De Vluchteling m Hoe zit dat BRIGADIER PIET EN DE SEMI-PR0F de Zuid-Amerikaanse drank voor dorstige kelen in Nederland! Overal verkrijgbaar. Feu i I leton „APPÈL-3 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 27 MAART 1959 2 fabrieken Dongen Gebotteld in de LEKEN NAAR DE MISSIE. Zondag 1.1. heeft Mgr. Bekkers het Missie-kruis uitgereikt aan 12 jonge vrouwen, die zich beschikbaar stellen om als arts, verpleegster, onderwijze- j res, jeugdleidster enz. werkzaam te zijn in verschillende missies in Ugan da, Suriname, Nieuw-Guinea e.a. EEN NIEUW TIJDSCHRIFT VOOR TOERISME EN KUNST. Dezer dagen is het eerste nummer van de pers gekomen van een nieuw tijdschrift voor toerisme en kunst dat de naam kreeg „the HOLLAND RE- VIEW'. De redactie is in handen van mej. A. M. Janssens, hist. art. dra. (voor kunstzaken), mr. H. Goed koop jr. (voor economische zaken) en Bob Venmans, hoofdredacteur (voor toeristische aangelegenheden). Het eerste nummer, dat is ver lucht met vele foto's in zwart-wit en in kleuren, bevat bijdragen in het Engels, Duits en Frans over het Hol land Festival, de Nederlandse bollen velden en de bollenkwekerij, over de Utrechtse Jaarbeurs, over de schilder Jan Sluijters (met enkele goede re producties) en een boeiende en aan trekkelijke reportage over de stad Amersfoort. Verder is een uitge breide en overzichtelijke agenda op genomen over musea, tentoonstellin gen en vele andere evenementen van zeer uiteenlopende aard, o.m. wordt ook aandacht gevestigd op de komen de expositie Hart van Brabant in Til burg. Dit eerste nummer kreeg een uit stekende typografische verzorging en de met zorg gekozen inhoud mag een waardevolle bijdrage worden ge noemd tot een verantwoorde voorlich ting over ons land aan buitenlandse bezoekers. „the Holland Review" verschijnt 4 maal per jaar, in febr. (spring), mei (summer), juli (high summer) cn oktober (winter) en wordt verspreid in Engeland, Duitsland, Oostenrijk, van ,DE ECHO VAN HET ZUIDEN" van Cayenne Door t Ottwell Binns. 59) 't Lawaai vervulde 't oerwoud tot in de uiterste hoeken, ieder ander geluid werd er volledig door overstemd. De mens, die zo iets voor de eerste keer mee maakt, voelt een huivering van ontzetting door zijn leden gaan. Langdon had dit ochtendge zang echter reeds vele malen ge hoord en bleef kalm het ogen blik afwachten dat het zou op houden. Plotseling verstomde het ge huil, alsof de kelen van al die honderden dieren op hetzelfde ogenblik doorgesneden werden en een, paar seconden later volg de 'n diep, kort geblaf: „Wow! Wow!" De morgenzang van het volk der apen was voorbij. De papa- Zwitserland, Frankrijk, Luxemburg, België, Nederland, Denemarken, Noorwegen, Zweden en in de U.S.A. in een oplage van 20.000 ex. T.B.C.-BESMETTING IN MILLINGEN. In de laatste weken zijn in Millin- gen a. d. Rijn en omliggende plaat sen, talrijke gevallen van t.b.c. aan het licht gekomen, waarvan men de haard nog steeds niet heeft weten te vinden. De ziekte openbaart zich on der alle lagen van de bevolking. Reeds ongeveer twintig patiënten zijn besmet, waarvan enkelen derma te ernstig, dat vrijwel onmiddellijke opname in een sanatorium noodzake lijk was. In de meeste gevallen verto nen de patiënten griepaanvallen met hoge koorts, waarna vlekken op de benen komen, die een teken zijn van besmetting. Nog deze week zal bij de plaatse lijke industrieën worden begonnen mët een algemene doorlichting van 't personeel. Terstond daama zal het overige deel van de bevolking worden verplicht zich aan een onderzoek te onderwerpen. Op deze manier wil men trachten de ziekte, die zich nog steeds uitbreidt, te localiseren. BANKLOPER NEERGESLAGEN EN VAN f 60.000.