WAALWIJK 0"t? Brabant nam afscheid van de Commissaris Liefde in de storm BRIGADIER PIET EN DE SEMI-PR0F PRISMA Wwm- wm, DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 8 JUNI 1959 twee en een half MILJOEN VLUCHTELINGEN WACHTEN OP ONZE STEUN. H M. de Koningin heeft bij de installatie van de commissie voor Nederland zulke treffende woorden gesproken en terecht zei H. M. dat de vluchtelingen liet geloof in de vrije wereld moeten herwinnen en daartoe moeten v»ij allen het onze bijdragen. Het vluchtelingenvraagstuk is een groot drama. Er is na de ooi- log geen groen mensen geweest, die meer 'heeft geleden dan die der politieke vluchtelingen. En hoe zijn ze soms niet behandeld deze mensen, waarvan er velen zijn, die niet minder dan hun le ven hebben ingezet 0111 de vrij heid te bereiken, m de vrije we reld. Voor sommigen vaak de minder validen is de vrije we reld erger gebleken dan bijvoor beeld (Ie communistische, waar voor zij de wijk hadden genomen. Jarenlang moesten zij in kampen zitten of zij zitten er nog, omdat in landen waar het aan „Lebens- raum" niet ontbreekt, niet oppor tuun werd geacht mensen op te nemen, die later wel eens 11 blok aan '1 been zouden kunnen gaan vormen. Soms werden andere ar gumenten gebruikt: Als men te gemakkelijk mensen toelaat, be staat de kans (lat te veel mensen uit hun dictatoriaal vaderland vluchten, waardoor de kans, dat spionnen infiltreren in de vrije wereld, wordt vergroot. Argumenten, die worden ge bruikt voor deze voorzichtige po litiek, hebben op ons nooit veel indruk gemaakt en zij zullen het ook nooit doen. Wij zijn er van overtuigd, dal de overgrote meer derheid van de mensen zijn va derland niet verlaat ol er moet n dringende noodzaak zijn. Volgens de Amerikaanse rege ringscommissaris voor vluchte lingenzaken, John Hanes Jr., zijn er op het ogenblik nog 2.3jOOOO vluchtelingen in de wereld. Het zijn Palestijnse Arabieren, Chine zen in Hongkong, Algerijnen, vluchtelingen uit de communis tische landen in Europa, Europe anen in communistisch China, Tibetaanse vluchtelingen in In dia en vele anderen. Deze mensen moeten worden geholpen in het komende vluch telingen jaar, dat 1 juni is begon nen. "Het wereldvluchtelingenjaar werd op 5 dec. 1958 ingesteld door de Algemene Vergadering der V. N. De bedoeling is. dat ge- du rende die twaall maanden aan de vluchtelingenproblemen in de gehele wereld bijzondere aan dacht zal worden besteed. Nederland heeft in de afgelo pen jaren reeds een grote bijdra ge geleverd. Dank zij deze Neder landse offers konden velen wor den geholnen, de ene groep tcr- 24UUUU guiueii, ten de Indonesische regering was m- mevrouw BaChofen getrokken, heeft Indonesië verla- XmyIp fonds - ten. Volgens een zegsman van t ministerie van Buitenlandse Za ken in Den Haag is dhr. Scheele reeds in Singapore aangekomen. De Indonesische regering had hem een nieuw uitreisvisum ver strekt. I)e heer Scheele zou oorspron kelijk Indonesië verlaten op lo april. Zijn uitreisvisum werd op bet laatste ogenblik ingetrokken. van 40.000 en 240.000 gulden, ten behoeve van mevrouw BaCho' von Echt en een derde fonds groot 400.000 gulden ten be hoeve van haar drie kinderen. Een andere neef van de overle den barones, sir Olivier Duncan, erlt 400.000; 40.000 dollar gaat naar een sanatorium voor tuber culeuze kinderen en vrpuwen in Stiermarken en een gelijk bedrag naar de internationale vereniging voor hulp aan kinderen te Ge- De barones heeft voorts 40.000 gulden nagelaten