De Echo van het Zuiden Gemeenteraad Loon op Zand KAATSHEUVEL Sprang-Capelle AGENDA EN PRE-ADVIEZEN Loon op Zand heeft nog vele urgente verlangen ten aanzien van huisvesting scholen Voorjaarsmarkt COLPORTEUR Loon op Zand Capelle MAANDAG 23 MAART 1959 82e JAARGANG No. 24 Sprang 9 Openbare vergadering van de raad der gemeente aLoonopzand op dinsdag 24 maart 1959, te 19.00 uur in de bodega van het café restaurant „De Efteling" te Kaatsheu vel. Agenda 1. Vaststelling openstaande notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel tot het aangaan van vaste geldleningen met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten. 4. Voorstel tot voorlopige vaststelling van de bedragen, bedoeld in art. 55ter der Lager Onderwijswet 1920 over het afge lopen vijfjarige tijdvak 1953 tot en met '57. 5. Voorstel tot vaststelling van de be dragen, bedoeld in art. 103, derde lid, der Lager Onderwijswet 1920 voor de R.K. Ulo-school Pius X over de afgelopen 5-ja- rige periode 1953 tot en met 1957. 6. Voorstel tot vaststelling van de be dragen, bedoeld in art. 103, derde lid, der Lager Onderwijswet 1920, voor de bijzon dere scholen voor gewoon lager onderwijs over de afgelopen 5-jarige periode 1953 tot en met 1957. 7. Voorstel tot het verstrekken van een aglemene machtiging tot het aangaan van kasgeldleningen, rekening-courant overeen komsten en andere kortgeldleningen gedu rende het tweede kwartaal 1959. 8. Voorstel tot het verlenen van mede werking als bedoeld in art. 72 der Lager Onderwijswet 1920. 9. Voorstel tot wijziging van de Inter communale I.Z.A.-regeling N.-Brabant. 10. Voorstel tot herziening van de Ver ordening op de toekenning van een kinder toelage aan het Personeel in dienst der ge meente. 11. Voorstel tot vaststelling van wijzi gingen van de gemeentebegroting voor het jaar 1959 le wijziging: uitbreidingen gemeente gasbedrijf; 2e wijziging: aanleg speelterrein te Loon- opzand. 12. Voorstel tot wijziging van de ge meente-begroting 1958 verhoging van di verse posten op de gewone dienst. 13. Voorstel tot het aangaan van een gemeenschappelijke regeling met de ge meente Tilburg e.a. inzake aanwijzing en exploitatie van een gemeenschappelijk woonwagenkamp in de gemeente Tilburg. 14. Voorstel tot het doen van grond- transacties. 15. Voorstel tot vaststelling van de ge meentebegroting en de bedrijfsbegrotingen voor 1959 en goedkeuring van de begroting van de Instelling van Maatschappelijke Zorg voor 1959. 16. Voorstel om aan de Minister van Binnenlandse Zaken, Bezitsvorming en Pu bliekrechtelijke .Bedrijfsorganisatie te ver zoeken de algemene uitkering uit het ge meentefonds voor 1959 te verhogen. 17. Voorstel tot vernieuwing der straat verlichting in de Roestenbergstraat en de Vaartstraat. 18. Rondvraag. PRE ADVIEZEN Voorstel tot het verlenen van medewer king ingevolge artikel 72 der Lager Onder wijswet 1920 aan het bestuur der R.K. Ulo school Pius X, Hoofdstraat 34 te Kaats heuvel voor de stichting van een permanent gebouw ten behoeve van de bijzondere Ulo school. Bij brief van 20 febr. 1959 heeft het Be stuur van de R.K. Ulo-school Pius X te Kaatsheuvel mededeling gedaan van haar voornemen om ter plaatse een permanent gebouw te stichten voor het geven van uit gebreid lager onderwijs. Het bestuur heeft daarbij tevens verzocht om voor deze voorziening medewerking te verlenen ingevolge artikel 72 der Lager On derwijswet 1920. De indertijd gebouwde houten nood- school was slechts bedoeld als tijdelijke voorziening in afwachting van een defini tieve stichting Ulo-school. Aangezien thans van het Ministerie van Onderijs, Kunsten en Wetenschappen een urgentie-verklaring voor de bouw van een 9-klassige school is ontvangen, kan spoe dig met de plaatsing van een pernament gebouw een aanvang worden gemaakt. Te zijner tijd zal de gemeente de grond die volgens het uitbreidingsplan bestemd is voor de bouw van een Ulo-school aan het schoolbestuur verkopen. Naar schatting zal met de bouw van een 9-klassige Ulo-school een bedrag van f 450.000 tot f 500.