DRUNEN Liefde in de storm Gemeenteraad Drunen BRIGADIER PIET EN DE SEMI-PR0F m i Diploma-uitreiking aan de technische school voor schoenmakers te Drunen Gastarieven vastgesteld DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 20 JULI 1959 Feuilleton f Afd. Timmeren. 1c pr. Petrus van Strien, Uden- li out. Afd. Schoenmaken. Ie pr. Wilhelmus Greve, Waal wijk: le pr. Theodorus v. Wezel, Kaatsheuvel: 2c pr. Adriaan Hoe venaar, Sprang-Capelle. Afd. Schilderen. lc pr. Adrianus van Sam beek, Drunen2e pr. Hendrikus Bran derhorst, Genderen. Afd. Electrotechniek. lc pr. August Kortum, Waal wijk; 2c pr. Hendrikus Bobben, Üdenhout. Afd. Metselen. le pr. Antonius v. d. Sande, Drunen; 2c pr. Hendrik Havcr- lials Kaatsheuvel; 3e pr. Hendrik van Vugt, Sprang-Capelle. Na deze diploma- en prijsuit reiking wenste de voorzitter de leerlingen nogmaals geluk en hij hoopte dat het behaalde diploma het begin zou mogen zijn van een goede toekomst. Een bijzondere gelukwens richtte hij tot de prijs winnaars, die hij prees om hun doorzettingsvermogen, ijver en werklust en hij sprak de hoop uit dat deze goede hoedanigheden hun in hun verder leven ook veel succes zouden mogen brengen. Hierna werd nog het woord gevoerd door de directeur van de school, de heer v. Steenderen, die de leerlingen op deze laatste dag van de afgesloten 2-jarige cursus een wijze en vaderlijke les mee gaf. Hij wees er op, dat dit diplo ma nog maar een begin is en dat de leerlingen een volledig vak manschap pas in de praktijk van t volle leven zullen kunnen ver werven. Ook drukte de directeur zijn jongens op het hart om toch ook vooral aandacht te besteden aan de vorming van hun karak ter, zodat ze kerels worden die weten wat ze willen en die lei ding weten te geven op de plaats waar ze gesteld zijn. Ten slotte sprak de directeur zijn dank en waardering uil voor het werk van de voorzitter en het schoolbestuur, waardoor toch elk jaar weer zovele jongens in dc 'gelegenheid worden gesteld een goede opleiding te ontvangen. En wij van onze kant kunnen er trots op zijn dat wc dit mogen doen", aldus de directeur, die ten slotte woorden van dank richtte tol de leraren, die onder vaak zo moeilijke omstandigheden hun werk hebben moeten verrichten. Na dit woord van afscheid van de directeur trad uit het midden der leerlingen een viertal spre kers naar voren, die allen en ie der op zijn eigen wijze t school bestuur, de directeur en de lera ren dank brachten voor het vele dat zij in 't belang van de school en voor de leerlingen hebben ge daan. Het slotwoord van deze bijeen komst werd gesproken door de lieer Tielen. die dank bracht aan zijn medebestuursleden voor hun vele werkzaamheden in het ka der van dc nieuwbouw. Ook aan directeur en leraren bracht de voorzitter dank voor het onder wijs en de opvoeding aan en van een zo groot aantal leerlingen. Bijzondere waardering had de heer Tielen voor het werk van de directeur, die samen met de com missies van leeraren zeer veel heeft verricht ten aanzien van de inrichting van het nieuwe school gebouw. Ten slotte vroeg dc voorzitter dc aandacht en de waardering van de ouders voor de enorme moeite en kosten welke Rijk en gemeente zich getroosten voor 'n goede en degelijke opleiding van de jeugd. In aanwezigheid van zeer. vele ou ders, bestuur, commissie van toe zicht en leraren, reikte burgemeester Snels donderdagavond 15 eindge- tuigschriften uit aan de technische school voor schoenmakers