DRUNEN VLIJMEN Waalv/ijkse sen, Langstraatse Courant Elshout Haarsteeg Heusden Uit de Provincie MAANDAG 8 JUNI 1959 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO WN HEI ZUID! 32e JAARGANG No. 46 Abonnement: 22 cent per week; per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Gironummer 50798 Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES „ECHO' Voorlichtingsavond T.B.C.-bestrijding. In verband met de recente infec tie van enige kinderen, zal er op donderdag 11 juni 's avonds om 8 uur in De Hoge Braken door d'e dok toren uit onze gemeente, met mede werking van het consultatiebureau, ter bestrijding van t b.c. een voor lichtingsavond worden gehouden. Middels filmstrips en Ro'-foto's zal een en ander verduidelijkt wor den over wat er nu eigenlijk in Dru- nen aan d'e hand is en welke maat regelen genomen dienen te worden in gevallen, zoals zich thans in onze gemeente voordoen. Algemene doorlichting in juli aanstaande. Van gemeentewege is thans mee gedeeld, dat in verband met de ge constateerde t.b.c.-infecties bij en kele kinderen, de volgende maatre gelen zullen worden genomen: alle kinderen van 0 tot 6 jaar zullen worden gepirqueteerd, t.w. 18 juni in Drun-en en 19 juni in Elshout. Verder zal in het tijdvak van 17 tot 23 juli een algemene doorlichting plaats vinden van d'e gehele bevol king. Voorafgaande aan deze activi teiten, zal zowel in Drunen als in Elshout een voorlichtingsavond ge houden worden. Deze is in Drunen op donderdag 11 juni en in Elshout op woensdag 10 juni om 8 uur, resp. in De Hoge Braken en het Parochie huis. Verder wordt meegedeeld dat door de schoolartsendienst alle maatre gelen worden getroffen, om verdere uitbreiding onder de kinderen te voorkomen. Het gemeentebestuur deelde ten slotte nog mee, dat het ten onzent voordoende probleem niet verontrustend is te noemen en niet ernstiger dan op andere plaat sen in ons land, waar ook dergelijke infecties worden geconstateerd. Wel is grotere waakzaamheid geboden en men hoopt dat de bevolking zal meewerken om met de genomen maatregelen de zaak volledig onder de knie te krijgen en uitbreiding te voorkomen. Zomernacht-rallye. Nog deze maand zal de A.M.C.D. haar jaarlijkse zomernacht-rallye houden. Dit werd besloten op een algemene vergadering van de A.M. C.D., donderdag j.l. Het zal dit jaar een bijzonder interessante rit wor den over een afstand van pl.m. 80 km. De oriëntatie-ritten van de A.M.C.D. hebben de laatste jaren, dank zij de bijzondere attracties, goede bekendheid en dientengevol ge ook veel belangstelling gekregen. Voor deze zomernacht-rallye wordt dan ook een flinke belangstelling verwacht. Om leden en andere belangstel lenden meer vertrouwd te maken met kaartlezen, zullen binnenkort ook speciale kaartleesritten worden gehouden. Belangstellenden, die meer over deze kaartleesritten wil len weten, kunnen hierover alle in lichtingen krijgen bij het bestuur van de A M.C.D., secretariaat G. de Wijs, Grotestraat 223, Drunen. 42 Geslaagden bij de E.H.B.O.-cursus. Van de 46 deelnemers aan de E.H.B O.