- BEROOFD. Met de arrestatie van drie beken den van de politie de 37-jarige T. B. uit Goutum bij Leeuwarden, die reeds geruime tijd in de gevangenis heeft doorgebracht, de 31-jarige ex- militair en oud Koreastrijder B. F. L. en zijn 45-jarige broer, de elektr. lasser G. L., beiden woonachtig te Amsterdam, is klaarheid gebracht in een reeks brutale roofovervallen, die sinds 1955 in de provincie Gronin- gen zijn gepleegd. T. B. zat reeds, nadat hij gearres- teerd was in verband met de overval op de bankloper S. de Vries van de Rotterdamse Bank in mei van het gaaien begonnen te krijsen en 't gezoem der insecten begon het woud weer voor een ganse dag te vullen. Langdon wentelde zich uit zijn hangmat, kleedde zich snel aan en wijdde dan zijn aan dacht aan het vuur. Dit was niet meer dan een smeulende hoop as met hier en daar nog de gloed van een feller brandende tak. De voorraad brandhout bleek zeer verminderd te zijn. Met het geen er nog over was, bracht hij het vuur tot nieuw leven en haal de dan uit de hut zijn geweer en een bijl. Sedert zijn avontuur met de jaguar, zorgde hij altijd als hij zich een eind van 't kamp verwijderde, zijn vuurwapen bij de hand te hebben. Met snelle stap trad hij het woud binnen i om een nieuwe voorraad brand hout te gaan kappen. Spoedig vond hij de houtsoort die hij verlangde, zette het ge weer tegen een boom en begon te hakken. Het dreunende geluid van zijn bijl op het hout klonk fel in zijn oren, zodat geen ander geluid tot hem doordrong. Haas tig werkte hij door, zijn gedach ten alleen bij het werk, dat hij onderhanden had. Toen hij oor deelde, dat hij genoeg hout voor vorig jaar. De bankloper werd neer geslagen aan de Ubbo Emmiussingel in Groningen en van een tas met f 60.000. - beroofd. De gebr. L., afkomstig uit Almelo en woonachtig te Amsterdam, zijn al eerder veroordeeld. De oudste was nog maar kort op vrije voeten na een veroordeling tot 8 jaren gevangenis straf voor overvallen in Twente. De drie beschikten over een groot aantal revolvers en automatische pis tolen. Ze hebben hun voorraad in 1946 nog uitgebreid bij een inbraak in de kazerne te Deventer. De roofoverval op een zuivelfa- t briek in Britil in de nacht van 30 op 31 december 1955, was de eerste van een serie die zij in de provincie Gro- ningen hebben gepleegd. Het gezin van de fabrieksdirecteur werd ge kneveld. De directeur zelf werd met een pistool in de rug gedwongen de brandkast te openen. Het drietal verdween met f 10.000. Daama heb ben zij nog vier pogingen gedaan tot overvallen, die echter alle vier mis lukten. Hun optreden was over het alge meen zeer brutaal, zij mishandelden hun slachtoffers en vernielden het interieur van de plaatsen waar zij opereerden. PAUS JOANNES VOERT VOETWASSING WEER IN. Paus Joannes zal op Witte Don derdag de voeten van twaalf mensen wassen. De Paus zal hiermee de tra ditie uit vroeger tijden herstellen, toen de pausen de voeten wasten van Romeinse bedelaars. Stram en Rhenmatisch i Doe das toch tons ees bloedzuiverende kuur. Met Kruschen Salts. De laatste tijd was de plechtigheid j die er aan herinnert hoe Jezus de voeten van de twaalf apostelen tij- dens het laatste avondmaal gewassen heeft, in het Vaticaan in onbruik ge- j raakt. De laatste die deze daad ver- richt heeft was paus Pius IX, die in 1878 gestorven is. De Pau6 die de nadruk op zijn taak als bisschop van Rome legt, zal op Witte Donderdag naar de basiliek van St. Jan van Lateranen gaan - zijn titelkerk als bisschop van Rome - en daar de voeten van 12 perso nen wassen. Waarschijnlijk worden 12 mannen uit een nabijgelegen te huis voor ouden van dagen of 12 se minaristen uitgenodigd. Een andere wijziging in het pro gramma voor de Goede Week en Pa sen zal