alhier. Gelijktijdig werd een tentoonstelling gehouden van 't vervaardigde werk en kregen de ouders ook gelegen heid de school te bezichtigen. Welkomstwoord directeur. De directeur van de school, de heer Rechters, die deze bijeenkomst opende, heette allen zeer hartelijk welkom en noemde deze dag voor de 15 leerlingen die na de vacantie niet meer zouden terugkomen, een bijzondere dag. Spreker noemde het groepje van 15, dat deze avond de schooi ging verlaten en een eindge- tuigsehrift kreeg, een groepje dat uitmuntte door ijver en toewijding. Van de ene kant had de heer Rech ters spijt dat deze leerlingen de school gingen verlaten, van de an dere kant was er toch vreugde dat deze jongens thans het diploma had den behaald, waarmee hij hen har telijk geluk wenste. Óver het werk merkte de heer Rechters op, dat het tentoongestelde werk slechts voor een gedeelte kon weergeven wat de jongens hebben gepresteerd en geleerd, want naast het practisch werk is ook zeer veel aandacht besteed aan vaktheorie en algemeen vormend onderwijs. Voor al dit laatste kan in het practische leven soms nog belangrijker zijn dan de vakkennis. De heer Rechters wees er ook op dat met de 3-jarige oplei ding aan de dagschool alleen nog maar het fundament is gelegd voor een verdere opleiding. Gelukkig zijn er ook straks, middels avondcursus sen en leerlingenstelsel, mogelij khe- van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" door ELEANOR ELLIOT CARROLL Vertaling: Herman Antonsen 20) Hij zag het meisje en wendde zich smekend tot haar: „Toe neem Inez in de rooksalon bij je. Dat is de beste plaats tijdens deze storm. Ze brachten het overspannen meis je tussen zich in de rooksalon binnen. De meubels gleden over de grond bij elke stijging en daling. Even later kwam mevrouw Maitland met Ra chel, elk voorzien van een zaklan taarn. Een uur kroop voorbij en onop houdelijk schommelde het schip als een dronken man van de ene naar de andere kant. De machines hadden 't zwaar te verantwoorden en het stam pen ervan klonk zo, alsof een gewel dige breker van schuimend water zich met donderend geweld over het schip heenstortte. Al die geluiden tesamen maakten de indruk alsof een gewel dig monster lag te kermen en te steu nen. den te over om een verdere oplei ding mogelijk te maken. Spr. vroeg dan ook de ouders, alsmede de leer ling-en, het contact met de school niet te verliezen. Spr. dankte ook de ouders voor de medewerking die zij gegeven hebben bij de opleiding van hun kinderen en wees er nog eens extra op, dat zij steeds verze kerd kunnen zijn van de medewer king van de school, om van hun jon gens vakbekwame mensen te ma ken. De schoenindustrie heeft een tekort aan vakbekwame mensen; de moeite zal dus zeker niet vergeefs zijn. Een extra woord van dank bracht de heer Rechters deze avond aan burgemeester Snels, die dit jaar voor de laatste maal de diploma's zal uitreiken. Burgemeester Snels heeft door zijn werk en steun deze school tot groter bloei gebracht en gemaakt tot wat zij thans is. Hiervoor bracht de heer Rechters hem op bijzondere wijze dank. Ook dankte hij het be stuur, de commissie van toezicht en leraren voor de goede steun en sa menwerking. Burgemeester Snels. Hierna kreeg burgemeester Snels het woord, die zeer uitvoerig het nut van goed vakonderwijs beklemtoon de. Het verheugde spr. eveneens een gestadige belangstelling voor de school te kunnen constateren, waar uit blijkt dat men het nut van het goed vakonderwijs