KOSTUUMS Gemeenteraad Heusden In één woord GESLAAGD v.* 59.50 .o. 149.50 Sportkolberts en Blazers 18.50 Jongenspantalons 9.75 13.50 16.50 625 Old Spice Blok's Kledingmagazijn A. Blok GERMAAN SIMON DONDERS Bouw 25 woningwetwoningen onze fantastisch mooie sortering kamgaren Voor Junioren 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 27 MAART 1959 6 Verlichting torenuurwerk te Herpt. 5 Onze prijzen, aangepast aan de tijds omstandigheden, zullen U verbaasd doen staan. Jos Bakkers Kleuterkleding bij Baby-huis „BAMBI" Dumoulin's Pocon bloemen- mest 4. nog voor Pasen een nieuw costuum van Komt onze interessante collectie vrijblijvend zien Hoofdstraat 60, telefoon 2044, Kaatsheuvel Positie-kleding Baby-huis „BAMBI" motorrijwiel een aankomende bediende Een RIJWIEL dan Smidspad 16—18 TILBURG. - Telef. 24775 le groenten en fruitkwekers een teleurstel lend jaar. De fruitoogst in 1958 in geheel Europa was buitengewoon groot en dit gaat nu een maal gepaard met lagere prijzen voor de mindere soorten en kwaliteiten. Wil de Nederlandse tuinbouw vooruit, aldus spr., dan zal de vooruitgang gezocht moeten worden in de uitbreiding van de teelt van producten welke nog een grotere vraag kunnen ontmoeten. Kijken wij naar de algemene factoren die in de toekomst een rol gaan spelen, dan gaan de gedachten uit naar de gevolgen van het Verdrag inzake de Europese Eco nomische Gemeenschap. Op 1 januari 1959 zijn de eerste verdragsverplichtingen inge gaan en wel een verlaging van de invoer rechten ten opzichte van de E.E.G.-part ners met 10 en verder het voorschrift tot ontruiming en globalisatie van de in voermogelijkheden. Vooral het laatste zal directe invloed hebben, zowel op de uitvoer als op de invoer, indien deze althans niet te niet gedaan wordt door een onjuist ge bruik van de door het Verdrag geboden uitwijkmogelijkheden b.v. in de vorm van hoge minimumprijzen. Een loyaal nakomen van de verplichtingen betekent echter niet, dat de Nederlandse tuinbouw alleen voor delen zal behalen. De concurrentie op de Euromarkt en dus ook op de Nederlandse markt zal sterker worden. De Nederland se tuinbouw zal in het algemeen deze con currentie kunnen doorstaan, ofschoon be paalde teelten zich wellicht zullen moeten aanpassen. Landelijk bezien was 1958 niet ongunstig uitgezonderd de vollegrondgroenten. Meer en meer zal de Nederlandse tuinbouw de ontwikkeling van de Europese tuinbouw in al z'n sectoren nauwlettend moeten volgen en de producten en het beste moment van oogsten dienen in te passen in het Euro pese schema. Jaarverslag. Ook de directeur, de heer Nijssen, vees er in zijn jaarverslag op, dat de grote oogsten er toe hebben bijgedragen dat te gen verliesgevende prijzen moest worden verkocht. Dit was geen plaatselijk of lan delijk verschijnsel, maar geheel Europa ging gebukt onder overvloedige oogsten. Ondanks een produktiestijging van 93 tno werd voor f 42.000. - minder aan geld geveild. Ten koste van de stDoktcniaa: had er een uitbreiding van stook-koaikommers plaats. Tot half juli was er van een rede lijke prijs sprake. Nadien zijn er vele te leurstellingen geweest. Dit jaar werden wij, aldus de heer Nijs sen, voor het eerst met biterheid in de komkommers geconfronteerd. Dit beteken de voor vele telers een grote financiële strop. Ook voor de veiling was dit geen pret tige zaak, aangezien de partijen niet alleen moesten worden gekeurd op kwaliteit, maar toen tevens op smaak. Van de meeste vollegrondproducten wa ren de aanvoeren belangrijk groter dan de markt kon opnemen. Gevolg, slechte tot matige prijzen met veel doordraai. De teelt van aardbeien onder glas breid de zich verder uit. Door mislukking van het ras Climax had een teruggang in de aanvoer van natuur- aardbeien plaats. De omzet daalde met f 53.000. -Deze omzetvermindering werd door de aanvoer van rode bessen teniet ge daan. Naarmate het seizoen