Nederland - Groot Brittannië Waalwijkse en Langsiraaise Courani DE ZWEM-INTERLAND t 't Geschenkenhuis alles weten VRIJDAG 24 JULI 1959 Dit blad verschijnt 2 x per week Uitgever Waal wij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN 82e JAARGANG No. 59 We mogen een uiterst boeiende en spannende strijd verwachten Het Waalwijkse zwembad „Hoefsven'' zal morgen en over morgen het strijdperk zijn voor een officiëele landenont- moeting tussen de nationale zwemploegen van Nederland en Groot-Brittannië. Behalve een zwemtestijn van eerste grootte, zal deze interland ook een uiterst boeiende en spannende strijd op alle nummers te zien geven, want Ne derland en Groot-Brittannië geven elkaar op zwemgebied maar heel weinig toe. De laatste ontmoeting tussen beide landen dateert van 1958, toen de Engelsen dank zij hun suprematie bij de heren een overwinning met miniem verschil uit het water wisten te slepen. De Nederlandse dames en heren krijgen dit weekeinde dus een ploeg tegenover zich. die van gelijke sterkte geacht moet worden. De kracht van de Britse zwemsters en zwemmers k\yain trouwens wel heel duide lijk tot uiting tijdens de Europese kampioenschappen te Boedapest in 1958. De Engelse herenploeg leverde toen na melijk de beste prestatie en de Nederlandse dames, die toen de Brediusbeker wonnen voor de beste prestatie, wer den op de voet gevolgd door hun Engelse sportvriendin- nen. Het wordt in het „Hoefsven" dus een volkomen open strijd, zij het dan ook dat er bepaalde nummers zijn waar op vrijwel zeker Engelse of Nederlandse overwinningen mogen worden verwacht. NEDERLANDSE OVERWINNING Deze gelijkwaardigheid van de beide ploegen neemt overigens niet weg, dat we toch hopen op 'n Nederlandse overwinning en deze zelfs verwachten al zal 't verschil ook nu wel weer zeer klein zijn. Als wij ons op de diverse te zwemmen afstanden aan 'n voor zichtige prognose mogen wagen, dan komen we tot de volgende voorspellingen. De 200 m. vlin derslag heren wordt een dubbele Engelse overwinning, want geen der Nederlandse heren heeft tot nu toe de limiet van het Neder landse record 2.37.0 kunnen ha len. terwijl het Britse record van 2.19.7 (op 25-meterbaan) in han den is van Symonds, die ook deel uitmaakt van de Engelse ploeg. De 4 x 100 m. vrije slag dames wordt zonder twijfel 'n zege voor onze dames, waarbij men vooral veel verwacht van de in blakende vorm verkerende Sita Posthu mus. Interessant is het te weten, dat de Nederlandse damesploeg zaterdagmiddag op deze afstand een recordpoging gaat onderne men. Een dubbele Nederlandse overwinning ligt in het verschiet op de 200 m. schoolslag dames. Het js zelfs niet onmogelijk, dat Ada "den Haan op deze afstand in de snel opkomende Betty Heukels haar meerdere zal moeten erken nen. De 100 m. vrije slag heren zal wel een Engelse overwinning worden, maar wij tippen hier Theo Hoogveld toch voor 'n twee de plaats. Ria van Velsen heeft de beste papieren voor de 100 m. rugslag .dames, terwijl de strijd om de tweede plaats wel eens een fel gevecht zou kunnen worden tussen Rinie Dohber en Margaret Edwards. De Britten mogen ze ker zijn van een dubbele over winning op de 1500 in. vrije slag heren. De 4 x 100 m. wisselslag estafette heren is dank zij de af wezigheid van de Britse crack Ian Black een geheel open strijd. Met Black zou de zege hier onge twijfeld naar