KAATSHEUVEL m m DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 24 JULI 1959 Uitreiking jeugd verkeersdiploma's. Het was een goede gedachte 0111 tijdens de filmvoorstellingen van het Verhond voor Veilig Verkeer voor de 3 hoogste klassen der la gere scholen in 't Apollo-theater de jcugdverkcersdiploma's uit te reiken. Namens het gemeentebe stuur werd dit maandagmiddag door wethouder Grootswagcrs verricht, die daarbij de volle be langstelling had van een aan dachtig auditorium van pl.m. 400 scholieren, die belangstellend en misschien wel een tikkeltje ja loers, toekeken hoe aan 38 trotse geslaagden het diploma werd overhandigd. Overtollig maagzuur kunt U blussen. In een hand-omdraaien. Met een paar Rennies. Wachtmeester v. d. Velde van de rijkspolitie kan echter ook met genoegen en een zekere trots op z n werk terugzien. Hij im- mers had de jongens voor het schriftelijk examen voorbereid en van de a7 candidaten slaagden er hiervoor 51. Deze moesten zich daarna nog onderwerpen aan het praktische gedeelte van het exa men, waarvoor een speciale tocht door Kaatsheuvel was uitgezet, welke de jongens per fiets moes ten maken. Dat dit allemaal niet zo eenvoudig was blijkt wel hier uit, dal voor deze proef 19 jon gens nog niet voldoende rijp wa ren, zodat uiteindelijk 38 voor 't gehele examen slaagden. Nadat de heer van der Scheer van het Verbond voor Veilig Ver keer de jongens had toegesproken en gefeliciteerd, werd hij hierin gevolgd door wethouder Groot swagcrs namens het gemeentebe stuur. Hij bood de geslaagden z'n hartelijke gelukwensen aan en stelde hen ten voorbeeld aan de in de zaal aanwezige jongens, die hij aanspoorde dit goede voor beeld te volgen en eveneens aan de cursus te gaan deelnemen, 0111 zodoende na het verlaten van de lagere school, heter toegerust in het grote verkeer van alle moge lijke voertuigen te kunnen wor den opgenomen. Hierna ging hij over tot 't uit reiken der diploma's aan de vol gende jongens, waarvan aan de twee besten van elke school nog een speciaal insigne werd uitge reikt. hij middels de luidsprekers werd gewezen op gemaakte verkeers- fouten. Om 2 uur werden de jeugdfilm- voorstellingen voortgezet, dit maal voor de 3 hoogste klassen van de jongensscholen. Het en thousiasme der jeugd werd hier bij vooral opgewekt bij de film, waarin de smokkelauto door de politie werd achtervolgd en na tuurlijk gegrepen. Tijdens deze voorstelling vond de uitreiking der jeugdverkeersdiploma's door wethouder Grootswagcrs plaats. Na afloon van deze voorstelling reden de auto's weer door de straten voor het maken van pro paganda en het verspreiden van propaganda-materiaal. Om 8 uur volgde er een rond tocht met de jeugddrumband van „De Tirolers van St. Bernard om belangstelling te kweken voor de openluchtfilmvoorstelling, welke om 9 uur op de Markt zou wor den gegeven. Deze tocht had blijkbaar wel succes, want een groot aantal belangstellenden kwam oj) genoemd tijdstip bijeen 0111 te genieten en tevens aan- schouwelhk onderricht te krijgen over het verkeer door middel van diverse films, waaronder een ge kleurde tekenfilm van Walt Dis ney. Terecht kon de heer van der Scheer na afloop z'n tevreden heid uitsureken over deze ge slaagde „verkeersdag" en een dankword richten tot mevrouw Musters-Vloemans en de heren H. v. Nieuwstad, J. Reijnen en wachtmeester v. d. Velde van de rijkspolitie voor hun prima orga nisatie en medewerking. Bureau Jan Tuerlings St. Bernardusschool. 