VROOM DREESMANN Als de mens morgen op de maan landt woens ila«-prijzen Vers van de pers WELK VAK kiest U a a a a twee leerlingen fl B fl B S B 9 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 8 JUNI 1959 3 io cm. sy DEN BOSCH TILBURG - HELMOND de sopraan Nelly Byrma, die haar optreden minder gelukkig begon met „Agnus Dei" van Mo zart. Deze sublieme melodie be vatte voor de soliste kennelijk toch te veel technische moeilijk heden, waardoor niet alleen de voordracht niet tot haar recht kwam, maar ook de toonzuiyer- heid wel eens te wensen overliet. Ter verontschuldiging mag wor den aangevoerd dat de zetting van de orgelbegeleiding bijzon der zwak was, waardoor de heer Nieuwkoop er niet in slaagde de zangeres het juiste accompagne ment te geven. De soliste revan cheerde zich echter voortreffelijk in „Jeruzalem" van Mendelssohn in welke gedragen melodie het zeer mooie timbre van haar stem uitstekend tot zijn recht kwam en daarna met het koor in Per- golesi's prachtige werk „Laudate Pueri", waarin de vele mogelijk heden van haar stem zich voluit konden ontplooien. Het koor leverde verder nog een tweetal opvallend goede bij dragen tot dit concert in „Wie lieblich sind die Boten" en „Herr, unser Herrscher" van Mendels sohn. Aan het slot van dit zeer aan trekkelijke en geslaagde concert dankte de heer J. Scholt namens de aanwezigen de soliste, alsme de Jeanne van Heijst, die een on misbare bijdrage tot dit concert leverde in een eminente begelei ding. Beide dames bood hij bloe men aan. Tot slot werd gezamenlijk Ge zang 135 „Dankt, dankt nu allen God" gezongen. AMUSANT HUISHOUD- CABARET IN THALIA. Voor een stampvolle zaal werd donderdagavond in zaal Thalia een huisnoud-cabaret voor het voetlicht gebracht, dat aan be langstellenden gratis werd aan geboden door de Fa. de Ronde in de Stationsstraat alhier. Men mag dit huishoud-cabaret, waarmee twee jaar geleden werd gestart, zien als een nieuwe me thode van de handel om 'n veel heid van moderne huishoudelijke artikelen op een prettige en amu sante wijze aan de man of beter: aan de vrouw te brengen. Met dit huishoud-cabaret, dat tot titel had „Waar 't om draait", is de fa. de Ronde er ongetwijfeld in geslaagd om de aandacht van de vrouw te vestigen op een aan- tal artikelen, die de trots uitma ken van de keuken der moderne huisvrouw. En dit gebeurde dan op een allerprettigste wijze in de vorm van en cabaretvoorstelling, waarin het nuttige met het aan gename werd verenigd. In elk der "amusante schetsjes werd een an der in het middelpunt van de be- langtelling geplaatst op een zo danige manier dat de aanwezigen zich deze avond kostelijk hebben vermaakt. We zagen een wonder- pan, een snelkookpan, 'n atoom- wasmachine, 'n „electrisch dienst meisje" ofwel mixer, waarmee tal van werkjes in een ogenblik zijn gedaan, een wonderboenwas en nog vele andere zaken, die elke huisvrouw begerige ogen doen opzetten. Tot slot van deze zeer geslaag de avond had er een verloting plaats, waardoor een aantal aan wezigen nog in het bezit kwam van een aantrekkelijke prijs. OPENBARE LESSEN R.K. HUISHOUDSCHOOL. Dinsdagavond om 7 uur en a.s. woensdag om 2.30 en 7 uur zullen in de r.k. Huishoud- en Indus trieschool openbare lessen wor den gegeven waarna door de leer lingen een show van zelfgemaak te kleding zal worden verzorgd. SCHOENMAKERSCONGRES MAANDAG IN TILBURG. De Nederlandse Katholieke Bond van Schoenmakerspatroons