FILMJOURNAAL Musis Sacrum Liefde in de storm Luxor Die Czardasfiirstin" r BRIGADIER PIET EN DE SEMI-PR0F DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1959 De cursus wordt uitsluitend mon deling gegeven en zal half september doch uiterlijk begin oktober a.s. aan vangen, zodat spoedige aanmelding gewenst is. Het cursusgeld bedraagt f 90. - per cursusjaar, desgewenst betaalbaar in twee termijnen. In de plaatsen Amsterdam, Amers foort, Breda, Doetinchem, Dordrecht, Groningen en Waalwijk zijn reeds voorbereidingen gemaakt tot instel ling van een cursus. Bij gebleken be langstelling kan ook in andere plaatsen tot organisatie van een cur sus worden overgegaan. Belangstellenden kunnen op aan vraag bij de Stichting Vakopleiding Vervaardiger van Lederwaren, Prin sengracht 612 te Amsterdam, telef. 020 - 63307 een prospectus met in schrijfformulier zonder verplichting verkrijgen. Gaarne hopen de in Stichting sa menwerkende organisaties van werk gevers en werknemers dat vele van de gelegenheid tot vergroting van hun vakbekwaamheid gebruik zullen ma ken, niet in het minst tot voordeel van hen zelf. „VAN HET WESTELIJK FRONT GEEN NIEUWS". Onder de vele aanklachten te gen de waanzin van de oorlog neemt liet boek van Erich Maria Remarque „Van het westelijk front geen nieuws" nog altijd 'n belangrijke plaats in, omdat het op zo diep menselijke en aangrij pende wijze stelling neemt tegen het walgelijk bedrijf van de oor log. zowel aan als 'achter 't front. Het is een boek, dal ook vandaag nog niets van zijn actualiteit ver loren heeft en dat ook nu nog '11 diepe indruk maakt op iedereen die het leest. Het is een wereldbe roemd boek geworden, dat na tuurlijk niet aan de aandacht van de filmmakers ontgaan is. De film, die men deze week in Musis Sacrum kan zien, is 'n ou de film. Maar het is ook een film, die in de geschiedenis van de ci nematografie nog altijd tot de beste anti-oorlogsfilms gerekend mag worden en die daarom als l'ilnidocuniient van bijzondere waarde is gebleven. Het verhaal begint in augustus 1914. Heel Duitsland verkeert bij na in een feestroes over de door de keizer afgekondigde „frische und fröhliche Kricg De leraar Kantorek houdt in de hoogste klasse van de school '11 brallend- pathetische rede om zijn leerlin gen aan te wakkeren dienst te ne men voor het vaderland en zo no dig de schone heldendood te ster ven. Ze gaan, die jongens, onwetend en opgezweept: Paul, schrijver en dromer, de kleine Albert Kropp, de lange Leer, de musicus Muller en de gymnast Kemmerich. Zij komen onder de leiding te staan van sergeant-instructeur Him- J meistoss, ex-postbode en een har- I de en verwaten kerel. Dan komt het front, waarover j ze zoveel hoogdravende leuzen hadden gehoord. I11 deze ver schrikkelijke hel gaan hun de ogen open, maar ze kunnen niets i anders doen dan dit lijden dragen I en berusten. Gelukkig komen ze in gezelschap van doorgewinter- j de, nuchtere soldaten: Tjaden, de filosoof en Katczinsky, die er een zesde zintuig op 11a houdt 0111 de kens, stro, brood en vlees te be machtigen. Ze zien kameraden sterven, doodbloeden, ze zien en ondergaan de onbeschrijfelijke angst en vertwijfeling en ze we ten dan dat al het geschrijf en gebral in het vaderland waarde loze onzin is. Paul gaat met verlof en de le raar Kantorek wil hem voor de klas halen 0111 hem van zijn hel dendaden te laten vertellen, maar in plaats daarvan gaat Paul fel te keer tegen de oorlog en