terdege begrijpt. Spr. wees ook op de plaats die Dru nen in de schoenenwereld steeds heeft ingenomen en de goede repu tatie die ze daar heeft. Óm deze re putatie te bestendigen, is vakonder wijs hier bouwen aan de toekomst. Wetende dat de gemeente een repu tatie heeft, heeft het gemeentebe stuur indertijd met kracht de ver dere uitgroei van deze school be vorderd, omdat de schoennijverheid in onze gemeente nog steeds de be langrijkste plaats tussen de indus trie inneemt. In 1948 waren er, al dus spr., in de schoenindustrie hier ter plaatse 640 arbeidsplaatsen be zet; thans in 1959 zijn het er 2000. Het bieden van de mogelijkheden tot goede vakopleiding ziet het ge meentebestuur als een plicht, ten eerste tegenover de jeugd, en ten tweede tegenover de reputatie die Drunen op dit gebied heeft. Burgemeester Snels bracht dank aan de ouders, dat zij het offer om hun jongens vakonderwijs te laten volgen, hadden willen brengen, en wees er de jongens op de dank en waardering tegenover hun ouders tot uiting te brengen door dit ge tuigschrift te beschouwen als het fundament, waarop hun vakontwik keling kan worden opgebouwd. Ook wees spr. in dit verband op de mo gelij kheden die geboden worden om zich verder te ontwikkelen en op de belangrijkheid van het algemeen vormend onderwijs, waarvan hij straks gaarne een puntenwaardering zag. Spr. bevestigde ook dat het de laatste maal zou zijn dat hij de di ploma's zou uitreiken. Hij zou straks bij het afscheid met pijn in het hart afscheid nemen van deze school, die hij, dank zij de medewerking van gemeentebestuur, commissie van toezicht, bestuur, directie en leraren tot grotere bloei had kunnen bren gen. De getuigschriften werden uitge reikt aan de volgende leerlingen: C. v. Drunen, Drunen 7,88pt. H. Schoonus, Tilburg 7,81 pt. M. v. d. Wiel, Drunen 7,72 pt. H. Koks. Haarsteeg 7,27 pt. Th. Smits, Heesch 7,25 pt. C. v. d. Wiel, Haarsteeg 7,06 pt. H. v. d. Broek, Haarsteeg 7,00 pt. Allen ruim voldoende. Voldoende kregen: W. Lambrechts, Drunen 6,98 pt. J. Heijman, Drunen 6,81 pt. J. Rechters, Drunen 6,76 pt. M. Muskens, Drunen 6,57 pt. B. v. d. Wiel, Vlijmen 6,54 pt. J. Menzel, Heeswijk 6,51 pt. J. v. Breugel, Amsterdam 6,26 pt. Fr. Leenheers, Waalwijk 5,93 pt. Namens de geslaagden sprak tot slot J. v. d. Breugel, die de leraren dankte voor hun werk, en als blijk van waardering ieder een doos siga ren aanbood. Gilde-leidster Dini v. d. Heijden districtscommissaresse. Twee nieuwe leiders geïnstalleerd. Op een bijeenkomst van de Gilde Jong Nederiand in Drunen, met de staven van de Gildes uit Heusden, Haarsteeg en Waspik, is gildeleidster Dini v. d. Heijden uit Drunen door de districtsleider P. Brog, geïnstal leerd tot districtscommissaresse. Hierbij waren o.m. aanwezig de dis trictsleider voor het jeugdwerk, de heer de Waal uit Waalwijk, de districtscommissaresse, mej. Horsten uit Tilburg, de heer v. Gooi, hoofd leider van de afd. Drunen, en aal moezenier van de afd. Drunen, ka pelaan v. Kessel en de kampaalmoe zenier pater Spee. De bijeenkomst werd geopend door de hopman van het gilde uit Dru nen, dhr. P. v. d. Heijden, op de ge bruikelijke gilde-wijze. Deze riep al len een hartelijk welkom toe en wees nog eens extra op de bijzon dere betekenis van deze bijeen komst, nu een van de leidsters van de afdeling Drunen bevorderd werd tot districtscommissaresse en nu er tevens ook in de afdeung Drunen weer twee nieuwe leiders konden worden geïnstalleerd. Hieruit