é000 gemoeid zijn. Belangrijke plannen voor aanleg van riolering, straten en wegen in 1959 In een Nota van Aanbieding, behorende bij de gemeentebegroting en bij de begrotingen der diensten en bedrijven voor 1959, wordt door het gemeentebestuur van Loon op Zand aan verschillende onderwerpen en onderdelen van gemeentelijke werkzaamheden en bemoeiingen in het kort aandacht gewijd. Het ligt in de bedoeling van het gemeentebestuur om de aanbie ding van de begrotingen telkenjare vergezeld te laten gaan van een dergelijke nota en om deze voorlichting en documentatie van jaar tot jaar verder uit te bouwen. Onderwijs: Een vijftal jaren geleden was de onderwijsvoorziening nog bepaald onvoldoende te noemen. Hoewel er ook nu nog vele wensen zijn, is al thans bereikt dat de meeste elemen taire behoeften voor onze gemeente zijn ingewilligd, waarbij wij wijzen op de totstandkoming van een R.K. Huishoud- en Industrieschool, een R.K. Uloschool voor meisjes en jon gens, een levensschool voor jonge arbeiders en een Mater-Amabilis- school annex Jongerencursus. Daar- I enboven werd in het protestantse gedeelte van onze gemeente een kleuterschool gesticht en in een nieuw semi-permanent gebouw on dergebracht, terwijl de Leonardüs- school in een ruim en fraai nieuw gebouw een passende huisvesting kreeg. Niettegenstaande de vele verbou wingen en veranderingen gedurende de laatste jaren zijn er op het ge bied van de huisvesting nog ver schillende urgente verlangens. De Bernardusschool is te klein zo dat uitbreiding of nieuwbouw door het schoolbestuur wordt overwogen. De St. Jansschool is sterk verou derd. De huisvesting van de zich re gelmatig uitbreidende* huishoud school is een noodtoestand die om een spoedige oplossing vraagt. Het ziet er evenwel naar uit dat wat deze school betreft in 1959 met de nieuwbouw een aanvang zal kunnen worden gemaakt. Voorts beschikt de gehele gemeen te slechts over één, bovendien sterk verouderd en door de inspectie af gekeurd gymnastieklokaal. Het ziet er thans evenwel naar uit dat in 1959 zal kunnen worden begonnen met de bouw van een dergelijk lo kaal bij de Mariaschool. Mede op grond van de conclusies, vervat in het U bekende rapport uitgebracht door het Mgr. Hoogveldinstituut, wordt het zeer gewenst geacht om de stichting van een r.k. school voor buitengewoon lager onderwijs in de nabije toekomst te bevorderen. De meisjesschool en de kleuter school in Berndijk zijn in feite in de nabije toekomst eveneens toe aan uitbreiding c.q. nieuwbouw. Tot slot staat nog op 't programma de bouw van een semi-permanente kleuter school in de Moer, mits de minister een urgentieverklaring daarvoor af geeft. Tenslotte heeft een recent on derzoek uitgewezen dat uitbreiding, c.q. nieuwbouw voor de kleuter school te Loon op Zand dringend nodig is. Momenteel telt de gemeen te 20 scholen met in totaal 3520 leerlingen. Woningbouw en woningtekort: Het totale aantal woningen in de gemeente bedraagt 2548, verdeeld als volgt Kaatsheuvel: 1831; Loon op Zand: 483; de Moer: 78; Recht vaart: 156; Het aantal woningzoekenden, dat als zodanig staat ingeschreven, be draagt thans 408, als volgt te ver delen: Kaatsheuvel: 344 Loon op Zand: 64, Hierin zijn begrepen 49 woning zoekenden woonachtig in andere gemeenten. Hiervan staan 36 wo ningzoekenden ingeschreven voor 'n woning te Kaatsheuvel en 13 voor een woning te Loon op Zand. Van het totaal aantal woningzoekenden zijn 81 ingeschrevenen woonachtig in een slechte woning, te verdelen als volgt: Kaatsheuvel: 70; Loon op Zand: 11. In 1958 werd begonnen met de bouw van 34 woningwetwoningen in het uitbreidingsplan Kaatsheuvel West. Verwacht wordt dat in 1959 gelei delijk kan worden begonnen met het in bouwexploitatie brengen van de gronden in het partiële uitbrei dingsplan Kaatsheuvel-west. Ook voor particuliere bouwers in Loon op Zand zullen nieuwe mogelijkhe den worden geschapen. In 1958 werden 152 bouwvergun ningen verleend tot een gezamenlij ke bouwsom van plm. f 1.600.000.