KAATSHEUVEL Liefde in de storm 21) I DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 20 JULI 1959 6 ♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦mm X arts X afwezig Feuilleton door ELEANOR ELLIOT CARROLL j Vertaling: Herman Antonsen Bureau Jan Tuerlings Loon op Zand Kaatsheuvel Wielrennen XII. MZZLtrT Diploma-uitreiking Vrijdagavond vond in de zaal van hotel Smit de diploma-uitrei king plaats aan de leerlingen van de R.K. Huishoudschool „St. An gela". Aanwezig waren o.a. het dagelijks bestuur der school, de directrice, mej. Gedden, de docen ten en ten slotte vele ouders. De voorzitter, de heer A. Wen- nekes, opende deze bijeenkomst met een welkom tot de aanwezi gen. Hij begon met direct er op te wijzen, dat het aantal gediplo meerden bij de 2e jaars betrekke lijk klein was, hetgeen te wijten was aan het niet regelmatig schoolbezoek en het al te gemak kelijk verzuim der lessen. Hij wist niet of de schuld hier lag bij de ouders dan wel bij de leerlin gen, doch hij wees op de primaire plicht ingevolge de Leerplichtwet lot schoolbezoek, zodat deze ver zuimen niet konden worden ge tolereerd. Hij deed een dringend beroep op de ouders hun mede werking te verlenen dat hun kin deren de lessen niet verzuimden. Hij feliciteerde de ouders van de P. WIJTENBURG X Kaatsheuvel X X van 25 juli tot 10 augustus. X Praktijk wordt waargenomen door R. Raaijmakers, arts; X tel. 2050. X Spreekuur van 810 uur v.m. kinderen aan wie een diploma zou worden uitgereikt. Voor de betrokken leerlingen betekent dit een mijlpaal in hun leven, welke als basis kan dienen voor het on derwijs aan de Mater Ainahilis- school of andere studies. Momenteel volgen pl.m. 500 leerlingen het onderwijs aan de Huishoud- en de Mater Amabilis- school. Dit grote aantal vormt werkelijk een probleem in ver band met de beperkte ruimte waarover men dé beschikking heeft, maar waarin in de naaste toekomst gelukkig verandering zal komen. Hij bracht dank aan de directrice, mej. Gedden en de docenten, die er van hebben ge maakt wat er van te maken was en die weer een moeilijke periode achter de rug hebben. Hierna ging hij over tot uitrei king der diploma's. Voor primaire opleiding slaag den: Anny Brok, Ria van Corstanje, Sjaan Dingemans, Sjaan de Jong, Ria de Kort, Anny van Laarho ven, Riki Moonen, Tini Voogd, Ria van Wanrooij, Wilhelmien v. Woensel, Sjaan van der Heijden. Middagcursus le jaars. Wil Braspenning, Bona Rozen- brand, Pieternel Rozenbrand, Corry Timmerman, Ria van der Velden, Dini van der Velden, Elly Vloemans, Lucie Vos. Middagcursus 2e jaars. Ria Hamers, Ria van den Ho ven, Nelly Kommeren, Willy Ko len, Sjaan Mathijssen. Middagcursus 3e jaars. Sjaan van Beers, Riki Boelen, Joke Hendriks, Rina Mutsaers, Joke Rozenbrand, Nelly Rozen- brand, Henny Spierings, Cobi Kuijsten. Middagcursus 4e jaars. José van Riel, Annemie van Bragt. Deze beide laatsten kregen van de voorzitter nog 'n extra woord van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" Een tengere, in het wit geklede ge stalte klemde zich aan de verschan sing van het bijna gezonken jacht vast. Met wanhopige vastbesloten heid was Gwynne er tenslotte in ge slaagd aan het dek te komen en had toen ontdekt, dat iedereen van het schip verdwenen was. „Goeie genade!" schreeuwde Mait- land. „Is dat Gwynne? Kijk eens Faust! Of verbeeld ik het me? Waar om is ze niet bij ons? Ik zou erop hebben kunnen zweren, dat ik haar gezien had! Kijk! ze is verloren niemand kan haar meer bereiken! Ze valt... de