GERO CASSETTES STASSAR - WAALWIJK KAATSHEUVEL balm Waalwijkse en Langsiraatse Courani Gemeenteraad Loon op Zand BEGROTING KWAM ONGEWIJZIGD DOOR UITVOERIGE BEHANDELING Brief van Pater v. d. Louw In één nacht Uw handen gaaf en zacht VRIJDAG 27 MAART 1959. Uitgever Waal wij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week Gebrek aan particulier initiatief gehekeld f 1.000.000.— voor nieuw gemeentehuis Het is met de politieke verhoudingen in de gemeente Loon, op Zand nog niet zo gesteld dat er binnenkort mag gerekend wor den op een broederlijke en prettige samenwerking in de gemeen teraad. Integendeel, men gaat zo voort elkaar onvriendelijkhe den voor de voeten te werpen en in deze sfeer is 't dan ook nau welijks te verwachten dat men dichter tot elkaar zal komen. In de begrotingsvergadering welke de raad van deze gemeente dinsdagavond hield, kwam de niet bepaald prettige verhouding weer aan het licht, maar toch verklaarde de minderheid zich bij monde van de heren Beerens en drs. van Rooy. bereid tot samen werking met hetrcollege van b w en de overige raadsleden. Zij ziet er. in het belang van de gemeente geen heil in, om in de op positie te gaan, hetgeen uiteraard niet wil zeggen dat men zich in alles naar de wensen van de meerderheid zal voegen. De behandeling van de ge meentebegroting voor 1959 werd ingeleid met een algemene be schouwing van de heer Beerens, waarin hij vooral nadruk legde op het stimuleren van de parti culiere woningbouw. In dit ver band drong hij aan op spoed bij het realiseren van het uitbrei dingsplan, waarin particuliere woningbouw op ruime schaal verwezenlijkt zal kunnen wor den. Snrekende over het onderwijs wees de heer Beerens op de nood zaak van de stichting van een b.l.o.-school, terwijl ook het nij verheidsonderwijs meer accent zal moeten krijgen. Spr. hekelde het gebrek aan particulier initi atief in de gemeente te dien aan zien en meende dat de gemeente alles in het werk moet stellen om stimulerend op te treden. In alle sectoren komt het particulier initiatief in de gemeente maar moeiliijk op gang, zo zei spr., en hij noemde het gebrek aan be langstelling voor de B.B., de jeugdorganisaties en het politie ke leven. Het ontbreekt de bevol king aan voldoende burgerzin, zo betoogde hij en zag het als een taak van de gemeente om de be langstelling voor de gemeentelij ke zaken te stimuleren door o.a. de uitgave van een gemeenteblad en het wekken van belangstel ling voor de vergaderingen van de gemeenteraad. Drs. van Rooy sprak zijn vol doening uit over de uitvoerige nota van toelichting welke bij de begroting was gevoegd en hoopte dat dit tot een traditie zou mo gen uitgroeien. Wel zou hij er de volgende malen meer over de fi nanciële positie van de gemeente in opgenomen willen zien. Op deze iinanciëlc positie ging spr. uitvoerig in, waarbij hij tot de conclusie kwam dat de centrale Hotel Euphonia GROOT BAL m.m.v. het Kaatsheuvels Revue Orkest. Aanvang 7.30 uur namiddag. overheid meer begrip zal dienen te krijgen voor de specifieke moeiliikheden van de gemeente. Een verhoging van de algemene uitkering uit liet gemeentefonds achtte hij noodzakelijk ter hand having van het huidige voorzie- ningsDeil. Spr. toonde zich verheugd over het begin van de bouw van een huishoudschool en de voorgeno men stichting van 'n ulo-school. Hij vroeg bijzondere aandacht voor het kleuteronderwijs. Ook drs. van Rooy drong aan op het stimuleren van de parti culiere woningbouw en vooral op meer mogelijkheden hiertoe in Loon op Zand, waar de wo ningnood maar enkele percenten minder is dan in Kaatsheuvel. In het kader van de werkgele genheid, die zich ondanks de al gemene recessie in de gemeente op een vrij hoog niveau heeft kunnen handhaven, betoogde spr. dat de centrale overheid meer belangstelling aan de dag zou moeten leggen voor de be staande industriële concentraties dan voor de zg. noodgebieden. De gemeente loopt