een nieuw costuum VLIJMEN Waalwijkse en Langsfraaise Courani Verbouwing en uitbreiding maakten van V D - Tilburg hypermodern warenhuis. Met „PINKSTEREN" BRIXON" JAN DE COCK Nog witter... stralend wit... costuums 124.- 134.- 148.- 92.- 98.- 114.- Totale verkoopruimte groeide van 3895 tot 6165 m Feestelijke heropening op 20 mei a.s. Haarsteeg I B I I I I I I I I I B I B B B B B B B B B B B B IJ Sport- combinaties Koestraat 151 du de overweg TILBURG I I I I 1 I I I I R R R R R R R R R R H R R R SLRQPZflKKEN EN LUCHTBEDDEN SPOPTHUIS TEL28/7 Uit de Provincie VRIJDAG 15 MEI 1959 Uitgever Waal wij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijn 2 x per week. DE ECHO m HET ZUIDEN 82e JAARGANG No. 39 Abonnement 22 cent per week; f 3.10 franco p. post, per kwartaal f 2.85. Advertenties10 cent per m.m. Gironummer 3798. Bureaux: GROTESTRAAT 205. WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES „ECHl De Tilburgse Heuvelstraat is de Heuvelstraat weer en de Til- burgers en de inwoners uit de vele omliggende gemeenten kun nen weer zonder een wat angstige blik naar boven en zonder be stofte en bemodderde schoenen haar binnen stappen in de groot ste en nieest bezochte winkel van deze Brabantse Kalverstraat: het warenhuis van Vroom Dreesmann. De palen, de instal laties, de zeilen, het stof en de modder, die maandenlang afbreuk hebben gedaan aan het aanzien en de gezeliigeheid van de Heu velstraat, zijn opgeruimd en daarvoor in de plaats gekomen zijn een gevel en etalagepuien, die van deze straat een winkelstraat van nog voornamer allure hebben gemaakt. De eerste indruk is dat hier een geheel nieuw warenhuis van V D is verrezen, zó totaal is het aanzicht van dit warenhuis veranderd. En toch gold het hier „slechts" 'n verbouwing en uitbreiding van de bestaan de ruimten. En hoezeer deze verbouwing en uitbreiding ook in het interieur grote veranderingen hebben teweeggebracht, mag blijken uit het feit dat de totale verkoopruimte is gegroeid van 3895 tot 0165 nv', waardoor het Tilburgse warenhuis van V D in grootte uitsteeg boven dat in Den Bosch (5500 m2). Op een persconferentie, welke door de directie van Vroom Dreesmann Tilburg N.V. was be legd, heboen vertegenwoordigers van de provinciale pers kennis kunnen nemen van de omvang der uitbreiding der verbouwing, alsmede van de geheel nieuwe, op praktisch kopen afgestemde indeling van het bedrijf. De heer Benning van het ar chitectenbureau I). P. Benning te Nijmegen, onder wier archi tectuur uitbreiding en verbou wing tot stand kwamen, schetste in het kort het verloop van de werkzaamheden. Op 5 april 1957 werd met de werkzaamheden een aanvang ge maakt, waarbij men zich direct al voor grote moeilijkheden ge plaatst zag, omdat de normale verkoop zo goed mogelijk moest doorgaan en het gebouw toch binnen de geraamde bouwtijd (26 mud.) gereed moest zijn. De paalfundering van de betonnen noekpen anten was op 28 juni d.a.v. geheel gereed, inmiddels was men ook begonnen met het maken van de gewapend-beton- nen kelder in het aangrenzende pand Marie-Jongen, alsmede met het maken van een dienst- en noodtrappenhuis, welke werk zaamheden op 27 okt. van dat jaar gereed kwamen. De gevel constructie van gewapend beton, sober maar krachtig en fraai van lijn, was reeds op 18 okt. gereed gekomen. Deze gevel overspant een entree van 26 meter en is der halve uit constructief oogpunt reeds een merkwaardigheid. In het streven naar meer ver koopruimte ging men vervolgens over tot het dichtmaken van de lichthof, een