FILMJOURNAAL Sunil wast stralend wit... Musis Sacrum BRIGADIER PIET EN DE SEMI-PROF 1| Liefde in de storm WITTER DAN HET WITSTE KONIJN en spaart uw linnenkast DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 24 JULI 1959 bespannen wagen geslagen. De beiue mannen op de bok, de oo- jarige Velpse landbouwer WA. en zijn 79-jarige Arnhemse met gezel G. de H., werden daarbij op slag gedood. Ken tienjarig jon getje dat met de chauffeur V. een dagje mee mocht in de. cabine, moest ernstig gewond naar het ziekenhuis te Arnhem worden overgebracht. Een paar dames die vanuit de serre van een villa het ongeluk zagen gebeuren, kregen een lichte shock. Het paard liep zulke zware verwondingen op dat men het ter plaatse moest afma ken. Het ongeluk gebeurde, toen de chauffeur paard en wagen wilde passeren. Halverwege kwam uit de richting Arnhem een snel rij dende tegenligger. De chauffeur remde uit alle macht, maar kon niet verhinderen, dal de oplegger met een geweldige klap tegen de wagen ter hoogte van het lcmoen sloeg. I)e mannen op de bok wa ren onmiddellijk dood; t paard sloeg bloedend tegen een tuinhek. De 9-jarige Frans P., die lo geerde bij zijn 00111 te Hol werd, viel van een met klei beladen aanhangwagen, die gekoppeld was achter een tractor. l)e knaap kreeg het rechtervoorwiel over l lichaam en werd ernstig gewond naar het ziekenhuis te Dokkum vervoerd, waar het is overleden. De ouders van het jongetje zijn met vakantie naar Denemarken. In de kom van het dorp Son bij Eindhoven werd een zesjarig zoontje van de heer S. door een vrachtauto overreden en gedood. De tweejarige Marietje R- uit Steenbergen ontsnapte maan dag uit huis en liep de rijweg op. Het kind liep op»de Stoofdijk tc- gecn een vrachtauto. Het kreeg een der wielen over zich heen en was op slag dood. WESTELIJK VOORSTEL IN GENÈVE WEER AFGEWEZEN. Een nieuwe impasse begint zich af te tekenen bij de confe rentie van de grote vier in Gene ve. Maandag heeft Andrei Gromy- ko zich op hCt standpunt gesteld, dat de Duitse hereniging 'n kwes tie is van de twee Duitslanden, die hierover als gelijkberechtigde staten moeten onderhandelen. Het westen handhaaft zijn stel ling dat de hereniging uitsluitend tot de bevoegdheid van de grote vier behoort, ofschoon het aan de Oost- en Westduitsers in deze kwestie wel een adviserende stem wil toekennen. Het probleem is daarom zo actueel, omdat Gro- myko deze kwestie eerst geregeld wil zien, voordat hij over een tij delijke regeling van de kwestie- Berïijn wil praten. Hij gebruikt de dreigementen rond Berlijn als een middel om van het westen 'n erkenning van Oost-Duitsland af te dwingen. KROETSJEF GAAT NIET NAAR SCANDINAVIË. Rusland heeft de regeringen van Zweden, Denemarken, Noor wegen en Finland doen weten dat de bezoeken die premier Kroest- sjef in augustus aan deze landen zou brengen, alle vier niet door gaan, aldus verneemt Reuter van gezaghebbende zijde in Londen. De Russische regering heelt t afgelasten nodig geoordeeld in verband met de kritiek, die de voorgenomen bezoeken in de Scandinavische landen hadden gewekt. Kroestsjef zou evenwel de mogelijkheid hebben openge laten om later, als de sfeer verbe terd zou zijn, nog eens terug te komen op zijn voornemen n reis door Scandinavië te maken. IRAK AAN DE RAND VAN BURGEROORLOG. De viering van de eerste ver jaardag van de Iraakse revolutie blijkt heel wat minder onbewolkt te zijn verlopen dan aanvankelijk werd aangenomen. Priemer Kas- sem heeft maandagmiddag 'n ra- dio-rede gehouden, waarin hij be vestigde, wat westelijke corres pondenten, die uit Bagdad terug- keerden, kort tevoren in Beiroet luidden gemeld, n.l. dat er vooral in Ivirkoek ernstige botsingen tussen nationalisten en coinmu-* nisten hebben plaats gehad. Er zijn veel doden gevallen. In de semi-officiële Egyptische bladen wordt zelfs