voor de armen van drie plaatsen in Stiermarken. Heinrich Ully, de burgemeester van deze jilaatsen, moet het geld onder de armen verdelen. IN TIBET REEDS 115.000 DODEN. Sedert 't begin van de opstand in Tibet zijn naar schatting reeds 05000 Tibetanen gedood en 20000 gedeporteerd. Tevoren waren reeds 50000 Tibetaanse mannen, vrouwen en kinderen omgeko men tengevolge van dwangar beid. Dit deelt de Internationale Commissie van Juristen mee in een voorlopig rapport over de Tibetaanse opstand, dat binnen enkele dagen bij de Verenigde Naties zal worden ingediend. DIPLOMAAT SCHEELE MOCHT INDONESIË VERLATEN. De kanselier van de diploma tieke vertegenwoordiging van Ne derland te Djakarta, de heer N. J. Scheele, wiens uitreis-visum anderhalve maand geleden door VERKEER 5 DODEN. Roorda De zesjarige jongen L. Roorda uit Groningen, die slechthorend was, is donderdagmiddag bij het oversteken door een vrachtauto overreden en om het leven geko men. Hij heeft de auto waar schijnlijk niet aan lioren komen en stapte plotseling de rijweg op. De 21-jarige J. Veenstra uit Kooten is donderdagavond, toen hij op zijn fiets vanuit 'n zijstraat de voorrangsweg naar Drachten opreed, door een auto geschept en vijftien meter meegesleurd. In een ziekenhuis is hij later over leden. De 41-jarige W. Schut is vrijdagmorgen in Alteveer, ge meente Onstwedde, met een mo tor tegen een personenauto ge botst en 0111 het leven gekomen. De 03-jarige mevrouw Bak- ker-Tibbel en de 48-jarige mevr. Hirsch-van Voorst uit Den Haag zijn vrijdagmiddag in de Belgi sche plaats Veld wezel t bij een auto-ongeluk omgekomen. niet zijn geweest, als hij op de weemoed niet onmiddellijk de hu mor had laten volgen. „Als u lang genoeg blijft zitten zei hij lot de waarnemend commissaris, „zeggen ze straks: hij heeft het gedaan. En dan lacht u met zoals nu, want u gaat het nog geloven ook. Het is daarom wel goed, dat je eens op een andere stoel komt zitten, waar ze je zeggen wat je verkeerd doet." -Warm applaus volgde op de be kentenis van de scheidende com missaris, de gouden penning te zullen bewaren als „iets uit de edelste en mooiste tijd die ik in mijn leven heb gehad. Ik heb in mijn leven geen plaats gekend, waar je zo één bent in menselijke vriendschap als dat hier t geval is geweest. In Brabant is de laat ste jaren veel veranderd, niet al leen in technisch opzicht, maar ook mentaal. Van een gesloten provincie is het een open gewest geworden, waar datgene wat van buiten komt, wordt binnengela ten en zijn plaats wprdt gegeven als het van waarde is." Prof. De Quay sprak evenwel de hoop uit, dat de provincie zijn oude waarden zal behouden: zijn vele kinderen bewijs van de vitaliteit van een volk zijn fa brieksschoorstenen, die niet al leen werk, maar ook werklust svmboliseren en zijn kerktorens ten teken van een oprecht geloot. In de namiddag nam prof. De Quay afscheid van zijn ambtena ren. Zaterdag volgde 'n afscheids receptie voor de Brabantse bur gemeesters en voor de burgerij. Het was een enorme drukte van geestelijke, burgerlijke en militaire autoriteiten, maar ook vele industriëlen en particulieren brachten een afscheidsgroet aan deze door allen zozeer geliefde en gewaardeerde magistraat, die zo veel voor onze provincie deed. Gouden provinciepenning voor prol. dr. J. E. de Quay Prof. dr. J. E. de Quay heeft Wij kunnen deze mensen niet aan hun lot overlaten. Wij moe ten ze helpen. Niemand verlaat zijn land voor 'n onbekend avon tuur, zonder dat hiervoor een ge