zijn, dat de Paus zijn paas- rede zaterdag om 20 uur zal uitspre ken. Paus Pius XII sprak deze be langrijke rede steeds op paasmorgen om 12 uur uit vanaf het balkon van de St. Pieter. Deze wijziging zal de Paus de gelegenheid geven op het hoogfeest van Pasen de Paasmis in de St. Pieter op te dragen. Duizenden pelgrims en toeristen zijn reeds in Rome voor de plechtig heden va nde Goede Week en voor Pasen. AMERIKAANS GEZIN VERMOORD. In de bossen op ruim tien kilome ter ten westen van Annapolis in de Amerikaanse staat Maryland zijn za terdag de lijken gevonden van de 27- jarige mevrouw Jackson en haar 4- jarig dochtertje, Susan Ann. Zestien dagen eerder had men in de omge ving van Fredericksburg in Virginia, de lijken gevonden van het gezin Jackson, de 29-jarige vader en het anderhalfjarig dochtertje Janet. Het gezin van Jackson, een vracht autochauffeur, was twee maanden ge leden verdwenen. De vader en Janet bleken te zijn doodgeschoten. De moeder is waar schijnlijk door wurging om het leven gebracht. Susan Ann kwam waar schijnlijk door een harde slag tegen het hoofd of door verstikking om. Elke aanwijzing van het motief van deze moord ontbreekt, aldus de politie. MET DE EDELSTENEN? wanneer er in de etalage van een juwelier een prachtig pa relsnoer qf een diamanten col lier ligt uitgestald, zijn er al tijd veel mensen, die er hun ogen niet vanaf kunnen hou den, zo trekken deze sieraden de aandacht. de aantrekkingskracht van edelstenen op de mens is reeds zeer oud. De Grieken en Ro meinen droegen ze reeds veel en ook in de Bijbel wordt er over gesproken. de Grieken en Romeinen kenden aan verschillehde edel stenen een soort bovennatuur lijke waarde en kracht toe (het gedicht van Onoinacritos van omstreeks 500 v. Ghr. snreekt hierover). De aquama rijn bijvoorbeeld zou de eigen- schan bezitten een gelukkig huwelijk te beyorderen. edelstenen zijn eigenlijk ste nen die in de aardkorst voor komen en door hun prachtige glans het menselijk oog als een magneet aantrekken. (Wees er als de kippen bij). In het tijdvak van 1 tot en met 29 april 1959 zal een nationale actie ten behoeve van de Neder landse militaire oorlogsslachtof fers en nagelaten betrekkingen worden gehouden. Loten in 5 verschillende kleuren k f 1.per stuk zullen door mid del van meer dan 15000 verkoop adressen in omloop worden ge bracht. f 225.000.aan belastingvrije prijzen waaronder wéér 5 woon huizen a f 25.000.per stuk (of goederen in vrije keuze) zullen ter beschikking worden gesteld. In alle plaatsen van ons land, zelfs in de allerkleinste gehuch ten, zijn verkoopadressen, ken baar aan affiches, gevestigd. Ook dit keer zullen de hoofdprijzen door notaris mr. M. J. Meijer (Amsterdam) voor de microfoon (298 m.) op 29 april bekend wor den gemaakt. B'i de vorige „Appèl" (1 en 2) acties moesten vele mensen teleurgesteld worden daar de lo ten binnen en'kele dagen bleken te zijn verkocht. De „Appèl"-3 actie begint 1 april en wanneer men „Appèl"- loten wenst te bezitten dan zal men goed doen niet al te lang te wachten met 't kopen van loten. Uit de opbrengst van beide vo rige „Appel"-acties ontstond het büngalowdorp in Doorn. De op brengst van de 3e „Appèl'-actie, die ook ditmaal geleid zal wor den door de heer A. M. Bergers, Rotterdam zal worden aaange- wend voor de exploitaie van het Moederhuis en 7 dubhele bunga lows, voor derevalidatie van Nel derlandse mjlitaire oorlogslacht offers en de zorg voor nagelaten betrekkingen. ....vele edelstenen zijn gekleur de hoorten mineralen die, hoe wel ze zelf geen glans verto nen over een hoog lichtbre- kend vermogen beschikken, waardoor bij lichtinval de ge kleurde flonkeringen ontstaan. ....de waarde van een edelsteen wordt op de