I VROOM DREESMANN 55e 62c Gemeenteraad Sprang-Capelle Geen voetbal op zondag De Vluchteling woensdiliJ-prijzen 10 BRIGADIER PIET EN DE SEMI-PROF A10 m Feuilleton DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 23 MAART 1959 ALLEEN GELDIG WOENSDAG 25 MAART 25 cm. 7.95 r9S 17 cm. D DEN BOSCH TILBURG - HELMOND Per blik van Cayenne GEEN SCHRIFTELIJKE OF TELEFONISCHE BESTELLINGEN. Jongensshorts, van sterke bedford-cord, voorzien van ritsslui ting. In de kleuren grijs, lever, raf en ma rine. Voor 16 jr. 7.25 Voor 5 jaar Een fleurige noot bij Uw voorjaarspakje of mantel door deze rho- dia carré, in zeer mo derne bloem- en nop- dessins. U kunt kiezen uit de nieuwste modetinten 3 Damesonderjurken, van zeer mooie kwali teit witte glanscharmeuse met prima pasvorm. Brede broderie garnering. 40 Maten 40 t/m 48 T* Sterke week-end tas, van waterdichte stof, met slot en halve riem. Geheel met prima leder afgewerkt. Alleen In nootkleur O vooral ook in verband met het oog op een eventueel subsidie. Het bestuur gaf vragensteller dui delijk te verstaan dat het zeer inter parochieel is ingesteld, maar wees er anderzijds ook op dat de samenwer king nog bepaald niet is om over naar huis te schrijven. (Inderdaad kan men zo wel eens een geluid op vangen waaruit blijkt dat men ten aanzien van de Stichting Jeugdbelan- gen de zon maar moeilijk in het wa ter kan zien schijnen. Welk jeugd- belang daarmee gediend kan zijn is ons vooralsnog een raadsel. Red.). Ondanks de wat stroeve samen werking zag dr. Lenglet toch veel heil in het opstellen van een plan, aan de hand waarvan men dan con tact zou moeten opnemen met de an dere parochies. De heer de Waal toonde zich een Solide kinderschoe nen, ideaal van pas vorm. Geheel met leder gevoerd en voor zien Yan prima dubbele pororubberzolen, Mtn. 32-36 5.95 28-31 5.25 24-27 4.65 f\ 85 22-23 3.75 20-21 X Zwitsers dames- of herenhorloge, 5- steens shockproof,- Verkrijgbaar in chroom, of goudkleurige kast, met onbreekbaar glas en moderne, duidelijke reliëfwijzerplaat. 1 jr. schriftelijke A A 75 garantie T* De Disco-bar heeft een prachtige en moderne platenkoffer, in frisse kleuren. Praktisch voor het opbergen en meenemen van 25 grammofoonplaten. Mooie suède bekleding 30 cm. 8.95 Een overhemd aanbie ding, waarvan iedereen kan profiteren. Dit overhemd is verkrijg baar in sanfor of no- iron, in uni wit, ton sur ton, streepjes- of ruitjesdessin. Goede pasvorm A ^90 Met Pasen een leuk vlot hoedje, dat een geheel nieuw accent aan Uw voorjaarstoilet geeft. Stro-jersey met garnering van organza. Keuze uit verschillen de modellen, in vele modetinten IJ'® Dameshandschoe nen, in de moderne nylon-simplex, dus goede pasvorm. Iets langer model, waar door zeer geschikt bij pakjes en japonnen. In aparte modetinten o.a. beige, berken, olijf, koren en O 60 azalea X Eierkoker, van zuiver aluminium, met inzet voor 6 eieren. NU geen te harde of te zachte eieren meer, want de fluit waarschuwt U precies op tijd. Met bakelieten *■>60 koudgreep X Wollen blazer, in het zeer moderne linnen effect weefsel. De mo dieuze en praktische dracht. In de kleuren royal en ivoor. Maten 34 t/m 46. Morgen slechts 34" groot voorstander van deze interpa rochiële samenwerking, vooral in de vorm van sportwedstrijden, maar hij wilde in afwachting van de totstand koming van deze samenwerking het vakantie-jeugdwerk in de parochie St. Jan toch niet laten stagneren. De vergadering ging dan ook ak koord met het voorstel om dit jaar reeds in de parochie St. Jan op be scheiden schaal met dit werk te star ten en in de toekomst te trachten hieraan een interparochieel aspect te geven. Aan het slot van deze vergadering sprak dr. Lenglet, voorzitter van de parochiële adviesraad, zijn grote waardering uit voor het vele