verschansing heeft het be geven... Ze ligt in het water... ik moet... ik moet iets..." Hij begon zijn oliejas uit te trek- ken om zich vrijer in het water te kunnen bewegen. Maar zijn vrouw greep hem vast. „Nee, Ambrose... dat kan niet" van felicitatie en werden de an deren ten voorbeeld gesteld, om dat zij in totaal 6 jaren de lessen aan de school hebben gevolgd. De directrice, mej. Gedden, reikte hierop met een toepasse lijk woord de rapporten uit aan de le jaars. Terwijl de ouderen genoten van een heerlijke kop koffie en de leerlingen zich te goed deden aan een versnapering, verzamel den een 6-lal meisjes van de jon gerencursus zich op het toneel, waar zij enkele dansen, ingestu deerd door mej. Salfisbergen uit 's Bosch, uitvoerden. Door de zeer beperkte ruimte op het to neel konden deze dansen onmo gelijk tot hun recht komen. Het was werkelijk jammer voor de meisjes met hun leidster, die, on danks dit euvel, gedaan hebben wat ze konden om het geheel toch nog acceptabel te maken. Met de uitvoering van deze dansen kwam het slot van deze avond. Ziekentriduum. Onder leiding van de ZeerEerw. Pater van Zwieten, Montfortaan, werd op 14, 15 en 16 juli j.l. het negende Eucharistische zieken triduum te Kaatsheuvel gehou den. In tegenstelling met andere jaren werden alle oefeningen van dit triduum, waaraan door circa 60 zieken uit de drie parochies werd deelgenomen, gehouden in het patronaat van de parochie St. Jan, waarmee de moeilijkheden van het vaak lastige vervoer van en naar de kerk waren vervallen. Zoals gebruikelijk verleenden ook nu weer verschillende auto bezitters hun belangeloze spon tane medewerking om de zieken 's morgens op te halen en des avonds weer thuis te brengen. Verder was zoals altijd een uitge breide staf van helpsters en hel pers aanwezig, t.w. leden van de EHBO, verpleegsters van 't Wit- Gele Kruis, dames van de vereni ging A.V.A., terwijl leraressen van de huishoudschool zich ware experts toonden in het verzorgen van een smakelijke lunch, welke de zieken alle eer aandeden. De laatste dag werd begonnen miet een plechtig gezongen H. Mis waarbij 't parochieel dameszang koor haar medewerking verleen de. 's Middags om 3 uur werd dit ziekentriduum besloten met een plechtig Lof in de kerk der paro chie St. Jan, waarbij de gezamen lijke toewijding aan Maria plaats vond. Dit Lof was ook toeganke lijk voor familieleden en andere gelovigen. Daarmee behoorde dit triduum waarnaar vele zieken, die anders nooit de gelegenheid hebben de kerk te bezoeken, ieder jaar zo verlangend uitzien, weer tot het verleden. Brand. I Zondagmiddag omstreeks 1 uur ontstond brand in een hooimijt, staande achter de boerderij van de heer M. Kroot aan de Heuvel straat te Berndijk. De gealar meerde brandweer, die zeer spoe dig ter plaatse was, zag zich voor een tijdrovende affaire geplaatst. De gehele hooimijt moest uit el kaar worden gehaald om 't vuur meester te worden. Dank zij de gunstige windrichting heiven de boerderij en enkele daarachter gelegen schuren met woonhuizen, welke alle met riet bedekt zijn, gespaard. Circa 6 uur kon de brandweer inrukken. Al het hooi, alsmede een kwantum rogge en stro gingen verloren. De oorzaak was hooibroei. Even na bovenvermeld alarm kwam nóg een telefonische mel ding binnen van een begin van brand, ontstaan in afvalstoffen achter de schoenfabriek van de heer M. Vesters. Toevallig was op dat moment een brandweerwa gen met een paar manschappen gilde ze." „ïn zulk weer kun je geen twee slagen ver zwemmen". „Ik