"waalwijk DRUNEN 1 Waalwijkse, en Langsiraaise Courani Meer belastbare voorwerpen en hogere tarieven Langstrssst Winteruitvoering Kon. Erk. Harmonie „De Volharding" Haai 't mi WAGENMAKERS-v. d. WIEL B.V. ,,'t Zwaantje' DE NIEUWE PRECARIO-VERORDENING Opbrengst der nieuwe heffingen bijna het vijfvoudige van voorheen KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTRAAT 8 Kont tie LIEBIG's fekk&rnfjen soep en bouillon producten kant en klaar gerechten, groenteconserven en echte Argentijnse corned-beef. Allo comestibles en delicatessen DRUNEN - TEL. 375 viert 20-jarig bestaan met Ned. kampioenschap 2e klasse kader 38/2 MAANDAG 12 JANUARI 1959 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO \M.HEI ZUIDEN 82e JAARGANG No. 4 BureauxGROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 Automaten. 22 cent per ween: per kwartaal i 2.S5 3.10 franco p.p. Gironummer 50798 Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Abonnement: Contract-advertenties: speciaal tarief Op 1 jan. j.l. is in werking getre den de nieuwe Precario-Verordening, welke de raad der gemeente Waalwijk in zijn vergadering van oktober 1958 vaststelde. Zoals wij destijds reeds schreven was de aanleiding tot het vaststellen van een nieuwe precario-verordening de omstandigheid, dat diverse tarie ven sterk verouderd zijn door geste gen kosten van lonen en materialen en voorts de aansporing van de mi nister van binnenlandse zaken, be zitsvorming en p.b.o. om tot verho ging van rechten en heffingen over te gaan. De nieuwe verordening komt neer op een verdubbeling van de oude ta rieven, terwijl daarnaast het aantal belastbare voonverpen e.d. belang rijk werd uitgebreid. De opbrengst van deze belasting volgens de nieu we heffingen wordt geraamd op f 7.500. - (hierbij niet inbegrepen de opbrengst van de tarieven voor le veringen en diensten door de dienst van gemeentewerken), de oude veror dening kende een opbrengst van f 1.600.-. Ten gerieve van onze lezers en in het bijzonder van de middenstand geven wij hieronder een korte sa menvatting van de nieuwe verorde ning met de belangrijkste daarin ge noemde belastbare voorwerpen e.d. en verschuldigde rechten. Onder de benaming „precariorech ten" wordt ten behoeve van de ge meente Waalwijk een belasting gehe ven en wel 1. voor het gebruik of genot van openbare gemeentegrond of gemeen tewater; 2. voor het hebben van voonver pen onder, op of boven openbare ge meentegrond of openbaar gemeente water, niet vallende onder sub 1 3. voor door of vanwege de ge meente in verband met het gebruik of genot van openbare gemeentegrond of openbaar gemeentewater verstrek te diensten. Genoemde belasting wordt geheven naar een bij de verordening vastge steld tarief, dat, zoals reeds eerder vermeld, aanzienlijk is verhoogd en uitgebreid. Ter verduidelijking laten wij hier na enige tarieven voor diverse belast bare voorwerpen etc. volgen Opendraaiende deuren, hekken, luiken, zonneblinden, enz. Voor het hebben van boven open bare gemeentegrond opendraaiende deuren, hekken, luiken, zonneblinden en dergelijke, voor boven openbare gemeentegrond aanwezige markie zen, luifels en dergelijke, voor zover de onderkant der voorwerpen zich, loodrecht gemeten, op minder dan 2.25 meter afstand boven de open bare gemeentegrond bevindt, is een recht verschuldigl a. voor iedere enkele deur, luik, zonneblind en dergelijke, per jaar, per ml, gemeten horizontaal langs de ge vel f 10, - b. voor voorwerpen, als bedoeld onder a, waarvan de onderkant zich, loodrecht gemeten, op 2.25 meter of meer afstand boven de openbare ge meentegrond bevindt, per jaar, per ml, gemeten horizontaal langs de ge vel f5.