WAALWIJK Schoiten's Textiel Nederland ontving! sjah van Perzië 9e Ronde van Waspik gaat zondag van start met ca. 200 deelnemers Rioleringswerken in Waspik hedenavond in de gemeenteraad fi TJoor zonnige dagen grote collectie ZOMERJAPONNEN DAMESBLOUSES APARTE ROKKEN VERMIST 14 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 22 MEI 1959 14 K0RFBAL Konform dezerzijdse voorstel len Gesloot uw raad in de verga deringen van 30 juni 1948 en G maart 1957, tot beschikbaarstel ling van kredieten gezamenlijk groot 19.069.84 voor 't doen opmaken van een rioleringsplan voor deze gemeente. De opdracht hiertoe werd ver strekt aan hel Ingenieursbureau voor Waterbouw en Utiliteits- werken, Ir. A. van der Mast i.e. te Gorinchem. Het basis-plan, gescheiden in het eigenlijke rioleringsplan en zuiveringsinstallatie is in 1950 gereed gekomen. Nadat voor de algehele voor- bereidingskosten subsidie was toegezegd vanwege de dienst Aan vullende Civieltechnische Wer ken, is het basisplan bestekklaar gemaakt. De daarbij behorende kosten raming geelt een becijfering voor het rioleringsplan van 484 500.- en voor de zuiveringsinstallatie 236.200.alzo in totaal van 720.700.—. Met de bedoeling de realisering t.z.t. te doen geschieden in het ka der van D.A.C.W.-object, is het plan opgelegd. Meerdere malen is cjienaan- gaande contact opgenomen met de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau kantoor Waalwijk doch deze functionaris heeft en blijft bevestigen, dat de sociaal- economische toestand m.b.t. de werkvoorziening landelijk, doch bijzonder regionaal bezien, van dien aard is dat niet mag worden verwacht dat liet onderhavige plan ook maar de geringste kans maakt om vooreerst te worden uitgevoerd in het kader van de Dienst Aanvullende Civieltechni sche Werken. De huidige gang van zaken Precies om elf uur meerde 1.1. woensdagmorgen de motorsloep van H. M. kruiser „De Ruijter aan de kade voor de Amsterdam se St. Nicolaaskerk en even later werd het Perzische staatshoofd, keizer Mohammed Reza Pahlevi, door duizenden belangstellenden enthousiast toegejuicht, begroet door koningin Juliana en prins Bernmard. De Sjab was gekleed in indrukwekkend ceremonieel tenue met op de borst blinkende grootkruisen en tal van onder scheidingen. De koningin droeg een lichtblauwe dcux-pjèce met daar overheen een platina nerts, terwijl de prins was gestoken in het generaalsuniform van de gar de grenadiers. Na het spelen van de volksliederen werd de Sjah begroet door burgemeester mr. G. van Hall, de commandant van de zeemacht en de militaire gou verneur van de stad, waarna de sjah de ere-coinpagnie van het garderegiment grenadiers inspec-- teerde. Nadat Keizer en Koningin zich naar het ere-pavil joen hadden be geven, werden aldaar diverse au toriteiten aan de sjah voorge steld, onder wie minister-presi dent prof. dr. de Quay. Om kwart voor 12 verrichtte ile sjah de eerste officiële daad van zijn bezoek en legde 'n krans van rode en witte bloemen aan de voet van het Nationaal Monu ment op de Dam. Honderden enthousiaste Neder landers juichten de sjah hartelijk toe, toen hij met onze vorstin én rins Bernhard op 't balkon van et paleis verscheen. In de middaguren werd de sjah in de imposante van Speykzaal welkom geheten door de burge meester van Amsterdam, waarop