BINNEN- EN BUITENLAND Waalwijkse en Langstraatse Courani acjlceb SLEPEN EN BOUWEN MAANDAG 31 AUGUSTUS 1959 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 82e JAARGANG No. 70 Abonnement: 22 cent per ween: per kwartaal f 2.85 3.10 frauco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Gironummer 50798 Bureaux: GROTESTRAAT 205. WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES ..ECHO" De Nederlandse zeesleepvaart heeft reeds een roemruchte ge schiedenis achter de rug. Nie mand zal ook willen of kunnen ontkennen, dat ons land op dit terrein zijn sporen alleszins heeft verdiend en nog steeds bovenaan staat in de wereld. Thans echter hebben de Nederlanders uit de Verenigde Staten een opdracht ontvangen, die vermoedelijk zal leiden tot het grootste sleepcon- vooi uit de geschiedenis. Drie zee slepers van L. Smit en Co.'s In ternationale sleepdienst zullen vijf Amerikaanse vliegkampsche pen uit de z.g. mottenballenvloot (nieuwe schepen, maar van een verouderd type en daarom voor schroot verkocht) van de oost kust van Amerika brengen naar Japan* een afstand van meer dan tienduizend mijl. Een experiment zal hierbij zijn, dat één sleepboot twee 8.000 ton metende vlieg kampschepen tegelijk over de wa teren van de oceaan zal brengen. In eerste instantie zullen twee vliegkampschepen door L. Smit Co. gesleept worden naar Bel gië. Daarna volgt het grote kar wei met de vijf naar Japan, ter wijl een zesde door een sleper van N.V. Bureau Wijsmuller haar het zelfde land zal worden overge bracht. En dit alles dan nog on danks een steeds toenemende bui tenlandse concurrentie. Hel nieuwe vlaggeschip van de Holland Amerika Lijn, de „Rot terdam", is in volle zee overgeno men van de Rotterdamse Droog dok Maatschappij. Tijdens de feestelijke vaart hief n.m. konin gin Juliana de rederij vlag in top. 16 miljoen voor 160 kerken. De kerkbouwactie 1959 van de Nederlandse Hervormde Kerk is groots opgezet en goed begonnen. Het ligt in de bedoeling binnen korte tijd een bedrag van zestien miljoen gulden bijeen te brengen voor de bouw van 160 tot 165 lier- ken, verdeeld over de verschillen de provincies van ons land. De moderne publicatie- en propa gandamiddelen als radio en tele visie zullen mede gebruikt wor den om de actie te doen slagen. Aan de leden der kerk wordt ge vraagd een half procent van hun jaarinkomen ter beschikking te stellen. Tijdens een persconferentie is medegedeeld, dat een aantal ker ken, die tezamen tachtig procent van de hervormde leden bevatten, reeds heeft toegezegd aan de ac tie te zullen meedoen; 6.2 procent hebben geweigerd, terwijl "14 pro cent nog niets van zich liet horen. Monetaire maatregelen. Reeds lang balanceerde Indo nesië monetair gezien op de rand van een afgrond. Eerst heeft Dja karta door „overname" van liet Nederlands kapitaal en van de Nederlandse eigendommen ge tracht aan de debacle te ontko men. Vervolgens heeft Soekarno aangekondigd, dat deze „nationa lisatie" zal worden voortgezet en dat andere landen zullen moeten oppassen, willen ze geen slacht offer worden van dezelfde „poli tiek" (lees: diefstal). Thans is men echter voor de tweede maal overgegaan tot een vorm van diefstal, die ook in an dere landen in de loop der tiiden meer dan eens is toegepast, de z. g. devaluatie. In Indonesië komt deze hierop neer. dat bankbiljet ten van 500 en 1000 roepia plots klaps niet minder dan 90 in waarde zijn gedaald tot respectie velijk 50 en 100 roepia. Verder werden alle bankrekeningen van meer dan 25.000 roepia voor 90% geblokkeerd. Exportartikelen zul len onderhevig zijn aan een uit voerrecht van 20%. Voor de im port heeft men een zestal groe pen samengesteld, waar een be lasting variërend van 0 tot 200% op zal worden geheven, al naar gelang de