Iaat het je niet doen! Toe, doe het niet! Toe!" De sloep schommelde heftig, toen de beide jonge mannen tegelijkertijd opstonden en hun kle- ren begonnen uit te trekken. Maar Robin was vlugger dan de dokter. Hij dook in het water en begon met grote slagen naar de kleine, hulpeloze ge daante te zwemmen. Ze dobberde als een rietje op het water, werd het ene ogenblik onder gedompeld, kwam het volgende weer boven en het gevaar was groot, dat ze door de zuiging van het schip zou worden meegesleurd in de diepte. Inez begon angstig te gillen. „Vader, houd hem toch tegen! Breng hem terug, Julian! Hij kan haar toch niet bereiken! Ze zullen al lebei verdrinken!... Toe, doen jullie dan toch iets!" Inez was in de boot gaan staan en strekte haar armen wijd uit. Bij al haar zelfzuchtigheid koesterde ze toch een grote liefde voor Robin. Zelfs zijn verachting voor haar was niet in staat geweest, die liefde in haar te doden. Had ze integendeel vergroot en vermeerderd. Maar haar impul sieve beweging was fataal voor de 1 sloep. Ze helde heftig naar een kant over op het ogenblik, dat Julian, die ook was gaan staan, haar wilde vast- van eerstgemelde brand terug op de kazerne, zodat deze onmiddel lijk kon uitrukken en het gevaar in de kiem smoren. Woensdagavond heeft de brand weer door tijdig ingrijpen weten te voorkomen, dat de boerderij van H. Versteeg aan de Capelse Dreef in vlammen opging. Ook hier zou hooibroei de oorzaak geweest zijn. Aangezien de bewo ners geconstateerd hadden, dat er gevaar dreigde, waarschuwden zij de brandweer, die om 11 uur nog uitrukte. Nadat men een pei ling had verricht, bleek de toe stand zo kritiek, dat onmiddellijk het materiaal werd uitgelegd en werd overgegaan tot het verwij deren van net hooi uit de schuur. Toen men de onderste lagen be reikte, sloegen de vlammen uit, maar deze konden direct worden bedwongen. Ook dit karwei kost te de brandweer een hele nacht werken, dat bovendien allesbe halve veraangenaamd werd van wege de afschuwelijke stank, die het reeds geheel zwart geworden hooi verspreidde. Het midzomerprogram van de Efteling. De Kon. Erk. Harm. Apollo was het tweede corps, dat in het midzomerprogramma van De Ef teling j.l. zondag met een uitste kend verzorgd programma op het terras van het grote café-restau rant optrad. Was het programma buiten de beide concoursnum mers dan al niet zo zwaar als dat van het Loonse corps „Concor dia" van vorige week, het was daarom niet minder attractief. De lichtere werkjes, o.m. de com posities van oud-directeur Bisse- link, ontsieren heus geen volks concert. Daarnaast krijgt het pu bliek hoe langer hoe meer de smaak beet van de meer naar het moderne oeuvre neigende mu ziek- Jalousie, Habanero, tango van Jul. Gade en de Show-boat, een selectie uit de gelijknamige operette van Jerome Kern in een arr. van C. Mellema voldeden uit stekend. Alles bijeen 'n zeer goed lunchconcert, waarvan de beide concourswerken uitblonken. Op het ruime terras was nog plaats over. Wanneer de onderlinge waardering voor elkanders pres taties wil groeien, moeten" deze zomermiddagconcerten voor onze Kaatsheuvelse musici zeker een gelegenheid vormen om in spor tieve belangstelling tot nauwere samenwerking te komen, waar van ieder niet anders dan voor deel kan plukken. J. T. Voor advertenties en abonne menten blijft ons adres te KAATSHEUVEL Dr. v. Beurdenstr. 