de sjah in onberispelijk Engels antwoordde. Later op de middag bracht de keizerlijke gast in ge zelschap van koningin Juliana en prins Bernhard een bezoek aan 't Koninklijk Shell Laboratorium aan de overzijde van het IJ. Daar na werden nog enkele korte rij toeren door de stad gemaakt. Deze eerste bezoekdag werd af gesloten met een groots banket in de Burgerzaal van het paleis, dat om half acht begon en waar aan door 193 gasten, werd aange zeten. De sprookjesachtig gedek te tafels waren gesierd niet vier duizend anjers in gouden schalen. Het menu zag er als volgt uil Petit chaud-froid de poularde a la Parisienne (gevogelte); crème de champignons aux quenelles Paillettes au sbrinz (champig nonsoep) délices de sole Cordia- lité (tong); quartier d'agneau de lait Prinlanière (lamsvlees); bis cuit glacé noisettine; mignardi- ses; fruits. Als wijnen werden geschonken: Champagne Moët Dom Pérignon 1947, de Batard Montrachet 1950, de Chateau Haut Brion 1943. Gisteren brachten de keizerlij ke gast en koningin Juliana en prins Bernhard een bezoek aan Friesland en Den Haag. Zaterdag zal de sjab een bezoek brengen aan Philips. Ook deze hele week SMARIUS FEESTBROOD 98 CENT HANDBOOGSPORT. Zondag j.l. werd op de hanen van de Handboogschutterij „Een dracht maakt Macht", gevestigd in café ,t Vosje, 'n begin gemaakt met de verschieting van de jaar lijks terugkomende Zesdaagse en waarvoor hij de leden steeds gro te animo bestaat. Goed 12 uur riep de voorzitter de heer v. d. Mee, de schutters bijeen om zich gereed te maken voor de strijd en sprak de hoop uit dat allen hun best zouden doen om een sportieve strijd te spelen evenals andere jaren. Hierna begon de wedstrijd. In bet begin waren het de koppels C. v. Herpt-M. Heeren, D. Ver hoeven-B. Pullens en Q. v. d. Ho- ven-J. Hombergen, die 'n kleirïe voorsprong namen, maar ronden werden niet uitgelopen. Als eer ste ging het koppel C. van Herpt- M. Heeren over de streep. In het 2e klassement was 't het koppel A. Gloudemans-M. v. d. Lee en Q. v. d. Hoven-J. Hombergen, dat 'n kleine voorsprong nam, maar dra gevolgd werden door het koppel C. v. Herpt-M. Heeren. Als eerste ging het koppel A. Gloudemans- M. v. d. Mee over de streep. In het 3c klassement was 't wederom het koppel C. v. Herpt- M. Heeren. dat probeerde 'n ron de te nemen, maar het koppel D. Verhoeven-B. Pullens zette de met betrekking tot de afvoer van straat-huiswater en faëcaliën in deze gemeente is meer dan erbar melijk en uit het oogpunt van de volksgezondheid volkomen on verantwoord. Het is dan ook dat naast de wo- ningbouw-problemen de moge lijkheid tot verwezenlijking van het rioleringsplan ons de meeste aandacht vraagt. Ook van de zijde van het be stuur van het Waterschap „Het Zuiderafwateringskanaal' is al meerdere malen aangedrongen lot realisering yan het plan aan gezien genoemd bestuur in hun territoir veel overlast ondervindt van de lozing van huishoudwater en faëcaliën. Wij menen dan ook en naar wij verwachten met U, dat het thans niet meer verantwoord is met de verwezenlijking van het plan te wachten totdat de uit voering in DACW verband mo gelijk is en derhalve over te gaan liet werk op zo kort mogelijke termijn onder eigen beheer te la ten uitvoeren. In verband hiermede is aan eerder genoemd Ingenieursbu reau gevraagd