gronde reden bestaat. ij moe ten dit steeds voor ogen houden: 't zal dan beter gaan bij te sprin gen als uw hulp wordt gevraagd. EEN ZELDZAAM TESTAMENT. O.a. 4 miljoen voor vluchtelingen Baronesse*Alice Bachofen van Echt, die de vorige maand op 82- jarige leeftijd in New Vork is overleden, heeft vier miljoen gulden nagelaten voor de vluch telingen in West-Duitsland. Haar totale nalatenschap be draagt 10 miljoen gulden. Haar neef Werner Bachofen van Echt krijgt vier miljoen. Dit geld zal voor hem worden beheerd. Komt hij te overlijden, dan zal het ka pitaal gelijkelijk worden verdeeld tussen zijn echtgenote en hun 3 kinderen. In het testament is voorts bepaald dat er twee fond sen gesticht moeten worden resp. Feuilleton van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" door ELLIOT CARROLL Herman Antonsen ELEANOR Vertaling: 6) Ji!SI „Daar zal ik mijn best voor doen, neef Ambrose", zei ze glim lachend, „ik heb nooit veel gezien of gereisd, ziet u, zoals Inez en uw vrouw. Voor haar is 't oude kost, maar voor mij is alles fon kelnieuw." Tegenover de vrouw van haar neef gedroeg ze zich nog steeds zeer vormelijk. Margaret iMait- land had ook een zekere gereser veerdheid over zich, die geen fa miliariteit gedoogde, vooral niet van de kant van het meisje, dat haar zo keurig als patiënte ver zorgde. Mevrouw Maitland had vernomen, dat zij haar avonden met Robin aan dek doorbracht, als alle anderen al naar hun hut waren en ze begon er aan te twij felen, of het wel verstandig was geweest, Gwynne mee te nemen. vrijdagmorgen tijdens een huldi ging ter gelegenheid van zijn 12l/2-jarig jubileum als commis saris der koningin en tevens ten afscheid in de feestelijk met bloe men en palmen versierde Bra bantse Statenzaal uit handen van waarnemend commissaris G. Phi- lippart de hoogste onderschei ding van de provincie ontvangen: de gouden provinciepenning. „U hebt op magistrale wijze leiding gegeven aan een Brabant in ontplooiing op alle gebied, u hebt de emancipatie van Brabant de volheid der voltooiing gegeven en u hebt voor Brabant het ven ster op een gelukkige toekomst wijd open gezet", aldus de heer Philippart, die prof. De Quay bo vendien een portret aanbood, ge schilderd door Sierk Schroder. citeerde en- maiden- -commissaris in 1940, een rede waarin de weg, die Brabant zou moeten gaan, duidelijk uitgestippeld werd. Hij memoreerde vervolgens de be langrijkste zaken, die voor een belangrijk deel aan de arbeid van prof. De Quay te danken zijn: de stichting van de Techni sche Hogeschool in Eindhoven, het welvaartsplan dat de indus trialisatie op gang gebracht heeft en dat in de brochure „Noord- Brabant in het nieuwe westen" opnieuw gestalte heeft gekregen, het agrarisch welvaartsplan, de oprichting van het Brabants Or kest en het Zuidelijk Toneel en de hervorming van liet Provinci aal Genootschap voor Kunsten en Wetenschappen. Daarna brachten de fractie voorzitters hun dank en hulde. Burgemeester Teijssen namens de KVP, C. van Lienden voor de PvdA, de heer v. d. Poel namens de CHU, de heer WéVeren van de VVD. De heer van Lienden, als oudste lid in anciënniteit, bood namens de Staten een gouden armbandhorloge aan. Want voor haar meest bevoor rechte neef koesterde zij andere plannen. I)e belangstelling van Robin voor Gwynne groeide echter met het uur. Lang voordat ze in de zone van het Panama-kanaal aangekomen waren, waar ze de eerste keer aan land zouden gaan, wist hij, dat zijn hart voor goed toebehoorde aan het