Vlijmen werkt aan veelzijdig ontwikkelings-program veRwiel's LeöeRWARenhuis FILMJOURNAAL Waalwijkse en Lanqsiraaise Courani Luxor SUPER CAKE vM/ERLO's Bakkerij Musis Sacrum DE LANGSTRAAT Maar kostbaar rioleringsplan is daarbij blok a/h been Binnenkort nieuwe parochie(nood)kerk in de vliedberg LUXE DAMESTASSEN ELEGANTE HANDSCHOENEN MODERNE PARAPLUIES VRIJDAG 27 MAART 1959. Uitgever Waal wij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 82e JAARGANG No. 25 Nieuwe provinciale weg bedreigt gemeente met „berg' Hoe verheugend en belangrijk de uitvoering van 'n riolerings plan voor een in ontwikkeling zijnde gemeente ook mag zijn, er gens is een dergelijk plan toch ook een zwaar blok aan het been, omdat de uitvoering ervan dermate hoge kosten met zich brengt dat andere, niet minder belangrij ke objecten op uitvoering moe ten wachten. Burgemeester Hoefnagel van Vlijmen kan daarover meepra ten. „Ik schrok wel een beetje toen ik naar Vlijmen kwam en daar hoorde ckj) er een rioleringsplan op me lag te wachten. Ik had er pas een achter de rug in Havenstein. En voor Vlijmen betekent dit plan helemaal een rib uit het financiële lijf, omdat de uitvoering ervan niet in d.a.c.w.-verband kan geschieden en helemaal ten laste van de gemeente komt, waardoor andere noodzakelijke activiteiten worden afgeremd." Een niet gemakkelijke start dus voor de Ravenstein.se burger vader, die in Vlijmen het gemeentelijk heft in handen kwam ne men. Er wordt overigens met grote voortvarendheid aan de uitvoe ringsinstallatie is reeds ver ge werkt. De bouw van de zuive ringsinstallatie is reeds verge vorderd en momenteel is men bezig met het aanleggen van een persleiding vanaf deze installa- I tic naar de Maas. In de enorme j kosten {IV2 miljoen) van het j hele plan zal door het Rijk jaar lijks met een ton worden bijge dragen, terwijl ook de ingezete- J nen zullen moeten bijspringen om de zware financiële druk op de gemeente wat te verlichten. WONINBOUW. Ondanks dit bijna alles op slokkende rioleringsplan staat er in Vlijmen op divers gebied toch nog wel het een en ander te ge beuren. En natuurlijk wordt in het gemeentelijk werkprogram het eerst het oog gericht op de woningbouw, die zich momen teel voornamelijk voltrekt in het fraaie uitbreidingsplan De Vlied berg waar al 240 woningen zijn gereedgekomen. Dit jaar zal er verdere uitbreiding aan dit plan worden gegeven o.a. met 8 woon winkelpanden. Het ligt in de be doeling van het gemeentebestuur om hier een nieuw kerkdorp te vormen, waar men nog dit jaar hoopt te beginnen met de bouw van een nieuwe parochie (nood) kerk. Een benoeming door de bisschop inzake de geestelijke bediening van dit gemeentedeel kan elke dag worden verwacht. Het streven naar uitbreiding van de woningvoorraad er is in Vlijmen nog een aanzienlijke woningnood, vooral door de aan wezigheid van een paar honderd krotwoningen zal verder ge stalte krijgen in het uitwerken van plannen in samenwerking met de Stichting Eigen Woning- bezit te Eindhoven, die het zelf bouwen onder de inwoners van Vlijmen zullen stimuleren Deze plannen zullen de mogelijkheid openen om tegen aantrekkelijke voorwaarden in het bezit van 'n eigen woning te komen. Het ligt in de bedoeling 0111 in het kader van deze plan nen woningen in De Vliedberg te bouwen (kosten ca. f 10.- per week), in de kom van Vlijmen f 12.f 14.- p. w.) en, indien voldoende grond aanwezig is, in Haarsteeg. In Haarsteeg zullen dit jaar ook 5 woningwetwonin gen worden gebouwd. Het accent in de gemeentelij ke uitbreiding wordt door het gemeentebestuur echter voorna- meb'k gelegd op 't uitbreidings plan De Vliedberg. En hoewel net aanvankelijk zo was dat de gemeentenaren met matig en thousiasme tot vestiging in De Vliedberg overgingen, mag nu worden gezegd dat, naarmate dit plan meer en aantrekkelijker ge stalte krijgt, de belangstelling voor vestiging in dit gemeente- deel groter wordt. VIER SCHOLEN. Op het werkprogram van het gemeentebestuur komen ook 4 scholen voor, namelijk: de bouw van 'n nieuwe r.k. jongensschool te Haarsteeg, een nieuwe ulo school en een kleuterschool in De Vliedberg en een nieuwe v.g.l.o.