de Britten zijn ge gaan. Wat de vvaterpolowedstrijd betreft, houden we het op eên Nederlandse overwinning, omdat onze nationale ploeg nog nooit van de Britten heeft verloren. Zondag gaan onze dames star ten met een overwinning op de 4 x 100 m. wisselslag estafette da mes, maar de 400 m. vrije slag he ren wordt een Britse overwinning met misschien een Nederlander op de tweede plaats. Een Britse overwinning wordt ook de 100 m. rugslag heren. De 400 in. vrije slag dames gaat naar onze Neder landse meisjes met de beide Brit se als 3 en 4. Bijzonder boeiend kan de strijd worden op de 200 m. schoolslag heren, want hoewel dit naar verwachting wel een Britse zege zal \yorden, zijn we toch bijzonder benieuwd naar de prestatie van onze beste Neder lander Wieger Mensonides, die momenteel in topvorm is en die misschien toch wel voor een ver rassing zou kunnen zorgen. Coc- kie Gastelaars en Sita Posthumus zullen ongetwijfeld als eersten aantikken op de 100 m. vrije slag dames en Atie Voorbij en Tineke Lagerberg zullen hetzelfde doen op de 100 in. vlinderslag dames. Geheel open zal de strijd zijn op de 4 x 200 m. vrije slag heren, al houden wij het dan op een Britse zege. Komen al deze voorspellingen uit. dan zal onze nationale ploeg met een kleine winst uit 't water komen, maar... enfin, het blijft een interland, waarbij heel veel factoren een rol spelen. PERSONALIA. Het moet voor de talrijke toe schouwers, die zaterdag en zon dag van deze strijd getuigen zul len zijn vooral van zwemvere nigingen buiten Waalwijk bestaat zeer grote belangstelling voor de ze interland interessant zijn say, technisch student. Athole Still (25) Aberdeen, Schotland, bookmaker (niet ie mand die boeken maakt, maar ie mand die bemiddelt bij het af sluiten van weddenschappen bij het paardenrennen). De Nederlandse deelnemers Omtrent de Nederlandse dames en heren weten we iets meer Nederlandse deelnemers(sters) aan de Europese Zwemkampioen- schappen te Budapest in 1958. V.l.n.r.Leo Verburgt, Jaap de Jong, Atie Voorbij, Tineke La gerberg (op de rug gezien), Bert Sitters, Lenie dé Nijs, Jopie Troost met achter zich Jans Koster, Ada den Haan met achter zich Corry Schimmel en Mary Kok. ADA DEN HAAN om zowel van de Nederlandse als van de Britse dames en heren iets meer te weten dan alleen maar hun naam. Wij geven daarom hieronder enkele persoonlijke ge gevens omtrent de deelnemers: De Britse deelnemers Graham Symonds (22) Coven try, technisch tekenaar. Ian Blyth (16) Dundee, Schot land, werkzaam bij de Schotse PTT. Natalie Steward (16) Horn- church, Essex, bezoekt de Mid delbare School. Margaret Toms (15) Becken- ham, Kent, bezoekt de Middelba re School. Beryl Noakes (16) Woolwich, Kent, werkzaam op verzekerings kantoor. Diana Wilkinson (15) Stock- port, bezoekt de Middelb. School. Anita Lonsbrough (17) Hud- dersfield, York, kantoorbediende. Christine Gosden (19) Croyden Surrey, studente aan de univer siteit. Peter Kendrew (18) York City. Stan Clarke (20) Plaistow, Es sex, werkzaam bij de gronddienst van de RAF. Margaret Edwards (20) Hse- ton, Middlesex, kweekschoolstu dent. Carole Hussey (15) Notting ham, bezoekt de Middelb. School. Bob Sreenan (23) Dundee, po litieagent. Jim Kennedv (16) Willesden, Londen, bezoekt de Middelbare School. Graham Sykes (21) Coventry, wiskundige. Gerard Rowlinson (17) Bolton, verhuizer. Michael Payne (18) Bristol, be zoekt de Middelbare School. Nan Rae (15) Motherwell, Schotland, bezoekt de Middelbare School. Judy Samuel (15) Surbiton, Surrev. scholiere. Jini: McTaggart (20) Kilmar nock, National Serviceman. Jean Oldroyd (16) Dewsbury, scholiere. Sheila Watt (18) Aberdeen, Schotland, steno-typiste. Neil MmKechnie (21) Walla- Vier snelle Nederlandse meisjes, den Haan, Joke de Korte en v.l.n.r.: Coekie Gastclaars, Ada Corrie Schimmel. 