-. Was voorheen voor het hebben van een automatisch weeg- of verkoop toestel boven openbare gemeente grond een recht verschuldigd van f 2.50 per jaar, thans bedraagt dit f 15.-. Stoelen, tafels, banken, e.d. Voor het plaatsen en hebben van stoelen, tafels en banken en dergelij ke voorwerpen per m2 in te nemen ruimte op openbare gemeentegrond per dag f 0.25; per week f 0.50; per maand f 1.50; per jaar f5.- met een minimum van f 2.50. Gebruikmaken van het gemeenteriool of gemeentewater. Voor het tijdelijk gebruik van het openbaar gemeenteriool of van het openbaar gemeentewater voor het af voeren van water per lozingsgelegen heid: per week f 25. - per maand f 75. - per jaar f 750. - In het algemeen zal dit van toe passing zijn bij de uitvoering van bouwwerken e.d. Voorwerpen voor reclamedoeleinden. Vervolgens wordt er een recht ge heven voor het hebben boven open bare gemeentegrond of openbaar ge meentewater van tot reclame dienende spandoeken, lichtbakken, lantaarns, uithangborden of uithangtekens, uit stalkasten, gevelborden, gevelplaten en andere tot reclamedoeleinden ge bezigde voorwerpen, voor elk voor werp, voor zover het zich bevindt bo ven openbare gemeentegrond of openbaar gemeentewater per week per m2 oppervlakte f 1 per maand per m2 oppervlakte f 2; per jaar per m2 oppervlakte f 5.-. Tot nu toe waren deze zaken vrij van belasting, indien ze kleiner wa ren dan 1 m2. Het is niet doenlijk op alle tarie ven en belastbare voorwerpen uitge breid in te gaan, het zou een te grote en daardoor onoverzichtelijke opsom ming worden. Behalve deze rechten worden o.a. nog rechten geheven voor uitstalha- ken, palen, masten, beerputten en bakken, antennedraden, tochtscher men, rijwielrekken- en tegels, lucht bruggen, reclametegels, voor het uit stallen van goederen, enz., echter met dien verstande, dat deze voorwerpen op, onder of boven openbare gemeen tegrond of gemeentewater zijn ge plaatst. Dat de gemeente eigenaar is van de grond is vereist om deze precario rechten te kunnen heffen. Op andere gronden dan deze mag zij meerge noemde rechten niet heffen. Van zeer groot belang is een bepa ling in de verordening, krachtens welke ontheffing van de belasting plaats vindt. Deze ontheffing vindt plaats, indien de vergunning buiten de wil van de belanghebbende vóór het verstrijken van de termijn, waarvoor de belasting is„verschuldigd, wordt ingetrokken en de intrekking niet plaats heeft als gevolg van het niet- nakomen der aan de vergunning, eventueel, gestelde voorwaarden. Belangstellenden en/of belangheb benden kunnen, indien gewenst, te gen betaling der kosten, in het bezit komen van een exemplaar der veror dening ten gemeentehuize of aldaar de nodige inlichtingen verkrijgen. Vooral aannemers raden wij aan nadere inlichtingen ter zake te vra gen bij de Dienst van Bouw- en Wo ningtoezicht. De voor hen van belang zijnde bepalingen (bij bouwwerken, rioleringen, enz.) zijn hierboven na melijk niet weergegeven. fractuur op en is later op de middag in het groot ziekengasthuis te Den Bosch overleden. Zilveren kloosterjubilé. Onze oud-dorpsgenote, de eerw. Zuster Andrea (in de wereld mej. H. Pulles) van de Zusters van J.M.J., zal op 13 januari haar zilve ren kloosterjubilé vieren. Zuster Andrea verblijft thans in 't klooster St. Anna te Boxtel. Pompinstallaties. Voor het hebben op of in de open bare gemeentegrond van een benzi ne-, olie-, lucht- en waterpompinstal latie of dergelijke inrichting, is on derscheidenlijk een recht verschul digd van a. voor een enkele pompinstalla- tie per jaar f 75. - b. voor elke pompinstallatie meer op of bij hetzelfde perceel, per jaar f 25.