werk dat binnen en kele weken gereed was, maar waarvan de constructie vele moeilijkheden bood, omdat de verkoop normaal doorgang moest vinden. Omdat in het bestaande pand ook geen lift aanwezig was, had men inmiddels ook een aan vang gemaakt met het maken van een nieuwe liftschacht en met het doortrekken van de hoofdtrap naar de 2e verdieping, met welke werkzaamheden men op 8 okt. gereed kwam. Daar het bestaande gebouw niet berekend was op een nieuwe verdieping met een gewapend be- tonskelet, werd de nieuwe twee de verdieping gemaakt van een staalskelet afgedekt met bimsbe- tonnen cassettenplaten. Daarna werd de dakbedekking voltooid, zodat het gebouw op 25 maart 1958 waterdicht was. Vervolgens werd direct begon nen met de montage van de goe derenlift en de personenlift, ter wijl ook de geanodiseerd-alumi- nium etalagepuien gesteld wer den. Teneinde ook het publiek een vlottere toegang tot de eerste en tweede etage te geven, werden glas en 600 m.2 vensterglas. De bouw is op voortreffelijke wijze en. in een snel tempo uitge voerd door de N.V. Albouw te Breda, met daarnaast nog een groot aantal ondernemers. Bijzonder fraai is de lunch room (275 plaatsen) geworden, stijlvol van ontwerp en smaak- vol-modern in de kleurencombi naties van het interieur. Het ont werp is van de binnenhuisarchi tect v. Bommel, die ook bij de verdere inrichting van 't gebouw kleuradvies verstrekte. Zoals we reeds opmerkten, is de inrichting van het gehele ge bouw afgestemd op praktisch en ook prettig winkelen. De ver koopstands zijn laag en uiterst smaakvol en niet overbezet met artikelen, zodat het publiek een duidelijk overzicht heeft over de gehele etage. In het oog vallende verwijzingsborden geven de di verse afdelingen aan. Geheel nieuw is de voortreffe lijk geoutilleerde disco-bar, ter wijl daarnaast ook de sport- kamperen etc.) en speelgoedaf delingen een veel ruimer accent hebben gekregen. Bijzonder leuk is ook de expres-corner links van de ingang. Deze ingang is zelf ook iets bijzonders, zij bestaat name lijk uit een 8 meter brede deur, die geheel in de wand verdwijnt. Vlak voor de entree bevinden zich in vloer en plafond roosters die al naar gelang de tijd van het jaar een warme of koele lucht stroom produceren, waardoor de temperatuur binnen, ook met een geheel open entree, altijd aange naam blijft. Het geheel overziende, mag men stellen dat de uitbreiding en de verbouwing alsmede de geheel nieuwe inrichting van Vroom Dreesmann Tilburg een hyper modern warenhuis hebben ge- j maakt, waar het om vele redenen prettig winkelen is en dat de di rectie dan ook terecht van grote importantie voor Tilburg en ge- neel Brabant acht. Feestelijke heropening met royale plannen. Op 20 mei a.s. zal de officiële heropening van het warenhuis plaats hebben. Dit zal op plech tige en feestelijke wijze geschie den, feestelijk zowel op de dag zelf als in de royale plannen, wel ke de directie i.v.m. de herope ning in talloze aantrekkelijke aanbiedingen heeft ontworpen en waaromtrent in de advertenties in de diverse bladen het nodige bekend zal worden gemaakt. Het gebouw zal plechtig wor den ingezegend op 2e Pinkster dag door de ZeerEerw. Heer Pas toor v. Miert. De heropeninsgdag op 20 mei zal worden ingezet met een H. Mis voor het gehele bedrijf om 8.15 uur. Hierna ontbijt voor directie, chefs en kader in Mo dern om ca. 9.15 uur. Alvorens dan om ca. 10.45 uur tot de offi ciële heropening zal worden overgegaan, zal er in de directie kamer een bijeenkomst plaats