't Mag wel iets fijns zijn Grotestraat 220 - WAALWIJK WATERPOLO. In het kader van deze zwem wedstrijden zullen er drie water- polowedstriiden gespeeld wor den de officiële interland Ne derland-Groot Brittannië op za terdagmiddag om 18.15 uur, een vriendschappelijke wedstrijd tus sen heide landen tot slot van de wedstrijden op zondag om 15.45 uur en als extra wedstrijd zondag om 13.15 uur een wedstrijd tussen de Nederlandse jeugdploeg en de officiële landenploeg van Zuid- Af ri ka. Voor degenen die niet op de hoogte zijn met het spel, geven wij hieronder 'n korte kenschets van het spel met de voornaamste regels. Waterpolo wordt gespeeld op een „veld" van 20 x 30 m. door twee partijen van elk 7 spelers, die op hun blauwe of witte mut sen (doelverdedigers dragen een rode muts) de nummers 1 t.m. 7 dragen, zoals aangegeven bij de opstelling der teams. Zoals bij andere sporten is de scheidsrechter leider van 't spel. Hij wordt terzijde gestaan door twee grensrechters, wier taak be perkt is tot adviseren bij doel- worD, corner of doelpunt. Ook bij waterpolo geldt de „voordeelregel", d.w.z. de scheids rechter behoeft niet te fluiten voor een overtreding indien daar door de partij, die de vrije worp zou mogen nemen, benadeeld werd. De wedstrijd duurt 2 x 10 mi nuten zuivere tijd. Dit laatste be tekent. dat bij ieder fluitsignaal voor een overtreding, corner, doelworp of doelpunt de klok door de tijdwaarnemer wordt stil gezet en eerst weer gaat lopen als het spel hervat wordt. Met 'n rust van 5 minuten duurt het spel meestal drie kwartier. De voornaamste kenmerken van het spel zijn a. bij het begin van het spel en na de rust stellen de spelers zich op hun eigen doellijn op en trach ten na het fluitsignaal de hal te bemachtigen, die de scheidsrech ter midden in het veld werpt. Na een doelpunt wordt de bal in het spel gebracht door de mid- voor. b. de spelers mogen de bal slechts met één hand aanraken en niet stompen. De doelverdedi- gcr mag met beide handen de bal spelen en zo nodig stompen. c. heeft een speler de bal in z'n bezit, dan tnag deze speler onder water geduwd worden. d. de bal mag niet onder water geduwd worden als de speler aan gevallen wordt. In andere geval len wel. e. een speler mag niet binnen de twee meterlijn komen, tenzij hij zich achter de bal bevindt. f. de doelverdediger mag de bal niet over de helft van het veld gooien en hij mag niet buiten de vier meter lijn komen. Natuurlijk gebeuren er in een klein poloveld meer overtredin gen dan bij een veldspel. Talrijke overtredingen wijzen daarom nog met op onsportiviteit. Kleine fouten, zoals op de be nen zwemmen, afzetten, hinde ren, de bal met twee handen aan raken, de bal onder water houden of stompen, wordt gestraft met 'n vrije worp, te nemen door de be nadeelde, c.q. dichtstbijliggende tegenstander. Zwaardere fouten, zoals vast houden, terugtrekken en trappen van