8, Tel. 2002 KAATSHEUVEL Ook voor alle andere bladen worden advertenties tegen de geldende tarieven opgenomen. Het midzomerprogramma. Wij noemden het in een onzer vorige nummers een goed idee, dat (le Eftelingdirectie het besluit genomen heeft, gedurende de zo mermaanden iedere zondag een lunchconcert aan te bieden waar van de programma's in hoofd zaak door de plaatselijke coipsen verzorgd worden. Geen andere ge meente beschikt daartoe over de mogelijkheden, welke onze ge meente bezit. Naast de twee be roemde gezelschappen uit Loon- opzand mag ook Kaatsheuvel bo gen op een drietal corpsen, die ie der voor zich in staat zijn 'n con certprogramma te presenteren, dat ook voor de meer eisende toe hoorder aan hoge eisen voldoet. Apollo bewees dit in zijn lunch concert van zondag j.l. Het Kon. Muz. Gez. Euphonia en de Kon. Eerk. Harmonie St. Jan komen in de komende weken eveneens aan grijpen. Het volgend ogenblik sloe gen ze samen overboord en lagen in zee te spartelen. Robin zag niets van wat er achter hem gebeurde. Hij zwom voort, zo snel hij kon, dwars op de golven. Hij was een uitstekend zwemmer en kon zijn adem onder water lang inhou den. Maar in zulk een woeste zee had hij nog nimmer gezwommen. Die smeet en gooide hem omhoog en om laag, draaide hem rond en speelde met hem, als was hij een ronddob- 1 berend stuk wrakhout. Maar "geen ogenblik wankelde hij in zijn voornemen, het meisje, dat hij liefhad, te redden. Met hardnek kige wanhoop worstelde hij verder. Trotsering van het gevaar en van de dood dreef hem vooruit naar zijn doel en hernieuwde de krachten van zijn spieren in armen en benen. Vreemd, dat hij op zo'n ogenblik zo rustig en helder denken kon. Het toneel waar van hij vroeger op de avond getuige was geweest, rees weer voor zijn ogen op. Jul. Faust en Gwynne hiel den elkaar omhelsd en de heldere stem van Gwynne zei: „Robin Lee is nooit iets voor me geweest. We heb ben maar wat met elkaar gespeeld." Het was duidelijk genoeg, dat Faust haar geliefde was. Waarom had hij er dan niet voor gezorgd, dat ze met de anderen veilig in de reddings- de beurt. Daarnaast wacht de mu ziekliefhebbers nog een bijzonde re attractie in het optreden van twee Engelse corpsen, die op de le en 2c zondag in augustus ver wacht worden. Voor het Engelse orkest, dat op zondag 9 augustus optreedt, wordt intussen de me dewerking gevraagd van de bur gerij van Kaatsheuvel. Dit orkest is 60 man sterk en moet voor de ze gelegenheid onderdak worden aangeboden voor de nacht van zondag op maandag. Waar Kerk- rade tijdens zijn muziekfeesten duizenden musici weet te herber gen, kunnen wij ons niet voor stellen dat muziekminnend Kaatsheuvel niet voor één nacht 60 «asten slaapgelegenheid weet te bieden. De voorzitter van de V.V.V. wacht gaarne aan zijn adres hieromtrent opgaven in, liefst zo spoedig mogelijk, daar hiervan afhangt of we onze En gelse vrienden kunnen verwach ten. J. T. AGENDA. Zaal Parochiehuis Dinsdag en donderdag, 21 en 23 juli, Ontspanning Bejaarden, van 2 tot 5 uur. Zaal Echo der Duinen Vaardigheidscursus Bescherming Bevol king, 8 uur. GESLAAGD. Aan de Nijverheidsschool voor Waalv ijk e.o. slaagden voor Smid-bankwerker: Joh Heesbeen, Loonopzand en Jos Oerlemar.s, St. Joachimsmoer; voor Timmeren: Joh. Dankers; voor Schoenmaken: Joh. Coo- mans en Joh. van Loon; voor Metselen: Ant. Mutsaerts. Aan de R.K. Huishoudschool te Waal-, wijk slaagden voor het "diploma A, Schoen- stikken: Mien Beerens. Aan de St. Dyonisiusschool, Oude Dok te Tilburg behaalde Ted Korven het diploma voor assistente Beroepsoriëntatie. De geslaagden proficiat. UNO ANIMO 2 PROMOVEERT. In een goede en