wij een oordeel overlaten over de mate van politieke rust, die in 1959 te ver wachten is. Op economisch terrein is het volgende nu reeds te zien. De wedloop om de materiële wel vaart van de volkeren te doen toene men zal zich verscherpen. Dit heeft tengevolge een overschatting van de materiële waarden. Ook op sociaal gebied zal men blijven streven naar verbeteringen. Over de duur van de werkweek is een concurrentiestrijd tussen oostelijke en westelijke landen aanstaande. Op monetair gebied zal men de waarde van de munt onder geschikt blijven achten aan de toe neming van de nationale produktie. Dit kan op korte termijn vrij snelle welvaartsverplaatsingen van de ene bevolkingsgroep naar de andere ten gevolge hebben. Het streven om in het westen supra-nationale organen te stichten, zoals de Europese Econo mische Gemeenschap, zal toenemen. De spanning en de wedloopsmentali teit, de gedacht, dat wij aan een in ternationale competitie deel nemen, zal eveneens aan kracht winnen. Het tempo, waarin wij moeten leven en werken, zal nog worden opgevoerd, waarvoor wij in ons privé-leven naar compensatie moeten zoeken. Geen andere weg is mogelijk, geen rust zal ons worden gegund. Een Waalwijken in Australië Kantoormensen, blijf thuis I - Leve de Nederlandse Spoorwegen I Van de heer P. J. M. van Loon, l die in december jl. met zijn echtge- I note en 7 kinderen naar Australië emigreerde, ontvingen wij vanuit I Adelaide, waar het gezin in een hos tel (kamp) verblijft, de volgende brief, waaruit blijkt, dat deze 9 man sterke Waalwijkse „nederzetting" zich ondanks alle moeilijkheden voelt als vorsten. De heer van Loon schrijft Hostel Glenelg, 20 dec. 1958 Geachte heer Hoofdredacteur, Mag ik langs deze weg U, Uw fa milie en medewerkers en al onze vrienden en kennissen in Waalwijk en omgeving toewensen een Zalig Kerst feest en een Zalig Nieuwjaar. Wij zijn nog maar zo kort geleden vertrokken en kunnen ons best voor stellen hoe gezellig het nu in Neder land is. Natuurlijk is men hier ook druk bezig met voorbereidingen. Maar het is toch wel anders, als je hier in het kamp de Kerstboom ziet oprichten door lui in shorts, terwijl zij hevig transpireren en na afloop even in zee duiken, öf je komt koud en verkleumd van de Roestelberg. De run op de winkels is natuurlijk overal even overstelpend. Hier in A- delaide is het deze keer, evenals an dere jaren, drukker weer dan voor heen. Dat moet ook wel met zo'n snel toenemende bevolking. 40.000 voor een huisje. St. Nicolaas-feest vierden wij aan boord, vlak voor Melbourne, en Kerstmis in het Hostel. Dat is een vriendelijke naam voor kamp. Met de oudste jongens zat ik al enkele dagen hier en vandaag is de hele club, 9 man sterk, weer bij elkaar. En al is 't nog zo primitief, toch voelen wij ons als vorsten. Het voor uitzicht dat wij hier misschien wel 6 of 8 maanden moeten zitten, schrikt ons niets af. Een huis huren is erg moeilijk, onmogelijk bijna als je 7 kinderen hebt, en een huis kopen is een kostbare geschiedenis. Voor 1 40.000 heb je een aardig huisje. Je schrikt de eerste dagen van de ho ge prijzen, maar als je dan ziet dat je zoon van 16 jaar met f 75 per week naar huis komt, door bij een aannemer de tuin zo'n beetje bij te harken en te schoffelen, dan valt dat weer mee. Dezelfde knaap is momenteel de kostwinner. Maar als de hostelkosten er af zijn, blijven er waarachtig nog een paar shillings over. Blijf thuis! Er is werk genoeg, maar niet rond Kerstmis. Straks gaat geheel Austra lië 2 a 3 weken met vacantie en eerst daarna kom je aan de slag. Mensen die hier op een kantoor willen gaan werken, adviseer ik be slist blijf thuis. Het wordt slecht zonder brandstof 1472 kilo en bevat een speciale kamer vol wetenschap pelijke instrumenten. De raket zal zondagochtend in de omgeving van de maan aankomen." VROUW GEWURGD. IN DEN HAAG. In de nacht van donderdag op vrij dag heeft de Haagse politie de 47- jarige mej. M. van S. - in haar kring beter bekend als „Blonde Ma- rietje" - dood aangetroffen in