gesproken van een volslagen burgeroorlog. In april van dit iaar is te Kirkoek een door Egypte geïnspireerde staats greep door generaal Karim Kas sein met geweld onderdrukt. Maandag deed Kassein een be roep op de natie, zich niet door „blind fanatisme" te laten leiden. „Ik veroordeel datgene, wat on langs in Kirkoek is gebeurd. Ik noop dat wij niet gedwongen zul len worden opnieuw geweld te gebruiken". Eerder op de dag was door radio Bagdad een legercom muniqué omgeroepen, waarin werd medegedeeld, dat een „bij zondere commissie van onder zoek" naar Kirkoek is gezonden. NATIONALISATIES IN INDONESIË IN STRIJD MET HET VOLKENRECHT. Drie vooraanstaande deskundi gen op het gebied van het volken recht, een Brit, een Belg en een Oostenrijker zijn tot de eenparige conclusie gekomen dat de natio nalisatie van de Nederlandse be drijven in Indonesië op meer dan één grond in strijd is met de fun damentele beginselen van 't vol kenrecht. Alle drie, lord Monair (Cambridge), prof. Rolin (Brus sel) en prof. Verdross (Wenen), wijzen in dit verband op het po litieke doel van de nationalisatie, lord Monair en prof. Rolin daar enboven nog op de onverenig baarheid van de maatregel met verdragsverplichtingen van Indo nesië jegens Nederland. De ondernemingsraad voor In donesië heeft deze drie vooraan staande rechtsgeleerden verzocht hun mening kenbaar te maken over de door Indonesië genomen maatregelen en de volkenrechte lijke merites van de nationalisa- tiewet. De drie adviezen zijn ge- plubiceerd in een speciaal num mer van het tijdschrift voor in ternationaal recht. NOG DEZE WEEK 500.000 TV'ERS. De Nederlandse Televisie Stich ting rekent er op dat nog deze week het 500.000ste televisietoe stel in Nederland door de PTT of ficieel zal worden geregistreerd. De NTS zal daarna zo spoedig mogelijk een officieel bezoek aan liet' halfmiljoenste televisiegezin brengen. Een film van dit bezoek zal zo mogelijk nog diezelfde avond in een extra halt uurspro gramma worden vertoond. „MON ONCLE..." Een hartveroverende I' ranse film, geschreven, geregisseerd en gespeeld door Jasques lati, die wij niet anders dan zeer warm - ondanks de warmte in uw be langstelling, kunnen aanbevelen. Het is de kleine jongen Gerard, die de film vertelt. Gérard maakt deel uit van een ideale familie. Zijn vader heeft een nieuwe la- briek, een nieuwe villa, een nieu we -tuin.Zijn moeder is een vol maakte huisvrouw. In het huis werkt voortdurend een of ander elektrisch apparaat, dat maalt, zuigt, stoft, ventileert, kookt, klopt of veegt. Het is allemaal ge weldig mooi en prachtig, maar Gérard komt tot de ontdekking dat hij zich temidden van deze Hier is met Sunil gewas sen, dat hemelsblauwe Sunil, waarin al het was goed stralend wit wordt ...werkelijk, stralend wit! Bleken en blauwen kunt u zelfs vergeten. Met Sunil hebt u minder was- werk,minder te wringen, dus... minder slijtage. Waar Sunil de was doet, blijft alles veel langer nieuw. Ook wasmachine en wringer varen er wel bij! Neem meteen het voordelige reuzenpak SUN rzsro technische perfectie oneindig ver veelt en daarom gaat hij er van door om zijn oom Hulot op te zoeken. Ooiii Hulot woont in een stadswijk, waar de mechanisatie nog niet is doorgedrongen. En met oom Hulot, met al andere simpele mensen en met de oude gewone dingen leeft hij en heeft hij pret. Een kostelijke film. Toegang alle leeftijden. Van vrijdag tot en met zondag. „PARADIJS ONDER DE ZON". Deze Japanse film werd op het filmfestival bekroond met de Grote Prijs voor de beste docu mentaire. En niet ten onrechte, want regisseur Sadao Imamura heeft meer gemaakt dan een boei ende documentaire alleen. „Para dijs onder de zon" werd een ma gistraal kleurengcdicht van lente, zom-er,"herfst en winter, zoals de ze zich voordoen op het hoogpla- tcau, dat zich op 3000 meter bo ven de