anders gevaar vast te roesten in een eenzijdige industriële structuur, zo meende hij. Ten slotte wees spr. op de zeer belangrijke taak van de gemeen te in het subsidiëren van het so ciaal en cultureel leven, hetgeen wel tot uitdrukking komt in het totaal bedrag van f 210.000. dat voor sunsidies is uitgetrok ken. In antwoord op de beschou wingen van beide sprekers wees de voorzitter er op, dat het ge meentebestuur toch wel enige voorzichtigheid moet betrachten met het bespoedigen van de par ticuliere woningbouw, want er is toch wel degelijk onderzoek voor nodig om te voorkomen dat de zelfbouwer een kat in de zak koopt. Overigens zal het gemeen tebestuur alles in het werk stel len om de particuliere bouw te stimuleren en de wijziging van het uitbreidingsplan zal dan ook binnen niet al te lange tijd aan de raad ter goedkeuring worden voorgelegd. Op het gebied van het onder wijs ligt de actieve taak van de gemeente erg moeilijk, zo merk te de voorzitter op, en de stich ting van een b.l.o.-school en een nijverheidsschool ligt dan ook geheel on het terrein van het particulier initiatief. Met betrek king tot het kleuteronderwijs wees de voorzitter er op, dat ur gentieverklaringen voor kleuter scholen nog niet in behandeling worden genomen. Wel kon hij mededelen dat er in de Moer waarschijnlijk een vaste kleuter school zal komen. De vergelijking tussen de wo ningnood in Kaatsheuvel en in Loon op Zand, zoals die door de heer van Rooy was aangehaald, wees de voorzitter van de hand. De zaken liggen toch wel iets anders en men kan dan ook niet zeggen dat in beide gemeentede- len de woningnood bijna even groot is. Wat de particuliere wo ningbouw in Loon op Zand be treft, merkte de voorzitter op, dat het gemeentebestuur binnen kort voldoende grond in handen zal henben tussen de Venloon- straat en v. Rijckevorselstraat. Ten aanzien van de financiële positie der gemeente sprak de voorzitter de hoop uit dat de niéuwe financiële verhouding tussen rijk en gemeente, welke momenteel op stapel staat, wat meer armslag zal geven. Het geen voortgang vinden van een verdere industrialisatie is op de eerste plaats te wijten aan een genrek aan voldoende arbeidskrachten. Alleen door de vestiging van klein-industrie is meer differentiatie in het indus triële ^atroon mogelijk, zo meen de de voorzitter. Het gebrek aan burgerzin is geen specifiek Loon op Zands verschijnsel, maar is algemeen en de voorzitter zag het als een fout van de democratie. Overi gens telt de gemeente toch wel 'n aantal bijzonder verdienstelijke figuren en over het algemeen meende de voorzitter juist een stijgende lijn in de burgerzin te kunnen constateren. POLITIEK. Zoals wij in de aanhef van dit verslag al zeiden deed zich ook in deze vergadering de wat ge spannen politieke verhouding weer voelen. Het begon al bij de goedkeuring der notulen der vo rige vergadering, naar aanleiding waarvan de heer van Nove op merkte dat in Kaatsheuvel zeke re praatjes de ronde doen i.v.m. de benoeming van de heer IJpe- laar tot lid van de gemeentelijke instelling voor maatschappelijke zorg. Volgens spr. hadden deze praatjes ten doel de handen van de beide wethouders schoon te wassen. Ook de heren Beerens en van Rooy wijdden in hun algemene beschouwing aandacht aan de politieke verhouding. De heer Beerens verklaarde dat de min derheid niet voornemens is in de oppositie te gaan en dat zij zich niet zal richten op het afbreken van het beleid, zoals de heer Grootswagers in het verleden heeft gedaan. De -eer van Rooy sprak in de zelfde geest en verklaarde dat de minderheid bereid is tol samen werking met het college van b w en de overige raadsleden, hetgeen overigens niet zal inhou den dat de minderheid zich bij alle wensen van de meerderheid zal neerleggen. Spr. kwam na der terug op de benoeming van de heer IJpelaar tot lid van de gemeentelijke instelling voor maatschappelijke zorg. De ver kiezing van de