haar woning aan de Nieuwe Haven in de Haagse binnenstad. De vrouw bleek gewurgd te zijn. De recherche heeft vrijdagavond om zes uur de 26-jari- ge Haagse schilder A. S. in verband met deze zaak opgepakt. Hij bood juwelen te koop aan die aan de ver moorde hebben toebehoord. De vrouw is vermoedelijk al dinsdagnacht ver moord. CASTRO HEER EN MEESTER OP GEHEEL CUBA. Fidel Castro is thans heer en mees ter op Cuba. De junta van generaals, die president Batista tot aftreden heeft gedwongen en de voorzitter van het hooggerechtshof in Havanna, dr Piedra, tot voorlopig staatspresident had uitgeroepen, heeft zich geschikt naar de bevelen van Castro en zich- betaald: Metselaars, timmerlieden enz. verdienen hier best. Zij hebben een eigen huis, rijden auto en heb ben nog geld op de bank. Dit zijn zo de eerste indrukken, die wij hier hebben opgedaan. Adelaide is een mooie stad, maar naar mijn smaak te groot. Je reist uren om een kennis op te zoeken, fietsen zie je haast niet en de voorspelde Australische gemoedelijkheid hebben wij nog niet aangetroffen. Trein-„reisje". Je moet één keer beslissen waar je gaat wonen en dat is moeilijk, zelfs na maanden, en een verhuizing kost je vele ponden. Alles is hier zo anders, zoveel groter. De Australiër vindt de reis per trein van Melbourne naar Adelaide niets bijzonders, maar wij waren ge kraakt na die nachtelijke reis van 12 uur. En dan... leve de Nederlandse Spoorwegen. Maar laten wij niet mopperen. Wat het gouvernement voor de emigran ten doet is enorm, de problemen zijn groot, omdat er elke week schepen vol aankomen en er natuurlijk wel iets niet klopt in de organisatie. Wij denken heel dikwijls terug aan Nederland, aan Waalwijk, aan de vrienden en kennissen, aan de gezel ligheid die je hier zo mist, maar er zijn ook voordelen, en grote. Schoonmaker. Samen met de zoons iets opbou wen voor de toekomst, niet geremd door eisen van credietwaardigheid, vakbekwaamheid, diploma's enz. en vooral zorgen dat een ander weer niet de boel stuk slaat. Wij weten niet, wat wij na Kerst mis zullen moeten gaan doen. Men heeft mij al half toegezegd dat ik een baan kan krijgen bij de A.N.Z.- bank, d.w.z. na 6 uur de lokalen schoonmaken. In Australië kan dat, maar ik geef grif toe, dat 't mij he lemaal niet lijkt, er zelfs tegenop zie. 't Schijnt hier zo te moeten, dus voor uit maar. De weg van lokalen-schoon maken tot Directeur van de Bank zal wel lang zijn, maar ik zal ook maar niet trachten die kant op te wande len. Wie weet, fokken wij over enkele jaren de koeien, waarvan de huiden naar Waalwijk worden gezonden. De taal is erg lastig. Wij konden ons met Engels goed redden, maar 't Australisch is heel anders, slordiger. Na enkele maanden zal dat ook wel gaan. Nogmaals wensen wij U allen het allerbeste en prettige feestdagen Met genoegen wil ik U nog eens op de hoogte stellen van onze ver dere ervaringen. Hoogachtend, VAN LOON. zelf ontbonden. Castro en de andere leiders van de opstand hebben dr Ur- rutia tot staatspresident uitgeroepen. Santiago de Cuba is door de rebel len ingenomen. DODE EN ZWAAR GEWONDE DOOR KEROSINE VAN NEER GESTORTE STRAALJAGER. Een straaljager van het type P 86K een „allweather-jager" is vrijdagmiddag neergestort op een open plek tussen de Korte Bergweg en de Prins Alexanderweg te Huis ter Heide (Utrecht). De kolenhandelaar C. Rondeel, die op de noodlottige plaats aan het werk was, werd zwaar door uitstromende brandende kero sine verwond en overleed enkele uren later. Zijn knecht, H. van Hoven, werd zwaar gewond. De piloot had zich eerder met zijn schietstoel kun nen redden. NEDERLANDSE EXPORTEURS ZETTEN HET NIEUWE JAAR GOED IN. De Nederlandse Export Combina tie (N.E.C.) te Utrecht, die reeds vele beurzen in talrijke landen orga niseerde voor haar ca 185 fabrikan ten-leden, gaat op 21 en 22 januari a.s. in het Paviljoen Vredenburg van de Koninklijke Nederlandse Jaar- DE ECHO m HEI ZUIDEN TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES

Echo van het Zuiden | 1959 | | pagina 5