zeer spannende wed strijd welke in de 2e helft vrijwel geheel werd beheerst door Uno, hebben zij met een 3-1 overwinning zich in de 3e klas Reserve KNVB geplaatst. Wanneer de goed leidende scheidsrech ter laat beginnen, is al direct te zien dat de thuisclub, RKVSA, haar laatste kans met man en macht wil behouden, wat ook in een klein overwicht tot uiting komt. Toch i- Uno 't eerst gevaarlijk, maar door onzeker heid en nonchalant spel b.ijft succes uit. Mei de thuisclub is dit niet het geval Uit een fout in Uno's achterhoede weet de r.b. met een pracht schot zijn club de leiding ie ge ven, 1-0. Door dit succes weten zij 't mid denveld volkomen te beheersen en bezorgen Uno menige benauwde ogenblikken, welxe echter mede door 't prima spel van stop per van Vugt en doelman Leermakers wor den overwonnen. In de 31e min. bouwt Uno weer eens een van de mooie aanvallen op en uit een voor zet van rechts weet de RKSVA-stopper niets anders te doen dan oerhard in eigen doel te schieten, 1-1. Dit geeft de Uno- mannen haar zelfvertrouwen terug, wat hen tot enige goede aanvallen brengt, waarbij een kans geboren werd welke niet te mis. sen was; jammer was 't'anders en werd met een 1-1 stand de rust bereikt. Na de thee was 't de thuisclub die weer 't heft in handen namen en Uno onder zwa re druk bracht, maar nu was de gehele Uno-achterhoede in blakende vorm, wat ook hen na een kwartier tot een overwicht bracht. Zij gingen geheel 't veld beheer sen en menig gevaarlijk ogenblik moest de thuisclub weerstaan, 't Liep nog goed voor hen af dank zij 't slordig afwerken der Uno-voorwaartsen, tot eindelijk l.b. Schoor een duel met de doelman won en zijn club de leiding bezorgde. Nu het hek van de dam was volgde de ene kans na de an dere en ook kort daarop was 't weer raak. Midvoor v. d. Velden passeerde drie achter spelers en gaf een niet te missen kans aan r.b. van Loon, welke deze ook prompt gebruikte en de stand op 1-3 bracht waarmee het einde kwam en Uno 2 op verdiende wijze had gewonnen. Het vol gend jaar mag zij uitkomen in de KNVB. Natuurlijk was de vreugde bij de Uno- schare uitbundig. Tot middernacht werd na gespeeld. Uno-jongens, van harte proficiat. SET - UNO ANIMO. Donderdagavond a.s. om 7 uur opont Uno haar oefen program met een wedstiijd boot terecht kwam?" „Zo'n ellendige lafaard!" gromde Robin hijgend, „denkt alleen om zijn eigen huid!" Op dat ogenblik wierp een hoge golf het meisje toe. Gwynne had zich vastgeklampt aan een plank van „De Droom". Ze verdween weer ónder water, toen Robin op nog slechts een armslengte van haar af was en voor een ogenblikje, dat hem een eeuwig heid toescheen, was het, of ze voor altijd voor hem verloren zou zijn. Doch daarna kwam ze weer boven met het lijkbleke gelaat naar hem toege wend. Hij dacht, dat zijn hart zou breken van medelijden. Hij greep haar bij haar doorweekte bieren beet. Zijn andere hand pakte de plank, die ze nog steeds vastklemde, beet. Won derlijk geluk, dat die hen beiden bo ven water hield! „Houd je stevig vast, lieveling," riep Robin. „Laat niet los. Haal diep adem... als je... boven water komt. Maar niet... als we onder zijn... en De storm begon te luwen. En het werd bijna op slag kalmer, zoals vaak gebeurt als een geweldige orkaan uitgewoed is. De zware plank bleef nu beter boven drijven. Als hij al een ogenblikje onder water kwam, dan hielden de beide uitgeputte drenke lingen de adem in, tot ze weer boven tegen Set uit Tilburg om de zilveren bal. 