heer IJpelaar is z.i. alleen mogelijk geweest door dat de beide wethouders van het voorstel van b w zijn afgewe ken. Hij noemde dit een onpas sende, vlegelachtige en kwetsen de handelwijze. De heer Grootswagérs betoog de ten slotte, dat de stemming geheim is geweest, zodat nie mand kan weten hoe er door de wethouders is gestemd. De lieer van Rooy: „Wij kun nen volledig vertrouwen op de stemming van onze eigen frac tieleden." De voorzitter liet zich met al dit geharrewar wijselijk niet in. MILJOEN VOOR NIEUW GEMEENTEHUIS. Bij de artikelsgewijs behande ling van de begroting kwamen nog diverse onderwerpen aan de orde, o.a. het voorstel om voor de bouw van een nieuw gemeen tehuis 'n bedrag van f 1.000.000.- beschikbaar te stellen. Hoewel er ten aanzien van de exploitatie van het bejaardente huis Rosagaerde een belangrijke huurachterstand bestaat, meende de voorzitter toch dat de exploi tatie in de komende jaren een gunstiger beeld te zien zal geven. De lieer van Rooy wilde graag een wat frequenter openstelling van de hulpsecretarie in Loon op Zand, waarop de voorzitter ant woordde dat de werkzaamheden aldaar geen aanleiding daartoe geven. Hij zegde echter toe deze aangelegenheid nog eens nader te zullen bezien. De plannen voor de stichting van een gezondheidscentrum van het Wit-Gele Kruis verkeren in een vergevorderd stadium. Een combinatie hierbij met een bad huis wordt overwogen. De herziening van het subsi die aan liet Groene Kruis te Sprang-Capelle zal worden be zien. De heer Bossers kwam met enige cijfers voor de dag, die voor de voorzitter aanleiding wa ren op te merken, dat men deze cijfers dan ook wel eens aan b w had kunnen voorleggen. De heer Steenbergen hekelde de werkwijze van welstandstoe zicht en zinspeelde op een ver breking van het contract met de ze instelling. De voorzitter kon zich niet met het standpunt van spr. verenigen en wees er op, dat de bouwers zelf lang wachten met de indiening van de bouw plannen. waarna ze verwachten dat de diverse instanties de zaak in een handomdraai kunnen af wikkelen. De vertraging en moei lijkheden welke er ontstaan weet de voorzitter op de eerste plaats aan het feit dat men veelal ge bruik maakt van de diensten van een ondeskundig architect. Een opzegging van het contract met welstandstoezicht zou hij ten zeerste betreuren. Voor een sneller sneeuwvrij maken van de wegen is door de gemeente een tweede sneeuw- schaaf aangekocht. De heer v. Laarhoven wees er in dit ver band op, dat er door de burgerij tijdens de sneeuwval deze win ter maar slecht gevolg is gegeven aan het sneeuwvrij maken van de trottoirs. Hij stelde voor om dwingerder voorschriften op dit punt in het leven te roepen. Ook de voorzitter betreurde het zeer dat zelfs de middenstand liet in veel gevallen niet heeft kunnen opbrengen om de trottoirs voor de winkels sneeuwvrij te maken. Zij hebben daarmee zich zelf en de klanten een slechte dienst be wezen en inderdaad blijk gege ven van een gebrek aan burger zin. Ook kwam aan de orde de bouw van gymnastieklokalen, waar aan de gemeente zo broodnodig behoefte heeft. Het is momen teel echter zo dat voor gymnas tieklokalen geen urgentieverkla- ringen wordert afgegeven. De heer van Nieuwstad betoogde dat dit standpunt slecht te rij men is met het propageren van meer en betere lichamelijke op voeding van de jeugd. De voor zitter was het daar volkomen mëe eens en sprak er zijn be vreemding over uit dat middel bare- en huishoudscholen wel in aanmerking komen voor een gymnastieklokaal, maar de la gere scholen niet. Het subsidie aan de parochie bibliotheken te Kaatsheuvel, Loon op Zand en Berndijh werd verhoogd en gebracht op f 400.-, voor Kaatsheuvel en f 250.- voor Loon op Zand en Bcrndijk. Het subsidie voor jeugdverenigingen werd gebracht van f 3.- op f5.- pcr lid. Het subsidie aan de be jaardenvereniging te Kaatsheu vel werd verhoogd met f 50.