werk dat in zo korte tijd in het belang van de jeugd is verricht. „Wij en de ge hele parochie mogen daar wel heel dankbaar voor zijn." Ons bekende struisvogelei. Zuivere chocolade, extra groot. NU Hawaiian ananas,.8 halve schijven. Opnieuw heeft de raad der gemeente Sprang-Capelle afwijzend be schikt op een verzoek van de voetbalvereniging Wit-Zwart om op zon dag in het openbaar voetbalwedstrijden te mogen houden. Hoewel er door de heren van Peer, Dekkers en de Raat met kracht werd gepleit voor de inwilliging van het verzoek, werd dit toch met 8 tegen 5 stem men van de hand gewezen. Als reden voor het verzoek was door Wit- Zwart aangevoerd de omstandigheid, dat de vereniging door het uit komen in KNVB-verband verplicht is haar wedstrijden op zondag te spelen, maar dat het haar onmogelijk is om buiten de gemeente een geschikt terrein voor het spelen van deze wedstrijden te vinden. De raad zag hierin echter geen aanleiding om op zijn eerder genomen besluit terug te komen. kantieregeling voor de provincie Brabant de maand augustus vastgesteld. Goedkeuring hechtte de raad aan een voorstel tot het wijzigen van de verordening inzake het subsidiëren van plaatselijke di lettanten-, muziek- en zangverenigingen. Goedkeuring verkreeg eveneens een voor stel tot wijziging van de legesverordening. De leges voor een z.g. logceakte ingevolge de Jachtwet werd hierbij bepaald op f 5.-. In verband met wegenaanleg en scholen bouw besloot de raad tot voortijdige ont binding van een pachtovereenkomst met de heren M. en A. van Baardwijk. Betrokke nen, die met deze ontbinding akkoord gaan, zullen een schadevergoeding ontvangen. Voor de aanleg van drie woonstraten in Sprang, een straat van Oudestraat in zui delijke richting, een groenstrook en trot toir aan de noordzijde van de Oudestraat en een straat van Raadhuisstraat in zuide lijke richting, voteerde de raad een bedrag van f 53.420. - Ook ging de raad akkoord met de vast stelling van de volgende straatnamen: Hen- drikus Chabotstraat, verbindingsstraat tus- I sen Torenstraat en Burg. Meijerstraat; Burg. van Dijkstraat, zuidelijke verbindings- straat tussen Burg. Meijerstraat en Molen- i straat; Jan Jannenstraat, noordelijke ver bindingsstraat tussen Burg. Meijerstraat en Molenstraat; Irenestraat, weg aan de zuid- J zijde van de Raadhuisstraat in het ver- j lengde van de Bernhardstraat; Margriet- straat, noordelijke zijstraat van de Irene straat; Marijkestraat, zuidelijke zijstraat van de Irenestraat; Burg. Vermeulenstraat, weg van Heistraat naar Nieuwevaart. Het maximum bedrag der in het tweede De heer van Peer meende dat het niet op het terrein van de raad lag om het voetballen op zondag te verbieden. Boven dien achtte hij een dergelijk verbod onbil lijk omdat een belangrijk deel van dc be volking achter de wens van Wit-Zwart staat. De heer Dekkers achtte het hele geval een kwestie van vrijheid en meende dat niemand het recht had om een ander in zijn geloofsovertuiging te hinderen. „Er heerst in deze gemeente wel vrijheid van denken, maar niet van doen", zo meende hij. De heer de Raat beklemtoonde vooral dat de meerderheid niet het recht heeft de minderheid te verdrukken. Ten slotte verklaarde de heer Ros, dat zijn standpunt en dat van zijn fractie vol doende bekend was tegen inwilliging van het verzoek. De stemming leverde daarna het hier boven genoemde resultaat op. HAMERSTUKKEN De rest van de agenda ging ten slotte f 450.000 tot f 500.000 gemoeid zijn. Vastgesteld werden de jaarlijks terug kerende onderwijsvergoedingen, terwijl te vens de gebruikelijke voorschotten op deze vergoedingen werden verleend. De heer Kuijsten gaf uiting aan zijn vol doening over de verhoogde vergoedingen t.b.v. het kleuteronderwijs. Ook hoopte hij dat spoedig de