-. Er kwamen in totaal 54 stuks wo ningen gereed, waaronder 22 stuks woningwetwoningen. Het aantal woningen in beheer en exploitatie bij het gemeentelijk wo ningbedrijf bedroeg op 1 december 1958 584 stuks. Plannen voor aanleg van riolering, straten en wegen in 1959. Aanleg stamriool en pompgebouw in Kaatsheuvel-west. Binnenkort zal een aanvang wor den gemaakt met de aanleg van 'n stamriool vanaf de Gasthuisstraat (markt) naar de Sweensstraat. In deze omgeving zal een rioolgemaal het water uit de buizen van rond 1,5 meter oppompen en afvoeren in de bestaande waterlopen. In de toekomst zal het rioolwater door gesloten persleidingen naar 'n zuiveringsinstallatie worden afge voerd. De aanleg van dit stamriool vormt tevens het begin van het bouwrijpmaken van de terreinen gelegen tussen d'e Berndijksestraat en de Hoofdstraat, die in een riante aanleg de mogelijkheid zullen gaan bieden tot de bouw van vele wonin gen, kerk, scholen enz.1 Stratenplan zuidelijk van de Bern dijksestraat: Dit plan vormt tezamen met de onder punt 1 bedoelde uitleg het zg. partiële uitbreidingsplan Kaatsheu vel-west. Momenteel worden in dit gedeelte in aansluiting op de Rozen straat 34 woningwetwoningen ge bouwd. Door middel van uitvoering van de geplande stratenaanleg wor den bouwrijpe terreinen verkregen voor ongeveer 400 woningen, waar van 150 woningwetwoningen ter wijl voorlopig ongeveer 250 bouw plaatsen voor particuliere woningen zullen worden gereserveerd. De rui me opzet en de voorgenomen groen voorziening zullen ook deze terrei nen aantrekkelijk maken voor par ticuliere bouw. Verbetering van buitenwegen: In overleg met de wegencommis sie en na bespreking met de Cul tuurtechnische dienst die voor bepaalde wegen in Drincipe 'n sub sidie heeft toegezegd werd beslo ten om tot verbetering van de vol gende buitenwegen over te gaan: Bernsehoefsestraat; Eftelingsestraat en Dreef se weg; Zuidholland'se dijk; Galgeneind. De volgende bitumenwegen zul len van een slijtlaag worden voor zien: Capelsestraat, Zuid-Hollandse dijk en van Haestrechtstraat. De wegdekken Berndijksestraat, Julia- nastraat en een gedeelte van de Gasthuisstraat dienen herstraat te worden. Ook de Hoofdstraat behoeft dringend verbetering, doch alvorens hiermee kan worden begonnen zal eerst een nieuwe riolering moeten worden gelegd. Straataanleg Loon op Zand: Evenwijdig aan de van Rijckevor- selstraat zal een weg worden aange legd, waardoor bouwrijpe terreinen vrijkomen ten behoeve van de wo ningbouw. Urgent is ook de aanleg van de Venloonstraat. Deze weg omsluit de toekomstige bebouwing aan de oost zijde. De uitvoering hiervan is me de noodzakelijk wijl de straat reeds voor een belangrijk gedeelte van 'n betere bebouwing is voorzien en verdere aanleg van straten in dit gebied zonder de aanleg van een hoofdriool in de Venloonstraat niet ^nee^nogelijl^iSj^^^^^^^^^^^^ JEUGDRAAD. Naar wij uit goede bron vernemen, is in de parochie St. Jan een jeugd raad opgericht. Oud-leidsters en lei ders van plaatselijke jeugdverenigin gen hebben de bestuurstaak hiervan op zich genomen. Het doel van deze jeugdraad is o.a. een mentale rugge steun te zijn voor de jeugdvereni gingen als zodanig en daarnaast mo gelijkheden te zoeken voor de niet- georganiseerde jeugd, zoals ontspan ning enz. Het secretariaat is geves tigd op Julianastraat 5, hetwelk des gevraagd gaarne adviezen zal ver strekken. JAARVERGADERING R.K BOERINNENBOND KAATSHEUVEL-BERNDIJK. Dezer dagen hield de R.K. Boerin- nenbond haar jaarvergadering in de Gildenbond. Nadat de voorzitster de