1 M. Voogd 1 fout. insigne; 2 J. Grootswagcrs 3 f., insigne; 3 J. Moolenscnot 3 f.4 J. Klijn 4 f.; 5 G. v. d. Velden Czn. 4 f.; 6 F. Damen 5 f.7 J. Herman 5 f.; 8 F. Molenschot 5 f.; 9 Th. IJpe- laar 5 f.10 P. Emmers 5 f.; 11 H. v. d. Wouw 6 f.; 12 J. Kroot 6 f.; 13 G. Klaassen (i f.; 14 S. de Benis 6 f.; 15 B. Zijlmans 6 f.; 16 J. Bergmans 7 f. 17 G. v. d. Velden 7 f.; 18 C. v. d. Velden 8 f.; 19 P. de Kort 8 f. St. Jansschool. 1 K. Molenschot 2 f., insigne; 2 J. Brokxx 2 f., insigne; 3 J. Ver haren 2 f.4 H. v. d. Velden 2 f.; 5 J. Verhoven 2 f.; 6 H. Kuijpers 3 f.; 7 F. Damen 4 f.; 8 .1. Muscus 4 f.: 9 F. Steilo 4 f.; 10 C. Stcllo 5 f.; 11 B. v. Wanrooij 6 f.; 12 P. v. Gulik 6 f.; 13 A. Steffen 6 f.; 14 A. Steenlage 6 f.; 15 J. Tim- iners 7 f.; 16 J. van Loon 7 f.; 17 P. Nieuwenhuijsen 8 f.; 18 F. v. d. Assem 8 f.; 19 H. Nieuw- dorp 8 f. Benoemd. Naar we vernemen is door Z. Hoogw. Ecx. Mgr. W. Mutsaerts tot kerkmeester in de parochie St. Jozef benoemd de heer J. C. A. M. van Ham, notaris alhier. Actie Veilig Verkeer. In het kader van de grote lan delijke actie ter bevordering van de verkeersveiligheid door het Verbond voor Veilig Verkeer, was het maandag j.l. de beurt aan Kaatsheuvel om in het teken van deze actie te staan. Door middel van affiches had de plaat selijke organisatie de bewoners reeds tijdig van deze actie in ken nis gesteld, welke maandagmor gen 'circa half elf nog eens werd onderstreept en definitief werd ingezet, toen een drietal wagens van het Verhond onder leiding van de heer van der Scheer in Kaatsheuvel arriveerden en door middel van opgewekte muziek en toespraken de aandacht op deze propaganda voor het veilig ver keer vestigden. Om kwart voor 11 was er in 't Apollo-thcater een filmvoorstel ling voor de 4e, 5e en 6e klassen der meisjesscholen. De film „Klaar-over' viel hier bij zeer bijzonder in de smaak en wel speciaal omdat deze was op genomen in het Natuurpark „de Efteling". Toen 0111 12 uur de fa brieken uitgingen, trokken de wagens weer door de straten, ver gezeld door de rijkspolitie, waar- Voetbal. De derde wedstrijd van de JKAJ in het kader van het neder- taag-tournooi van Huize Assisie te Udenhout, ditmaal tegen Heus- dense Baan, is in een grote over winning voor de Kaatsheuvelse jongens geëindigd. In de eerste helft zag het er al lerminst naar uit, dat de score zo hoog zou oplopen. Hoewel JKAJ ook toen een veldmeerderheid had, waren de verrassende uitval len der tegenpartij zeker niet van gevaar ontbloot. Nadat K. v. Riel voor Kaatsheuvel de leiding had veroverd, leidde een van die uit vallen later tot de gelijkmaker. KLEDING-VERHUUR BRUIDSJAPONNEN, BRUIDSMEISJES JAPONNEN, enz. en een ruime sortering gelegenheidskleding voor heren, naar de laatste mode. Bossche kleding-service Vughterstraat 205 - Tel. 5385 "^JeNBOSCH Even voor rust had JKAJ door K. Soeterboek na aangeven door