blijkt de groei en de activiteit die er in Drunen bij het Gilde leeft. Hierna kreeg de districtsleider, de heer P. Brok uit Waalwijk, 't woord, die direct overging tot dc installatie van de districtscommissaresse, alles volgens gilde-gebruik. Districts-lei- der Brok wees er bij deze installatie op dat in Drunen een van de eerste Gildes in de Langstraat werd opge richt. Het Gilde in Drunen heeft steeds een enorme activiteit aan de dag gelegd en groeide uit tot een gilde van ruim 80 leden. Uit dit gil de van Rakkers, Poorters en Kerels traden weer leiders naar voren, die weer opnieuw activiteit ontwikkel den en zodoende Drunen in de Langstraat de bakermat maakte van het Gildeleven Jong Nederland. Een van de leidsters van de Rakkers uit Drunen, mej. v. d. Heijden, heeft men thans gevraagd commissaresse te worden voor de Langstraat, we tende dat men hiermee een leidster koos die geschoold is in de vele ja ren van practijk. Districts-commis- saris Brok feliciteerde mej. van der Heijden met deze benoeming en hoopte dat zij in de toekomst voor het district met dezelfde ambitie zou werken als zij dit in Drunen voor het Gilde heeft gedaan en nog doet. Het leiders- en leidsterscorps van de van de afdeling Drunen complimen teerde hij met de uitverkiezing: dat uit hun midden de districtscommis saresse is gekozen. De districtscommissaris installeer de tevens in Drunen nog twee lei ders, n.l. Jos Meles en Tini Pijnen burg, terwijl de leider Jos Leijten werd bevorderd. Ook werd nog het woord gevoerd door de districtscommissaris, de heer v. d. Waal, die er zijn waardering over uitsprak van wat er in Drunen gebeurt op 't gebied van jeugdbe weging. Spr. wenste de jeugdbewe ging in Drunen zeer veel succes toe. De Rakkers, de Poorters en de Ke rels lieten zich bij deze bijzondere bijeenkomst ook niet onbetuigd. Middels voordracht, zang en bloe men, brachten zij de nieuwe com missaresse hun gelukwensen over. Later op de avond had in de foyer van De Hoge Braken nog een bij eenkomst plaats van de leiders en leidsters van het gehele district, waar natuurlijk over het Gilde Jong Nederland, zoals dat in de Lang straat leeft, werd gesproken. De afdeling Drunerj, die 87 leden telt, gaat in de eerste week van au gustus op kampr ook dit jaar weer naar Valkenswaard. Dit kamp was deze avond natuurlijk het onder werp van de gesprekken. Men bleef geruime tijd gezellig bijeen. Overdracht riolering. Woensdagmiddag vond ten ge meentehuize de officiële overdracht plaats van de rioleringswerken, waarvan het eerste gedeelte enkele maanden geleden gereed kwam. Het werk werd opgeleverd door de Aan nemers Mij. Vissers N.V., alhier. De raad der gemeente Drunen was vrijdagavond in openbare ver gadering bijeen, en handelde in een uur de 14 punten tellende agenda, op een vlotte wijze af. De voornaamste punten waren: grondverkoop, vast stelling van de gastarieven, beschik baar stellen van credieten in begro tingswijziging. Als punt 1 was aan de orde: ver zoek van de meisjesschool te Elshout tot het beschikbaar stellen van een crediet voor aankoop van school- meubelen. Het betrof hier een bedrag van 2.181.voor de aanschaffing van 36 leerlingensets en een tafel en een stoel. De raad gaf toostemming voor dit crediet. Verder was er het verzoek van de r.k. kleuterschool uit Elshout, tot 't beschikbaar stellen van gelden, no dig voor aankoop van buiten-mate riaal, tot een bedrag van ƒ710.45. Ook hieraan verleende de