gebouwenvergoeding zou afkomen. Tot onderwijzeres in vaste dienst aan de openbare school voor g.l.o. te Capelle werd met 11 tegen 2 blanco stemmen benoemd mevr. W. Poldervaart-Collee te Sprang- Capelle. I Naar aanleiding van een voorstel tot vaststelling van een verordening inzake I vakantiesluiting kruideniers in de maand augustus vroeg de heer de Raat of het geen aanbeveling verdiende om i.v.m. de vakan tiespreiding deze winkelsluiting te ver vroegen. De voorzitter wees er op dat dit gemakkelijker gezegd is dan gedaan, want deze mensen hebben ook kinderen met wier vakantie zij rekening moeten houden. Bo vendien is juist in het kader van de va kwartaal van 1959 op te nemen kasgeld leningen werd vastgesteld op f 1.400.000. Ter definitieve financiering van onder handen zijnde of reeds voltooide kapitaals- werken besloot dc raad tot het aangaan van een geldlening van f 227.000. - met de n.v. Bank voor Ned. gemeenten. Verder werd besloten tot het verlengen van de kasgeldlening, groot f 35.000. - aan de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk te Sprang. Tenslotte hechtte de raad zijn goedkeu ring aan een voorstel tot het indienen van een verzoek om verhoging van de algemene uitkering uit het gemeentefonds met een bedrag van f 14.41 per inwoner. Aan het slot van deze vergadering kwam de voorzitter nog terug op zijn nieuwjaars rede en wel naar aanleiding van een schrij ven van het gemeentebestuur van Waal wijk, waarin burgemeester en wethouders van die gemeente kritiek uitoefenen op de bewering van de burgemeester van Sprang- Capelle dat het gemeentebestuur van Waal wijk woningwetwoningen beschikbaar had gesteld voor inwoners uit de gemeente Sprang-Capelle. De voorzitter verklaarde thans dit niet gezegd te hebben, maar wel dat er in Waalwijk door mensen van buiten de gemeente woningen waren betrokken met goedvinden van b w. Doordat er in Waalwijk middels de con- tractbouw op zeer ruime schaal woning wetwoningen worden gebouwd, kan men vrijkomende woningen aan mensen van bui ten de gemeente beschikbaar stellen, het geen ook gebeurt, aldus de voorzitter, die er tenslotte op wees dat hem onlangs nog gebleken was, dat een gezin van buiten Waalwijk in deze gemeente van een parti culiere aannemer een woning had aangebo den gekregen, welke het kon betrekken zon der toestemming van b w. De voorzitter wilde geen namen noemen omdat hij geen reclame wenste te maken voor „Vestig U te Waalwijk!" RUSSEN BEREID TOT MINISTERS-GESPREK. Soviet-premier Nikita Kroes- jef is bereid, of op 11 mei deel te nemen aan een minister-confe rentie met het Westen over de kwcstie-Bcrlijn, maar hij zou de ze minister-conferentie graag vooraf willen laten gaan door een topconferentie. De Krcmlin- leider deelde dit mee op een pers conferentie te Moskou. Hij er kende het recht van de westelijke mogendheden om troepen te houden in West-Berlijn, maar hij was van mening, dat dit recht nu, 14 jaar na de oorlog, moet worden opgeheven en dat een vredesverdrag met Duitsland moet worden getekend. Is het Westen daartoe niet bereid, dan zal Rusland een apart vredesver drag sluiten met Oost-Duitsland, waartoe ook Berlijn behoort. Dit zou automatisch een einde ma ken aan de status van Berlijn als bezette stad, maar de Oostduitse regering is bereid, West-Berlijn als „vrije stad" te garanderen. KOLONEL GRIVAS BEVORDERD TOT LUITENANT-GENERAAL. Kolonel Grivas, de leider van de Grieks-Cyprische verzetsbe weging Eoka, is bevorderd tot luitenant-generaal, de hoogste rang in het Griekse leger. Hij zal gedurende zijn gehele verdere le ven het salaris van een generaal in actieve dienst ontvangen. Het Griekse parlement heeft eenstemmig een desbetreffend wetsontwerp aanvaard. Ook aanvaardde het eenstem mig een miotic waarin hulde