of de kosten-ra- mingen, zoals gegeven in het be stek-klaar plan, thans nog ge handhaafd kunnen worden. In het antwoord-schrijven van 18 maart jl. werd onze vraag be; vestigend beantwoord waarbij wel werd geadviseerd om als ex tra-post voor het maken van ter tiaire leidingen c.q. tegemoetko ming in de kosten van aanslui ting door particulieren alsnog 'n bedrag te stellen van f 10.000. In verband met bovenstaan de stellen B W de Raad voor 'n krediet beschikbaar te stellen van f 730.700.voor de uitvoe ring van het voor onze gemeente ontworpen rioleringsplan annex zuiveringsinstallatie, zoals dit bestek-klaar hierbij is gevoegd, waarna het College alle midde len in het werk zal stellen tot aantrekking van de benodigde vaste-financieringsmiddelen. achtervolging in. Als eerste ging hel koppel C. v. Herpt-M. Heeren over de streep, maar zonder een ronde te kunnen nemen. Het 4e en laatste klassement was even als het voorgaande en weer pro beerde bet koppel C. van Herpt- M. Heeren uit te lopen, maar dit maal was bet 't koppel A. Pul- lens-fM. Pullens, gesteund door 't koppel A. Gloudcmans-M. v. d. Mee, dat hun de voet dwars zette en weer ging eerstgenoemd kop- KQMPEERGEREI SPORTHUIS ÊkjmmtTEU28/7 MRBKT Z WPPLWUK pel over de streep, maar ronden werden niet genomen. De stand aan de kop luidt na de eerste zon dag als volgt: 1. C. v. Herpt-M. Heeren 266 p. 2. D. Vernoeven-B. Pullens 243 p. 3. A. Gloudemans-M. v. d. Mee 237 p. 4. Q. v. d. Hoven-J. Hombergen 234 p. 5. A. Pullens-M. Pullens 228 p. 6. H. de Jong-P. v. Ba vel 206 p. 7. A. v. Rooij-J. Buijs 180 p. ORÏËNTATIERIT. De Waalwijkse Auto-, Motor en Bromfietsclub D.V.B. organi seert op zondag 24 mei een van baar mooie oriëntatieritten. Voor deze rit kan worden ingeschre ven vanaf 11.30 uur aan de start. De start van het eerste voertuig is bepaald op 13 01 uur vanaf ho tel Moonen. Er kan worden inge schreven met bromfietsen, moto ren. scooters en auto's. Voor deze rit zijn diverse prach tige prijzen beschikbaar. i '«yuaams WANDELSPORT. BEKER VOOR TILBURGSE „3 SUISSES" IN WAALWIJK. Bossen, stille vennen, heidevel den, duinen en fraaie villawijken presenteerde de wandelsportvere niging „Hertog Jan" te Waalwijk de deelnemers aan haar wandel tocht op 2e Pinksterdag. Maar ook droge, mulle zandwegen en een stiile Roestelberg werden in het parcours verwerkt, dat dus bijzonder mooi, maar zeer zwaar was. De „3 Suisses" wandelclub liet zich hier weer eens van de beste zijde zien. Een hoog tempo deed de Tilburgse meisjes de 22 kilo meters verslinden. De jury honoreerde de goede prestatie met een eerste prijs, welke bestond uit een fraaie be ker. AGENDA. Vrijdag en zaterdag. Musis Sacrum 8 uur: „Sluip- NATUURLIJK W A A L W IJ K. - Grotestraat 1 75 moord in de Pacific", 14 jaar. Luxor 8 uur: „Geen genade voor bandieten", 18 jaar. Dezelfde voorstellingen op zon dag om 6 en 8 30 uur. Zaterdag en zondag. Patronaat Besoijen 7.30 uur „De IJsprinses", komische ope rette van Piet Borsten door de r k. Gem. Zangver. Amphion. BURGERLIJKE STAND. Geboorten Catbarina C M dv A C M de Vries-van der Velden Johanna A A M dv N L Pols-van de Zan den Hendrika W M dv C W M van den Heuvel-Veltman Ri- chardus M zv C Hirdes-Iverst Hedwig E A F dv W J Keukens- van Ooij Anne-Marie T dv J J van Oldenbeek-Pessers. Overlijden