raad haar goedkeuring. Geldlening. Op voorstel van B. en W. werd een kasgeldlening aangegaan ad 200.000.in rekening-courant- overeenkomst. Aan de heer A. H. M. Luijpen werd op voorstel van B. en W. de door hem bewoonde woningwetwo ning, Burg. v. d. Heijdenstraat 53, verkocht. De boekwaarde bedroeg per 1 juli 1959 11.497.10. Van het Rijk kan hij een premie ontvangen van ƒ2400. De raad keurde dit goed. Grondverkoop. Aan de orde was verder grondver koop aan 9 adspirant-bouwers. Dc gevraagde bouwterreinen zijn gele gen langs de Prins Bernhardstraat en de Oranjestraat. De aanvragers zijn: J. J. v. Oers, Schoolstraat 31; W. C. Brok, Burg. v. d. Heijdenstr. 8; P. v. Drunen, Grotestraat 251; E. P. Klerkx, Kapelstraat 6, Elshout; W. Haneveer, Baronielaan, Breda; J. Bax, Hendrik Jacobszstraat 25, Amsterdam: W. M. IJpelaar, Grote straat 253, H. P. Spee, Grotestr. 73; Th. v. Veldhoven, Grotestraat 228. Voor al deze bouwterreinen geldt een grondprijs van 9.40 per ms. Verder werd aan de Stichting Lips' Woningbouw verkocht een strook grond van ca. 300 m2 langs de Duin weg. Verder was ook aan de orde het besluit tot onteigening van gronaen in het uitbreidingsplan Elshout. Het eerder door de raad genomen voorlopige onteigeningsbesluit heeft 30 dagen ter inzage gelegen en er waren geen bezwaren tegen binnen gekomen. De raad keurde dit goed. Subsidies en credieten. Goedgekeurd werd ook het voor stel van B. en W. tot toekenning van een eenmalige subsidie van 250. aan het St. Hubertusgilde. In 1958 werd te Drunen het St. Hubertusgilde opnieuw opgericht. Er zijn thans 25 leden, terwijl nog diverse aanvragen om toelating als lid zijn ingediend. Zoals begrijpelijk, brengt de heroprichting van 't gilde veel kosten met zich mede, zoals bijv. aanschaffing van schutsboom, schutsgeweren, vaandel, vendels, trommen, etc. De middelen hiervoor kunnen niet door de leden zelf vol ledig worden opgebracht. De contri butie bedraagt ƒ2.per maand. Reeds diverse benodigdheden kon den worden aangeschaft door extra bijdragen. Het gilde heeft tot doel de uitster vende folklore zoveel mogelijk in ere te herstellen en kerkelijke en wereldlijke feestelijkheden op te luisteren. Het bestuur verzoekt de raad een startsubsidie te verlenen van ƒ250.- en daarnaast voor volgende jaren een jaarlijks subsidie toe te kennen. De heer de Veer vroeg aandacht voor het subsidie-beleid, en zich spe ciaal te beraden over de subsidies aan de instellingen buiten de ge meente. De voorzitter was van me ning dat men elk subsidiebedrag apart moet bekijken, maar naast verenigingen in eigen gemeente, moet men ook open oog hebben voor instellingen en verenigingen buiten de gemeente. Aan de orde was ook het voorstel tot beschikbaar stellen van credie ten. Voor de bouw van een archief ruimte aan de zuidgevel van het ge- ei Het zal eenieder duidelijk zijn hoe vreemd de minister van Buitenland se Aangelegenheden opkeek toen daar zijn staatssecretaris en zijn re ferendaris tegelijk bij hem binnen holden en dat nog wel op zo'n krankzinnig vroeg uur van de dag. „Wat is er, jongens?" vroeg de oude minister ontdaan, die vond dat zijn medewerkers er uitzagen alsof hun doodvonnis zojuist getekend was. „Een vreselijke slag trof ons land, excellentie!" riepen de ijverige func tionarissen ontzet uit. „De politie verzoekt ons u onverwijld medede ling te doen van 't feit, dat een ze kere Karei Kleutjes of Geutjes door twee Italianen is ontvoerd en ver moedelijk