WAALWIJK 'ff HEITJE voor 'n KARWEITJE Waalwijkse ent ^Langstraatsa fCourant DE EERSTE KRACHTPROEF ^Auduum. op 1, 2 en 3 april voor de Europese eenheid KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTRAAT 8 X volksbanket .Geld- DINSDAG 31 MAART 1959 Uitgever W a al wij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK VM HEI ZUIDEN 82e JAARGANG No. 26 22 cent per weex, i 3.10 franco p.p. per wa taal 2.8? Gironummer 50798 Advertentieprijs: 10 cent ei m.in. Abonnement: Conti iet-advertenties: speciaal tari TEL. 2621 OPGERICHT 1878 TEL-ADRES„ECHO' De tegenstanders van de Kolen- en Staalgemeenschap en de pessimisten zeggen, dat de huidige kolencrisis te voorzien was en dat de K.S.G. haar werk dus niet goed gedaan heeft. Is dit waar? Inderdaad is de kolencrisis niet plotseling gekomen en is de over- produktie reeds lang gaande, terwijl daarnaast viel te voorvoelen, dat er energiewisseling op komst was. Ter staving van deze zienswijze wijst men op de cijfers van 1948, die een verhouding gaven van 85 steenkool, 10 olie en aardgas en 5 waterkracht, terwijl in 1957 de ze cijfers 69, 11 en 20 waren. Voor 1975 heeft men berekend, dat de verhoudingen zich nog meer ge wijzigd zullen hebben en komt de sta tisticus tot cijfers van 50, 32 en 11 en 7 atoomenergie. Maar zo eenvoudig is het toch ook weer niet. Al zouden wij uit deze re denering de conclusie kunnen trek ken, dat de Hoge Autoriteit dit alles had kunnen voorzien, toch moeten wij er rekening mee houden, dat er veel meer factoren een rol spelen. Wat verwachtte de K.S.G.? Nog in 1957 stond men in Luxem burg op het standpunt, dat er nodig kolen moesten worden ingevoerd, om dat de landen van de K.S.G. zichzelf niet konden bedruipen. De Hoge Au toriteit zag de omschakeling op an dere energie zich niet zo snel vol trekken als in de prognose hierboven voor 1975 wordt gegeven en dus poogde zij naast de invoer ook de productie in Europa op te voeren. „Nog minstens 25 jaar blijven ko len de belangrijkste basis van west- Europa's energievoorziening. Daar na, mogen we voorzichtig hopen, is de atoomenergie zover ontwikkeld, dat we er wat aan gaan hebben." Het blijft voorlopig een zorgelijke geschiedenis met de kolen, vooral ook, omdat we door de steeds toe nemende industrialisatie in west-Eu ropa - en industrialiseren moeten we, willen we mee blijven tellen - steeds meer energie nodig hebben. Over twintig jaar zelfs anderhalf keer zoveel als nu. Waar halen we die energie vandaan? Op deze klemmende vraag - be slissend voor onze toekomstige wel vaart heeft de Hoge Autoriteit van de K.S.G. een antwoord probe ren te vinden, door een soort ener giebegroting voor west-Europa te la ten opstellen voor de komende twin tig jaar. In deze begroting kwam men tot de conclusie, dat men blij mag zijn xvanneer de atoomenergie omstreeks 1970 in staat is het tekort aan elek triciteit op te vangen; en dat zou heel mooi zijn omdat verondersteld wordt, dat we over twintig jaar onge veer drie maal zoveel elektriciteit zul len gebruiken als thans. Invoeren! Olie is er onvoldoende in Europa, dus blijven de kolen over. We ge bruiken meer kolen dan wij produ ceren, dus moet de produktie opge voerd worden, aldus de K.S.G. Voor lopig moeten dus kolen en olie wor den ingevoerd om in de behoefte te voorzien en daartoe sloten de ver schillende landen van de gemeen schap langdurige contracten af met leveranciers buiten de K.S.G. De ontwikkeling van de situatie is echter wel iets anders gelopen dan de heren hadden verwacht. Het tekort op papier is er in wezen nog, maar als gevolg