vorderde ste gen de prijzen. Het geheel is bevredigend geweest met lonende prijzen. De zwarte bessen brachten een beduidende lagere mid- denprijs op als voorgaand jaar. Toen wer den er echter door de oogstmislukking abnormale hoge prijzen betaald. De fram bozen-aanvoer viel tegen door inkrimping van het areaal. Toch lijkt het ons, dat in de teelt van zacht fruit wel toekomst ligt in verband met een verandering van de con sumptie-gewoonten. Door de enorme oogsten in geheel Eu ropa waren de prijzen van hard fruit ver liesgevend. Voor de kleinere sortering er het slecht gekleurde fruit was het moeilijk om hiervoor een koper te vinden. Omzet daalde met f 187.638,04 26 De totale omzet bedroeg f 3.256.261, tegen 'n omzet in 1957 van f 3.443.899,30 Alzo een omzetvermindering van f 187.638,04 Ten opzichte van voorgaand jaar steeg het exportpercentage met 1,7 en het geldsbedrag met f 29.000. De aanvoe ren kwamen op rekord hoogte, 1.032.000 kisten passeerden de klok. Hiervan konden ongeveer 90.000 kisten geen koper vinden en waren voor de vernietiging bestemd. De vergoedingen voor de doorgedraaide pro dukten waren dit jaar hoger dan aan hef fingen werd afgedragen. De vergoedingen beliepen f 51.556,29.Aan heffingen werd afgedragen een bedrag van f 45.111,37. Na nog uitvoerig te hebben gewezen op het emballageverloop, alsmede op de werk zaamheden der centrale sortering, besloot de directeur zijn beschouwing met de uitlating, datmen in ingewijde kringen voor het ko mende seizoen vrij optimistisch gestemd is, aangezien men een stijging van de con junctuur verwacht. De exploitatierekening geeft na afschrij vingen op gebouwen, inventaris en embal lage en debiteuren tot een bedrag van f 56.137,06, een batig saldo van f 1810,03. Burgemeester Snels in zijn functie als president-commisaris bracht op deze jaar vergadering verslag uit van het accountants rapport. Naar aanleiding van dit rapport, alsmede van het uitgebrachte jaarverslag, plaatste Burgemeester Snels enkele mar kante opmerkingen aangaande de gang van zaken in de tuinbouw. Spreker stelde vast dat de jaarverslagen, alsmede het voor woord van de voorzitter, wel duidelijk in mineurstemming zijn en weergeven de wis selvalligheden waaraan de tuinbouw in 1958 onderhevig is geweest. Onberekenbare fei ten zijn oorzaak geweest van een ongunstig jaar. Volgens spreker hield het jaar 1958 voor de tuinbouw een les in, de les n.l. om geen middel hetzij door voorlichting, hetzij door onderwijs, onbenut te laten om de kwaliteit te verhogen. Sprekende over de EEG, die vooral ook voor de tuinbouw gro te mogelijkheden biedt, maar ook grote ge varen inhoudt, hekelde spr. de Neder landse handelspolitiek ten opzichte van de EEG. De vrijmaking van de handel moet zeker niet altijd gaan ten koste van Neder land alleen. Spreker besloot met te consta teren dat vooral ook in de toekomst samen werking in de tuinbouw noodzakelijk zal zijn. Verdere agenda-punten In het bestuur kwam op deze jaarver gadering geen wijziging. De provisie werd onveranderd vastgesteld en het bestuur kreeg weer machtiging tot aankoop van fust. Door het bestuur werd voor de proef tijd van een jaar aangesteld als contact man tussen de aanvoerders en de veiling de heer v. d. Plas. De taak van deze con tactman is een voorlichtende taak, met als doel kwaliteitsverbetering en adviezen op gebied van verpakking. Tijdens de rondvraag kwamen speciaal de kwaliteitsverbetering en sortering ter spra ke, waarbij de directeur met klem betoog de dat met kwaliteitsverbetering en nauw keurige sortering alleen het peil van de vei ling wordt verhoogd. Onder voorzitterschap van burgemeester A. van Delft, kwam de raad der gemeente Heusden vrijdag 20 maart j.l. in openbare vergadering bijeen. Met kennisgeving van verhindering was afwezig de heer G. Schipper. Bij de vaststelling van de notulen van de vorige vergadering