-. c. voor het hebben van een tank, inclusief leidingen en vulputje, per jaar f 25. - d. voor het hebben uitsluitend van een vulputje, per jaar f5.-. Er is een tijd geweest waarop de jaarlijkse winteruitvoering van een dorpsharmonie voor het dorp een gebeurtenis was. De zaal werd dan tot berstens toe volgepakt, er werd stevig gerookt, zodat de dames de tranen in de ogen kregen, er werd stevig en met mate gedronken, want het moest er ook gezellig zijn, de harmonie speelde een mars, een ou verture, een wals en nog een mars, en dan zei iedereen: zie zo, dat heb ben we weer gehad. Er werd ge klapt, want men kon niet anders, en dan moest vlug het toneelstuk ko men, waarvoor men toch eigenlijk gekomen was. Traditiegetrouw geeft een harmo nie thans nog winter-uitvoeringen, uitvoeringen waarin vele dingen van vroeger bewaard zijn gebleven, of die men er op een andere manier in kan terugvinden. De muziek is natuurlijk gebleven, maar dan be ter; gebleven is ook de speech van de voorzitter, die nog steeds vraagt om een blijvende steun. Gebeleven is ook wat na de muziek, omdat men blijkbaar van muziek alleen niet kan leven; gebleven is ook het roken, nog meer als vroeger, want de dames doen dit voortaan ook, en gebleven is ook het drinken met mate, omdat men nog steeds gezel ligheid wenst. Gebleven is ook, en dat is wel het belangrijkste, de ani mo, de liefde en de toewijding van de muzikanten, wat de basis is waarop een harmoniegezelschap kan blijven bestaan en uitgroeien. Anders is geworden de zaal, die niet meer berstens vol is, want daar is nog meer te doen, en wie niet van huis wil, haalt wel wat muziek uit z'n eigen muziekmachine, die men radio of pick-up noemt; anders is ook geworden de muziek zelf: geen ouvertures, marsen en walsen meer, maar andante's, adagio's en presto's van Mozart, en om ieder zijn zin te geven ook een populair gedeelte met een marionetten-wachtparade, een tango en een potpourri van moderne schlagers. Anders is ook geworden wat na de muziek komt: geen to neelstuk meer, maar een vrolijk ca baret met vaart en charme. „De Volharding" gaf haar uitvoe ring De zaal was bezet, maar niet berstens vol. De muziek was prima, onderhoudend. Wat gebracht werd, getuigde van smaak, van toewijding, van liefde voor de muziek. Die lief de, die toewijding, die animo voor de muziek is er (gelukkig) nog vol op. Dit blijkt uit de vele aanvragen van de jeugd om muzikant te mo gen worden. Ook blijkt dat „De Vol harding" aanvragers moet afwijzen, aldus de voorzitter in zijn openings speech, waarbij hij vroeg om blij vende steun, en dankte voor wat gegeven was. Als alle donateurs ge komen waren, hadden zij deze dank kunnen aanvaarden, en wederom hadden zij het orkest en de directie, Joh. Verhoeven, kunnen danken voor wat zij in een muziekprogram ma van anderhalf uur aan moois ge- Boerengezinsdag. Op 29 januari a.s. zal door de N.C.B., in samenwerking met de Boerinnenbond, voor Drunen en Elshout een Boerengezinsdag wor den gehouden. Gezinszorg. Op maandag 19 januari zal in de Hoge Braken een propaganda-avond worden gehouden voor de R.K. Ge zinszorg. Op deze avond zal de di rectrice van de R.K. Gezinszorg, me juffrouw Schellekens uit Boxtel, 't woord voeren. Deze avond is spe ciaal voor de ouders van gezinsver zorgsters. en gezinshulpen, en aspi rant-gezinsverzorgsters en -gezins hulpen. Agrarische tentoonstelling. De Streekverbeteringscommissie „De Oostelijke Langstraat" heeft voor de maand januari een reizende tentoonstelling georganiseerd, die