tegenstanders, oppositie te gen de scheidsrechter, herhaling van lichte fouten en het begaan van een overtreding als het spel reeds „dood" is, worden gestraft door het uit het water zenden van «le betrokken speler en een vrije worp. Als er een doelpunt wordt gemaakt, mag de speler weer aan het spel deelnemen, tenzij de scheidsrechter de betrokken per soon voor de duur van de wed strijd uit het spel zendt. Wordt zo'n zware fout gemaakt binnen de vier meter lijn, dan krijgt de tegenstander een straf- worp te nemen vanaf de vier me ter lijn. Hij ligt dan alleen tegen over de doelverdediger en moet meteen na het fluitsignaal de bal op doel werpen. Invallers worden slechts na on geval toegestaan, niet bij kramp of ziekte. ONTVANGST. De Britse ploeg zal hedenavond om 10.30 uur in Waalwijk arri- vreen. De zwemploeg wordt on dergebracht in Hotel Verwiel, terwijl de polospelers zullen lo geren in hotel Moonen Na een korte training in het Hoefsven zullen de Britse dames en heren zaterdagmorgen 11.15 uur op het gemeentehuis worden ontvangen door het gemeentebe stuur. De wedstrijden zullen des middags geopend worden meteen presentatie der beide ploegen, waarbij door de harmonie Sint Crispijn de volksliederen zullen worden gespeeld. De wedstrijden zullen worden geopend door de voorzitter van de KNZB, de heer Jan de Vries. Bond het had is een accomoda te voor 2600 toeschouwers inge richt, bestaande uit 2000 zitplaat sen en 600 staanplaatsen. Ter ge legenheid van deze wedstrijden heeft de W-Z.V. (Waalwijkse Zwemvereniging) een geheel nieuw poloveld aangeschaft en 't nieuwste lijnenmateriaal voor 't uitzetten der banen. Na afloop van de zwemwed strijden op zondag zullen de Ne derlandse en Britse ploeg geza menlijk dineren in „De Gecroon de Leersse". Om 8 uur geeft Sint Crispijn een concert op 't Raad huisplein en om 8.30 uur is er eveneens in de „Gecroonde Leers se" een bal voor de Nederlandse en Britse dames en heren en ge nodigden. Via de radio zal een reportage van deze interland zwemwed strijd worden gegeven morgen middag van 17.20—17.30 uur door de K.R.O. en zondag tijdens de sportrevue van de AVRO. De te levisie zal in haar journaal van zondagavond aandacht wijden aan dit zomerse sportfestijn. U kunt niet Melk wordt niet zuur als u er een beetje dubbel-koolzure soda door mengt. Uitgedroogde kaas wordt weer genietbaar door deze in zure melk te leggen. Warme kamer Plaats, als het warm weer is, emmers water in uw kamer; deze blijft er koeler door. Duiven hebben veel lucht nodig. 20 duiven gebruiken evenveel als een paard. Zore voor een luchtig hok, vooral in de zo mermaanden. De koler.kist kunt u nu nakijken, scheuren dicht maken, alle stof verwijderen. Het brandt slecht en de circulatie van uw haard raakt er door verstopt. Dakgoten dienen nu nagekeken te worden, evenals roosters en afvoerpijpen, luchtroosters, op het dak ook! Groene buitenmuren kunt u op knappen met kokend sodawa ter. Schep zinkputten uit. Verwijder al het vastgezette vuil. Ook hier kan kokend sodawater weer goed dienst doen. HEI ZUIDEN Abonnement: 22 cent per week: per kwartaal ƒ2.35 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Gironummer 50798 BureauxGROTESTRAAT 205. WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES ..ECHO' CQCKIE GASTELAARS is 21 jaar. Zij is Nederlands en Eu-, ropees recordhoudster op de 100 me ter vrije slag met de tijd van 1.02.9. Deze tijd wordt ter wereld slechts over troffen door die van het Australische meisje Ilse Konrads, die in he: bezit is van het wereldrecord. SITA POSTHUMUS wordt door de hele zwcmwereld bij zonder gadegeslagen. In haar vroeger top-zwemmen kwam zij niet veel ver der dan een tijd van 1.07.