clandestien op weg is naar Italië. Dit feit kwam ons zó belang rijk voor, dat wij onmiddellijk onze drukke werkzaamheden terzijde leg den om u „Dat is inderdaad vreselijk!" viel de minister zijn helpers in de rede. „Hier moet onmiddelijk gehandeld worden! Ik begrijp het wel. Het gaat hier natuurlijk om de wondervoet- baller Karei Kleuntjes. Als oud voetballer meen ik, dat er daden ge steld moeten worden!" Ja, ja, de mi nister loog daar geen woord van. In zijn jeugd was hij herhaaldelijk als reserve uitgekomen voor 't twaalfde elftal van Bonckelhoven Vooruit, zo dat hij beslist een voetbaldeskundi- ge genoemd mocht worden. „Laat onmiddellijk mijn wagen voorko men!" beval de minister. „Ik ga een protestnota overhandigen aan de Italiaanse Ambassadeur! Nu direct". Zo was die minister van B.A. al tijd onmiddellijk tot handelen be reid. Kijk, daar rijdt hij al door de stad, op weg naar de Italiaanse Am bassade Tweemaal slaagde Ambrose erin de salon waarin de vrouwen zich be vonden te bereiken. Hij deed zijn best zo opgewekt mogelijk te praten. „Blijven jullie nu toch in vredes naam bedaard", bemoedigde hij hen. „Het is erg, dat geef ik dadelijk toe, maar het kon nog veel wat erger zijn. Doe vooral geen pogingen om hier vandaan te gaan. Jullie hutten zijn door het water overstroomd." En na die waarschuwing verdween hij weer. Dit nieuws bezorgde Inez weer een aanval. Haar wilde kreten j overstemden het lawaai van buiten. „We gaan naar de kelder, daar ben ik zeker van! Over een paar minuten zijn we allemaal verdronken! Ver dronken in dat verschrikkelijke don kere water!... Oh... ik wil nog niet dood! Ik ben zo bang om dood te gaan." Met moeite wankelde Gwynne de salon door naar de rustbank, waarop Inez lag te kermen. Ze legde haar koele hand op Inez hoofd en streek haar kalmerend over het gelaat, zoals ze reeds zo vaak haar overspannen nicht tot bedaren had gebracht. „We komen best door die storm heen", bemoedigde ze haar. „Geef de moed nou toch niet op. Moedig zijn, beste meid. Ze doen al het mogelijke om ons te redden en het jacht is zo sterk gebouwd en" „Hij kan niet komen, Inez", zei mevrouw Maitland, „dat is gewoon onmogelijk. Ze hebben alle mannen aan boord veel te hard nodig. Wees nou toch verstandig. Het minste, wat wij voor hen kunnen doen is toch wel, dat we hen steunen door ons moedig te tonen. Houd je dus be daard!" Maar terwijl ze nog sprak stopten de machines plotseling. De salon hel de waanzinnig schuin over, ging met een schok terug en bleef daarna scheef liggen. Gwynne werd dwars door het vertrek geslingerd en kwam met haar hoofd terecht tegen een boekenkast en wel zo hard, dat ze het bewustzijn verloor. Op hetzelfde ogenblik drong een golf water door een gebroken venster naar binnen. Margaret, Inez en Rachel kropen schreeuwend en gillend naar de deur toe. Boven hen de vreselijke kreet, die aan schipbreukelingen reeds zo veel angst heeft aangejaagd: „In de boten! We vergaan!" Op het ten ondergang gedoemde jacht heerste een vreselijke paniek. Nergens brandde enig licht meer. De rooksalon was niet meer dan een door water overstroomde vloer in dichte duisternis gehuld. De drie vrouwen kropen langs de vloer omlaag naar de deur. En tegelijkertijd trachtten enige mannen naar binnen te komen. Het waren Ambrosius met enkele an deren. Doordat het schip zich plot seling weer wat oprichtte, waren ze in staat de vrouwen te bereiken. „Zijn jullie hier allemaal nog?" schreeuwde hij met