zeespiegel uitstrekt en fj y m waar zelfs natuurvorsers nog zei- Ha 61 A U I den een voet hebben gezet. Een staf van 30 operateurs trotseerde gedurende ruim twee jaar hitte, kou en alle gevaren van een wil- de, maar schone natuur en brach- ten een uniek filmwerk tot stand erver de flora en fauna, die het menselijk oog nog nimmer van nabij had aanschouwd. „Paradijs onder de zon" is een magistrale, grootse en moedige film, die alle natuurliefhebbers zal verrukken. Maandag en woensdag. Toegang alle leeftijden. „HET MEISJE VAN DE VEENHOEVE". Deze film werd vervaardigd naar de gelijknamige roman van de grote Zweedse schrijfster Sel- ma Lagerlöf en wel ter herden king van haar 100e geboortedag. Het verhaal speelt zich af in 'n klein Zweeds provinciestadje, waar de rijke boer Per Eric Mar- tinsson terecht staat omdat hij zijn dienstmeisje Helga heeft ver leid. Tegen de verwachting in be kent hij niet, maar wil een eed afleggen dat hij niet de vader van het kind is. Helga interrumpeert hem echter met de uitroep: „Je mag die eed niet afleggen!" want ze wil niet dat de vader van haar kind ongelukkig zal worden door het afleggen van een meineed. Ze trekt haar aanklacht in en vlucht het hos in, waar zij in diepe wan hoop en overspanning in de mo lenbeek springt. Zij wordt echter door twee houthakkers gered en door de goede zorgen van de oude Erlandsson, moeder Ingeborg en hun Gudmund krijgt zij weer nieuwe levensmoed. Gudmund staat op het punt te trouwen met de mooie, maar koude en bere kenende Hildur, de dochter van de schout Lindgren. Op het feest, dat Gudmund geeft ter gelegen heid van zijn afscheid van het vrijgezellenleven, ontstaat echter een twist, waarna men de volgen- do morgen het lijk van Per Mar- tinsson in de tuin van de herberg vindt met het afgebroken lemmet van een mes in zijn hoofd. Of schoon Gudmund zelf niet meer weet wat er gebeurd is, vormt het gebroken lemmet van zijn mes voldoende bewijs dat hij de dader is. Onder deze omstandigheden wordt hij door Hildur als bruide gom afgewezen. Dank zij Helga echter komt Gudmunds onschuld aan het licht. Het verhaal krijgt een dramatische climax, waarbij het geluk toch nog ten deel valt aan het meisje van de Veenhoeve. i Een uitstekende verfilming van i een boeiend verhaal van 'n groot schrijfster. De hoofdrollen in de ze film worden vertolkt door Ma rio Emo, Claus Holm, Eva-Inge- borg Scholz, Horst Frank en Wolfgang Luschky. Van vrijdag tot en met zondag. Toegang 14 jaar. „SONG EN JAZZ FESTIVAL". Voor de liefhebbers van jazz muziek brengt deze film een keur van artisten uit de wereld van 't opwindende ritme. Rond een mo dern romantisch verhaaltje heb ben de makers van deze filin een aantal groten uit de jazzwereld gegroepeerd, die een forse hoe veelheid lawaai maken, waarmee de jeugd zich voortreffelijk zal amuseren. Allereerst is daar de grote Lionel Hampton, verder Little Richard, Shaye Cogan.Fer- Iin Husky, Chuck Berry, Laver Al wie maar enigszins bekend is met de gang van zaken tussen diplomaten, die weet al, dat het daar naar het uiterlijk althans altijd zéér vormelijk en welge manierd toegaat. Geen wonder dus, dat de Italiaanse Ambassa deur Graaf Caesare di Vesiu- vio Florfina geheten met uit gestrekte handen op de minister Van B.A. afliep, toen deze werd aangediend. „Nee maar, dat is aardig, dat u eens komt aanwip pen!" riep de knappe Italiaan jo viaal uit. „Zeg mij, wat ik voor u en uw lieve land kan doenEen woordje slechts en ik vlieg al Och ja..., dat zei de man wel, maar hij meende er geen snars van. Hij was uit radio- en kran tenberichten immers reeds lang op de hoogte van het feit, dat Ka- rel Kleuntjes ontvoerd was door een paar landgenoten van hem. Dat vond hij al lang best, want hij was zelf een dolle liefhebber van voetbal en hij verspeelde ie dere week met graagte enkele