vergadering met gebed en een har telijk welkom had geopend, werd 'n lezing met lichtbeelden vanwege de eerw. Zusters uit Boxtel gehouden over Afrika, welke zeer interessant was en met grote belangstelling werd gevolgd. Mej. Nelly Nouwens las een verslag voor van haar Lour- desreis, die zij vorig jaar met de ver loting had gewonnen, hetwelk door haar op keurige wijze was verzorgd. Aan de beurt van aftreden waren de voorzitster, mevr. Nouwens en mej. M. Zwaans, die met algemene stemmen werden herkozen. Er werd een verloting gehouden ten bate van de Lourdesreis, T.B.C. en Afrika- Alarmactie. Besloten werd op 23 april op excursie te gaan naar de Aa-Be wollenstoffenfabriek te Til burg, waarvoor men zich bij het be stuur kan opgeven. Op zaterdag 11 april zal een bal avond worden gegeven in de Gilden bond ten bate van de Afrika-Alarm actie. Van de rondvraag werd geen ge bruik gemaakt. Na van koffie met gebak te hebben genoten, sloot de voorzitster met dank voor de goede opkomst deze vergadering op de ge bruikelijke wijze. JAARVERGADERING GEM. ZANGVER. BEL CANTO. Donderdag jl. hield de gem. zang vereniging Bel Canto haar jaarver gadering in de zaal van P. van Dun. In verband met de ontslagname van de heer A. Hoynck van Papen- drecht als voorzitter d'er vereniging en aangezien deze vacature tot he den nog niet is aangevuld, wordt de ze taak voorlopig waargenomen door de heer H. Kamp. Deze opende de vergadering met een kort inleidend woord, waarna de notulen der laatste algemene ver gadering, alsmede het jaarverslag over 1958 werden voorgelezen, in Kaatsheuvel dinsdag 31 maart a^s. in plaats van MAANDAG Aan het slot van de vergadering sprak de voorzitter nog zijn misnoe gen uit over een aantal leden, die het niet nodig geoordeeld hadden aanwezig te zijn bij het algemene défilé voor Kaatsheuvels 100-jarige, waarna hij deze bijeenkomst sloot. Voor een der wijken te Kaats- heuyel, een eerlijk en actief gevraagd. voor de bezorging van ons blad. Aanmelden BUREAU JAN TUERLINGS Dr. v. Beurdenstraat 8 KAATSHEUVEL Voor advertenties blijft ons adres Bureau Jan Tuerlings Kaatsheuvel welk laatste vooral nog eens de suc cesvolle uitvoering van „Der Messi as" werd gememoreerd. Beide ver slagen werden goedgekeurd. Uit het finantieel verslag bleek dat dit sloot met een klein nadelig saldo, afge zien van het belangrijk grotere na delig saldo in verband met de uit voering van „Der Messias". De aftredende bestuursleden, de heren N. Meijers en L. Nieuwen- huysen, werden met algemene stem men herkozen, terwijl in de vacatu re, ontstaan door de ontslagname van de heer A. v. Veldhoven, werd voorzien door de benoeming van de heer Th. Veldkamp. De voorzitter deelde verder nog mede, dat 14 dagen na Pasen een uitvoering wordt gegeven in samen werking het de harmonie St. Jan, in verband waarmede hij verzocht de nog resterende repetities goed te benutten. 12>/2-JARIG jubileum. De leidster van het consultatiebu reau van het Wit Gele Kruis, mevr. Dijker-Lobach, hoopt op donderdag 23 april as. haar 12% jarig jubi leum als zodanig te vieren. Men is van mening dat dit feit niet onop gemerkt mag voorbijgaan. Daarom heeft zich een damescomi té gevormd, dat de organisatie der viering van dit jubileum op zich ge nomen heeft. Men zal natuurlijk over de benodigde contanten moe ten kunnen beschikken, mede om dat het in de bedoeling ligt dokter Dijker-Lobach 'n passend geschenk aan te bieden. Om een en ander te kunnen ver wezenlijken, zullen de leden van 't comité een collecte houden, waar bij zeker verwacht wordt, dat spe ciaal de moeders, wier baby door mevr. Dijker met zo goede zorgen wordt of werd omringd, zich niet onbetuigd zullen laten. DAMMEN. Donderdag jl. werd de onderlinge competitie gespeeld door de heren: H. HeuverlingH. Duderkom 20 W. ZwaansJ. Roubos 20 W. SulstersJ. Muskens 02 W. ZwaansJ. v. Berkel 20 