A. Snoeren weer een voorsprong, maar vlak daarop kreeg M. Voogd een bal verkeerd op zijn schoen en de bal verdween in ei gen doel, waardoor men met ge lijke stand ging rusten. Na de hervatting nam JKAJ di rect weer 't heft in handen, maar toen haar achterhoede een fout maakte,werd deze direct door Heusden afgestraft. Maar daar mee hadden zij blijkbaar 't laat ste restje energie verspeeld, want hel was nu alles JKAJ wat de klok sloeg. Voordat de wedstrijd 10 minuten ouder was, hadden zij een 3 voorsprong veroverd, welke uiteindelijk tot 83 werd opgevoerd, waarmee het einde kwam. Zaterdag 25 juli wordt aange treden tegen Huize Assisië. Duivensport. Wedvlucht vanuit Vilvoorde. In concours 1484 duiven. Gelost om 9 uur. Eerste duif 10.21.08 u. Laatste duif 10.34.09 u. Uitslag: M. van Boxtel 1; H. v. Nieuw stad 2 11- Chr. v. Heeswij k 3 10 41 43; M.'Klijn 4 19 40; P. Em mers 5; A. Heijs 6; J. v. Heeswijk 7; C. de Bondt 8; A. Mertens 9; Jan v. Beers 12; Jan Voogd 13; G. Kemmeren 14; W. v. Heijst 15 55; Jac. Vloemans 16; R. v. Box tel 17 21; Jan v. Dongen 18 34 38 53; Jan Damen 20; H. Klis 22; VV. Hamers 23 70; A. de Bic 24; F. Dingemans 25 33; J. v. Dongen 26; W. Emmers 27 46; Jac. Du- quesnoij 28 61; A. v. d. Hoven 29; J. van Riel 30 50; J. Laros 31 68; L. van Geel 32; J. v. Wan rooij 35; G. van Gooi 36; L. de Bondt 37; P. v. d. Velden 39 44; M. Lensvelt 42; M. v. d. Velden 45; Th. v. Wanrooij 47 64; W. Ooinens 48; A. v. lvuijk 49 54; F. v. d. Linden 51; P- Damen 52; Th. v. d. Houdt 56; D. Matijsen 57; H. v. Helvoirt 58; A. Cou- wenberg 59; M. Brokx 60; B. van Heesch' 62; A. Verduijn 63; A. Priems 65; A. Montee 66; H. de Man 67; Jo Jansen 69. Wijnfeest aan de Roestelberg. In het café-restaurant „Berg en Dal" aan de Roestelberg zal a.s. zaterdag een groot wijnfeest wor den gehouden. Juist deze vacan- liepcriode en de prachtige sfeer der natuur bieden bijzonder gele genheid voor zulk een feest. Trek er eens op uit voor dit doel. De heer Jan van Eeuwijk zal alles doen om het de gasten gezellig te maken. Wij verwijzen gaarne naar de advertentie elders in dit nummer. prinsessen uit allerhande dames bladen. Ook gaat men vele na men, die in de vorige en in deze eeuw verfranst zijn, verengelsen of veramerikaansen. Bijvoorbeeld Hein (Nederl. vorm) Henri (Franse vorm) Harry (En gels/Amerikaanse vorm). Jan (Nederl. vorm) Jean (Franse vorm) John (Engels- Amerikaanse vorm). Er zijn er echter ook, die bij de naamgeving van hun kinderen weer teruggaan op de oude mid deleeuwse vormen. Zij durven hun kinderen weer Dirk in plaats van Theo te noemen. Wat is het geval? Vele van onze voorouders heetten Dirk, maar daar de pas toors doorgaans niét dachten aan de H. Theodericus, bisschop van Minden, doch aan de H. Theodo ras, doopten zij vele pas geboren Dirkjes als Theodorus. Dit had tot gevolg, dat de voornaam Dirk bij 'de katholieken allengs ver dween en vervangen werd door Theodoor, Dorus, Theo of Thee. Zo ziin er meer voorbeelden aan te halen, dat bij katholieken de oude middeleeuwse namen verdwenen en vervangen werden woor andere namen. Onze protes tantse medechristenen hebben de oudere vormen doorgaans beter bewaard dan