-cursus, zijn er deze week 42 geslaagd: 21 dames en 21 heren. Vier cursisten moesten worden af gewezen. De cursus, die voor iedereen toe gankelijk was, is georganiseerd ge weest door de heer H. Portier, hoofd van de Bescherming Burgerbevol king alhier. De cursus werd gege ven door dr. v. d. Wouw, geassisteerd door de heer P. v. Herpen, gediplo meerd eerste helper. In totaal wa ren er 46 cursisten, waarvan er deze week 42 zijn geslaagd. Dr. Noyons uit Den Bosch, die de examens afnam, noemde het aantal geslaagden zeer hoog. Op een nog nader te bepalen datum zullen door burgemeester Snels de diploma's met d'e daarbij behorende insignes, officieel worden uitgereikt. De examens werden gehouden on der auspiciën van het centraal bu reau voor 't afgeven van Eenheids diploma's E.H.B.O. uit Den Haag. Geslaagd zijn de volgende perso nen: De dames: H. Grietjes, G. Ver- brugge, C. Tijssen, A. Vissers, A. Vermeer, P. Bink, M. Coppens, J. G. Pullens, G. A. Pullens, H. Smits, J. Wolfs, E. Werner, A. v. d. Lee, J. C. v. d. Sanden, J. A. v. d. San- den, W. Obbens, C. Merkx, A. Hom bergen, Chr. Pijnenburg, M. Griet jes. De heren: A. Vrijhoeven, A. Dijk, A. v. Uden, W. v. Delft, J. Verhoe ven, Th. v. Son, A. Vissers, J. Cales, P. Vermeulen, J. v. Noort, A. v. d. Poel, G. v. d. Sanden, A. Brok, M. de Kruif, N. v. Huiten, J. v. d. Put ten, A. Mahieu, M. C. Cales, W. Vis sers, A. v. d. Sanden. Reis Ouden van Dagen. Het extra beroep dat op de inwo ners van onze gemeente is gedaan in verband met het bijzondere uit stapje van de ouden van dagen op 6 juli a.s., heeft voldoende weer klank gevonden. De gehouden en veloppen-actie bracht ruim 900. op, tegenover pl.m. 600.in ande re jaren. Het comité Ouden van Da gen heeft deze week de dagreis uit gezet. Zoals bekend, zullen de oud jes uit Drunen en Elshout dit jaar door H.M. de Koningin worden ont vangen. Pl.m. 160 oudjes zullen de reis meemaken. Door diverse auto bezitters uit Drunen en Elshout is reeds toezegging gedaan, zich op 6 juli beschikbaar te stellen. Districtsdag Rakkers. De Rakkers van Waspik, Heus- den, Haarsteeg en Drunen, in totaal pl.m. 150, waren zondag in Drunen. Na een H. Mis en gezamenlijke H. Communie in de kapel van de eer waarde Zusters, trok men naar de Fellenoort, waar men elkaar in spel en sport bekampte. Heusden werd nr. 1, gevolgd door Waspik. Drunen werd nr. 3 en Haarsteeg sloot de rij. Op de 'Poortersdag in Udenhout werd Drunen nr. 4. Woningwetwoningen gegund. De bouw van de 20 'woningwet woningen is gegund aan de laagste inschrijver, de firma Kramer uit 's-Bosch. De woningen, een bijzon der fraai type, zullen worden ge bouwd in het uitbreidingsplan Oost, in de Oranjestraat. T.T.V.D. Op 't tafeltennistournooi te 's-Her- togenbosch behaalde Drunen enkele goede successen. Fr. v. d. Wiel werd in de 4e klas nr. 1. In mix dubbel werd mevr. Dörner met Fr. v. d. Wiel eveneens nr. 1 in de 4e klas. In heren dubbel werd J. Dörner en Fr. v. d. Wiel nr. 3. Lustrumconcours hengelsport. De hengelsportvereniging „De Pa relvissers" hield zondag, begunstigd door het mooie weer, haar eerste lustrumconcours. De deelname was zeer groot. Om half 3 werd voor de eerste maal ingegooid en er ontwik kelde zich een gezellige en sportieve strijd. Voor alle deelnemers was een prijs beschikbaar, 't Concours werd gehouden in het Afwateringskanaal. Om 8 uur vond in het clubhuis de prijsuitreiking plaats. Winnaar werd de heer Verschuren met 96 pnt. en 26 stuks; 2. A. v. Wezel 63 pnt.; 3 L. Kleian 63 pnt.; 4. H. Brouwer 54 pnt.; 5. A. v. d. Wiel 48 pnt; 6. A. Arts; 7. J. A. v. Drunen; 8. Mevr. T. de Brouwer; 9. J. Scherpenburg; 10. P. Scherpenburg. Over 14 dagen zal het jaarlijkse jeugdconcours worden gehouden. Agenda. Maandag 8 juni: 4.30 uur Drunen- se balletschool, Hoge Braken; 7.30 uur trainen T.T.V.D., Grotestr.; 8 uur clubavond „Steeds Hoger", v. d. Geit. Dinsdag 9 juni: 7 uur trainen D.V.C.