-. Ten slotte werden de gemeen- begroting en de diverse andere begrotingen ongewijzigd goedge keurd. HAMERSTUKKEN. De rest van de agenda bestond uit hamerstukken. Besloten werd tol het aangaan van een aantal geldleningen met de n.v. Bank voor Nederlandse Gemeenten tot een totaal bedrag van f 599.505.-. Vastgesteld werden verder de ge- bruikelnke onderwijs vergoed in- gen. De raad voteerde f 22.100.- voor de verbetering en verwar ming der toiletten1, alsmede voor herstelwerkzaamheden aan de vloeren in de St. Jansschool te Kaatsheuvel. Ook besloot de raad tot het verlenen van mede werking aan het bestuur der r.k. ulo-school Pius X te Kaatsheu vel voor de stichting van een nieuwe bijzondere ulo-school. Het betreft hier de bouw van 'n 9-kIassige school, waarmee een bedrag1 van f 450.000.- tot f 500.000.- gemoeid zal zijn. Goedkeuring verkreeg ook het voorstel tot het aangaan van een gemeenschappelijke regeling met de gemeente Tilburg 'en andere inzake aanwijzing en exploitatie van een streek-woonwagenkamp. Ook ging de raad akkoord met een aantal grondaankopen. Hier door zal het mogelijk zijn de 9 aan Loon op Zand toegewezen woningwetwoningen te realise ren. Voor de vernieuwing der straatverlichting in de Roesten- ber"- en Vaartstraat voteerde de raad een bedrag van f 16.000.-. Ten slotte werd besloten tot het richten van een' verzoek aan de minister van binnenlandse zaken, bezitsvorming en p.b.o. om verhoging van de algemene uitkering uit het gemeentefonds. ZIET ONZE WEEKEND-SHOW. BUURTFEEST JAN DE ROOIJSTRAAT De viering van de 100c ver jaardag van Nieskc Vastré heeft zaterdag jl. een waardig slujt- stuk "ckregen in de vorm van 'n buurtfeest, aangeboden aan de bewoners van de Jan de Rooij- straat. Het feestcomité dezer buurt, dat zich in verband met het feest voor de 100-jarige reeds zo schitterend had geweerd, had ook nu weer gezorgd, dat iedere hewoner van deze wijk een aan deel in dit feest zou hebben. Zelfs de babv's werden met een kleinigheid bedacht. 's Middags was de jeugd aan de beurt. Plm. 60 kinderen, uit gedost met feestmutsen enz. for meerden om half drie een op tocht, waarna men, voorafge gaan door een j>rovisorische jeugddrumband naar de zaal van Euphonia trok. Daar werden zij onthaald op een filmvoorstel ling, terwid zij verder werden ge trakteerd op cola en snoep, gratis beschikbaar gesteld door een co la-fabriek uit Dongen en de plaatselijke coöperatie. Tevens kreeg ieder kind nog een verras sing, hetwelk hen door de 100- jarige persoonlijk werd overhan digd, zodat ieder hoogst voldaan was. 's Avonds was het de beurt aan de ouderen vanaf 15 jaar tot en met de 100-jarige zelf. Feeste lijk uitgedost, 't leek bij sommi gen wel carnaval, trok 't stoet van plm. 150 personen naar Eu phonia en beleefden hier 'n feest avond, welke men moeilijk zal kunnen vergeten. De avond werd geopend door de voorzitter van het feestcomi té, de heer E. van Gastel, die er prijs op stelde 'n bijzonder woord van dank te richten tot de leden van dit comité voor de prettige samenwerking en voor alles wat zii in verband met het feest voor Nieske hadden gedaan. Zijn dank ging ook uit naar de bewoners van de Jan de Rooijstraat. die zich zo buitengewoon hadden gedragen in hun geldelijke bij drage. Dat lieten de heren van het comité niet op zich zitten en bij monde van de heer A. v. Raven- steijn brachten zii op hun beurt de heer v. G. dank voor ziin lei- ling, maar vooral voor het ont stellend vele werk, dat hij voor dat feest heeft verzet. Zij onder streepten deze dank, door hem een, door hen zelf bekostigd, mooi foto-album en een couvert met inhoud te overhandigen, ter wijl mevr. v. G. met 'n fraaie tuil tulpen werd vereerd. De heer v. G. beloofde de inhoud der enve loppe zoveel mogelijk te willen aanwenden om het album te vul- DE ECHO m HET ZUIDEN 82e JAARGANG No, 25 22 cent per ween. f 3.If franco p.p. per v. taal 2.85 Gironummer 50798 Advertentieprijs: 10 cent u tn.ro. Abonnement: Contract-advertenties: speciaa. 