vroeg de heer v. Herpt het woord, die het volgende aanhaalde M. de V., Ik geef toe dat de notulen niet volledig kunnen zijn, maar in ieder geval moeten zij het voornaamste bevatten dat er verhandeld wordt en zeker ook Uw zeer gewaardeerde opvoedende opmerkingen, vooral wanneer zij zo uitermate te pas komen, in dit college, waar 7 (zegge en schrijven 7) nieuwe leden zitting hebben en waarvan men zo maar niet kan zeggen dat zij direct parlementair geschoold zijn. Ik mis namelijk, dat, toen ik bij de behandeling van de gemeentebegroting het woord vroeg, er direct door U op gewezen werd dat het niet gebruikelijk is dat iemand in de commissie van onderzoek gezeten heeft, bij de behandeling nog eens het woord neemt. Dit is iets wat voor de nieu we leden gerust nog eens goed vastgelegd mag worden en dus had ik het juister ge vonden dat Uw opmerking direct geplaatst was toen de de weled. gestr. heer Ir. J. Th. van Vugt, na de rapporteur als eerste het woord verkreeg; mogelijk zult U dit in deze notulen nog wel nader uit willen wer ken. Ik houd zeer veel van opvoedende raadgevingen. De voorzitter zei, dat de notulen alleen het zakelijke behoeven te bevatten en niet de woordelijke inhoud van het gesprokene. 3. Bij de ingekomen stukken waren di verse goedkeuringen van eerder genomen raadsbesluiten, benevens de rapporten van het Verificatiebureau over de controle van de diverse kassen over het 4e kwartaal '58. Van de Rijkswaterstaat was een schrij ven ingekomen betreffende een onderzoek van de weg naar het oostelijk industrieter rein. Volgens dit schrijven voldoet deze weg aan de gestelde eisen. Een eventuele ver breding van deze weg is altijd nog moge lijk met aan weerzijde een halve meter kei bestrating. In dit schrijven werd tevens ge wezen op het schoonhouden van deze weg, daar dit wel te wensen overliet. De heer van Herpt bracht in verband met deze laatste zinsnede de noodzaak van een rolbezem nog eens naar voren. Een aanvrage om subsidie was ingeko men van het R.K. Gymnasium Augustinia- nus te Eindhoven. Besloten werd f 50 per jaar en per leerling toe te kennen. Van de rentmeester van het Kroondo mein was bericht ontvangen, dat het per ceel bij de scheepswerf door de gemeente kan worden aangekocht. De koopsom moet echter i.v.m. vrijdom van registratierecht met 5 worden verhoogd, zodat de koop som f 21.112.- bedraagt. Van enkele inwoners uit Oudheusden was een schrijven ingekomen, waarin zij op de eerste plaats verzochten dit schrijven serieus te behandelen en niet als kennis geving aan te nemen. In dit schrijven beklaagden adressanten zich over de onhoudbare toestand welke langs de Kasteellaan heerste in verband met de vervuiling van de hierlangs gele gen sloot, welke een kweekplaats is voor ratten en ander ongedierte, terwijl sommige bewoners meenden deze sloot te kunnen gebruiken voor stortplaats van hun huis vuil. Verzocht wordt deze sloot liefst nog voor de a.s. zomer te laten dempen. De voorzitter zei dat aan Ir. de Jong reeds opdracht was gegeven tot een kosten raming voor de demping van deze sloot en de daarbij komende werken, zoals verbre ding van het tegelpad, aanleg plantsoen en dergelijkd. De voorzitter verzocht de raad B. en W. te machtigen om, zodra deze kostenberekening binnenkomt, een crediet hiervoor aan te vragen. Van Ged. Staten was bericht ingekomen dat de kosten van voorbereiding tot de restauratie van de wallen en grachten (kostprijs f 18.000.-) volledig zullen wor den gesubsidieerd. Verder werd besloten om het uitbrei dingsplan Oudheusden II vast te koppelen aan plan Oost, mede in verband met de a.s. ruilverkaveling. Punt 4. Een wijziging in de I.Z.A.