-senioren; 7 uur trainen Volleybalclub: 8 uur clubavond „O.O.G.", café v. d. Geit. Woensdag 10 juni: 7 uur Jiu Jitsu, café Klerks; 7 uur trainen Volleybalclub; 8 uur film „Trommelvuur op Monte Cassino", Hoge Braken; 8 uur clubavond „O.O.O.", café Els hout; 8 uur clubavond' „D.V.P.", café Klerks; 8 uur clubavond „Nooit Gedacht", v. d. Geit; 8 uur clubavond „Prins Bernhard", hotel Royal; 8 uur Voorlichtingsavond T.B.C., Parochiehuis Elshout. Donderdag 11 juni: 7 uur trainen D.V.C.-junioren; 7.30 uur trainen T.T.V.D., Grote straat 8; 8 uur Voorlichtingsavond t.b.c., Ho ge Braken; 8 uur repetitie Cantabile, zaal Els hout; 8 uur Sociëteit Duin Horst, hotel Royal. EERSTE H. MIS. Onder geweldige belangstelling van niet alleen de buurtbewoners, maar van geheel de parochie, heeft de Weleerw. heer W. Muskens, in de parochiekerk zijn Eerste Plechtige H. Mis opgedragen. De buurtschap had voor een stemmige en toepasselijke versiering van de Kapel straat en Kerkstraat" gezorgd en van de ouderlijke woning van de neomist. Om half tien vertrok een feestelijke stoet van buurtbewoners, Verkenners, Welpen, Genoveva-gilde, O.L.Vr. Schuts met ven dels en vlaggen, met de Neomist en familie, omringd door een groot aantal bruidjes en begeleid door de vrolijke tonen der kerke lijke fanfare, naar de prachtig versierde kerk. Honderden belangstellenden sloegen de stoet gade of verdrongen zich voor de kerkdeuren om een plaatsje te bemachti gen. Bij het binnentrekken zong het kerkkoor het machtige vierstemmige „Heec Dies" van A. Giessen. Machtig klonken ook de vaste misgezangen, waarvoor men had in gestudeerd de drie-stemmige „Missa A. M. D. G." van Frank Petersen, evenals de na de H. Mis uitgevoerde priestercantate „Priesterglorie" van L. A. Dobbelsteen, leiding de heer C. Klijn. Aan het altaar werd de neomist geassis teerd door Pastoor C. Muskens als pres byter-assistent, de Heer J. van Kessel als Diaken, beiden neven van de neomist, en de Heer P. Robben, dorps- en klasgenoot, als subdiaken. Ceremoniaris was de heer M. v. Sluis- veld, eveneens een neef van de wijdeling. De Z.E. Heer G. Versteeg, pastoor der parochie hield de feestpredikatie. Als tekst had hij gekozen de schriftwoorden: „Vreest God en eert uw priesters". Hij liet vooral uitkomen de grote macht en waardigheid die aan de priesters als bedienaren van het woord Gods en uitdelers van de sacramen ten is geschonken. Hij spoorde de toehoor ders ernstig aan de priester niet te veel op zijn menselijke zwakheden en tekortkomin gen te becritiseren, maar in hem steeds de middelaar te zien tussen God en de men sen. Na de H. Mis ging men in dezelfde volgorde terug naar de ouderlijke woning. Hier werd eerst door een buurmeisje, Ria Brok, een toepasselijke aanspraak gedecla meerd. Daarna werd door de vendeliers der O.L.Vr. Schuts de nieuwe priester de vaan- delgroet gebracht, zoals dat van ouds be kend is. Daarna bracht de kerkelijke fan fare onder leiding van de heer J. van Loon een muzikale hulde. Namens de fanfare sprak de heer P. Janssen, die behalve een algemene felicitatie er ook nog een persoon lijke tint aan gaf, daar de neomist nog oud- leerling van hem was. Na een „lang zal hij leven", dankte de neomist ontroerd voor de spontane hulde hem gebracht en gaf aan de aanwezigen zijn priesterlijke zegen. Van 13 tot 14.30 uur had er een zeer druk bezochte receptie plaats, waardoor weer eens duidelijk werd gedemonstreerd hoe heel de parochie en velen van buiten met de neomist en familie meeleefde. Na het plechtig lof waarin de neomist een algemeen dankwoord sprak tot heel de parochie en meer in het bijzonder tot de Z.E. Heer Pastoor, bracht de buurt haar zanghulde onder leiding van de heer C. Klijn. De voorzitter van het feestcomité de heer Fr. Spierings