-, maar op de selectiewedstrijden voor de samen stelling voor het team van Waalwijk, zwom zij 1.04.8, waarmee zij zich on danks haar 23 lentes aan de Europese top rangschikte. zakte onlangs voor haar einddiploma M.M.S. Boze ouders moeten niet be weren, dat dit een gevolg is van ver waarlozing van de studio ten behoeve van de sport. Ada is nl. zeer zenuw achtig, hetgeen haar falen ten gevolge had. In de zwemsport faalt zij echter niet zo gemakkelijk. Zij is houdster van 't Nederlands, Europees en wereldrecord van het bij uitstek Olympische num mer 200 meter schoolslag dames. Bo vendien is zij in het bezit van het Ne derlands record op de 400 meter schoolslag. Zij wist bij de laatste wed strijd tegen Duitsland echter de we reldrecordhoudster van dit nummer Wiltrud Urselmann duidelijk van zich af te houden. Ada is voorts nog Europees Kampioe ne op de 200 meter schoolslag. BETTY HEUKELS, studente M.M.S., 17 jaar, bedreigt haar echter momenteel op alle fronten. Deze clubgenote van Ada den Haan komt de laatste tijd sterk opzetten en heeft Ada al verdrongen uit de groep meisjes, die de wisselslag estafette zwemmen tegen Groot-Brittannië. Zij j zwemt daar i.p.v. Ada de 100 meter schoolslag. Insiders verwachten, dat Ada spoedig voor het eerst haar meer- dere zal moeten erkennen in Betty Heukels. Wellicht zijn de Waalwijkse toeschouwers hiervan getuige. RIA VAN VELSEN was het vorige seizoen zeer ongeluk kig toen zij in drie dagen een wereld record op de rugslag vestigde en weer verloor. Moreel leed het toen 15-ja- rige meisje daar zeer onder en de Eu ropese Kampioenschappen waren voor haar dan ook geen succes. (Hier speel de evenwel ook haar gezondheidstoe stand een rol). Dit seizoen komt zij onweerstaanbaar terug en zij benaderde tot op één tien de seconde het wereldrecord van het Engelse meisje Judy Grinham. RINI DOBBER is haar grote rivale. Zij vestigde on langs een Europees record op de 200 meter rugslag dames. - CORRIE SCHIMMEL is in het dagelijks leven hulp in de huishouding. Dit belet haar niet in de wereldtop te zwemmen. Met slechts de Australische meisjes Dawn Eraser en Lorraine Crapp voor zich is zij in het bezit van de Europese records 200 en 400 meter vrije slag. Ook van de Europese records 800 en 1500 meter, die zij vorige week nog vestigde en waarbij zij haar clubge note en vriendin Jans Koster onttroon de. JUDITH DE NIJS is 17 jaar oud en werkt op een atelier. Zij verdrong Jans Koster uit de Ne derlandse zwemploeg door haar in Apeldoorn bij de selectie voor „Waal wijk" te verslaan. Jans Koster was toch Europees kam pioen op de 400 meter vrije slag. TINEKE LAGERBERG is 18 jaar en in het bezit van het Eu ropees record op de 200 meter vlin derslag. Samen met ATIE VOORBIJ speelt zij al enkele jaren boompje ver wisselen wat betreft de records. Atie was tot voor kort wereldrecordhoud ster van de 100 meter vlinderslag. Thans bezit zij nog het Europees re cord. Leidster van de Nederlandse dames- ploeg is de enkele jaren terug zo suc cesvolle Geertje