- regeling, betreffende een verhoging van het premieverhaal, werd goedgekeurd. Punt 6. Het voorstel van B. en W. tot beschikbaarstelling van een crediet voor de verwerving en bouwrijp maken van gron den in het uitbreidingsplan Oudheusden, en de daarop gemaakte opmerkingen en geda ne suggesties door de heer v. d. Pol bracht de hele raad aan het cijferen en berekenen. De heer v. d. Pol stelde n.l. voor om een gedeelte van het uitbreidingsplan voor een aanmerkelijk lagere prijs (de normale thans berekende grondprijs zou f 14.40 per m2 moeten bedragen) te verkopen om zodoen de de particuliere woningbouw te stimule ren en het resterende gedeelte voor een evenredige hogere prijs. De voorzitter merkte op dat het uitbrei- dnigsplan Oudheusden II was bestemd om voor particuliere woningbouw daar de mo gelijkheid bestaat dat men deze voor een aantrekkelijke prijs bouwgrond zal kunnen kopen. De heer van der Pol was en bleef echter een voorstander om voor een bepaald aan tal personen tegen een aantrekkelijke prijs in het huidige uitbreidingsplan grond be schikbaar te stellen, vooral ook omdat het misschien nog jaren kan duren voordat het gerealiseerd zal kunnen worden. Nadat door diverse leden van de raad het voor en tegen was besproken en uit eengezet, werd tenslotte besloten 3000 m2 bouwgrond tegen een nog nader vast te stellen, aantrekkelijke prijs beschikbaar te stellen aan particulieren die zelf een eigen woning willen laten bouwen. Punt 7. Voorstel van B. en W. tot be schikbaarstelling crediet voor werkzaam heden aan de nood-zwemgelegenheid on der de stadswal nabij de scheepswerf alhier. De heer van Vugt vroeg of door B. en W. hieromtrent deskundig advies was in gewonnen. Volgens de voorzitter was de zwembad commissie deskundig ingelicht omtrent de te nemen maatregelen. Hieraan hechtte de heer van Vugt echter weinig waarde; in het verleden heeft men voldoende leergeld be taald volgens spreker; hij zou thans graag zien dat B. en W. zich behoorlijk oriën teerden alvorens hiervoor het gevraagde bedrag neer te tellen. De voorzitter zei dat een en ander onder toezicht zou geschieden van de Rijkswater staat, welke dit werk toch wel toever trouwd is. De raad stemde tenslotte toe en de zwembadcommissie werd f 3000 subsi die in het vooruitzicht gesteld. Punt 8. Omtrent het voorstel van B. en W. tot beschikbaarstelling crediet en aan vrage Rijkssteun voor de bouw van 25 wo ningwetwoningen, welk extra bouwvolume de gemeente werd toegewezen voor de ar beiders van de scheepswerf alhier, deelde de voorzitter mede dat B. en W. enige tijd geleden enige andere gemeenten hebben bezocht om daar diverse woningtypen te be zichtigen, om te komen tot enige variatie in de te bouwen woningen in het uitbreidings plan. Het is daarom nodig, aldus de Voorzitter, dat deze wonngen met medewerking van een architect uit een andere gemeente wor den gebouwd. De opdracht tot de bouw van deze 25 woningen zal thans worden ver leend aan architect Baaijens alhier, welke medewerking zal verkrijgen van architect Mes uit Vught. De heer de Vroome informeerde of het niet mogelijk zou zijn dat er door de aan nemer welke deze 25 woningen zal worden gegund, tevens 10 stuks woningen in de vrije sector zouden worden gekoppeld. De voorzitter prees het voorstel van de heer de Vroome en zei toe zeer zeker met de betreffende aannemer over deze kwes tie te spreken. De raad verklaarde zich accoord met een wijziging van de verordening straatbelas ting. Door deze wijziging kan de gemeente van het woningbedrijf straatbelasting in vorderen, welk bedrijf hiervoor een rijks bijdrage zal ontvangen. Punt 10. Met het spreekwoord: niet ge schoten,. altijd mis, stelden B. en W. voor over te gaan tot aanvragen van een sub jectieve verhoging van de algemene uitke ring uit het gemeentefonds, tot dekking van het begrotingstekort en tot het doen uitvoeren van enkele kapitaalswerken. Punt 11. Voorstel van B. en W. houden de machtiging tot het aangaan van kasgeld leningen. Het betrof een kasgeldlening groot f 700.000.