van het teruglopen van de produktie van de Europese industrie zijn er een tijd lang minder kolen ge kocht door de fabrieken en daarnaast brengen de V.S. thans veel kolen naar Europa tegen prijzen waartegen de Europese mijnen dikwijls niet kun nen werken. De kolen, die de indu strieën nodig hebben, betrekken zij voor een groot deel uit Amerika, om dat deze kolen voordeliger zijn, ter wijl bovendien veel industrieën op olie zijn overgegaan. Zo heeft een en ander meegewerkt tot de huidige crisis. In eerste instantie is deze crisis dus niet toe te schrijven aan het overgaan op andere energiebronnen, doch aan verminderde produktiviteit en con currentie van de V.S. Kosten omlaag. Nu kan de leek denken, laten we die contracten verbreken en de Ame rikaanse kolen niet toelaten, maar dat brengt weer andere onaangename konsekwenties met zich mee en is niet zo gemakkelijk te realiseren. Blijft over, dat de Europese mijnen goedkoper moeten gaan werken, om tegen de V.S. te kunnen concurreren. Dit goedkoper produceren van kolen is echter slechts mogelijk voor die mijnen, die rijk zijn aan goede en gemakkelijk delf bare koten. Dit houdt weer in, dat de minder goed exploi tabele mijnen moeten sluiten, met als gevolg dat de totale produktie van de zes landen terugloopt. Zou later door een stijging van de vraag een grotere produktie nodig zijn en zouden de prijzen door deze gestegen vraag omhoog gaan, dan moet de gemeenschaj de eerst geslo ten mijnen weer gaan openen, met als gevolg, dat deze mijnen door het tijdelijk stilliggen hoge kosten hebben om weer tot exploitatie over te gaan. De kolen, die zij dan omhoog zouden brengen, zouden zeer duur zijn. Een reden dat men liever niet tot sluiting van mijnen overgaat, al zal men er niet helemaal aan kunnen ontkomen, zoals in de Belgische Borinage het geval is. De eenwording in gevaar. De K.S.G., die overigens zoveel nuttig werk verricht, is door de hui dige situatie in een moeilijk parket gekomen en zij zal een oplossing voor de problemen moeten vinden, want hier staat of valt de jonge po ging tot economische eenwording van een deel van Europa mee. Wij mogen hierbij niet vergeten dat deze eenwording van het aller grootste belang is, opdat wij kleine landen door deze aaneensluiting een hechtere economische positie inne men tegenover de grote mogendhe den. Gelukkig zien de regeringen van de bij de K.S.G. aangesloten landen dit in en mogen we verwachten dat door gezamenlijke inspanning een oplossing wordt gevonden. Ondertussen vernemen wij dat de K.S.G. België gelast heeft de gren zen weer te openen voor de contrac tuele invoer uit Nederland en Duits land; een positief geluid dus. JOS. GROENEN f In de ouderdom van 74 jaren over leed in een ziekenhuis te Hamburg de heer Jos. Groenen, tot z'n pen sionering helden-bariton aan de staatsopera te Hamburg. De heer Jos. Groenen werd gebo ren te Waalwijk en verhuisde al spoedig naar Besoijen, waar z'n va der een nieuwe schoenfabriek had geïnstalleerd. Voor het traditionele schoenmakersvak bestemd, besteed de hij al vroeg z'n vrije uren aan de muziek. Als lid der liedertafel „Oe fening en Vermaak", viel al spoedig in 't koor en als solist zijn prachtig bariton-geluid op, dat bij goede scholing veel beloofde voor de toe komst. Mede door z'n vrienden daar toe aangezet, begon hij zijn studies eerst bij de directeur van 't Bossche mannenkoor, de heer Peter Kallen- bach, later bij beroemdheden op dit gebied als v. Oord en Thijssen, prof. Smijers e.a., die hem, gezien z'n prachtige stemkwaliteiten, aanzet ten om z'n opleiding