C. SipsP. v. Zon niet gespeeld. Donderdag a.s. is het program als volgt vastgesteld: P. v. MierloC. Sips. W. SulstersJ. v. Berkel. H. MuskensW. Zwaans. H. DeuderkomJ. Roubos. P. v. Zonv. Mierlo. AGENDA. Zaal parochiehuis Dinsdag en donderdag 2-5 uur ontspan ning Ouden van Dagen. Dinsdag 7.30 uur EHBO voor alle ge diplomeerden o.I.v. Dr. de Vries. VIERING GOEDE WEEK. In de Goede Week zal de kerkelijke vie ring als volgt plaats hebben Witte Donderdag om 5 uur n.m. kinder mis; om 8 uur is 't plechtige avondmis. Na deze H. Mis wordt het Allerheiligste naar het rustaltaar overgebracht, alwaar Het ter aanbidding blijft uitgesteld tot 's nachts 12 Kantoor Notaris J. C. A. M. van HAM Kaatsheuvel, GESLOTEN Paaszaterdag 28 maart Op Goede Vrijdag wordt om 9 en 10 uur voor de schoolkinderen een Kruiswcg-oefe ning gehouden in de Kerk, terwijl om 3 uur n.m. voor alle gelovigen 'n plechtige Kruis weg wordt gedaan, 's Avonds 7 uur begint de avonddienst ter gedachtenis aan het Lij den en Sterven van O. Heer Jezus Christus De Paaswake op zaterdag begint om 11 uur 's avonds. Donderdag, vrijdag en zaterdag wordt onder de H. diensten de H. Communie uitgereikt. ZILVEREN JUBILEUM. De heer D. van Zeist, alhier, boekhouder bij André van Hilst Levensmiddelenbedrijf te Waalwijk, hoopt a.s. donderdag de dag te herdenken, dat hij vóór 25 jaar bij de fa. Van Hilst in dienst trad. Het zal de heer van Zeist op die dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. BAZAR N.E.O. Ook de laatste avond mocht de bazar ten bate van de voetbalvereniging NEO een flinke belangstelling genieten en heerste er een gezellige drukte. Van de verschillende attracties werd weer een gretig gebruik ge maakt, waartoe de waardevolle prijzen ze ker hebben meegewerkt. Om circa 11 uur werd een begin ge maakt met de diverse verlotingen die aan de bazar verbonden waren. Nadat de heer Heij de gelukkige bezit ter van de koekkoekklok geworden was mocht dhr. van Oosterhout het genoegen smaken beslag te leggen op het prachtige schilderij, een geschenk van de edelacht bare heer Burgemeester Smit. Voor de uitslag van de grote verloting die daarna plaats vond, verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. Nadat de voorzitter nog dank gebracht had aan allen die hadden medegewerkt tot het welslagen van de bazar, kon NEO te rugzien op een goede belangstelling, die in ruime mate heeft meegewerkt aan het op peil brengen van de clubkas VERGADERING NED. HERV. MAN- NEN- EN MEISJESVERENIGINGEN. De Ned. Herv. Mannenvereniging Troffel en Zwaard en de Meisjesvereniging Persis houden morgen, dinsdagavond, half 2, een gecombineerde vergadering in het vereni- ginslokaal van de Ned. Herv. Kerk. De heer J. A. de Waard zal op deze vergadering een inleiding houden over het onderwerp: „Van lijden tot heerlijkheid". „AANBID DE ZOON, AAN 'T KRUIS DOORBOORD". Zo wil men in het Geref. Kerkgebouw alhier nog eenmaal samenkomen om het lij den en sterven van onze Heer en Heiland te gedenken. De Chr. Gem. Zangvereniging Looft den Heer" alhier nodigt allen uit om met haar aanwezig te zijn op zaterdag 28 maart a.s. 's avonds om 8 uur in de Geref. Kerk, om door samenzang, koorzang, meditatie, declamatie en Schriftlezing, één te zijn rondom het kruis op Golgotha. Het moet allen een behoefte zijn om daar, aanwezig te zijn. Eén zijn in het lijden en sterven met Hem, betekent ook: één zijn in Zijn opstanding, dan zal men kunnen juichen op Paasmorgen „Duizend, duizend maal, o Heer, Zij U daarvoor dank en eer." Gij zijt opgestaan, en hebt de dood over wonnen, opdat wij zouden leven met U, in eeuwigheid. GOEDE VRIJDAG. Op Goede Vrijdag a.s., 's avonds half 8, zal in de Ned. Herv. Kerk en in de Geref. Kerk alhier dienst worden gehouden, waar in rosp. hopen voor te gaan Ds. P. J. Bos en Ds. W. B. van der Meulen. ZAALDEMONSTRATIE CHR. GYMNASTIEKVERENIGING „PRO