hebben van directie, de burge meesters van Tilburg en omlig gende plaatsen. Deken van Oort, de voorzitter en de 2e secretaris van de Kamer van Koophandel, resp. de heren Mannaerts en Pe ters, en het college van b. en w. Bij de officiële opening zal het woord gevoerd worden door de ceremoniemeester, de heer Ver hulst, door een dr commissaris sen, de heer W. J. R. Dreesmann, door de oudste directeur, de heer Veluneyer, door de voorzitter van de Kamer van Koophandel,, door de architect, de heer Benning, door de'directeur van de N.V. Al- houw, ir. de Koning, en door de bedrijfsleider van V. en 1). Til burg, de heer Stokman. Daarna zal burgemeester Bccht van Til burg door een druk op de knop de meter brede toegangsdeur openen. Om 12 uur zal er in de lunchroom een officiële receptie gehouden worden, waarvoor een groot aantal autoriteiten en. voor aanstaande personen is genodigd. Om 15.09 uur zal het waren huis weer voor het publiek wor den opengesteld. Concours-hippique. Op zondag 31 mei a.s. zal de rij- vereniging Juliana, die onlangs met groot feestvertoon haar 25-jarig be staan herdacht, een groot jubileum concours houden op het prachtig ge. legen terrein achter café M. Reuser in de mr. Prinsenstraat. Naast de grote dressuurwedstrij- den een een springcoucours zullen ook tal van diverse attracties en vrijheidsnummers verreden worden, o.a. zal men te zien krijgen „het voetballen te paard", uit te voeren doorde alombekende rijvereniging „De Cavalieren" uit Berkel-Enschot. Ook zullen er enkele ponyclubs uitkomen met diverse vrijheidsnum mers. Onderhandelingen zijn gaande om de bekende ponyclub uit Bene den-Leeuwen, die op 30 april j.l. de eer te beurt viel om bij gelegenheid van de 50e verjaardag van H. M. Konigin Juliana in de tuin van pa leis Soestdijk te demonstreren ook alhier te laten optreden, terwijl daarnaast ook nog wordt getracht de bereden fanfare van de N.C.B. op die dag aanwezig te doen zijn om met muziek te paard dit concours meer luister bij te zetten. De bekende Groninger en Gelderse dekhengsten Tallisman, Tritan en Rivaal van de gebr. v. d. Brandt al hier zullen die middag gedemon streerd worden. Na afloop van het concours zal de trekking plaats heb ben van de gehouden loterij, waar van de hoofdprijs is een Shetïand- pony en verder nog tal van waarde volle prijzen. Deze loten zijn reeds thans verkrijgbaar bij de leden van de rijvereniging a f 0.50 per stuk. Al met al ziet het er naar uit dat het een hoogstaand concours zal worden. TAFELTENNIS. KOM RUSTIG EVEN KIJKEN. MEESTAL HEBBEN WIJ „DATGENE" WAT U ZOEKT. SPECIALE SERIE Alleenverkoop voor Tilburg en omstreken. met bijpassende PANTALONS Alle soorten JONGENSKLEDING DAMES- en HERENREGENJASSEN Grote sortering MODE-ARTIKELEN De nieuwste WEEKENDERS De prijzen vallen beslist mee. PATER M. KOOLEN (msc) GAAT ZILVEREN PRIESTERFEEST VIEREN. De alhier geboren Marinus Kooien zal te Tilburg in de nieuwe stadswijk 't Zand I als bouwpastoor zijn zilveren priesterjubi leum gaan vieren. Op 23 mei 1910 aanschouwde Marinus Kooien het levenslicht in onze gemeente, zodat het van belang kan zijn hier in onze kolommen reeds enige belangrijke data te noteren, welke het leven van onze oud- Vlijmenaar kenschetsen. Hij heeft reeds een heel vruchtbaar leven achter de rug en heeft sedert enige tijd de zware taak op zijn schouders gekregen zijn missionering uit te breiden als bouwpastoor in een ge heel nieuwe stadswijk van Tilburg. Pater Kooien volgde zijn studie aan de seminaria van de Paters van 