VROOM DREESMANN WAALWIJK prijzen woens 88 f DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 20 JULI 1959 DEN BOSCH TILBURG - HELMOND GESLAAGD. Voor 't eindexamen R.K.H.T.S. Aid. Bouwkunde te Tilburg slaag den Simon de Jong en Wim Vugs. Te Tilburg slaagden voor 't diploma Gezel Schilderen de he ren G. Couwenberg, A. de Grauw, K. Klijn, \V. v. Sambeek, H. van Loon, K. Hurkinans, \V. Mut- saerts. Afgewezen geen. Zij genoten hun opleiding aan de Nijverheidsschool voor Waal wijk en omstreken bij de heer v. Sambeek. Dr. MOLLER COLLEGE. In de vrijdagavond gehouden bestuursvergadering van het col- loge van curatoren van het I)r. Mol Ier College alhier heeft de president-curator, de heer Jan Tielen, officieel zijn functie als zodanig neergelegd. In zijn plaats werd benoemd de heer .1. Timmermans-van Iersel, die door de altredende voorzitter hartelijk werd gecomplimenteerd, die er zijn vreugde over uitsprak zijn functie aan de heer Timmer mans te mogen overdragen, daar hij door jarenlange samenwer king oj) verschillend terrein wist, wat er uitgaat van deze voorzit ter door z'n activiteit, bezonnen en gedegen oordeel, tact om lei ding te geven enz. Hij feliciteerde niet minder het Dr. Moller Colle ge met deze keuze. Hij sprak de hoop uit dat de nieuwe president curator dezelfde voldoening zou hebben van zijn werk als de af tredende steeds heeft gekend, door de prettige samenwerking met bestuur, rector, conrector en moderator. i Op nader te bepalen datum zal afscheid genomen worden van de scheidende president-curator. De plechtige inzegening van de nieuwe kapel van het I)r. Moller College zal plaats hebben op vrij dag 4 september a.s., terwijl de herdenking van het feit dat de conrector, de heer Drs. Beunes, 25 jaar leraar is en tevens 25 jaar aan 't Dr. Moller College is ver bonden, zal plaats hebben op 17 en 18 september d.a.v. SLUITING SCHOOLJAAR R.K. HUISHOUD- EN INDUS TRIESCHOOL TE WAALWIJK. Een dezer dagen werd door de voorzitter van liet schoolbestuur Deken v. d. Hurk, in aanwezig heid van leden van het schoolbe stuur en van de opleiding tot schoenstiksters, leerkrachten en de ouders, 111 getuigschriften en diploma's uitgereikt van de pri maire opleiding, assistentenklas, huisnaaisters, costuumnaaisters, coupeuses. I)c diploma's van schoenstik sters werden uitgereikt door de heer P. de Kort namens de Com missie opleiding tot schoenstik- ster. Het getuigschrift van de pri maire opleiding volgens art. 29 der N" verheidsonderwijswet wer den behaald door: Truus Akkermans, Cis v. Delft, Ineke Dingemans, Annelies Fran ken met lof, Nelly Freijer, Anne ke v. d. Griendt, Ria Hulsenboom, Willy Mulder, Nelly Musters met lof, Hetty Roestenberg, Ria de Ronde, Anny van Schaijk, José Schoemans, Gonnie Venrooij, Ria van Daelen, Corry. van Esch, Di- nv Hoefnagel, Willy Reitsma, Rep Schoondcrmark, Anny Slaats Ria Swerts, Christine de Rijk, Jannie Adriaan'se, Willy Alessie, Jannie Boons, Gerry Dekkers, Nelly Duquesnoij, Ria v. d. Heu vel, Riky v. d. Hoven, Jo v. d. Kolk, Annie v. d. Lee, Tiny Mul ders, Hedy Pullens, Diny Pullens, Jeanne Rekkers, Marie-Louise Span, Willy Dekkers, Adje Schoondcrmark, Dicky van Til burg, Emma Vermaas en Joke v. Zeist, allen uit Waalwijk; Ans Brok en Stinie v. d. Óord uit Nieuwkuijk; Retsy Dekkers, Han- nie v. d. Hoeven, Coba Boezer, Marietje Boezer, Paulien Pauli- des, Tonny Priest, Jennie de Roóij Rina Timmermans, Janny Vos en Truus v. Vuuren uit Sprang-Ca- pelle; Annie