intens door te zetten. Iedereen kon weldra consta teren dat z'n mooi geluid telkens won aan timbre, volheid en kracht. Verenigde hij in den beginne zijn studies met z'n vak, al spoedig zou hij zich geheel gaan wijden aan de kunst, hoewel hij daarbij, begrijpe lijk in die tijd, heel wat weerstan den had te overwinnen. Toen het eenmaal zover was, kon hij alle krachten hierop concentre ren en bleef het succes niet uit. Na talloze malen in den lande te zijn opgetreden, nam hij het eerste grote besluit en verbond zich aan de stadsopera te Mainz, waar hij na een moeilijke beginperiode, verschillen de jaren met groot succes zong en acteerde. Daarna heeft hij zich ver bonden als helden-bariton aan de grote opera te Hamburg, waar hij door publiek en collegas zeer geliefd was, grote triomfen vierde en waar aan hij tot aan zijn pensionering verbonden bleef. Hij droeg deze ook uit naar België en Oostenrijk, naar Italië en Spanje, waar hij herhaal delijk gasteerde en enorme bijval ontmoette. Maar ook als man van grote we reldfaam vergat hij z'n geboorte plaats niet. Herhaaldelijk kwam hij naar Waalwijk en het was dan z'n grootste genoegen hier als solist bij de Liedertafel op te treden, een lie deren-avond te geven, of mee te zingen in het parochiekoor van Be soijen. Jos. Groenen was een groot, be genadigd kunstenaar, maar bleef daarbij de eenvoud en hartelijkheid zelve; z'n vele vrienden hier en elders, evenals de internationale opera-wereld, zullen hem niet ver geten. Hij ruste in vrede. ZILVEREN JUBILEUM BIJ DE AMSTERDAMSCHE BANK N.V. Wij vernemen dat_ het op za terdag 4 april a.s. 25 jaar gele den is dat de heer N. A. J. Ver hoeven wonend te Drunen in dienst trad van de firma W. Tim mermans Zonen te Waalwijk, waarvan de bankzaken in 1951 werden overgenomen door de Ainsterdamsche Bank. Gedurende 20 jaar is de heer Verhoeven incasseerder geweest. De laatste 5 jaar heeft hij een functie op kantoor. Het jubileum zal intiem op 't kantoor van de Amsterdamsche Bank en in het gezin van N. Ver hoeven worden gevierd. OPGELET 2 VAN MOSSEVELD's BROOD IS Natuurlijk aten we met de Paasdagen MOSSEVELD's X beste brood en broodjes. X Grotestraat 9 Tel. 2337 2 Waalwijk ♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦Hf ZILVEREN JUBILEUM D. VAN ZELST. Op donderdag 26 maart was het 25 jaar geleden, dat de heer D. van Zeist, boekhouder ten kantore van André van Hilst N. V., in dienst trad van genoemde N.V. Deze dag is dan ook niet on opgemerkt voorbij gegaan. Nadat de jubilaris met zijn echtgenote en kinderen te Sprang waren afgehaald, werden zij ten kantore ontvangen en gehuldigd. Beide directeuren prezen hem om zijn accuratesse en evenwichtig heid en stelden hem ten voor beeld aan de overige personeels leden. Gedurende <le reeds lange tijd, dat de jubilaris de kas be heert, is er nog nimmer één cent tekort geweest. Zij deden hun gelukwensen vergezeld gaan van een fraaie set, inhoudende vulpenhouder en vulpotlood, als mede een geschenk onder cou vert. Ook van het kantoor-, ma gazijn- en winkelpersoneel mocht hij gelukwensen ontvangen en werd hij vooral geprezen om zijn collegialiteit en werd de hoop uitgesproken, dat ook in de toe komst dezelfde prettige verstand houding zou heersen. Hij mocht dan ook diverse cadeaus, bloe men en telegrammen in ont vangst nemen. Na de huldiging werd op zijn gezondheid nog me nig glaasje geheven. Verder werd de feestdag voortgezet in huise lijke kring en was 's avonds het gehele kantoorpersoneel en een deputatie van het magazijnperso- neel uitgenodigd, welk feest tot de kleine uurtjes voortduurde. Het is ongetwijfeld voor de heer v. Zeist en zijn gezin een prettige dag geweest, waaraan hij nog lang aangename herinnerin gen zal bewaren. 