wij. Voor de lezers, die zich vopr oude namen interesseren, laat ik thans een rijtje volgen met daar achter de róepvormen. Adam: Daam, Dam. Adelheides: Aleidis, Aleid, Leid, Ada. Adelhard: Allard, Aldert, El- dert, Alert, Aler. Adolf: Adolf, Alof, Alef, Ado. Adriaan: Adriaan, Ariaan, Ar jen. Albert: Albrecht, Albert, Abe. Andries: Andries, Dries. Anneke: Anne, Anneke, Antje. Anthonis: Anthonis, Theunis, Thonis, Teun, Toon. Arnoud: Arnoud, Arnold, Nol, Nolleke, Arnd, Aart, Art. BernhardBernhard, Berend, Barend. Boudewijn: Boudewijn, Bouwe. Cornelis: Korneel, Neel, Nelis. Diederik: Diederik, Dierik, Dirk, Derk. Elsbeth: Elsbeth, Elsbeen, Liesbeth, Lies, Lieske, Elske. EverhardEverhard, Evert, Eef. Frank: Frank. Francis: Francis, Frans. Gerrit: Geerhard, Gerhard, Gee- aart, Geerit, Gerrit, Geert. Gisbert: Gisbrecht, Gisbert, Gies. Godert: Godhard, Godert, Ga- jaart. Govert: Godfried, Godevaart, i Govert, Goof. HadwigHadwig, Hadewig, IJedwig. Herinert: Harpert, Harinen, Dinsdag stortte in Nieuwkoop een straaljager op een boerdery, welke weheel afbrandde. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Het blussen van de verwoeste boerdery. Een populaire beschouwing over middeleeuwse voornamen De naamgeving van kinderen baart soms nog wel eens wat moeilijkheden. Tot voor kprt hield men zich nog aan de veilige traditie en vernoemde men de oudste kinderen naar de grootou ders en de jongere naar de ou ders en naar de ooms en tantes. Waren er geen voldoende ooms en tantes om de kinderen naar te vernoemen, dan raadpleegde men de heiligenkalender of vroeg men aan de dokter, vroedvrouw of de ambtenaar van de burgerlijke stand of hij nog een geschikte naam voor de boreling wist. Tegenwoordig wijkt men ech ter meer en meer van de veilige traditie af en gaat men kinderen ook al vernoemen naar allerhan de roman-, sport- en filmhelden of naar de lieftallige prinsen en Herbert, Heer. HermanHerman, Harm, Hermen, Herm. Hubert: Hubrecht, Hubert, Huub. Jan: Jan, Johan, Jent, Hans. Japik: Jacob, Japik, Koop, Kop Kathrien: Kathrien, Kathalien, Lien. Lambert: Lambert, Lambrecht, Lammert, Lamert, Lam. Leendert: Leendert, Leonard, Leinard, Leen. Lodewijk: Lodewik, Lode, Lou- we. Louw. Lucas: Lucas, Lukes, Luuke, Luuk. Ludolf: Ludolf, Lude, Ludo, Lulof. Margriet: Margriet, Griet, Grietke. Marten: Marten, Maarten, Mer- ten, Meerten, Maart, Meert. Matthies: Matthies, Thies. Mechteld: Mechteld, Machteld, Mette, Matte, Metke. Michiel: Michiel, Giel. Nikool: Nikool, Kool, Klaas. Norbert: Norbert, Norbrecht, Nort. Pieter: Pieter, Peter. Pieternel: Pieternel, Pietje. Reindert: Reinhard, Reindert, Rcint, Rein. Robert: Robert, Robrecht, Rob. Roelof: Roelof, Roelf, Roel, Rudolf. Seger: Seger, Zeger, Sirk. Thomas: Thomas, Maas. I Willem: Willem, Wilhem, Wilm. Winand: Winand, Wien. Wouter: Wouter, Wout, Wol ter. Deze lijst is lang niet volledig. Het is een koud kunstje er nog 'n paar dozijn namen aan toe te voe- fen, als "Henrik, Meindert e.d. Maar dat heeft met dit zeer war me zomerweer zo weinig zin. Mijn bedoeling is immers op een korte en bevattelijke manier de lezers duidelijk te maken dat er nog andere namen zijn dan de ve le