verschillende plaatsen in de Ooste lijke Langstraat zal aandoen. De ver eenvoudiging en verbetering van 't werk in het bedrijf en huishouding en daarmee de verhoging van 't in komen, zijn zeker punten die de be langstelling hebben van elke boer on boerin. Het is daarom dat de Streekverbeteringscommissie, welke onlangs in het leven werd geroepen, het nuttig vond een dergelijke ten toonstelling te organiseren. De Streekverbeteringscommissie werd in het leven geroepen, toen ook voor de Oostelijke Langstraat, enke le jaren geleden de ruilverkaveling weer eens extra en opnieuw aan de orde werd gesteld. Dit is de tweede I tentoonstelling die de Streekverbe teringscommissie deze winter geeft. In november j.l. organiseerde zij 'n zeer interessante tentoonstelling over de beroepskeuze-voorlichting. Een tentoonstelling die de agrariër beslist moet zien. Deze reizende tentoonstelling voor land- en tuinbouw is in zijn opzet zodanig, dat iedere boer en boerin deze zal moeten gaan zien Zij geeft voorlichting omtrent het fokken en mesten van het goede type bacon- varken. Er is ook een stand over de melkwinning en de opfok van kal- j veren. De pluimveehouderij wordt j er extra belicht; voor tuinders wordt op bijzondere wijze voorlichting ge geven omtrent het teeltplan. Vee voeder en gereedschap krijgen de aandacht, en er is een speciale stand voor de boerin omtrent het werk in huis en stal. Ook inrichting van be drijf- en boerderij-bouw krijgen hun aandacht en in een speciale stand wordt nog eens extra de ruil verkaveling in beeld gebracht. Ook deze laatstgenoemde stand zal zeker de aandacht krijgen, nu verwacht mag worden dat het ruilverkave- lingsplan nog dit jaar in stemming zal komen. Deze tentoonstelling wordt gehou den onder auspiciën van De Streek verbeteringscommissie, in samen werking met de land- en tuinbouw- voorhehtmgsdienst en de boeren- organisaties. In Drunen komt deze tentoon stelling op donderdag 15 januari in de zaal van Gz. Elshout.. In de diverse plaatsen zijn de data: 13 jan.: in café v. Helvoirt, Putstr Waalwijk; 14 jan.: in het Parochiehuis, hout; Els- 0 Gaarne nodigen wij U uit op onze gezellige avond van 19 januari in de zaal van Elshout te Drunen. Toegangskaarten, voor zover nog voorradig, al te halen in onze winkel. OPGERICHT 1878 VAN IN THALIA - WAALWIJKER AD. VAN CROMVOIRT VRIJWEL ZEKER VAN DE PARTIJ. De \V aalwijkse B.V. ,,'t Zwaantje" gaat deze maand haar 20- jarig bestaan herdenken. Nu is twintig jaar in de al zo oude biljartsport wel geen leef tijd om over naar huis te schrijven, maar in het verenigings leven is een dergelijk jubileum toch altijd een memorabel feit. En wanneer het dan nog een vereniging betreft, die zich voor de biljartsport in plaats en streek bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt, dan is ruime aandacht voor dit lustrum toch zeker ge rechtvaardigd. boden hebben. Bravo! „Confetti", o.l.v. Joep Peeters, vlot en amusant, zette na de pauze, als er na deze goede muziek nog zorgen waren, die zorgen aan de kant, vlot, vrolijk en vlug. Ongeluk inet dodelijke afloop. De bromfietser P. Kuys, 32 jaar, gehuwd en vader van twee kinde ren, is zaterdagmiddag tengevolge van de gladheid van de weg dode lijk verongelukt. De heer Kuys, werkzaam bij de firma Lips N.V. en woonachtig in 's Bosch, kwam zaterdagmiddag om pl.m. half 1 bij het naar huis gaan op de Kasteel- dreef met zijn bromfiets te vallen en werd door een passerende vracht wagen meegesleurd Het slachtoffer liep een zeer ernstige schedelbasis- 15 jan.: in café Gez. v. d. Elshout te Drunen; 16 jan.: in de Pastorie te Doeveren; 19 jan.: in café Verhoeven te Herpt; 20 jan.: in café v. d. Sterren te Nieuwkuijk; 21 jan.: in café v. Ooyen te Haar steeg; 22 jan.: in het Patronaat te Engelen; 23 jan in hotel Prinsen, Julianastr. te Vlijmen. De openstelling is overal van 5 tot 9 uur namiddag. K.A.V. De K.A.V., afdeling Drunen, houdt op 14 januari a.s. 