meisje, dat zo voortdurend haar zorgen aan anderen wijdde. Met uiterste belangstelling be studeerde hij de verschillende ge voelens waaraan haar gelaat uit drukking gaf. Kinderlijke ver rukking verhelderde haar gelaat bij het zien van een vlucht meeu wen of een met sterren bezaaide hemel. Medelijden sprak uit haar trekken, als een matroos zijn vin ger gekneusd had en zij de dokter zo handig hielp bij het verbin den. Gewoonlijk bracht Robin uit plichtsgevoel een uur of zo per dag bij zijn tante en Inez in de morgenuren door en dan werd vaak genoeg zijn ergernis gewekt door de veeleisendheid der beide vrouwen voor de altijd gewillige jonge verpleegster. Inez vooral liet haar allerlei werkjes opknap pen. Het was aldoor: „Haal dat De vertegenwoordigers van de minderheden brachten de schei dende commissaris speciaal hul de voor de wijze, waarop hij hen gerespecteerd heeft. Nog duidelijker dan de rede voeringen van de Statenleden te kende het dankwoord van prof. De Quay zelf zijn persoonlijkheid toen hij sprak over de innerlijke strijd die hij had doorgemaakt op 't ogenblik dat hij naar Den Haag werd geroepen en over de moeite die het hem kostte om afscheid te nemen van Brabant, maar vooral van de Brabanders, met wie hij zich zo intens verbonden heeft geweten. Maar hij zou prof. De Quay GEW. ARBEIDSBUREAU WAALWIJK. OPLOPENDE CONJUNCTUUR IN ALLE SECTOREN. Evenals over het gehele land heeft zich ook in het gewest Waalwijk in de werkgelegenheid over de maand mei een oplopen de conjunctuur in alle sectoren gemanifesteerd. Er was zelfs al weer sprake van een personeels tekort, dat zich openbaarde in een belangrijke toeneming van het aantal aanvragen. In de schoen- en lederindustrie is de verwachte werktijdverkorting in gevolge de ontwikkelingen op de internationale huidenmarkt ach terwege gebleven. Men verwacht dat de gunstige ontwikkeling van de werkgelegenheid in deze sector tot september van dit jaar zal voortduren. In de bouwnij verheid voorziet men in de ko mende maanden een dermate groot tekort aan personeel, dat de bouwactiviteit daarvan nade lige gevolgen zal ondervinden. Enige cijfers mogen 5e hierbo ven gesignaleerde gunstige ont wikkeling nader onderstrepen. Einde mëi bedroeg de \yerkl09s- hcid in de bouwnijverheid 22 (in clusief de werklozen werkzaam op A.W.) legen 43 ultimo april en 104 einde mei 1958. Voor de schoen- en lederindustrie l_agen deze cijfers resp. 14, 24, 87. In deze sector is de vraag momen teel bijzonder groot, namelijk voor het gehele gewest 271, waarvan in Waalwijk alleen al 200. In de metaalindustrie be droeg de werkloosheid einde mei 9 met daarnaast een vraag over het gehele gewest van 82. v.MAARENl BRILLEN Qoeékoper en Beter dan waar ook Uitgedrukt in pro mille cijfers geeft de werkloosheid per einde mei net volgende beeld: landelijk en provinciaal 21 pro mille; ge west Waalwijk 9 p. m.; rayon -Waalwijk 9, rayon Almkerk 10 en rayon Dongen 6. Over de maand mei was het gewest Waal wijk veruit het gewest met het laagste werkloosheidscijfer, ge volgd door Tilburg met 13, Eind hoven met 1(3 en Roosendaal met 21. Het hoogste cijfer lag dit maal in Helmond met n.l. 35. I Ten aanzien van de arbeidsbe middeling van gerepatrieerden in het gewest Waalwijk kunnen de volgende cijfers worden gegeven: van de 110 in het gewest wonen de gerepatrieerden konden er 59 in bedrijven worden onderge bracht, 6 vonden zelf werk, 8 werden er voor opleiding ge plaatst op de Rijkswerkplaats en 26 vielen er door