de val se leuzen. Walgend over het le ven achter het front keert Paul weer terug naar zijn kameraden, van wie Tjaden en Katczinsky al spoedig sneuvelen. De positie der Duitse legers wordt steeds hope lozer, het einde is in zicht. Maar dan. op een stille dag in oktober 1918, enkele weken voor de wa penstilstand, wordt Paul dodelijk getroffen door een vijandelijke kogel, terwijl hij zich over een vlinder buigt, verbaasd over het Feuilleton van door ELLIOT CARROLL Herman Antonsen ELEANOR Vertaling: 31). Ze behandelde hem feitelijk alsof hij een klein stout kind was dat bezig gehouden moest wor den omdat het regende. Toch zag dat smalle, ernstige gelaat er zo bleek en verdrietig uit, dat het een snaar in z'n bin nenste roerde. Heel even zag hij achter dat masker van rust de ziel van een hopeloos verliefd jong meisje, dat met ongeëve naarde moed haar best deed zich goed te houden. En hij, die toch als man sterk moest zijn, hij gaf het op? Hij balde zijn vuisten, zo dat de nagels hem diep in de handpalm drongen. „Dat is een prachtidee!" zei hij opstaand en zich uitrekkend, „jij vormt het denkend deel der na tie! Voordat we weer gaan eten, zal ik zorgen dat we borden heb ben. Waar heb je het materiaal feit dat zo'n teer wezentje in de hel van de oorlog verzeild kan ra ken. Een indrukwekkende film. Van vrijdag tot en met zondag. Toegang 14 jaar. „MET BLOED GESCHREVEN". Dit verhaal speelt zich af op de drempel van de Amerikaanse Burgeroorlog, ergens op een lort in New Mexico. De nieuwe com mandant, kapitein Whitlock (Ro bert Sterling) kan het helemaal niet vinden met luitenant .led Say re (Audie Murphie), die tijde lijk commandant was en die •vriendschap heeft gesloten met de Navajo-Indianen. Whitlock is vergezeld van zijn zuster Marcy (Joan Evans), die aanvankelijk ook niets van Sayre moet heb ben. De rest kunt u bijna wel ra den. Whitlock doet vreselijk stomme dingen, die hem zeker 't leven gekost zouden hebben als Jed er niet was geweest. Vandaar de snel ontluikende liefde van Marcy voor Jed. Dan komt er nog een generaal Stone, die verraad wil plegen aan de Noordelijken en in Whitlock een trouwe aan hanger vindt. Maar het spul gaal natuurlijk niet door en het slot van hel liedje is, hoe kan het an ders: Marcy in de armen van Jed. En dal is dan dat weer. Maandag en woensdag. Toegang 14 jaar. „FORT DOBBS". Hoofdfiguur in deze pittige Western is Gar Davis (Clint Wal ker), die, na zijn doodsvijand Hansen te hebben neergeschoten moet vluchten voor de sheriff (Russ Conway). Hij weet te ont komen en komt terecht op de boerderij van Mrs. Gray (Virgi nia Mayo) en haar 9-jarig zoon tje Chad. Haar man is door de Indianen gedood, maar mrs. Gray verdenkt Davis van de moord. Omdat de Indianen allerwegen op het oorlogspad zijn, besluit Davis 0111 de vrouw en de jongen in Fort Dobbs in veiligheid te brengen. Na een gevaarlijke en avontuurlijke tocht bereiken zij het fort, dat echter geheel door de Indianen is uitgemoord. Er komen steeds meer burgers naar het fort 0111 bescherming te zoe ken voor de Indianen, maar om dat er geen wapens aanwezig zijn wordt de toestand al heel gauw onhoudbaar. Ten slotte slaagt Davis er in hulp te krijgen en de Indianen te verdrijven. De sheriff heeft inmiddels een andere kijk op Davis gekregen en Iaat hem ongehinderd wegtrekken met mrs. Gray en haar zoontje. Van vrijdag tot en met zondag. Toegang 14 jaar. „IN DE GREEP VAN DE WILDERNIS". Dit al even