200 JONGEREN STARTEN IN WAALWIJK VOOR PAX CH RISTI-BEDE VAART. Honderden leerlingen van r.k. middelbare scholen uit het gehele land, die dit jaar eindexamen zul len doen, gaan deze week weer deelnemen aan de bekende Pax Christi-bedevaart naar O. L. Vr. van Den Bosch. In de rij der startplaatsen is voor dit jaar ook Waalwijk op genomen. Donderdag a.s. zullen hier 200 jongens en meisjes in de r.k. Huishoudschool arriveren, die zullen worden gehuisvést in respectievelijk openbare school in de Stationsstraat en in de The- resiaschool. Des avonds zal aan deze deelnemers in De Gecroonde Lcersse een concert worden aan geboden door de harmonie Sint CrisDijn (zie programma onder). Vrijdag zal men na een ge meenschappelijke H. Mis in de parochiekerk van St. Jan, opge dragen door de HoogEerw. Heer Deken, door de hei naar de Klin- kaert trekken en vandaar naar Nieuwkuijk, waar de nacht zal worden doorgebracht. Zaterdag trekt men dan naar Den Bosch. CONCERT HARMONIE ST. CRISPIJN. 1. Semper Fidelis, Mars Sousa, arr. Molenaar. 2. Alessandro Stradella ouverture, v. Flotow, arr. Arbeel 3. Drei Spanische Tanze Moskowsky, arr. Stalmeijer a. Allegro Brioso, Opus 12 no. 1 b. Moderato, Opus 12 no. 2 c. Bolero, Opus 12 no. 5 4. Jalousie, Hananero-Tango J. Gade 5. Peter Schmoll, ouverture von Weber, arr. A. Meijns 6. Flotte Bursche, ouverture von Suppé, arr. Veenendaal 7. Ernst August, Mars Blankenburg, arr. Molenaar GESLAAGD. Op 28 maart j.l. slaagde te Til burg voor Stenografie Duits de heer A v. d. Elshout, en voor praktijk diploma Machineschrijven de dames Joke Brent en Fia Vera. Zij genot enhun opleiding bij de eerwaarde Zusters, le Zeine 7, Waal wijk. VRESELIJK AUTO-ONGELUK KOSTTE WAALWIJKER HET LEVEN. Twee jonge mannen en' een kind zijn om het leven gekomen bij een verkeersongeluk op rijks weg 26 de weg tussen Vianen en Den Bosch onder Zijder- veld. Zij werden omstreeks half acht vrijdagochtend op slag ge dood bij een botsing tussen twee vrachtauto's. Een truck met op legger, beladen met hout en eigendom van de firma Bakker te Moerkapelle, die in de richting Den Bosch reed, botste in volle vaart op een vrachtwagen van Lips' scheepsschroevengieterij te Drunen, welke beladen was met staven ijzer en twee schroeven. De cabines werden totaal ver- briizeld, de inzittenden op slag gedood. Het waren de 30-jarige enauneur P. Mosselveld uit Waalwijk, de 25-jarige J. G. IJzerman uit Moerkapelle en de 12-jarige Arie Groteboer even eens uit Moerkapelle. De jongen, die uit een gezin met tien kinderen komt, was op zijn eerste vakantiedag met de auto meegereden om een uit stapje te hebben. Beide chauf feurs waren gehuwd en vader van drie kinderen. Over de oor zaak tast men nog in het duister, omdat er geen getuigen zijn doch men neemt aan, dat een van de chauffeurs door een klapband de macht over het stuur heeft verlo- i ren. Een arbeider heeft verklaard een klap gehoord te hebben en direct cfaarop het lawaai van de botsing. De verschrikkelijke ra vage bemoeilijkte het onderzoek, dat ingesteld werd onder de per- soonliike leiding van de officier van justitie te Dordrecht, mr. van Renesse. Het verkeer tussen Vianen en Den Bosch werd ge ruime tijd over één baan geleid. Het stoffeliik overschot van de slachtoffers werd vervoerd naar het ziekenhuis te Leerdam. De zo droevig om het leven gekomen 30-jarige heer P. Mos- selveld-v. d. Hoven, wonende Putstraat alhier, was