VROOM DREESMANN woens 42' Vers van de pers nieuwe danslessen DANSLESSEN DE ZILVERVOS Truus van de Ven prijzen I I I I I I I I I l I l I DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 12 JANUARI 1959 DEN BOSCH Ons bureau VOOR ADVERTENTIES en COLPORTAGE b I ij f t voor Kaatsheuvel TILBURG - HELMOND Tuinbouw twee nette werksters de nieuwe cursus E.H.B.O. begint. Waalwijk Inschrijving Kaatsheuvel bontmantels, stola's en garneervellen H I I a 1 1 1 1 1 1 B I B I I ALLEEN GELDIG V/OENSDAG 14 JANUARI GEEN SCHRIFTELIJKE OF TELEFONISCHE QESTELLINGEN. Partij blauwe K.L.M. overalls van sterke krimpvrije keper. In de bekende prima kwali teit en af- ^188 werking. NU B Rijzonder mooi en bijzon der voordelig! Moderne pendel-armaturen in de kleuren zwart, geel en rood, compleet met snoerpendel. |»28 Slechts J Partij mousse-nylon herenanklets, in zeer mooie moderne dessins en van prima kwali teit. Zó gewassen, zó droog. a 58 Per paar Unieke aanbieding! Pracht partij kinder schoenen, met sterke porozool, in bruin en beige. Maat 32-36 5.88, 28-31 5.28, 88 24-27 4.68,22-23 3.78, 20-21 jL JAAROVERZICHT GEW. ARBEIDSBUREAU. In aansluiting bij het jaaroverzicht van 1958 en het maandoverzicht van december 1958 van het Gew. Ar beidsbureau kunnen we nog medede len, dat het gewest Waalwijk samen met Tilburg in de afgelopen maand liet laagste werkloosheidscijfer pro mille te zien gaf, n.l. 24. Hierna volgt Eindhoven met 26. Den Bosch en Breda elk 43 en Roosendaal en Steenbergen stonden er wel bijzon der ongunstig voor met 82. In verhouding met de cijfers van rijk en provincie geven de werkloos heidscijfers van gewest en rayon over december 1958 het volgende beeld te zien Rijk 35 Provincie 38 Gewest Waalwijk 24 Rayon Waalwijk 9 Rayon Dongen 11 Rayon Almkerk 55 Als de situatie in Almkerk dus niet zo ongunstig lag, zou het gewest Waalwijk verreweg het laagste werk loosheidscijfer in de provincie heb ben. Aan het jaaroverzicht over 1958 kunnen wij nog toevoegen, dat het gemiddeld aantal thuiswerksters over 1958 in de Schoenindustrie in het V rayon Waalwijk 1100 bedroeg en in P het rayon Dongen 200. Daarnaast zijn in beide rayons nog resp. 1100 en 400 vrouwelijke arbeidskrachten in de schoenindustrie werkzaam. Geen uitbreiding arbeidsplaatsen. Verder constateert het jaarover zicht van het Gew. Arbeidsbureau, dat er in het afgelopen jaar prak tisch geen uitbreiding van het aantal arbeidsplaatsen heeft plaats gehad door uitbreiding van bestaande be drijven of vestiging van nieuwe. M De mannelijke beroepsbevolking in f het gewest Waalwijk bedraagt mo menteel ca. 30.000 man, die een jaarlijkse vermeerdering ondergaat van ca. 500 personen. Deze groei heeft men in het afgelopen jaar niet kunnen opvange.i, waardoor een j kleine verhoging u de gemiddelde m werkloosheid in vergelijking met f 1957 is ontstaan. D )ordat het aan tal arbeidsplaatser riet werd uitge breid, liep ook de .r' omende pendel iets terug. Over het geheel zien mag 1958 echter toch een gu ,i 'g jaar worden genoemd en men ve: wacht, dat de verbeterende tendens welke vooral in de tweede helft van 1958 is ingetre- W den, zich dit jaar zal voortzetten. Het is overigens wel opmerkelijk, K dat het aantal verkort gewerkte uren in het rayon Waalwijk van 1662 in oktober steeg tot 3545 in november. TOEWIJZING WONINGWETWONINGEN. 