Schilders uit Dron- geien; Willy Storchart uit Ee- then; Diny Verduijn uit Drunen; Liesbeth Wiechman uit Heusden; Henriëtte Hooijmaaijers en Nelly van Oort uit Raamsdonk. Diploma assistenten. Jo v. d. Gouw uit Waalwijk; Johnie Kruis uit Sprang-Capelle; Leny Thur uit Genderen en Greet Vollebregt uit Dussen. Diploma huisnaaister. Hernia van Beurden en Leny de Bont uit Nieuwkuijk; Anny V. Engelen en Magda Schipper en Nel Rekkers uil Waalwijk; Jo Kemmeren uil Kaatsheuvel; Jo van Logten uit Drunen; Betsy Rekkers uit Sprang-Capelle"; Nel Thinners uit Waspik. Diploma costuumnaaister. Greet Kuijpers uit Waalwijk; Nel Wagenmakers uit Waspik. Diploma coupeuse. Nel van Delft, Nel van Drunen en Riek Veltman uit Drunen. Schoenstikken Diploma A. Elly v. d. Anker, Marietje v. d. Steen met lof, Diny de Peffer, Marie van Geenen, Corry v. d. Schans, Gerry van Riel met lof, allen uit Waalwijk; Ria Kamp met lof, Mien van Boxtel, Tonny Zijlmans, Corry Beex, Jeanne Go- vers niet lof, Leny Roestenberg, Ria van Gurp met lof, Henriëtte Voogd, Lucia Dewaele, Xeeltje Pol, Anny v. d. Linden, Helma Stevens en Anny Sulsters, allen uit Kaatsheuvel; Thea Kooyman uit Made; Rina Storchart uit Ee- ten; Truus Oome, Raamsdonk; Diny de Gouw met lof uit Dru nen- Mien Beerens uit Loonop- zand. Diploma B. Corry Blankert, Gerry v. Riel, Lucia v. d. Hoven en Corry Kort hout uit Waalwijk; Betty v. Laar hoven uit Oosterhout; Diny de Gouw met lof uit Drunen; Moen van Boxtel en Ria Bergmans uit Kaatsheuvel; Corry de Rooij en Gootje Maijers uit Sprang-Ca pelle. AANTAL AFGEWEZEN LEER LINGEN OP MIDDELBARE SCHOLEN GROTER DAN IN 1958, MAAR OOK AANTAL EXAMENS NAM TOE. Het aantal leerlingen, dat hij de toelatings- en overgangsexa mens op de beids Waalwijkse middelbare scholen het dr Mollcrcollcge en het Willem van Oranje College werd afgewe zen, was dit jaar groter dan in 1958. Dit blijkt uit een vergelij king van de cxamenuitslagen over beide jaren. Op het dr. Mollercollege deden dit jaar 1G7 leerlingen toelatings examen 132 voor de h.b.s. en 35 voor de m.m.s.). Hiervan werden er 52 afgewezen (43 voor de h.b.s. en 9 voor de m.m.s.). In 1958 de den 136 leerlingen toelatingsexa men aan deze school en werden er 25 afgewezen (21 voor de h.b.s. en 4 voor de m.m.s.). Op hel Willem van Oranje Col lege deden dit jaar 72 en in 1958 69 leerlingen toelatingsexamen. Dit jaar werdén er 7 en in 1958 4 afgewezen. Op heide scholen deden dit jaar dus in totaal 239 leerlingen toelatingsexamen tegen 205 in 1958. Dit jaar werden er in totaal 59 leerlingen afgewezen tegen 29 in het afgelopen jaar. Opmerke lijk hierbij is het verschil tussen het aantal afwijzingen op beide scholen: 52 op het dr. Mollercol lege tegen 7 op het Willem van Oranje College. Wat de overgangsexamens be treft, op het dr. Mollercollege de den dit jaar 373 leerlingen dit examen tegen 344 in 1958 (hierbij moet rekening worden gehouden met het feit. dat deze school dit jaar werd uitgebreid met een 5e en 6c klas Gym, die tezamen 27 examinandi opleverden). Dit jaar werden 136 leerlingen afgewezen en kregen er 22 een herexamen, terwijl er in 1958 125 werden af gewezen en 30 een herexamen moesten doen. Op het Willem vun Oranje College deden dit jaar 239 leer lingen overgangsexamen tegen 212 in 1958 (ook deze school on derging dit jaar een uitbreiding en wel met een 5e klas m.m.s., hetgeen 5 cxaminandae oplever- Dit jaar moesten 62 leerlingen worden afgewezen tegen 53 in 1958; 