Johanna H Wouters 60 jaar cchtg W Lamers Helena M v d Sanden 92 jaar wed T Korthout Huwelijksaangiften H C Boose 45 jaar te Leeuwar den en T F Meijer 34 jaar alhier AC van Brunschot 30 jaar en P Duijvekam 31 jaar beiden al- bier W A C Wittens 22 jaar te 's-Bosch en M G Leijtens 24 jaar alhier. Huwelijken L van der Schans 24 jaar te Loonopzand en J P Slaats 17 jaar alhier H M T van Dongen 28 jaar te-Loonopzand en C M Wa- gemakers 24 jaar alhier. Ingekomen T de Jonge en gezin van Ois- terwijk A van den Herik en gezin van 's-Bosch J H Ghe- ring en echtg van Tilburg C H van Olst en echtg van Bussum N C Schagen en gezin van Loon opzand C W Coverde en gezin van Tilburg E W v Osch van Tilburg M J van Osch echtg Miuskens en gezin van Tilburg P II Weijers en gezin van Am sterdam W J Nijssen en gezin van Nieuw-Vosscmeer T F Meijer van Den Helder. Vertrokken O J M Bos naar 's-Bosch JL van Gelder naar Loonopzand M J Coenen naar Drunen JA Timmerman naar Drunen HE M Figee naar Vlijmen G Dore- mans naar Vlijmen F M C van Casteren naar Zeeland N.-Br. BOUWNIJVERHEID Timmerlieden metselaars Schilders MEUBILERINGS-INDUSTRIE Woningstoffeerder KLEDING - REINIGING Stiksters Naaisters SCHOEN- EN LEDER: StikkersStiksters Overleersnijders Aanklopper Machinezwikkers Zoolleerstanzers Ophalers Div. geoefende krachten voor routine-werkzaamheden onder- werkafdeling Jeugdigen voor diverse afdelingen Schaver Slijpers Snoeiers Spuiters Looierij-sjouwers METAALNIJVERHEID Vrouwelijk personeel Metaalsmelters Machinemonteur Jeugdige metaalbewerkers Jeugdige montage-arbeiders CARTONNAGE Vrouwelijk personeel VOEDING- EN GENOTMIDD.- INDUSTRIE. L.l. of halfwas brood- en ban ketbakker. HANDEL Winkeljuffrouw 16 en 18 jaar VRIJE BEROEPEN Inpaksters Magazijnbediende Jongste bediende Vrouwel. kantoorbedienden HOTEL-RESTAURANT Hulp voor diverse werkzaam heden, ook serveren in- of ex tern. Meisje voor hotel- en keuken werk, in of extern. HUISH. DIENSTEN Dagmeisje (hele of halve dgn.) Werkster, hele of halve dagen Dagmeisje 82 uur. BIEDEN ZICH AAN: BOUWNIJVERHEID Opperlieden SCHOEN- EN LEDER Modeleurs Zwikmeester WK'Mil J !L Autog. lasser VERKEER Chauffeurs HOTEL-RESTAURANT 1.1. Kok VRIJE BEROEPEN Mannel. kantoorbedienden Deze opgave is geldig vanaf: dinsdag 19 mei tot en met zater dag 23 mei 1959. Aanmelden dagelijks tussen 9 en bureau Waalwijk, Grotestraat 339. Kamp en C. Romme uit Raamsdonk; J Kleijn uit Waalwijk; Van Leent uit Ca- pelle, S. Langerwerf, M. de Leeuw jr. en J. van Hoorcn uit Waspik. De cursus werd gegeven door de heer van Esch uit Vught. Verder waren op deze avond nog aanwezig de bestuursleden van deTuin bouwclub afd. Waspik. SUCCESSEN OP MUZIEKCONCOURS. kinderdoor van de Chr. Gem. Zang vereniging OKK, onder leiding van de heer A. Faro, en de Eerste Waspikse mando lineclub E.W.M.C., onder leiding van dhr. H. Janssen, namen deel aan het muziekcon cours te Werkendam. Beide verenigingen behaalden in hun afdeling een eerste prijs. BfwDl 'int.! L. KERKDIENSTEN, Zondag 24 mei zijn er in de Ned. Herv. Kerk te Waspik twee kerkdiensten en wel 's morgens om half tien en 's avonds om 6 uur. Wie de ochtenddienst zal leiden is nog niet bekend; 's avonds zal Ds. Kloot wijk uit R'veer voorgaan. Het junioren-12-taI van Amicitia speelt zaterdag om half 12 een