'ar ->t BureauxGROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES„ECHO' 444AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA KAATSHEUVEL Maandag 30 maart, 2e Paasdag Pater v. d. Louw richtte tot zijn dorps- en vooral buurtgenoten van Kaatsheuvel 't volgende schrijven Brazilië, maart 1959. Beste Dorpsgenoten en vooral beste Buurtbewoners, Nu het bijna drie maanden geleden is, dat ik in Brazilië ben aangekomen, wordt het toch langzamerhand tijd om, volgens be lofte, ook aan u allen iets van me te laten horen. Hoewel een Nieuwjaarswens eigenlijk past aan 't begin van het jaar, denk ik, dat u allen „mijn Zalig Nieuwjaar" ook nu nog wel kunt aanvaarden, eerstens omdat immers het grootste gedeelte van het jaar nog voor ons ligt, en ook omdat elke dag a.h.w. toch weer een nieuw begin is van het jaar. Daarom aan allen nog een welge meend, voorspoedig en zalig 1959, met de beste wensen op godsdienstig, cultureel en economisch terrein. In dit mijn eerste schrijven meen ik niet beter te kunnen doen, dan enkele indruk ken weer te geven van mijn reis naar Bra zilië, die al met al zeer voorspoedig is ver lopen. Na verscheidene informaties bij allerlei Maatschappijen om een boot te krijgen, die naar Noord-Brazilië voer - dit vanwege mijn bagage vooral - was het dan eindelijk gelukt, want inderdaad scheen dit niet zo eenvoudig te zijn, hetgeen voor mij al enigszins een bewijs was, dat het Noorden van Brazilië nu niet direct het welvarendste gedeelte kan worden genoemd, althans ze ker niet voor het buitenland, wat ook in feite het geval schijnt te zijn, al zit het vol rijke mogelijkheden. 3 December ben ik dan van huis uit ver trokken naar Antwerpen, waar ik me zou inschepen; ik zou varen met de duitse boot „Santa Catarina" van de Hamburg - Süd- amerikaansche DampfschifffahrtgeselJschaft (H.S.D.G.), een ruime vrachtboot met pas- sagiersaccomodatie; de boot had een leng te van 146 m, een breedte van 18,1 m en een diepgang van 7,3 voer met een snelheid van 13 zeemijlen (pl.m. 24 km per uur) en kon 7000 B.R.T. bevatten. Vanwege de dikke mist had de boot van uit Hamburg veel vertraging ondervonden en we zijn dan ook pas 5 dec., en wel des morgens om 4 uur, vertrokken. De stad Antwerpen met zijn prachtige kerken en zijn bekende, rijke bezienswaardigheden o.a. het wereldberoemde Paleis van Schone Kunsten (met zijn geweldige rijkdom aan schilderijen van grootmeesters als Rem brandt, Rubens, Memlinc, van Breughel etc.) zorgde er wel voor dat we ons de tus senliggende tijd niet behoefden te vervelen; we hebben er dan ook rijkelijk van geprofi teerd. Men moest al een doorgewinterde, diepe slaper zijn, wilde men niet wakker worden van het starten der zware motoren in de vroege morgen; spoedig echter lag het schip rustig te water en lieten we ons voortdragen door de kracht van het water: toen was ik echt op weg naar het verre land van Brazilië. Het leven op het schip zelf was bijzon der aangenaam en ook bier liet het orga nisatietalent van de duitsers zich niet on betuigd een praktisch ingerichte boot, goe de en nette verzorging, gelegenheid voor ontspanning (o.a. golfspelen en tafeltennis sen - ik heb Holland hoog gehouden hoor -en prima rijk gevarieerd eten met vlot te bediening. We reisden dan ook allen le klas. Ons gezelschap bestond uit 28 pas sagiers, waarvan ik de enige Hollander was; de meesten waren naast enkele Brazilianen en Zwitsers van Duitse nationaliteit, zodat we verplicht waren duits te 6preken; er waren maar enkele katholieken onder. Er waren nog drie andere Paters op de boot, reeds ervaren Missionarissen, n.l. twee Franciscanen, die naar Bahia voeren en een Pater van de H. Familie, die Recife als bestemming had; met deze laatste deelde ik de cabine. Hoewel op de boot geen aparte ruimte beschikbaar was om de H. Mis te lezen, hadden we toch een geschikte gelegenheid gevonden, al