zal voor het eerst in zijn lange bestaan het Bondscongres in Til burg organiseren. Maandag 8 ju ni is de algemene vergadering in de „Lindeboom". Het college van B. en W. zal de gasten uit het ge hele land ontvangen op het Pa leis Raadhuis. Een mooi jongensboek is on getwijfeld „Zeesleper, vast de Tros" van W. A. v. d. Sluys. Prijs 2.50. Niet alleen de mannen van de reddingsboten, maar ook de man nen van de bergingsmaatschap pijen, staan steeds gereed voor hun gevaarlijk werk en nemen gaarne alle risico. Hun leven en werk wordt spannend beschre ven door \V. A. v. d. Sluys. Trossen los Kamelwan is ge schreven voor jongens van 812 jaar 2.90). Twee jongens gaan er met hun boot op uit, ontmoeten waterver kenners, die in een schuur van hun vader mogen bivakkeren, die afbrandt; maar lang staan ze er niet bij stil, want ze hebben andere besognes, ook een melk- vaarder, die ze blijkbaar ver keerd hebben begrepen. Een boek voor jongens van H. de Roos, om van te smullen. Swiebertje en de IJspret is een werk van J. H. Uitenbogaard 1.95), een aardig verhaal voor kinderen van 6—9 jaar en leuk geïllustreerd door Hans Borre- bach. i Het leven roept van T. Jager- Meuning 2.50)). Een boek I voor oudere meisjes. Een aardig thema, knap uitgewerkt. Een meisje dat een mooie jeugd heeft gehad, ziet haar verloofde in de oorlog sneuvelen en raakt daar- door ten zeerste overstuur, tot er I een andere leidsman komt, die alles ten goede keert. Annie's nieuwe leventje ten slotte van Charlotte Phaff. Prijs 2.90). Een boek met onge dwongen pret voor jongelui van 10-12 jaar, die zich met de bele venissen van Annie zullen amu seren. Alle bovenstaande boeken zijn van de uitgeverij Kluitman te Alkmaar en dus keurig verzorgd. I I i B I 1 B B B B B B B G B B B B I B I I I i B B Dit jaar hebben wij weer ge legenheid tot plaatsing van in ons bedrijf, om te worden opgeleid tot zetter of drukker Antoon Tielen Grotestraat 205 - Waalwijk. B fl B B B B 1 <3 zij beneden de maanhorizon lig gen. De pioniers moeten zich dus nauwkeurig oriënteren. Ze moe ten precies weten waar ze zijn; de richting moeten zij kennen naar de doelen die zij zich hebben gesteld. En een „Bos"-atlas van de maan is er niet! Nog niet! Want aan de universiteit van Manchester worden nauwkeurige maankaarten klaargemaakt. Ui teraard maar van eén kant van oe maan, want de achterkant heeft nog niemand aanschouwd. Geen noord of zuid- Omdat de maan geen magne tisch veld heeft, is een aardkom- pas om de windstreken te vinden van geen nut. De pioniers zullen dus met een girokompas, dat zij op 'n bepaald punt van de maan horizon instellen hun eigen wind strekenstelsel moeten ontwerpen. Bij gebrek aan een dampkring zijn de temperatuurverschillen tussen de 'besehenen en de don kere maan enorm, zodat de expe ditie er voor moet zorgen voort durend in de gematigde zone tus sen de temperatuur van vloeibare lucht en die van kokend water te vertoeven. Maar er is een uitweg tegen dit voortdurend opbreken van het kamp, door zich in te graven. Op nog geen meter diep onder de grond heerst 'n constante draag lijke temperatuur, omdat de stof van het maanoppervlak zo slecht warmtegeleidend is. 28 dagen „maandag". In een behaaglijk ingericht hol kan iemand dus ae 28 aardse da gen durende maandag rustig la ten voorbijgaan. Om dan weer 'n koele avonu aan de oppervlakte te vertoeven, die zo lang duurt als de naderende nachtkoude niet