betrokken goederen van levensbelang voor het land zijn, of zonder meer luxe-artikel. Het Nederlandse zakenleven beschouwt heel de affaire als een binnenlandse aangelegenheid van Indonesië en de Amsterdamse beurs reageerde ook niet op het bericht. Geen enkele Nederlandse onderneming heeft immers nog op vorderbare banksaldi in dat land. Voor zover ze er waren, zijn ze door de z.g. nationalisatie toch al verloren gegaan. Overeenstemming. De vakafdelingsraad van de Kon. Ned. Middenstandsbond heeft als zijn mening uitgespro ken, dat, willen een verder gaan de inflatie en een nieuwe beste dingsbeperking worden verme den, de meer gedifferentiëerde loonvorming met vastberaden 7 voorzichtigheid dient te worden gehanteerd, zowel door de be drijf stakgewijze organisatie van werkgevers en werknemers als door de toetsende organen en de regering. Overigens heeft de minister raad deze week een vergadering gehouden die in hoofdzaak was bewijd aan het probleem van de vrijere loonvorming. Na afloop hebben de ministers De Pous, Marijnen en Van Rooij een be spreking gevoerd met het dage lijks bestuur van de Stichting van de Arbeid. Het ging hierbij over de interpretatie van de dooi de regering aan het College van Rijksbemiddelaars gegeven aan wijzingen. Men is het over de in terpretatie van de „spelregels" na twee uur confereren eens gewor den. „Groot Batelaar". Reeds acht keer werd de 26-ja- rige schilder v. N. gedetineerd in de psychiatrische inrichting „Gróót Batelaar" te Lunteren, veroordeeld. En thans werd het de negende maal. De officier van justitie eiste één jaar en vier maanden wegens vier in 1958 ge pleegde diefstallen en zes maan den met aftrek wegens diefstal van een auto in mei van dit jaar. Maar de officier maakte van de gelegenheid gebruik, de toestan den in „Groot Batelaar" te heke len. „Het is belachelijk, dat voor jongelieden als verdachte zo'n vrijheid is weggelegd. De omge ving heeft er de last en de narig heid van. Als ze weglopen, mag de politie weer zoeken en er ach ter aan gaan." De directeur van „Groot Bate laar" heeft later de critiek van de officier afgewezen. De heer Hof man verklaarde, dat de jongens in de inrichting worden geplaatst op verzoek van het ministerie van justitie. „Weliswaar heeft „Groot Batelaar" onder beheer van het Leger des Heils reeds jaren geleden de behoefte gevoeld aan het inrichten ook van een „gesloten" afdeling voor jopgens die voor het „open" regiem nog niet rijp zijn., maar men is nog niet toe aan de verwezenlijking daarvan". Overigens is hier ook weer gebrek aan financiën er oor zaak van, dat het aantal benodig de en passende inrichtingen nog lang niet voldoende is. Dam tot Dam-race. Deze week kwam het dan ein delijk zover, dat de Dam tot Dam-race tussen Zaandam en Amsterdam kon worden gehou den. Deelneming in de snelheids klasse bleek niet zo attractief, omdat de organisatoren er ver moedelijk niet bij hebben stilge staan, dat men per trein altijd binnen een kwartier over kan zijn. Maar in de touristenklasse waren vele en soms zelfs bijzon der originele ideeën verwerkt. In elk geval heeft de zaak van Coen- en lJ-tunnel weer de nodige aan dacht gekregen, is de propagan distische waarde voor de Zaan stellig groot en hebben de orga nisatoren het nodige werk, maar ook het plezier van het namaak- grapje gehad. In Petten wordt gebouwd aan een kernreactor. Thans is mee gedeeld, dat wegens ondervonden tegenslag met het beproeven van het apparaat niet voor begin '60 zal kunnen worden begonnen. Het verzoek van de Deli- en Senembahmaatschappij tot be slaglegging van een partij Su- matra-tabak, afkomstig van door Indonesië genationaliseerde be drijven, is ook in hoger beroep door de Duitse rechter van de hand gewezen. Het betreft hier een partij