pittige verhaal speelt zich af rond 1900, toen de eerste pioniers naar de pas ont sloten gebieden van het subtropi sche Zuid-Californië trokken. Het was ook de tijd van een nieu we rage 111 de damesmode, 11.1. de garnering van hoeden en kle dingstukken met de veren van vogels, zoals reigers. Deze rage brengt op rijkdom beluste stropers naar het gebied van de Everglades, waar deze vo gels in grote getale voorkomen. De bende staat onder aanvoering van de brute Ivatoenbek en schiet alles neer wat hun voor 't geweer komt. zodat talrijke vogelsoorten al spoedig met uitroeiing worden bedreigd. Jachtopzieners van de regering verdwijnen spoorloos. Maar ten slotte is het Walt Mur doch. die de strijd tegen de bende aanbindt en Ivatoenbek onscha delijk weet te niaken. Maandag en woensdag. Toegang 14 jaar. MAX TAILLEUR EN DANNY KAYE. Met de hem bekende slagvaar digheid heeft Max Tailleur, die op zijn wereldtournee in Austra lische kranten als de Nederlandse Danny Kaye werd aangekondigd, in Australië een artistieke stoot onder de gordel van Danny Kaye zelf gepareerd. De laatste treedt juist op met een show in Sydney en nodigde Max uit een voorstel ling hij te wonen. „Hedenavond ziet U op het toneel Danny Tail leur en in de zaal Max Kaye", grapte Danny aan het begin van de voorstelling, waarop hij naar de moppentapper in de zaal wees en hem toeriep: „Max, zeg nou eens iets leuks". Maar Max ant woordde gevat: „Neen, als ik hier begin, zou jij werkloos zijn". De zaal brulde van de lach 0111 dit antwoord, dat het effect had van een boemerang. Openluchttheater Oisterwijk Op zondag 23 en 30 augustus te 3 uur. opvoering van de overbekende operette van E. Kalman, door de operettever eniging „Nil Volentibus Arduum", onder leiding van Kees van Gorp, met medewerking van bekende solisten van de Ned. Opera. Plaatsbespreken: Kerkstraat 8, Oisterwijk tel. 04242 - 2494. Gezelschappen en kinderen reduktie. Brabants Conservatorium Tilburg Wij maken alle HOENDERHOKKEN en andere houten GEBOUWTJES op maat tegen ongekend lage prijs. Verder leveren wij zowel nieuwe als gebruikte balken, planken, deuren, ramen, latten, spijkers, sloten, klinken, schroeven, gaas, draad, gereedschappen, enz. enz. Aanbevelend. Henri Vrinten Gasthuisstraat 89 KAATSHEUVEL Tel. 2584 61). Brigadier Piet schoof 'n raam open in de slanke romp van het supersonische straalvliegtuig en stak er zijn hoofd door naar bui ten. „Ja, commissaris..." lachte hij geheimzinnig. „U wilt weten waarom ze me in Ottoburg met een wilden helpen hè? Dat komjt omdat ze daar zo van voetballen houden. Ik zei u vannacht toch al, dat het zo jammer was, dat u geen verstand van voetbal had?" - De commissaris keek alsof hij het in Keulen hoorde donderen. „Nou moet je me niet kwalijk ne men, brigges." bracht hij er tenslotte uit. „Maar wat heeft de hulp van de Ottoburgse politie nou in vredesnaam te maken met die krankzinnige voetballerij?" „De krant lezen, commissaris, de krant lezen!" lachte Piet.