verhuizing e. d. af. zodat er thans nog 11 gere gistreerd staan. UITSTEKEND CONCERT DOOR WAALWIJKS NED. HERV. KERKKOOR. De Waal wij kers, die donder dagavond het prachtige zomer weer hebben gelaten voor wat 't was en een bezoek hebben ge bracht aan de Ned. Herv. Kerk aan de Haven, hebben daarmee een goede keus gedaan, want het concert, dat het Waalwijks Ned. Herv. Kerkkoor daar gaf, was van uitstekend gehalte. Dit koor onder leiding van Henk Nieuw koop heeft de aanwezigen van goede en dikwijls voortreffelijke koorzang laten genieten, waarbij het ons opviel dat werkelijk alle leden bezield meezingen, zodat de bescheiden omvang van dit koor nauwelijks een beletsel vormt voor het optreden in een grote ruimte. Alleen de bas- en tenorpartijen zouden enige ver sterking kunnen gebruiken, waardoor een juister verhou ding zou worden verkregen tus sen het mannelijke en vrouwelij ke timbre in de totaliteit van het klankbeeld. Dit concert werd geopend met het gezamenlijk zingen van ps. 150 „Looft God, looft Zijn naam alom", waarna het eigenlijke programma werd ingezet met een markant „Alles was ihr tut" van Buxtehude. Tot voortreffelijke hoogte kwam het koor in „Die Himmel erzahlen" uit „Die Schöpfung" van Haydn, een prachtig stuk koormuziek. Aan dit concert werd solisti sche medewerking verleend door Aan de andere kant van de lijn zat de hoofdcommissaris Kaasna gel en die luisterde verbaasd baar het relaas van boer Ivnolle- neus. Toen de brave landbouwer was uitverteld, legde de commis saris de telefoon op de haak en zei hij tegen brigadier Riet: „Een spoor, Piet! Ga onmiddellijk met een jeep naar het Mestpad ach ter het goederenemplacement eens even!" „Schud de kussens wat op", Wil je mijn boek even uit de salon halen?" en vaak moest het meisje, dat op de be reiding der maaltijden toezicht moest houden, verwijten horen over iets, wat niet naar haar smaak was. En onophoudelijk beklaagde Inez zich erover dat Gwynne zo onhandig was. „Had ik toch maar niet toege geven aan mijn al te goede hart", zei ze op een morgen tegen Ro bin, die op bezoek was, „ik had gedacht, dat die kleine sufkop een zeereisje waarderen zou en haar best doen, dat pleziertje ook te verdienen. Daarom liet ik 111e ook door vader overhalen, haar mee te nemen, omdat hij beweer de, dat ze zo'n schat was. Ze is integendeel zo lichtzinnig en stuntelig als Rachel, mijn kame nier. En ondankbaar bovendien. Is het je niet opgevallen, hoe nij dig ze me aankeek, toen ik haar over die lauwe thee een aanmer king maakte? Ze keek, of ze me met alle plezier een pak slaag ge geven had". Robin's gezicht verstrakte. „Ik vind juffrouw Cameron een der mooiste karakters die ik nog ooit ontmoet heb", zei hij stroef met van de spoorwegen. Op het erf van boer Knollencus is het ver dwenen ijskarretje ontdekt". Dat was 'natuurlijk een koltje naar de hand van brigadier Piet, die immers van de aanvang at aan al betrokken was geweest bij de zaak Kleuntjes. No? geen drie tellen later was hij al op weg en hij scheurde door de stad, zoals de vakterm luidt. Het duurde dan fonkelende ogen, „ze is innerlijk even mooi als uiterlijk". „Mooi?" Inez staarde hem verbluft aan en begon daarop schor te lachen. „Gwynne? Mooi? Ik snap niet wat jou en Julian Faust .bezielt, 0111 op zulke dwaze ideeën te ko men. Hij had het vandaag ook al zo bespottelijk waarderend over haar haren en ogen. De tropische zon moet jullie parten spelen Dat kleine, roodharige nest met haar wipneus en grote mond