't Vorig jaar was deze wedstrijd een ware mislukkinge; wij hopen dat de Uno-spelers er dit jaar anders over denken en de za ken serieus zullen aanpakken, om met de competitie klaar te staan voor de grote 1 strijd, temeer daar er nu reeds al met in vallers moest worden aangetreden. Zoals 't 2e elftal de laatste wedstrijden heeft laten zien, behoeft men zich niet di rect ongerust te maken, want hierin schui len wel enkele waardige plaatsvervangers Uno-jongens, donderdagavond er voor ge werkt, om ook eens te trachten deze mooie zilveren bal in het bezit te krijgen. Bezoek na deze donderdag trouw elke week de trai ning, want zonder dit is goed voetbal on mogelijk. JEUGDPUPILLEN-TOURNOOI - UNO ANIMO. Zaterdagmiddag zal er op 't Uno-terroin een Jeugdpupillentournooi worden geoiga- niseerd, waarbij door niet minder dan acht ploegen zal gestreden worden om de prach tige prijzen welke hiervoor beschikbaar zijn gesteld. Wij hopen dat 't publiek /'cii ten volle zal interesseren voor 't zware werk van onze Jeugdleiders en hun activiteiten. Moge het ook gewaardeerd worden door een bezoek te brengen aan 't Jeugd-pupil- lentournooi. De leeftijd der pubillen is 12 jaar en jonger. Wij verwachten dan ook dat menig supporter aanwezig zal zijn. De of ficiële opening vindt plaats om 1 uur. De wedstrijden zijn na loting als volgt: Hoofdterrein 1.30-2 uu: Broekhoven - Desk; 2.10- 2.40 uur: DVVC-RKTVV; 2.50-3.20 uur: DESK-WSC; 3.30-4 uur: RKTVV -Uno Animo; 4.10-4.40 uur: Desk-RK C; 4.50-5.20 uur RKTVV - Noad. Op resp. dezelfde uren op het zijterrein: WSC-RKC; Uno Animo-Noad; Broek hoven -RKC; DVVC - Noad; - Broek hoven-WSC; DVVC-Uno Animo. R.K. HANDBALVER. DESK Trainingskamp 1959. De handbalver. Desk is begonnen met 'n trainingskamp; de diverse punten die het programma bevat zijn o.a. 100, 500, 1000 m hardlopen, doelgooien stilstaand en lo-v pend, verspringen, hoogspringen, kogelsto ten en als laatste nummer 'n veldloop. Een vrij aardig programma dat niet zo maar in 'n wip afgewerkt kan worden. Af gelopen weck is men begonnen met hoog springen en hardlopen. Met zeer veel ani mo is er in de diverse klassen gestreden; het hardlopen, individueel, eiste 'n door zettingsvermogen wat niet iedereen bezit. Bij het hoogspringen in de heren-junio renklasse kwam de handigheid er aan te pas. „Wie niet sterk is, moet slim zijn", dacht Ad van Wezel, toen bij zijn tweede sprong van 1.10 m bleek dat hij het zeker de derde keer niet haalde, dook hij fout loos over de lat; duikende wist hij het tot 1.35 m te brengen. De reeds behaalde pun ten zijn als volgt: Damesjunioren: Mart. de Jong 240; Cor ry Molenschot 221; Riky v. Laarhoven 217; Tonny Thundt 211; Anny Lucas 208; Ger- dy v. d. Hout 196; Nelly Stans 196; Coby Laros 190; Annemie Zaan 181; Joke v. d. Wiel 167. Jongens aspiranten: Cesar Post 211; Hans van Osch 199; Ger. v. Nunen 190; Tonny Schaafstra 176; Berty v. Dijk 170; Henk Snoeren 168. Heren Junioren: Frans Schaafstra 230; Ad van Wezel 217; Piet v. d. Bosch 210; Jan Ligtvoet 206; Leo Klijn 203; Leo Hamers 200; Anton Ebbing 190; Wim v. Luxem burg 190; Kees Timmers 181. Heren Senioren: Jan Beerens 199; Sjef de Kort 199, André Meeuwsen 197; Jo Ebbing 184; Marinus Peters 180; Jan de Benis 179 punten. Voor a.s. woensdag en vrijdag zijn vast gesteld: doelschieten, lopen; de puntentel ling is, het aantal gegooide punten met el kaar optellen; het tweede punt is hard lopen, de aspiranten jongens lopen 300 m, heren junioren 400 m, heren senioren 500 m. Dames junioren 400 m; de puntentel ling is tijd