- voor het 2e kwartaal 1959. De raad gaf hieraan zijn fiat. Punt 12. Besloten werd overeenkomstig het voorstel van B. en W. tot het aangaan van een geldlening met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten groot f 30.000, met een looptijd van 30 jaren. Punt 13. Omtrent het voorstel van B. en W. tot garantie rente en aflossing van een geldlening voor de gezamenlijke Kruis verenigingen ten behoeve van de stichting van een wijkgebouw, lichtte de voorzitter toe, dat de totale stichtingskosten inclusief meubilair rond f 130.000.- zullen bedra gen. Na aftrek van de Rijkspremie en de subsidies en bijdragen van diverse instan ties, de plaatselijke bedrijven en van parti culieren, welke rond f 4.000 belopen, blijft er nog een last van f 90.000 waarvoor een geldlening moet worden gesloten. Bij de Boerenleenbank zou hiervoor een geldlening kunnen worden aangegaan tegen een va riable rente van 4Va Daar Ged. Staten geen goedkeuring kunnen geven voor een geldlening met een variable rentevoet, is contact opgenmoen met de Amsterdamse Bank, welke een geldlening wil sluiten te gen een vast percentage van 4^6 Be sloten werd de rente en aflossing hiervoor te garanderen. 13 a. Een commissie werd benoemd om de raad van advies te dienen omtrent de verdeling van subsidies voor de plaatselijke verenigingen. In deze commissie hebben zitting de heren van Vugt, van Herpt, v. d. Pol, de Gouw en Brink. Punt 13 b. Voorstel van B. en W. tot beschikbaarstelling van een crediet voor de verbetering van de weg bij de haven langs het conservenfabriek van Van Wagenberg- Festen N.V. Crediet voor het verplaatsen van diverse wegwijzers in deze gemeente op verzoek van de ANWB (kosten pl.m. f 700) en een crediet voor een aan te brengen verlichting in het torenuurwerk van de R.K. Kerk te Herpt; de kosten voor de gemeente zijn hiervoor nog niet bekend, daar het R.K. Kerkebtsuur te Herpt nog geen antwoord heeft gezonden op een vraag van B. en W. hoeveel het R.K. Kerkbestuur in de kosten zou willen bijdragen. De heer van Herpt, zitting hebbende in het R.K. Kerkbestuur te Herpt, zei dat in de kerktorens van Haarsteeg, Vlijmen, Nieuwkuijk en Elshout ook pas verlichting is aangebracht, doch dat de kosten hiervoor geheel door de betreffende gemeenten zijn betaald. Dit was de voorzitter wel bekend, doch men heeft het kerkbestuur toch gevraagd om een bijdrage. De totale kosten bedragen f 1450. -wanneer het R.K. kerkbestuur f 450. - zou bijdragen, zou de gemeente de overige f 1000. - betalen. De raad stemde toe met de te verlenen credieten. Hierna volgde sluiting. U kunt keus maken uit onze zeer omvangrijke kollectie KOSTUUMS in prijzen Leuke, vlotte modellen Nieuwe voorjaarstinten Mooie kwaliteiten Solide afwerking Voor 8 jaar reeds vanaf ZUIVER WOLLEN KAMGAREN KOSTUUM 1 rij, 3 knoops modern Italiaans dessin le klas binnenwerk et kleine maat stijging In de meest nieuwe modekleuren Sportieve modellen, ijzersterke kwaliteiten, voorzien van zijtrekkers en anti-slip voor 8 jaar met kleine maat stijging In onze Mode afd. HR. OVERHEMD prima kwal. Uni wit geheel SANFOR boord met baleinen voor slechts BLAZERS PANTALONS HERENSPORTKOLBERTS BLAZERS PANTALONS OOK AAN DE SCHOONMAAK Al wat U hiervoor nodig hebt levert Antoniusstraat 40 - Waalwijk de grootste keus in JASJES PAKJES JURKJES etc. Willem H-str. 43 - Torenstr. 11 (vlak bij de (bij de Heuvel) grote kerk) TILBURG BREDA VOOR DAMES en HEREN DROGISTERIJ Grotestraat 327 - Waalwijk Wij hebben: per potje 40 ct. Drogisterij v. Amelsvoort, Aan de Markt, Tel. 2286 Kaatsheuvel. Modieuse kleding VOOR A.S. MOEDERS Speciale afdeling. Willem n-str. 43 - Torenstr. 11 (vlak bij de (bij de Heuvel) grote kerk) TILBURG BREDA TE KOOP in goede staat zijnd N.S.U. FOX voorzien van goede banden. Te bevragen: Stationsstraat 55, Waalwijk WIJ ZOEKEN voor de banketbakkerij ANTOON VAN DE WATER Loeffstraat 89, tel. 2985, Waalwijk. van

Echo van het Zuiden | 1959 | | pagina 6