eerste plaats be paald naar de zeldzaamheid, waarmede ze voorkomt, naar haar hardheid en zuiverheid en de kosten van het slijpen en polijsten. ....daarom onderscheidt men de edelstenen in „echte" edel stenen, waartoe o.a. de dia mant, de robijn en de saffier behoren en de „halfechte" edelstenen, zoals de amethyst, de acaat en de maansteen. ....de plaatsen, waar edelstenen gevonden worden, liggen ver spreid over de gehele wereld, maar vooral vindt men ze waar hoge gebergten zijn, zo als in de Zuidamerikaanse sta ten Brazilië en Uruguay, in Si berië, in Afrika en Australië. (Nadruk verboden) 19. Terwijl dit allemaal gebeur de op het stadionplein en in de onmiddelliike omgeving daarvan, kwam juist Karei Kleuntjes uit de kleedkamer gelopen. Het mag wel opmerkelijk heten, dat hij helemaal alleen was, doch dat is niet zo vreemd, als men weet, dat genoemde Karei kwaad was weggelopen. Hij vertikte het mee aan te zitten aan het grote diner, dat was aangeboden aan de spe- de gehele dag bijeen had, begon hij de stapel met behulp van een paar stevige lianen bij elkaar te binden tot een paar bossen die hij gemakkelijk naar het kamp zou kunnen slepen. Eindelijk wierp hij met een forse zwaai twee bundels over zijn schouder en draaide zich om om zijn ge weer op te nemen. Verstomd van verbazing ontdekte hij echter, dat het verdwenen was van de plek waar hij het een uur geleden neergezet had. Niet begrijpend staarde hij met versufte blik naar de boom. Hij had niets gehoord of gezien en toch was het geweer spoorloos verdwenen. Denkend dat het misschien weggeleden was on der de mossige zoden legde hij het op zijn rug gestapelde hout weer neer, en wilde gaan zoeken. Maar nog voor hij een voet had kunnen verzetten, klonk vanuit de richting van het kamp een woedende kreet van Sandy, die evenwel ogenblikkelijk gesmoord werd. Dan weerklonk het wan hopig hulpgeroep van een vrouw hem in de oren. ,,M'n God," fluisterde hij en meteen begrijpend, dat het ge weer niet neergevallen was, Iers van het triomferende elftal. „Mooie boel daar", mopperde Karei. „Daar ben je volbloed amateur en daar maken ze je opeens tot semiprof door je een gratificatie in je handen te du wen voor de goals, die je ge maakt hebt. Ja, ja, ze vonden het zeker al te mal, dat ik als twee de klasser niet in aanmerking kwam voor een premie op de overwinning! En toen gaven ze maar weggenomen door iemand die zich nu waarschijnlijk ach ter de bomen verborgen hield, greep hij zijn bijl stevig vast en wendde zich naar het kamp. Op hetzelfde ogenblik riep een be velende stem hem vanuit de lia nen toe: „Halt." In de richting kijkend waar het geluid vandaan kwam, ont dekte hij een geweerloop, die in het licht van de morgen tussen de struiken glansde. In de wan hopige overtuiging, dat een pa trouille van het bagno hem ach terhaald had, bleef hij besluite loos staan. „Wat wenst ge!" informeerde hij in het Frans. „Wie ben je?" „Iemand die uw welzijn op het oog heeft. Gooi die bijl neer, mijnheer Langdon. Ik ben in het bezit van uw geweer en van het mijne, dus u bent machteloos te genover mij." Langdon aarzelde. Dus per slot van rekening bleek het toch geen gevangenispatrouille te zijn. Waarschijnlijk was het dan de bende, die Mimi ontvoerd had en nu opnieuw hun kampplaats ont dekt had. Het geluid van rumoe rig lachende stemmen uit de richting van het kamp vertelde me voor iedere goal een tientje! En dan hadden ze zeker gedacht, dat ik nog een beetje ging zitten meeëten ook! Luisteren naar die sjes van de hoge pieten! .