15 kregen een herexamen tegen 7 in het afgelopen jaar. Op beide scholen werden dit jaar dus 612 overgangsexamens afgelegd tegen 556 in 1958; afge wezen werden er 198 (178 in '58) en 30 kregen een herexamen (in 1958 eveneens 30). AVEHA-U1TBREIDING IN ST. ANTONIUSPAROCHIE. In verband met de sterk groei ende bevolking van Waalwijk Zuid (St. Antoniusparochie) gaat de N.V. André van Hilst haar daar bestaande levensmiddelen winkel zeer sterk vergroten en ombouwen tot zelfbediening. Een en ander wordt hypermodern in gericht naar de laatste eisen. De winkeloppervlakte wordt pl.m. 100 m2. Het verbouwingswerk is gegund aan de firma Wed. J. van Heesch te Waalwijk. Het probleem van de jeugdcriminaliteit De plannen werden altijd beraamd in een café. Nooit wou iemand in durf voor een ander onderdoen. De operaties bleken het best met vier man te worden uitgevoerd. Twee plegen de inbraak, één blijft bij de auto, éen staat op de uitkijk. Voor de Amsterdamse rechtbank stonden dezer dagen zes tien jongemannen terecht. Hun leeftijden varieerden van achttien tot vierentwintig jaar. Natuurlijk hadden ze geen gewone namen en zo stonden daar Mooie Jan, Lange Eddie, Zwarte Willy en andere soortgelijke personages in de be klaagdenbank. Vrije tijdsbesteding. Er zullen ongetwijfeld mensen zijn die dit laatste helemaal niet zo erg vinden. Volwassenen ple gen zoiets af te doen met: „ge bruikelijke kinderruzietjes", of „moeilijke leeftijd", „moeten ze zelf leren uitzoeken De politie en de kinderrechter komen er im mers niet aan te pas! Wij zijn echter van mening dat dit vijf tienjarige schoolmeisje aan het afglijden is op het bovenbedoeld hellend vlak. Hoe komen deze kinderen zo? Is het hun aanleg of hebben zij 'n slecht voorbeeld van de ouders gehad? Dat is vaak helemaal het geval niet. Veel ontsporingen zijn terug te voeren tot opvoedings fouten en men moet dan meestal lot de kleuterjaren teruggaan om hel allereerste begin van de na righcid te ontdekken. Al te toegeeflijke of al te gemak zuchtige ouders laten de aller kleinsten reeds zonder enig toe zicht „op straat spelen". Onge merkt verliezen de ouders die wij hier op het oog hebben, steeds meer zeggenschap over hun kroost. De kinderen gaan zelf bepalen wanneer zij buiten zullen spelen, zijn gaan hun zin doordrijven wanneer het om hun kleding en schoeisel gaat en gaan 's avonds gewoon niet naar bed als ieder een het daarvoor al lang tijd vindt. Bij het ouder worden gaan zij zelf heslissen wie hun vriend jes en vriendinnetjes zullen zijn en wat ze in hun vrije tijd zullen doen. Alle diefstallen werden grif be kend met handen in de zak en kauwgom in de mond. Of waren het stukjes elastiek waar ze op stonden te bijten? In ieder geval was het allemaal waar: een auto, radiotoestellen, geld, horloges en bandopnemers behoorden tot de buit. Harde lessen waren nodig, zo meende de officier. Zachte heel meesters maken stinkende won den, had de president al eerder opgemerkt. En zo stond men in de rechtzaal voor de vraag, wat men nu met deze asfaltjeugd be ginnen moest. Middelbare school. Een naar weken geleden heeft de Haagse politie zich nog be klaagd over het ontstellend ge brek aan toezicht van de ouders hij het opgroeien van onze jeugd. Toen betrof het, als wij het ons goed herinneren, inbraken en diefstallen om eet- en drinkwa ren te kunnen meebrengen naar een „instuif". Ouders en opvoeders plegen 't kwaad van hun gebrek aan toe zicht pas in te zien als er