1 I L -xi Jil.i lli Jlti *L1 Bij de verdeling van de aan de pro vincie Noord-Brabant voor 1959 toegewezen subsidietoezeggingen voor woningwetwoningen hebben Ge- rdeputeerde Staten rekening gehou den met het statistisch woningtekort, de gemiddelde jaarlijkse groei en de structuur der gemeenten. Na toebedeling aan enige afzon derlijke groepen, zijn aan de hierna volgende gemeenten de daarachter j vermelde aantallen subsidietoezeggin gen voor woningwetwoningen toege wezen Asten 28, Bakel 2, Beek en Donk 14, Bergen op Zoon 174, Bergeijk 14, Berghem 4, Berlicum 2, Best 54, Bladel 16, Boxmeer 15, Boxtel 93, Breda 340, Budel 12, Chaam 2, Cuijk 30, Deume 56, Dongen 40, Drunen 18, Eersel 16, Eindhoven 700, Etten Fantastisch voordelig! Unieke partij laken- flanel van beslist 1e keus. Een zachte don zige kwaliteit (óók na het wassen). Voor bijna de helft van de normale waarde. 175 cm. breed 1.68, a 48 150 cm. breed Buitengewoon voorde lig is dit bloemtafel- tje, een blank beuken gelakt niermodel, dat ook handig als bijzet tafeltje gebruikt kan worden. Geheel de montabel, per A 98 stuk slechts Zoekt uit! Witte bus tehouders met rond gestikte cups, in 3 ver schillende modellen, waaronder óók met extra schouderband versterking. 'In de maten a 68 32 t/m 38 1 Prima afgewerkte overhanddoek met brede gekleurde bies, In rood, groen of blauw en zeer royale overslag! Van zware kwaliteit ka toen met leuke bloem of keuken- ^48 dessins 3 Speciale aanbieding In herenarmbandhor loges. Met 15 steens anker, shockproof, stofdichte chroom kast, stalen bodem en lederen band. 1 Jaar schriftelijke A 90 garantie. Jm I Zoekt uit! Partij meisjesmantels in di verse kwaliteiten, o.a. double-face, mohair, velours enz. Geheel ge voerd en met afknoop- bare capuchon. In de maten 60-90 A Tf40 NU 1/ Profiteert hiervan. Deze grote maat bood- schaptas van leuke dubbele fantasie stof met voorrits en geheel lederen afwerking. NU slechts Laat Uw kinderen gen/e ten van de sneeuw! Koopt NU een solide DAVOS slede, ge schikt voor 2 personen. Van geolied beuken hout met drie bruggen 'versterkt, lengte .100 cm. ^50 Blanke appelmoes, van prlma, goudreinetten. Per grote pot Statie) 50, Geertruidenberg 8, Geffen 2, Geldrop 60, Gemert 28, Gilze 52, Goirle 20, Halsteren 8, Heesch 4, Heeze 4, Helmond 260, Helvoirt 2, 's-Hertogenbosch 277, Heusden 10, Hilvarenbeek 4, Hoeven 6, Hooge- loon 2, Hooge en Lage Mierde 2, Klundert 6, Liempde 2, Lieshout 4, Loon op Zand 30, Maarheeze 6, Ma de 4, Mierlo 20, Mill 10, Moergestel 2, Nieuw Ginneken 4, Nuenen 6, Nu land 2, Oirschot J0, Oisterwijk 30, Oostelbeers 2, Oosterhout 148, Oss 103, Ossendrecht 4, Oudenbosch 10, Oud en Nieuw Gastel 2, Prinsenbeek 4, Raamsdonk 8, Ravenstein 10, Reu- sel 16, Roosendaal 197, Rosmalen 4, Rucphen 70, Rijsbergen 4, Schijndel 30, St. Michielsgestel 10, Sint Oe- denrode 16, Someren 34, Sprarig- Capelle 4, Steenbergen 18, Stiphout 2, Terheijden 2, Teteringen 2, Til burg 480, Uden 50, Udenhout 2, Val- kenswaard 90, Veghel 40, Veldho ven 20, Vierlingsbeek 2, Vlijmen 24, Vught 20, Waalre 12, Waalwijk 100, Werkendam 10, Woensdrecht 20, Wouw 2, Wijk en Aalburg 4, Zee land 2, Zevenbergen 8, Zundert 6. Bureau JAN TUERLINGS Dr. v. Beurdenstraat 8 Bij Uitgeverij Kluitman te Alkmaar ver scheen weer een aantal aantrekkelijke jeugd boeken. Uit de Kluitman-Jeugdserie (f 1.50 per deeltje) ontvingen we „Zeven jongens en 'n ouwe schuit" door A. (J. C. de Vletter. Een boek, waarmee al heel wat jongens kostelijke uren hebben be