mooi! Heus, Robin, nou vertel je toch klinkklare onzin!" Robin gaf er geen antwoord op. Kort daarop verliet hij de weelderige hut. Inez keek zijn grote, slanke gestalte na, tot de deur achter hem dicht gevallen was. Haar ogen schoten vonken. Lang reeds had ze Robin Lee uit gekozen als haar tweede man. Hij was knap, twee jaar jonger dan zijzelf al zou ze dat nooit erkend hehben en eigenaar van de helft der aandelen in de Maitland Import Company, die slechts een deel van zijn enorme tortuin uitmaakten en dus een goede partij voor iedere vrouw. En tot nog toe was ze er van overtuigd geweest, dat ze hem in ook niet lang of hij stond bij boer Knollencus, die zich intussen al in de kleren had gestoken. „Mor- ge, meneer de pliesiegent", be groette noer Knolleneus onze vriend Piet op echt hartelijke manier. „Je komt zeker naor dat ieskarretje kieken, hè? Nou doar staat het, heur!" Met een breed gebaar wees de boer op het karretje en op dg trotse HendriK-Jan, die er als een soort overwinnende veldmaarschalk bij stond. „Mot Hendrik-Jan nou ook als getuuge Veurkomen 0111 te vertellen, dat-ie het zeivers gevonden heeft?" Misschien wel", antwoordde brigadier Piet. „Ik vïnd het maar wat Hink van Hendrik-Jan". - De brave knecht nam glimlachend van voldoening de hulde in ontvangst, maar dat mag ook wel, vinden wij. haar macht had. En nu dit! Ingepalmd door zo'n klein nest van 'n verpleeg ster! Dat moest onmiddellijk uit zijn Inez stak de hand uit en schel de om haar donkere kamenier, die terstond kwam aangesneld. „Schuif de grendel op de deur, Rachel", beval ze, zodra 't meis je binnen was. „Ik heb je een en ander te vragen en wil liever tij dens ons gesprek niet gestoord worden. Kom eens wat dichterbij. Op de eerste plaats, vertel me eens, wat juffrouw Cameron 's a- vonds meestal uitvoert? Is ze ge regeld in gezelschap van vader?" De mulattin liet haar blanke tanden in een brede grijnslach zien. „Lieve hemeltje, nee, juffrouw Inez. Mijnheer Maitland en de dokter, ze spelen kaart, iedere avond in de rooksalon. Juffrouw Cameron en mijnheer Lee is sa men op het dek... soms lang na ééne. Zij heel lief zijn tegen el kaar. Zelfs de Chinees in het kombuis dat weet en zegt, hij uitkijken naar bruiloft, voordat hij in de Atlantische Oceaan ko men". ij Inez beet zich heftig op de lippen. De vreemde groene vlek jes in haar ogen werden groter en veelvuldiger, tot de kleur van haar ogen bijna geheel veranderd was. Haar lange nagels drongen in haar Handpalmen. Ze keek Rachel, die haar met onderzoe kende blik opnam, woest aan. Deze begreep heel goed, hoe hard de slag, aan haar meesteres als wraak voor haar veeleisendheid toegediend, was aangekomen en genoot er van binnen van. „Dat was alles", zei ze kortaf en toen de kleurlinge wilde heen gaan, riep ze haar terug: „wacht even. Je moet een briefje aan mevrouw Maitland brengen". Ze zette zich voor haar schrijf bureautje, schreef enkele minu ten snel achtereen, vouwde het velletje dicht en verzegelde het in een enveloppe. „Als je dit hebt afgegeven kom dan dadelijk terug en leg mijn avondjapon van Chanel die ik nog nooit gedragen heb, voor me uit. Ik ga vanavond in de eetzaal dineren". In de gang giechelde Rachel zachtjes voor zich heen, na de deur der hut zorgvuldig achter zich gesloten te hebben. (Wordt vervolgd) VUGHTERSTR. 25 DEN BOSCH MARKT 32 - TILBURG Nwe GINNEKENSTR. 23 BREDA het goede anker-horloge 5 (let op het rode NP driehoekje) J- - Rt 3MT J

Echo van het Zuiden | 1959 | | pagina 2