bood daarna onder zeer toepasselijke woorden het cadeau van de buurt aan, een prachtige nieuwe fiets. De gemengde zangvereniging Uitspan ning door Inspanning zong daarna onder leiding van de heer C. Lambrechts „Exul- i tate Justi" van Viandena, „Ambrosiaanse Lofgezangen" van Gerhardt en „Hij leve i lang" van J. Verhoeven. Namens de zangvereniging feliciteerde de heer Joh. v. Venrooy, de neomist en I familie. Ontroerd dankte de neomist allen voor de hulde hem en zijn familie gebracht en spe ciaal de buurtschap voor het vele dat zij j gedaan had voor de feestviering van deze dag. Speciaal dankte hij voor het royale cadeau door de buurt hem geschonken. Elshout heeft weer eens laten zien hoe het zijn priesters weet te eren en hoe of buurtgenoten en parochianen voor de dag moeten komen bij gelegenheid van een plechtige Eerste H. Mis. T.B.C.-GEVALLEN. In verband met enkele T.B.-besmettings- gevallen in de gemeente, zal in het paro chiehuis a.s. woensdagavond om 8 uur door Dr. van Wijk, van het districts-consultatic- bureau, een voorlichtingsavond gegeven worden. Eveneens zullen op korte termijn alle niet schoolgaande kinderen gepirquet- teerd worden, en zal in de loop van de vol gende maand een algemeen borstonderzoek plaats hebben. De bevoegde instanties ho pen dat allen zullen mee werken om de eventuele infectiehaard op te sporen en om erger te voorkomen. O.L.VR. SCHUTS. A.s. zondag na de Hoogmis zal de O.L. Vr. Schuts een vergadering houden in café Klerks, waarbij vooral zal gesproken wor den over de komende Giidcdagen, n.l. het landjuweel te Tilburg en de Kringdag te Dungen. Het deelnemen aan het con cours van de Langstraatse Schuttersbond te Heusden staat eveneens op de agenda. TAFELTENNIS. A.s. zondag zal te Eindhoven de afde lingsontmoeting Brabant - Den Haag ge speeld worden. Na het ingewonnen advies van de Keuze Technische Commissie zijn door het bestuur van de afdeling Brabant daarvoor niet minder dan vier leden van de tafeltennisvereniging Smashers uitgenodigd. Een hele eer, temeer als men bedenkt dat I er slechts met 12 teams gespeeld zal wor den. Uitgenodigd zijn: A. Janssen, dames 4e klas; Fr. Willcms, heren le klas; H. van Logten en M. Stevens, junioren. BILJART-WEDSTRIJD. De Vlijmcnse Biljartvereniging N.A.O., gevestigd in café A. Klerks, speelde een thuiswedstrijd tegen de biljartclub Onsen- oort. NAO won met groot verschil; punten NAO 383, Onsenoort 242; winstpunten8-l voor NAO. POSTDUIVEN VER. DE ZWALUW. Zondag hield de Postduivenver. de Zwa luw een wedvlucht vanuit Orleans Frankr. De duiven werden om 6.15 gelost met W. wind; eerste duif 13-07-25, laatste prijs winnende duif 13-27-28. Aan deze vlucht was verbonden de wisselbeker en deze kwam dit jaar in het bezit van C. Diepstraten met de eerste prijs. WIELRENNEN. De succesen van de Zwaluw te Vlijmen. Van de Ven startte in de ronde van Gil- ze-Rijen bij de Profs en onafhankelijken en reed een zeer goede wedstrijd; hij werd 14e. In Oss startten enkele renners en met succes; Hairwasser werd 2e en v. Heijst 4e. Kampioenschappen te Zandvoort. Hieraan nam deel v. d. Lee van de Zwa luw; door last van zijn knie kon hij het hoge tempo niet behouden. Zilverberg, de over winnaar van de Olympia-tour, bracht de laatste rondes nog sensatie; zeven rondes heeft hij strijd geleverd tegen de drie uit lopers, won elke ronde meer dan 10 sec., maat bracht het niet verder dan op 25 sec. van de uitlopers, waarvan van Eindhoven Amsterdam winnaar en tevens kampioen van Nederland werd. Trainingsrit. De Wielerclub de Zwaluw hield haar 2e trainingsrit, waarvan