leefd en nog ontelbare anderen zullen onge twijfeld nog smullen van die onvergetelijke tocht met een oude trekschuit. „Een nieuwe taak voor Marjolein" door Freddy Hagcrs. De Marjolein van de schrijfster Freddy Hagers is voor de meis jes al een overbekende figuur geworden. In dit nieuwe sympathieke boek krijgt zij een nieuwe taak, n.l. het bieden van huip in gezinnen waar door omstandigheden de huisvrouw tijdelijk ontbreekt. Echt iets voor Marjolein! Een gezellig boek voor meisjes tot 14 jaar. «Kktr "UUUH rj» „Seitske" door Margot Driebergen. Zoals zoveel jonge meisjes is ook Sietske geko men op een leeftijd waarop ze niet goed weet wat ze wil en er is dan ook veel takt voor nodig om haar te kalmeren, wanneer er weer eens iets bijzonders gebeurt in het grote doktershuis. Aan het slot zien we een nieuwe Sietske, die gelukkig en tevreden is. Voor meisjes van 12- 14 jaar. I kj :_i „Een huishouden in rep en roer" door Fred dy Hagers. Het is een hele gebeurtenis wanneer de directie van een motel op het idee komt om meisjes van de huishoud school voor hun praktijk een tijdlang in te schakelen. Katinka is natuurlijk ook van de partij en wat ze in dat motel allemaal mee maakt is door Freddy Hagers op een aan trekkelijke manier beschreven. Voor meis jes van 12-14 jaar. „Storm over de prairie" door Theo Frank. De titel geeft al aan, dat we hier te doen hebben met een robuust en spannend jon gensboek, waarvan het verhaal zich afspeelt op een uitgestrekte vee-ranch in het Wilde Westen. Jongens tot 14 jaar zullen zich er best mee amuseren. „De laatsten der Arkels" door P. Visser. Ook dit historisch verhaal over de Arkels, ridders zonder vrees en blaam, zal zijn weg wel vinden, want op boeiende wijze beschrijft P. Visser de ondergang van de trotse burcht der Arkels in Gorcum. Een uitstekend boek voor jongens tot 14 jaar. Verder verschenen in de Sneeuwbal-serie (f 2.50) „Meisjes van onze tijd" door T. Jager- Meursing. Een modern maar serieus en door romantisch boek voor wat oudere meisjes, waarin het gaat om Hemme, een telg uit een oud adellijk Fries geslacht, die haar eigen weg in deze moderne tijd wil gaan, wars van oude traditie en vooroordelen, door haar eigen kost te verdienen als zeil- instructrice. Een boeiend en goed geschre ven boek. „Commissaris Achterberg grijpt in" door W. van Helden. Zo langzamerhand zijn Bram de Winter, Eddy van Nus en com missaris Achterberg bekende figuren ge worden in de wereld van het jongensboek. En dit behoeft ook geen verwondering te wekken, want Wim van Helden weet de avonturen van dit drietal op bijzonder boeiende wijze te beschrijven. Ditmaal een bijzonder spannend verhaal over een wijd vertakte autosmokkel, dat wat oudere jon gens in één ruk zullen uitlezen. Uit de Zonnebloem-serie (f 2.90) ont vingen we verder nog „Ankie's klaverblad beleeft heel wat" door Freddy Hagers. En wat ze allemaal be leven, dat is voor de jeugd van 8-12 jaar bijzonder prettige lectuur. Dank zij een ge vonden damestas beleven Ankie en haar vriendinnen een bijzonder heerlijke vakan tie. „Weet je nog, Margreet?" door Miek van Tuuren. Aanvankelijk is deze Margreet een wat stil en teruggetrokken meisje, in tegenstelling met Ans, die je met geen drie paarden in bedwang kunt houden. A^ het einde van het boek liggen de zaken geheel anders. Waardoor, dat vertelt, van Tuuren in dit gezellige boek voor jes van 10-12 jaar. Ten slotte twee in wat