PATRIA". Op vrijdag- en zaterdagavond j.l. werden voor donateurs en belangstellenden zaalde monstraties gegeven in het gebouw van de Chr. Volksbond door de Chr. Gymnastiek vereniging Pro Patria te Sprang-Capelle. In het openingswoord van de voorzitter de heer P. Heurter, werden allen hartelijk welkom geheten en werd de nieuwe leider van de vereniging, de heer Hoes, voorge steld. Verder werden nog welkom geheten de vertegenwoordiger van het Ned. Chr. Gymnastiekverbond en de afgevaardigden van de zusterverenigingen te Besoijen en te 's-Gravcnmoer. Aan de hand van het programma voor deze avond, dat niet minder dan 21 num mers bevatte, kregen de bezoekers daarna te zien wat dit jaar weer was geleerd. De kleine meisjes en jongens zagen we weinig, de dames zoveel meer. Vrije oefeningen, ringoefeningen en brugwerk werden goed uitgevoerd, terwijl door de dames een pluim werd verdiend voor het werk op de even- wichtbalk. De heren gaven oefeningen in 't voortbewegen, waarbij de zaal zich zeer ver maakte. Later werden nog oefeningen aan het hoogrek gegeven, waarbij veel spierwerk te zien was. Ook de lange mat werd vlot afgewerkt. De kleine jongens gaven enkele mooie standen te zien en voerden oefenin gen uit op het paard. De goede verstandhouding tussen leider en gymnasten was duidelijk merkbaar, er heerste een prettige geest. Om ruim half 12 werd de afmars gehou den. Na een opwekkend woord van de ver tegenwoordiger van het Chr. Gymnastiek verbond en een dankwoord van de heer W J. van Willigenburg, speciaal tot de dona teurs voor de ontvangen steun, werd de avond op de gebruikelijke wijze gesloten In de pauze werd een kleine verloting gehouden. JAARVERGADERING „HET GROENE KRUIS". Wij menen er goed aan te doen nog even te herinneren aan de jaarvergadering van de Vereniging „Het Groene Kruis" voor Sprang-Capelle e.o., die morgen, dinsdag avond in de zaal van de heer P. Pruijssers te Capelle zal worden gehouden. Aanvang half acht. Naast de gebruikelijke verslagen van secretaris en penningmeester, vindt de bestuursverkiezing plaats en zullen mede delingen worden gedaan in verband met de opening van het nieuwe wijkgebouw, terwijl tot slot een ontspanningsfilm zal worden gedraaid. Zowel niet-leden als leden n het Groe ne Kruis zijn welkom. OUDERAVOND SCHOOL MET DE BIJBEL. Donderdagavond hield de school in de Heistraat zijn jaarlijkse ouderavond. Voor af en in de pauze was er gelegenheid, om het schriftelijk werk der leerlingen en het handwerken van de meisjes te bezichtigen De avond stond onder leiding van de voorzitter van het schoolbestuur, die n.a.v een gelezen bijbelgedeelte een openingsrede hield. Hierna was er het optreden van een blokfluitclubje o.I.v. de onderwijzeres, mej v. d. Kerk. Ze speelden enige Paasliedjes waarna een solo-stukje volgde, met tot slot een liedje, gespeeld door een viertal meis jes. Dit eerste optreden van onze blokfluit club was al meteen een succes. De spreker voor deze avond was de heer v. d. Zwet, die verbonden is aan het Chr Paedagogisch Studiecentrum. Hij handelde over bet onderwerp: De intelligentie van onze kinderen. Spreker behandelde ver schillende soorten intelligentie, zoals de theoretische, praktische, sociale en tech nische. Met veel humor vertelde hij, hoe ei wel eens overdreven veel waarde wordt ge hecht aan het intelligentie-quotient, d.i. de hoogte het peil van de intelligentie. Iemand met een laag intelligentie-quotient kan het later in de maatschappij dikwijls ver bren gen. Zijn theoretische intelligentie is mis schien laag, terwijl b.v. zijn technische in telligcntie ver boven de middenmaat ligt. Op deze rede, die door allen met grote aandacht is beluisterd en waarvan ieder heeft genoten, volgde n.a.v. enkele gestelde vragen nog een geanimeerde nabeschou wing. Na de pauze, waarin chocolademelk werd geschonken, werd door het hoofd der school de heer B. Crum, nog een filmtrip vertoond waarin we beelden te zien kregen van het land Kanaan. Tegen het middernachtelijk uur sloot de heer Crum met dankgebed en keerde ieder hoogst voldaan over de mooie avond, huis waarts. UITVOERING 'T ROZEKNOPJE. De Gem. Zangver. 