't H. Hart (M.S.C.) te Tilburg, waarna hij in augus tus 1934 tot priester werd gewijd in het theologicum te Steijl (L.). Na zijn priester- roltrappen gemonteerd. Óp 7 juli 1 ,s'ond p,«q K°°'T 1958 kin de tweede verdieping »"g',i939 SU^L)uv^ail! worden opgeleverd, waarna men begon aan de afwerking van de eerste verdieping, die op 1 nov. d.a.v. gereed kwam. Tegelijker tijd kwam ook de kelderverkoop- ruimte gereed en de parterre kon reeds op 1 okt. opgeleverd wor den. De stijl- en smaakvolle lunchroom kwam op 15 oktober gereed. De uitbreiding en verbouwing hebben het bestaande gebouw uitgebreid met in totaal 2270 m2 aan verkoopruimte. Het totaal van de niet-dienstruimten kwam van 7000 op 10.500 m2 en het eta lage-oppervlak groeide van 170 tot 220 m2. In totaal werden, ver werkt 760 m3 gewapend beton, 77.000 kg. betonstaal, 150.000 kg. constructiestaai, 620.000 stuks metselstenen, 500 m2 stenen vloe ren, 7700 m2 nieuw plafond, 4800 m2 stucadoorwerk aan wanden, 2600 m2 dakbedekking, 2400 m2 bimsbetonnen casettenplaten, 700 m2 spicgelgilas, 250 in2 draad- Tilburg als leraar klassieken. Dezelfde functie vervulde hij te Driehuis tot 1943 aan het missiehuis der missionarissen al daar, waar hij tevens kapelaan was te Akersloot (N.H.). Opgemerkt zij, dat ge durende de eerste oorlogsjaren het gymna sium te Driehuis verspreid was over Vel- zen en IJmuiden tot 1943. In dit jaar moest de gehele streek op last van de Duitsers verlaten worden. Men vertrok dan ook naar Driel (O.B.) en Westervoort, waarbij de paters met hun studenten te midden van het oorlogsgeweld terecht kwamen i.v.m. de luchtlandingen bij Arnhem. Tot Kerst mis 1944 bleef hij als leraar aan het gym nasium verbonden, waarna allen naar het zuiden verhuisden. daar het zielewerk onder de jongens te Palembang, Batavia en Bogor. Weer teruggekeerd in Nederland was hij verbonden aan de school voor Maatschap pelijk werk te Eindhoven, als moderator. Zo werd de arbeidzame pater, die veel levenservaring heeft opgedaan in mei 1957 dan benoemd als bouwpastoor voor de nieuw op te richten kerk „de Goe de Herder" in het te stichten deel van Til burg, 't Zand I. Het geheel woeste gebied ten N.W. van Tilburg is nu zijn missiegebied geworden, want elke dag rijzen er nieuwe woningen uit de grond. Thans bevolken al ruim 500 gezinnen deze gloed-nieuwe wijk, terwijl deze zomer, naar officiële schatting er nog maals 300 gereed zullen komen. Twee noodscholen en een kleuterschool zullen binnenkort worden vervangen door defini tieve. De noodkerk van Pastoor Kooien, thans ondergebracht in de kantine van de tweede Jongensnijverheidsschool is inmiddels weer veel te klein geworden. De toekomstplannen vorderen reeds, want van de nieuwe kerk zijn onlangs de schetsplannen gereed ge komen, terwijl de plaats voor de kerk reeds is bepaald. In de nieuwe parochie is een comité ge vormd, dat zich al bezighoudt met de vie ring van het 25-jarig priesterfeest van hun pastoor. Het heeft op de gelovigen al een beroep gedaan om de nodige gelden te ver krijgen voor het geschenk dat hun herder op 10 augustus zal worden aangeboden. In de zaal „de Harmonie" van ca fé J. van Oijen werden zondag jL door de aldaar gevestigde tafelten nisclub Victoria '51 de jaarlijkse clubkampioenschappen gehouden. Na een zeer spannende strijd wist bij de heren Jan Verharen in de finale te winnen van J. v. d. Wiel en werd hij dit jaar clubkampioen. De derde plaats was voor H. Walk en vierde werd de nog jeugdige A. Scheij. Ook de dames streden fel om de begeerde titel en zoals verwacht werd behaalde mej. Marie Verha ren de titel door in de finale mej. v. d. Lee te verstlaan, derde werd mej. L. v. Heijst en vierde mej. v. d. Wiel. Bij de junioren legde Tini van Oijen beslag op de titel met op de tweede plaats H. v. Beurden en derde Joh. Verreijt. VOETBALPROGRAMMA. 