echt ge stolen wordt of wanneer er an dere handelingen gepleegd wor den, die ajs verkeerd in het oog springen. Wat zij echter moeilijk inzien is, dat kinderen die te veel vrijheid hebben, gemakkelijk op een hellend vlak komen. Wat te denken van een vijftien jarig schoolmeisje, dat op een za terdagavond wel wat kinderen mag vragen om thuis te dansen. Het plan is laat opgekomen en 't geval wil dat er diezelfde avond al een feestje hij een klasgenootje zou zijn. een kind waar ze op de school wel gewoon mee omgaat, maar die ze toch eigenlijk niet mag. U begrijpt het, goede raad is duur, want alle jongens en meis jes die in aanmerking komen, hebben al toegezegd naar 't feest je van dat andere meisje te gaan. Maar geen nood: samen met een vriendinnetje helt onze vijftien jarige, zonder medeweten van de ouders, alle anderen op met de gelogen mededeling dat 't feestje bij Marja niet doorgaat en of ae nu bij haar komen dansen. valt. Wanneer je eerst de deur maar uit bent... dan blijkt daar na wel weer of je rechtsom of linksaf zult gaan, of je een film toegang 18 jaar of een ijssalon zult bezoeken. Zo komt dan de weg vrij voor nllerlei baldadigheid en hande loosheid. Sommige jongens drin ken al een biertje, een meisje dat niet rookt telt niet mee, er vor men zich al stelletjes. De popu lariteit in de groep is een heel teer punt: steeds durft de een weer meer dan de ander. Totdat. Dr. A. Br. Vanavond ga ik uit. En zo komt dan heel ongemerkt het ogenblik dat de veertienjari ge zoon of dochter aan de maal tijd meedeelt dat hij of zij „er 's avonds niet is". Probeert een van de ouders dan nog slapjes te informeren waarheen ze zich be geven. dan komt er een half ant woord uit de bus, waar niemand wijzer van wordt. Vaak weten de jongelui immers zelf niet waar ze zo'n avond zul len belanden. Dat hangt er im mers van af wat Riekje voorstelt en wat Kees oppert en wat bij de anderen het meest in de smaak GEW. ARBEIDSBUREAU WAALWIJK. Worden gevraagd: BOUWNIJVERHEID Timmerlieden Metselaars Schilders Betontimmerlieden MEUBILERINGSINDUSTRIE Woningstoffeerder CHEMISCHE NIJVERHEID Vrl. hulp in laboratorium KLEDING-RE1NIGING Stiksters Naaisters SCHOEN EN LEDER Overleersnijders L.l. lederwarensnijder Bijtuigers Stiksters - stikkers Thuisstiksters Machinezwikker Zoolleerstanzers Ophalers Diverse geoefende en onge schoolde krachten voor routi newerkzaamheden onderwerk- afdeling. Jeugdigen voor diverse afde lingen. Schaver Slijpers Snoeiers Looierijsjouwers METAALNIJVERHEID VrouwelïJK personeel Metaalsmelters Machinebankwerker Ongeschoolde metaalarbeiders Gereedschapsmaker Bakelietperser CARTONNAGE Vrouwelijk personeel. VOEDING- EN GENOTMID DELENINDUSTRIE L.l. of halfwas brood- en ban ketbakker HANDEL L.l. winkelbediende HOTEL-RESTAURANT Hulp voor div. werkzaamheden ook serveren VRIJE BEROEPEN Magazijnbedienden Jongste bediende Vrouwelijke kantoorbedienden Correspondent F.D.E. Steno-typiste/telefoniste Jeugdig kantoorpersoneel HUISHOUDELIJK PERSONEEL Dagmeisje hele of halve dagen Werkster hele of halve dagen Werkster 48 uur per week PERSONEEL IN ALGEMENE DIENST Cantinejuffrouw Inpaksters Bieden zich aan: BOUWNIJVERHEID Grondwerkers Bouwvaksjouwers L.l. stucadoor L.l. timmerlieden ALLEEN GELDIG WOENSDAG 22 JULI GEEN SCHRIFTELIJKE OF TELEFONISCHE BESTELLINGEN. Compotebakjes, ge schikt voor vele doel einden, daarom onmis baar in iedere keuken. Profiteer, thans 6 stuks voor QQc 3 automatische ball points, in