-school in Vlijmen. Met de bouw van minstens drie scholen hoopt men dit jaar een aanvang te kunnen maken. Een1 kleuter school in De Vliedberg zal er dit jaar nog wel niet van komen. Verder staat er nog altijd op het programma de bouw van een nieuw gemeentehuis aan het Plein. De plannen ervoor zijn ge heel gereed, maar de uitvoering ervan zal dit jaar wel tot de vro me wensen blijven behoren. Hard nodig is de bouw van een nieuw gemeentehuis overigens wel. want de zo bekende harin gen in een ton hebben het ruim vergeleken bij het ambtenaren corps van de gemeente Vlijmen. De werkkamer van burgemeester Hoefnagel heeft nauwelijks de oppervlakte van een redelijke wachtkamer. Het Wit-Gelc Kruis, dat in Vlijmen goed functioneert, mag dit jaar een nieuw wijkgebouw DE HELFT van Uw GELD TERUG! Iedereen Iieeft nu evenveel kans. aan het gemeentelijk aspect. Voorlopig echter wegen bij de provincie de kosten, die men wel weer te boven komt, zwaarder dan de blijvende ontsiering van Vlijmen. SPORT EN RECREATIE. In een groeiende gemeente moet ook voldoende ruimte zijn voor sportbeoefening en recrea tie en daarom heeft het gemeen tebestuur het oog op een zo spoe dig mogelijke realisering van 'n sportparkplan dat ca. 8 ha. om vat. Hierin zijn voetbal-, hoc key-, handbal- en volleybalvel- den geprojecteerd, alsmede een aantal tennisbanen en een alge mene speelruimte. Het prachtige gemeentelijke zwembad zal met nieuwe kleed ruimten worden uitgebreid en ook de springtoren zal worden verbeterd. Grote behoefte bestaat er in de gemeente ook aan voor uitvoe ringen geschikte zalen. Er is wel een aantal cafézalen, maar voor wat groter opgezette uitvoerin gen bezitten zij toch niet de ver eiste accomodatie. Tengevolge van de her en der verspreide zalen bestaat er ook nogal een grote verscheidenheid in verenigingen en deze versnip- nering brengt met zich mee dat het verenigingsleven- niet hele maal uit de verf komt. Er zijn enkele verenigingen die regel matig uitvoeringen geven op 'uit stekend niveau, o.a. liet gemengd koor en de Haarsteegse harmo nie, maar in meerdere gevallen zou het toch aanbeveling verdie nen om tot samenvoeging en sa menwerking over te gaan. Het verenigingsleven zou daardoor ongetwijfeld in belangrijke mate aan betekenis winnen. In het verband van de sport en ontspanning moet van grote betekenis worden geacht de op richting van een stichting Jeugd zorg, die zich bezighoudt met het werk onder de jeugd die zich niet tol het vrije jeugdwerk aange trokken voelt. Als maatschappe lijk werkster van deze stichting treedt op mei. Averdijk. Het cen trum van de stichting is het oude fratershuis, waar getracht wordt om deze jeugd door middel van hobbyclubs een prettige en aan trekkelijke vrijetijdsbesteding te geven. Van grote betekenis voor on derwijs en de cultuur in het al gemeen is voor de gemeente de abdij Mariënkroon. „Het is een cultureel bolwerk", aldus burge meester Hoefnagel, „en we zijn dan ook heel blij deze abdij in ons midden te mogen hebben." WERKGELEGENHEID. Hoewel de gemeente Vlijmen een aantal grote industriële on dernemingen telt, is de werkge legenheid toch beslist onvol doende voor de eigen bevolking. Verreweg het grootste deel van de beroepsbevolking is dan ook buiten de gemeente werkzaam, hetzij in Den Bosch, hetzij in Drunen of Waalwijk. Omdat men deze paar duizend pendelaars veel liever binnen de eigen ge meente werkzaam zou zien, wil het gemeentebestuur trachten 0111 in. de nabije toekomst enkele arbeidsintensieve industrieën aan te trekken. Ook hoopt men dat de fa. Zaalberg, die in de ge meente nog zo'n 1) tot 10 ha. ter beschikking heeft, binnen af zienbare tijd haar bedrijven in Vlijmen zal uitbreiden. 