de uitslag was als voglt: Amateurs: 1 v. Heeswijk; 2 G. v. d. Wiel. Nieuwelingen: 1 Hairwasser; 2 J. v. Weert; 3 Wilhelm; 4 v. Heijst; 5 Hair wasser jr.; 6 Kramer; 7 Baardman; 8 Her mus; 9 v. Heel; 10 v. Wezel; 11, 12, 13 ge lijk: Beenen, van Laarhoven en Klijn. VOETBAL VLIJMENSE BOYS. Zaterdag speelden de Vlijmense Boys voor de Vogelwijkprijs, georganiseerd door RKJV, tegen RKDVC uit Drunen. De Boys speelden vooral voor de rust een zeer goe de wedstrijd en hadden spoedig een mooie voorsprong 2-0. Na de rust ging het niet meer zo vlot; de halflinie drong wat te ver op, waarvan Drunen profiteerde om spoe dig gelijk te maken; eindstand 2-2. Straf schoppen moesten de beslissing brengen. Drunen werd winnaar. Winnaar werd dit jaar OVH Den Bosch. KORFBAL. Het le 12-tal van de damcskorfbalclub Concordia won op overtuigende wijze de beslissingswedstrijd van Never Down II uit Vlijmen en behaalde het kampioenschap. Voor de tweede keer in enkele weken tijds weerklonken zondagmiddag de vrolijke tonen van de Kon. Harm. St. Cecilia, die was uitgerukt voor het brengen van een se renade aan een kampioensteam. Thans werd de muzikale hulde gebracht aan het le 12-tal van de alhier bestaande korfbalclub Concordia, dat er in was ge slaagd de beslissingswedstrijd van Never Down II uit Vlijmen met maar liefst 4-0 te winnen. Bij monde van de voorzitter van de harmonie werden de speelsters die voor dit succes hadden gezorgd, hartelijk gefe liciteerd met het behaalde kampioenschap. Hij noemde het een hele prestatie dat deze dames er in het tweede jaar van het be staan van de korfbalclub reeds in waren geslaagd de afdelingstitel in de wacht te slepen en hij hoopte dat het succes dat nu werd behaald, nog door meerdere zal wor den gevolgd. Namens de dameskorfbalclub dankte de heer Piet Koks, die deel uitmaakt van het bestuur, de harmonie hartelijk voor de ge brachte aubade; hij noemde het een zeer sympathieke geste van de harmonie, om reeds enkele uren nadat de uitslag bekend was geworden, het kampioenstwaalftal met een serenade te verrassen, wat zij niet had den verwacht. Van deze gelegenheid maak te spr. gebruik om alle belangstelling te vragen voor deze mooie tak van sport. Om dat de publieke belangstelling voor de korf bal nog steeds zeer gering is, beschikt de vereniging over zeer weinig financiën; hij dankte daarom vooral de aanwezige ouders voor de financiële steun die wordt onder vonden, omdat de speelsters persoonlijk steeds de reiskosten moeten betalen, wat meestal door de ouders wordt voldaan. Met nog enkele pittige nummers besloot de harmonie deze welgemeende serenade. Over de wedstrijd het volgende Precies om 12 uur nam deze beslissings wedstrijd, die werd gespeeld op het prach tige speelterrein van JCHH in Den Bosch, een aanvang. Na enig wederzijds verken nen kwamen de Haarsteegse dames meer en meer in de aanval en na een kwartier spelen slaagde Jana van Dal er in de roos te treffen, 1-0. Aangemoedigd door dit succes werd resoluut verder gespeeld, maar tot aan de rust bleef de stand ongewijzigd. In de tweede helft namen de Concordianen het heft geheel in handen en door middel van Gonny van Oyen werd de stand op gevoerd tot 3-0. Vlak voor het einde slaagde Bella Buys er in er 4-0 van te maken, waarmede ook het einde kwam. Vanzelfsprekend werden de speelsters na afloop door de schare supporters harte lijk gefeliciteerd en dolgelukkig werd de terugreis aanvaard. In het clublokaal van café M. Reuser, werden in de loop van de middag verschillende bloemstukken be zorgd en de aubade gebracht door de har monie