guldentjes in de Italiaanse voet balpool', want daar hebben ze al lang een staats-toto... „Ik kom officieel hij u protesteren over 't geval Kleuntjes", zei de minister van B.A. „Hihigelukkig maar, dat u officieel blijtt", lach te de graaf. „Officieel is mij van deze zaak namelijk niets bekend. Ik kan er dus officieel ook niets aan doen, weshalve ik verplicht ben uw protest officieel af te wij zen". Haha, u kent de kneep jes van het vak", lachte de minis ter blij. „Wij staatslieden beho ren officieer ie blijven. Wijs maar af, hoor! Dat geett ook geen inci dent!" „Zéér guitig opge merkt!" riep de Italiaanse graaf vrolijk uit. „Mag ik u dan 'n wijn tje aanbieden? Héél officieel na tuurlijk. Ik heb een uitstekende Asti Spumante van 'n goed jaar En zowaardaar had die schalkse graaf de fles reeds in de hand Feuilleton van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" door ELEANOR ELLIOT CARROLL Vertaling: Herman Antonsen 22) En dan, opeens, schudde ze die vreemde onverschilligheid voor het leven van zich af. Weer riep ze Robin en stond er versteld over, dat ze haar stem niet hoorde. Ze was een ogen blik haar spraakvermogen kwijt. Al leen haar mond bewoog zich, maar er kwam geen geluid uit te voorschijn. „Ik moet hem redden", hield ze zichzelf voor. „Hij kwam me redden, toen ik dreigde te verdrinken. Ik moet hem aan land zien te krijgenom Inez Ze lagen nu volkomen stil. Het vlot was in het zand vast geraakt. Gwynne rukte en sjorde aan de bewusteloze, slaagde er eindelijk in hem in het ondiepe water te krijgen en zo aan land te slepen en viel daar uitgeput voorover naast hem neer... Langzaam opende Gwynne de ogen en loosde een zucht. Met de handen tastte ze rond over het vochtige zand. Geruime tijd deed ze zelfs geen po ging om haar hoofd op te lichten, maar lag te staren naar de parel- moertinten van een hemel vol kleu- renwisseling; naar de wuivende bla deren van een palm in haar nabijheid; naar het dichte struikgewas een eind je verderop. Het was zo vreedzaam hier ge dachteloos te blijven liggen. Het was eb en de warme zon droogde haar kleren. Enkele ogenblikken stelde ze zich voor, dat ze gestorven en in het paradijs was. Het was overal om haar zo wonderlijk mooi... i Maar langzaam aan keerde haar geheugen terug. De verschrikkingen van de afgelopen nacht, de schip breuk van „de Droom", de woeden de golven om haar heen... dat alles zag ze weer terug. En Robin kwam haar te hulp... Zijn arm had haar op het vlot vast gehouden... alles kwam haar stelsel matig weer voor de geest. Met een licht gekreun van pijn richtte ze zichzelf op. Alle leden wa ren versuft en pijnlijk. Ze zat op een afheilend strand aan de volle zee. Heel in de verte kuifden hoge gol ven wit schuimend ten hemel en spat ten even later uiteen. Ze werden klei ner en kleiner naarmate ze het strand naderden en overvloeiden tenslotte tot kleine rimpeltjes, die met fluiste rende geluidjes tegen 't strand klots ten. Boven haar hoofd scheen een vrien delijk stralende zon en overstroomde haar met zijn weldoende warmte. Ze keek om zich heen. Aan haar rechterhand lag op korte afstand een roerloze gedaante. Ze keek er vol ontsteltenis naar. Het was een man in een wit hemd en een zwarte broek. De zon scheen op een bos geelblond haar, dat aan niemand dan aan Robin Lee kon toebehoren. Ze geneerde zich nu ook, dat ze hem van het vlot af- gesleept had, hoewel hij geen woord kon zeggen en ze alleen aan het klop pen van zijn hart wist, dat er nog le ven in hem was. Was hij nu dood? Die vraag had ze zich op het vlot ook reeds gesteld. Ze probeerde op te staan, maar dat bleek onmogelijk. Toen kroop ze naar hem toe met droge snikken in haar keel. Ze stak haar hand uit en toen ze zijn lichaam aanraakte, scheen de kracht in haar bloed en spieren terug te keren. Ze slaagde erin te gaan knielen en