thuiswedstrijd te gen de SlOS-junioren. VOETBAL. Programma voor het a.s. weekend WVO 2 - White Boys I; Waspik - Raamsdonk. We wedstrijd Waspik - Raamsdonk wordt gespeeld zaterdag, in verband met de wie derronde. COMBINATIE WASPIK R'DONK, R'VEER, G'BERG EN HANK. Uitslag St. Denis 12 mei 1959, afstand 357 km, los 1.15 u. 637 duiven N.O. wind. M Krooswijk G 1; C Hommel Rv 2, 50, 108, 153, 155, 159; P de Graauw W 3, 20, 72, 87, 95, 109, 115; F Hanegraaf H 4, 29, 147; S Selders W 5, 17, 54, 91; H Boons R 6; A du Pont G 7, 57; H Rolffs Rv 8, 40, 140; C de Rooij W 9, 127, 129; P Leeggangers H 19, 36, 48; J de Borst Rv 11, 22; J A Leemans H 12, 19, 60, 69, 86; M. van Meel Rv 13; P Zijlmans R 14; K L Schens 15; J v Tilborgh W 16, 117; R Stevens H 18, 96; 100; M C Oome Rv 21; J Pagie W 23; J v d Hoof W 24, 44, 160; D Smits W 25, 45, H. Elzerman G 26; H IJpelaar G 27, 118; DA Gijsman W 28; A de Rooij R 20,; P Keizers Rv 31; J v Onzenoort R 32, 58, 66, 106; H l Nerings W 33; M Pluijm Rv 34, 46, 56; Kemmeren-Sagers R 35; A de Vries G 37; A Bax G 38, 49, 145; C Blok G 39, 85; J v. d. Vleuten W 41, 147; A v d Pluijm Wz H 42; M Nagtzaam Rv 43; M Muigert H 47; N Smits W 51; Gebr. Heijmans H 52, 143; G Boons R 53; W Sperber G 55, 93; Ligtvoet Mr 57, 90, 154; C v Eijl Rv 59, 114; A Wintermans H 61; 68; M A Sweep G 62; N van Kuijk Rv 63 G v d Wiel G 64; M de Gouw G 62; J. v. Strien H 67; Berende R 70 P d, Laat; P de Laat G 71; 99 Schapers Rd., 73, 149, A v d Pluijm G 74; C Berendse nr. 75, 83, 107; A Voermans G 76, 134; H Verschu ren Rv 77, 124, 130; M J de Rooij W 78; Jos van Seters Rv 79; C Oudzegel G 8, 98, 139; J Timmers W 81; 105, 120; Lonen-Boelaars R 82; A Smits W 84; Sweep-Kaddemans G 88; S J de Rooij W 97, 142; Joh Ribbens H 102; P Pluijm Rv 103; W Vissers Rv 104; J Zijlmans R 110; L A Leemans 111, 112; P Roovers W 113; R Leeggangers H 116; Van Strien-v d Pluijm G 119; C Fitter W 121; J v d Pluijm R1 122; J Hondijk G 123; J v d Blerck G 125; J Snijders G 126; M Bax W 128; N Sperber G 131; R Schneider G 132; A Smits R 133, 135; C Arendse jr Rv 136; L v Diem Rv 138, 141; Schcllekens W 144; M Zijlmans Rv 136; M H Oome Rx 148; P v Onzenoort; W 150; P Kic- boom Rv 151; M v Kuijk Rv 152; M Timmermans W 156. Serie II: P de Graauw W; S Selders W; J v d Hoof W; C Arendse Rv; C de Rooij W; Serie III: P de Graauw W; S Selders W; C de Rooij W, C. Arende Rv; Serie III: P de Graauw W; S Selders W; C Arendse Rv. Voor zondag 24 mei staat Waspik weer een groots sportgebeuren te wachten. Pan loopt nl. voor de 9e keer in successie de Ronde van Waspik van stapel, een evene ment dat door de Waspikse bevolking tel ken jarc met belangstelling wordt tegemoet gezien. Maar niet alleen het eigen publiek pleegt voor dit wielerfestijn warm te lo- 1 pen, want voor de zeer vele wielersport- liefhebbers uit verre omstreken is het gast vrije Waspik eens per jaar het doel van hun reis, welke zij al te vaak vroeg moes ten aanvangen om de schermuntselingen rondom de start nog te kunnen beleven. In de loop der jaren heeft deze ronde in wielerkringen immers een dermate goede klank gekregen, dat zij momenteel tot een der belangrijkste wiellerronden van Mid den-Brabant wordt gerekend. Deze faam dankt de ronde op de eerste plaats aan de grote aktiviteiten en het organisatietalent