chauffeur bij Lips N.V. te Drunen en Iaat een weduwe met drie kinderen achter, waarvan 't jongste 8 maanden is. Het medeleven is vanzelfsprekend algemeen. Hedenochtend te half tien had onder grote belangstelling de plechtige begrafenis plaats in de parochiekerk van St. Jan. Het stoffelijk overschot werd gedragen door collega's der N.V. Lips te Drunen, terwijl 'n prach tige krans voor de lijkbaar werd uitgedragen. Onder de velen die de stoet volgden, merkten wij op een deputatie van directie en van personeel der N.V. Lips. Hij ruste in vrede. KIND KREEG KOKENDE SOEP OVER ZICH HEEN. Doordat het onverhoeds een pan kokende soep van een gas stel trok, liep het 2V^-jarig zoon tje van de lam. H. de K. alhier zaterdag j.l. zodanige ernstige brandwonden op dat het naar het Sint Nicolaasziekenhuis moest worden overgebracht, waar di rect door artsen en chirurg werd ingegrepen: De toestand van het kindje is momenteel bevredigend. DIPLOMA. De heer Theo van de Griendt be haalde aan de Ned. Kath. Schilders school „Sint Lucas" te Boxtel het Meester-Schilderdiploma. GEMEENTERAAD. Nagekomen pre-advies. Krediet voor werken in het sportpark „Olympia". De werkzaamheden in het sport park „Olympia" vorderen thans naar wens. Het ligt in de bedoeling de voetbalverenigingen R.K.C. en „Juliana" haar nieuwe terreinen in gebruik te doen nemen bij de aan vang van het a.s. competitie-seizoen; In verband daarmee zal het even wel nodig zijn enkele voorzieningen te treffen ter afronding van het ge heel van de hier in het leven geroe pen sport-accomodatie. Zo zullen nog moeten worden aan gebracht: doelen, terrein-afscheidingen .ver hardingen (toegangswegen en par keerterreinen), enige accomodate voor de bezoekers, alsmede een af rastering tussen de verenigingsvel- den. B. en w. stellen voor het in totaal aangegeven bedrag als krediet be schikbaar te stellen. NED. BOND VAN OUDSTRIJDERS EN DRAGERS VAN IIET MOBILISATIE KRUIS afdeling Waalwijk. De laatste onderlinge contactavond van dit seizoen zal worden gehouden op donderdag 2 april a.s. in de zaal van de Gecroonde Leersse; aanvang 8 uur. Na de geslaagde avond in decem ber j.l. heeft het bestuur ^besloten om van deze sluitingsavond weder om een gecombineerde avond te ma ken; dus kunnen èn de schutters èn de kaarters aan bod komen. Voor deze avond zijn extra mooie prijzen beschikbaar. De schutters kunnen van deze ge legenheid nog eens extra gebruik maken om te oefenen voor de laat- ■ste kringschietwedstrijd, welke in Raamsdonksveer zal worden gehou den. De juiste datum is nog niet be kend, maar het zal vermoedelijk za terdag 11 april worden. K.A.V., AFD. WAALWIJK. Op dinsdag 24 maart j.l. werd de jaarvergadering gehouden in de r.k. Levensschool. De voorzitster, mevr. M. Hamers-Leijsten, opende met ge bed en heette van harte welkom de diocesaan leidster mej. Stokwielder, mevr. Lubbe-Bakker, de heer v. Kol, afgevaardigde van de K.A.B., en de heer Taling. Uit het jaarverslag dat door de secretaresse werd voorgelezen, bleek dat er ook dit jaar weer veel vrucht baar werk is verricht. Er zijn 54 zie kenbezoeken en 4 kraamvisites af gelegd, waarbij fruit en textiel werd geschonken. Uit het financieel verslag van de penningmeesteresse, mevr. B. van Veldhoven-Bergmans, bleek dat de inkomsten 1241.98 bedroegen en de uitgaven 1057.38, zodat er een ba tig saldo van 184.60 werd verkre gen. Nadat de voorzitster voor beide verslagen dank had gebracht, bracht de controle-commissie verslag uit dat de boeken en bescheiden van de penningmeesteresse in orde waren bevonden. Ook aan haar bracht de