Therussen, Dorussen, Wallys, Corries en Dientjes. Enfin, over smaak valt niet te twisten en dat is maar goed ook. H. B. M. ESSINK. Onze P.T.T. behoort met recht tot de meest gewaardeerde en gerespec teerde nationale instellingen. Zij is, naar mijn gevoelen, zelfs het enige staatsbedrijf waarop we nu eens lekker en van ganser harte trots kunnen zijn, en dan is de Nederlan der ook wel weer zo dat hij er direct een familierelatie van maakt, want we houden van goede en nette fa milie, en vandaar dan ook de naam Tante Pos. Tante ligt ons om velerlei redenen na aan het hart, maar haar grootste charme is toch wel dat ze in weerwil van haar ouderdom zo uiterst punc tueel voor het vaderlandse gezin blijft zorgen en dat ze zich op voor beeldige wijze weet aan te passen aan het onrustbarende tempo van on ze dagen. Zonder tante zouden we echt niet weten wat we moesten be ginnen, hetgeen lang niet van alle tantes gezegd kan worden. Om maar één voorbeeld te noemen: hoe zou het zonder haar ooit iets kunnen worden tussen Reinier uit Sappemeer en Ca- tootje uit Heerlerheide of tussen de jonge en aardige weduwe de Wit uit Koekange en boer Jaspers uit Aal ten? Tante heeft verdiensten die tot in de zevende hemel reiken. Maar hoe snel 'en charmant ook, tante blijkt toch niet helemaal te kunnen ontkomen aan de lasten en gebreken van haar respectabele ou derdom. Ze trekt een beetje met het been en hoewel dit voor het mensje zelf natuurlijk het naarste is, zitten wij er toch ook wel een beetje mee, temeer omdat die „nasleep" zich o.m. uitgerekend in Waalwijk doet gelden. En daarmee stap ik dan maar met een af van de al te gemakkelijk ver goelijkende familierelatie en bezie de P.T.T. naar wat zij in feite is een door de Staat geëxploiteerde en door de gehele natie gefinancierde service instelling ten behoeve van de Neder landse burger. Een samenspel tussen overheid en burgers dus, zoals dat in een goede democratie ook past, niet alleen ten aanzien van de P.T.T. maar in alles! Nu weet ik niet hoe het u gaat maar zodra ik ons postkantoor bin nenkom, bekruipt mij sterk de over tuiging, dat de Staat niet hetzelfde vertrouwen in zijn onderdanen stelt als van de burgers wordt gevraagd ten opzichte van het doen en laten van de Staat. In ons postkantoor namelijk - en in zeer vele andere ook - wordt de klant ontvangen als een potentiële gangster. De beambten houden zich op achter hoog en stevig artisgaas, waarin zich een heel klein deurtje bevindt - een soort voederluikje - om de bezoeker te woord te staan of te helpen. Vóór deze afrastering is een uiterst smal richeltje aange bracht - bij het gierige af - waar op de bezoeker met zijn onmisbare paperassen moet manoeuvreren en zijn al even onontbeerlijke handteke ning moet plaatsen. Deze accomodatie druist m.i. lijn recht in tegen het voortreffelijke principe dat geldzaken privézaken zijn. Wanneer u op ons postkantoor namelijk iets met uw spaarbankboek je moet doen of andere geldzaken moet afwikkelen, dan moet de achter u staande klant, indien hij of zij zich niet met uw zaken wil bemoeien, zijn bescheidenheid zo ver voeren dat hij zich omdraait, want het afgerasterde „loket" is zodanig