dwingt tot weder onder de maan- dppervlakte afdalen. Dit ingraven zal niet al te veel moeite kosten, want alvorens op mogelijk harde rotsgrond te stui ten, graaft men zeker wel in een paar meter uit de kosmos aange zweefde stof. Het is wel 'n vreem de wereld daar; zo volkomen ver schillend van de onze. Een in ver houding kleine bol, bezaaid met kraters en bergen, een gortdroge oppervlakte, zonder lucht om in te ademen, waar de sterren dag en nacht aan een zwarte hemel zichtbaar zijn en waar men zich door afwezigheid van aardse zwaartekracht zwevend voortbe weegt. men er alleen op bedacht moet zijn bepaalde maatregelen te ne men (zuurstofpak en mondkost meenemenals men voornemens is de koepel te verlaten en 't har re maanlandschap te betreden. Aardse televisie kan men blij ven genieten en men kan de maanstad zelfs nuttig aanwenden als een kosmisch „Bussum", dat de hele aarde van televisie voor ziet. Niet alleen kan men maan- programma's naar de aarde zen den, maar men kan ook de aard se programma's die met 'n straal zender naar de maan gestuurd worden, terugstralen zodanig dat de hele op dat ogenblik naar de maan gekeerde aardzijde ze kan ontvangen. Het enige „gekke" hoewel niet opvallende verschijnsel is daarbij, dat beelden en geluiden die de weg aarde-maan-aarde af gelegd hebben, twee en een halve lot drie seconden later zicht- cn hoorbaar zijn dan de man op de monitor in Bussum ervaart. De tekens hebben n.l. die tijd nodig om te reizen. GEWESTELIJK ARBEIDS BUREAU WAALWIJK. WORDEN GEVRAAGD: BOUWNIJVERHEID: Timmerlieden i*Actsclaars Schilders MEUBILERINGS-INDUSTRIE Woningstoffeerder KLEDING - REINIGING Stiksters Naaisters SCHOEN- EN LEDER: StikkersStiksters Overleersnijders Thuisstiksters Bijtuigers Aanklopper Machinezwikker Zoolleerstanzers Ophalers Div. geoefende krachten voor routine-werkzaamheden onder- werkafdeling Jeugdigen voor diverse afdelingen Afwerkcrs lcderfabriek. Schaver Slijpers Snoeiers Spuiters Looierij-sjouwers L.l. snijder lederwaren. Geheimen worden ontsluierd. I MEI AALNIJVERHEID Voorbereidingen voor een nederzetting onder de maanoppervlakte door W. V0GT. Nu de beide aapjes door hun behouden terugkomst op de aarde hebben aangetoond, dat grote versnellingen door zoogdieren zonder gevaar kunnen worden doorstaan, is de eerste tocht van een menselijk wezen naar onze satelliet weer een stap naderbij gekomen. De eerste raaanreizigers, die de maanbodem betreden, zul len moeten optreden als kwartiermakers voor degenen die na hen komen. Het succes van een komende maanexpedi- tie zal voor een groot deel van hun inspanning athangen. Laat ons eens proberen het beeld te schetsen, dat de eerste maanreizigers te zien krijgen, wanneer zij uit hun ruimteschip stappen; natuurlijk wel voorzien van aardse zuurstof. De massa van de maan is maar één tachtigste van die van de aar de, zodat men er zich zo licht als een veertje zal kunnen voortbe wegen. Zij die op aarde opzien te gen trappenlopen, zullen lust voelen de hoge maanbergen te beklimmen. Maar „waar zijn die bergen?" zullen ze misschien vragen, want de maankrómming is zoveel klei ner dan die van de aarde, dat de meeste bergen, die zij van de aar de uit door een telescoop heb ben waargenomen, op de maan bodem onzichtbaar zijn, omdat Maar de pioniers die er vaste voet weten te zetten en de weg bereiden voor een te stichten ko lonie van ex-aardbewoners, doen een goed en nuttig werk. Wat