4TE»r-w. Door de nederlaag die DSC zon dag van RKOSC te slikken kreeg staat het nu definitief vast dat de strijd om de bovenste plaats in laat ste instantie alleen nog gaat tussen 'Sportver. '32 uit Den Bosch en Haarsteeg. Binnen enkele weken zal dan eindelijk bekend zijn wie dit seizoen met de erepalm zal gaan strijken. Wat de kansen betreft staat Haarsteeg er het beste voor omdat ze momenteel met enkele punten voorsprong aan de kop van de ranglijst gaat, maar Haarsteeg moet de laatste wedstrijd spelen te gen haar naaste concurrent op zon- voor wedstrijd en wel tegen het 3e elftal van RKC uit Waalwijk. Het is zaak dat de reserves deze wed strijd eveneens tot een goed einde brengen, omdat zij nog dicht in de gevaarlijke zone verkeren en daar om enkele winstpunten nog best kunnen gebruiken. Ook hier hou den wij het maar op een zege voor de thuisclub. KORFBAL. De alhier bestaande dameskorf balclub Concordia, heeft de naam van Haarsteeg op sportgebied even eens hoog gehouden. De dames van het le twaalftal zijn er in geslaagd om tot de kopgroep door te dringen. •De kansen om het kampioenschap te behalen waren tot verleden week nog zeer goed, maar tot ieders ver bazing werd zondag jl. thuis met 1o verloren van Never Down 2 uit Vlijmen. Aan het spel was te merken dat de Vlijmense meisjes alles in het werk stelden om de ze ge te behalen, dit te meer omdat hun le twaalftal reeds kampioen is en zij dat voorbeeld graag zou den volgen. Zij wonnen na een spannende strijd met 01 en het zal aan de uitslagen van de reste rende wedstrijden afhangen of het kampioenschap in Haarsteeg of in Vlijmen zal belanden. artistieke conceptie. De kunste naars Marius de Leeuw en Luc van Hoek hebben deze processie in 1953 een nieuwe vorm gegeven. Zij hebben er een stoet van le vend geworden schilderijen van gemaakt. De hernieuwde omgang die om de drie jaren uittrekt (in de tussenliggende jaren wordt volstaan met een eenvoudige volksprocessie) is een gebed van zang, ritme, lijn en kleur. De om gang bestaat uit drie delen. Na een uitbundige opening, waarin engelen te paard de weg vrij ma ken voor de H. Michaël de be- Van eind 1944 tot zomer 1945 was pater Kooien aalmoezenier bij de repatriëring in België. Opnieuw ging hij naar het Noorden om hier zijn missie-arbeid te beginnen en wel als overste van het UNA SANCTA- werk te Rotterdam, welke functie hij ver richtte tot 1948. Ons toenmalig Ned. Oost-Indië had zijn hulp nodig en wel van 1948-1950. Als aalmoezenier van de infanterie deed hij Gezien de grote zorgen waarmede pas toor Kooien is beladen, is door hem de J wens te kennen gegeven het feest kerke lijk te vieren en het geschenk aan te wenden voor zijn nieuwe kerk. De officiële kerke lijke viering heeft plaats op 13 sept. a.s. Vele Vlijmenaren zullen deze pionier kennen of gekend hebben als Vlijmense jon gen, zodat ongetwijfeld erop gerekend wordt dat ook zij het feest mee zullen vieren en wat nog meer van belang is velen zullen het hem mogelijk maken zijn plannen voor zijn nieuwe kerk en arbeid in dit nieuwe deel van een grote industriestad te verwe zenlijken. Laat heel Vlijmen de komende maanden eens aan deze verdienstelijke pries ter