gemaakt, dat er van een privé afhandeling van zaken alleen dan sprake kan zijn, indien u zich met een gedeelte van het boven lijf door het luikje weet te wringen. Dit vraagt echter een acrobatisch vermogen waarmee een circus van naam en faam een succesnummer zou kunnen programmeren. U blijft dus vóór het luikje op dat gierige richel tje en met de wetenschap dat het gros der mensen zich niet omdraait. En men moet dat ook niet hoeven te doen, de P.T.T. moet zorgen, dat de burger zijn zaken, welke die ook zijn, kan afwerken zonder dat hij de kans loopt bespied te worden en zonder dat Jan en Alleman zich op de hoog te kan stellen van zijn financiële wel stand of débacle! Deze onbevredigende gang van za ken valt nog sterker op wanneer men ziet hoe voortreffelijk en volkomen privé de service in bankgebouwen is. Hier geen artiskooien met luikjes, maar ruime en open loketten, waar men zijn zaken ongestoord en onbe- loerd kan afwerken. Ik vraag me af waarom dit niet bij de P.T.T. kan, want men moet toch begrijpen dat een postkantoor als het Waalwijkse een afdoende remedie is tegen het sparen op de Rijkspostspaarbank. De rest móét „helaas" wel op het postkan toor. Heus, tante Pos is een best en braaf mens, maar wat Waalwijk be treft heeft ze een dokter nodig. En dat is dan in dit geval een aan nemer. CORRESPONDENTIE Dhr. v. O. Ik heb me afgevraagd wat er tenslotte van de hoenders wordt wanneer men het hele hok vol knuppels gooit. No eggs, in ieder geval. Hart van Brabant Tn.J R-'Tuikj, 'n Ideale remedie - en afdoende. Altijd - overal kunt U Rennies nemen. Onop vallend. Zonder water of wat ook. Gewoon laten smelten op de tong, opgelost in Uw eigen speeksel, vinden de werkzame be standdelen hun weg naar de vuurhaard. En blussen die on-mid-del-lijk. 'n Wonder dat U zelf kunt ondervinden. Voor advertenties en abonne menten blijft ons adres te KAATSHEUVEL Dr. v. Beurdenstr. 8, Tel. 2002 KAATSHEUVEL Ook voor alle andere bladen worden advertentie* tegen de geldende tarieven opgenomen. Van 24 Juli tlm 16 Aug. in Tilburg Tentoonstelling Het grootste toeristische evenement van deze zomer: 25 paviljoens uitgaanscentrum openluchtriancings elk week-end helicopter rondvluchten Keuze uit het programma voor de week van 24 tlm 30 juli 24 juli 25 juli 26 juli Dagelijks 15.00-1800 Thé dansant 18.00-20 00 concerten 11.00 Officiële opening 21.00-23.30 „Metropole-Orkest" 22.00 Groot Vuurwerk Kampioenschappen kleiduivenschieten 15.00-16.30 Kinderprogramma 20.00-24.00 Dansorkest „The Skymasters" 22.00-22.30 Taptoe Jeugdathletiekdag - Brabant Bont Tourtocht 13.00 Hengelconcours 20.00-24.00 Dansorkest „The Skymasters" 19.00-22.00 Poolse zang- en dansgroep 20.00-24.00 Dansorkest „The Skymasters" Militaire dag 20.00-24.00 Militair dansorkest „The Glosters' 15.00-16.30 Kinderprogramma 19.00-20.00 Tailgate demonstratie in de straten van Tilburg door „The Wooltown Jazzband" 20.00-24.00 Chicago Dixie Stompers. Benei uxdag 20.00-24.00 Internationaal amusementsprogramma met optreden van vele orkesten en ensembles. Tentoonstelling dagelijks geopend van 10.00-02.00 uur. 27 juli 28 juli 29 juli 30 juli

Echo van het Zuiden | 1959 | | pagina 6