zou het 'alleen voor de astronomen niet betekenen, wanneer zij de hemellichamen bijna ononder broken zouden kunnen waarne men door hun kijkers. Ongehin derd door wolken en door andere I storende effecten, die het gevolg zijn van de aanwezigheid rondom de aarde van een damfpkrin^. Het geheim van de kosmische straling zou er door nagespeuixl en opgelost worden en de relatie lussen de gebeurtenissen op dc 1 zon en de gevolgen er van op de aarde zou helderder worden dan zij nu door een tekort aan waar nemingen is. i Voor experimenten in een ide aal vacuum (op aarde alleen maar te henaderen) zou de na tuurkundige op de maan z'n neus alleen maar huiten de deur be hoeven te steken. Telescopische waarnemingen van de aarde, van de maan uit gedaan, zouden van enorme betekenis kunnen zijn voor de weervoorspelling op de aarde. En zo zouden we door kunnen gaan. Televisie via de maan. De vraag zal zijn: kunnen we genoeg inademingslucht en voed sel op de maan brengen Is dat 't geval, dan kunnen de pioniers 'n overkoepelde maanstad bouwen, waarbinnen men aardse condi ties kan nabootsen en waarbij Vrouwelijk personeel Mctaalsnielters Machinebankwerker. Jeugdige metaalbewerkers CARTONNAGE Vrouwelijk personeel VOEDING- EN GENOTMIDD.- INDUSTRIE. L.l. of halfwas brood- en ban ketbakker. HANDEL Winkeljuffrouw 16 en 18 jaar VRIJE BEROEPEN Inpaksters Magazijnbedienden Jongste bediende Vrouwel. kantoorbedienden Correspondent F.D.E. HOTEL-RESTAURANT Hulp voor diverse werkzaam heden, ook serveren in- of ex tern. Kamermeisje, ook serveren Meisje voor cantine en winkel (seizoen) Avondwerkster HUISH. DIENSTEN Dagmeisje (hele of halve dgn.) Werkster, hele of halve dagen Dagmeisje 8—2 uur. BIEDEN ZICH AAN: BOUWNIJVERHEID Opperlieden GEEN SCHRIFTELIJKE OF TELEFONISCHE BESTELLINGEN. Jacquard damespull- over, in diverse mode- tinten, o.a. mandarijn, geel, linde, beige, bleu. Ook zeer geschikt voor grotere maten. Leuk model, prettige ^J95 pasvorm 3 Een speciale bloempot ten aanbieding! Aar dewerk bloempot ten, leuk geribd model in diverse frisse pastel kleuren. 14 cm. 85 c. 12 cm. 59 c. Qc Zware graslinnen verpleegsterschorten, royaal model, met glad frontje. 65 Maten 38 t/m 52 JL» Restant partij merk panlappen, van prima badstof, in leuke felle kleuren. gc 2 stuks T"3 Voor het recht maken van Uw rokken en ja ponnen is een rokme- ter onmisbaar. Stang, maatverdeling en zakje krijt samen in doos verpakt 3 Extra zware kwaliteit uni lingeriekatoen, in moderne pasteltin ten. Voor pyjama's en kinderblouses. 80 cm. breed. ÖOc Per meter O/ Picknickkoeken. 17 stuks, luchtdicht, in cellofaan verpakt. Voortreffelijke kwaliteit. NU 2 pakken, dus 34 stuks. CCc voor 3 3 Wener knakworst. 6 grote worsten In blik. Zeer geschikt voor de warme maaltijd, bi) de boterham en de picknick. QQc Per blik 0 7 ALLEEN GELDIG WOENSDAG 10 JUNI Effen nylon carré, in 10 verschillende mode- tinten, o.a. lila, rood, oranje, linde. Deze sjaals zijn zeer prettig in het dragen en nu bijzonder 75 voordelig Nu is het tijd voor zwemmen! Rubber zwemringen, van prima kwaliteit en so lide afgewerkt. Voor de groten 1.40 Voor de QPc kleintjes 73 Wij kochten een grote partij tandenborstels, van zuiver haar, met benen steel, alles hand getrokken. Keuze uit grote verscheidenheid van modellen. Bestand tegen warm water. Normale prijs 95 c. NU 3 stuks 4 voor. Voor sportieve heren en jongens zo'n paar ijzersterke