groter fc uitgegeven boeken „De schat in de Negev Woestijn' Margalit Banai Russcol Een prachtig jon gensboek voor 12-16 jaar, waarvan het verhaal zich afspeelt in het dorre en hete woestijngebied van zuidelijk Israël, waar water de grootste „schat" is. Hoe de beide jongens Rami en Michaël deze schat ont dekken onder het argwanend oog der Be- doeïnen vertelt Margelit Russcol op zeer boeiende wijze. Prijs geb. f 4.50. „Jolet wijst de weg" door L. van dér Mcer- Prins. Voor vele meisjes zal Jolet geen onbekende meer zijn, want velen zullen het wel en wee van het gezin Kamphuis in de boeken van mevr. v. d. Meer-Prins hebben gevolgd. Dit nieuwe- verhaal richt zich vooral op de zuster van Jolet, Trees, die dank zij de hulp van Jolet haar weg weet te vinden. Een goed en levendig boek voor oudere meisjes. Geb. f 4.90. Diepvries Aardbeiplanten. - Hoe wel het in ons land zeker wel bekend was, dat aardbeienplanten in een koelhuis konden worden bewaard, is men in Amerika thans zover, dat men de planten gedurende vrijwel een heel seizoen met succes in een koelhuis kan bewaren. Zit men in een bepaald jaar met teveel planten of kan men door omstandigheden niet alles plan ten, waar men bij de plantteelt op had gerekend, dan kan het resultaat rustig tot volgend jaar worden weg gezet. Men houdt voor de bewaring van deze planten een koelhuis tem peratuur aan van - 1 0 C, terwijl ze vaak in wat vochtig mos worden ver pakt. Geen krachtpatsers meer - De tijd van zware balen is voorbij. Steeds meer fabrikanten gaan er toe over produkten als kunstmest, meel en der gelijke in kleinere balen te verpak ken. Ze zijn dan veel meer handel baar en er kan soms sneller worden geladen en gelost. In aansluiting hierop is een fabrikant van zakken in Amerika overgegaan tot het vervaar digen van balen, die nog gemakke lijker hanteerbaar zijn. Aan de zijde van zo'n baal bevindt zich namelijk een soort kofferhand vat, zodat het mogelijk is niet te zwa re balen (tot 20 kg) aan de zijde op te nemen. Men kan zo'n baal dan ook veel gemakkelijker leegstorten in emmers en dergelijke. Zakopener - Een Duitse fabriek heeft een speciaal mesje vervaardigd voor het openen van zakken. Vooral dichtgeknoopte of dichtgenaaide zak ken zijn soms moeilijk open te krij- Brusselse kermis, een knappend OQc kokosblskwletje, 250 gram J gen. Het kost veel tijd om de inge wikkelde knoop los te peuteren en als men de scherpe kant van een nor maal mes op het touwtje zet, ont staat vaak schade aan de (dure) zak ken. Het nieuw gemaakte mesje heeft een afgeronde, wijkende punt. Deze is gemakkelijk tussen touw en zak te krijgen en met een zijdelingse bewe ging kan het touw worden doorge sneden. Appels eten na de maaltijd, minder tandarts bezoek De Universiteit te Liverpool heeft onlangs een rapport uitgegeven van een twee jaar durend onderzoek over het gebruik van ap pels om tandbederf tegen de gaan. Ongeveer 200 kinderen werden in twee groepen verdeeld; waarvan één groep na iedere maaltijd en ook als zij iets aten tussen de maaltijd door, appels kreeg opgediend. Bij alle leeftijdsgroepen was het percentage tandbederf bij de appel- groep aanzienlijk minder dan bij de controlegroep. De kosten en het fruit voor dit project werden verschaft door de ap peltelers. Twee films die tot doel hebben 't appelvebruik te stimuleren in verband met het tandbederf zijn op ruime schaal in Amerika vertoond. Ze heb ben een