vormde een waardig sluitstuk van deze uitzonderlijke gebeurtenis. Een stukje geschiedenis en een foto van het kranige 12- tal hopen wij in het volgend nummer te plaatsen. VOETBAL. Het le elftal van Haarsteeg weer 4e klasscr Bij besluit van het districtsbestuur van de KNVB zal het le elftal van de RKVV Haarsteeg, dat enkele weken geleden de afdelingstitel behaalde zonder het spelen van promotiewedstrijden overgaan naar de 4e klasse van de KNVB. Deze verrassende mededeling werd vrijdagavond gedaan door de secretaris van de Haarsteegse voetbal club, toen alle spelers zich na afloop van de training in het clublokaal hadden verza meld. Deze mededeling werd vanzelfspre kend met groot enthousiasme ontvangen en iedereen nam er direct daarna nog een biertje extra op. Aan de hand van de st$n- denlijsten uit de verschillende afdelingen zag het er naar uit dat nog minstens zes promotiewedstrijden nodig zouden zijn om uit te maken welke clubs naar de 4e kl. zouden promoveren. Het lag voor de hand dat de spelers, die een uitzonderlijk zware competitie achter de rug hebben er wel een beetje tegenop zagen, om in de heetste zo mermaanden nog een aantal promotiewed strijden te moeten spelen, met vrij kort daarna weer de volgende competitie. Dank zij dit besluit van het distritsbe- stuur, keert Haarsteegs le elftal dan weer terug in de gelederen van de KNVB en is het terrein dat drie jaar geleden verloren ging weer teruggewonnen. Wij geloven wel dat Haarsteeg, gezien de prestaties van het afgelopen seizoen, in staat moet worden geacht, om in de 4c kl. van de KNVB een behoorlijke figuur te slaaD. Vrijdagavond werd tevens het besluit ge nomen om de training 5 weken stop te zet ten en dan met de voorbereiding voor de voglende competitie te beginnen, waar voor dan weer een trainer zal worden aan gezocht. Voor a.s. zondag staat de laatste com petitiewedstrijd op het programma en dan zal er nog een huldigingswedstrijd worden gespeeld, waarmede dit seizoen wordt af gesloten. t HOSPITAALSCHIP „DE J. HENRY DUNANT". Op maandag 15 juni a.s. zullen te Heus den weer een groot aantal chronische pa tiënten worden ingescheept; ditmaal zal 't nieuwe hospitaalschip „De J. Henry Du- nant" voor het eerst daartoe komen meren aan de aanlegsteiger alhier. Met deze boot tocht zullen hoofdzakelijk patiënten uit W. Brabant meegaan. De tocht welke zes dagen zal duren, brengt het schip in Maarssen, Lelystad, Deventer, Druten, Geertruiden- berg en weer terug naar Heusden, waar de ontscheping weer zal plaats vinden. Dit nieuwe hospitaalschip zal hoogst waarschijnlijk zondag 14 juni reeds aan de kade alhier gemeerd liggen. VAKANTIEFEESTWEEK 1959. In het kader van de vakantiefeestweek 1959 is door het comité een bal-chainpêtre georganiseerd, 't welk op zaterdag 27 juni a.s. zal worden gehouden op de Vismarkt alhier. Als de opzet slaagt, zal er die avond voor elk wat wils te beleven zijn.; er zullen n.l. diverse tenten worden opgeslagen, o.a. een schiettent, een ballenwerptent, een hen gelsporttent, een autobaantent, een waar zegtent enz.; verder zullen ook nog enkele kramen geplaatst worden waar men de in wendige mens kan versterken. Door de Heusdense Jeugd-fanfare zal er die avond een concert worden gegeven. De dansmuziek zal verzorgd worden door de boerenkapel „De Hoempa's" uit Herpt. TWEE KON. ONDERSCHEIDINGEN. Maandag 1 juni j.l. was het de heer J. van Laarhoven Sr., die namens H. M. de Koningin de eremedaille in zilver, verbon den aan de Orde van Oranje Nassau, door burgemeester A. van Delft, werd uitge reikt, wegens 40-jarig bestuurslidmaatschap