1 RUILVERKAVELING. Het gemeentebestuur verwacht en hoopt dat dit jaar ook de noodzakelijke ruilverkaveling aan de orde zal worden gesteld. Voor het gehele agrarische leven in de gemeente, waarin de tuin bouw een steeds belangrijker plaats gaat innemen, zal dit een totale omwenteling betekenen, die ook gerust een totale verbe tering genoemd mag worden. Want hieruit zal niet alleen een betere en efficiëntere verkave ling van de percelen voortvloei en, maar zullen ook de urgente problemen van ontwatering en vuil water-lozing tot een oplos sing komen. In verband hiermede is het bericht van betekenis, dat de ge meente Den Bosch voornemens is over te gaan tot de aankoop van ca. 155 ha. landbouwgrond onder de gemeenten Engelen en Vlijmen. Het betreft hier de aan koop van twee zaalbedrijven met bijbehorende bedrijfsgebouwen van de Vliimense fa. H. M. Mom- mersteeg. De bedrijven van deze 11.v. zouden naar de Flevo-pol- der worden overgebracht. Het ligt in de bedoeling van 't gemeentebestuur van Den Bosch om met deze gronden, waarin ook is gelegen de 30 ha. grote watcrnlas ,Meer', de boeren scha deloos te stellen die door de Bos sche stadsuitbreiding grond moe ten afstaan. In landbouwkringen in de Oostelijke Langstraat is men uiteraard niet enthousiast over deze aankoopplannen, omdat men meende dat de van de N.V. Mommersteeg vrijkomende gron den zouden worden aangewend voor vergroting van bestaande kleine bedrijven in het verkave- lingsblok. Het is ook wel een zeer vreem de figuur dat '11 gemeente grond kan kopen onder een' andere ge meente 0111 de landbouwers, die door uitbreidingsplannen wor den geschaad, schadeloos te stel len. VOORJAARSMODELLEN en LENTEKLEUREN 't NIEUWSTE !1 GROTESTRAAT 264 WAALWIJK J voor al uw leöepwapen en Reisaptikelen X cast: Laurence Harvey, Gloria Gra- hame, Richard Basehart, Joan Col lins, John Ireland en Margareth Leighton. Toegang 18 jaar. Dinsdag en woensdag. „DE AVONTUREN VAN ROBINSON CRUSOE". Voor de jeugd is er in Musis Sa crum op le en 2e Paasdag om 2.30 uur een speciaal kindermatinée, waarin de altijd weer boeiende avon turen van Robinson Crusoë op het filmdoek gestalte zullen krijgen. Deze verfilming in kleuren van Defoe's beroemde verhaal valt op door de uit stekende wijze, waarop de figuur van Robinson Crusoë door de regis seur is benaderd. Een film die voor de jeugd harte lijk kan worden aanbevolen. „THÉRÈSE ÉTIENNE". Deze Frans-Italiaanse film behan delt het al zo oude en toch steeds weer nieuwe thema van de liefde van twee mannen voor één vrouw. De naam van deze film is ontleend toe, maar op de dag van het huwelijk maakt zij kennis met de zoon van Müller, Gottfried. Het is liefde op het eerste gezicht tussen deze twee mensen, maar ook een uitzichtloze liefde. Het is tenslotte Trérèse, die hun huwelijk mogelijk maakt dooi middel van vergif. Niemand heeft enig vermoeden van de gewelddadige dood van de boer, maar Gottfried kan het geheim tenslotte niet meer dragen en geeft zich bij de politie aan als de moordenaar. Tijdens de rechtzitting moet Thérèse getuigen... Een gevoelige en boeiende liefdes roman met uitstekend spel van Fran- goise Arnoul, James Robertson Justi ce en Pierre Vaneck. Toegang 18 jaar. Zaterdag en zondag. Goede Vrijdag geen voorstelling. „HET MASKER VAN SATAN" Niemand gelooft de twaalfjarige Candy wanneer zij beweert dat haar stiefvader haar moeder heeft ver moord. Het is ook nauwelijks te ge loven, want de vrouw werd aange troffen in een kamer vol gas, waar van alle kieren waren dichtgeplakt en alle deuren van binnen waren ge sloten. Toch heeft Paul Decker in derdaad zijn vrouw vermoord en wel Met PASEN onze van f 2.10 voor f 1a7O Ons gesneden wit is niet duurder wel fijner. 