Wielema. GEERTJE WIELEMA. De Nederlandse Dameszwemploeg werd op de laatst gehouden Europese kampioen schappen eerste, en tweede werd het team van de Engelse meisjes. Dit belooft dus een spannende strijd te worden. JUDY GRINHAM, wereldrecordhoudster op de 100 meter rugslag, zal wel in Waalwijk aanwezig zijn, maar niet meezwemmen, omdat zij door de FINA tot prof is ver klaard. (Zij heeft enige tijd gefilmd). Zij begeleidt de Engelse meisjes als leidster. CHARLES HITTEN is dit jaar als sportleider, spcciaalaf- afdeling zwemmen, afgestudeerd aan het CIOS te Overveen. BERT SITTERS heeft juist zijn eindexamen achter de rug. Hij is Nederlands recordhouder van de 100 meter en 200 meter vlin derslag. THEO HOOGVELD is werkzaam in de textielnijverheid. 22 jaar. Houder van het Nederlands re cord 100 meter vrije slag. Bij de Europese Kampioenschappen te Boedepest werd hij zeer goede vierde. LEO VERBURGT houdt het Nederlands record op de 400 meter vrije slag. In het dagelijks leven is hij kunstschilder en hij fun geert bij de wedstrijden van de Neder landse zwemploeg zo'n beetje als clown van het gezelschap. ANDRÉ HERMSEN is nog scholier, niettemin is hij houder van de zg. Zwemkronickbeker, het geen betekent, dat hij het vorige sei zoen Nederlands meest regelmatige af standzwemmer was. KOOS DE JONG studeert nog aan de kweekschool voor onderwijzer. Hij behoort tot de suc cesvolle ploeg van Leeuwarden, die alle Nederlandse Heren-estafette re cords op haar naam heeft. JAAP DE JONG houder van het Nederlands record 25 meterbaan voor rugslag behoort tot dezelfde club. Hij is meer de „show bink" van de nederlandse zwemploeg. WIEGER MENSONIDES is momenteel Nederlands meest suc cesvolle herenzwemmer. Nog vorige week verbeterde hij de nationale re cords op de 100 en 200 meter school slag. Bij dit laatste nummer benaderde Ja, als 't cadeautje dat U wil wegschenken iets heel fijns mag zijn, dan is het bepaald gemakkelijk kiezen uit onze fraaie collectie ZWAAR VERZILVERDE W.M.F. ARTIKELEN Hier zijn charme, stijl en kwaliteit in elk product verenigd. Roomstellen - Theesets - Boterschaaltjes - Bonbon schaaltjes - Kandelaars - Koekschalen - Menage's - Fruitschalen - S'iervazen, enz. enz. WERKELIJKE KLASSE hij angstig dicht de Russische record houder Kolesnikof. AB KROONENBURG was vorig jaar de grote stimulator voor de betere prestaties van Mensonides, maar dit seizoen is hij volslagen uit vorm. J. JISKOOT is kweekschoolstudent. Hij is Neder lands meest veelzijdige zwemmer. Hij houdt n.l. de records op de 3 x 100 en 4 x 100 meter wisselslag persoon lijk. Ook is hij in het bezit van het Ned. record van 200 rugslag. Het Nederlands poloteam zo succesvol bij de Trofieo d'Italia in 1955, de Olympische spelen te Helsinki in 1952 en de gehele periode daartussen, heeft enkele jaren te rug enige geroutineerde spelers verloren. Tot op heden is het Nederlandse team dit verlies nog niet te boven. Speciaal aan zelfvertrouwen ontbreekt het nog al eens. Zo ook in de laatste wedstrijd tegen Duits land, waar een aardige voorsprong verlo ren _ging- De wedstrijd eindigde toen in een 5-4 nederlaag. Merkwaardig was, dat een vriendschappelijke revanche gewonnen werd met 3-2. De leiding hoopt thans, dat een keerpunt aanbreekt om in „Rome" met een kans hebbende ploeg voor de dag te kunnen kc

Echo van het Zuiden | 1959 | | pagina 5