van het plaatselijke Groene Kruis. Dinsdag 2 juni was het de heer J. H. Wolffensperges alhier, die uit handen van burgemeester A. van Delft, namens H. M. de Koningin de ere-medaille in brons ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau ontving. Deze jubilaris herdacht de dag da hij voor 40 jaar in dienst trad bij de scheepswerf alhier. GILDE-NIEUWS. Het schuttersgilde St. Blasius alhier zal op 5 juli a.s. bezoek krijgen van alle bij de Langstraatse Schuttersbond aangesloten verenigingen, voor het houden van het 2e schietconcours van voornoemde bond. Op 16 aug. gaat het gilde St. Blasius naar het groot gildefeest in Den Dungen, dat aldaar wordt gehouden i.v.m. de vie ring van het 5e lustrum van de kring Maas land. Op 2 aug. a.s. gaat het gilde Sint Blasius naar de grote federatiedag die te Tilburg gehouden wordt op het tentoon stellingsterrein van Het Hart van Brabant. JUDO-NIEUWS, Onze stadgenoot de heer B. Sluijmers behaalde te Tilburg de z.g. Oranjeband. De heer Sluijmers is lid van de Heusdense Judo-club. BEGIN VAN BRAND. In het compressiehuis van de Verolme Scheepswerf Heusden N.V. alhier, ont stond donderdagmiddag j.l. een begin van brand door een defect aan een electromotor. De bedrijfsbrandweer had het vuur spoedig bedwongen. AFSCHEID PROF. DE QUAY. In het Bossche Casino heeft Brabant afscheid genomen van zijn sympathieke commissaris van de Koningin, prof. dr. J. E. de Quay en zijn echtgenote. Bis schoppen. abten, rectoren, pas toors en kapelaans, leden van de Staten-Generaal, burgemeesters en secretarissen, wethouders en raadsleden, werkgevers en werk nemers, burgers en boeren, de commissarissen der Koningin in Zeeland en Zuid-Holland, zij gin gen allen na minstens enkele óren in de rij te hebben gestaan, de heer en mevrouw de Quay de hand drukken. Het bleef in vele gevallen niet bij een handdruk, want velen deden hun vaarwel aan de commissaris vergezeld gaan van een geschenk. Reeds anderhalf uur duurde de receptie toen mr. H. Loeff, bur gemeester van Den Bosch, het woord nam. Hij bood namens Brabant een niet nader genoemd maar hoog bedrag aan, waarmee de minister-president zijn buiten verblijf in Beers zal laten op knappen. Een maquette van de restauratie werd de commissaris bij voorbaat geschonken. Terwijl de Brabantse burge meesters in de vorm van 'n hoef ijzer rond „hun" commissaris stonden, sprak de heer H. Loeff een huldercde uit. „Wat ons getroffen heeft?" zo vroeg de Bossche burgemeester. „Uw inspirerend voorbeeld als hoogste provinciale dignitaris. Uw integriteit, uw hartelijke, uw vriendelijke en zo eenvoudige omgangsvormen." Namens de burgemeesters bood de heer H. Loeff een Russisch ikoon aan uit de 17e eeuw, even later twee Vlaamse beelden (Jo hannes en Maria) eveneens uit de 17e eeuw. Prof. de Quay dankte de bur gemeesters, die hij prees om hun geest van samenwerking. Met een „God zegene onze pro vincie' nam hij afscheid van hen. SPRANKELENDE OPVOERING VAN GOLDONI'S BLIJSPEL „DE WAAIER" IN OISTERWIJKS NATUURTHEATER. Vele belangstellenden zijn gisteren ge tuige geweest van een sprankelende opvoe ring van Carlo Goldoni's blijspel „De Waaier", in het Natuurtheater Oisterwijk. door „De Ghesellen van den Spele" van de Katholieke Kunstkring „Oisterwijk Om hoog". Het was een opvoering, die op uit stekend amateur-niveau stond en die de hand van een voortreffelijk regisseur (Fr. Butzelaar te Rotterdam verraadde. Met de keuze van dit amusante stuk heeft de Ois- terwijksc Kunstkring gistermiddag vele to neelliefhebbers een zeer prettige middag bezorgd, een plezier