x 10, dit aftrekken van 2 x het aantal m.; b.v. dames-junioren lopen 400 m, 2 x 400 is 800, van dit laatste getal trekt men dan de tijd x 10, af. BAHAMONTES WON TOUR DE FRANCE 1959. De Spanjaard Bahamontes heeft voor de eerste maal in zijn loopbaan de Tour de France op zijn naam ge bracht. Een Tour, die ditmaal nau welijks een Tour genoemd mocht worden, maar veeleer een lachwek kende komedie, omdat de „groten" het wel geloofd hebben. Dit doet overigens niet veel af aan de prach tige prestatie van de „Adelaar van Toledo", die zich in de bergen 't slagveld waar elke Tour wordt be slist onbetwist de sterkste heeft getoond en daardoor met recht aan spraak mag maken op het zoet der overwinning. Men heeft het Frede- rico echter wel heel gemakkelijk ge maakt, want na de tijdrit van vrij dag, die een éclatante overwinning werd voor de Fransen Rivièra en Anquetil, had men in de laatste etappe toch minstens wel een laat ste aanval der tricolores mogen ver wachten. Ze bleef echter uit, zoals ze ook is uitgebleven in de etappes vóór de bergen. De prestaties van de Nelux-ploeg zijn dit jaar niet bijzonder groot ge weest, want 7 van de 11 adjudanten van Charly Gaul beleefden het ein de van deze Tour in de bezemwa gen en het spaarpotje van onze ploeg is dit keerf dan ook aan de magere kant. Onze grote man, Char ly Gaul, heeft zich tevreden moeten stellen met een 12e plaats in het eindklassement op 23.59 min. achter Bahamontes. Charly werd ditmaal verslagen op zijn eigen terrein, in de bergen. De beste Nederlander in deze Tour was Damen, die de 27e plaats bezette op 1.42.26 achter Ba hamontes. Kersten werd 50e op 2.24.38. Het algemeen ploegenklassement was voor de Belgen, met Frankrijk op de tweede plaats. De Nelux werd hier 7e met een achterstand van ruim 3 uur. Darrigade won het pun tenklassement en Bahamontes legde beslag op de bergprijs. De laatste etappe een vreselijk vervelende etappe van Dij on naar Parijs over een afstand van 331 km., werd 'n overwinning voor de Frans man Groussard, met het hele pelo ton op z'n hielen. In het Pare des Princes werd Bahamontes stormach tig toegejuicht, terwijl de Fransen werden bedolven onder een honend fluitconcert. En dat was dan het laatste geluid van deze Tour, die werkelijk een zie lige vertoning is geweest. MUITERIJ, MOORDEN EN GEVECH TEN IN IRAK. Irakese communisten hebben de afgelo pen dagen getracht de stad Kirkoek en het omliggende oliegebied in handen te krijgen. Zij hadden daarbij de steun van een bri gade van het leger, die in Kirkoek in gar nizoen ligt. Ofschoon door een strenge cen suur de regering van generaal Kassem alle berichten hierover naar het buitenland te genhoudt, is toch bekend geworden, dal ua- gen lang gevochten is en wellicht nog ge vochten wordt in de straten van Kirkoek. Volgens mededelingen uit Cairo - waar men doorgaans goed is ingelicht over ge beurtenissen in de Arabische ianden - zijn er al 27 doden en 250 gewonden gevallen. In Damascus (Syrië) wordt van „tientallen doden" gesproken. Kirkoek is niet de enige plaats waar zich gevechten hebben voorge daan. In Bagdad zelf is het tot botsingen gekomen tussen communisten en niet-com- munisten, evenals in enkele andere steden. Een anti-communistische medewerker van Kassem is door een aanslag om het leven gebracht. 