buitengewoon gunstig effect gehad op de appelverkoop, aldus de rapporteurs. Kernhemse kaas, een nieuwe kaas soort - In het Ned. Instituut voor Zuivelonderzoek zijn reeds geruime tijd onderzoekingen verricht over de bereiding van een bepaalde zachte kaasoort. Het op de markt brengen van nieuwe zuivelprodukten kan voor de vergroting van onze zuivelafzet verreikende gevolgen hebben; voor een verruiming van ons kaassortiment hebben de bedrijfsgenoten dan ook veel belangstelling. De bijzonderheden over eigen schappen, bereiding en rijping van deze „Kernhemse kaas", zijn door het MZZO gepubliceerd en de beurt is thans aan het bedrijfsleven. Moge de nieuwe zachte kaasoort op de duur gaan delen in de grote repu tatie die onze van oudsher bekende Goudse en Edammer kaas in binnen- en buitenland genieten. In Duitsland heeft men veel belang stelling voor stierenvlees - Voor de worst- en vleeswarenbereiding wordt in west-Duitsland steeds meer ge vraagd naar vlees van stieren. De sla gers geven de voorkeur aan vlees van stieren, boven dat van ossen. In '50 werden er nog 100 ossen geslacht tegen 109 stieren, doch thans zijn deze cijfers 100 ossen tegen 400 stie ren. Het vlees van stieren schijnt veel beter geschikt te zijn voor de berei ding van worsten en vleeswaren. Wormen - Wormen zijn echte grondeters. Op goed grasland pas seert gemiddeld in 5 10 jaar de bovenste 20 cm van de grond in zijn geheel de ingewanden van de wor men. Insecten een gevaarlijke wereld macht - Jaar op jaar brengen de insecten enorme schade toe aan de ar beid, die de mensen verrichten. Vol gens Amerikaanse onderzoekingen kan men de schade die insecten ver oorzaken schatten op f 95. - per ha bewerkte landbouw grond. Bij een wereldlandbouwoppervlakte van 900 miljoen ha komt men aan een totaal bedrag van 87 miljard gulden. Dit is het viervoudige van de totale land- bouwopbrengst van west-Duiteland. Door doelmatige en tijdige be strijding zijn de verliezen nog wel enigszins te beperken. Voor het schoonhouden van de kantoren van de belas tingdienst te Waalwijk, gedurende de avonduren, worden voor direct gevraagd: Aanmelden: Mr. v. Coothstraat 68/70 (le verdieping) RK. VERENIGING E.H.B.O. afdeling Waalwijk maakt hiermede bekend, dat ongeveer half januari 1959 De cursus wordt gegeven door Dr. v. Fleesbeen. Aanmeldingen aan onderstaande adressen: P. Rom boats, Oranjcplein 1 Mevr. de Ronde, Stationsstr. 9 J. van Bokhoven, Laageinde 98 J. v. d. Wiel, 2e Zeine 32. DANSSCHOOL DE HEER EN MEVR. GRIJSBACII Lid van de Kath. Bond van Dansleraren ZAAL HOTEL VERWIEL BEGINNELINGEN GEVORDERDEN voor scholieren, middenstanders, studerenden, enz. Inschrijving en inlichtingen elke donderdagavond in januari van 710 uur aan de zaal. Aanvang nieuwe lessen: begin februari. Beschaafd millieu Toonaangevend onderwijs. De Dansschool, waar Uw vrienden en kennissen óók zijn/I DANSSCHOOL DE HEER EN MEVR. GRIJSBACH Lid van de Kath. Bond van Dansleraren ZAAL HOTEL „EUPHONIA" voor BEGINNELINGEN en GEVORDERDEN Inschrijving en inlichtingen aan bovengenoemd adres. Aanvang nieuwe lessen: begin februari. De dansschool, waar Uw vrienden en kennissen óók zijn X ZATERDAG 17 januari BALAVOND voor leerlingen t en oud-leerlingen in „EUPHONIA". - Aanvang half 8. X Prima Orkest Entree 1.50 Wij brengen U een grote sortering tegen sterk verlaagde prijzen. MARKT 12a l.o. Stadhuis 's-HERTOGENBOSCH

Echo van het Zuiden | 1959 | | pagina 3