sandalen, met prima rubberzo len. In een mooie kleur bruin In de maten 40-46 10.50 36-39 9.50 32-35 8.50 ^95 29-31 7.50 28 O Tuinslang, van soepel, sterk plastic, in afge paste maat, 10 mtr. compleet gemonteerd met op elke kraan pas send waterdiefje en koperen straalpijp (verstelbaar van straal tot nevel). Voor auto, ramenwassen of F" 95 tuinsproeien 3 Camping-, strand en badtas, in leuke dubbele ruitstoffen, met voorrits en naam kaartje. Voorzien van sterk schouderkoord. Zo'n echte gezellige tas, die U er bij ^60 moet hebben jL* Bij de Zuid-Hollandsche Uitgevers Mij. te Den Haag verschenen „Cordelia McPherson" geschreven door Marguerite Roulin is de geschiedenis van een uitbundig levende vrouw die door een ongeluk haar verdere leven invalide en daardoor volkomen afhankelijk van ande ren wordt. Zij krijgt een zware geestelijke strijd te strijden, omdat voor haar de zin van het leven verloren is gegaan. Opstan dig en eenzaam, omdat zij in zichzelf ver strikt is, schrijft zij haar gedachten op, om dat zij ze tegenover niemand wil en durft te uiten. Uiteindelijk betekent deze strijd een overwinning op zichzelf cn leert zij nieuwe meer diepere waarden van het le ven kennen. Deze geschiedenis is zo warm geschreven dat men van het begin tot het eind geboeid wordt en meer dan dat, het heeft ons allen iets te zeggen omdat het ons plaatst voor de ernst en de dieptepun ten in het leven. Wij kunnen er dan ook over zeggen dat het ons verrijkt heeft, daar het met wijsheid en inzicht geschreven is. „De gouden Prinses" door Alexander Ba ron voert ons terug naar het jaar 1519 toen de Spanjaard Herman Cortès op de kust van Mexico landde om er het „Nieuw Spanje" te stichten. Het is een boek van historische juistheid, verweven met roman tische gebeurtenissen. Meeslepend vertelt Baron ons over de verovering van het machtige rijk der Azteken onder hun kei zer Montezuma, door een handje vol Span jaarden. Door deze hele geschiedenis heen beweegt zich een Indiaans meisje, Marina, in wier leven zich een groot wonder vol trekt. Er groeit namelijk uit haar primi tieve heidense geloof een sterk christelijk geloof, dat zij ook in praktijk brengt. In deze meesterlijk geschreven roman ontmoe ten wij de meest ondenkbare menselijke wreedheid en laagheid tegenover een groot heid van innerlijk van Marina, de gouden prinses, wier naam thans nog voortleeft in Mexico. „Vrijheidszoekers in Maresië" door Johan nes Weidenheim, voert ons binnen in een grensplaatsje in Joego-SIavië, Mariathere- siendorf. Aan de rand van dit plaatsje woont een kleine gemeenschap van mensen die sterk aan elkaar gebonden zijn in hun haat en in hun liefde voor elkaar. Met z'n allen zijn 't min of meer uitgeworpenen, die leven van allerlei karweitjes die het dag licht wel en niet kunnen verdragen. De hoofdpersoon is Geza, de wees. Temidden van deze scharrelaars probeert hij een waar achtig en eerlijk mens te worden, maar hij is onevenwichtig en dit brengt hem voort durend in moeilijkheden. Het is een roman die opvalt door een eigen stijl, maar bo venal door een hartverwarmende vertel trant, die ons temidden van deze gemeen schap doet leven en meeleven. De prijzen van deze boeken zijn resp. f 9.90, f 11.50 en f 9.90. Bij de Uitgeverij en Drukkerij Hollan- dia N.V., Baarn, verschenen „Achter de schermen van het verleden" door Philip Gibba. Deze roman vertelt over de periode tussen de eerste en tweede we