's avonds om half acht in de zaal van Gez. Elshout een voorlichtingsavond over de Nutri- cia-artikelen. Leden en eventuele nieuwe leden worden verwacht. Er HISTORIE. Een schokkende historie ligt er uiteraard nog niet achter de char mante leeftijd van ,,'t Zwaantje" (ge boren 1 jan. 1939), maar in de afge lopen twintig jaar springen toch wel een aantal feiten naar voren, die er geen twijfel over laten bestaan, dat de biljartsport met deze vereniging een sterke steunpilaar en een voor- trefflijk propagandiste rijker is ge worden; een vereniging, die zich tel kens weer met grote toewijding en ijver heeft ingezet om in brede kring belangstelling voor de prachtige bil jartsport te kweken en die door haar activiteiten ook velen heeft gebracht lot actieve beoefening van deze edele sport. In dit verband mogen wij het feit memoreren, dat ,,'t Zwaantje" 'n belangrijke rol heeft gespeeld in het tot stand komen van het district „De Langstraat" van de KNBB. Vooral de heer M. van Bracht heeft in dit opzicht veel uitstekend werk gedaan en door zijn toedoen vooral werd het ledental in Waalwijk en destijds ook in Kaatsheuvel uitgebreid. Het is uiteraard niet allemaal ro- zegeur en maneschijn geweest, de ver eniging heeft ook haar donkere da gen gekend en er is zelfs een ogen blik geweest dat het levensvlammetje op uitgaan stond, n.l. toen er nog maar 3 leden waren die de vereni ging in stand hielden. Maar juist op dat kritieke moment was er een man, die van geen wijken wist en 't woord „opheffen" niet kende. Dat was wij len A. (Joske) Duquesnoy, die met taaie volharding de vereniging er weer bovenop bracht. Daarna is alles goed blijven gaan. Momenteel telt de vereniging 10 leden - een normaal aantal voor een biljartvereniging - en er wordt met twee viertallen deelgenomen aan de districtscompetitie, waarbij wel ver meld mag worden, dat het le mee aan de kop van de ranglijst staat. Enkele jaren kon het eerste viertal, na op prachtige wijze het districts kampioenschap te hebben behaald, met trots ook wijzen op de titel „Kampioen van het gewest Brabant- Zeeland". Verscheidene malen werkten de le den van t Zwaantje" mee, wanneer de biljartsport in Waalwijk een bij zonder evenement te bieden had, met als hoogtepunt het 15e Europees Kampioenschap Kader 47/2 in ja nuari 1951. Zo zijn deze afgelopen twintig jaar dus een tijdperk, waarop de ver eniging met trots en grote voldoening mag terugzien. Maar wat nog veel belangrijker is, de toekomst kan t Zwaantje" met groot vertrouwen tegemoet gaan, want zij beschikt niet alleen over een aantal talentvolle spelers, zij wordt ook gedragen door een voortreffelijke clubgeest en ge stuwd door een energiek en bekwaam bestuur, met als „sterke" mannen de voorzitter, de heer Th. Burmanje, en de secretaris, de heer André Hamers, die beiden ook dezelfde functies be kleden in het districtsbestuur. Bo vendien staat Dré Hamers genoteerd op de lijst van internationale arbiters, in welke hoedanigheid hij al menige grootmeesterlijke partij heeft geleid. EERVOLLE OPDRACHT. ,,'t Zwaantje" gaat dit 20-jarig bestaan vieren op de meest aantrek kelijke wijze die een biljartvereniging zich maar denken kan. Van de K.N. B.B. heeft zij in het kader van dit jubileum namelijk de eervolle op dracht gekregen om