was die wat provisorisch, n.l. in onze badkamer. Met een beetje fantasie en handigheid waren we gauw uit de droom: de deur eruit gewipt, die zou die nen als altaartafel; 'n paar koffers aan de uiteinden van het bad, daarop de deur en spoedig was ons altaar klaar; voor altaar steen en andere benodigdheden hadden we zelf gezorgd. Het was een grote voldoening elke dag de H. Mis te hebben kunnen op dragen, zelfs in de Golf van Biskaye, waar de zee soms zo woelig was, dat men echt moeite had om op de been te blijven; ja, op een gegeven moment schoof een hele stapel met borden vanaf de tafel de eet zaal door; het was opletten Toch, van zeeziekte heb ik persoonlijk g:en last gehad, alleen in het begin een beetje duizelig, maar dat was in tegenstel ling met meerdere andere passagiers, die er erger aan toe waren, van geen betekenis. De route, 'n totale afstand van ruim 8000 km, liep vanaf Antwerpen dus, tussen En geland en Frankrijk door, de Golf van Bis kaye in, verder langs Spanje de Atlantische Oceaan op naar het eiland „Las Palmas", waar we 10 dec. tegen de avond enkele uren hebben geankerd gelegen om olie te tanken en bananen te laden. Hoewel de tijd kort was, hebben we toch het eiland even bezocht. Las Palmas, Spaans bezit, bestaat eigenlijk uit drie eilanden, waarvan we het middelste hebben aangedaan. Over de zeer lange kade kwam men meteen in de stad, waar een en al bedrijvigheid heerste. We passeerden ruime hallen, opgeslagen met zakken bananen en gisten sinaasappelen - ontzaglijk - waarvan vele nog naar de verschillende schepen werden gereden. De mensen zijn er donkere typen, klein, lopen vlug en hebben, in 't voorbijgaan te horen, een rappe tong. Verder staan er prachtige gebouwen met een heel eigen stijl, groots uitgebouwd met kunstige versieringen, bij na allen in het wit; kunstmatig aangelegde parken met cactussen en vele andere, voor mij onbekende planten, waartussen de palm bomen oprezen. Dit alles bracht je direct in een heel andere wereld en het was dan ook een vreemde ervaring, maar niettemin het bewonderen waard. Misschien is het leuk te vermelden, dat we, bij gebrek aan pesetas (Spaanse munt), nog een stuk prima zeep (Palmolive natuurlijk) hebben gekocht voor een Hollandse gulden; het was in ieder geval goed betaald, meenden we. In de donkere avond gaven de vele gevarieerde lichtreclames Las Palmas de allures van een flinke stad. Nog lang heb ik op de boot staan kijken naar al die lichtpunten, waar achter het leven van deze mensen met hun eigen aard en hun eigen werk verborgen lag. Goed negen uur voeren we weer de nacht in en spoedig waren we weer in volle gang op de Oceaan om in één ruk door te ste venen langs het eiland Fernando Noronha - waar de Amerikanen een raketbasis hebben aangelegd, die ook goed te zien was naar Recife, waar we met drie pas sagiers zouden „aussteigen". 16 dec. passeerden we de Equator (0 gr.) een groot feest op de boot, vooral ook voor de bemanning; 's middags in gezelschap van de eigen „gefabriceerde" koning en ko ningin, de bekende Equatordoop (een hei dens gebruik overigens), waarbij de „Tauf lingen" flink aan de tand werden gevoeld 's avonds galadiner met de kapitein als middelpunt, waarna voor de liefhebbers ge costumeerd bal. 18 dec., de laatste dag op de boot, kwam tegen de middag „Olinda" in zicht, de voor stad van Recife; het schijnt zeer bekend te zijn om zijn beroemde Kathedraal en zijn vele mooie kerken, die dan ook met de verrekijker duidelijk te zien waren. Niet lang daarna lag Refice voor ons; de in vaart in de haven was schitterend, het fo tograferen waard: de helblauwe lucht met zijn stralende zon, het blauw-groene wa ter, prachtig van kleur, met zijn veelsoor tige schepen, links een lange witte reep van de kade en rechts de grootse indruk van de stad met de hoogoprijzende gebou wen, majestueus in al hun witheid. Ik werd er afgehaald door mijn Confraters en het welkom hebben