„Als 11 de voetbal nieuwtjes goed had bijgehouden, dan had u nu ook kunnen weten, dat de Italianen juist zo'n dag of zes geleden drie van de beste voetballers van Sla- vonië hebben weggeronseld. Dat zit die Slavoniërs hoog, want ze hadden er niet zo veel. Het is im mers maar zo'11 klein landje? Ze zijn daar 1111 amper meer in staat een elftal op te stellen. De Slavo niërs zijn dus ziedend op de Itali anen. Dat kon een kind wel be grijpen en daar heb ik onmiddel lijk gebruik van gemaakt. Be grijpt u 1111 waarom ze me wel wiiden helpen?" „Als '11 kind dat begrijpt, dan kan ik dat óók •wel begrijpen!" gromde de com missaris, die tot de conclusie kwam, dat het ook in zijn beroep wel eens nuttig kon wezen het een en ander van voetbal af te weten. Middelerwijl was ook Ger- ben Zondervan ingestapt. Behen dig en kwiek startte hij de straal motoren en nog geen tien tellen later verhief de brullende machi ne zich al in de lucht, nagewuifd door commissaris Kaasnagel. „Ik ga intussen grachten volplem pen", riep de kundige commissa ris nog, maar dat hoorde Piet na tuurlijk al niet meer, want in een oogwenk was het toestel in de wolken verdwenen... gezien?" Ze wees hem de plek en volgde hem met haar blikken toen hij er heen ging. Ze dacht aan dc eerste keer dat ze Robin Lee in de spreekkamer van het ziekenhuis gezien had. Aan zijn blauwe ogen die haar zo doorvorsend hadden aangekeken, aan zijn schitterend witte tanden als hij glimlachte, aan zijn bos geelblond haar, dat over 't voorhoofd viel op de eni ge manier waarop het volgens haar meisjesidealen vallen moest. Heimelijk had ze hem „Robin Adair" genoemd, naar de held uit het oude Ierse liedje, dat ze zo vaak geneuried had als ze aan hem dacht. Ze beet zich op dc lippen 0111 zich goed tc houden. Hij kwam terug. Zij moest haar rol blijven spelen. Er zat niets anders op. Hij was nu eenmaal Robin Lee, de verloofde van Inez Maitland, die op dit ogenblik on getwijfeld in wanhoop naar hem zocht, om hem dood of levend te rug te vinden. Hij was niets voor Gwynne Cameron. Zelfs geen trouwe vriend, al hielden ze zich ook zo. Die nacht draaide de wind naar het Noorden. Op haar bed van mos in de andere hoek der hut, achter een scherm van bam boestengels en palmbladeren, lag Gwynne te luisteren naar 't rui sen der palmbladeren achter de kleine hut en zond een gebed van dankbaarheid ten hemel op. Mor gen zou het helder weer zijn en zouden ze wellicht de kans krij gen de aandacht van een voorbij varend schip te trekken. Ze hadden alle mogelijke sprok kelhout verzameld en tot 'n hoge berg op het smalle strand opge stapeld. Het was slechts flink honderd meter in de lengte en eindigde.in een strook moerassi- gc grond. Zodra ze een schip bespeurden wilde Robin die stapel aansteken. Het diende nergens toe dit tc doen voordat ze met hun kijker een schip ontdekt hadden. Brand stof verspillen zou in hun om standigheden onverantwoord zijn want hun voorraad was niet on uitputtelijk. De zon kwam in een rode gloed op en al spoedig baadde 't gehele eiland in een wonderbare glans. Robins afgezakte stemming veer- de op. Ze gebruikten hun primi tieve ontbijt van broodvruchten, bananen en cocosmelk en toen ze klaar waren, zei Robin opeens dat hij uitging. „Ik wou die grote cocospalm eens inklauteren, die ik je laatst heb aangewezen", zei hij tegen t meisje. „Ik heb zo'n idee, dat ik van daaruit het gehele eiland kan overzien." „Maar zou dat niet gevaarlijk zijn? Het is een hele klim", vroeg het meisje angstig en teleurge steld dat hij alleen ging. Maar hij scheen het zo te willen en zij durfde hem haar gezelschap niet opdringen. „Ik zal heel voorzichtig zijn", beloofde hij haar. „Maar zeg, zou den we een van die witte jasjes kunnen missen? Om boven in die boom te binden snap je? Bij wijze van vlag, 0111 de aandacht te trek ken, mocht er iemand in de buurt komen." Ze dacht aan haar bedorven witte rok en kwam