ter waarde van 10 mil joen gulden. Maar ja, de Indone siërs hebben haat tegen de Hol landers en bovendien geld nodig en de Duitsers zijn niet afkerig van de Indonesische tabaks- markt... Een benzinebrand bij het Ne derlandse vliegdekschip „Karei Doorman" heeft niet tot ernstige gevolgen voor het schip geleid. Wel is helaas een der matrozen, die in het „brandende water" sprong, verdronken. Om over de vele andere en dikwijls omvang rijker ongelukken, die ook deze week weer plaatsvonden maar te zwijgen! Oordeel van Mgr. Bekkers CANADA OP EERSTE PLAATS VOOR NED. EMIGRANTEN. Een groot verschil tussen onze jeugd en Canadese. De bisschop-coadjutor van Den Bosch, mgr. W. Bekkers, heeft in Montreal zijn indrukken weerge geven over de Nederlandse emi gratie naar Canada. De bisschop arriveerde vrijdagmorgen op Schiphol. Mgr. Bekkers verklaar de, dat hij elke Nederlander, die vakkundig is en zelfstandig en christelijk durft te denken, gerust kan adviseren naar Canada te gaan. „Zelfs al zouden vele Ne derlanders in eigen land een be hoorlijke toekomst vinden, zo zei de bisschop, dan nog is voor ve len een grotere en betere in Ca nada weggelegd. Daarom zijn wij tegenover dit land zeer dankbaar dat het zijn deuren voor onze emigranten zo wijd geopend houdt." Mgr. Bekkers ontkende niet dat emigratie grote problemen voor de betrokkenen meebrengt, zelfs al is Canada voor zover hij kan oordelen, het meest geschikt voor Nederlanders. Vooral tijdens de eerste jaren, dat een Nederlander in Canada doorbrengt, moet hij leven in de overtuiging dat van de emigrant veel pioniers- en aan- passingswerk wordt vereist. De emigranten moeten klein durven beginnen, ontvankelijk zijn naar alle kanten, weinig pretenties hebben en er zelfs niet tegen op zien aanvankelijk zelfs min of meer gebrek te lijden. De jeugd uit Nederland en de jeugd in Canada verschillen zeer sterk tengevolge van de opvoe ding. Zonder te willen beweren, dat de ene groep beter is dan de andere, meende de bisschop, dat de geest van beide aanmerkelijk verschilt. De jeugd van Canada schijnt veel zelfstandiger en tege lijk ook kinderlijker. Vooral de besteding van geld, de besteding van vrije tijd en dergelijke vor men onderwerpen waarover de Canadese jeugd vastere ideeën bezit dan de onze. Het is te be grijpen, dat jonge Nederlanders, die hier vreemd aankomen, in dit opzicht niet gemakkelijk hun vorm vinden. Daar zich onder het gehoor van de bisschop een aantal zielzorgers van Nederlandse origine bevon den, die zich met de zielzorg on der de nieuwkomers bezig hou den, sprak mgr. Bekkers tegen over dezen zijn erkentelijkheid uil voor hun belangrijke werk: „Het is onze diepe overtuiging, dat bij de omschakeling in dit land de priester onmisbaar is. De katholieken uit Nederland en in het bijzonder die uit Brabant ko men, waar een beschermd milieu heerst, zijn geneigd meer dan ge woon op de priester te steunen." Mgr. Bekkers zei, dat het ver blijf meer hét karakter van een bliksemreis heeft gehad. Daarom waren de contacten, die werden gelegd, wat erg haastig. Hij hoop te dan ook na in Nederland zijn ervaringen met het episcopaat en emmratie-autoriteiten te hebben besproken, het volgend jaar een langere reis door Canada te kun nen maken. EEN GESLAAGDE STUNT VAN EEN MOEDIG MAGISTRAAT. In het kader van de toerklasse van de donderdagmorgen begon nen Van Dam tot Dam-race seeft de 39-jarige Zaanse burgemeester de heer G. Franken, als kikvors- man een wandeling over de bo dem van het Noordzeekanaal ge maakt. En het is nog goed afgelo pen ookMet ware moed heeft de magistraat twintig minuten door het 160 meter brede en 12 meter diepe kanaal gemodderd, bijge staan door deskundigen en verge zeld van de radio-reporter Dick van Rijn. Een zucht van