van het plaatselijk comité, dat er al in de eerste jaren in slaagde een keur van ren ners in de strijd te brengen, hetgeen telkens weer een uitermate levendige strijd waar borgde. Thans biedt de strijd om „De Grote Prijs van Waspik" ook voor de ren ners blijkbaar zoveel aantrekkelijkheden, dat secretaris H. Smits de vele inschrijvin gen slechts met de grootste moeite kan ver werken. Een andere factor welke ongetwij feld ook tot de grote populariteit van Was- piks wielercours heeft bijgedragen is het parcours. Meerdere malen spraken des kundigen zich met lof hierover uit, terwijl het voor de toeschouwers vanaf elke plaat6 practisch geheel is te overzien. Amateurs en onafharutclijken. Het is natuurlijk liitermate moeilijk een prognose te doen ove; de afloop, maar toch menen wij onder de deelnemers wel enkele kanshebbers aan te kunnen tippen. Daar is dan allereerst de winnaar van het vorig jaar, Van der Lee uit Drunen. Deze jonge renner heeft dit seizoen al van zich doen horen door overwinningen te Veldhoven, Ravenstijn en Dodewaard, terwijl wij zon dag jl. de ronde van Stampersgat op zijn naam bracht. Bovendien is hij er zich wel van bewust dat de grote wisselbeker zijn eigendom wordt als hij zondag in Waspik als eerste over de meet gaat. Maar hij zal het niet gemakkelijk krijgen want er zijn nog meer kapers op de kust. We noemen hier Idcma uit Zwijndrecht, de overwin naar van de ronde van Halsteren, Van der Ven uit Vlijmen, de kampioen van Brabant 1958, Van Kouwenhoven uit Leidsedam, de kampioen van Zuid-Holland en niet te vergeten G. van Lith uit Gellicum, de kam pioen van Gederland die vorig jaar als mi litair zovele successen oogstte. Verder ho ren tot de kanshebbers Brinkman uit Rot terdam, Cees Paymans uit Tilburg, de winnaar van de Ronde in 1957, de Vries uit Waalwijk, v. d. Groenendaal uit St. M.- Gcstel, winnaar van de ronde van Sluiskil, en Boyers, die overwinningen behaalde in Nieuw-Vennep, Opmeer en Amersfoort. We zouden U nog vele andere favorie ten kunnen noemen, zowel uit Velzen, Rotterdam, Arnhem, Utrecht, Den Haag, Scheveningen, Leidsendam, Vreeswijk of Badhoevendorp als uit de direkte omge ving, Made, Raamsdonk, Oosterhout, Waal wijk, Dongen, Drunen, Vlijmen, Dusen en Tilburg. We zullen echter maar rustig af wachten wie van de ruim 8 deelnemers in de 80 km. lange koers de meeste aandacht vragen. Nieuwelingen en adspiranten. Ook bij de nieuwelingen (eveneens ruim 80 candidaten) mag men een interessante strijd verwachten. Veel bekende enthousias telingen uit de direkte omgeving dingen in een 40 km lange koers naar de meeste eer. Zij kunnen er echter wel op rekenen dat zij op een sterke vertegenwoordiging uit het Noorden van het land zullen stuiten. En juist dit element kan hier de spanning ver hogen. Bij de adspiranten zal onze spe ciale aandacht uitgaan naar de verrichtingen van onze plaatsgenoot Van Dongen, die de eer van Waspik hoog zal moeten houden. De wedstrijden worden verreden onder de reglementen van de KNWU. Als kamp rechter fungeert de heer J. W. van Renger- hart uit Dordrecht. Verder hebben in de jury zitting de heren Nagel uit Moergestel, Havermans uit Gilze, Van Heugten uit Til burg en Van Geloof uit Made als microfo- nist. Ook de plaatselijke EHBO-vercniging St. Jan en een politiecorps