werd gebracht en dank werd ge uit aan de „roemrijke strijders en heldhaftige gevallenen" van de Eoka. Over zijn ervaringen in de af gelopen jaren vertelde hij zijn vrienden, dat op zéker ogenblik viif Britses oldaten op slechts een halve meter afstand van zijn schuilplaats verwijderd waren. „Slechts de Goddelijke voorzie nigheid en mijn kalmte redden mij". Hij verroerde zich niet en kuchte niet. De militairen waren verder gegaan zonder hem op te merken. Vier en een half jaar stond ik C0f»veO4T STuDO AVANI 18). Men zou werkelijk geneigd zijn te veronderstellen, dat de twee Italianen een ijsje gingen eten. Ze liepen tenminste op de ijsman af en zeiden: „Una porzione di cinque tutti frutti". De ijsman, die blijkbaar een ont wikkeld heerschap was,, verstond Italiaans en vroeg schamper: „Wat- te? Eén portie van 5 voor met zijn beiden? Maak het nou even!" „Silentio!" siste toen plotseling Angelico met de snor. Bliksemsnel verscheen er een dreigende revolver in zijn hand' en hij voegde er aan toe: „Sempre pluro ultra manua tua! Vivace!" De ijsman kon natuurlijk niet veel uitrichten en koos eieren voor zijn geld. Protesterend stak hij vlug zijn handen omhoog. „Exua tua blanca vestimente!" grijnsde de dikke Diavolo. Ook aan dit bevel voldeed de ontwikkelde ijsman schielijk. Braaf trok hij zijn witte jasje uit, dat snel van eige naar verwisselde. Toen dat gebeurd was, trok Diavolo dat jasje aan om er vervolgens doodgemoedereerd met het ijskarretje vandoor te gaan. van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" Door i Ottwell Binns. 58) De bak werd opnieuw gevuld de vrouw begon weer te draaien en aan het einde van de bewer king lagen twee kleine diamant jes van hoogstens een karaat op de bodem van de bak. Mimi klap te verheugd in haar handen. „U heeft ook geluk gehad; we komen vooruit". Sandy keek Langdon veelbete kenend aan. „We komen verder, je slaat de spijker op de kop, meisje. Het is buitengewoon". Een ogenblik la ter, toen hij naast Langdon weer naar de uitgraving terugliep, fluisterde hij vrolijk: „Het ijs is eindelijk gebroken. Eer we een week verder zijn, is alles tussen hen koek en ei, of ik ben een olifant". Zijn voorspelling werd geheel bewaarheid. Door de dagelijkse nabijheid van Adèle, terwijl ze om beurten de bak draaiden, tel kens opnieuw opgewonden van blijde verwachting, en af en toe beloond door het vinden van een diamant, vergat Mimi geleidelijk aan volkomen de weerzin, die de vrouw haar vroeger ingeboezemd had. Na verloop van een week was de onderlinge verhouding volko men veranderd. Een opgewekte, kameraadschappelijkheid was in de plaats gekomen van de vroe gere vijandigheid. De kleine voorraad diamanten werd gelei delijk groter en de blijde opge wondenheid steeg ten top, toen op zekere dag niet minder dan negen diamanten gevonden wer den, waaronder twee met een te re rose kleur, die Langdon her innerden aan de stenen, waar hij en Pelham indertijd in Parijs van beroofd waren geworden. Hij vertelde dit de anderen. „Dat zijn verbazend fijne ste nen. Tot nu toe zijn er alleen maar op deze plek van die kleur gevonden. Ik heb er eens een klein koffertje vol van gehad, een fortuin; de diamanten, die die schurkachtige de Faramond ons ontstal toen..." Mimi uitte een zwakke kreet en de vrouw, begrijpend wat hier de oorzaak van was, plaatste zich haastig tussen haar witte gelaat en Langdon's verbaasde ogen. „Je bent niet erg goed, klein tje', sprak ze snel. „De zon is ook veel te heet voor je. Je moest maar een poosje in je hangmat gaan liggen. Kom maar mee". „Mimi, wat..." begon Langdon haastig, terwijl hij op haar toe liep, maar Adèle wenkte, dat hij weg moest blijven. „Het is niets, monsieur Lang don. U kunt haar gerust aan mij overlaten". Met zachte hand leidde ze