5 tegemoet zien. De bouw is reeds gegund en deze nieuwe en nood zakelijke aanwinst zal 'n plaatsje krijgen tegenover het gemeente huis. In het kader van het gemeen telijk werkprogram wordt uiter aard ook aandacht besteed aan het streven om van de gemeente een plaats te maken waar het „DE VIKINGS". De Amerikanen hebben altijd een bijzondere voorkeur gehad voor groots opgezette avonturenfilms. En goed en prettig leven en wonen hoewel het resultaat hierbij overigens is. Waar mogelijk zullen verbe- aUuA ^0^A-,n a* i,0. teringen en verfraaiingen wor den doorgevoerd. Een uitstekend voorbeeld hiervan is de verfraai ing en verruiming van het kerk plein in Vlijmen, die tot stand is kunnen komen dank zij weke lijkse bijdragen der parochia nen en de medewerking van de gemeente. Heel wat minder aantrekkelijk gaat de wijziging worden welke de nieuwe provinciale weg in het gemeentelijke beeld zal teweeg brengen. Als het tracé van deze nieuwe oost-westverbinding zal worden uitgevoerd zoals het tot nu toe is vastgesteld, dan zal er midden in de gemeente 'n „berg" van ca. 200 meter lengte komen te liggen. Er zijn in de gemeente Vlijmen namelijk twee overgangen voor de nieuwe provinciale weg ge pland, één bij de Catharinastraat en een bij de overweg aan de Y\ olput. Het construeren van de ze overgang bij de overweg zal l.ot £?v,olg hebben dat er fangs de Wolput een lange hoge rug zal komen te liggen, die de be woners van De Vliedberg direct ten zuiden van de spoorlijn alle uitzicht zal benemen. Het snreekt vanzelf dat bur gemeester Hoefnagel noch de ge meentenaren bijzonder ingeno men zijn met deze onfraaie en ingrijpende wijziging in het ge meentelijk beeld ten behoeve van het snelverker. Veel liever zou men bij de overweg een on derdoorgang geprojecteerd zien, die weliswaar kostbaarder zal zijn, maar geen afbreuk zal doen niet altijd evenredig was met de be- J stede moeite en dollars, zodat het geduldige bioscooppubliek nogal eens is geconfronteerd met een mo numentale draak, is er uit de Hoily- woodse toverfabrieken toch ook me nig avonturenfilm tevoorschijn ge komen die het predicaat „boeiend en groots" ten volle verdiende. En tot deze bezienswaardige pro- dukten behoort ongetwijfeld ook „De Vikings" met Kirk Douglas, Tony Curtis, Emest Borgnine en Janet Leigh in de hoofdrollen. Het niet zachtzinnige optreden en nogal ruige bestaan van wat wij de Vikings noe men, opende natuurlijk mogelijkhe den te over tot een boeiend en spec taculair filmschouwspel met veel spanning en vaart. De film begint meteen al met een van de woeste strooptochten van de Vikings op Engeland. Ragner, het opperhoofd, doodt eigenhandig de koning en randt koningin Enid aan. De nieuwe koning, Aella, is een koel bloedig man, die zonder aanzien des persoons naar de macht streeft. Als Enid bemerkt dat zij een kind van Ragnar verwacht, laat zij het naar Italië brengen, waar het in een kloos ter zal worden opgevoed. Eric heet de jongen, die later ook in de macht van de Vikings raakt, wanneer deze hun strooptochten uitstrekken tot diep in het zuiden. Zo komen Eric (Tony Curtis) en Ragnars echte zoon .•:ivi2ÉkiJLLJP JLisi_a*k, Einar (Kirk Douglas) tegenover el kaar te staan, zonder dat ze weten dat ze halfbroers zijn. Na veel avon turen is het tenslotte de prinses Mor gans (Janet Leigh) die oorzaak wordt dat de beide mannen een gevecht op leven en dood aangaan, waaruit Eric als overwinnaar te voorschijn komt. Een avonturenfilm van de beste soort die zeker mag worden aanbe volen. Toegang 14 jaar. Zaterdag, zondag en maandag. Goede Vrijdag geen voorstelling. Op Tweede Paasdag voorstellingen als op zondag. „GELDROOF IN LONDEN". Het is niet de misdaad - een bankoverval - die in deze crime- story het hoogtepunt is, veel belang rijker zijn de figuren die rond deze misdaad zijn gegroepeerd. Daar is op de eerste plaats de aanstichter, Miles Ravenscourt, een knappe maar niets ontziende moordenaar, en zijn vrouw Eve, die niet van hem kan loskomen Joe Haisey, de uit Korea teruggekeerde Amerikaanse soldaat, die in Engeland niet aan de slag kan komen en die, nu zijn vrouw een baby verwacht, een gemakkelijke prooi is voor de mooiprater Miles; Eddie Blaine, de sergeant-vlieger bij de Amerikaanse luchtmacht, en zijn lichtzinnige vrouw Mike Morgan, de ex-bokser, die lichamelijk zo ge handicapt is dat hij geen mogelijk heid meer ziet om op normale wijze zijn brood te verdienen. Rond deze personen