uit het district Tilburg zullen weer hun medewerking ver lenen. Dan is er aan deze 9e wielerronde nog een voorjaarskermis verbonden. Deze wordt reeds zaterdagmiddag geopend en duurt tot zondag 24 uur. Op het marktterrein zijn plaatsen gereserveerd voor luchtschom- mels, golfbaan, zweefmolen, carousel, schiettent, burperspel, balwerptent, hoofd van Jut, balco-rotorspel, brievensportspel, zaagselspel, speelgoedkraan, nougat- en suikerwerkkraam, gebakkraam, paling- vis- en zuurkraam. Verder is er in diverse café's muziek en gelegenheid tot dansen en zijn de winkels 's zondags geopend tot 22 uur. Om ons dorp op deze dag een vrolijk aanzien te geven en om de vreemdelingen een feestelijke ontvangst te bereiden ver zoekt het wielercomitê om a.s. zondag de vlaggen uit te steken. *r* X!» Er is in het laatste jaar een groeiende en hoopvolle belangstelling waar te nemen voor de modelvliegtuigsport in Brabant. In een achttal plaatsen bestaan we derom clubs, waarvan de leden van week tot week in touw zijn om uit het kost bare balsa-hout met grote nauwkeurigheid en toewijding de „kist" te bouwen, die straks bekleed met tissue en tot in de per fectie afgewerkt, hetzij op eigen zweef- kracht, hetzij met motor zal moeten tonen tot prestaties in staat te zijn. Zondag a.s. reeds zullen de besaande clubs in een introductiewedstrijd voor het eerst hun krachten meten. Het is zonder meer duidelijk, dat zo'n modelvliegtuig èn door de vele er aan be stede arbeidsuren èn door de kostbaarheid van het materiaal, zowel voor de bouwer eigenaar als voor de clubs grote waarde heeft. Vandaar dan ook dat vrijwel alle mo dellen zijn uitgerust met z.g. „thuisbren- gers", die de toestellen na drie minuten op bereikbare afstand op de grond bren gen. Maarnatuurlijk is dit systeem niet volmaakt en elk jaar opnieuw plegen di verse modellen spoorloos te verdwijnen en vaak niet de slechtste. Nu het seizoen begonnen is, duiken ook de problemen op van voortvluchtige mo dellen Ook Den Bosch bezit sedert een klein jaar wederom een luchtvaartclub, waar jongelui regelmatig hun modellen opbou wen voor de luchtdoop. En deze club kent sedert kort ook het vluchtelingenprobleem. Drie modellen zijn binnen een kort tijd bestek in de Loonse en Drunense duinen verdwenen, koers west-noordwest Zij waren voorzien van de officiële re gistratietekens, nl. KHER-7, KHER-14 en KHER-15. Na het bovenstaande zal het geen nade re uitleg behoeven, dat dit voor de eige naars, die hun bezit vaak met de nu niet zo overdadige middelen als zakgeld en ex traatjes moesten opbouwen, een lelijke strop is: verlies van het model, uitschakeling voor de wedstrijden. Mogelijk zijn deze vliegtuigen echt niet gevonden; mogelijk dienen ze ergens als speelgoed voor jongens, die de waarde er van niet beseffen. Wanneer U, lezer, er iets van mocht hebben gehoord of gezien, wilt dit dan aan onderstaand adres berichten. En mocht U er in de toekomst op Uw wandel- of fiets tochten of wanneer ook op stoten, bedenk dan even dat ergens een jongen vast ver trouwt op Uw medewerking. Met dank, ook aan de redactie voor de plaatsruimte! Bewaar het adres M. Le Plais, Pettelaarseweg 152, 's-Hertogenbosch. GEWESTELIJK ARBEIDS BUREAU WAALWIJK. WORDEN GEVRAAGD: 31" METAALNIJVERHEID T"

Echo van het Zuiden | 1959 | | pagina 2