daarmee aan dragen. Hij rukte hem bijna uit haar hand. „Nog veel beter! Die is zo licht dat hij hi de wind wappert, wat zo'n stijf linnen jas niet zou doen. Ik blijf niet lang weg en ga niet zo ver dat je 111e niet kunt be schreeuwen. Roep dus als je 111e nodig hebt, maar ik denk niet dat het nodig zal zijn." Hij verwijderde zich mot opge richt hoofd en rechte schouders. Hij floot zelfs een deuntje. Maar toen hij eenmaal buiten 't gezicht was van de tengere gedaante in de deuropening der hut, nam hij de rok onder zijn arm vandaan en streelde hem met zijn gebruin de hand. Die hand trilde en de spieren van zijn gelaat vertrok ken zich krampachtig. Alleen achtergebleven, zocht Gwynne naar een of andere be zigheid. Het vuur brandde flink en daardoor was het benauwd warm in de hut. Ze ging naar buiten en zette zich neer op een gevallen boomstam. Brokstukken van bet oude, geliefde liedje ont snapten aan haar lippen: Waar zijn de vreugde en vrolijkheid, Die het leven een hemel op aarde maakten Och, met jou zijn ze weggevlucht, Robin Adair Haar hoofd zonk voorover. Ze bedekte haar gelaat en liet de vrije loop aan haar tranen, die ze zolang ingehouden had. Onder de struiken vandaan kwam 'n klein wollig dier gekropen en keek met blikkerende oogjes naar het hem vreemde schepsel. Gwynne zag 't diertje niet. Intussen had Robin zijn ge bruikelijke voorraad voedsel ge plukt en o]) een hooi) bijeen ge legd en was nu bezig naar de top van de zwaaiende maar toch ster ke, buigzame palmboom te klim men, die een heel eind boven zijn soortgenoten uitstak. In de waai ervormige top gekomen, sloeg hij zijn benen stevig 0111 de stam en stelde de door hem meegebrachte kijker zo scherp mogelijk. Daar mee speurde hij aandachtig zee en land af. Van die boomtop uit had hij een prachtig, maar toch ook angstwekkend uitzicht. Ver weg in de oceaan wierpen toren hoge golven hun witte schuim koppen ten hemel, 0111 tot kleine rimpeltjes aan het strand te ver vloeien. Nergens was ook maar een spoor van enig vaartuig te bekennen. Hij zag dat ze onge veer op de uiterste punt van het eiland aan wal waren gespoeld. Hij richtte zijn aandacht op liet zuidelijk deel. Daar bevond zich een ondoordringbaar bos, zonder dat ergens een open plekje was te zien. (Wordt vervolgd). 27c NATIONALE TREKPAARDEN- TENTOONSTELLING. De tentoonstelling van de Koninklijke Vereniging „Het Nederlandsche Trek- paar" wordt dit jaar gehouden op dinsdag 15 en woensdag 16 september. Dit grote agrarische evennement vindt traditiegetrouw plaats in en rond de enorme veemarkthal len te 's-Hertogenbosch. Niet alleen omdat de outillage aldaar zo uitmuntend is, maar ook omdat tussen deze beide - het Trek paard en de Hertogstad een hechte band is gegroeid. Een band die o.m. tot uitdrukking komt Hoor het feit, dat de tentoonstelling van „He Nederlandsche Trekpaard" het enige evenement is, waarvoor ieder jaar de woensdagse veemarkt een dag wordt opge schoven. Dit is een vriendelijkheid van hei gemeentebestuur, maar het wijst óók op de grote internationale betekenis van deze ten toonstelling. Immers, de grootste vee markt van ons land gaat men niet ver zetten om de mooie ogen van een kam pioen-merrie. Naast de telkenjare zo zeer opvallende buitenlandse belangstelling is de tentoon stelling vooral ook nationaal van groot be lang, omdat de waardering van het paard bij de boer steeds weer toeneemt. En deze waardering is niet gegrond op sentimenta