plastic etui. Een blauw-, een rood- en een groenschrijvend met uniforme 10 cm. lange verwissel- A 30 bare vulling Grote partij kloskantkleedjes, in diverse dessins. Vele maten in rond en ovaal. iQc Nu zeer voordelig 78 c 58 c T*ö Restant partij sneldrogende theedoeken, in moderne ruitdessins. Afm. 68 x 68. QQc Ongekend voordelig. NU O O Voor sport en spel. Profiteer van deze unieke aanbieding bas ketbalschoenen, met verende binnenzool, in blauw/wit en zwart/ wit. Maten 43-46 4.48 35-42 3.98 98 29-34 3.68 26-28 1* Maak voordat U op vakantie gaat nog een extra japonnetje! Prachtige zomerstof fen, w.o. ook no-iron, in nieuwe fleurige des sins. Nu 90 cm. breed, per meter A 78 voor I Zeer royale tas, met vakindelingen voor uw toilet- en lingeriebe nodigdheden en met dubbele knoopsluiting. Ideaal op reis en vakan tie. In tal van dessins en kleuren "^88 Extra grote maten lakens en slopen, van de zwaarste kwaliteit graslinnen. Lakens, 180x240 6.78 r78 150x240 D Slopen per 2 stuks, ver pakt in cello- 1J48 faan, samen 3 Plastic verbandetui, onmisbaar voor reis en vakantie. Inhoud: ver bandwatten, Cambric windsel, hechtpleister, mercurochroom, brandwindsel, steriele gaasjes en wonder- plëister. A 35 Compleet I Voor slaapkamer, hal of keuken deze moder ne glazen plafonnière, in drie verschillende modellen. U kunt kie zen uit de kleuren champagne, rose of groen. Nu A 78 slechts Grote maat, zware kwaliteit oogjes- en hydrofiele luiers. Stevig gezoomd, sterk en toch zacht, veel vocht opnemend. Nu extra QQC voordelig O Fantastische oprui mingsaanbieding. Blauwe sanfor K.L.M. overalls, pracht kwa- Hceit, Q88 nu voor Hamvlees, in blik, Inhoud 200 gram. Zuiver varkensvlees voor alle maaltijden PQc en picknick. Per blik 3 Sinaasappel- en krokant wafeltje, In lucht dichte cellofaan verpakking. c 2 pakjes voor OX _d bouw van gemeentewerken van 6.30 meter bij 3.20 meter, voteerde de raad een bedrag van 4.681. Voor een bevolkingsonderzoek ter opsporing van t.b.c.-lijders op 17, 18, 20. 21, 22 en 23 juli stelde de raad 1.250.beschikbaar. Verder hechtte de raad zijn goed keuring aan het voorstel tot het ver lenen ad 0.01 per inwoner voor 't jubileumgeschenk van de Commis saris der Koningin prof de Quay, ter gelegenheid van diens koperen ju bileum als zodanig. De raad keurde deze credieten goed. Het vaststellen van de wijzigingen salaris-verordening, alsmede 't vast stellen van een spaarregeling voor gemeentepersoneel, gingen vlot on der de hamer door. Vaststelling Gastarieven. Aan de orde was verder het voorstel tot vaststelling van de Gastarieven. Hierover zegt het pre-advies het volgende Teneinde de toekomstige verbruikers op de hoogte te stellen van de vermoedelijke kosten van het gasverbruik is het gewenst, althans voorlopig, een bepaald gastarief vast te stellen. Er wordt geraamd, dat na drie jaren 930 woningen op het gasnet zullen zijn aange sloten, terwijl de lasten dan zullen bedragen f 97.750. - Aan meterhuur is te ramen f 4.400. -Dit bedrag is gelijk aan de kosten der meters. De gasopbrengst behoort derhalve te bedragen f 91.750 - f 4.400 is f 87.350. -Gerekend wordt op een ge middeld verbruik van 475 m3 per jaar ot in totaal 930 x 475 m3 is 441.750 m3. De gemiddelde gasprijs zou dan bedra gen 19,8 ct. per m3. De tarieven ware te verdelen in een een heidstarief en een vastrechttarief. Het is al gemeen zo, dat het verbruik van gas in de wintermaanden januari, februari, november en december het