zijn zware stein, „er valt geen ogenblik te verliezen. We hebben nog maar twee sloepen over. De andere zijn weggeslagen." Hij nam zijn vrouw in zijn armen. Een bliksemstraal zette Robin een ogenblik fel in het licht. Inez greep hem in wanhoop beet en klemde zich aan hem vast. Een matroos greep Rachel, die geheel overstuur tegen spartelde. Ze moesten tegen het gevaarlijk hellende dek opklauteren en in de panische verwarring miste niemand Gwynne. Elk hunner dacht dat ze bij de anderen was. Zij wisten, dat zij er het type niet naar was om het hoofd kwijt te raken, zelfs niet in levensgevaar. Eindelijk hadden ze de sloepen be reikt. Ze werden neergelaten en door de nu eens wild stijgende, dan weer dalende golven op en neer gesmeten. Dematrozen wierpen zich op de rie men en roeiden uit alle macht van het overhellende schip weg. Maar op het ondergaande, gelei delijk verder zinkende schip, kwam Gwynne langzaam aan tot het be wustzijn terug. Ze hief haar pijnlijke hoofd op en besefte plotseling het grote gevaar, waarin ze verkeerde. Ze lag in het water, dat ze langzaam voelde stijgen. Zonder zelf te weten hoe, krabbelde ze overeind, greep zich ergens aan vast en trachtte haar duistere omgeving met haar ogen te doorboren. Ze riep zo luid ze maar kon: „Inez! Mevrouw Maitland! Ra chel!Waar zijn jullie ergens?" Ze kreeg geen antwoord. Ze was alleen in de salon. Een ogenblik ver lamde de angst al haar ledematen. Waren ze allen verdronken in die snel onderlopende kajuit? Ze zocht op de tast naar de deur, slechts ge- leid door de flikkerende bliksem- stralen. Maar in die korte ogenblik- ken, dat het even licht was, ontdekte ze dat haar gezellinnen verdwenen waren. Haar knieën knikten, haar hart bonsde met felle slagen en ze stikte bijna van benauwdheid. De dikke buil op haar hoofd, waar ze te gen de kast was gevallen, deed haar ontzettend veel pijn. Ze werd dui zelig. Ze zou er nooit in slagen naaf buiten te komen, waar ze tenminste om hulp kon roepen! Ze moest ster ven als een muis in de val op het zinkend schip. Maar de wil om te leven overwon alle angsten en pijnen. Ze verzamel de al haar krachten en hernieuwde haar pogingen om uit haar afschuwe lijke gevangenis te komen en een ze kere dood te ontgaan. Het water stond al tot boven haar knieën, toen ze eindelijk de deur bereikt had. Intussen hadden beide reddings boten zich van het jacht verwijderd en waren nu buiten gevaar meegezo gen te worden met het zinkend schip. De inzittenden konden eikaars gelaat in het donker niet onderscheiden. Mijnheer en mevrouw Maitland, Inez, Robin, Julian en Rachel bevonden zich in de ene, de bemanning en de bedienden in de andere sloep. Alleen de kapitein en de bootsman waren achtergebleven en hadden in allerijl een vlot samengesteld, waarop ze waren gesprongen en nu ronddobber den op de wilde golven. „Goddank dat we nu allen gered zijn en een kans hebben, behouden te blijven", zei Ambrose Maitland met grote dankbaarheid. „Binnen enkele minuten zinkt het schip. Ik weet ze ker, dat ik ook de kapitein op het vlot gezien heb, juist toen hij het van het jacht afstiet, is het niet zo Faust?" Beide mannen sloegen nog een laatste blik in de richting van het mooie jacht, dat binnen enkele ogen blikken een graf zou vinden in de ziedende golven, toen een felle lang- aanhoudende bliksemstraal een hart verscheurend toneel aan hun ogen openbaarde. (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1959 | | pagina 2