het Nederlands Kampioenschap 2e Klas Kader 38/2 te organiseren. Met deze opdracht is de vereni ging uiteraard bijzonder in haar schik, want zij biedt weer eens de gelegen heid om op boeiende wijze propa ganda te maken voor de biljartsport, die nog door te velen wordt gezien als alleen maar een café-bezigheid. Het organiseren van een dergelijk kam pioenschap is ,,'t Zwaantje" wel toe vertrouwd en naar men ons mede deelde zal er niets, maar dan ook niets aan het toeval worden overge laten, zodat dit jubileum in elk op zicht een hoogtepunt zal worden in het bestaan van de vereniging. Het kampioenschap zal worden verspeeld aan twee biljarten in de grote zaal van Thalia, die daartoe een voortreffelijke accomodatie biedt. De speeldata zijn 22, 23, 24 en 25 jan. a.s. Op donderdag, vrijdag en zater dag vangen de middagpartijen om 2 uur en de avondpartijen om 8 uur aan. De finales zullen op zondag om 1 en 3 uur worden gespeeld. Elke partij gaat over 300 caramboles. Er zullen 8 deelnemers zijn, waarvan de namen op dit ogenblik dat wij dit schrijven, nog niet bekend zijn. Wel is het zo goed als zeker, dat ook Waalwijk een hartig woordje in deze kampioenschappen zal mee spreken door de deelname van Ad van Cromvoirt van B.S.V., waardoor dit kampioenschap een bijzonder spannend cachet krijgt. Deze jubi leumviering zal volmaakt zijn, als dit kampioenschap in Waalwijk terecht zou komen. De voorzitter van ,,'t Zwaantje" deelde ons verder mee, dat men bij het organiseren van dit kampioen schap van alle zijden de grootst mo gelijke medewerking ondervindt; van gemeentebestuur, van fabrikanten, industriëlen en middenstanders, ter wijl verschillende bondsleden al hun medewerking hebben toegezegd ten aanzien van de arbitrage. Het ge meentebestuur heeft zich bereid ver klaard aan de opening van deze kam pioenswedstrijden een officieel ka rakter te geven. De organiserende vereniging hoopt natuurijk op een massale belangstel ling van het Waalwijkse en Lang- straatse publiek. In de grote zaal van Thalia zullen speciale voorzieningen worden getroffen, waardoor ca. 300 mensen de wedstrijden op ideale wij ze zullen kunnen volgen. De entree is vrij. Ten slotte willen wij B.V. ,,'t Zwaantje" van harte gelukwensen met haar jubileum en met de organi satie van dit kampioenschap en daar bij de hoop uitspreken, dat het de vereniging gegeven zal mogen zijn tot in lengte van jaren te werken tot glorie van de biljartsport in het alge meen en van die van Waalwijk in het bijzonder! En moge ook deze kam pioenswedstrijden een sportief en succesvol verloop hebhen! is ook een kleine tractatie en ver loting. Sociëteit Duin Dorst. De Sociëteit Duin Dorst hield don der dag j.l. in hotel Royal haar jaar lijkse feestavond. Deze avond, waar op alle leden met hunne dames te genwoordig waren, was bedoeld als een waardig sluitstuk van het verlo pen jaar en een goed begin van het komende jaar. Dit is het dan ook op een bijzondere manier geworden, dank zij ook de uitstekende verzor ging die men in hotel Royal bijzon der op deze avond heeft ondervon den. De sociëteit Duin Dorst bestaat thans twee jaar en telt 16 leden; om de 14 dagen houdt Duin Dorst socië teit en iedere eerste donderdag in januari vindt de jaarlijkse feest avond plaats. Carnaval. De voorbereidingen voor de Car navalsvieringen 1959 gaan ook in Drunen vastere vormen aannemen. De raad van elf is reeds enkele ma len bijeen geweest ter bespreking van het carnavalsprogramma, en zeer binnenkort hoopt men met het definitieve programma uit te ko men. Vast staat reeds dat er een

Echo van het Zuiden | 1959 | | pagina 5