we gevierd met een lekker fris pintje bier; dat smaakte best met al die warmte, want naarmate we de Equa tor waren genaderd, was de zon hoe langer hoe feller geworden. Na controle van de handbagage door de douanen, hetgeen nogal vlot verliep, zette ik 18 dec., 's middags om vier uur voor het eerst voet aan wal op Braziliaanse bo dem, hetgeen dan mijn toekomstig werk terrein zou worden. Met de jeep zijn we toen door de druk ke, - tocb niet erg verzorgde stad, naar het leek -Recife, onze nieuwe kerk gaan bezichtigen - onze Congregatie is daar pas met een nieuwe stichting begonnen - daarna verder doorgereden naar de Paters S.C.J., waar we gastvrij werden ontvangen en er ook hebben overnacht. Doch de reis was nog niet ten einde; het vliegtuig „Cruzeiro do Sul", een Bra ziliaans tweemotorig toestel, zou ons ver der brengen naar Fortaleza, de plaats, waarover u wellicht in de illustratie iets gelezen zult hebben in verband met de ont zaglijke droogte, die dit deel van Brazilië zolang heeft geteisterd; het zou werkelijk een ramp zijn geworden, ware de regen niet te hulp gekomen; vele mensen hebben werkelijk echte armoede geleden en ze moesten soms uren gaan om wat water; al les is momenteel erg duur en de gevolgen van deze droogte zullen zich nog wel even doen gevoelen; het was ook een treurig ge zicht, zo dor en droog er alles uitzag: de „sêca" van 1958-1959 i s een van de grootste geweest, die Brazilië heeft gekend, zo zegt men. Gelukkig krijgt alles nu een ander, fris aanzien en de mensen zijn er maar wat blij mee; toen half januari de eerste regen viel, sprongen ze in de lucht van blijdschap en riepen: chuva, chuva, het geen betekent: regen, regen. Dus 19 dec. steeg ik - na eerst een lek ker dinertje verorberd te hebben op kosten van de Maatschappij - natuurlijk met rijst, en koffie na, zoals hier de gewoonte is - rond half twee voor het eerst van mijn le ven de lucht in; ik kan u zo'n reisje aan bevelen, het ging voor de wind en in een paar uur arriveerden we, na enkele malen dalen, op het vliegveld van Fortaleza, waar we reeds vanuit bet vliegtuig onze confra ters zagen staan, die ons verder met onje eigen jeep naar ons klooster brachten. Het welkom was zeer hartelijk en begrijpelijk werden er meteen een serie vragen over de reis, over Holland etc. op je afgevuurd, zeer benieuwd als ze allen waren naar hun vaderland; met een wijntje hadden we daarna nog een gezellig samenzijn. Hiermede hoop ik dan enigszins een in druk te hebben gegeven van mijn reis naar de Missie in Brazilië, een land 260 keer Nederland met 61 milj. inwoners, waar nog veel werk wacht; naast veel rijkdom heerst er nog ontzettende armoede en ook op godsdienstig gebied komen er naast veel hoopvolle aspecten nog erbarmelijke toestanden voor bij dit nog zo onwetende, maar toch in ontwikkeling zijnde volk. Een volgende keer hoop ik iets meer over het Braziliaanse leven en over het werk van onze Paters te vertellen. Wellicht is het niet te veel gevraagd, de Missie van Brazilië af en toe eens in uw gebed te willen gedenken, opdat Gods ze gen, waaraan immers alles is gelegen, het missiewerk vruchtbaar mag maken tot Zijn meerdere eer en glorie en tot welzijn van de Brazilianen, die ook diep in hun hart verlangen naar het geluk, dat uiteindelijk in Christus, de Bron van alle leven, te vinden is. U allen nogmaals dankend voor uw me deleven bij mijn Priesterwijding en bij mijn vertrek naar de Missie, zend ik - u mijn blijvend gebed toezeggend - vanuit For taleza, waar ik me momenteel nog voorbe reid door studie van de Pastoraal-Thcolo- gie en van de Portugese taal op het prakti sche ministerie, aan al de bewoners van de Kets, maar bijzonder aan alle bewoners van de Huygenstraat vele en hartelijke groeten. Tot de volgende keer. Weleerw. Pater Sjef v. d. Louw, Padres Sacramcntinos. Av. do IMPERADOR 1165 Fortaleza (Cearè) BRASIL.

Echo van het Zuiden | 1959 | | pagina 9