3 DODEN OP WELSCHAP. Op de vliegbasis Eindhoven zijn zaterdag middag drie leden van een ploeg van het bewapenings- en elektronisch squadron ge dood bij het ophangen van raketten onder een F84F Thunderstreak, die maandag aan schietoefeningen op de Vliehors moest deel nemen. Door tot nog toe onopgehelderde oorzaak werd de raket, toen hij onder de vleugel van de Thunderstreak hing, bij het doormeten van de elektrische bedrading afgeschoten. De raket, die met enorme snelheid losschoot trof een van de lucmtmachtmannen in zijn borst; 'n tweéde werd waarschijnlijk door een staartvin aan zijn hoofd geraakt. i werden beiden op slag gedood. Het zijn de 26-jarige sergeant H. B. van Rossum uit Eindhoven, gehuwd en vader van één kind en de 21-jarige dienstplichtige soldaat J. D. van Maasakkers uit Nuenen. Het derde slachtoffer, de 21-jarige dienstplichtige sol daat J. M. Hakkaart uit Leiden, overleed later in de avond in het Sint Elisabethzie- kenhuis in Tilburg, waarin hij voor een schedeloperatie was opgenomen. Waar schijnlijk is soldaat Hakkaart die achter de raket stond, door de start-explosie tegen het beton geslagen. Een vierde luchtmacht-mi litair, de 34-jarige sergeant G. van Londen, liep lichte verwondingen op. Hij is in het Binnenziekenhuis in Eindhoven opgenomen. kwamen. Andere stukken wrakhout dreven langs hen heen. Robin, die voortdurend uitkeek, of hij niet een groter drijvend voorwerp zag, dan de plank waaraan ze zich vastklemden, stak zijn hand uit naar een voorbij drijvend voorwerp en greep het beet. Hij ontdekte, dat het een stuk van 't stevige dak der dekhutten was. Het vormde een uitstekend vlot. Met bovenmenselijke inspanning slaagde hij er in 't half bewusteloze meisje erop te sjorren, klom er zelf naast haar op en viel toen in zwijm. Hij wist niets meer. Hij lag met zijn gezicht voorover en bleef roerloos liggen. Maar zijn ene arm was over Gwynne heengeslagen en hield haar tegen zich aangedrukt. En zo dreef het kleine vlot over de wijde zee met j de twee geliefden, die zo dicht bij elkaar en toch geestelijk zo onmete lijk ver van elkander gescheiden wa ren. Gwynne was de eerste, die uit haar j staat van bewusteloosheid ontwaak te. Over de zee hing een vaal grauw licht, dat de dageraad aankondigde. Er lag een zwaar ding op haar borst, dat haar tegen de vloer hield gedrukt. Ze tilde haar hoofd op en zag dat het de arm van Robin was. Hij lag nog i net zoals hij neergevallen was, doch zijn gelaat was een weinig naar haar toegewend. Hij voelde ijzig koud aan. Eerst meende ze, dat hij dood was en ze yerwijderde omzichtig de arm die op haar lag en voelde naar zijn hart. Hij leefde nog. Het hart sloeg lang zaam, maar regelmatig. Een dankge bed kwam over haar lippen. Robin leefde en ademde nog. Dat was alles, waar het nu op aankwam. Op dat ogenblik stiet het vlot te gen een of ander vast voorwerp aan. Ze kon in het eerst niet onderschei den, wat het was; daarop begon ze vaag de omtrekken te onderscheiden van een strand op slechts enkele voe ten van haar verwijderd. Ze was zwakker, dan ze zich had voorgesteld. Haar gedachten waren vaag en onzeker. Ze moest zien, van dat vlot af te komen. Waarom werd Robin nu toch niet wakker? Ze schud de hem zachtjes door elkaar. Wat was er toch met haarzelf aan de hand? Na die ene opwelling van kracht, welke haar ertoe gebracht had, te voelen of zijn hart nog sloeg, had een eigenaardige loomheid zich van haar meester gemaakt. Ze waren nu vlak bij de oever. Ie der ogenblik kon een stroming hen weer naar zee meetrekken en toch scheen ze zich daarvoor niet bezorgd te maken. Ze moest rusten. Ze had geen zin, zich te verroeren. (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1959 | | pagina 6