hoogst is. Bij een hoog verbruik in die maanden zijn extra kosten te maken. De inkoopkos- ten zullen dan hoger zijn, omdat rekening wordt gehouden met de maximale dagafna- me. Grote afnemers en vooral afnemers, die in de zomermaanden een regelmatig hoog verbruik hebben, zijn derhalve voor het be drijf de meest lonende verbruikers. Het is derhalve economisch verantwoord, dat de ze afnemers een iets mindere prijs betalen dan de overige. Deze wijze is het meest ge schikt om het verbruik te stimuleren. Het vastrechttarief voor deze regelmatig meer dan normaal afnemende verbruikers ware te stellen op 1. vastrecht f 3.55 per maand; 2. f 0.175 per m3 in de maanden ja nuari, februari, november en december; 3. f 0.125 per m3 in de overige maan den. Eerst dan wanneer men pl.m. 575 m3 per jaar in zomer en winter gelijkelijk afneemt wordt het voordeliger vastrecht te betalen. Het eenheidstarief zou zijn vast te stellen op f 0.225 per m3. Teneinde een zo groot mogelijk aantal op het gasnet te doen aansluiten, ware voorts te bepalen, dat wanneer voor 1 no vember a.s. een aanvraagformulier voor aansluiting wordt ingediend, de volgende financiële faciliteiten worden verleend 1. de aanleg van een dienstleiding tot een lengte van 15 meter gerekend vanaf de as van de weg is kosteloos; voor de meer dere lengte zal f 3.50 in rekening worden gebracht. Deze regeling geldt uiteraard niet voor straten waar geen hoofdleiding is ge projecteerd. 2. De aanleg van de binnenleiding, voor zover niet langer dan 4 meter, is kosteloos. 3. De ombouw van één butagascomfoor is kosteloos. Behoudens enkele kleine opmerkingen o.a. door het lid Ten Voorde, aangaande de op gezette berekeningen en enkele vragen dien aangaande, ging ook dit punt vlot onder de hamer door en keurde de raad dit voor stel goed. De gastarieven werden volgens bovenstaande normen goedgekeurd. Voor de bevolking zal, naar de voorzitter mededeel de, nog een voorlichtings- en demonstratie avond gegeven worden. Begrotingswijziging. Op het verzoek van de raad om een ho gere uitkering uit het gemeentefonds werd gunstig beslist, zodat de begroting 1959 thans sluitend kon worden gemaakt. De raad keurde de hieruit voortvloeiende begrotingswijzigingen zonder op- of aanmer kingen goed. Voetbalvelden op de Hoge Schijf? Aangaande het leggen van noodvoetbal- velden op de Hoge Schijf, werden aan het einde van de vergadering door de heer Brok nog enkele vragen gesteld. In de kring van de voetbalverenigingen zou omtrent de ver legging van de terreinen naar de Hoge Schijf enige ongerustheid zijn ontstaan. De velden liggen te ver weg en ook de grond slag is er zeer slecht. Verder was men bang dat na het leggen van een noodveld, het straks, gezien de kosten, n.l. f 25.000. - die er aan gespendeerd werden, het definitieve voetbalveld zou worden. De voorzitter antwoordde dat met de experts van de KNVB speciaal over de grond en de ligging der terreinen contact was opgenomen. Deze toch wel voor de ge meente zeer bevoegde instantie, omdat deze ook zal waken voor de belangen van de voetbalvereniging, zal bij haar beslissing zeker wel de nodige objectiviteit aan de dag leggen, zodanig, dat noch gemeente, noch voetbalverenigingen zich over dit punt ongerust behoeven te maken. De heer Brok mocht deze vraag stellen naar aanleiding van een opmerking over de notulen van de vorige vergadering. Hiermee sloot de voorzitter de bijeen komst.

Echo van het Zuiden | 1959 | | pagina 3