verlichting steeg er op toen precies vijf minuten voor elf het bemodclerde hoofd van de regent uit het spiegelglad de water opdpok aan de noordzij- t de van het kanaal. Het eerste wat hij kreeg, na de verwijdering van de helm, was een zoen van zijn eega, die maar wat blij scheen dat het afgelopen was. Natuurlijk wa ren velen ter begroeting aanwe zig en de verwelkoming was zeer hartelijk. De hand van de burge meester werd geschud door de in fleurige kledij gestoken heer Jan P. Coen met diens gade mevrouw Coen-Tunnel. In keurige verzen zei de oud gouverneur-generaal dat het hem goed deed deze staal van inanne- moed te zien en de burgemeester antwoordde in even fraaie dicht regels dat de plannen voor de Coentunnel in kannen en kruiken zijn, doch dat slechts een dood- simpel woord ontbreekt: het re geringsakkoord. De burgemeester zei daarna tot eenieder die het wilde horen, dat hij op deze wat wonderlijke ma nier sneller over het kanaal is ge komen dan met de pont. De route van paal 186, waar de burgemeester boven was geko men, naar de Zaanse Dam, leidde de burgemeester, het tracé van de toekomstige tunnel volgend, per tractor of dwars door weilanden ol moddersloten, die hem na zijn grote kanaaltocht toen weinig moeilijkheden meer opleverden. De burgemeester kwam om half twaalf precies op de dam van zijn gemeente aan. Hij zat toen in de zijspan van een motorvoertuig. De bevolking, die in grote mas sa's iedere vierkante centimeter van het trottoir rondom het plein bezette, juichte hem hartelijk toe. Teddy Scholten behaalde de schoonheidsprijs en was lang eerste in ruim 12 minuten. In de snelheidswedstrijd werd zij gauw- verbeterd door Dick van Rijn, maar er kwamen er nog van 8 tot 9 minuten. In de race „van Dam tot Dam" zijn vrijdag veel betere tijden ge maakt dan donderdag. Iieeds de eerste deelnemers vrijdagochtend overschreden de 10 niinutengrens wat daags tevoren geen enkele snelheidsmaniak was gelukt. De Amsterdamse monteur H. J. Wendelgeest had nauwelijks 9 mi nuten en 56 seconden laten note ren of de heer J. W. Bootz uit Overveen, directeur van een Til- burgse gloeilampenfabriek, stak hem de loef af. Hij deed 9 minu ten en 40 seconden over 't traject. Wendelgeest nam echter onmid dellijk revanche door in de re tourrace een tijd te maken, die nog en seconde korter was. Hij maakte gebruik van een motor en een speedboat. Om kwart voor 3 's middags sneuvelde zijn record. De nieuwe recordhouder werd de 36-jarige Baarnse oogarts H. Hötte die met behulp van een gehuurd treinstel en drie motoren het traject af legde in een tijd van 9 minuten en 21 seconden. ONDANKS DROOGTE GOEDE OOGST VAN TARWE EN GERST. Ondanks de zeer langdurige droogte, die slechte oogsten deed verwachten, blijkt uit de thans beschikbare gegevens en voorlo pige oogstramingen, dat het er over het gehele land genomen, met de ppbrengsten bepaald niet ongunstig uitziet. Voor sommige produkten bijvoorbeeld tarwe en gerst kan zelfs van een heel goede oogst worden gesproken. Uiteraard hebben alle gewas sen van de droogte te lijden ge had. De regenval van eind juni is precies op tijd gekomen en blijkt wonderen gedaan te hebben. Er is eigenlijk maar een gebied, waar de zaken er beslist slecht voor staan: Overijsel. Maar ook daar is de schade niet zo groot als ze enkele jaren geleden geweest is bij de wateroverlast. Op het mi nisterie van Landbouw verwacht men niet. dat er verzoeken om kredietvoorzieningen zullen ko men. Het Landbouwschap houdt hiermee evenmin rekening. AARDAPPELEN WELLICHT GOEDKOPER. Op de zandgronden kan van slechte oogsten worden gespro ken. met name van haver en rog ge. Maar op het zand zijn er toch weer gunstige uitzonderingen. De hoogte van het grondwaterpeil was bepalend. Vele boeren heb