reldoorlog. Na de eerste wereldoorlog werd een sterk streven naar verbroedering van de landen van Europa uitgedrukt in de Vol kenbond. Val Tycehurst, een jonge En gelse officier die de oorlog aan den lijve ondervonden heeft, is een representant van dit streven. Hij is een idealist en gelooft in de menselijke waarden; daarom ook kan hij de Duitsers niet haten zoals de meesten van zijn volk. Hij trouwt met het meisje Maresia, een Duitse, die van eenzelfde idealisme als hij vervuld is. Tegenover Val wordt een andere Engelse officier, Robin, geplaatst, in wiens manier van leven de af gelopen oorlog niets veranderd heeft en die het einde ervan alleen maar kan zien als het begin van een vrolijk, gemakkelijk leventje, zoals hij het ook voor de oorlog heeft geleefd. Niet alleen de beschrijving van de levensstijl van de hoofdpersonen maken dit boek lezenswaard, maar het maakt ons ook duidelijk hoe het nationaal- socialisme en daarmee een figuur als Hit- Ier, Duitsland in zijn ban kon krijgen. „Vuren op de vlakte" door Shohei Ooka. Deze Japanse schrijver heeft met deze ro man een filosofisch werk van zeer hoog gehalte geschreven. Het verhaal speelt zich af op de Filippijnen, tijdens de tweede we reldoorlog en het vertelt ons de afschuwe lijke lotgevallen van een Japans soldaat, die door zijn leger als onbruikbaar is ach tergelaten. Door eenzaamheid en uitput ting verscherpt zich zijn geest en de ge dachten die hieruit voortkomen worden ons voorgelegd. Shohei Ooka heeft de gave de meest ontzettende gebeurtenissen in een mensenleven in zuivere soberheid te ver tellen en dit is de meest indringende vorm om medeleven op te wekken. Resp. prijzen f 8.90, f 8.90 en f 4.90. Bij Uitgeverij A. W. Bruna Zoon N.V. te Utrecht verschenen „Dokter Zjivago" door Boris Pasternak. Deze roman werd na Stalins dood door de Sowjet-autoriteiten voor publicatie vrijge geven. Het werpt een licht op het Russi sche leven in de jaren 1905 tot 1929, de jaren waarin de grote revolutie werd ge boren. Dokter Zjivago is een vertegen woordiger van de betere klasse en het ver haal begint op het ogenblik dat hij als kleine jongen zijn moeder verliest. Vanaf dit ogenblik leven wij zijn leven mee. De verteltrant is typisch Russisch breedspra kig, rijk genuanceerd en getuigend van een goede menselijke inslag. Het is niet alleen een boek van grote literaire, maar tevens ook van grote documentaire betekenis. De prijs van het eerste deel is f 7.90. „Wachters van de nacht" door Elleston Trevor. Trevor beschrijft ons de verschrik kingen van een pokken-epidemie, welke in een stad ergens in het zuiden van Enge land uitbreekt. Dr. Steven Monks, die met vele anderen deze epidemie bestrijdt, heeft tevens een hevige strijd te strijden in zijn eigen innerlijk. In deze innerlijke strijd spelen twee vrouwen een rolzijn eigen vrouw Julie, de correcte systematische en de spontane vrijbuitster Ruth, de vrouw van zijn collega. De hoofdpersonen zijn werkelijk levende wezens voor de lezer en de knappe wijze waarop de ene strijd wordt verweven door de andere, maken deze ro man tot een die het lezen stellig waard is. De jongelui kunnen na de vakantie in dienst treden, en beginnen dan 1 januari a.s. de school te volgen. Ouders van jongelui, die dit mooie en goed geregelde vaK ambiëren, gelieven eens te komen praten of schriftelijk te solliciteren. WAALWIJKSE STOOMDRUKKERIJ

Echo van het Zuiden | 1959 | | pagina 3