denken. Hij zal allen daarvoor dankbaar zijn. dag 24 mei in Den Bosch en dat is nog een zware opgave. Daarbij komt dan nog dat beide clubs met een gestaakte wedstrijd zitten en het bondsbestuur heeft nog niet be slist wat daarmee gaat gebeuren, dus er is nog steeds een en ander mogelijk. Tweede Pinksterdag is on getwijfeld voor beide hier reeds ge noemde clubs toch een zeer belang rijke dag, omdat zij beide thuis hun voorlaatste wedstrijd spelen. Indien Sportver. '32 zou verliezen van het sterke RKOSC en Haarsteeg wint thuis van Helvoirt dat op bezoek komt dan kan alhier de kampioens- vlag al wel klaar worden gelegd. Maar ook omgekeerd zal dat het ge val kunnen zijn, maar wat de kan sen betreft geloven wij toch niet, dat Haarsteeg, nu het einddoel zo dichtbij is zich thuis door Helvoirt zal laten verrassen en houden het daarom maar op een kleine over winning. Het 2e elftal speelt om 12 uur 'n HERTOG VAN BRABANT OPENT „POORTERSWEKEN" Vrijdag 22 mei zal de hertog van Brabant met een gevolg van poor ters en onder escorte van de Ko ninklijke Harmonie in Den Bosch op feestelijke wijze worden ingehaald. Het doel van zijn komst is 't openen vrijdagavand om half negen. Ge durende deze poortersweken, die tot half juni in de Hinthamerstraat worden gehouden, zullen in alle etalages van deze belangrijke win kelstraat ontwerpen worden geëx poseerd van middeleeuwse uithang- horden, die volgend jaar de gevels van vele zaken zullen gaan sieren. Zestien prijzen in de vorm van bui tenlandse reizen worden uitgeloofd onder die winkeliers, die volgens de jury de origineelste, meest histo- sche en kunstzinnigste ontwerpen hebben ingezonden. De poorterswe ken zullen jaarlijks in het voorjaar plaatsgrijpen. Het meerjarenplan omvat o.a. de bouw van de vroegere Leuvense stadspoort, van oude gevels (met halve onderdeuren), de opvoering van een St. Jansspel en het gekleed gaan van het winkelpersoneel in middeleeuwse klederdracht. KUNSTMARKT 4 EN 5 JULI. Zaterdag 4 en zondag 5 juli zal op het gezellige en intieme marktplein van Den Bosch de zesde kunstmarkt worden gehou den. Schilders, grafici en litera toren zullen in doodgewone marktkramen hun werk weer persoonlijk trachten te gaan ver kopen. Dat de meest van deze arties ten daarin vrij goed slagen, blijkt wel uit de vrij hoge totaal omzet, die in vorige jaren varieerde van vier- tot tienduizend gulden. Het artistiek festijn wordt za terdag 4 juli 's avonds om 7 uur geopend om onverpoosd voort te duren tot het middernachtelijk uur. Zondag 5 juli 's middags om 2 uur worden de kramen weer bezet tot 's avonds 11 uur. PLECHTIGE OMGANG OP ZONDAG 12 JULI Zondag 12 juli 's middags om 3 uur zal door de oude straten van 's-Hertogenbosch een Maria- Ofgang trekken, die in haar soort nniek is vanwege haar gedurfd- schermengel van de omgang trekt het dogmatische gedeelte. In twaalf groepen worden Ma ria's glorietitels op allegorische wüze uitgebeeld. Dan volgt het uit zes groepen bestaande histo rische deel, waarin, de geschiede nis van het genadebeeld als een lopende kleurenfilm in beeld wordt gebracht. Deze Plechtige Omgang bewijst, dat men Maria ook hulde kan brengen in het moderne gewaad van ritmische bewegingen, eigentijdse muziek en teksten, en in moderne com binaties van snit, figuur en kleur. Op het ogenblik wordt hard ge werkt aan het pasklaar maken van duizend kostuums voor even zovele (met zorg uitgekozen) fi guren en aan de uitbreiding van enkele groepen en onderdelen.

Echo van het Zuiden | 1959 | | pagina 5