ïiks voor mij! Je soep wordt er maar koud van en voor de rest is het toch maar blahlabla! Niks hoor, ik ga terug naar huis! Te rug naar de boerderie van pa!" Brigadier Piet maakte zich juist gereed om bescheiden ach ter Karei aan te gaan, toen hij zag, dat deze op het ijswagentje afliep. „Een van tien, ijsman", zei Karei. „Vruchten en mocca, alsjeblieft". „Si, si, signore", lachte de ijs man. „Una di decimo centini con frutti mocca speciala!'' De vriendelijke ijsman hief 't nikkelen deksel van zijn ijsvoor- raad en pakte de scheplepel ste vig beet... hem dat de overval volkomen geslaagd was, een wetenschap, die hem duidelijk maakte, dat nu allen van zijn handelen' afhin gen. Om tijd te winnen trachtte hij de man tegenover hem aan de nraat te houden, intussen langs de loop van het op zijn hart gerichte geweer loerend of hij misschien het gelaat van de kerel zou kunnen onderscheiden. „U gedraagt zich wel erg vreemd voor iemand die mijn welzijn op het oog heeft," meen de hij kalm. „Een vraag, die door een geweer beklemtoond wordt, heeft niet veel van een liefdes verklaring. Voor ik uw bevel op volg, zou ik gaarne willen we ten wie het gegeven heeft." „Iemand die u niet kent, maar die geheel in uw belang handelt. Maar als u er op staat, mijn naam te weten ik heet Pedro..." „Dat is de naam van een grote schurk"onderbrak Langdon en deed een sprong, die hem veilig tussen de bomen bracht. De onzichtbare man uitte een kreet van teleurstelling, maar zonder een' seconde stil te hou den, rende Langdon voort, zo stil als maar mogelijk was. Hij was er zeker van, dat de man in zijn woede geen gevaarlijke dingen zou doen. Hij hoorde hem tegen zijn makkers schreeuwen, die zijn geroep meteen beantwoord den en begon in een grote halve cirkel te lopen, zodat hij tenslot te uit zou komen aan het andere eind van hun kampplaats, waar hij misschien zou kunnen ont dekken hoe het er daar uitzag. Een paar keer hield hij zijn vaart in om te luisteren of hij ge volgd werd, maar geen geluid deed zich achter hem horen. Weer gerust gesteld vervolg de hij zijn weg. Lang voor hij de plek bereikt had drong het ge luid van drukke stemmen weer tot hem door, en eenmaal ver nam hij hoe Adèle een' heftig protest deed horen, dat evenwel slechts beantwoord werd door een ruw verachtelijk lachen van de mannen. Na meer dan een half uur moei zaam door 'het dichtste van het woud gelopen te hebben, bereik te hij eindelijk de plek waar Lij wezen wilde en voorzichtig kroop hij door het struikgewas verder tot hij 't kamp kon over zien. Dit bood echter geen erg geruststellend tafereel. (Wordt vervolgd) Al tientallen jaren was Kruschen over de hele wereld redder in de nood, in duizenden gevallen van Rheumatische pijn. Dat komt I omdat Kruschen de oorzaak van de kwaal aantast en verdrijft. Rheumatische pijnen vinden veelal hun oorzaak in de vertraagde werking van de bloedzuiverende organen. Juist die komen door Kruschen's zes mine- rale zouten weer op gang. j het goede anker-horloge (lef op het rode^Tdriehoekje) MOEILIJKE TIJD VOOR SCHOEN INDUSTRIE IN NIJMEGEN. De schoenindustrie maakt momenteel een moeilijke tijd door, zo blijkt uit mededelin gen van het Arbeidsbureau te Nijmegen. Een en ander is het gevolg van het uitblij ven van bestellingen der detaillisten. Ten gevolge hiervan moesten schoenfabrieken, die zich speciaal toeleggen op de fabricage van modeschoeisel, de arbeidstijd verkorten tot 24 uur per week. Een grote fabriek, welke vooral volksschoeisel vervaardigt, zit met een voorraad van 80.000 paar. Rusland gaat inmiddels voort met het op kopen van grote voorraden huiden in Argen tinië, waardoor de prijzen sterk stijgen. Omdat men niet weet hoe de wereldprijs van het zware leder zich zal ontwikkelen, kunnen de fabrikanten moeilijk offertes doen aan de detaillisten. ll COPytbGHT STüOO AVAM

Echo van het Zuiden | 1959 | | pagina 2