dat op de eerste plaats zijn oorsprong vond in de hartverovcrende vreugde waarmee dit spel door alle speel sters en spelers onder het licht van een stra lende, zomerse middag werd gebracht. De sfeer en de strekking van dit verma kelijke spel pasten geheel in het zonnige decor van de verrukkelijke zomerdag. „De Waaier" vertelt ons een episode uit het leven van een kleine dorpsgemeenschap. Dit dorp, dat op sobere wijze wordt uitge beeld door zeven huisjes, bestaat uit veertien mensen, waarmee Goldoni's grote talent een kostelijk spel gaat bedrijven. Het is een spel van alle tijden en we kunnen er uit leren, dat er in onze wereld gedurende al die eeuwen eigenlijk nog maar bitter weinig veranderd is. In de spiegel die Goldini ons voorhoudt zien we het leven van de mens, zoals dat van het begin af geweest is en zoals het altijd zal blijven, gevuld met liefde, jaloersheid, bezitlust, achterdocht, begeerte, ijdelheid, wanhoop, verdriet, leugens en bedrag. Het is ook allemaal nog van onze tijd, wat wij in dit 18e eeuwse stuk voor gezet krijgen. „De Ghesellen van den Spele" hebben van dit spel een voortreffelijke vertolking gegeven; een warme en van leven tintelende opvoering, die tot in alle onderdelen gaaf en uitstekend verzorgd was. Elk der speel sters en spelers heeft haar en zijn on misbare bijdrage tot dit gave geheel gele verd. Ton v. d. Oord als de verliefde en pittige Signore Evaristo, Diny Nouwens als de bezadigde en adelijk-deftige signora Gertrude, Ans Groenland als de smach tende signarina Candida (niet altijd dui delijk verstaanbaar), Frans Opbergen als de robuuste baron Del Cedro (voortreffe lijke dictie, Ad v. Boom als de opgeblazen graaf di Rocca Marina (zeer goed gety peerd), Harrie Groenland als apotheker Timoteo, Annie Smolders als het niet op haar mondje gevallen boerenmeisje Gianni- na (ook niet altijd even goed verstaanbaar), Dimphy Marcelissen als het pittige winke- lierstertje Susanna, Theo v. Keulen als een kostelijke herbergier Coronato, Jac. de Beer in een uitstekende creatie van de schoen maker Crespino, Bert Koster als Moracchio, de broer van Giannina, Kees Michels als de kellner Limoncino, Jac. v. Meer als Tog- nino, de knecht, en ten slotte Ad Groen land als Scavezzo, de knecht van de her bergier. Regisseur Butzelaar is er in geslaagd de tintelende toon van dit spel volledig tot gel ding te laten komen, hetgeen een bijzon dere presatie genoemd mag worden. De keurige en verzorgde costumes waren van de fa. de Wit uit Den Haag, het pas sende decor van L. v. d. Hoek en H. Grtien- land uit Oisterwijk en de grime van fa. v. d. Wijngaarden te Tilburg. „De Waaier" zal nog driemaal worden opgevoerd cn wel op de zondagen 14, 21 en 28 juni. Degenen, die graag een prettig en geslaagd zondagsuitstapje willen hebben, kunnen wij niet anders aanraden dan een bezoek aan het Oisterwijkse Natuurtheater te brengen. Zij zullen er geen spijt van heb ben. BRUSSEL JUICHTE. Duizenden enthousiaste Belgen zijn zondag door de afzetting van de politie gebroken, toen prins Albert en zijn verloofde, prinses Paola, door de straten van Brus sel reden. De auto stopte voor het gedenkteken van wijlen ko ningin Astrid. De prins en prin ses Paola legden daar een krans. Bij het graf van de onbekende soldaat werd eveneens stilgehou den. De menigte doorbrak daarna weer de afzetting. Prins Albert en prinses Paola konden maar nauwelijks hun wagen bereiken. Het enthousiasme van de me nigte was geweldig, ook op het Raadhuisplein, waar folkloristi sche spelen werden gegeven.

Echo van het Zuiden | 1959 | | pagina 5