hem op zijn rug om te rollen. Toen zag haar geschoolde ver pleegstersoog terstond, wat hem mankeerde. Over zijn slapen liep een brede wond, die zich tot ver tussen zijn verwarde haren uitstrekte. Het was een diepe gevaarlijke snede. Opeens voer er een zwakke rilling door zijn ledematen. Ze voelde het in haar handen, die zo-even nog geen beweging bemerkt hadden. Haar bij na geheel vervlogen hoop keerde te rug. Ze nam hem in haar armen cn hield zijn hoofd op haar knie. Zijn oogleden beefden en heel even sloeg hij de ogen op. Ze kon het blauw van die geliefde ogen zien. Zijn ademhaling werd sterker. Het geleek er veel op, als hadden haar tranen, die op zijn gelaat druppelden, hem tot een nieuw leven gewekt. Ze legde hem weer voorzichtig op het zand neer en begon zijn handen te wrijven. Ze streek zijn vochtige haren van zijn voorhoofd weg. En on ophoudelijk riep ze hem bij zijn naam. „Robin! Versta je me? Ik ben het, Gwynne... liefste. Kijk me eens aan zeg eens wat tegen me... Robin, toe dan toch!" Haar roepen weergalmde over het strand en deed de vogels in de strui ken opschrikken en in zwermen over haar hoofd vliegen. Het waren grote zwarte vogels, groter dan ze ooit gezien had. Een enkel rode vloog er tussen in. Ergens onder de struiken kwam een klein, harig diertje van daan, staarde met kraaloogjes naar het meisje en verdween. Maar zij zag niets anders dan dat bleke, o zo bleke gelaat, waarop ze haar angstige ogen strak gevestigd hield. Ze bleef haar best doen, de bewusteloze weer tot bzinning terug te brengen. „Je moet wakker worden, Robin!" riep ze heftig, zich over hem neer- huigend. En plotseling drukte ze haar lippen op de zijne, niet teder en voor zichtig, maar met een wanhopige hef tigheid, die de lijder eindelijk deed herleven. Hij sloeg de ogen wijd open. Hij staarde naar 't angstige ge laat, dat over hem heengebogen was, zonder het te herkennen en hij zou zijn ogen weer gesloten hebben, als zij dat door haar liefkozingen, niet had belet. „Toe, probeer nu toch naar me te luisteren!" riep ze smekend. „Toon me, dat je verstaat, wat ik zeg. Gwyn ne heeft je zo nodig, Robin!... Toe wordt wakker.' Even bewogen zijn lippen zich. „Gwynne" fluisterde hij dromerig. „Ja ik ken haar wel,... dat is het meisje dat haar kussen... aan..." „Aan jou alleen geeft, lieveling. Alleen aan jou!" En weer drukte ze haar trillende lippen op de zijne. Robin tastte in het rond en vond haar hand. Met krampachtige kracht greep hij die beet en bracht haar naar zijn hoofd. „Pijn!" kreunde hij. „Verschrik kelijk veel pijn!" Het klonk zo jongensachtig, dat ze door haar tranen heen glimlachte. En de spanning, die ze in de hartstreek gevoelde, verminderde opeens won derbaarlijk, toen ze hem weer hoorde spreken. Ze keek om zich heen. Ze moest die lelijke wonde in zijn hoofd verbinden. Maar hoe en waarmee? Een zilverhelder beekje, dat langs een rotshelling omlaag klaterde, trok haar aandacht. Ze kwam wankelend overeind en strompelde er heen. Haar krachten vermeerderden met elke stap. Onder het lopen scheurde ze een strook van haar linnen rok af. Ze wies die in 't heldere water en keerde zo vlug mogelijk met de natte doek naar Robin terug. Ze reinigde de wond zo goed mogelijk en verbond die met de linnen strook. Lusteloos en onverschillig liet hij haar begaan. En daarna bleef hij geruime tijd roer loos naar de lucht liggen kijken. Maar opeens, als iemand, die plot seling uit zijn droom ontwaakt, wend de hij zijn blikken op het meisje. Er kwam een uitdrukking van vragende verbazing op zijn geloot. Hij richtte zich een weinig op zijn elleboog om hoog. „Gwynne,, ik heb aldoor gedacht dat het een droom was. Waar zijn we ergens? Hoe zijn we hier gekomen?" vroeg hij, zijn omgeving verbluft op nemend. (Wordt vervolgd) "OpvOiGmT SÏUOO

Echo van het Zuiden | 1959 | | pagina 2