't Rozeknopje hield op dinsdag- en woensdagavond een zeer ge slaagde toneelavond in de zaal van de heer P. Pruijssers alhier. Beide avonden sprak de voorzitter der vereniging, Dr. Gerlach woorden van welkom tot de vele donateilfs en verdere genodigden die deze toneelavond bijwoonden. Spr. deelde mede, dat dit jaar geen zangnummers ten gehore zouden wor den gebracht, doch uitsluitend de opvoe ring zou plaats vinden van het toneelstuk Betty weet 't beter. Dr. Gerlach deelde ver der nog mede, dat men na veel wikken en wegen er eindelijk in geslaagd was de juiste personen aan te trekken die in dit stuk een rol vervulden. Onverwachte om standigheden hadden er toe geleid, dat en kele personen, die oorspronkelijk zouden medewerken, op het laatst moesten terug trekken. Gelukkig waren enkele andere le den der vereniging bereid de opengevallen plaatsen in te nemen. Na deze woorden van voorzitter Gerlach, werd terstond begonnen met de opvoering van het genoemde toneel stuk. Het stuk speelt op een lentemiddag ten huize van de familie Hofman. Een dochter van de heer Hofman, t.w. Betty, had zich uitgegeven als dienstmeisje, of be ter gezegd, deed zich in dit stuk voorkomen, als het dienstmeisje van de fam. Hofman. Het dienstmeisje zelf, t.w. Micneke, kreeg daardoor des middags vrijaf. Door deze per soonswisseling ontstonden er natuurlijk zeer komische ogenbükken. Vooral door het feit, dat Betty, welke rol gespeeld werd door mej. Co Stein, het in haar hoofd had ge haald enkele liefdesbrieven te schrijven aan verschillende dames, zich daarbij uitgeven de als „mijnheer van Bunschoten". De zeer speelse wijze van optreden, was natuurlijk niet naar de zin van haar moeder, mevr. Hofman, welke rol gespeeld werd door me vrouw Rijk-Kruijf. De rol van Hofman, een makelaar, werd zoals gewoonlijk op voor treffelijke wijze vervuld door de heer Heur ter. Mieneke, de dienstbode van de heer Hofman, gespeeld door mej. Jopie Moole- naar, had echter ook hier romances en wel met een heer Bruggendijk. Doordat echter de dochter der huizes zich had uitgegeven voor Mieneke, ontstond er natuurlijk weer een verrassing met Betty en Teunis Brug- t gendijk. De rol van de kweker Bruggen dijk werd op voortreffelijke wijze vervuld door de heer Kommers. Door de vele brie ven die Betty had geschreven komt op een gegeven moment een zekere mej. Petro- nella Smit ten tonele. Deze mej. Smit had het voorzien op de zg. heer van Bunscho ten. Zij werd ten huize van de fam. Hof man ontvangen door een neef van mevr. Wagner, die op bezoek was bij de fam. Hofman, teneinde te trachten een huwelijk te bewerkstelligen tussen de jongste dochter van de heer Hofman met haar neef. De rollen van mevr. Wagner en haar neef wer den vervuld door mej. Molenaar en M. van Dongen, terwijl de rol van Lucie, dochter van dhr. Hofman, werd gespeeld door mej. Genet. Zoals gewoonlijk worden de wensen der ouders niet vervuld zoals men dat wenst. De neef van mevr. Wagner, welke rol werd gespeeld door dhr. Guus Stein, gaat er tenslotte tussenuit met Betty, welke oor spronkelijk was voorbestemd om met een zekere Paul de Waard te trouwen. Het is ons opgevallen, dat de invallers zeer goed hebben gespeeld. Zij bleken zich geheel te kunnen aanpassen aan hun tegen spelers. Na afloop van deze toneelavonden 6prak Dr. Gerlach woorden van dank aan de re gisseur de heer van Gestel uit Tilburg en de leden van de toneelafdeling van de Ro- zeknop. Een speciaal woord van dank richt te spr. tot mevr. Cové-van der Haart, die de grime had verzorgd. De vele aanwezigen hebben beide avonden kunnen genieten