heeft regis seur Gilbert Lewis op voortreffelijke wijze dit verhaal gestalte gegeven en er een uitermate boeiende crime-stoiy van gemaakt. Hij had daarbij de be schikking over een indrukwekkende aan de gelijknamige roman van John Knittel, waarnaar de film werd ver- vaardigd. I Thérèse Étienne, een onbekend meisje krijgt werk op de kapitale boerderij van Anton Müller. Door kordaat en onbevreesd tegen de ru- we boer op te treden wanneer deze zomaar een stier neerschiet, weet zij zijn achting en respect te winnen. Hij stelt haar aan tot zijn huishoud ster. Wanneer echter het overige personeel ontdekt, dat Thérèse de dochter is van een wegens moord ver oordeelde man, stelt het alles in het werk om haar het leven zo zuur mo gelijk te maken. Tenslotte vlucht zij, maar Müller laat haar terughalen en vraagt haar ten huwelijk. Zij stemt met behulp van een snorkel-appa raat. Wanneer hij bemerkt dat het meisje hem wil ontmaskeren, tracht hij haar te vermoorden, eerst door haar onder water de keel dicht te knijpen en daarna door haar in een kamer op te sluiten om haar dezelfde dood te laten ondergaan als haar moeder... Hoe de geraffineerde moordenaar tenslotte zijn straf toch niet ontgaat, kunt u zien in deze spannende en goed gemaake film met Peter van Eyck, Mandy Miller, Betta St. John en Gregoire Asian. Toegang 18 jaar. Maandag (voorstellingen zondag) en woensdag. als op Jaarvergadering Veilingvereniging Veilingaanvoer bereikte in 1958 een record hoogte van 1 millioen 32 duizend colli De geldomzet daalde met f 1 87 638,04 1 958 was geen jaar voor de tuinbouw in de Langstraat DE ECHO WV HEI ZUIDEN 2? cent per weeK. i 3.1r franco p.p. per wr, -taal 2.85 Gironummer 50798 Advertentieprijs: 10 cent n m.rn. Abonnement: Contract-advertenties: speciaa *ar V BureauxGROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES „ECHO" Wanneer U ons, bij aankoop van Uw baby-uitzet, de juiste geboortedatum van de te verwachten baby opgeeft, ontvangt U van ons DE HELFT VAN HET BE STEDE BEDRAG TERUG. STANTONfUSSTR. A WAALW'JK „BERG" .1 J^_ .LvJL i 'i'1 m*r y slecht in de markt gelegen. De tuinbouw De Veilingvereniging „De Langstraat" hield dinsdagavond in de zaal van Gez. Elshout te Drunen haar algemene jaarver gadering. Zowel in het openingswoord van de voorzitter, de heer Den Hollander, als mede in het voorwoord van de directeur, de heer Nijssen, in het uitgebreid jaarverslag, was de toon te beluisteren van een voor de tuinbouw in de Langstraat ongunstig jaar. Een jaar met een record-oogst met lage prijzen en vele wisselvalligheden. Vooral fruit en de volle grondproducten maakten een slechte beurt. De doordraai van volle grondproducten in 1958 was na de oorlog slechts eenmaal net zo hoog. Bijzondere aandacht werd op deze vergadering ge vraagd voor de verzorging van de produc ten. De voorzitter, de heer Den Hollander, opende de vergadering met een openings woord, waarin hij o.m. zei dat de algemene indruk van 1958 bevredigend is te noe men, uitgezonderd de vollegrondgroenten. Qeze laatste hebben het afgelopen jaar zeer van Nederland is in hoofdzaak gericht op export en in het vroege voorjaar was er ruimte op de buitenlandse markt, zodat er goede prijzen werden besteed voor de voor jaarsgroenten. De sla, een hoofdproduct van onze tuin bouw, bracht in tegenstelling met 1957 een goed lonende prijs op, de stooktomaten en de komkommers eveneens tot half juni. Daarna begon de periode van mineur en werd over het algemeen weinig meer ont vangen. Als oorzaak hiervan zag spr. de al te voorspoedige groei. Vanaf half juni waren de te maken prij zen dan ook van matig tot slecht te noe men, speciaal voor de vollegrondproducten, maar ook de glasproducten, de platglas- komkommers en de koude tomaten vanaf half juli, die vanaf dat moment weer be concurreerd werden door de natuurtomaten van de volle grond, welke bij uitzonde ring goed waren in het buitenland. Het achter ons liggend jaar 1958 was voor ve-

Echo van het Zuiden | 1959 | | pagina 5