voorzitster dank voor haar werk. Als nieuw lid werd in de controle commissie benoemd mevr. Didden- Hooft. Vervolgens kwam de be stuursverkiezing aan de orde. De af tredende bestuursleden, de dames M. Hamers-Leijsten, B. v. Veldhoven- Bergmans en P. de Werd-v. Tilborg werden herkozen. In de vacature, ontstaan door het aftreden van me vrouw A v. d. Wiel-v. d. Pennen, werd voorzien door mevr. C. Berg mans-v. Moergestel, terwijl mevr. M. Hamers-Leijsten bij acclamatie als voorzitster werd herkozen. Ver volgens deelde zij nog mede, dat er een 3-daagse retraite wordt gehou den in Tilburg van 29 juni tot 2 juli a.s. en in Uden van 23 juni tot 26 juni. Leden die hieraan wensen deel te nemen .kunnen zich bij het be stuur opgeven. Ook wordt er een excursie gemaakt op woensdag 10 juni naar de K.R.O.-studio en de Coöp. fabrieken in Utrecht; ook hiervoor kunnen de leden zich opge ven bij de kernleden. Hierna ver kreeg mej. Stokwielder het woord; zij bracht dank aan het bestuur voor het vele werk dat het in 't belang van de K.A.V. heeft verzet in het afgelopen jaar. Zij spoorde de leden aan hun best te doen om het leden tal dit jaar te brengen op 150. De heer v. Kol sprak hierna over de vastentijd. Nadat het zakelijk gedeelte was afgehandeld, was het de beurt van mevr. Lubbe-Bakker en de heer Ta ling, die op prettige wijze het klaar maken van de gerechten Nasi Go- reng, Bahmi en Kroepoek Oedang uiteenzetten. Mevr. Lubbe-Bakker deed dit op zeer interessante en dui delijke wijze. Ook weuden de aan wezigen in de gelegenheid gesteld 't klaargemaakte te proeven. De voorzitster dankte hen hartelijk voor de leerzame avond en sloot met de christelijke groet. Belangrijk voor slechthorenden HoorbrllUn en boorapparaten (Ned. iabr.) van Maaren's brillenzaken n.v. Den Bosch Tllbarg Breda Vughterstraat 25 Markt 32 Nieuwe Glnnekenstr. 23 Levering na overleg met uw oorarti INBRAAK. Door het indrukken van een ruit hebben onbekenden zich toe gang verschaft tot de consump- tictent op het terrein van de voehalver. Juliana. Ontvreemd werden bier wijn, sterke drank, sigaren, sigaretten, snoepgoed en een geldsbedrag, alles eigendom van de heer II. v. d. H. alhier. De politie heeft de zaak in on derzoek. NIEUWBOUW GEEN SPEELPLAATS. De jeugd blijkt een grote voor keur aan de dag te leggen voor de nieuwbouw in het uitbrei dingsplan Bloemenoord. De daar in aanbouw zijnde woningen wor den gebruikt voor het doen van allerlei spelletjes, maar helaas ook voor het uithalen van balda digheid, die nogal heel wat scha deposten teweegbrengt. De politie verzoekt de ouders dringend hun kinderen er op te wijzen, dat deze nieuwbouw geen speelplaats is en dat vernielingen helemaal uit den boze zijn. GEVONDEN EN VERLOREN. Gevonden: Speelpop; step; autowieldop; shawl; nylon kousen; vulpen in étui; dameshandschoenen; kin- derbril; hond; portemonnee met inhoud; kussensloop. Verloren: Step; herenhandschocnen; gou den trouwring; portemonnee met inhoud; kinderdriewieler; enkele muntbiljettenherenpolshorloge handtas met geldsbedrag; bood schappentas. AGENDA. Dinsdag en woensdag. Musis Sacrum 8 uur: roof in Londen", 18 jaar. Woensdag. Lux or 8 uur: „Het masker van Satan", 18 jaar. Raadhuis 7.30 uur: Openbare gemeenteraadsvergadering. Cantine Timtur 8 uur: repeti tie gehele Waalwijks Orkest. AGENDA. Woensdag 8 uur: repetitie dames en heren „Oefening en Vermaak" met Waalwijks Orkest in de Timtur- cantine. Zondag half 12: repetitie dames en heren „Oefening en Vermaak" met Waalwijks Orkest in „de Gecroonde Leersse".

Echo van het Zuiden | 1959 | | pagina 5