van zeer goed spel en vooral onder de nieuwe leden schuilen goede krachten voor deze toneclafdcling der vereniging. Wat ons ech ter zeer speet, was dat de vereniging voor af geen enkel zangnummer uitvoerde. Bij een volgende uitvoering hopen wij, dat zulks wel het geval zal zijn. Geslaagd kan men echter deze uitvoe ring wel noemen. OUDERAVOND KON. JULIANA- SCHOOL. De jaarlijkse ouderavond van de Kon. Ju- lianaschool alhier, hoopt men te houden op a.s. woensdag 25 maart, in een der lokalen der school. Vanaf 7 tot 8 uur bestaat er ge legenheid tot bezichtiging van het schrifte lijk werk der leerlingen en van de gemaak te handwerken, o.a. clubwerk. Om 8 uur vindt opening der vergadering plaats door de voorzitter van de oudercom missie. Vervolgens worden de notulen ge lezen van de vorige ouderavond, het verslag der kascontrolecommissie en de verkiezing van een bestuurslid wegens het aftreden van de heer D. J. van Helden, die geen kinde ren meer op school heeft. Na de pauze zal het hoofd der school de heer L. Polder vaart, spreken over het onderwijs en van de diverse activiteiten van de school, o.a. schoolsparen, schoolreisje, schoolcorrespon- dentiei schoolzwemmen, floralia etc. Na af loop zal nogmaals vertoond worden de ju bileumfilm „Autotocht Ouden van Dagen". UITVOERING JEUGDKOOR. Het jeugdkoor van de gem. zangver. 't Rozeknopje, hoopt op 1 april des nam. 3 u., en op 2 april des nam. 3 uur en 's avonds 8 uur in de zaal van de heer P. Pruijssers, op te voeren het kinderzangspel in 3 be drijven „Zigeunerleven" op tekst van A. J. v. d. Knaap en muziek van A. Th. Vis. Het jeugdkoor heeft onder leiding van haar directeur de heer J. van Gestel uit Tilburg, ijverig gestudeerd en men kan wel zeggen, dat het stuk er goed in zit. Men hoopt dan ook dat velen zich zullen opmaken om een der opvoeringen van dit zangspel mede te maken. PLATTELANDSVROUWEN AFD. SPRANG-CAPELLE. In de zaal van mevr. Cové-van der Haart trad j.l. dinsdag voor de afd. Sprang-Capel le van de Ned. Bond van Plattelandsvrou wen op mej. Knoop. Nadat mej. Rijken en kele woorden van welkom had gesproken en vervolgens de vereniging enige interne za ken had afgehandeld, verkreeg mej. Knoop het woord om haar inleiding te houden over Amerika en wel speciaal Westelijk Amerika. Haar lezing werd toegelicht met kleuren dia's. Mej. Knoop sprak over Californië en St. Francisco, een stad welke ligt op 37 heuvels. Aangezien mej. Knoop enkele da gen had doorgebracht bij plattelandsvrou wen aldaar, kon zij de vergadering volledig inlichten over de werkwijze en het verdere doen en laten der inwoners dezer streken. OPENING WIT-ZWART TERREIN. A.s. zaterdagmiddag zal het nieuwe ter rein van de V.V. Wit-Zwart alhier geopend worden. Wit Zwart speelt op deze middag een wedstrijd tegen een Engels militair elf tal, hetwelk gelegerd is in Duitsland. Op deze aangelegenheid komen wij in een vol gend nummer nader terug. GEVONDEN EN VERLOREN Bij de rijkspolitie alhier zijn de navol gende goederen als gevonden en verloren aangegeven. Gevonden: wit fietsporapje; ring met sleutels; twee bankbiljetten. Verloren: handbeschermer; kinderman tel; polshorloge; oud-holl. zilv. broche; por- temonnaie m. inh.; een bril; huissleutel en bruine portefeuille. Inlichtingen zijn te be komen bij de Groepscommandant der Rijks politie Hoofdstraat 39 alhier. PASSIEDIENST. In de Geref. Kerk aan het Bruggetje al hier werd zondagavond een Passiedienst ge houden. Het was zeer jammer dat het kerk gebouw niet tot de laatste plaats toe bezet was. De minder goede opkomst vond zijn oorzaak hierin, dat in de Herv. Kerken te dezer plaatse, op deze zondag vele lidmaten der kerk hun belijdenis deden, zodat zij dit kerkelijk gebeuren in de huiselijke kring vierden. Zij die echter wel deze passie- dienst hebben bijgewoond, zullen daarvan

Echo van het Zuiden | 1959 | | pagina 5