Mi mi naar haar hut, waar het meis je zich met doodsbleek gelaat tot haar wendde. „Hoorde u wat..." begon ze met trillende stem. „Ik weet alles van deze geschie denis af", antwoordde Adèle. Een hopeloze blik verscheen in Mimi's ogen. „O, wat moet ik toch doen? Mijn vader... En hij weet er niets van. Als hij de waarheid verneemt..." Zij hield op en maakte een ge baar van wanhoop, maar de vrouw sprak op troostende toon: „Dan zal hij je nog liefhebben, kind". „Meent u dat? Gelooft u dat werkelijk?" „Ik twijfel er geen ogenblik aan. Denk eens een ogenblik na. Het is niet de dochter van Henri de Faramond, die hij bemint, maar jou, Mimi, die hij niet eens bij haar volle naam kent". „Maar als hij dien verneemt..." j „Dan zal zijn liefde nog de overhand behouden. Wees daar maar niet bang voor, mijn kind. Niet ieder man is zoals je vader, en monsieur Langdon zal weten hoe hij zich te gedragen heeft". „Maar... o, wat vrees ik het ogenblik, dat hij hoort...' „Twijfel je aan zijn liefde?" „Neen". „Wat is er dan nog te vrezen? I Wees dapper. Jouw Dudley is iemand, die weet wat trouw be- tekent". „Ik dank u voor uw vriende lijke woorden, madame", sprak Mimi, en gaf zich op dit ogenblik voor goed gewonnen aan de vrouw, die zij vroeger zo had ge haat. Van nu af aan werd hun ver houding voortdurend inniger. Het meisje gaf zich geheel aan de ervaring van de oudere vrouw over, met een roerend vertrou wen, dat Sandy niet ongemerkt voorbijging. Toen hij een keer alleen met Adèle was, meende hij i „Het ziet er uit of u en Mimi 't tegenwoordig uitstekend kun nen vinden!" „Oh, monsieur Sandy", ant woordde de vrouw, „dat heb ik geheel aan u te danken. Het kind begint waarlijk van me te hou den! Ik kan bijna niet aan de I verleiding weerstaan, haar de waarheid te vertellen." „Alsjeblieft, doe dat voorlopig nog niet!" riep Sandy verschrok ken uit. Zolang alles loopt als op 't ogenblik, is het nergens goed voor. Wacht tot er zich een meer gunstiger gelegenheid voordoet, j Wacht tot we zeker weten, dat alles volkomen in orde is. Hoe langer het blijft zoals het is, hoe meer Mimi van u zal gaan hou den en des te zekerder kunnen we er van zijn, dat ze niet weer geheel verandert als het zover komt... En misschien zal dat ogenblik er eerder zijn dan wij denken". Zijn laatste gezegde werd be waarheid. Het kwam reeds de volgende dag, na een even on verwachte als ontstellende ge beurtenis. Hij liep brutaal naar het stadion plein, waar brigadier Piet nog steeds stond te wachten op de komst van Karei Kleuntjes. „Alwéér een ijscoman", dacht hij. „Jonge, jonge, wat maakt deze zich druk". En dat was ook zo, want deze ijs man schreeuwde ijverig: „IJsco Ita- liano! IJsco sempre e mobile Tori no!" Na een onrustige nacht door gebracht te hebben, nu eens half slapend, dan weer klaar wakker liggend, zag Langdon eindelijk een grijze dageraad door de bo men schemeren. Een wouddier deed zijn kreet klinken, krekels sjirpten nog en vanuit de rivier klonk het onophoudelijk ge kwaak van ontelbare kikvorsen. Langdon bleef een tijd in zijn hangmat liggen luisteren naar al die geluiden, denkend dat hij de enige in het kamp was, die reeds wakker was. Zodra het licht ge noeg zou geworden zijn, zou hij opstaan om het vuur wat op te rakelen voor het ontbijt. Dan be gon een nieuw geluid alle andere lawaai te overstemmen, 't ge schreeuw van de kleine bosapen, die iedere morgen op hetzelfde uur de ochtend met hun gekrijs begroetten. Eerst scheen het gehuil van heel ver weg te komen, alsof er een hevige windstoot door de boomtoppen woei, maar naarma te de dieren het kamp naderden, groeide het geluid aan tot het scheen of er een kudde verscheu rende dieren aangestormd kwam. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1959 | | pagina 2