liteit Er is een periode geweest, waarin sommige boeren meenden - waarschijn lijk onder bepaalde invloeden dat me chanisatie en vooral het gebruik van mo toren alles was voor hun bedrijf en het meeste geld in het laatje zou brengen. Be drijfseconomische onderzoekingen hebben juist de laatste tijd uitgewezen, dat het ge bruik van paarden in zeer veel gevallen betere resultaten geeft, met name betere financiële resultaten. Daarom groeit de be langstelling voor het paard en is b.v. de paardcnstapel dit jaar dan ook weer toe genomen na gedurende enkele jaren te zijn gedaald. Daarbij is vooral belangrijk, dat deze toename een verjonging betekent van de paardcnstapel. Het spreekt vanzelf dat het stamboek bij deze toenemende belangstelling te zorgen heeft voor prima fokmateriaal. Welnu, wat in dit opzicht gepresteerd wordt, laat de Koninklijke Vereniging „Het Nederlandsche Trekpaard" op 15 en 16 september zien te 's-.Hertogenbosch. Daarnaast wordt op de komende ten toonstelling ook grote aandacht besteed aan de voorlichting over het gebruik van ma chines en werktuigen met paarden. Gedu rende beide dagen is er een tentoonstel ling van moderne machines en werktuigen voor paardengebruik. In de namiddag van de 16e zal er een grote demonstratie ge geven worden van het gebruik van deze machines en werktuigen. Hieraan zullen hun medewerking verlenen de Algemene Technische Commissie van het Landbouw schap, het Instituut voor Landbouwtechniek en Rationalisatie te Wageningen, het Rijks consulentschap voor Landbouwwerktuigen te Wageningen en de Federatie „Het Land bouwwerktuig" te Rotterdam. Het is verheugend, dat voor deze belang rijke paardendagen ook in de kringen van de regering zulk een grote belangstelling bestaat. Zoals bekend heeft Z.K.H. Prins Bernhard, die een groot paardenvriend is, zich wederom bereid verklaard het voor zitterschap van het Ere-Comité op zich te nemen In het Ere-Comité hebben voorts ook zitting de minister-president Z. Exc. Prof. Dr. J. de Quay, oud-commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant, en de minister van Landbouw Z. Exc. Mr. V. G. M. Marijnen. „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" directeur: Willem Goedhart. VOLLEDIGE OPLEIDING voor alle door het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen erkende di ploma's. 1. Einddiploma Conservatorium voor: A. Solisten (a instrumentaal (b vocaal (c opera B. Componisten C. Dirigenten D. Orkestmusici. 2. Akten Muziekonderwijs A en B voor: A. Leerkrachten instrumentaal en vocaal onderwijs B. Leerkrachten muziektheoretische vakken C. Schoolmuziek. 3. Praktijkdiploma's voor: A. Organist en koordirecteur (kerkmusici) B. Koordirigent C. Harmonie- en fanfaredirigent. Schriftelijke aanmelding voor een toelatingstest is moge lijk bij de administratie, Bossche weg 438, Tilburg. De directeur zal, na voorafgaande afspraak, gaarne van ad vies dienen bij het kiezen van een der bovenstaande stu dierichtingen. Muziekstudiebeurzen, alsook instrumenten, kunnen in be paalde gevallen beschikbaar worden gesteld. (Nieuw asbestcement) GOLFPLATEN: 153 mm. ƒ6.50; 183 mm. ƒ7.60; 213 mm. ƒ8.70; 244 mm. ƒ9.80; 274 mm. ƒ12.—; 305 mm. ƒ13.10. Vlakke platen ƒ7.—. HARDBOARD (alle maten) 2.— per ma. ZACHTBOARD (alle maten) ƒ2.15 per m\ Vlakke Asbestcementplaten (speciaal geschikt voor betimmering van vochtige muren) ƒ2.20 per m'. COPrllGMT SIUCÜO AVAN v

Echo van het Zuiden | 1959 | | pagina 8