ben ook het nut ondervonden van beregeningsinstallaties. De ak kerbouw op de klei is goed ver lopen. Er kan nauwelijks gespro ken worden van een minder gun stige oogst dan in andere jaren. Deskundigen noemen het herstel van het grasland „wonderbaar lijk". PRINSES BEATRIX. Prinses Beatrix heeft 'n bezoek gebracht aan Groningen en Fries land. WEDUWENPENSIOEN GAAT PER 1 OKTOBER IN NA 60-ste VERJAARDAG. Ook weduwen die tussen 1 ok tober en Nieuwjaar eerstkomend 60 jaar worden, zullen krachtens de op 1 oktober in werking tre dende algemene weduwen- en we zenwet onmiddellijk recht hebben op pensioen. Met een daartoe aan de Tweede Kamer gezonden ont werp van wetswijziging komen staatssecretaris Roolvink en mi nister Zijlstra tegemoet aan met name de wens van de drie vak centrales (KAB, NVV en CNV), die deze week een verzoek in deze geest hebben ingediend. NIEUWE ACTIVITEITEN ROND QUEMOY EN MATSOE. Communistisch Chinese troe pen ter sterkte van ongeveer 300 Als je iedere keer je hart vast moest houden wanneer er in ons hedendaagse snelverkeer overtredingen, domme dingen en fouten begaan worden, dan kon je er beter mee in je hand blij ven lopen, want er gaat geen ogenblik voorbij of er vallen slachtoffers dood, zwaarge wond, lichtgewond en nog veel groter is het aantal mensen dat dagelijks op het nippertje aan de dood of levenslange ver minking ontsnapt, omdat men niet uitkijkt, zich niet stoort aan de verkeersregels of op de weg een onbeleefdheid cultiveert, die in het maatschappelijk leven niemand zou durven ten toon spreiden. Nergens wordt op zo verbijste rend nonchalante wijze met mensenlevens omgesprongen als in het verkeer, en dat hierin on danks alle verkeersacties nau welijks enige verbetering te be speuren valt, ligt m.i. voor een groot deel in het feit, dat ver- keersovertreders en -misdadigers veel te licht gestraft worden, niet zwaarder notabene dan een hongerlijder die een brood van een bakkerskar pikt. Deze milde straffen kunnen alleen maar de helaas nog vrij algemeen gekoes terde opvatting versterken, dat een vergrijp tegen de verkeers veiligheid eigenlijk niet veel om het lijf heeft. Een agent, die ie mand op de bon slingert omdat deze het zich meent te kunnen veroorloven zonder licht te rij den of met een 80 km. vaart door de bebouwde kom te jakkeren, wordt uitgemaakt voor druil ooren „dienstklopper". Laten ze maar liever achter inbrekers en moordenaars aan gaan, wordt er dan gezegd, maar diezelfde schreeuwers langs de kant ver geten, dat iemand, die door zon der licht rijden oorzaak is van letsel aan zijn medemens, in breekt in het levens- en gezins geluk van anderen, en dat ie mand, die in zijn snelheidsmanie een ander dood rijdt, een geheide moordenaar is, niet voor de wet helaas, maar wel moreel en voor het geweten van alle mensen die er zich van bewust zijn dat het leven het hoogste goed is. Het tragische ongeluk, waar van j.l. woensdag een 15-jarig jongmens op de Ohjmpiaweg jammerlijk het slachtoffer werd, heeft mij eigenlijk niet verbaasd, want de manier waarop wielrij ders van deze weg gebruik ma ken, is eenvoudig onvoorstelbaar. Wanneer zon en zomer tot zwemmen, een trip naar buiten of sport nodigen, kan men daar op bijna elk ogenblik van de dag vijf a zes wielrijders naast elkaar zien rijden, die blijkens hun ge drag kennelijk van mening zijn dat deze Ohjmpiaweg er alleen voor wielrijders ligt. Er wordt zo apert geen rekening mee gehou den dat deze weg een normale verkeersweg is, voor gemoto riseerd èn rijwielverkeer dus dat men er zich alleen maar over kan verbazen dat op deze paar honderd meter straatweg niet veel meer ongelukken gebeuren. Even verwonderlijk is het voor mij overigens, dat de politie de foute wielrijders daar niet eens op forse en duidelijke wijze aan herinnert. Ja, en nu weet ik wel, dat de politie niet graag honder den boze gezichten ziet en dus zo'n beetje de andere kant op kijkt, maar ik en waarschijn lijk hele volksstammen met mij pas er toch voor op om op die manier de dupe te worden van de mildheid van de politie. An- j derzijds gun ik ook niemand een bon aan broek of jajwn, maar 't hemd is nader dan de rok en daarom zou ik inspekteur Hoog Antink willen adviseren er bij tijd en wijle toch maar eens een dienstkloppermet een vers bonboekje neer te zetten. En ho pelijk begrijpt dan de goege meente dat deze man er niet staat om de justitionele kas te spekken of om de brave burger te judassen, maar om eventuele inbrekers en moordenaars te vangen, waarvan u en ik het slachtoffer kunnen worden. Ook al is het Nederlandse te levisie-programma dan huilen met alle lampen uit, liever een waardeloze tévé dan een mooie begrafenis. man zijn woensdag India's grond gebied in het noordoosten bin nengetrokken, waar zij na vuur gevechten met Indiase soldaten, enkele posten bezetten en Lime- king in het gebied van Soebansa- ri omsingelden. India heeft val schermtroepen naar Limeking gezonden om deze post te ontzet ten en de Chinese invallers te verdrijven. Het gehele noordoos telijke grensgebied tussen India en China is door de regering van India onder direct militair gezag geplaatst. India heeft onmiddel lijk in Peking gearresteerd tegen de Chinese bezetting van Indiase grensposten, maar Peking heeft dit afgewezen met het argument, dat het betrokken gebied deel uit maakt van China. Premier Neh- roe gaf voor het parlement een overzicht van de grensschendin- gen. Hij waarschuwde China nog maals, dat een aanval op de Indi ase protectoraten Bhoetam en Sikkim als een aanval op India zal worden beschouwd. Terwijl deze berichten uit New Dehli reacties teweeg brachten in de Westerse hoofdsteden, werd 'n toeneming van communistische activiteiten gemeld in de wateren rondom de nationalistisch Chine se eilanden en in Laos een mili taire post op 25 kilometer van de hoofdstad Vientiane door rode rebellen aangevallen. EISENHOWER IN ENGELAND. Niet minder enthousiast en hartelijk, maar misschien met wat minder vertoon, is president Eisenhower in Londen ontvan gen. Hij werd begroet door minis- president Mac Millan en reed in triomf naar de Engelse ambassa de. Vrijdag is hij naar Balmoral in Schotland vertrokken waar hij de gast is van de koningin van Engeland. Zondag hield hij politieke be sprekingen met de minister-pre sident op diens buitengoed. CHAOS IN DJAKARTA. Indonesië leek vrijdag op weg naar een ernstige economische en politieke crisis in verband met 't ontbreken van de nodige geld middelen om op het einde van de maand de salarissen van de ar beiders te betalen; het eerste on middellijke gevolg van de deze week genomen drastische finan ciële maatregelen. „BELEDIGDE" AUTOMOBILIST ZWAAIDE MET DOLKMES. De 49-jarige R. te Leidschen- dam heeft op rijksweg nd. 13 (Den Haag-Rotterdam) onder Delft hevige sensatie verwekt door een aantal personen met 'n dolkmes te dreigen, nadat hij in woede was ontstoken, toen een automobilist hem op een even te voren gemaakte verkeersfout ge wezen had. Provinciaal Nieuws BRABANTS ORKEST VOOR RADIO. Morgen zal men van 21.00-22.15 via de K.R.O. kunnen luisteren naar Het Brabants Orkest, dat onder leiding van Hein Jordans een uitvoering zal geven van de 3e Symphonie van Bruckner. Op 3 sept. a.s. zal Hein Jordans het Omroeporkest dirigeren in uitvoeringen van Schubert, Cho pin en Verdi. Dit is een AVRO- uitzending. DE ECHO Wl HET ZUIDEN Hollands Glorie - De „Rotterdam". Kerkbouwactie. Geldzuivering. Loonvorming. Misbruikte vrijheid. Van Dam tot Dam HL

Echo van het Zuiden | 1959 | | pagina 5